PDA

Pogledaj cijelu verziju : Digitalna distribucija igara



Deadwalker
12-12-2009, 13:10
Eto, otvaram topic u kojem bi htio da opišete malo vaša iskustva s korištenjem digitalne kupovine igara preko klijenata kao što su vrlo popularni SteamSili recimo Stardockov Impulse. Također slobodno kažete koje su prednosti ovih servisa, nedostaci te zašto ih koristite/ne koristite. Ako ste imali kakvih problema prilikom kupnje i to slobodno iznesite ovdje. Ovim topicom bio htio obuhvatiti vaša iskustva s ovim sada već vrlo popularnim digitalnim distribucijskim servisima kako bi mnogi ljudi koji posjecuju ovaj forum mogli saznati na jednom mjestu sve o njima i kako bi se razmjenila neka iskustva. Posto mnogi i neznaju sto su tocno ti servisi i koja im je svrha, opisat cu ukratko 2 najkoristenija.

STEAM

http://www.ugo.com/games/saviors-of-2008/images/entries/steam.jpg

Osnovan od strane Valvea, danas je jedan od internetskih najjacih klijenata kada je u pitanja prodaja igara. Steam je ove godine premasio broju od 20 milijuna aktivnih računa, a ponudi imaju gotovo 800 razlicitih igara. Igre su kupuje preko "online kosarice" a samo placanje se vrsi ili preko paypal servisa ili pak preko kreditnih kartica. Steam osim distrubucijske uloge, ima kvalitetan "multiplayer sustav" koji omogucava vrlo kvalitetnu komunikaciju medu igracima i to preko integriranog voice sustava. Klijent ima ugradeni i anti-cheat sustav te vrlo laku instalaciju naslova koja ne zahtjeva unosenje cd-keyeva niti bilo kakve druge oblike zastite autorskih prava. Također, prisutan je vrlo kvalitetan auto-update sustav koji ce automatski nadograditi vasu igru bez potreba trazenja patcheva po internetu.
Zamjerke koje idu naspram Steama su dosta visoke cijene te izjednacavanje dolara i eura sto prema deviznom trzistu nema smisla. Sve u svemu, za malo visu cijenu dobivate vrlo kvalitetnu podrsku te sigurnu digitalnu isporuku kupljene robe.

IMPULSE
http://www.co-optimus.com/images/upload/image/2009/impulseapril14.jpg

Vrlo sličan Steamu, digitalni distribucijski sustav pokren od strane izdavacke kuce Stardock. Impulse, kao i Steam, sadrzi osim prodaje i multiplayer podrsku, "friend liste", integrirani chat itd. Prednost Impulsea je sto svoje proizvode nudi u lokalnim valutama(dakle u kunama) te vam na taj nacin se dosta olaksava kupnja(ne treba vam devizni racun). Posto se cijene preracunavaju iz dolara, igre su dosta jeftinije nego na konkurentskom Steamu. Npr, na novoj rpg igri Dragon Age mozete zasparati preko 100kn posto ce vas doticna igra na Impulseu stajati 250kn, a na Steamu 370kn. Nedostatak Impulsea bi bio samo manja ponuda igara, iako ce se to s vremenom mijenjati, posto je rijec o dosta novom distributeru.

Dakako, igre možete digitalno naruciti i kupiti preko službenih sajtova izdavackih kuca, ali na ovaj nacin je puno sigurnije i kvalitetnije. :wink:

Eto, malo sam vam opisao ova 2 najpoznatija servisa, a vi sada napisete sto vam se svida u takvom nacinu kupnje, sto ne i sto bi ste htjeli recimo poboljsati.

Sgt. Bull
14-12-2009, 00:09
Dakako, igre možete digitalno naruciti i kupiti preko službenih sajtova izdavackih kuca, ali na ovaj nacin je puno sigurnije i kvalitetnije
Kako može biti sigurnije kupiti preko third party retailera a ne preko ljudi koji su izdali igru?
Što se tiče kupovine preko d2d servisa nisam nešto zagrijan za tu ideju, glavni faktor je naravno kutija i sadržaj iste.

Kid A
14-12-2009, 00:10
Svaka cast ali nije to to bez kutije i cd-dvd-a
Kao da citam stripove na internetu,jbg
Meni je to osobno bezveze ali opet ukusi se razlikuju.

Windwalker
14-12-2009, 00:30
Što xarabas kaže!

Maloki
14-12-2009, 00:34
Digitalna distribucija mi je odlična ovako za neke starije naslove koji se teško mogu naći u trgovinama, za neke posebne akcije i za pakete.
Ako kupujem neku novu igru koju već neko vrijeme isčekujem, definitivno ću prije kupiti u trgovini nego preko Steama.
Nije mi isto imati CE Dragon Agea i Digital Delux Edition Dragon Agea :)

The Boz
14-12-2009, 00:40
Bolji mi je Impulse jer igre mogu instalirati i igrati gdje i kad god hoću, bez obzira na maksimalni limit konkurentnih instalacija i sličnih gluposti.
I naravno, jeftiniji je masovno. I "lakši" je što se tiče loadanja, memorije itd. I ne pop-upne svako malo da ti kaže da je jedan od tvojih prijatelja prdnuo.
Bed je što nema još "onaj pravi" friend sustav što se tiče joinanja i praćenja, ali to stiže uskoro.

ScorpiuS
14-12-2009, 14:48
Neznam zašto ste vi toliko sentimetalni. Meni je puno bolje uzet igru preko interneta, jer je puno praktičnije i lakše. Što me briga za ljepe šarene kutijice koje će ionako samo kupit prašinu na policama.

McPingvin_v2.0
14-12-2009, 14:53
Kutija mi je draža, ali kad je kutija osjetno skuplja - prevagne Steam :)

Feanor
14-12-2009, 14:59
Kutija mi je više šmexy, zamisli Witchera Enhanced Edition preko Steama, bljuuu :yuck: BTW- s njega mi je gušt brisat prašinu xD

str1k3r
14-12-2009, 15:00
True, složio bih se. Volim STEAM, no više volim kutiju. :)

Rang€r
14-12-2009, 21:37
witcher EE pored DA:O CE...

Wishmaster
14-12-2009, 22:50
Wicher ne stoji ni pored koga. Svi stoje pored Witchera...

str1k3r
14-12-2009, 22:51
Kužimo se Wishmaster :)

Grim
14-12-2009, 22:54
Box >>>> digitalna edicija.

Neopisivo mi je bolje kada imam igru u kutiji, vjerojatno zato što volim gledati svoju poveću kolekciju igara koja stoji na polici, i volim dodavati nove igre njoj. Steam sam nedavno počeo koristiti, i zadovoljan za sada, odličan je za popuste (piknuo si CS:S za 3,75 €), ali za novije igre koje nisu na popustu, nije isplativo, bolje onda uzet u game shopu u ruke, i lijepo na policu.

serijski samoubojica
15-12-2009, 18:29
Preko Steama kupujem jedino naslove kojih nema u dučanu (stila Torchlight, Garry's Mod...) ili ako je neki dobar popust (Mirror's Edge je bio 3,5€ dok je u Algoritma 350kn).

Arbiter of Change
18-03-2010, 21:37
Na ovogodišnjem GDC-u Stardock je otkrio svoj novi uradak - Impulse::Reactor.
http://www.impulsedriven.com/news/1637/ ... t_GDC_2010 (http://www.impulsedriven.com/news/1637/Impulse_Reactor_Debuted_at_GDC_2010)

GDC 2010 - Impulse::Reactor in action (NXK7BtheeUA&feature=player_embedded)

Maloki
18-03-2010, 21:43
Izgleda zanimljivo.

Nego, ponovno sam prošao kroz topic i u oko mi je upalo ovo:

Box >>>> digitalna edicija.

Neopisivo mi je bolje kada imam igru u kutiji, vjerojatno zato što volim gledati svoju poveću kolekciju igara koja stoji na polici, i volim dodavati nove igre njoj. Steam sam nedavno počeo koristiti, i zadovoljan za sada, odličan je za popuste (piknuo si CS:S za 3,75 €), ali za novije igre koje nisu na popustu, nije isplativo, bolje onda uzet u game shopu u ruke, i lijepo na policu.

:)

ScorpiuS
18-03-2010, 22:38
F*** that. Digitalna distribucija je brža, lakša, jeftinija i ne zagađuje okoliš. Digital distribution FTW!!!!

Deadwalker
18-03-2010, 22:45
Digitalna distribucija je brža, lakša, jeftinijaSi ne zagađuje okoliš.

http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=7&t=36361&start=165

:)

Arbiter of Change
18-03-2010, 23:56
Kao što sam rekao ranije, ne vjerujem u digitalno vlasništvo jer nemam ništa fizički za predočiti kao dokaz da imam tu igru (nisam materijalist, jednostavno želim imati nešto fizičko što bi opravdalo cijenu... u suprotnom mogu jednostavno "nabaviti" igru i s vremena na vrijeme je "patchirati" kad izađe novi updajte jer mi dođe na isto). I ne, ne igram MP tako da me za igranje na "pravim" serverima boli prozor.

Jednostavno hoću nešto stvarno ako već dajem lovu za to, ne samo skup nula i jedinica. :)

McPingvin_v2.0
18-03-2010, 23:59
Da, jer igra na hardu nije hrpa nula i jedinica :P

Arbiter of Change
19-03-2010, 00:01
Viđe moju kutiju... wait, what?

/There is no spoon

Oh, gimme a... :)

baldrick_
19-03-2010, 21:03
Kao što sam rekao ranije, ne vjerujem u digitalno vlasništvo jer nemam ništa fizički za predočiti kao dokaz da imam tu igru (nisam materijalist, jednostavno želim imati nešto fizičko što bi opravdalo cijenu... u suprotnom mogu jednostavno "nabaviti" igru i s vremena na vrijeme je "patchirati" kad izađe novi updajte jer mi dođe na isto). I ne, ne igram MP tako da me za igranje na "pravim" serverima boli prozor.

ja sam mislio da ovde svi kupuje originale jer žele da pruže podršku proizvođačima? i ja više volim igre u fizičkom obliku, meni je (a i mislim i većini, ako ne skoro svim ljudima) neki gušt da skupljam stvari, da gledam kako rastu, evoluiraju.. na primer, kako mi se prašina sve više i više skuplja ispod žica gitare, itd. taj neki napredak mi donosi neko sitno zadovoljstvo. što se duže nešto skuplja, to veće zadovoljstvo. ta osobina je kontam česta (jer eto ljudi uglavnom više vole fizičke kopije), samo što se krije duboko u čoveku, to je kao nešto što podsvesno znamo o sebi, ali nam ne ide u mozak. barem je meni tako bilo.