PDA

Pogledaj cijelu verziju : Random smrzavanje



vex
06-12-2009, 08:57
Znači u igrama, na internetu, dok slušam glazbu - komp se zna smrznuti (slika na ekranu je vidljiva ali npr laser miša ne radi i ništa ne mogu raditi osim restarta)

Prije 7~ dana sam dobivao BSOD-e kao lud i prva stvar koju sam napravio je testirao ram (2x2GB)
Jedna pločica radi normalno na oba utora dok druga pada na svim testovima u memtestu.
Tu pločicu sam uklonio i sad mi se komp smrzava.

Konfa je:
E6550 @ 2.8GHz + Freezer 7 Pro
Overclock proca je stabilan na OCCTu na nekih 12ak sati s tim da je OCan samo procesor, rami su ostali na defaultnih 800MHz
Prije 2x2GB , sada samo 2GB

Asrock G31M-GS

9800GT green edition clocknuta na default taktove 9800gt (bila je underclockana za nekih 50mhz) testirana u više programa svaki preko 12 sati stabilan, gore je Scythe Musashi.

Chieftec 450W

OS je Windows 7 x64 ultimate

Trenutno mi proc stoji na default frekvi ali ti freezovi su totalno random tako da će proći vremena dok saznam jel do toga ili nečeg drugog..

Znate li što bi moglo biti u pitanju ili jel moguće da se smrzne zbog windowsa koji su bili instalirani za vrijeme dok je faulty ram bio u kompu?

Bilo kakva ideja je dobrodošla, hvala unaprijed.

bezimeni
06-12-2009, 10:35
Sumnjam na matičnu ploču.

vex
06-12-2009, 10:51
Matična kupljena prije par mjeseci, zar je moguće da je već pokvarena?

Postoji li način da to provjerim nekako, po mogućnosti preko nekog programa?
Nemam baš opciju provjeravanja matične sa drugim komponentama, i testiranja po 3 do 15 sati da vidim hoće se smrznuti..

R@pt0r
06-12-2009, 11:11
Kakve su temperature?

Ivan_87
06-12-2009, 11:15
ja bi ipak možda reko nekim čudim da je stvar u grafičkoj kartici .. za svaki slučaj probaj prebacit sve oc postavke na standarde pogledaj malo kablove od napajanja jer može bit problem i u napajanju

nebi škodili i novi VGA driveri

EDIT : tek sad pročito cjeli tekst :oops:

06-12-2009, 11:22
Pa prvo kaj napraviš kad se pocnu događat takve stvari je da sve stavis na default frekve.

I drugi put kad dobis plavi ekran zapisi broj greške, a ne da igraš loto i napikavaš koja komponenta bi mogal biti problem. Druga je stvar da ti ne vidiš bsod ili da se racunalo restarta ili slicno.

marijanovic
06-12-2009, 11:32
Ukoliko nisi, prvo na ovu stranicu po novi Bios:
Asrock G31M (http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=G31M-GS&o=Win764)

Nakon toga drivere s iste stranice.

Onda drivere s ovih stranice:
Realtek High Definition (http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=24&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false)
nVidia Win7 x64 upravljački programi (http://www.nvidia.com/object/win7_winvista_64bit_195.62_whql.html)

Te onda naravno i dobar paket codeca:
K-lite codec paketi (http://www.codecguide.com/download_mega.htm)
Tu skineš Full (ili Mega) i 64-bit, istim redom instaliraš.

Nakon što to sve središ, počisti i optimiziraj komp ovime:
TuneUP Utilities 2010 (http://www.tune-up.com/download/)

Te naravno, budi siguran da nemaš viruse ili spyware.

Ako nije neki hardwerski kvar, navedeno bi ti trebalo riješiti probleme koji ti se javljaju.

06-12-2009, 11:44
Marijanovic ajd nemoj kakat bez veze jer govoris gluposti. Ako mu je prije radilo sve kak spada i nije mijenjao harver koji bi mu radio probleme update biosa nema smisla i nece rijesiti problem. Nadalje update drivera od zvuka i grafe nece takoder rijesiti problem jer nemaju nikakve veze sa njegovim problemom.

Virusi i ostala gamad su nekaj drugo, no smatram da korisnik njegovog kalibra bi trebao i sam znati da se ciscenje kompa radi uvijek, a ne samo kad nekaj zagusti.

vex
06-12-2009, 12:47
http://www.imagesforme.com/upload/dcaffd7f.png
Temperature sigurno nisu. :D

Što se tiče čistoće kompa, čist je i softverski i hardverski.
Ni trunke prašine, niti jedan virus/spyware/whatever.
Svi kablovi uredno pospajani i složeni da ne ometaju protok zraka.
Grafa ne treba dodtno napajanje , sve crpi iz pci-e utora (green edition)

Bios updejtan do kraja.
Najnoviji driveri instalirani.

Rekoh stavio sam frekve na default pa ću vidjeti.. ionako ne mogu proizvesti namjerno da se smrzne..
Nekad treba 3 sata nekad 2 dana.. stvarno random.. jučer sam testirao proc i rame ponovno u OCCT nekih 6 sati na 2.8 i sve je uredno radilo, nije se srušio..

Ako se sruši i na default frekvama onda cu probati reinstall winsa čim dobijem nove rame iz Linksa u pon (imao sam garanciju za faulty pločicu , istestirali su i rekli da ce mi dati druge).


Ako imate još kakav savjet, samo recite , sve je dobro došlo.
I hvala svima za pomoć.

marijanovic
06-12-2009, 12:50
Marijanovic ajd nemoj kakat bez veze jer govoris gluposti. Ako mu je prije radilo sve kak spada i nije mijenjao harver koji bi mu radio probleme update biosa nema smisla i nece rijesiti problem. Nadalje update drivera od zvuka i grafe nece takoder rijesiti problem jer nemaju nikakve veze sa njegovim problemom.

Virusi i ostala gamad su nekaj drugo, no smatram da korisnik njegovog kalibra bi trebao i sam znati da se ciscenje kompa radi uvijek, a ne samo kad nekaj zagusti.

A baš ti hvala Doctore, prosvijetlio si me. Ovako konstruktivan post nisam vidio godinama. :pray:

Koliko znam autor teme nigdje nije napomenuo da je prije sve radilo dobro.
Update biosa može mu riješiti problem ukoliko je problem s memorijom, tj jedna od verzija biosa baš popravlja probleme s memorijom.

Update drivera uvijek je dobra stvar. Ako ne riješi problem, svejedno je dobro.
Što ako mu neki od drivera imaju međusobni konflikt?

Može pokušati s popravkom windows instalacije.
No ja sam slične probleme imao i kad mi je prošli hard bio neispravan. Djelovalo je sve super, no često je komp blokirao.
No tad se čulo i krckanje...

vex
06-12-2009, 12:57
Možda sam ja malo nejasno rekao što se događa kad se komp smrzne.

Prvo sam imao 2x2GB i sve je radilo normalno.
Usijedili su BSOD-i i onda sam maknu pločicu koja nije radila.
Sada kada sam ju maknuo, komp se smrzava ali više ne obivam BSOD-e..

RIDER32
06-12-2009, 13:17
Ako se sjecam dobro ti si nešto prckao po FWu od grafe. Da nisi možda slucajno namjestio da grafa traži više struje vec sto može povuci iz PCI-E slota?

vex
06-12-2009, 13:25
Grafa je tvornički bila downclockana za 50 mhz na memoriji i jezgri i imala je strašno loš cooler.

OC-ao sam na default frekve uz stock hladnjak i testirao 12 sati u ati toolu i furmarku na najvećoj rezi uz 16x AA i prošlo je bez ijednog artifatka.

Nakon toga sam stavio Scythe Musashi i još snizio temperature poprilično ali nisam više OC-ao nego sam editirao BIOS grafe i to sam promjenio te taktove za 3D aplikacije +50MHz
Voltaže nisam dirao.


I to tako već radi nekih 4 mjeseca. Komp se u tom vremenu nije niti jednom smrznuo, sve je radilo savršeno do prije tjedana dana kada sam dobio prvi BSOD.

Maknuo sam rame i sada mi se komp s vrmeena na vrijeme smrzne.


Tako da mislim da do grafe nije - temperature ne prelaze 45c u full loadu , 12 sati u 2 najzahtijevnija programa za testiranje grafičkih čipova i bez iti jedne greške.


Meni se čini da je stvar u winsima koji su instalirani dok sam imao onaj loš ram.
Možda je instalacija zeznuta..

06-12-2009, 13:42
Koliko znam autor teme nigdje nije napomenuo da je prije sve radilo dobro.
Update biosa može mu riješiti problem ukoliko je problem s memorijom, tj jedna od verzija biosa baš popravlja probleme s memorijom.

Da i prije nije sve radilo dobro on bi ocito time bio zadovoljan i nebi se zalio tek sada. Malo psihologije ne škodi. A vidi vraga sve što si naveo je vec on napravio. Ako igraš poker dobro upoznaj svoje igrace, prije nego što bacas karte. Kaj se tice biosa i memorije, istina, popravljaju se stvari, ali u ovom slucaju to nije tako, jer ram sam od sebe odjednom ne moze bacati gresku koju ce popraviti novi bios ako je ranije radio kako spada.



Update drivera uvijek je dobra stvar. Ako ne riješi problem, svejedno je dobro.
Što ako mu neki od drivera imaju međusobni konflikt?

Onda si mogo spomenut i driver cleaner prije samih update, ali eto nisi. Nije bitno što je dobra stvar i što ce bolje raditi, vec je bit sto uzrokuje probleme.



Može pokušati s popravkom windows instalacije.
No ja sam slične probleme imao i kad mi je prošli hard bio neispravan. Djelovalo je sve super, no često je komp blokirao.
No tad se čulo i krckanje...

Oho sad vec i preporucas nove winse. Daj se onda ono odluci vec jednom. Po tebi ce napravit sve, samo ne naci bit problema. I nemoj ti meni o mojim konstruktivnim postovima jer tvoji nema logike niti veze. Dolazis ovdje i pises ko padrobanac i ne pomazes covjeku nista.


************************************************


I onda ja popljujem marijanovica da bi vex rekao da nije siguran kakvo je stanje s winsima... : (((((((((((((((((((((((((


UBUDUCE:

KAD DOBIJEŠ BSOD ONDA SI PREPIŠI KOD GREŠKE. JER SAD VEC LAGANO IGRAS LUTRIJU NA KOJOJ SMO MI ULAGACI KOJI TI GOVORE XY STVARI KOJE MOGU BITI, A NA KRAJU KRAJEVA NI TI SAM NE ZNAS U KAKVOM STANJU JE TVOJ OS.

TO JE ŽALOSNO :(

NE ZASLUŽUJEŠ NIŠT DRUGO NEGO DA TE SAD NEKO PLJUSNE :)

vex
06-12-2009, 13:51
Lijepo ti piše.. ja BSOD-e ne dobivam otkad sam maknuo rame s greškom koji su sada u Osijeku.
Kada mi se komp smrzne nema nikakvog error loga, ničega.

06-12-2009, 17:15
Lijepo ti piše.. ja BSOD-e ne dobivam otkad sam maknuo rame s greškom koji su sada u Osijeku.
Kada mi se komp smrzne nema nikakvog error loga, ničega.


A di si onda staviš friške winse? 25 min posla.

Jedino ak hoces za svaku komponentu radit testove koje cemo ti mi rec.

Odluci sam.

vex
06-12-2009, 17:26
Rekao sam i da ću winse promjeniti čim dobijem zamjenske rame ako i dalje ne budem znao u čemu je problem.

Nije problem promjeniti windowse nego kako prenijeti 50~ gb različitih potrebnih fajlova.. ne mislim potrošiti 200 kuna na dvde.. tako da radije pitam zna li itko točno u čemu je problem prije nego što krenem u take akcije.

06-12-2009, 17:29
Rekao sam i da ću winse promjeniti čim dobijem zamjenske rame ako i dalje ne budem znao u čemu je problem.

Nije problem promjeniti windowse nego kako prenijeti 50~ gb različitih potrebnih fajlova.. ne mislim potrošiti 200 kuna na dvde.. tako da radije pitam zna li itko točno u čemu je problem prije nego što krenem u take akcije.


E zato pametni ljudi naprave dvije ili više particija (po želji) te imaju jednu od 25-40GB samo za OS.

Tako da kada se treba mjenjati ili stavljati novi OS podaci ostaju na svojem mjestu jer se druge particije ne trebaju dirati.

vex
07-12-2009, 11:43
Ovo je brutalno.
Skužio sam kada mi se smrzne komp...
Kada god odem na stranicu profil.hr slijedi freeze.
Koliko god ovo zvučalo čudno ja se ne šalim.. :(
Sve ostale stranice rade normalno , no 5 sekundi provedenih na profil.hr i mogu komotno restartati komp. Znači li to da je moj problem softverske prirode?

@Freak - što se glazbe tiče poslužiti će partition manager samo neću reinstall napraviti dok ne dobijem rame natrag.

marijanovic
07-12-2009, 12:42
Možda ti browser pojede sve rame xD.
Meni je tako znao Firefox na Facebooku dok pišem poruku...

Probaj očistiti cache i history (browsera) te temporary fajlove (može poslužiti jedan alat iz SpyBot S&D - onaj usitnjivač te TU2009 disk cleanup).

07-12-2009, 14:22
Da ali internet preglednik nesmije dozvoliti da radi ram meorije zamrzne cijeli pc. Ili ce takav preglednik prestati raditi, ili ce prikazati neku grešku.

A kad se ram popuni tada se podaci rokaju sa hard diska. Tak da je to ne moguće.

marijanovic
07-12-2009, 15:38
Itekako je moguće. Uspori se toliko da bi neki koji nisu navikli na spori internet rekli da je zablokiralo.
I zbog učitavanja s diska sve djeluje jako usporeno (do te mjere da se neće ni my computer 5 minuta otvoriti ako se klike ne njega).
To je bilo s Firefox 3.5, no izgleda da su ispravili.

vex
10-12-2009, 09:32
Stigla nova pločica.
Odmah sam ju zamjenio sa onom koja je radila normalno da vidim jesu li ta smrzavanja zbog rama ili neceg drugog.
I naravno, s novim ramom sve radi normalno, nema smrzavanja..


Sad moram ici reklamirati i drugi ram :|
Kako to da u memtestu prođe sve testove a u wndowsima ne radi kako spada?