PDA

Pogledaj cijelu verziju : Gramatika na forumu



Kid A
24-11-2009, 16:44
Ne tako davno sam dobio jedan PM od kolege moda Luke gdje je izmedju ostalog pisalo i

(usput, stavljaj pls nakon zareza i točaka razmake, bode me u oči)
Dobronamjeran savjet,nista vise.Sad bas nesto razmisljam...primjetio sam na forumu dosta korisnika koje se ne bi bas moglo svrstati u grammar nazi skupinu ali izrazito paze na svoj pravopis(gore spomenuti razmak nakon zareza i tocaka).S druge strane,neki korisnici poput King Tigera ne gledaju previse ozbiljno na pitanje gramatike;kod njega recimo recenica gotovo nikad ne pocinje velikim slovom,odsustvo tacke i zareza.
Meni je recimo toliko nebitno jesam li sta pravilno napisao koliko mi je bitno da ljudi shvate poentu onog sto sam htio reci.Naravno,gledam da mi post bude krajnje razumljiv i da ne pravim neke ocite greske.Moglo bi se reci da imam casual pristup na svoje postove.Nekad i nakon podnesenog posta primjetim par lapsusa s moje strane ali budem previse lijen da editujem i ispravim eventualne greske.
U koju bi ste se vi skupinu pre svrstali i kakva su vasa misljenja po tom pitanju?

Feanor
24-11-2009, 16:48
Bez edita moji postovi bi bili krajnje nerazumljivi, tako da skoro nakon svakog posta koristim edit. Pogotovo ako sam napisao dotični u žurbi.

Raz
24-11-2009, 16:53
Osobno pokušavam napisat gramatički točne rečenice, no nisam grammar nazi (osim u slučajevima kada je rečenica toliko loše napisana da se ne može razumijeti što je pisac time želi reći).

edit: I da, često editiram ako vidim neku pogrešku... kao sada.

McPingvin_v2.0
24-11-2009, 16:53
Nisam baš preekstremni Nazi, ali pazim kako pišem. Lakše je čitati tako, ako ništa drugo. cak i da ne pisem potpuno pravilno, uvijek bi stavljao razmake iza tocki i zareza jer je jako puno mnogo citljivije onda nego kako je bez kada toga inace ima.

DJ Not Nice
24-11-2009, 17:00
Maćka!


Pazim na pravopis.

Arbiter of Change
24-11-2009, 17:03
Trebamo osnovati zakladu da pomognemo zakinutima na ovom području... da flandersu, tebe gledam. :)

Inače, trudim se pisati pravilno. Em sam navikao, a i osobno mi ide na jetru kad vidim kod drugih kako pišu i ne formatiraju postove tako da znam na što treba pripaziti. I naravno, imam Hrvatski Rječnik addon. :eyebrows:

The Boz
24-11-2009, 17:05
Mozak mi radi segfaultove kad vidi zarez koji je apsolutno suvišan, ili ako na stranom forumu netko umjeto "too" napiše "to".

cpt. Stone
24-11-2009, 17:07
Trudim se pisati gramatički pravilno, ali me ova tipkovnica jebe.

GeraltofSmeg
24-11-2009, 17:13
.hramatika se ne đedE

Niko Bellic
24-11-2009, 17:20
Pišem kako god želim. Also, nigdje u pravilima ne piše da moramo pisati gramatički točno, kao ni da moramo koristiti Hrvatski i Engleski jezik u onom obliku u kojem se postojan, dakle jesam. Dakle, stoga mislim da fakat ono ideš beba, pa tak ono kaj ne? To je okej...

Systematic Reverse
24-11-2009, 17:34
Trudim se samo da post bude razumno napisan, nista vise..

Aral
24-11-2009, 17:37
Pa, do prije dva tjedna mi nije palo na pamet da u rečenicu stavljam š, đ, č, ć, ž itd...al sam promijenio to naviku. Pišem onak kak u biti stalno pišem i mislim da se svi možemo sporazumijet. Osim ak naravno imamo posla sa nepismenom osobom al to je mislim rijetkost.

Niko Bellic
24-11-2009, 17:42
Hoćeš reći da se trudiš biti normalan? To je jako lijepo od tebe. Svaka čast! :thumbs2:

Aral
24-11-2009, 17:47
Nemoram se trudit bit normalan, ja jesam normalan. Barem u rl-u xD

Chupacabra
24-11-2009, 18:14
Nisam siguran, možda pazim na gramatiku, a možda i ne. Vi odlučite. Xarabas je u pravu, poslije zareza treba stavljati razmak. I mene to bode u oči brrrr.

Niko Bellic
24-11-2009, 18:17
Nemoram se trudit bit normalan, ja jesam normalan. Barem u rl-u xD
To ti samo misliš... :rotfl:

Kid A
24-11-2009, 18:17
Nisam ja rekao da treba stavljati poslije zareza razmak,samo sam citirao Luku.Inace nemam obicaj da radim to,ne da mi se zamarati s tim.

Aral
24-11-2009, 18:23
Nemoram se trudit bit normalan, ja jesam normalan. Barem u rl-u xD
To ti samo misliš... :rotfl:
8)

Inače, razvio sam takav stil pisanja, i ti razmaci i sve, i to mi spada pod normalno. Kad pišem ne razmišljam o tome jer nit gledam u tipkovnicu nit neš treće, tak da ono.

Luka
24-11-2009, 19:23
Tek sad vidjeh ovu temu...

Smeta me kad netko u ovećim količinama krši pravila (poneko ije/je, č/ć, veliko/malo slovo... ne spada u to); no te manje greške često - više ili manje namjerno, iz lijenosti ili pak neznanja - i sam radim, pa bi bilo glupo očekivati da će netko griješiti manje od Mene.

Bitnije od čiste gramatike mi je čitljivost posta; recimo pola stranice teksta bez ijednog praznog reda neću niti pokušavati pročitati. Interpunkcijski znakovi su poželjni, dok ih se ne siluje. I da, bilo kakvo forsiranje lokalnog govora je fuj. Fuj, fuj!

TeraBajt
24-11-2009, 20:06
ja ne upotrebljavam kvacice. ni velika slova. razapnite me.

cham3leon
24-11-2009, 20:18
Ne mogu ni ja bit ko neki grammar gestapo i govorit svima kako moraju pisat, ali ne kužim zašto većina ne zna pisat znakove sa kvačicama. Ako znate pisati kako treba, nije vam teško. Za č i ć vam je dovoljan jedan brzi dodir malim papkom desne cape. Za š također. Jedino je malo zajebano zahvatit đ i ž. Za veliko slovo vrijedi isto - treba samo malim papkom lijeve cape pridržati šift dok udarate po slovu.

TeraBajt
24-11-2009, 20:29
Ne mogu ni ja bit ko neki grammar gestapo i govorit svima kako moraju pisat, ali ne kužim zašto većina ne zna pisat znakove sa kvačicama. Ako znate pisati kako treba, nije vam teško. Za č i ć vam je dovoljan jedan brzi dodir malim papkom desne cape. Za š također. Jedino je malo zajebano zahvatit đ i ž. Za veliko slovo vrijedi isto - treba samo malim papkom lijeve cape pridržati šift dok udarate po slovu.

e nemoze.

cham3leon
24-11-2009, 20:32
Ma šta nemože, pa nisi hendikepi...

oh, wait...

TeraBajt
24-11-2009, 20:34
ako mislis na moje paraplegicarsko stanje, to je proslo, izrasle mi noge. hiha:

Grim
24-11-2009, 20:34
Silujem zareze uvijek kada pišem postove. :)

RIDER32
24-11-2009, 20:49
Ne mogu ni ja bit ko neki grammar gestapo i govorit svima kako moraju pisat, ali ne kužim zašto većina ne zna pisat znakove sa kvačicama. Ako znate pisati kako treba, nije vam teško. Za č i ć vam je dovoljan jedan brzi dodir malim papkom desne cape. Za š također. Jedino je malo zajebano zahvatit đ i ž. Za veliko slovo vrijedi isto - treba samo malim papkom lijeve cape pridržati šift dok udarate po slovu.
To mi nije nikakav problem. Problem je u tome što ne znam kada treba napisati tvrdo, a kada mekono Č/Ć.
Također se u zadnje vrjeme trudi ne pisati C umjesto Č/Ć, ali Bože moj, nismo svi nadareni :)

A što se tiće Ž/Š/Đ to mi nije problem pisati, a kamoli raspoznati :D

Na ostatak pravopisa se trudim paziti, iako se to kadkada izmakne kontroli, ali... :D

Također 90% mojih postova završi sa tipkom "EDIT" :D Većinom je za to kriva moja brzopletost pa mi se space, ili neko drugo slovo omakne prije reda :)


EDIT: naravno oet moram editati.

I da zaboravio bih apelirati da ne pišete npr. "NEZNAM" nego "NE ZNAM" i slično... :roll:

TeraBajt
24-11-2009, 20:56
isuse, lekcije gramatike od jednog od najnepismenijih ljudi na forumu, tik do amda :pray:

RIDER32
24-11-2009, 20:59
Hvala na podršci. Baš si srce :oops:

TeraBajt
24-11-2009, 21:10
zahvali se drugovima iz vecernje skole.

Chupacabra
24-11-2009, 21:18
Ako vidite post bez zareza i točaka, evo vam ih, pa ih rasporedite po rečenicama:


,,,,,,,,,,,,,,..............

Grim
24-11-2009, 21:19
Ako vidite post bez zareza i točaka, evo vam ih, pa ih rasporedite po rečenicama:


,,,,,,,,,,,,,,..............
Krasti tuđe fore je lame, ti si lame. :|

TeraBajt
24-11-2009, 21:19
to je starije od boga isusa i lose svejedno.

RIDER32
24-11-2009, 21:23
Ako vidite post bez zareza i točaka, evo vam ih, pa ih rasporedite po rečenicama:


,,,,,,,,,,,,,,..............
lol

To si vidio u str33t6l0w-ovom sigu, koji je citat Wedranovog posta koi je bio upućen mom rl frendu? :)

TeraBajt
24-11-2009, 21:25
iz vecernje skole?

RIDER32
24-11-2009, 22:14
Ne. Susjed, druga kuca do mene.

cham3leon
24-11-2009, 22:15
A jeboga, razlika č/ć je jedna od osnova gramatike hrvatskog jezika. Onda to nije problem vaše komunikacije na Internetu, nego problem vaše komunikacije uopšte. Ne znate se koristiti hrvatskim jezikom.

@Tera: izrasle noge... Onda želiš reći da... Ustvari, ne želim znat.

McPingvin_v2.0
24-11-2009, 22:23
A jeboga, razlika č/ć je jedna od osnova gramatike hrvatskog jezika
Pravopisa, jebemu :(

cham3leon
24-11-2009, 22:24
A jeboga, razlika č/ć je jedna od osnova gramatike hrvatskog jezika
Pravopisa, jebemu :(
Zahvaljujem na ispravku netočnog navoda. Mislio sam na pravopis, natipkao gramatika.

elad
24-11-2009, 22:28
Ma šta nemože, pa nisi hendikepi...

oh, wait...

Isus će te kazniti, jer se smiješ invalidima.

cham3leon
24-11-2009, 22:29
Ma šta nemože, pa nisi hendikepi...

oh, wait...

Isus će te kazniti, jer se smiješ invalidima.

Ne povlači okidač.

ustvari, prekasno, sad moram da te malo vaspitujem. Isus ne kažnjava.

elad
24-11-2009, 22:32
E, dečki, ovaj priča o religiji. Benajte ga.

TeraBajt
24-11-2009, 22:33
da, pogledajte ga, prica. banajte ga odmah.

elad
24-11-2009, 22:34
Predlažem permaban.

I usput mu ubijte obitelj.

Ne smije se pričat o religiji na ovom forumu!

str1k3r
24-11-2009, 22:35
Svi koji imate FF skinite hrvatski riječnik i svi sretni i zadovoljni (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/9795)

cham3leon
24-11-2009, 22:36
E, dečki, ovaj priča o religiji. Benajte ga.

Napravim novi acc i zaspamam forum religijom.

Kalhant
24-11-2009, 22:40
Odbijam pisati ČĆŽŠĐ iz 3 razloga.
1. Lijen sam.
2. Automatski izbjegavam postove tipa "To se ne piše sa Č već sa Ć" .
3. Napisao ili ne napisao ć u kuca vecina ce (99% ljudi) automatski procitat kuća

Don Kihot
24-11-2009, 22:51
Samo opasku na 1. post u temi:
- koristi ponekad i "enter" i razmak nakon interpunkcijskih znakova.

Tome enter i služi, da dobiješ stupac, a ne dugačak redak.



Evo isti tekst bez razmaka i novih redova:

"Samo opasku na 1. post u temi:-koristi ponekad i "enter" i razmak nakon interpunkcijskih znakova.Tome enter i služi, da dobiješ stupac, a ne dugačak redak."

:roll:

RIDER32
24-11-2009, 22:56
Svi koji imate FF skinite hrvatski riječnik i svi sretni i zadovoljni (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3627)

This add-on is for older versions of FirefoxS:(

str1k3r
24-11-2009, 23:04
Svi koji imate FF skinite hrvatski riječnik i svi sretni i zadovoljni (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/9795)

This add-on is for older versions of FirefoxS:(
Barem pomak miša dolje izaziva gigantski napor, kao i čitanje teksta :roll:
Ali, da se vi ne mučite bude čika Strajki sve za vas riješio. Fixao sam link.

RIDER32
24-11-2009, 23:09
E tako je vec bolje :)

TeraBajt
25-11-2009, 11:44
Samo opasku na 1. post u temi:
- koristi ponekad i "enter" i razmak nakon interpunkcijskih znakova.

Tome enter i služi, da dobiješ stupac, a ne dugačak redak.



Evo isti tekst bez razmaka i novih redova:

"Samo opasku na 1. post u temi:-koristi ponekad i "enter" i razmak nakon interpunkcijskih znakova.Tome enter i služi, da dobiješ stupac, a ne dugačak redak."

:roll:
:roll:

Feanor
25-11-2009, 11:48
Koristite enter
Mirko l
style

Mirko L
25-11-2009, 12:15
Što je sad loše što ja odlomim tekst?

Mislim ono...

Feanor
25-11-2009, 12:19
Mislio sam na slaganje u redove
koji se smanjuju kako
text ide prema
dolje

Mirko l style :wink:

Mirko L
25-11-2009, 12:29
Nisam primjetio da to radim :P

cham3leon
25-11-2009, 16:43
Da stvarno, ali to je super stvar. I ja nastojim to koristit.

Tako možeš lijepo razlomit tekst tako da je svima ugodan za pročitat. Kad sve pustiš u jednom velikom masnom bloku slova i interpunkcija svi će preskakat tvoj post, eventualno pročitat prvi ili prva dva retka. Tako ponekad bezimeni i Deadwalker pišu.

Deadwalker
25-11-2009, 19:31
Pa da, bolje je tako. Naime, pošto sam dosta veliki fan famoznih konstruktivnih postova, ponekad se znam stvarno raspisat. Pa ako je to onda u jednom komadu, mnogi nemaju volje to ni počet čitati. Ovako lijepo razlomiš na odlomke i sam tekst je daleko vizualno "lakši" za pročitat.

bezimeni
25-11-2009, 20:17
Netko je rekel da mu je fuj pisanje na lokalnom narječju...i meni je fuj ak nije na kajkavskom. Nekak si uvijek zamišljam ak je server u Zagrebu da bi ovo mogel biti prvenstveno zagrebački forum pa da je nekak noramalno da si pripovedamo na purgerski :D .

Arbiter of Change
25-11-2009, 20:18
Što je sad loše što ja odlomim tekst?

Mislim ono...
Tekst se rastegne kroz čitav prozor po širini tako da nema smisla stiskati enter svaki put kad dođeš do ruba ovog bloka u kojem pišeš post, tj. ne vide svi tvoj post isto kao i ti u konačnici (posebno oni poput mene koji ne vrte Mozillu u maksimalnom prozoru, već u custom rastegnutom (ne treba mi preko 1680x1050 pa da trebam glavu vrtiti da bi pročitao jedan redak)).

I ne, ovo nije cenzura na djelu. :)

Mirko L
25-11-2009, 21:17
Nije baš tako.
Naprimjer ja sada ovaj tvoj post nisam isprva razumio...

Tako je isto (ja mislim) Fabija pisao duge postove rategnute do kraja pa nisam ništa razumio.
Jednostavno je lakše čitat u retcima.
Lakše je za pratiti i to.

Luka
25-11-2009, 21:19
Netko je rekel da mu je fuj pisanje na lokalnom narječju...i meni je fuj ak nije na kajkavskom. Nekak si uvijek zamišljam ak je server u Zagrebu da bi ovo mogel biti prvenstveno zagrebački forum pa da je nekak noramalno da si pripovedamo na purgerski :D .

-.-'

McPingvin_v2.0
25-11-2009, 22:01
Netko je rekel da mu je fuj pisanje na lokalnom narječju...i meni je fuj ak nije na kajkavskom. Nekak si uvijek zamišljam ak je server u Zagrebu da bi ovo mogel biti prvenstveno zagrebački forum pa da je nekak noramalno da si pripovedamo na purgerski :D .

-.-'
What he said.

bezimeni
25-11-2009, 23:48
Ni ja niš ne razmem...nekakvo kinesko slovo . Ali vjerujem da je pravopisno točno "napisano" :D .

Human m0nst3r
28-11-2009, 08:18
Bezimeni odi u skolu i uci hrvatski. Jer ovjde necu pisat KAJKAVICU jer je to najogavniji dio hrvatskog koji postoji. Ja iskreno kad slusam zagorca kako prica se samo iskljucim jer ne zelim prevodit vlastiti jezik.

bezimeni
28-11-2009, 09:01
Barem znam pisati sa interpunkcijskim znakovima .Nije skola neko škola i nije uci nego uči :rotfl: .I Kajkavsko narječje je jedno od triju glavnih narječja hrvatskoga jezika i kao takvo dio hrvatske književnosti.Razmel si ti mene jako dobro :D . Uostalom ja nisam nikada ni tvrdio da sam pismen , za razliku od tebe koji ne znaš za interpunkciju a imaš obraza nekome soliti pamet :thumbs1: .

McPingvin_v2.0
28-11-2009, 09:51
KAJKAVICU
Kajkavštinu, kolega, kajkavštinu.

TeraBajt
28-11-2009, 11:24
Barem znam pisati sa interpunkcijskim znakovima .Nije skola neko škola i nije uci nego uči :rotfl: .I Kajkavsko narječje je jedno od triju glavnih narječja hrvatskoga jezika i kao takvo dio hrvatske književnosti.Razmel si ti mene jako dobro :D . Uostalom ja nisam nikada ni tvrdio da sam pismen , za razliku od tebe koji ne znaš za interpunkciju a imaš obraza nekome soliti pametS :thumbs1: .

lol

McPingvin_v2.0
28-11-2009, 11:53
Oh, istina, win :)

RIDER32
28-11-2009, 13:07
Ja bezimenoga nikad nisam uspio ne razumjeti :?

28-11-2009, 15:10
lol oko ceg se vi ljudi zamarate, pa to je strasno...

cham3leon
28-11-2009, 22:34
Barem znam pisati sa interpunkcijskim znakovima .Nije skola neko škola i nije uci nego uči :rotfl: .I Kajkavsko narječje je jedno od triju glavnih narječja hrvatskoga jezika i kao takvo dio hrvatske književnosti.Razmel si ti mene jako dobro :D . Uostalom ja nisam nikada ni tvrdio da sam pismen , za razliku od tebe koji ne znaš za interpunkciju a imaš obraza nekome soliti pamet :thumbs1: .

Hm, možda cijepidlačim, ali i interpunkcije su ti malo deformirane. Prvo ide točka pa onda razmak :D

bezimeni
28-11-2009, 23:08
Da ali nemaš municije pošto sam ja priznao da sam nepismen :fof: .Barem stavljam kvačice za razliku od pismenih :D .

hrčak
28-11-2009, 23:33
A čuj lakše čer razumjeti nekog zagorca :D nek dalmatinca. (jer iako ima dosta njemačkih riječi u kajkavštini prije buš razumio nego dalmatinca i njegove talijanske riječi, mislim on WTF!?)

Luka
28-11-2009, 23:38
A čuj lakše čer razumjeti nekog zagorca :D nek dalmatinca. (jer iako ima dosta njemačkih riječi u kajkavštini prije buš razumio nego dalmatinca i njegove talijanske riječi, mislim on WTF!?)

LOL

Obožavam ovakve "relativne" izjave.

Nodakim
28-11-2009, 23:54
Vi niste čuli kako Ličanini pričaju...

Grim
29-11-2009, 09:26
A čuj lakše čer razumjeti nekog zagorca :D nek dalmatinca. (jer iako ima dosta njemačkih riječi u kajkavštini prije buš razumio nego dalmatinca i njegove talijanske riječi, mislim on WTF!?)
Kada meni zagorac nešto govori ja ga kurca ne kužim, kada mi dalmatinac priča sve ga razumijem.

cham3leon
29-11-2009, 10:38
Brijem da većina vas još nije imala posla sa Grobničanima i sličnim.

Uostalom svi dijalekti su nerazumljivi zavisno o tome koliko ih ljudi (ne) miješaju s književnim.

Primijetio sam da u Delnicama ima mnogo ljudi koji ne znaju po domače, nego samo književno. Ostao sam 0.o

Kostolomac
29-11-2009, 23:42
Brijem da većina vas još nije imala posla sa Grobničanima i sličnim.
Ej, ej, ne diraj Grobničane :)

Meni svejedno, manje-više sve dijalekte razumijem, pišite kako hoćete sve dok su interpunkcija i gramatika u redu :P

Sickmanno1
30-11-2009, 17:07
Jbote sta vas smeta :(

Ahhh, ocu internet generacija :P

weird1
30-11-2009, 18:40
Mozak mi radi segfaultove kad vidi zarez koji je apsolutno suvišan, iliSako na stranom forumu netko umjeto "too" napiše "to".

Kako to boz vjesto radi.
Prvo nam kaze kako mu smeta kad se zarez stavlja gdje netreba i onda primjerom pokaze kako to ruzno izgleda.

cham3leon
30-11-2009, 19:38
Mozak mi radi segfaultove kad vidi zarez koji je apsolutno suvišan, iliSako na stranom forumu netko umjeto "too" napiše "to".

Kako to boz vjesto radi.
Prvo nam kaze kako mu smeta kad se zarez stavlja gdje netreba i onda primjerom pokaze kako to ruzno izgleda.

O bisera. Tamo i ide zarez :(

Self pwn.

McPingvin_v2.0
30-11-2009, 20:48
Mozak mi radi segfaultove kad vidi zarez koji je apsolutno suvišan, iliSako na stranom forumu netko umjeto "too" napiše "to".

Kako to boz vjesto radi.
Prvo nam kaze kako mu smeta kad se zarez stavlja gdje netreba i onda primjerom pokaze kako to ruzno izgleda.
Da, ispred rastavnih veznika nikada, ali nikada, ne ide zarez ^^

Kid A
30-11-2009, 20:50
Also,weird1 smanji avatar na 10kb.

McPingvin_v2.0
30-11-2009, 20:57
Jesam ^^

Paran0a
30-11-2009, 20:58
Heheheheheh :bravo:

Sickmanno1
01-12-2009, 11:19
[quote="The Boz":kwvz5cmg]Mozak mi radi segfaultove kad vidi zarez koji je apsolutno suvišan, iliSako na stranom forumu netko umjeto "too" napiše "to".

Kako to boz vjesto radi.
Prvo nam kaze kako mu smeta kad se zarez stavlja gdje netreba i onda primjerom pokaze kako to ruzno izgleda.
Da, ispred rastavnih veznika nikada, ali nikada, ne ide zarez ^^[/quote:kwvz5cmg]

Not true ^^

McPingvin_v2.0
01-12-2009, 17:01
Ne seri, Šerloče :P

weird1
01-12-2009, 17:45
[quote="The Boz":3rrolgbf]Mozak mi radi segfaultove kad vidi zarez koji je apsolutno suvišan, iliSako na stranom forumu netko umjeto "too" napiše "to".

Kako to boz vjesto radi.
Prvo nam kaze kako mu smeta kad se zarez stavlja gdje netreba i onda primjerom pokaze kako to ruzno izgleda.
Da, ispred rastavnih veznika nikada, aliSnikada, ne ide zarez ^^[/quote:3rrolgbf]



Jel ima netko iz administracije da zna pisati?
A, ali, nego, no, vec su suprotni veznici. I nikako, ali nikako ne vrijede ista pravila za suprotne i rastavne veznike.

Mirko L
01-12-2009, 18:48
E, i ja mislim da ispred ''i'' i ''ili'' ne ide zarez.

Grim
01-12-2009, 19:04
Jebo vas hrvatski jezik (English <3). :(
Ispred i/ili se stavlja zarez samo kada se nabraja.

Like so:
"Tamo su bili i Marko, i Vesna, i Ljubičica, i Pero, i Baka Manda, i Kita Marijanova."

RIDER32
01-12-2009, 19:18
Ispred "i" ne ide zarez, a kada se nabraja ni ne stavlja se "i" :D

Kid A
01-12-2009, 19:20
Rece RIDER...

Grim
01-12-2009, 19:28
Ispred "i" ne ide zarez, a kada se nabraja ni ne stavlja se "i" :D
Nemoj, molim te, samo dokazuješ da neznaš svoj jezik.

Možeš ti nabrajat sa "i". To ovisi je želiš ili ne. :D

Da ti dokažem:

Sastavne rečenice
Zarez ne dolazi u sastavnim rečenicama, ispred veznika i, pa, te, ni, niti i u rastavnim rečenicama, ispred veznika ili
Vidio sam psa i mačku te brojne druge životinje.
Promotrio nas je pa je potom počeo govoriti.
Ni ružne riječi niti psovke ne mogu me pokolebati.
Ili je bio tužan ili ljut, nikad ništa drugo.

U takvim rečenicama zarezi mogu doći samo ako su veznici u službi intenzifikatora:
I kuću, i polje, i livadu, i more - sve su prodali!
Ni za novac, ni za bogatstvo, ni karijeru ne bih izdao svoju obitelj.

McPingvin_v2.0
01-12-2009, 19:46
Jel ima netko iz administracije da zna pisati?
Tu sam ^^

A, ali, nego, no, vec su suprotni veznici. I nikako, ali nikako ne vrijede ista pravila za suprotne i rastavne veznike.
Znam da ne vrijede ista pravila, ali sjećam se iz osnovne da bi ispred: "ili" črčkali zarez. Pošto mi je profesorica hrvatskog iz osnovne škole lektor za podosta časopisa, ipak ću prije njoj vjerovati :)

Osim toga, kad pričaš stavljaš pauzu ispred: "ili", a i sama ti rečenica kaže da se nešto nečime rastavlja :)

cham3leon
01-12-2009, 20:12
Ispred "i" ne ide zarez, a kada se nabraja ni ne stavlja se "i" :D

Ne ide ispred "i" ako "i" stoji kao sastavni veznik, ali kad se nabraja (kao što je u primjeru gore rečeno), ide sa zarezom. "Ili" je rastavni veznik ispred kojeg se stavlja zarez ako stoji između dvije pod-rečenice kao što je slučaj u Bozovoj rečenici.

rudeboy95
03-12-2009, 11:41
mene čisto zaboli za gramatiku.. bitno da je kontekst razumljiv. Ponekad čak pišem i na ikavici.. jedino di pravilno pišem je u školi. :wink:

Grammar nazi
17-03-2010, 12:05
/revive

Baš da vas još malo čujem.

McPingvin_v2.0
17-03-2010, 12:34
</revive>

Bartuc
18-03-2010, 12:27
Oboje sakate kokove. Ide ovako ako želiš bumpati temu:

<revive>


...a ako si lockao temu, onda bi išao:

</revive>



Što se tiče pravopisa... U početku sam bio kao tigerija, stavljao sam č ili ć ovisno što pogodim :D Ali onda su ljudi počeli kenjati pa od tada pišem koliko toliko pravilno. Možda ubacim koji zarez previše, ali to samo Boza smeta :P

McPingvin_v2.0
18-03-2010, 12:41
Zarezi su, zapravo, vrlo prozivoljna stvar, pošto njima označavaš stanke u svom, svakidašnjem, govoru. Ipak, nije poželjno, jelte, pretjerivati.

Bartuc
18-03-2010, 12:52
No, o tome i pričam. Stavim ga gotovo uvijek tamo gdje treba, ali znam staviti i koji viška tako da "naglasim" važnije dijelove ili cjeline rečenice.

Inače me uglavnom ne smetaju gramatičke ili pravopisne greške na forumu, jedino što ne podnosim je potpuno izostavljanje interpunkcijskih znakova. Ima nekoliko takvih slučajeva, pa moraš dekodirati što je lik zapravo htio reći :D


PS: Sjetio sam se svog profesora iz matematike (TVZ, naravno) :D Lik točno zna po kojoj reviziji hrvatskog pravopisa priča i piše. Tako da kod njega nije "greška" već je "grješka". Pitamo ga WTF, a lik nama kaže reviziju pravopisa i da on neće ulaziti u naš pravopis, a bome niti mi u njegov. Koji car :rotfl: :pray: