PDA

Pogledaj cijelu verziju : DLC pošast



Deadwalker
23-11-2009, 13:22
Kolko vidim u zadnje vrijeme, izdavačke kuće nas jednostavno zasipavaju raznim DLC paketima(za sve koji neznaju, dodaci igri koji su u pravilu besplatni i proširuju broj sati trajanja singleplayer igre) što je u svakom slučaju odlična stvar. Loše je pak što neki iz toga pokušuvaju izvući dodatnu zaradu. Nisu veliki novci u pitanju, al kad već kupiš igru, onda je to stvarno pljačka.
Opet, posljedica tih silnih DLC-ova je da često izostaju prave ekspanzije, te se desi da se nakon određenog vremena napravi reizdanja igre sa svim tim silnim DLC-ovima. U biti, prodaju ponovo istu igru te nam prodaju onda i te, prije besplatne dlc-ove.

Šta vi mislite, da li je takav način "nagrađivanja" kupaca bolji od dosadašnjeg tipa izdavanja ekspanzija kada je u pitanju količina sadržaja?
I, da li je to dobra i jos vaznije, uspjesna metoda u borbi protiv piratije?

Discuss...

kulamasta
23-11-2009, 13:31
Onaj tko zna skinut gricu s torrenta i natjerat ju da radi, znat ce skinut i DLC...

...tak da se sve svodi na laku zaradu

Tko je kupio original dace jos i 5 baksa za quest koji traje sat vremena... Vode se tom logikom

Arbiter of Change
23-11-2009, 13:36
Mene kod kupnje DLC-ova sprječava zdrav razum jer vidim da je to samo mužnja konzolaške publike (za koju znamo da će kupiti sve što im se dovoljno lijepo upakira) koja se proširila i na PC domenu. Sjećam se vremena kad je masivno očekivani Oblivion uveo DLC-ove i kad se komuna praktički podijelila bila na ZA i PROTIV, a danas je to postala normalna stvar i svaka druga igra nudi DLC-ove.

I ne, ja to ne vidim kao "nagrađivanje igrača" jer da me žele nagraditi što sam kupio original igru dali bi mi DLC-ove besplatno... ili barem neke od njih kao što je DA:O napravio. Ali to ne mijenja moje mišljenje da su DLC-ovi precijenjeno zlo koje nam nije trebalo.

Deadwalker
23-11-2009, 13:38
Upravo to. Većinom ispada da se ti DLC-ovi moraju plačati, dok bi bilo daleko bolje da se izbaci van neka punokrvna ekspanzija. Ovako se dobiva sadržaj na kapaljku, sve u prividu da imamo "još bolju igru za manje novaca".
I kada onda lupe reizdanje igre, pa ti naplate i igru te sve dlc-ove...

Insert
23-11-2009, 14:27
Nelogično je platiti 5 dolara za quest koji traje sat vremena. Srećom, igre nemaju adekvatnu zaštitu pa volim DLC-ove :)

Praetorian
23-11-2009, 14:44
Nelogično je platiti 5 dolara za quest koji traje sat vremena. Srećom, igre nemaju adekvatnu zaštitu pa volim DLC-ove :)

Slazem se, nema smisla davat 5 dolara za sat vremena igre, kad se moze besplatno.

Joe_Strummer
23-11-2009, 22:59
http://gameaxis.com/wp-content/uploads/2009/10/gam_horsearmor_580.jpg

tototo

Raz
23-11-2009, 23:02
Ane. I onda se još pametnjakovići na kraju sjete izdat DLC koji je zapravo hrpa tih jednih te istih komercijalnih modova zajedno stavljenih na dvd... :rotfl:

The Boz
23-11-2009, 23:39
Najgenijalnije mi je bilo kad su izdali hors armor, a za free se mogao skinut Conan Cavalry Combat Pack, sa oklopima, hors arčerijem, čarđanjem i skilovima za jahanje.

Anarion.Umarth
23-11-2009, 23:42
Dok god postoji mogućnost lakog moddanja, nije uopće greda da naplaćuju iste sadržaje onima koji su voljni kupiti. Barem meni.
Za tih par ljudi koji će kupit, developeri zarade koji dolar/euro šta se teško može negativno odrazit na kvalitetu nastavka.

Kid A
23-11-2009, 23:50
Kad smo vec kod tog,evo jedne teme koju je megalodon ne tako davno otvorio
viewtopic.php?f=4&t=33384 (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=4&t=33384)

baldrick_
25-11-2009, 22:34
Kolko vidim u zadnje vrijeme, izdavačke kuće nas jednostavno zasipavaju raznim DLC paketima(za sve koji neznaju, dodaci igri koji su u pravilu besplatni i proširuju broj sati trajanja singleplayer igre) što je u svakom slučaju odlična stvar. Loše je pak što neki iz toga pokušuvaju izvući dodatnu zaradu. Nisu veliki novci u pitanju, al kad već kupiš igru, onda je to stvarno pljačka.
Opet, posljedica tih silnih DLC-ova je da često izostaju prave ekspanzije, te se desi da se nakon određenog vremena napravi reizdanja igre sa svim tim silnim DLC-ovima. U biti, prodaju ponovo istu igru te nam prodaju onda i te, prije besplatne dlc-ove.

Šta vi mislite, da li je takav način "nagrađivanja" kupaca bolji od dosadašnjeg tipa izdavanja ekspanzija kada je u pitanju količina sadržaja?
I, da li je to dobra i jos vaznije, uspjesna metoda u borbi protiv piratije?

Discuss...
3 dlc-a od po 5e = (po sadržaju) 1 ekspanzija od 15 e. ne vidim šta je problem, kad se pogleda formula, jasno je da dlc-ovi ne bi trebalo da budu besplatni, donose istu količinu sadržaja po istoj ceni kao i ekspanzija ... da li bi i ekspanzije trebalo da budu besplatne? a da ne pričam da se ponekad desi da dlc bude besplatan. jedino što je drugačije je malo drugačije iskustvo igranja, ekspanziju možete odjednom da pređete, a za svaki dlc mora da se čeka, pa se onda zaboravi pomalo mehanika igre, priča... to je problem.

reizdanje igre sa svim dlc-ovima = (po ceni) igra pre reizdanja? what's the problem?

uspešna metoda protiv piraterije nije.

Arbiter of Change
25-11-2009, 22:42
3 dlc-a od po 5e = (po sadržaju) 1 ekspanzija od 15 e. ne vidim šta je problem, kad se pogleda formula, jasno je da dlc-ovi ne bi trebalo da budu besplatni, donose istu količinu sadržaja po istoj ceni kao i ekspanzija..
Taj dopis mora da sam propustio jer ja još nisam vidio da je skupina bilo kojihSDLC-ova odgovarala jednoj ekspanziji, neovisno o žanru i platformi igre. Stvar sa DLC-ovima je ta da su oni često stvari koje su trebale biti dio same igre pa su namjerno izrezani za ovu svrhu ili već JESU dio igre, ali trebaš platiti dodatno da bi ih aktivirao (famozni RE5 debakl gdje su konzolaši platili $10 za file od niti pola megabayta da bi aktivirali stvari koje su već bile na disku igre koju su kupili, npr).

Developeri su pohlepni i vidjeli su da su ljudi dovoljno glupi da kupe takve stvari.

baldrick_
25-11-2009, 22:47
[quote="baldrick_":160e5pej]
3 dlc-a od po 5e = (po sadržaju) 1 ekspanzija od 15 e. ne vidim šta je problem, kad se pogleda formula, jasno je da dlc-ovi ne bi trebalo da budu besplatni, donose istu količinu sadržaja po istoj ceni kao i ekspanzija..
Taj dopis mora da sam propustio jer ja još nisam da je skupina bilo kojihSDLC-ova odgovarala jednoj ekspanziji, neovisno o žanru i platformi igre.
[/quote:160e5pej]
fallout 3?

to što je tako sa re5, ne mora da znači da je kod svih igara ...

Rang€r
25-11-2009, 23:52
igru kupim dlc nabavim, tako ja sam sebe nagrađujem :D e da i to nabavljanje dlca mi samo kompenzira izostavak mape u mom DA:O CEtu...

Arbiter of Change
26-11-2009, 09:59
fallout 3?
to što je tako sa re5, ne mora da znači da je kod svih igara ...
Imaš pravo, zaboravio sam na Fallout 3.
Ali ovo što si rekao vrijedi za oba slučaja, tj. samo zato jer F3 ima solidne DLC-ove ne znači da su i ostali takvi.

tigerija
28-11-2009, 04:51
A prisiljen si kupit DLC ne ?

Ja iskreno nebi kupovao DLC. To mi nekako dokaz da su mutavi izdat igru koja može normalno funkcionirat, pa su mi DLC kao neke zakrpe... Neka idaju onda dodatak, expanziu, a ne tu mi svako malo neko sranje novo dodaju koje nije vrijedno novca.

baldrick_
10-12-2009, 14:58
nije dlc zakrpa.

ScorpiuS
10-12-2009, 18:27
[quote="baldrick_":podsq7yg]
fallout 3?
to što je tako sa re5, ne mora da znači da je kod svih igara ...
Imaš pravo, zaboravio sam na Fallout 3.
Ali ovo što si rekao vrijedi za oba slučaja, tj. samo zato jer F3 ima solidne DLC-ove ne znači da su i ostali takvi.[/quote:podsq7yg]
Istina, ali ih Fallout ima više nego Simsi ekspanzija.

Arbiter of Change
11-01-2010, 15:37
Dalo bi se raspravljati o tome. :)

Inače, zanimljive i možda poražavajuće vijesti o DLC pristupu.
Report: Only 15% Of Gamers Buying Downloadable Content (http://kotaku.com/5445195/report-only-15-of-gamers-buying-downloadable-content)

Deadwalker
11-01-2010, 17:14
Ti bi DLC-evi po meni trebali biti besplatni. Na taj način bi potaknuli da se vise kupuju original igre. Jer igraci ne vole kada iskesiraju 400kn za igru te jos dodatno "moraju" placati nekakve dodatke koji produzuju gameplay za nekih 2-3 sata.

Niko Bellic
11-01-2010, 17:28
Sjećam se vremena kad je masivno očekivani Oblivion uveo DLC-oveSi kad se komuna praktički podijelila bila na ZA i PROTIV, a danas je to postala normalna stvar i svaka druga igra nudi DLC-ove.
Misliš na Morrowind? Jelda?

Arbiter of Change
11-01-2010, 19:15
Nope, tada taj pojam nije postojao (tek od kada je ušao u uporabu ljudi zovu i pluginse, i modove i addonse DLC-ovima) jer DLC podrazumijeva plaćanje za sadržaj, a čak i da je, nije bitno. Zašto? Jer je stvar sa DLC-ovima u tome da su obično preskupi za količinu sadržaja koju nude dok su Morrowindovi bili besplatni i služili su kao izvanredni tutoriali za tada novi Toolset.

Niko Bellic
11-01-2010, 19:52
Morrowind je imao Tribunal i Bloodmoon. Na to sam mislio da budemo egzaktni...

Arbiter of Change
11-01-2010, 19:55
Čistokrvne ekspanzije.

Feanor
11-01-2010, 20:05
Čistokrvne ekspanzije.

Istina, svaka od njih je dodala dosta toga novoga u igru, a najvažnije od svega setting je bio drastično promijenjen kod jedne i druge ekspanzije, a samim time i atmofera i način igranja.
Jedini problem u ono vrijeme je bio što su bile zahtjevnije od vanilla igre pa su odbile prvenstveno mene jer sam jedva Morrowind pokretao na low.

Na kraju krajeva svaka od njih je dodavala 40-50ak sati igre što je sasvim dovoljno i za stand alone RPG, ali prilično malo za Morrowind :).

baldrick_
11-01-2010, 23:22
dobra stvar kod dlc-ova je što bi teoretski mogli da smanje popularnost mmorpg-ova.. zamisli ultra kvalitetni rpg koji je redovno nekolko godina osvežavan novim sadržajima.. to bi moglo da se igra umesto mmo-a. još kad bi bilo besplatno, ali i kod mmo-a se plaća pretplata..

Worthaur
12-01-2010, 09:50
dobra stvar kod dlc-ova je što bi teoretski mogli da smanje popularnost mmorpg-ova.. zamisli ultra kvalitetni rpg koji je redovno nekolko godina osvežavan novim sadržajima.. to bi moglo da se igra umesto mmo-a. još kad bi bilo besplatno, ali i kod mmo-a se plaća pretplata..
Why? Neigra se mmo zbog kvalitetne price il sta vec, igra se jer mozes sa drugim ljudima u dungeon/arenu itd, zabavnije je igrat s drugim ljudima neg solo

wavefunct
12-01-2010, 09:58
On je aludirao na moć redovitog nadograđivanja, kao kod svih MMOa

Rang€r
12-01-2010, 13:53
dobra stvar kod dlc-ova je što bi teoretski mogli da smanje popularnost mmorpg-ova.. zamisli ultra kvalitetni rpg koji je redovno nekolko godina osvežavan novim sadržajima.. to bi moglo da se igra umesto mmo-a. još kad bi bilo besplatno, ali i kod mmo-a se plaća pretplata..
Why? Neigra se mmo zbog kvalitetne price il sta vec, igra se jer mozes sa drugim ljudima u dungeon/arenu itd, zabavnije je igrat s drugim ljudima neg solo

kako kad :/

Arbiter of Change
12-01-2010, 14:11
dobra stvar kod dlc-ova je što bi teoretski mogli da smanje popularnost mmorpg-ova.. zamisli ultra kvalitetni rpg koji je redovno nekolko godina osvežavan novim sadržajima.. to bi moglo da se igra umesto mmo-a. još kad bi bilo besplatno, ali i kod mmo-a se plaća pretplata..
Svaki pošteni MMORPG to već i ima u vidu dodatnog sadržaja koji se dodaje svakim većim patchom.

baldrick_
12-01-2010, 14:26
znam, zato i kažem.. wavefunct je svatio.


dobra stvar kod dlc-ova je što bi teoretski mogli da smanje popularnost mmorpg-ova.. zamisli ultra kvalitetni rpg koji je redovno nekolko godina osvežavan novim sadržajima.. to bi moglo da se igra umesto mmo-a. još kad bi bilo besplatno, ali i kod mmo-a se plaća pretplata..
Why? Neigra se mmo zbog kvalitetne price il sta vec, igra se jer mozes sa drugim ljudima u dungeon/arenu itd, zabavnije je igrat s drugim ljudima neg solo
u pravu si, to je velika prednost mmorpga nad single player.. možda bi mogla da se smanji kad bi dlc-ovi bili besplatni, ali od toga nema ništa.. kontam da nijedan izdavač nije spreman da se odrekne sigurne zarade radi eksperimenta koji bi samo mogao da im donese veću zaradu.

Deadwalker
05-07-2010, 12:01
Malo da obnovim raspravu... :)

Uglavnom, nakon instalacije Dragon Age-a sam se jako ugodno iznenadio kada sam vidio koliko je vec DLC-ova vani za ovu igru. Makar su mi se u pocetku cinili kao cista muznja novca(sto kod nekih naslova je i dalje slucaj), kod ove igre itekako produzuju vijek trajanja igre te je cine jos zanimljivijom. S Mass Effectom 2 ista prica. Kolko vidim, postali su danas redovna praksa sto je mnogo pozitivno jer se tako SP igre odrzavaju na zivotu daleko duze.^^

keko
05-07-2010, 12:47
Iako poboljšavaju igru, još uvijek je to mužnja novca :roll: .

Deadwalker
05-07-2010, 13:05
A cuj, nitko ti nebu nist poklonil. Mogu eventualno dati besplatno 1. dlc kao sto je bio slucaj kod Mass Effecta, al ono, da se napravi DLC treba ipak vremena i ulozenih resursa. Nekako si to moraju kompenzirat. Ne znam, dati 2-3 eura za dodatnih sat vremena igranja mi se ne cini previse. 2-3 kafe manje :)

Praetorian
05-07-2010, 13:37
Evo baš sam nabavio DLC za Napoleon Total War The Peninsular Campaign, ali smatram da je to mužnja novaca. Moderatori rade bolje stvari i to za free.

baldrick_
05-07-2010, 15:35
dodatna oružja i tako to jesu sranje, nove misije i kampanje, s druge strane, jesu kul

keko
05-07-2010, 17:11
A cuj, nitko ti nebu nist poklonil. Mogu eventualno dati besplatno 1. dlc kao sto je bio slucaj kod Mass Effecta, al ono, da se napravi DLC treba ipak vremena i ulozenih resursa. Nekako si to moraju kompenzirat. Ne znam, dati 2-3 eura za dodatnih sat vremena igranja mi se ne cini previse. 2-3 kafe manje :)


Nitko ne kaže da zahtjevam nekakve poklone,al me ti DLC-ovi pomalo živciraju jer ih izbace brdo pa trebaš cijelo vrijeme praktički ih skidati, nek izbace jednu ekspanziju gdje će sve to ubaciti i ja sretan.

Razzarach
05-07-2010, 19:12
Stvari koje su u dlcima (posebno mw2) bi trebale bit u patchevima...
Napr imas "dlc" sa dodatnim mapama za mw2... tako je i bilo za cod4 samo je to doslo u patchu...
Za gta4 su se zbilja potrudili i dlc standalone je ispo bolje od od gta4... posebno TBoGT kojeg sam igro jedno 20h bez dosade... i TLAD koji malo manje traje ali je isto jebenica... donose masu novih oruzja, motora, i auta.
Ali nekako igre za PC ispadaju ko neke konverzije igara s konzola. Cak i dolaze preporuke za igranje s gamepadom... pogotovo MW2 sa masu achivmenta i slicnog. Cak su i u CSS dodali achivmente... (a to po meni nebi trebalo bit u fps igrama... pogotovo mreznim.. nez zasto)
A na konzole pak ljudi stavljaju tipkovnice... i headsete.. ono wtf... (2 frenda na ps3 stavili keybu)
btw. kolka je cjena EFLC ?

Grim
05-07-2010, 19:51
Pa ono, na konzoli je lakše i brže chatati ako imaš tipkovnicu, inače moraš sa gamepadom birati slova i to traje užasno dugo. :)

Praetorian
07-07-2010, 14:14
Igram ovaj DLC od Napoleona već 6 sati, i stvarno je super, ima puno promijena. Posebno mi se sviđaju gerilci, bolji su od špijuna. Počinju mi se sviđati DLC-ovi, koji dodaju takve stvari.

Deadwalker
07-07-2010, 14:17
Ja sam si ubo na Steamu Borderlands. Ako mi se svidi dovoljno igra, kupit cu jos izasle dlc-ove. Mislim da ih ima 3. Uglavnom, dodaju nove lokacije i poprilicno interesantne misije. Inace, kao sto su vec mnogi vidli, sadrzaj tih paketa varira. Mogu biti samo nove mape ili oprema, a mogu biti cijele misije. Osobno dajem pare samo za ove druge. Jednostavno mi je nepojmljivo dati npr 15€ za 4 mape u multiplayer(MW2 naravno).

Praetorian
07-07-2010, 14:21
Da treba znat izabrat koji DLC piknut, neki su stvarno dobri, a ima baš loših, recimo 4 mape za cod.

Arbiter of Change
07-07-2010, 15:08
Mape na koje ćeš potrošiti tko zna koliko vremena online vs. TW jedinice koje ćeš koristiti ponekad, npr.
Ne može se ovo generalizirati jer je subjektivno i ovisi o tipu igrača.

Praetorian
07-07-2010, 15:10
Nisu samo DLC jedinice (28 njih) već je dodana i campaign mapa.

Arbiter of Change
07-07-2010, 15:15
Is that so? (http://store.steampowered.com/app/10604/)SSamo radi primjera.

keko
07-07-2010, 15:32
Ček, dva eura za par novih jedinica? Koja pljačka... Ne bi me začudilo da začas počnu izdavati RTS-ove gdje ćeš imati samo buildera, a da bi mogao graditi vojsku morat ćeš ih kupiti u DLC-u.

Praetorian
07-07-2010, 16:29
Is that so? (http://store.steampowered.com/app/10604/)SSamo radi primjera.

Ne imam i to, ali mislio sam na ovo http://www.totalwar.com/napoleon/add-ons/campaigns.php

Razzarach
07-07-2010, 18:26
Ček, dva eura za par novih jedinica? Koja pljačka... Ne bi me začudilo da začas počnu izdavati RTS-ove gdje ćeš imati samo buildera, a da bi mogao graditi vojsku morat ćeš ih kupiti u DLC-u.
nego? mislis da se to nikad nece desit?