PDA

Pogledaj cijelu verziju : EA otpustio 1500 zaposlenika



Arbiter of Change
12-11-2009, 11:00
Ako imalo pratite scenu te znate koliko kompanija EA posjeduje i u kojim sve franšizama ima prste jasno vam je kakve ovo posljedice i utjecaj ima na čitav krajolik gaming industrije kao takve. Kao direktna posljedica ovih otkaza i preuređivanja strukture studija (Black Box studio se zatvorio, npr) EA-ov CEO, John Riccitiello, je objavio da su navodno otkazali preko 12 naslova, premda nije ulazio u detalje koji su to. Kompanija koja je primila najteži udarac je navodno Mythic i njihov MMORPG, Warhammer Online.

Ukratko, jedan veliki SMEG i više na slijedećem linku - EA cutting 1,500 jobs, over 'a dozen' games canceled (http://www.gamespot.com/news/6239401.html?tag=latestheadlines;title;1).

Također sam citirao jednog forumaša sa MMORPG.com koji je dobro sažeo ono što i ja mislim o EA-u u globalu. Problem je u tome što, ironično jer zdrav razum i nalaže da tako treba biti, EA vode korporacijski ljudi koji samo žele novac bez ikakvog ulaganja koje bi im se moglo isplatiti u budućnosti i koji ne daju slobodne ruke svojim studijima. Gotovo oprečno kad se usporede sa Blizzardom i njegovim metodama.

Što vi mislite?


I hate how EA does business. It's always so short-term with them. Thye never think of long-term strategies. Like maybe helping the studio to improve the game to help bring in more money. Maybe Focusing more on quality of their titles instead of just keeping the ones that will make them the most money. They certainly have the power to make all of these games good, but they just don't seem to want to put in the effort.

Try actually trying to make a good game instead of telling a company they should 'Make a game like this. And don't do anything like this this or this. Oh, and stick to this kind of gameplay.'.

This is not a labor of love for them. It's all money. I'm not saying that's bad, but it gets to a point where you're just being greedy. EA, to me, anyway, is heartless and lacks a soul enough to do anything but put regulations on their games so they stay within the proven profit-making limits.

Deadwalker
12-11-2009, 11:11
Ocekivano. Recesija je pogodila i IT tržište, a ovako velika otpustanja u jednoj od najjacih gamerskih pogona je samo dodatna potvrda toga. Glede samog EA-a, well, njihova poslovna taktika nije losa - da nema ove recesije. Naime, pošto sada jedan prosjecan gamer ima dosta manje prihoda za kupnju novih igara, on se odlucuje za samo najbolje naslove. Npr, zadovoljit ce se i s proslogodisnjom FIFO-om jer ovogodisnja ima stvarno nezamjetne novine. Umjesto toga, novac koji je sacuvao, ulozit ce u nekakav novi naslov, nesto sto je duze vrijeme cekao i sto ce ga i duze vrijeme zabavljati. Nesto kao sto je recimo Modern Warfare 2. Jednostavno, cijela gamerska industrija ima veliki pad ove godine, ljudi kupuju mnogo manje igara nego prije, al zato kupuju samo kvalitetne naslove s dobrom podrskom.

Arbiter of Change
12-11-2009, 22:49
Čovjek bi pomislio da će ovih zadnjih nekoliko kvalitetnih igara bar nekako utjecati na EA, ali ne.
Izgleda da velike najteže pogodi... ili samo štede na račun svojih zaposlenika. Hmm.

cham3leon
12-11-2009, 23:06
Inače je industrija zabave u svakom obliku imuna na krizu, dapače, u krizama bolje i posluje, ali u ovome najviše putra na glavi ima EA-ov pristup, jer kao što je Deadwalker rekao, sad ljudi biraju što će kupiti, a EA zaista nema dovoljno dobrih igara. Pitam se osjeti li se recesija u ostalim kompanijama?

Xero
13-11-2009, 00:04
EA ima Dragon Age netrebaju im druge igre.

IGoR_2803
13-11-2009, 00:34
Inače je industrija zabave u svakom obliku imuna na krizu, dapače, u krizama bolje i posluje...

ne znam na temelju čega ovo zaključuješ? sve ovisi o tome što misliš pod industrijom zabave... ali vjeruj mi da će ljudi u doba krize najprije štedjeti na takvim stvarima jer ako bolje pogledaš to je luksuz... uzmi npr. obitelj sa klincom od 10 godina; mali nema svoje prihode i želi od roditelja na poklon igru... ako starci nemaju para prije će štedjeti na tome nego recimo na udžbenicima za školu... s druge strane, ako govorimo o recimo studentskoj populaciji koja već ima i svoju lovu, opet će (većina) prije potrošiti lovu na nešto drugo nego na igru...

cham3leon
13-11-2009, 09:44
Jeste da je to luksuz ali je opće poznato da je Hollywood cvjetao tokom velike recesije 30-ih godina. Razni analitičari su procjenjivali da je to zbog toga što su ljudi uslijed ogromnih briga i nestašice rado pogledali film u kinu da to maknu s uma. Ne znam zašto ne bi bilo isto sa igrama i ostalim, osim ako se društvo odonda nije radikalno promijenilo.

Deadwalker
13-11-2009, 10:59
Istina sto kazes Cham3leon, al opet, ako je kriza i nema se para, mislim da su ipak neke druge osnovne stvari vaznije od kupnje nekakvog luksuza(a igre, barem kod nas, to jesu). Zapravo, kada je pocela kriza, isprva su bili napisi po netu da je gaming industrija imuna na nju, dok par mjeseci kasnije dok su dosle prve analize prodaje, ispostavilo se da je daj dio IT industrije pretrpio ogromne gubitke. Brojke uvijek najbolje "opisuju" stvari. Tako je i u ovom slucaju :wink:

baldrick_
13-11-2009, 14:33
Jeste da je to luksuz ali je opće poznato da je Hollywood cvjetao tokom velike recesije 30-ih godina. Razni analitičari su procjenjivali da je to zbog toga što su ljudi uslijed ogromnih briga i nestašice rado pogledali film u kinu da to maknu s uma. Ne znam zašto ne bi bilo isto sa igrama i ostalim, osim ako se društvo odonda nije radikalno promijenilo.
razni analitičari su verovatno neki podrumski naučnici, i takve ne bi trebalo da slušaš... gledaj današnje zvanične brojke, sve se jasno vidi. teorija je glupa, vidi onu temu šta su igre za vas, svi pričaju dane mogu da se igraju kad ih nešto brine.

cham3leon
13-11-2009, 15:31
Današnje zvanične brojke su također sastavili analitičari ;)

Nodakim
13-11-2009, 20:20
Inače je industrija zabave u svakom obliku imuna na krizu, dapače, u krizama bolje i posluje...

ne znam na temelju čega ovo zaključuješ? sve ovisi o tome što misliš pod industrijom zabave... ali vjeruj mi da će ljudi u doba krize najprije štedjeti na takvim stvarima jer ako bolje pogledaš to je luksuz... uzmi npr. obitelj sa klincom od 10 godina; mali nema svoje prihode i želi od roditelja na poklon igru... ako starci nemaju para prije će štedjeti na tome nego recimo na udžbenicima za školu... s druge strane, ako govorimo o recimo studentskoj populaciji koja već ima i svoju lovu, opet će (većina) prije potrošiti lovu na nešto drugo nego na igru...

Studije su pokazale upravo suprotno,kupnja luksuza raste,a svakodnevnih stvari pada.
Igre ovdje ne spadaju pod luksuze jer ih tako i tako nitko ne kupuje...

Sybelius
13-11-2009, 22:18
Ma kakva recesija,dionicari zele uzeti sto vise profita za sebe a uposlenici ako zele zadrzati posao nek skiknu radeci posao za nekoliko ljudi.

baldrick_
14-11-2009, 23:23
Današnje zvanične brojke su također sastavili analitičari ;)
nisu to isti analitičari, promenio se analitizam u zadnjih sedamdeset godina.

Niko Bellic
14-11-2009, 23:52
Ma to su sve laži i neistine! EA nikada ne bi tako nešto učinio. Oni su cool!

IGoR_2803
15-11-2009, 20:03
Studije su pokazale upravo suprotno,kupnja luksuza raste,a svakodnevnih stvari pada.
Igre ovdje ne spadaju pod luksuze jer ih tako i tako nitko ne kupuje...

ma jebe mi se za studije, ajde malo razmisli da li će ljudi u vrijeme kada imaju manje love "kupovati" više luksuza ili manje...

Nodakim
15-11-2009, 21:04
Studije su pokazale upravo suprotno,kupnja luksuza raste,a svakodnevnih stvari pada.
Igre ovdje ne spadaju pod luksuze jer ih tako i tako nitko ne kupuje...

ma draga mi se za studije, ajde malo razmisli da li će ljudi u vrijeme kada imaju manje love "kupovati" više luksuza ili manje...

Više.
Jer imaju više love.
Jer drugi imaju manje love.
Tako nekako...

IGoR_2803
15-11-2009, 21:09
Više.
Jer imaju više love.
Jer drugi imaju manje love.
Tako nekako...

ja tebe niš ne kužim dečec, od kud si ti? :)

Arbiter of Change
15-11-2009, 21:18
Nodakim je u pravu. Premda zdrav razum i logika nalažu da u kriznim vremenima ljudi skrešu luksuzna dobra, oni to ipak ne čine (pogledaj u nas i općenito s*ebano stanje u kojem smo... vidiš li da ljudi štede na kožnim jaknama, autima i skupim mobitelima? Ja ne vidim, i dalje se isto troši) već jednostavno troše svaku godinu više ili štede na drugim najpotrebnijim dobrima. I naravno, ne temelji tvrdnju štede li ljudi po pitanju igara po Hrvatskoj sceni već po onoj u razvijenom zapadu jer kod nas igre još nisu mainstream.

IGoR_2803
15-11-2009, 21:29
Nodakim je u pravu. Premda zdrav razum i logika nalažu da u kriznim vremenima ljudi skrešu luksuzna dobra, oni to ipak ne čine (pogledaj u nas i općenito s*ebano stanje u kojem smo... vidiš li da ljudi štede na kožnim jaknama, autima i skupim mobitelima? Ja ne vidim, i dalje se isto troši) već jednostavno troše svaku godinu više ili štede na drugim najpotrebnijim dobrima. I naravno, ne temelji tvrdnju štede li ljudi po pitanju igara po Hrvatskoj sceni već po onoj u razvijenom zapadu jer kod nas igre još nisu mainstream.

Hrvati nisu reprezentativan uzorak jer smo mi potrošačka nacija...

Nodakim
16-11-2009, 00:20
[quote="Arbiter of Change":1wcvewux]Nodakim je u pravu. Premda zdrav razum i logika nalažu da u kriznim vremenima ljudi skrešu luksuzna dobra, oni to ipak ne čine (pogledaj u nas i općenito s*ebano stanje u kojem smo... vidiš li da ljudi štede na kožnim jaknama, autima i skupim mobitelima? Ja ne vidim, i dalje se isto troši) već jednostavno troše svaku godinu više ili štede na drugim najpotrebnijim dobrima. I naravno, ne temelji tvrdnju štede li ljudi po pitanju igara po Hrvatskoj sceni već po onoj u razvijenom zapadu jer kod nas igre još nisu mainstream.

Hrvati nisu reprezentativan uzorak jer smo mi potrošačka nacija...[/quote:1wcvewux]

Prilično sam siguran da je svaka nacija bez komunista i puno crnaca potrošaćka.

IGoR_2803
16-11-2009, 09:55
Prilično sam siguran da je svaka nacija bez komunista i puno crnaca potrošaćka.

mda, odi malo vani po europskim metropolama pa ćeš vidjeti... imao sam prilike vidjeti: london, pariz, glasgow, dublin, da ne nabrajam... samo jedan primjer: u svim tim gradovima nećeš vidjeti da trgovački centri rade radnim danom do 21h, a o vikendima da ni ne govorim... radnim danom zatvaraju se oko 17h, a vikendom oko podneva... nedjeljom naravno ništa ne radi...

nasuprot tome: jučer se vozim iz gorica od zaboka prema zagrebu i ovaj prolazim pokraj ovog novog westgatea... znači nedjelja 19h parkiralište doslovce puno...

prosudi sam...

cham3leon
17-11-2009, 15:27
Dapače, jednom sam bio u Pevecu i usput u Građi na Kukuljanovu oko 21h, parkirališta puna skoro do kraja. U marketima i centrima na Škurinjama još više. Šta će tek bit kad naprave onaj West mall ispod moje zgrade...

Arbiter of Change
17-11-2009, 22:57
Više-manje je sigurna ova glasina da EA zatvara još jedan do svojih studija - Pandemic, studijo s preko 10 godina staža i inače poznat po SW: Battlefront naslovima te vlasnik nadolazećeg naslova The Saboteur koji će biti naknadno posvojen.

http://kotaku.com/5406449/rumor-rip-pan ... -1998+2009 (http://kotaku.com/5406449/rumor-rip-pandemic-studios-1998+2009)

Deadwalker
18-11-2009, 13:22
Šta onda ništa od Battlefronta 3? :(

Rang€r
18-11-2009, 14:49
oni su lotr conquest napravili right?

dobro su i prošli..