PDA

Pogledaj cijelu verziju : web 2.0 aplikacije



Deadwalker
08-11-2009, 12:35
Eto, nedavnim projektom koji sam radio na faksu, bio sam primoran koristiti nove i moderne web 2.0 aplikacije. Moram priznati, vrlo ugodno sam se iznenadio. Od alata za pisanje tj. vođenje biljezaka kao sto su Helipad, INetWord, Zoho notebook, pa do mapa za izradu mentalnih mapa kao sto su MindmeisterSi Wise MappingSpa sve do alata za prikaz dijagramova kao sto su Project Draw, Lucid ChartSi sl. Prednost takvih alata je sto su u potpunosti besplatni za koristenje te nakon sto nesto napravite u njima, lako napravite publikaciju tj. link na vas rad koji je onda dostupan svima za koristenje. Recimo, jako su me se dojmoli Google docsiSkoji su jako dobra alternativa ako nemate para za kupnju Microsoft Office-a. Google je i tu napravio vraski dobar posao. Normalno, ima jos dosta toga, al necu sada tu sve nabrajat. Vise me zanima sta vi mislite o tim alatima? Da li ste ih ikada koristili i kakva su vasa iskustva rada s njima?
Ako niste, slobodno ove boldane nazive utipkajte u google, pa isprobajte... :wink:

Luka
08-11-2009, 13:38
Koristim mali milijun takvih aplikacija (točan broj ovisi o tome koliko je rastezljiv pojam Web 2.0 aplikacije; a nema jasne definicije...).

Od onih bez kojih ne bih mogao su Wikipedia, forumi, Google Docs (i ostatak Googleovog softvera s AJAX front-endom), last.fm, TinEYE, pokadšto Twitter... iako nisam siguran što od toga spada u Web 2.0; prva definicija koju sam čuo je da tu spada sve što se koristi AJAXom/sličnom tehnikom :S

Iako za važnije stvari nikako ne bih radije koristio Web nasuprot desktop aplikacije (tj. kod aplikacija kojima je cilj mjenjati desktop, poput Google Docsa; kod Twittera to nema takav smisao), apsolutno podržavam takve alate - pogotovo kad sam na kompu koji nema odgovarajuć desktop softver :) Ustvari, najdraže su mi aplikacije koje se mogu koristiti i offline (a da se pritom ne gubi funkcionalnost), u zadnje vrijeme me pogotovo fasciniraju i namjeravam sebe bolje educirati u JSu. JS ftw!