PDA

Pogledaj cijelu verziju : Epic Games izbacio besplatnu ediciju Unreal Enginea 3



IgGy
05-11-2009, 22:29
Bavite li se moddingom, programiranjem, kreiranjem vlastitim igara ili srodnim zanimacijama na računalu, tada će vas zasigurno interesirati kako je Epic Games izbacio besplatnu ediciju Unreal Enginea 3 moćan set alata namijenjen moćnim igrarijama.

Unreal Development kit donosi sve što bi bilo potrebno osobi koja se interesira za bilo kakav development igara, a pošto je komuna PC Play foruma vrlo aktivna u "Programiranju i izradi igara", vjerujemo kako će ih to zasigurno vrlo interesirati. Undreal Development kit donosi pregršt naprednih opcija, uključujući primjerice potpunu integraciju alata za efekte kompatibilne s NVIDIA PhysX sustavom, kao i potpunu integraciju s middleware alatima kao što su SpeedTree, Bink Video i FaceFX.

Skinite UDK: http://www.udk.com/

Markecgrad
05-11-2009, 22:42
bug

Jeko89
05-11-2009, 23:02
Napokon su pametne glave smislile nešto dobro. :pray:

cerberi
06-11-2009, 08:57
Ovo je vec 3. 3d engine u nekoliko zadnjih dana koji je postao free. Prvao Unity3d, pa DarkBasic a sad UE3. Strasno... Mislim meni/nama svima super. Uskoro ak se ovako nastavi svaki engine bi mogao biti free za ne komerciajalne svrhe....da baaar

cham3leon
06-11-2009, 09:06
Ako ima netko tko je već isprobao, javite dojmove. I ja ću probat možda idući tjedan.

Delirium
06-11-2009, 09:11
evo nakon cekanja da se 562 mb skinu (internet veza mi nije bog zna sta)
uso sam i sad malo gledam i proucavam

zakljucio sam ovo:nemojte ni skidat ak imate manje od 1gb rama i malo bolju graf karticu
izgleda koliko toliko zanimljivo...podnijet cu bolji izvjestaj kad se vratim doma...sad bas nemam vremena moram pokupit lijekove protiv kaslja... :?

cerberi
06-11-2009, 09:20
ja isto trenutno skidam, pa budem probao kad popijem kavu i ubacim nesto u kljun (čitaj: pojedem nesto) :)
al sve u svemu, ova stvar losa nemoze biti...

Delirium
06-11-2009, 09:22
ma...nemoze bit lose, ovo je cijelo novo poglavlje na podrucju Editorainace smo dobivali sucky-outdated-free editore no u zadnje vrijeme se to okrenulo i svako moze napravit hit igru...

Aral
06-11-2009, 10:03
Vezano uz temu, jako simpatičan filmić plus fora igra koja je u razvoju

Psyonix Developer Diary - U3 Engine UDK (http://www.gametrailers.com/video/psyonix-developer-unreal-engine/58667)

cerberi
06-11-2009, 10:14
Vezano uz temu, jako simpatičan filmić plus fora igra koja je u razvoju

Psyonix Developer Diary - U3 Engine UDK (http://www.gametrailers.com/video/psyonix-developer-unreal-engine/58667)


Bruuutalno! I'm in love!

Luka
06-11-2009, 12:16
i svako moze napravit hit igru...

lol :D

Ne samo da ne može svatko, već i oni sposobni rijetko kad uspiju. A ovaj engine - teško da će povečati broj kvalitetnih naslova, jer je većina koja će ga se uhvatiti potpuno izvan svijeta i bez ideje o igrama :)

Pravu korist imaju jedino indie studiji, koji već imaju nekog iskustva s igrama, a iz nekog razloga im je nedostatan neki već otprije besplatan engine...

Delirium
06-11-2009, 13:02
Pa sad...sa svakim engineom postaje sve jednostavnije, jednog dana ce se dogodit da ces svaki put kad oces nesto igrat to zapravo i moc sam napravit :)

cerberi
06-11-2009, 13:44
Pa sad...sa svakim engineom postaje sve jednostavnije, jednog dana ce se dogodit da ces svaki put kad oces nesto igrat to zapravo i moc sam napravit :)

da, jeeednog dana. a to da je sa svakim engineom novim sve lakse nije bas istina. sve vise i vise novih i boljih tehnologija i mogucnosti 3d-a zahtjeva vise rada. Primjer 3d modeliranje: kad je dosla mogucnost simuliranja misica, bilo je vise posla oko postavljanja tih opcija i simuliranja toga. Primjer programiranja: novi shader modeli, nove mogucnosti jezika, nove mogucnosti fizike itd. imas vise posla.
Naravno uz sve to dolaze i novi alati koji ti trebaju olaksati posao al posla uvijek ima vise i vise. Zasto sve nove i bolje igre sto postaju sve bolje imaju sve vise ljudi u timu i treba im sve vise da se naprave. :)) To je samo moje skromno misljenje...

Luka
06-11-2009, 19:25
Pa sad...sa svakim engineom postaje sve jednostavnije, jednog dana ce se dogodit da ces svaki put kad oces nesto igrat to zapravo i moc sam napravit :)

Da, vjerojatno. Ako do tog dana igre ne postanu predosadan oblik zabave, a što je možda i vjerojatnije nego da će se alati toliko razviti :)

Sceleton
08-11-2009, 10:53
Ima koga da mi pokloni grafičku koja podržava shader model 3??????

cerberi
08-11-2009, 13:17
Sve trcimo... Odi u trgovinu - 450kn

SkunK
12-11-2009, 13:30
Nice :)

cham3leon
12-11-2009, 14:43
Nije mi baš jasno - jel se u ovom glavnom editoru mogu nekako editirati objekti i likovi, a ne samo mape?

cerberi
12-11-2009, 14:49
Taj editor ti nije za modeliranje, animaciju, teksture itd. Za to ce ti trebati nesto ala Maya, Max itd. Ovaj editor je za sklapanje levela od modela koje si ti ili netko drugi vec napravio.
Evo procitaj si ovo, mozda ce ti biti jasnije: http://udn.epicgames.com/Three/CreatingLevels.html

cham3leon
12-11-2009, 15:43
To sam si i mislio... A baš sam zato uzeo UDK jer mi se činilo da zaista ima editore za sve.

cerberi
12-11-2009, 18:19
Ni jedan 3d engine nema editore za sve. Mozda i ima ajde, ali to je sve povrsno. Imas UDK, sad ti treba neki program za modeliranje, animiranje kao npr. Maya, Max, XSI, Blender itd. i neki za teksture, Photoshop najbolje...
Ako nadjes neki engine koji ima editore za sve, to ce stvarno biti editori za neke najosnovije stvari nista posebno...

cham3leon
12-11-2009, 19:13
Ni jedan 3d engine nema editore za sve. Mozda i ima ajde, ali to je sve povrsno. Imas UDK, sad ti treba neki program za modeliranje, animiranje kao npr. Maya, Max, XSI, Blender itd. i neki za teksture, Photoshop najbolje...
Ako nadjes neki engine koji ima editore za sve, to ce stvarno biti editori za neke najosnovije stvari nista posebno...

Da... Oh well, GIMP će se pobrinuti za teksture, a za 3D modele ćemo još vidjeti. Moram se još malo naučiti raditi i sa samim UDK-om i njegovim alatima.

Izgubljeni
14-11-2009, 18:50
mene zanima bili kada bih imao npr, neki program za modeliranje, photoshop i ovaj engine uspia napravit nesto po svom ukusu, tj bili moga bilo koji žanr koji mi padne na pamet ili ipak ne, i koliko je free edicija lošija od orginalne? koji su nedostatci naspram full verzije? skupili se nas par i ova vijest nas zaintersirala, imama 2 programera koji su dosta dobri, ja sam nešto modlira prije sad bi još vježba itd. ugl bili se dalo napravit nesto igrivo i koji bi mi alati trebali? (nije bitno jel free ili se placa). Pošto imamo vec i Max 3ds koji bi prepostavljam mogli koristiti za modeliranje i animacije, i photoshop za teksture, pa me još zanima koji bi mi alati bili potrebni, svaki odgvor je dobrodošao ;)

cerberi
14-11-2009, 19:06
mozete vi napraviti bilo sta sa UDK-om, al to "bilo sto" zavisi ponajvise od vasih sposobnosti. Naucite engine, Unreal Script, editore i ako budete ustrajni mozete. Nije problem dal moze Unreal, moze on bez brige, pitanje je dal mozete vi...

Nego, <<< ovo >>> (http://www.garagegames.com/community/blogs/view/18741)Svam mozda bude zanimljivo, i tebi i ostalima ovdje.

Barathrum
22-11-2009, 19:23
jao u tom sam radio jos kad je prvi UT izasao i onaj 2003. ako se radi o unrealed-u. na tom editoru i quakeovom sam i naucio osnove 3d prije nego sam uopce nabavio 3ds max. imao sam daaaavno 2 mape koje su bile maps of the week na utplanetu

Barathrum
23-11-2009, 00:26
i svako moze napravit hit igru...

lol :D

Ne samo da ne može svatko, već i oni sposobni rijetko kad uspiju. A ovaj engine - teško da će povečati broj kvalitetnih naslova, jer je većina koja će ga se uhvatiti potpuno izvan svijeta i bez ideje o igrama :)

Pravu korist imaju jedino indie studiji, koji već imaju nekog iskustva s igrama, a iz nekog razloga im je nedostatan neki već otprije besplatan engine...

bas.. editor iliti engine je slican unrealedu samo sa vise opcija cak je nekoliko desetaka ikona identicno. druga stvar je samo skuziti sintaksu za koju sam siguran da ne treba puno vremena te kao svaka suvremena aplikacija kod pisanja koda vjerojatno automatski dodaje predlozak. sljedeca stvar sto meni uopce cijeli engine ne izgelda nepoznato. tu su svi djelovi koje svatko tko je radio u 3d-u ili pisao web stranice zna.

cijeli engine je sto se tice sucelja kombinacija 3ds maxa i after effectsa. ono sto se ovim napravilo jeste da igre ce puno brze nastajat i u kracem vremenu. sto c eotvoriti i popularizirati male uredjaje jos vise kao sto su mobiteli i slicne nakaze. sto znaci nastat ce konkurencija onakva kakva postoji u pravnim i ekonomskim vodama.

a onaj dios a linijama i akcijama i reakijama identican je 3ds maxovom programiranju particle flow-a. bas identican i po nicemu razlicit.

ovo ce naucit rabit dijete od 10 godina. ono sto mu preostaje je samo nauciti max ili mayu jos i after effects. ovime ce svi profitirati ne samo "indie" studiji. naprosto, ovime vise nema ni potrebe za studijima vise od 2 covjeka osim ako mislis radit robusne igre.

ovaj engine ne barata nikakvim novinama. sve je to kombinacija vec vidjenih programa a onaj tko je radio u njima, defintiivno mu nijedna od ovih opcija nije nova.
onaj tko je slab sa kodovima, sad ce bar moci na netu naci pomoc za sve, tko je slab s grafikom, naci ce nekog da mu odradi graficke elemente. zvuk i slicno besplatni su i mogu se koristiti u komercijalne svrhe. ja znam 3 stranice, legalne koje dnevno daju po nekoliko stotina soundova vlastitih i slicno.... trebali su ga dat prije par godina al bolje ikad nego nikad.

Barathrum
23-11-2009, 00:29
mene zanima bili kada bih imao npr, neki program za modeliranje, photoshop i ovaj engine uspia napravit nesto po svom ukusu, tj bili moga bilo koji žanr koji mi padne na pamet ili ipak ne, i koliko je free edicija lošija od orginalne? koji su nedostatci naspram full verzije? skupili se nas par i ova vijest nas zaintersirala, imama 2 programera koji su dosta dobri, ja sam nešto modlira prije sad bi još vježba itd. ugl bili se dalo napravit nesto igrivo i koji bi mi alati trebali? (nije bitno jel free ili se placa). Pošto imamo vec i Max 3ds koji bi prepostavljam mogli koristiti za modeliranje i animacije, i photoshop za teksture, pa me još zanima koji bi mi alati bili potrebni, svaki odgvor je dobrodošao ;)

after effects - specijalni effekti.

Barathrum
23-11-2009, 00:31
mozete vi napraviti bilo sta sa UDK-om, al to "bilo sto" zavisi ponajvise od vasih sposobnosti. Naucite engine, Unreal Script, editore i ako budete ustrajni mozete. Nije problem dal moze Unreal, moze on bez brige, pitanje je dal mozete vi...

Nego, <<< ovo >>> (http://www.garagegames.com/community/blogs/view/18741)Svam mozda bude zanimljivo, i tebi i ostalima ovdje.


uskoro ce na forumima se poceti izmjenjivati skripte pa nema potrebe ni za ucenjem inoga.
sintaksa ce se brzo skuziti.

cham3leon
24-12-2009, 12:07
Upravo sam se primio UDK-a pa pokušavam sklepat nekakav sistem top down pogleda na igrača. Skužio sam kako preko Kismeta namjestiti da se kamera postavi dalje od igrača pod određenim otklonom i da ga prati, ali iz FPS pogleda mi još uvijek ostanu neke default stvari koje bih trebao maknut i nikako ne mogu naći načina da ih uklonim, prvenstveno se to odnosi na crosshair koji ostaje usred ekrana. Pretpostavljam da je to dio nekog default interfacea ili HUD-a, ali ne znam gdje isti mogu mijenjati.

Također, kako mogu namjestiti ili promijeniti skeletal mesh kojeg koristi igrač, njegove animacije i ostalo?

EDIT: sad tek vidim da nije toliko jednostavno ovo sa crosshairom... Crosshair također određuje i kamo idu meci ove puške što je igrač dobije na početku.

cerberi
25-12-2009, 11:36
Mislim da ce ti ovo biti savrseno: Top Down Game Tutorial (http://www.filefront.com/15046101/Unreal-Development-Kit-3D-Buzz-Top-Down-Game-Tutorial-Video-Package/)

Imas jos i vise tutoriala OVDJE (http://forums.epicgames.com/showthread.php?t=710137)

SkunK
25-12-2009, 11:40
Inače u časopisu "VIDI" već dva broja uzastopno ide UDK tutorial pa svakako to chekirajte :)

cham3leon
25-12-2009, 12:07
Svakako :D

Ove tutoriale sam pogledao već, međutim, osim skripte koja namješta kameru iznad igrača, nije objašnjeno kako je autor maknuo crosshair i to...

Nema veze, snaći ću se nekako.

cerberi
25-12-2009, 21:00
Je, objasnio je kako maknuti crosshair. Nemogu se sjetiti kako tocno, al znam da je rekao. Neki checkbox je "uncheckirao"...

cham3leon
25-12-2009, 21:26
Našao sam, postavio je "No default inventory for the player", dakle, crosshair je bio dio "inventoryja"...

Svejedno, ostaje mi još dosta nepoznanica. Počeviši od defaultnog HUD-a, ograničavanja kretanja lika igrača, i slično. Nema veze, prazinci su dugi :D

cham3leon
26-12-2009, 13:43
Otkrio sam neke kul stvari koje se mogu napraviti sa UI scenama, i kako zamijeniti standardni HUD. Sad mi samo treba neki način da očita poziciju kursora miša i spremi je u vektor po mogućnosti preko Kismeta...

C
08-01-2010, 12:22
Ovo je vec 3. 3d engine u nekoliko zadnjih dana koji je postao free. Prvao Unity3d, pa DarkBasic a sad UE3. Strasno... Mislim meni/nama svima super. Uskoro ak se ovako nastavi svaki engine bi mogao biti free za ne komerciajalne svrhe....da baaar
Unity nije postao free koliko znam. Otiđi na njihovu stranicu, jedini download što ima jest trial koji traje 30 dana, i uz njega dobiješ jedan već gotov projektić (inače engine sam za sebe je samo jedan program koji povezuje sve što se da povezati, bez ikakvih resursa (trebaš napraviti skripte za shadere, efekte, modele, texture, itd., ama baš sve)). Za DB ne znam. Ali i ako jesu, sigurno nemaju sve u sebi, a i ljudi moji, pa jednog dana će i CryEngine biti free, a njegovo mjesto će preuzeti neki budući engine, i to će možda biti kada budemo imali Shader 12.0 :P . Quake 1 i 2 kada je tek izašao, mogli smo maštati da imamo taj engine, danas ga imamo, i "šta će nam to?" Svijet postaje sve zahtijevniji, prema tome iskoristite sadašnje stanje, biti će vam lakše sada napraviti npr. igru s highpoly modelima koja će biti cool, nego za par godina sa gigapoly modelima koji će tada biti cool, a highpoly će biti otpad u igri.

cerberi
12-01-2010, 22:29
Nije cijeli Unity3d postao free. I dalje ima Pro verzija i 30 dana trial pro verzije ali sada imaju i free verziju http://unity3d.com/unity/download/
Koja je razlika izmedju tih verzija -> http://unity3d.com/unity/licenses

C
12-01-2010, 23:37
U Downloadima ima samo jedan, zato ne kužim.

Edit: Mislim da si pogriješio. Unity nije free, a samim time Unity Pro isto. Za oba ti treba serial key, samo za Pro ti treba i licensa. Downloadati možeš Unity koji je trial, s njihove web stranice.

Tegla Ajvara
12-02-2010, 15:37
jel bi se u battlefield 1942. mogao ubacit taj engine i jos doradit neke stvari?

C
12-02-2010, 17:05
Ne. Čak niti u mašti.

SkunK
12-02-2010, 18:19
Ne. Čak niti u mašti.

Kako ne evo ja idem sada to maštariti... :)

C
12-02-2010, 18:25
U mašti importaj, a onda na PC u stvarnosti exportaj, uploadaj na RS, i pošalji linkove da vidimo. :P

Tegla Ajvara
12-02-2010, 18:43
gle
jel znate onu legendarnu mapu battle for britain
e, ja bi tu mapu napravio da je bolja grafika, efekti, texture itd

znaci ako nista bar modele i neke gluposti prebacit vamo i jos turbodoradit
ja imam volje napravit za sve nove texture, dodat novih 3d objekata, samo ak se to sve moze

Tola
16-02-2010, 15:39
Problem je što UT3 engine nemoze biti "realan" kao Battlefield Engine, tj. nije u stanju vrtit zadovoljavajućom brzinom tolike mape i tolika vozila, broj igrača na serveru, i slične čari Battlefielda. Možda bi i bio u stanju kad bi neke se stvari promjenile u samom engineu, al o tome mislim da nitko nema pojma na forumu.
UT3 Engine je savršen za arkadne igre srednjih prostora (Call of Duty Serial primerice, Medal of Honor, i slične igre), ali za nekakve "ozbiljinije" igre poput Battlefielda 1942, nedaj bože još neke Arme ili Flashpointa, jednostavno nije u stanju simulirati sve to na ekranu.
Da bi radili mape za Battlefield 1942, treba vam odgovarajući alat (SDK) za Battlefield, UDK je kao što mu samo ime kaže namjenjen Unreal (3) Engineu. Da bi popravili efekte u igri, jako teško, neznam možda jedino možete dizati rezolucije tekstura, i upitno je da li to igra dozvoljava, tj da ih stavite na server vaš.

RayDX
18-02-2010, 11:59
Dugo nisam bio ovdje, ali radim na malenom eksperimentu nabrzaka koji se koristi UE3-icom. Izrazito je moćna stvar, možda ne pruža jednaku količinu zadovoljstva kao razvoj vlastitog enginea, ali je briljantno. Namjeravam se malo više poigrati s njime u skoro vrijeme... Ovo je ponajviše inspirirano Mass Effectom:

RmgeVADcBA8

Preporuke od mene.

tigerija
04-03-2011, 18:33
Crytek isto pušta svoj novi engine kao free verziju. Vjerojatno nešto slično kao Epic. UDK se sad digao na 50 000 $ . Ukoliko zaradite ispod te cifre niste obavezni plačat 25% epicu.

Radi tko tu u UDK ?

Ja sam se sa ekipom počeo malo "zezat" u UDK.

cham3leon
04-03-2011, 18:41
Unity mi se više sviđa. Jako je user friendly i bolji za početnike kao što sam ja, ali sad se trenutno više posvećujem php-u i tim stvarima.

tigerija
04-03-2011, 19:05
Ali sam ćuo da Unity nije potpuno besplatan. Da ima free verzija i full verzija. Izrada vlastitog enginea opet treba dosta, i kolko sam čuo da je bolje da kod izrade enginea ima više progamera. Neznam, to mi rekao jedan lik koji radi za Ubisoft.

Nisam previše gledao oko Unity3D, ali sam čuo da je dosta user friendly sa 3dsmax(što ja koristim). UDK mi se sviđa, dosta je močan. Ogre je super jer je u c++, ali opet treba izradit game engine iz njega... Zanima me šta će sada s ovime Cryengine 3 :).

Ja sam se sa php zezao cijeli prošli mjesec... sad moram učit c++ za školu -.-'

Ugl, po meni UDK je za sada na "tržištu" najbolji izbor za početnike. OD kad su digli ovaj royality.