PDA

Pogledaj cijelu verziju : Brucoši



Lord Ragnarok
04-11-2009, 20:06
Brucoši se sljedeće godine upisuju bez plaćanja školarine

Na najvećem broju studijskih programa rezultati državne mature bit će jedini kriterij

Rektorski zbor ostaje pri tome da se iduće akademske godine 2010./2011. studenti prve godine upisuju bez plaćanja školarine, rekao je na konferenciji za novinare nakon današnje sjednice Rektorskog zbora njegov predsjednik i rektor splitskoga Sveučilišta Ivan Pavić.

Za to će, kako je rekao, biti pravodobno pripremljena i sva zakonska regulativa. Kad je riječ o uvjetima za upis u prvu godinu studija, dogovoreno je da će se na smotrama tog sveučilišta, koje će se organizirati u siječnju, budućim studentima dati sve informacije o upisnim kvotama po studijskim programima te uvjeti po kojima će se sastavljati rang-liste za upis na fakultete. Pri tome će u te uvjete biti uvršteni i rezultati državne mature.

Pavić je objasnio kako će se na najvećem broju studijskih programa rezultati državne mature pojaviti kao jedini kriterij, a tek na manjem broju studijskih programa bit će još neki drugi dodatni kriteriji.

Do smotre sveučilišta znat će se točno koji su to predmeti koji će se tražiti s državne mature i koja će njihova razina biti potrebna, rekao je Pavić.

Najavio je i da će do tada biti potpisan i sporazum između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i svih hrvatskih sveučilišta, kojim će se detaljno regulirati pitanje upisa na prvu godinu studija onih studenata koji su završili srednju školu prije polaganja državne mature te kriteriji za one kandidate koji budu dolazili izvan Hrvatske.

Poslove vezane uz zakonsku regulativu te novi Zakon o sveučilištima, kako je rekao, odradit će novo povjerenstvo sa Žarkom Puhovskim na čelu, a u njemu će biti i predstavnici studenata. To bi povjerenstvo do kraja godine trebalo sastaviti svoje prijedloge, koji bi do ožujka iduće godine trebali biti ugrađeni u zakonske tekstove kako bi se počeli primjenjivati školske godine 2010./2011. (hina/metro-portal)

http://metro-portal.hr/vijesti/hrvatska ... -skolarine (http://metro-portal.hr/vijesti/hrvatska/brucosi-se-sljedece-godine-upisuju-bez-placanja-skolarine)

vasa misljenja?
meni pase jer se slijedece godine upisujem na fax te s time cu imai vise para za zabave/auto/stagod

McPingvin_v2.0
04-11-2009, 20:35
Pa i sad imaš ekipu koja ne plaća faks (moja malenkost), ali bagra lijena želi ništa ne raditi i plaćati 0 kuna. Ne može to tako.

la50
04-11-2009, 20:41
Hah,ostalo nam je učit kako valja i odradit tu državnu maturu i onda još upisat fax koji oćemo pa vidjet kako će sve to funkcionisat.
Edit:E da neki dan sam od razrednice čuo da ćemo tj bi trebali dobiti brošure(na kuću adresu kao) sa svim mogućim podacima koji nas zanimaju vezano uz državnu maturu i upis na fax.

Lord Ragnarok
04-11-2009, 20:48
ja sam nacuo od prof zaduzene za to, da cemo to odbiti bas ravno od nje, nista na adresu.

@Pingu da znam, ako si npr u top 300 na feru nsita ne placas skolovanje, a od 301-650 placas ovisno o cjeni, 301 rcimo placa nesto sitno, dok 630. placa punu cjenu
doduse je tako i dobro, jer ce sada biti pun k onih koji ce dozivotno studirati a nista placati, no ide se i na ruku onima koji si nemogu priustiti skolovanje na fakultetu a radili bi, tj nebi dozivotno studirali

Maloki
04-11-2009, 21:05
https://www.postani-student.hr/

Tu piše cijela procedura koja prethodi prijavi mature i izbora željenih studija.
Brzo će to, još malo i već je kraj polugodišta. Morat ću maturalnu radnju što prije počet radit.

Što se tiče doživotnog studiranja - zar nije to sada praktički onemogućeno zbog Bolonje?

Arbiter of Change
04-11-2009, 21:08
Pa i sad imaš ekipu koja ne plaća faks...
*high five*

Što se tiče ovoga... OK je pretpostavljam? Bilo koji korak prema standardiziranim upisima i standardiziranom primjenjivanju Bolonje u Vukojebini kao što je Hrvatska je dobar korak, ma koliko ja osobno ne podnosio Bolonju kao takvu.

Neven <R>
04-11-2009, 21:10
doduse je tako i dobro, jer ce sada biti pun k onih koji ce dozivotno studirati a nista placati, no ide se i na ruku onima koji si nemogu priustiti skolovanje na fakultetu a radili bi, tj nebi dozivotno studirali
Tebi je jasno da u bolonjskom sustavu nema vječnih studenata?

McPingvin_v2.0
04-11-2009, 21:18
U Hrvatskoj uvijek ima vječnih studenata :D

Neven <R>
04-11-2009, 21:27
Ne, to je ljudima u kolektivnom sjećanju, ali ako u 2 godine ne položiš bilo koji ispit gotovo je - kaput sa tvojim pravom studiranja. Isto tako pretpostavljam da će oni koji padnu godinu i sl. plaćati studij.

Lord Ragnarok
04-11-2009, 23:22
@neven nisam znal, tj nisam pretjerano pratio tu bolonju (osim obog djela di kazu da moras doalziti na nastavu)

Nodakim
04-11-2009, 23:51
Kud baš 1. besplatna?
Najgora stvar koju su mogli napraviti,nesposobni idioti...

Maloki
05-11-2009, 00:18
Pa zasad prva, vidjet ćemo kasnije kako će bit.

mortician
05-11-2009, 00:23
Ne, to je ljudima u kolektivnom sjećanju, ali ako u 2 godine ne položiš bilo koji ispit gotovo je - kaput sa tvojim pravom studiranja.
Da...

Isto tako pretpostavljam da će oni koji padnu godinu i sl. plaćati studij.

i da.

Death By Sexy
05-11-2009, 08:51
Pa i sad imaš ekipu koja ne plaća faks (moja malenkost)

What up!

cham3leon
05-11-2009, 09:25
[quote="McPingvin_v2.0":1fz7sznl]Pa i sad imaš ekipu koja ne plaća faks...
*high five*
[/quote:1fz7sznl]

Evo i mene <3

btw, ovo sa 2 godine nema prevelikog smisla, znam da treba eliminirati vječno studiranje, ali ne bi li bilo bolje da možeš nastaviti školovanje ali uz punu cijenu i bez studentskih privilegija?

Gu$ht3r
05-11-2009, 10:27
sta ako npr. placas prvu godinu, e sad dodje druga godina, jel moras i nju placat ako si u prvoj bio jako dobar i sve na vrijeme polozio?
kako ide to upisivanje druge godine i narednih?

str33t6l0w
05-11-2009, 11:00
sigurno ćeš morat platit drugu i svaku iduću godinu... barem dok ne odluče plaćati i ostale... tako je barem navedeno ovdje...

btw... ja plaćam faks :)

Neven <R>
05-11-2009, 11:40
btw, ovo sa 2 godine nema prevelikog smisla, znam da treba eliminirati vječno studiranje, ali ne bi li bilo bolje da možeš nastaviti školovanje ali uz punu cijenu i bez studentskih privilegija?
Tako je kod nas bilo da se prebace na izvanredne pa onda dobiju još jednu šansu, ali i to je ukinuto. Malo je sjebano što netko može položiti skoro sve ispite i onda popušiti studiranje zbog jednog ispita, ali opet 2 godine bi trebale biti dovoljne za polaganje bilo čega. :P

cham3leon
05-11-2009, 11:59
btw, ovo sa 2 godine nema prevelikog smisla, znam da treba eliminirati vječno studiranje, ali ne bi li bilo bolje da možeš nastaviti školovanje ali uz punu cijenu i bez studentskih privilegija?
Tako je kod nas bilo da se prebace na izvanredne pa onda dobiju još jednu šansu, ali i to je ukinuto. Malo je sjebano što netko može položiti skoro sve ispite i onda popušiti studiranje zbog jednog ispita, ali opet 2 godine bi trebale biti dovoljne za polaganje bilo čega. :P

Teoretski da, jer drugi put kad slušaš predmet već bi morao ga znat duplo bolje nego prošle godine. Ali opet, ja krajem ove godine ponovo upisujem elektroniku, i ako je padnem, bacio sam dvije godine života u vjetar.

Ogg The Dogg
05-11-2009, 15:43
e sad mene nešto sekira...
na svim fakultetima je do sada bilo polovinu upisanih financira država(plaća školarinu umjesto njih i fala bogu ja sam jedan od takvih)a druga polovica plaća sama.
jer to sad znači da će država pljunut duplo više para ili da će fakulteti smanjit broj mjesta na svakom pojedinom smjeru?
i stvarno me čudi što fakulteti odustaju od prijemnih pošto su pomoću njih do sada mlatili gadne pare.
evo FER za primjer:
1000 prijavljenih, svatko 300 kn, to je 300000 kn!