PDA

Pogledaj cijelu verziju : Izvor zla u gaming industriji?



Arbiter of Change
04-11-2009, 18:11
Jednostavno pitanje za koje vjerujem da ne postoji univerzalan i lagan odgovor, pa me eto zanima što PCP komuna misli po tom pitanju. Krivite li nedostatak mašte, mainstream utjecaj, konzole ili pak onu staru koju svi volimo - pohlepu za novcem? Naravno, ne trebate se ograničiti na jednostavan odgovor u maniri ovih mojih (očiglednih) primjera, raspišite se o svojim viđenju trenutne situacije, ali i slobodno povucite paralele sa dosadašnjim stanjem i promjenama kroz koje je gaming prošao kao industrija.

vex
04-11-2009, 18:29
Novac i nedostatak mašte najvećim dijelom.
Prije recimo 5 godina nije bilo toliko igara koje se prave isključivo za prodaju a ne za igrače.
Takve igre mogu biti tehnički potkovane, ali u sebi nemaju ono nešto.
Savršen primjer - Crysis.
Što se mašte tiče, teško je smisliti nešto što već nije bilo napravljeno, čak i ako uspiju opet treba proizvod obraditi do te razine da ne ispade kao plagijat.

Bartuc
04-11-2009, 18:38
Ljudi koji pišu igre su mutavi, a programeri lijeni ispisati sav taj code da bi igra ispala kvalitetna. Nije do novca ili konzola, nego do nesposobnosti ljudi koji to rade preko qurca, a ne iz ljubavi prema gamingu.

Outmind
04-11-2009, 19:40
Ne da mi se više citirat samog sebe. Pronađi moj post sa prve stranice svoje prošle teme sličnog sadržaja, pa ćeš vidjeti xD

osvetnik_sch3l3
04-11-2009, 19:43
po meni je problem u mijenjanju prioriteta:
1. grafika ispred igrivosti
2. odrastanje koje nas uvjerava da su starije igre bolje od ovih novijih (ja sam za ovo prvo)

kulamasta
04-11-2009, 19:51
Igraci su krivi...

Timovi rade ono sto igraci kupuju...

...ako kupuju smece, timovi ih pocaste pa im serviraju jos vece smece

Dakle gospodo, imate igre onakve kakve zasluzujete

Raz
04-11-2009, 19:58
Gaming u današnje vrijeme postaje mainstream, a velik dio ljudi koji igraju igre su upravo tinejđeri koji su ludi za superkul grafikom i/ili trakavicama poput Need for Speed ili Sims. Nakon što su developeri uočili da samo time mogu zadovoljit jedan dobar dio publike, sigurno da im je lakše napravit c/p iste igre sa boljom grafikom nego stvorit nešto novo, originalno i zabavno. Još daju i ekspanziju koja ima punu cijenu igre a sadržava tek pokoji novi item/stazu/mapu i eto veselja (kako za koga, jel).

Doduše, ne želim sad pljuvat, uvijek će se naći dobrih igara... što onih mainstream tako i indie, samo ih treba uspjet naći i ne oslanjat se samo na popularnost imena određene igre.

Praetorian
04-11-2009, 20:03
Izvor zla u gaming industriji je zadnji princ od perzije, tako upropastit igru............................ :hangin:

McPingvin_v2.0
04-11-2009, 20:33
mainstream utjecaj, konzole ili pak onu staru koju svi volimo - pohlepu za novcem?
To je to :)

Konzole su mainstream i u tome ima najviše novca. Žalosno, ali tako je :)

tigerija
04-11-2009, 21:28
Ovo kod princa od perzije je slučaj tu malo gore. Vidjeli su da je klincima kao fora skakat po stvarima, pa su u najnovijem djelu stavili samo to, ništa nit drugo ne radiš nego skačeš. Mogli su igru nazvat "Planinarenje".

Wishmaster
04-11-2009, 21:41
Pretpostavljam de se neki od vas sjećaju Laušove recenzije Red Oceana.
E pa evo je: http://max.tportal.hr/Red-Ocean-Video_2490_0__0.aspx
Mislim da se savršeno uklapa u ovu temu i daje dobar odgovor na nju.

W3DR4N
04-11-2009, 22:49
Nastavci. Napravite jednu igru. Zatim drugu.
Nikakve ekspanzije, dvojke, trojke, DLC, spinoff, remake... samo nove igre.

Constantine
04-11-2009, 22:54
za nedostatak lijepsih igara krivim konzole,a za nedostatak kvalitetnih developere.

Niko Bellic
05-11-2009, 00:29
Krivim našeg Stvoritelja i njegovu nezainteresiranost za PC Gaming. Sigurno ima konzolu... :(

mravojed20
05-11-2009, 10:49
Igraci su krivi...

Timovi rade ono sto igraci kupuju...

...ako kupuju smece, timovi ih pocaste pa im serviraju jos vece smece

Dakle gospodo, imate igre onakve kakve zasluzujete
This.

Nizzel
05-11-2009, 10:54
grafika ispred gameplaya i sve vece smanjivanje tezine (izazova) u igrama

savrsen primjer: call of juarez 2

jedinica je najbolja pucacina koju sam u zivotu igrao, tako je dobra i originialna i sve sve sve. Dvojka ima samo dobru grafiku i jedino sto mozes radit je hodat i pucat. :( -ko call od duty na divljen zapadu, nema niti call od call of juareza

Constantine
05-11-2009, 11:11
grafika ispred gameplaya i sve vece smanjivanje tezine (izazova) u igrama

savrsen primjer: call of juarez 2

jedinica je najbolja pucacina koju sam u zivotu igrao, tako je dobra i originialna i sve sve sve. Dvojka ima samo dobru grafiku i jedino sto mozes radit je hodat i pucat. :( -ko call od duty na divljen zapadu, nema niti call od call of juareza
:O
meni potpuno obrnnuto,a sto se tice grafike tu se potpuno ne slažem,igre izgledaju sve gore i gore a zahtijevnije,naravno da grafika nemoze biti naprednije kad su skoro sve igre multiplatformske pa konzole koce razvoj grafike na PC-u.

Niko Bellic
05-11-2009, 11:16
Krivo gledate na grafiku. Ona je tu čisto da se prati konkurencija, a jedino što je podbacilo je gameplay i to zato što se njegova lošost može prikriti, dok je s grafikom to malo teže. WoW ljudi sigurno ne bi masovno igrali da gameplay saka i da se radi samo o eye candy grafici. Da mogu svi napraviti dobar gameplay ne bi bilo ove teme. Lakše je napraviti dobru grafiku i smontirat awesome trailer, pa ljudima prodavat muda od labuda pod bubrege.

Rang€r
05-11-2009, 14:29
Krivo gledate na grafiku. Ona je tu čisto da se prati konkurencija, a jedino što je podbacilo je gameplay i to zato što se njegova lošost može prikriti, dok je s grafikom to malo teže. WoW ljudi sigurno ne bi masovno igrali da gameplay saka i da se radi samo o eye candy grafici. Da mogu svi napraviti dobar gameplay ne bi bilo ove teme. Lakše je napraviti dobru grafiku i smontirat awesome trailer, pa ljudima prodavat muda od labuda pod bubrege.

de mi molimte objasni kakav dobar gameplay to ima WoW, a da nemaju npr. WAR ili AoC, kad bi ljudi gledali gameplay nema tog boga isusa da bi svi igrali wow..

baldrick_
11-11-2009, 03:38
zavisi od žanra od žanra ...

avanture - više ih ne rade oni ljudi koji su ih radili, ili ih rade samo neki ... svi oni amerikanci iz lucasartsa gi više ne prave ... schafer radi igre za konzole (i to kakve!), gilbert ... ok gilbert si pravi deathspank, opet nije avantura, jedino ovaj lik grossman nešto pravi - eve ga, novi monkey island mnogo dobar, kao i firma mu telltales. ostalo nema, svi ti amerikanci ne rade avanture. dobro ajde, onaj lik što je pravio broken sword, napravio so blonde. dobra igra. smešna. ali sem toga, ništa ... ne mogu komedije da se prepuste nemcima koji nemaju smisla za humor - zato nastaju ankhovi i slična sranja. a ozbiljne avanture malo bolje stoje, opet ne toliko ... i tu ima gomile shita (kao ova firma što pravi ono fbi murder nešto i scorpio ritual i samo štancuju jedno te isto sranje), ali ima i nešto dobro ... evo, vidite still life novi.

rpg - kompleksna situacija, mislim da su konzole krive - danas svaki dobar visokobudžetni rpg mora da se radi i za konzole. i šta se onda desi, za konzole ne možeš da napraviš igru kao što je baldur's gate. možda je drugačija situacija sa japanskim rpg-ovima i indie scenom, to ne znam, ne pratim ... a možda bi trebalo.

akcione igre napreduju sve više i više, tu nema nikakvog zla. ranije u doba prvoga dooma bilo je ideš, ideš, ideš pa pucaš, pucaš, pucaš ... sad je to na mnogo višem nivou. igrati pucačinu je sad kao učestvovati u filmu ... to je pravi interaktivni film.
pretpostavljam da se i razne simulacije vožnje, sportova, podmornice ... poboljšavaju kako vreme prolazi.

šta još, da strategije ... kod njih je problem što niko ne radi ništa novo, samo se ponavljaju ... doduše, unapredili su interfejs, sada je udobnije igrati, to jeste, ali ... nema nikakvih korenitih promena, sve je to već viđeno ... zašto je tako? ne znam, možda više niko nema cojones, pa igraju na sigurno ... igrači jesu glupi što to kupuju, što jes jes, ali igrači tj. potrošači su oduvek glupi, pa je ranije bilo inovacija. ne znam. eto, ima i nešto novo kad se malo razmisli ... spore recimo, company of heroes, pa onda one fore miks fps-rts ...

mnogi kukaju da nema nimalo inovacija ... ima sinko, ima, stalno se pojavljuje nešto drugačije ... vidi mass effect, vidi ghostbusters, vidi braid ... ima toga, itekako.

toliko. biće bolje. drago mi je što igre stalno napreduju. tj. način igranja napreduje ... rpg-ovi izumiru, avanture će garant da se poboljšaju, strategije isto.

1GBRAM
11-11-2009, 10:28
nedostaje mašte najviše...zato što je već skoro sve iskopirano u milijun igara,milijun kodova da to nije normalno...pa hajmo vidjeti koliko će iduće godine izaći igara...pa najmanje 12 u siječnju i veljači...najmanje 12!Pa prije su igre izlazila jaaako rijetko,pa se taman lijepo zagriješ za jednu igru...a gle ovo,sada ne znaš šta bi odigrao!zato se ne da developerima toliko raditi...prevelika je konkurencija,mnogi znaju da neće uspjeti,a mi,kako smo glupi,sve to fino primamo,makar igra bila teško smeće,i bila skupa ko voda u africi

kulamasta
11-11-2009, 11:21
nedostaje mašte najviše...zato što je već skoro sve iskopirano u milijun igara,milijun kodova da to nije normalno...pa hajmo vidjeti koliko će iduće godine izaći igara...pa najmanje 12 u siječnju i veljači...najmanje 12!Pa prije su igre izlazila jaaako rijetko,pa se taman lijepo zagriješ za jednu igru...a gle ovo,sada ne znaš šta bi odigrao!zato se ne da developerima toliko raditi...prevelika je konkurencija,mnogi znaju da neće uspjeti,a mi,kako smo glupi,sve to fino primamo,makar igra bila teško smeće,i bila skupa ko voda u africi

Jedan grcki mudrac, cak Platon mozda, jednom je prilikom za atensku mladez rekao sljedece:

Danasnja mladez se strasno pokvarila! Samo piju, nerade nista i ne postivaju starije!


Eto, i prije 2500 godina ljudi su pricali ono sto pricaju i danas...

Tako su i prije 15 godina govorili da nema vise nista originalno, i tako ce se za 15 godina neki sa sjetom sjecat kako je 2009 sve bilo originalno i prepuno maste

baldrick_
11-11-2009, 13:53
nedostaje mašte najviše...zato što je već skoro sve iskopirano u milijun igara,milijun kodova da to nije normalno...pa hajmo vidjeti koliko će iduće godine izaći igara...pa najmanje 12 u siječnju i veljači...najmanje 12!Pa prije su igre izlazila jaaako rijetko,pa se taman lijepo zagriješ za jednu igru...a gle ovo,sada ne znaš šta bi odigrao!zato se ne da developerima toliko raditi...prevelika je konkurencija,mnogi znaju da neće uspjeti,a mi,kako smo glupi,sve to fino primamo,makar igra bila teško smeće,i bila skupa ko voda u africi
ae nemoj da mlatiš, vidi se da nemaš pojma o čemu pričaš ... znaš ti koliko su se ranije igre više pravile, koja je to hiperprodukcija bila, još u doma commodorea? bilo ti je to izađe jedna originalna igra i onda 50 njenih krš kopija .. pa mislim da je sigurno bilo barem 3 puta više igara mesečno nego sad. sad baš malo igara izlazi i to kad se poredi i samo 5 godina unazad. što ćeš videti ako uporediš zadnji sa nekim starijim brojem pc playa ili kog već časopisa čitaš.
nedostaje mašte? pročitaj moju prethodnu poruku, naveo sam nekolko igara ... nedostaje mašte kurac.

nevezano za temu, nikako ne mogu da razumem ljude koji se na internetu, na jednom forumu prave da su nešto što nisu da bi ispali cenjeniji u društvu (u ovom slučaju da se razumeju u stare igre, da su veterani gejminga) ... ok u stvarnom životu, ali koja je poenta na forumu to raditi? bla.

1GBRAM
11-11-2009, 13:57
ovako...gledam danas u Algoritmu nekakvu ponudu igara,kada ono,sve mi sliči jedno na drugo...šta nema viš nekakvih igara koje bi te mogle zainteresirati,odvući na koji tjedan,a ne da je možeš završiti u jednom danu?

Raz
11-11-2009, 14:00
Rofl, kako ne. Uzmi za primjer Dragon Origins koji nudi tjedne gameplaya.

baldrick_
11-11-2009, 14:12
ovako...gledam danas u Algoritmu nekakvu ponudu igara,kada ono,sve mi sliči jedno na drugo...šta nema viš nekakvih igara koje bi te mogle zainteresirati,odvući na koji tjedan,a ne da je možeš završiti u jednom danu?
zato što igraš samo pucačine. ako te ništa ne može da zainteresuje (a gledaš samo kutije, možda i najinteresantniji deo novijih dela), znači da si se zasitio igara, come back later.