PDA

Pogledaj cijelu verziju : Skuplja 2010.?



Deadwalker
02-11-2009, 09:25
Eto, gledam sada na Steamu, Modern Warfare 2 skuplji otprilike 20% od ostatke konkurencije. Neki konzolaski naslovi su također poskupili. E sad, ne mora biti, al mislim da ce ovogodisnja recesija natjerati izdavace da pocnu masovno dizati cijene svojih proizvoda. I ne mislim da je MW2 skuplji cisto radi vec prestiznog brenda, nego je to pocetak jednog trenda koji bi nas mogao zahvatiti iduce godine...(nemojte mi samo spominjati nekakve preprodavace i sl, ja pricam ovdje o sluzbenim cijenama...)
Ove godine industrija igara je također pretrpjela dosta velike gubitke, pa je nekako logicno da si na ovakav nacin pokriju minuse. Rijec je o velikoj industriji, Activision/Blizzard je jedan od najvecih "komada u torti" i njemu je MW2 opravdano najveca uzdanica ove godine...

Šta vi mislite, hoćemo li iduce godine morati izdvojiti vise para za svoj omiljen hobi?

Herr Schnitzel
02-11-2009, 09:34
Prava taktika bi im bila da snize cijene kako bi privukli veći broj kupaca. Sad, ne znam koliko je to moguće jer ne poznajem faktore koji utječu na formiranje cijene, no idem logikom - što ljudi imaju manje love, to će više paziti kuda idu s novcem, pa ako im se ponudi nešto kvalitetno i ne preskupo, razgrabit će se bez obzira na recesiju.

Deadwalker
02-11-2009, 09:41
Upravo na slican nacin igra sada Activision/Blizzard. Naime, COD je jedan od najjacih gamerskih brendova i ljudi ce kupovati tu igru, bez obzira na cijenu. Izdavaci si nekako moraju pokriti minuse, a podizanje cijene proizvoda je ocekivana taktika. Izdavaci koji pak nemaju nekakav jaki brend, ce najvjerojatnije za skuplji proizvod ponuditi malo vise dodatnog sadrzaja i raznih drugih "dodataka". Ja sam nekako siguran da ce nas iduce godine igre malo vise kostati.

The Fury
02-11-2009, 09:45
Vidiš o toj tematici sam čitao u novom Kliku...

Vjerojatno će i ostali pratiti taj ''đir'' tako da možemo očekivat plač i bol 2010. god

r0rschach
02-11-2009, 10:01
Sumnjam da cemo morati izdvajati vise para. Igre su oduvijek bile i uvijek ce biti 50 dolara/eura, a to sto je Infinity Ward usrao MW2 sa "novitetima" (osim prelaska sa PB na VAC, to je vgg) objasnjava njegovu cijenu. Jer ono, >5000 preordera je otkazano cim su mediji iznijeli novitete MW2.

IGoR_2803
02-11-2009, 10:24
stvar je u tome da na formiranje cijene utječe masa stvari, ne samo ponuda i potražnja... veliki faktor je i tržište za koje je proizvod, u ovom slučaju igra, namijenjena... neki ljudi su više osjetljivi na povećanje cijene te će oni kupovati manje ako se cijena digne... osobno ne kupujem igre baš nešto pretjerano ali ovo je moje razmišljanje... za mnoge ljude su igre u ovo doba recesije, luksuzna stvar, što znači da će prije kupovati neke nužnije stvari, što opet znači da će povećanjem cijene potražnja takvih ljudi za novim igrama pasti... s druge strane imaš ljude koji moraju imati sve najnovije, pod bilo koju cijenu i oni će dalje kupovati igre, bez obzira kolika je cijena... ipak mislim da je prva skupina brojnija...

McPingvin_v2.0
02-11-2009, 10:56
Sumnjam da će se većina izdavača odlučiti na to... Možemo očekivati tu i tamo neki "AAA" ili kako već naslov koji će imati 10% višu cijenu ili nešto, ali da će biti generalno poskupljenje - neće. Pa nisu valjda glupi kao naša vlada da dižu namete u vrijeme krize? :)

flander
02-11-2009, 10:58
ja to gledam ovako : ako ću imat para kupovat ću i dalje ako ne ništa od kupovine, bila recesija ili ne

W3DR4N
02-11-2009, 12:06
Activision bude, jer je trenutno najjači uz EA i može raditi što god poželi.
Kad ti jedan Guitar Hero donese milijarde i milijarde dolara u džep, postaneš gladniji novca.

Zasad je 60 ojra rezervirano samo za Modern Warfare, a na horizontu nema toliko očekivane igre koja bi tražila isti izdatak.
Primjerice, relativno veliki hit Resident Evil 5 je koštao 40 ojra, a takvih se primjera može pronaći još.

Doduše, odličan naslov i veliko iznenađenje, Torchlight, prodaje se kao budžet naslov za samo 20 dolara.

flander
02-11-2009, 12:07
samo neka WoW ostane isti hehe

sumnjam da bu Blizz digal cijene sad za nadolazeće SC2 i Cata igre

Arbiter of Change
02-11-2009, 12:10
sumnjam da bu Blizz digal cijene sad za nadolazeće SC2 i Cata igre
To i mene zanima, posebno kad se uzme u obzir njihovo partnerstvo sa Activisionom.

flander
02-11-2009, 12:11
akolansiraju oba nastavka u malom razmaku onda nebu dizali cijene, iovako prodaju sve primjerke bilo koje igre bilo gdije na planeti

Deadwalker
02-11-2009, 13:42
sumnjam da bu Blizz digal cijene sad za nadolazeće SC2 i Cata igre
To i mene zanima, posebno kad se uzme u obzir njihovo partnerstvo sa Activisionom.

Brijem si da ce i Blizzardove igre dobiti na cijeni. Tocno kako je W3DR4N rekao, ta firma(Activision/Blizzard) ima ogromni budžet, prave brendove i željni su para. A i ovi novi nadolazeci online servisi(IW.net, Battle.net 2.0) ce kostati za uzdržavanje. Ako su odlucili ne naplacivati koristenje svojih servisa, negdje si moraju kompenzirati gubitak :wink:

Wishmaster
02-11-2009, 20:03
...Blizzard...

...gubitak...
Yea. Right.
Da 10 godina zabadava rade i djele na ulici igre još bi bili u debelom plusu kolko love su okrenuli na WoW-u..
:D

Arbiter of Change
02-11-2009, 20:09
Nije u pitanju gubitak, već ne iskorištavanje maksimalnog potencijala franšizi koje imaju, tj. zašto prodavati jeftinije ako mogu povisiti cijenu, a fanovi i ostali će svejedno kupovati.

W3DR4N
02-11-2009, 20:16
WoW ne okreće puno love. Možda je imao bolji start, no to je sad poprilično popustilo.
Najviše love Blizzard mlati na licenciranju igara za turnire, jer im je trošak ravan nuli.

Wishmaster
02-11-2009, 20:41
WoW ne okreće puno love. Možda je imao bolji start, no to je sad poprilično popustilo.
Wow ima više od 10 milja igrača. Znači onih koji su kupili igru. Recimo.
Uzmimo da je sam 1 milijun aktivnih koji redovno plaćaju pretplatu pa računaj kolko okrenu za 1 mjesec.
Pošto je WoW aktualan već par godina računaj koju lovu si namlatili.
Možda je sad i popustil, neznam, ali pretpostavljam da im je tak svejedno jer par godina biti na tronu (neznam dal ima koji MMO da mu se uopće približil).

A kaj se tiče recesije, imam svega par (2-3) igara koje namjeravam odigrati tak da mi nikakvu ulogu ne igra ako platim 5€ po igri više.

W3DR4N
02-11-2009, 20:51
Wow ima više od 10 milja igrača. Znači onih koji su kupili igru. Recimo.


Imaš fascinaciju, no teško da poznaješ pojam takvog novca. Toliko je GTA IV zaradio samo prvi tjedan prodaje, kako se radi o multiplatformskom naslovu.
S druge strane, zarada im je bila mnogo veća, jer nisu imali multimilijunska ulaganja u clustere koji će sve to držati stabilnim.
+ kasnija PC verzija, DLC epizode na konzolama, reizdanja


Uzmimo da je sam 1 milijun aktivnih koji redovno plaćaju pretplatu pa računaj kolko okrenu za 1 mjesec.
Pošto je WoW aktualan već par godina računaj koju lovu si namlatili.
Možda je sad i popustil, neznam, ali pretpostavljam da im je tak svejedno jer par godina biti na tronu (neznam dal ima koji MMO da mu se uopće približil).

Odlično za manjeg proizvođača, no sitniš u džepu prosječnog izdavača. Veća je zarada u izradi igre na godišnjoj osnovi.
Jedan Pro Street, koji je blago rečeno katastrofa, financijski je isplativiji i kvalitetniji naslov od WoW-a, iz perspektive proizvođačevog menadženta.

Wishmaster
02-11-2009, 21:05
Kad se neka igra proda u 1 milijun primjeraka veli se da je jako uspješna.
Blizzard u jedan mjesec pretplate tolko zaradi.

multimilijunska ulaganja u clustere koji će sve to držati stabilnim
Multimilijunska...a to kaj su 'multi-milijune' svaki mjesec inkasirali?

Arbiter of Change
02-11-2009, 21:30
Multimilijunska...a to kaj su 'multi-milijune' svaki mjesec inkasirali?
Da su u dobitku to je sigurno, ali činjenica da ne znamo koliko mjesečno troše na održavanje sve te aparature čini tu izjavu nevažećom. :)

Inače, kad smo se uhvatili WoW-a već, Blizzard je sada u jako dobroj lihvarskoj situaciji da nabije cijenu Cataclysmu (novoj ekspanziji za WoW) budući da je obavezna za daljnje napredovanje i dodaje gomilu sadržaja za sve skupine igrača... ukratko, pograbiti će se kao ludo bez obzira na cijenu, isto kao i MW2. Da ni ne spominjem sada već slavno cijepanje Starcrafta 2 na tri dijela i koliko će se tu dobit maksimalno povećati.

W3DR4N
02-11-2009, 21:30
Nove igre ne koštaju 10€.

Nedvojbeno da je Blizzard okrenuo odlične novce, no ne takve basnoslovne brojke o kakvima se priča.
Sve je to rekla-kazala.

IGoR_2803
02-11-2009, 21:36
bez obzira na to, ne znam koliko je mudro dizati cijene luksuznih proizvoda (kao što su igre) u vrijeme krize... ajde da je to segmentirano po različitim tržištima, no dobro je poznato da većina ljudi kod nas ne kupuje igre čak ni u doba ekonomskog prosperiteta... a takvih tržišta ima još...

Arbiter of Change
02-11-2009, 22:08
A gledaj, stvar je u tome da ovi dižu, a pod "ovi" mislim Activision sa svojim MW2, jer MOGUSi jer im nitko ništa ne može (ukoliko se dobro sjećam, jedan od njihovih ljudi iz uprave je rekao da bi on još podigao cijenu da se samo njega pita) i jer imaju takav brand, tj. vjernu publiku, da će se igra ionako prodati kao luda. Na kraju krajeva, svi koji su bitchali o povećanju cijene su davno zamrli i pokorili se tako da to sve govori.

McPingvin_v2.0
03-11-2009, 00:31
Wow ima više od 10 milja igrača. Znači onih koji su kupili igru. Recimo.
Ne, imaš preko 10 milijuna WoW accounteva. Tu su i triali uračunati, a njih ima prepunfalus :)

King tiger
03-11-2009, 03:02
milja =/= milion dajte se naucite slengu vec jednom.

W3DR4N
03-11-2009, 08:42
Kod nas je milja milijun. U slavoniji je milja tisućica. Kod vas ne znam, vjerojatno isto.

McPingvin_v2.0
03-11-2009, 09:27
milja =/= milion dajte se naucite slengu vec jednom.
Znaš, nije sleng svugdje isti? :)

Wishmaster
03-11-2009, 12:18
milja =/= milion dajte se naucite slengu vec jednom.
kek
som = tisućica :D

Sonic_Moronic
03-11-2009, 17:46
Šutite, po Bosni se sve ravna. (H)

flander
03-11-2009, 18:04
banka = desetina novca
cener aka ceki 10 kuna
milja = milijun
kila aka K = tisuću

:P

Arbiter of Change
03-11-2009, 18:10
I onda kažu da je standardni književni jezik loša stvar. :)

Da se nadovežem na temu, mene isto tako zanima i hoće li D2D verzije igara konačno pojeftiniti u slijedećoj godini, tj. hoćemo li KONAČNO imati razlog da ih kupujemo umjesto da jednostavno odemo po kutiju ako je dostupna. Ono, D2D ima iste cijene kao i boxed verzije... WTH? Ako hoćete da kupujemo u tom obliku dajte skrešite cijene za SVE igre dostupne u tom formatu.

Wishmaster
03-11-2009, 18:13
banka = desetina novca
Desetina as in...?
banka = 10
Savršeno područje za stvaranje kupo-prodajnih nesuglasica. :D

IGoR_2803
03-11-2009, 21:49
banka = desetina novca

:P

kaj nije banka = 10? as in: "koliko si vozio?" 8 banki tj. 80 km/h

baldrick_
12-11-2009, 20:46
Prava taktika bi im bila da snize cijene kako bi privukli veći broj kupaca. Sad, ne znam koliko je to moguće jer ne poznajem faktore koji utječu na formiranje cijene, no idem logikom - što ljudi imaju manje love, to će više paziti kuda idu s novcem, pa ako im se ponudi nešto kvalitetno i ne preskupo, razgrabit će se bez obzira na recesiju.
da, ali više kupaca + manja cena igre = (manje-više) manje kupaca + viša cena

Deadwalker
12-11-2009, 20:53
Ajda, posto je moja tema, nemam nista protiv revive-a :P


Da se nadovežem na temu, mene isto tako zanima i hoće li D2D verzije igara konačno pojeftiniti u slijedećoj godini, tj. hoćemo li KONAČNO imati razlog da ih kupujemo umjesto da jednostavno odemo po kutiju ako je dostupna. Ono, D2D ima iste cijene kao i boxed verzije... WTH? Ako hoćete da kupujemo u tom obliku dajte skrešite cijene za SVE igre dostupne u tom formatu.

Da, slazem se. U neku ruku bi takve verzije morale biti jeftinije posto nema nikakvog pakiranja niti koristenja optickih medija. S druge strane, neznal da li nesto previse utjecu te stvari na konacnu cijenu proizvoda.

Inace, dopada mi se cijena s kojom Valve istupa s novim Left4Dead-om. 35 eura u pretprodaji, naspram recimo 60 eura za MW2. Skupim jos nesto para te si kupim dvije igre na kraju krajeva.
Al svejedno, logika brenda se jos jedamput pokazala tocnom. Da je Activision digao cijenu recimo na 80 eura za svoju novu mp pucaljku, i dalje bi se bezobrazno dobro prodavala.

vjever_masni
13-11-2009, 22:34
procitao sam samo prvi post, HAh svasta

kud recesija nema se para, prodaja im opada oni dizu cijene...svasta
ja mislio pocet ce nudit 2 za 1 :/