PDA

Pogledaj cijelu verziju : Jesu li igre izgubile "dušu" radi grafičkog realizma?



Arbiter of Change
15-10-2009, 21:49
Kao prvo, zakleo bi se da sam već vidio negdje ovu temu, bilo na našem forumu ili nekom stranjskom... samo jedna obavijest unaprijed.

A sad. Mislim da naslov sve govori, ali ajde da još malo potrošim ovo tipkovnice što mi je ostalo: mislite li da su moderne igre izgubile ono nešto "posebno", šarm ili dušu ako insistirate, zbog napretka grafičkih tehnologija i posljedice toga da se sada jedinstvena i stilska grafika (kakvu su, recimo, imali spriteovi starijih igara, grafika koja je često odisala jedinstvenošću i prepoznatljivosti) može zamijeniti surovom kompleksnošću modela i astronomskim rezolucijama tekstura, redom u nijansama sivog i smeđeg?

Nemojte hit n run, dajte objašnjenje. :)

Duke of Earl
15-10-2009, 21:59
Pa u jednu ruku možda i jesu, ali opet, što spriječava da se i s tom naprednom tehnologijom napravi neka jedinstvena i stilska grafika, kao što ti kažeš ? To je sve u rukama developera, meni isto više paše kad igra ima neki svoj stil, nego hladni realizam, kao kod neznam, novog Call Of Dutya.

Outmind
15-10-2009, 22:03
Velika većina njih. Poboljšanjem hardverskih mogućnosti došlo je i do porebe za iskorištavanjem istih, što je samo po sebi razumljivo. No nije stvar u tome da su igre izgubile "dušu" na uštrb grafike, već publike. Pa i sam si vidio recimo u preview-u dragon age-a da onaj neki lik igri predbacuje old school feel. Ukratko danas se, za razliku od stanja pred recimo 10-15 godina većina ljudi igra. Isto tako većini ljudi se ne da zayebavat sa instaalcijom igre, a kamoli sa taktiziranjem, planiranjem razvoja lika, pametnim ulaganjem i iskorištavanjem danih resursa etc. Ljudi su željni kratkoročne zabave koju vrlo dobro nadopunjava hiperprodukcija igara. Ne znam, tamo negdje 85-e je postojalo 90-ak igara za nes,sad 90-ak igara izađe u 2 godine.

Pošto je gaming sada veliki biznis, prilagođava se konzumentu istog. Igre koje se mogu pohvaliti kvalitetom svoje cjelokupne prezentacije samo su iznimka koja potvrđuje pravilo.

EDIT ooops, malo sam fulao temu, ali ostavit ću i ovaj dio dok napišem nekaj o onome kaj si stvarnio mislio.

Vidiš čudno je da u vrijeme do sada neviđenih grafičkih mogućnosti uglavnom indie igre tu grafiku iskorištavaju kako bi napravile nešto originalno Doduše, postoje tu i tamo igre neobične grafike, koja je međutim više slatka neg originalna (recimo fable ili overlord) Doduše još malo pa će izać onaj nekakav fps u uvrnutom svijetu koji je stvorilo nekakvo vrhovno biće /nemrem se sjetit kak se sad igra zove, ali znat ćete). Možda ta igra postavi neke nove standarde.

McPingvin_v2.0
15-10-2009, 22:05
Da, jesu. Igre bi me prije znale zadržati puno, puno sati uz ekran, bez da sam imao ikakvu predodžbu o vremenu... A to se dešava čak i danas kad ih instaliram. No, kad se stavi neki novi naslov na hard; Crysis, Assassins Creed, Oblivion, on se odigra tek toliko da mogu reći: "OK, odigrah Crysis/ AC/ TES IV", ali tek toliko da mogu odigrati nastavak. Nema nekog dubljeg užitka.

Tu i tamo dođe neka igra koja to promijeni, UT3, recimo, ali među širokim masama se to, na žalost, više ne traži. Znam da ću ovaj AC sada dovršiti ne iz gušta, nego zato da mogu igrati AC2 i ne imati rupe u priči, ako bude ikakvih poveznica. Znam da će mi ToR biti prvi MMORPGR jer se uzdam u Bioware, čiji je Mass Efect bio jako blizu onoj zarazi KotOR-a.

Duša je nestala... Možda će ju Serious Sam HD imati :)

Hidraulicar Kreso
15-10-2009, 22:06
Ja mislim da neke igre kao RTS-ovi, RPG-ovi i mmo igre stvarno imaju svoj šarm i ne oslanjaju se toliko na grafičku prezentaciju. Ali pucačine i vožnje se oslanjaju na grafičku prezentaciju, i rekao bih da su neke od njih postale benchmark i mamac za hardverske firkove kako bi se prodavao high end hardver. Ali računalni hardver se prvenstveno prodaje zbog igara, da nema PC gaminga hardver bi se jako slabo prodavao.

Wishmaster
15-10-2009, 22:09
Probaj to gledati s ove strane:
Da su recimo prve igre imale grafiku kakvu imaju danas, a danas da igramo u fotorealnim igrama onda bi opet isto govorili.
Mislim da je bar 50% u tom "stare-igre-imale-dušu" nostalgija.
Najbanalniji primjer: recimo Morrowind (makar je to još friško), da on izađe danas niko ga nebi niti gledal a kamoli trošil 100+ sati na nj jer nebi imal nikakvu "dušu".
Novi gameri koji tek dolaze isto budu vjerojatno govorili za 5-10 god. kak su ove današnje igre imale dušu a one koje budu oni igrali su prazne i tupe.
Dakle, krivim nostalgiju.

Bartuc
15-10-2009, 22:09
Nisu, istinda da ima katastrofalnih naslova sa sexy grafikom, ali bome ima i genijalnih igretina sa eye candy grafikom i dubinom koja (gotovo) posrami stare klasike... Malo ih je, ali ih ima :D


Neke igre sa sexy grafikom i "dušom":

STALKER
Mass Effect
Witcher
Modern Warfare


Neke igre sa sexy grafikom, a bez duše:

R6 Vegas
R6 Vegas 2
Crysis - (igra nudi STRAŠNO puno, ali nema duše)
CoD WaW
Jericho
Assassin's Creed
Oblivion

Raz
15-10-2009, 22:12
Ne, nije do grafike jer se da i u njoj napravit dobra i jedinstvena igra. Do samih je ljudi koji će u mnogo slučajeva kupit igru samo zbog grafike ili imena na kutiji i developera koji vide da ljudi to puše te idu dalje linijom manjeg otpora radeći i dalje nemaštovite igre. Uzmite prijašnje NFS igre za primjer... onako, loše su. No ipak se prodaju jer je to Need For Speed.

Naravno ne svi, ima iznimaka. Tu su je uz to i indie scena koja svakim danom sve više raste i više se obazire na sam gameplay nego grafiku (mount & blade recimo).

Jopax
15-10-2009, 22:21
Pa zavisi od igre do igre ali mislim da dobar dio nije, a to što sve izgleda super detaljno i tmurno ne mora značiti da igra nema dušu, ali opet većina igara za koje se smatra da imaju dušu su one malo vedrije i šarenije, obično i zaraznije, tako npr. Bionic Commando Rearmed ima jako puno karaktera, šarenu grafiku i dobro zamišljene likove i svijet(iako je to već postojalo i ovo je samo remake), a igre poput novog NFS-a baš i ne, mislim igra izgleda super ali nema ono nešto što je imao Underground, ne mislim na gameplay ili bilo šta, jednostavno Underground je izgledao kao da je ispao iz random underground racing filma igra je imala ono nešto i izgledala je lijepo.
Ali imam osjećaj da trabunjam pa ću prestati XD
Eda SWINE jedna od najljepših igara, IKADA!!!!!!!
:D

kulamasta
15-10-2009, 22:48
Nisu, istinda da ima katastrofalnih naslova sa sexy grafikom, ali bomeSimaSi genijalnih igretinaSsaSeye candy grafikom i dubinom kojaS(gotovo) posrami stare klasike...SMalo ih je, ali ih ima :D


Neke igre sa sexy grafikom i "dušom":

STALKER
Mass Effect
Witcher
Modern Warfare


Neke igre sa sexy grafikom, a bez duše:

R6 Vegas
R6 Vegas 2
Crysis - (igra nudi STRAŠNO puno, ali nema duše)
CoD WaW
Jericho
Assassin's Creed
Oblivion

Cuj, tebi je i Fallout 3 "dubok"... :shock:

Pitač
15-10-2009, 22:49
Igre teže ka realizmu i što se više približavaju, to su sličnije, kako grafički - tako po konceptu. Nije to neka viša matematika.

bezimeni
15-10-2009, 22:58
Nisu . Igre nikada nisu bile bolje . Nikada nije bilo boljeg serijala od jednog STALKERA ( IMAHO ) .Dobra grafika nije prepreka da neka igra ima "ono nešto" a stalker ima nešto divlje ...nešto što gamera na umoru podigne nazad u život.

Madskull
15-10-2009, 22:59
da, izgubile su dušu...
pogledajte na primjer prvi Broken Sword: ta igra je bila nezaboravna kada je izašla pa sve do dan danas.. A novi broken sword ima svu tu fancy grafiku ali nema taj šarm i ljepotu koju je imala prva igra..

mogu još primjera navest, al mi se ne da sada to radit

Deadwalker
15-10-2009, 22:59
NE, nisu. E sad, da malo pojasnim tu tvrdnju...
Grafički napredak je neizbježan i nužan. Kako se cjelokupna IT industrija razvija nevjerojatnom brzinom, tako i igre, koje su dio tog velikog kolaca, idu velikim koracima naprijed. Igre su danas postale uz filmove, serije i glazbu glavni nacin opustanja i zabave te su se vec polako usidrile kao nekakva potreba. Tržište u proslih 15-ak godina je jednostavno procvjetalo. Dok su nekada igre izlazile svakih par mjeseci, danas mjesecno imate novih 15-ak naslova. Jednostavno, covjek ima na raspolaganju za kupiti uzasno puno toga sto normalno ne znaci da to sve i valja. Zato postoje gamerski casopisi i sajtovi koji traze "bisere" u toj gomili svega. Kvaliteta naslova najcesce ne zavisi o kolicini novca koji je ulozen(Strangehold recimo :) ), nego o samoj "mastovitosti" developera. Ako developer ima dobru ideju te uz to dodate kvalitetnu graficku i audio prezentaciju, imate pravi blockbuster koji debelo nadmasuje, barem prema mojem skromnom misljenju, sve one stare i legendarne naslove. Takva igra je recimo Witcher. Takva igra je također CoD 4. Takva igra je i kvragu Mass Effect. Znam, sad ce mnogi reci da ti naslovi(posebice rpg-evi) nisu kompleksni kao pravi stari old skul rpg-evi i slicne igre pa automatski nisu u rangu s njima. Po pitanju ostalog također. Ja neznam, možda jesam noviji tip igraca i ne igram igre od pamtivijeka, al prezentaciju kakvu sam vidio u prethodno tri navedene igre, mislim da to ne moze nadmasiti niti jedan "old skul" naslov. Pa kako god da kvalitetni bili...

Madskull
15-10-2009, 23:11
NE, nisu. E sad, da malo pojasnim tu tvrdnju...
Grafički napredak je neizbježan i nužan. Kako se cjelokupna IT industrija razvija nevjerojatnom brzinom, tako i igre, koje su dio tog velikog kolaca, idu velikim koracima naprijed. Igre su danas postale uz filmove, serije i glazbu glavni nacin opustanja i zabave te su se vec polako usidrile kao nekakva potreba. Tržište u proslih 15-ak godina je jednostavno procvjetalo. Dok su nekada igre izlazile svakih par mjeseci, danas mjesecno imate novih 15-ak naslova. Jednostavno, covjek ima na raspolaganju za kupiti uzasno puno toga sto normalno ne znaci da to sve i valja. Zato postoje gamerski casopisi i sajtovi koji traze "bisere" u toj gomili svega. Kvaliteta naslova najcesce ne zavisi o kolicini novca koji je ulozen(Strangehold recimo :) ), nego o samoj "mastovitosti" developera. Ako developer ima dobru ideju te uz to dodate kvalitetnu graficku i audio prezentaciju, imate pravi blockbuster koji debelo nadmasuje, barem prema mojem skromnom misljenju, sve one stare i legendarne naslove. Takva igra je recimo Witcher. Takva igra je također CoD 4. Takva igra je i kvragu Mass Effect. Znam, sad ce mnogi reci da ti naslovi(posebice rpg-evi) nisu kompleksni kao pravi stari old skul rpg-evi i slicne igre pa automatski nisu u rangu s njima. Po pitanju ostalog također. Ja neznam, možda jesam noviji tip igraca i ne igram igre od pamtivijeka, al prezentaciju kakvu sam vidio u prethodno tri navedene igre, mislim da to ne moze nadmasiti niti jedan "old skul" naslov. Pa kako god da kvalitetni bili...

očito nisi igrao diablo, a bard's tale, FF3, Chrono Trigger, Legend of Zelda... koji daleko nadmašuju i mass effect i witcher (i to nije samo moje mišljenje nego mišljenje svijeta). Jedino što witcher i ME imaju je bolju grafiku, ali po meni grafika je zadnji aspekt koji tražim u igri. a što se tiče cod4 meni su mnogo bolji bili cod1 i cod2.. valjda zavisi od čovjeka do čovjeka

Deadwalker
15-10-2009, 23:14
Diablo sam presao uzduz i poprijeko pa jos jednom tako, a i ove ostale naslove sam vecinom odigrao. I ono, samo grafiku? Koji je to veliki gameplay, radnja ili vizualna prezentacija pa i atmosfera tako bolja u Diablu nego li recimo u Witcheru? Daj please, objasni mi...

Madskull
15-10-2009, 23:22
ne kažem da je bolja, ali diablo nije imao nikog da se ugleda na njih. Witcher je imao dosta igara da se ugleda na gameplay ili radnju.. Ne kažem da je kopirao išta, samo je imao bolje izvore ideja, za razliku od diabla ili FF serijala (poćetaka serijala).. Igrao sam witcher, a jedina stvar koja mi ide na živce je ograničenost u kretanju.. mislim zar nisu mogli napraviti full scale mapu za razliku od ceste sa ogradama koje ne možeš preći? Čak su i sve navedene old school igre imale full scale mapu, bez ograničenja.. Zato kažem da su bolje.

Rang€r
15-10-2009, 23:33
madskull pričaš sranja..

P.S. ne nisu izgubile dušu, poboljšavaju se svaki dan u svakom pogledu... deadwalker je naveo razloge a ima ih još, al mi ih se neda navodit sad

Raz
15-10-2009, 23:41
Stvar ukusa očito... meni je koliko god COD4 kratak, singleplayer savršen. Kod igranja COD 1 i 2 sam imao dojam kao da igram malo atmosferičniji Medal of Honor klon.

Pogledajte jedan Trine... pravi bajkovit sidescroll platformer sa odličnom grafikom a bome i gameplayem.

Madskull
15-10-2009, 23:43
madskull pričaš sranja..

P.S. ne nisu izgubile dušu, poboljšavaju se svaki dan u svakom pogledu... deadwalker je naveo razloge a ima ih još, al mi ih se neda navodit sad

riječi new age rookie-a u gamingu.. igraj starije igre malo pa onda dođi da pametuješ..

Raz
15-10-2009, 23:44
Mislim da vas prvenstveno hvata nostalgija :)

Madskull
15-10-2009, 23:47
mene hvata nostalgija čim se sjetim početaka.. Kad je Nintendo rulao svijet... Tad su se ljudi trudili da naprave igru.. a ne kao sada.. gdje svake jebene godine izađe novi NFS.. i to sve gori i gori... Prije kada izađe igra, ta igra bude toliko jebeno dobra da se pamti do smrti.. Danas to više nije tako

Raz
15-10-2009, 23:52
A što ja kažem... takve se igre prodaju zbog imena, ali uvijek će biti nekih boljih manje poznatih igara koje šišaju jedan NFS miljama.

Test Drive - Unlimited owna po meni jedan NFS, a sigurno je manje razvikan. Doduše, nisam čak ni znao da ima neznam ~10 Test Drive igara dok nisam odigrao unlimited.
Eh, i mene hvata nostalgija za starim konzolama poput jednog Atari 2600 u kojem sam lovio 5x5 piksele na slici, no ne tvrdim da su bile bolje od današnjih.

Wishmaster
15-10-2009, 23:53
1987. Carl Lewis je istrčal svjetski rekord na 100 m i taj rekord je iznosil 9.93 s
Naspram današnjih trkača on je sada prosjek.
Sada svaki malo bolji to istrči.

Diablo pokraj Witchera se nemože mjeriti. Može mu eventualno brisati pete.

Edit: da se kojim slučajem neki tam Oblivion našel na policama dućana recimo 2002. sada bi mu vjerovatno dizali hramove.

Raz
15-10-2009, 23:56
To sad radimo Morrowindu zato :)

Wishmaster
15-10-2009, 23:58
Sad me pljujte kolko oćete ali nekoliko put sam se probal natjerati igrati Morrowinda i uvijek bi nakon nekih sat-dvatri odustal jer mi je igral bila prazna, 'bez duše'.

kulamasta
16-10-2009, 00:02
1987. Carl Lewis je istrčal svjetski rekord na 100 m i taj rekord je iznosil 9.93 s
Naspram današnjih trkača on je sada prosjek.
Sada svaki malo bolji to istrči.

Diablo pokraj Witchera se nemože mjeriti. Može mu eventualno brisati pete.

Edit: da se kojim slučajem neki tam Oblivion našel na policama dućana recimo 2002. sada bi mu vjerovatno dizali hramove.

Samo je stvar u sljedecem:

Sjecam se najava prvoga Diabla i revolucije koju su najavljivali:

Sada i vas Mage moze vitlat macem i nosit stit!


Prvi komentar mi je bio wwwoooooowwww

Danas je to normalno ali tada je Diablo donio nesto novo i divlje


Wishmaster

Negdje 1996 ili 97, ne sjecam se vise, igrao sam Daggerfall, isto Betshedinu igru koja je daleko veca od Morowinda i Obliviona skupa; a da o kompleksnosti i ne govorim, kao i o potpuno random svjetu i tamnicama...

To je tada donosilo i neke od problema al otom potom... svaki nastavak je samo pojednostavljivo igru i cinio ju plicom i plicom...

Bartuc
16-10-2009, 00:02
Cuj, tebi je i Fallout 3 "dubok"... :shock:


Zaboravio sam da je Vaš savršeni ukus u igre uklesan u sveto kamenje i da su svi ostali smrtnici sa drugačijim ukusom u krivu, a samo ste Vi u pravu.


U ostalom, evo mali chart od F3-a, glasalo je cca 11'000 gamera... Nigdje ne vidim bad, abysmal ili sl. lošu ocjenu, ali neee, samo je Vaše veličanstvo u pravu i igra je automatski smeće :roll:


http://www.gamespot.com/cgi/game_score_piechart.php?id=918428



Gotovo pa si postao trol, čim nije nešto po tvome, odmah nabacuješ neke sarkastične dosjetke. Kaj mene ili tebe ili bilo koga drugoga ima dirati što netko voli. Komentiraj igru, popljuj je da se cijedi sa nje, ali nemoj komentirati ljude koje je vole ili ne vole...


PS: A i u pljuvačnici si tako dobro argumentirao zašto Fallout 3 kao igra ne valja da zbilja uzimam tvoje mišljenje kao ključan faktor u oblikovanju mog gamerskog ukusa, toliko si me inspirirao da ću možda jednog dana i pokleknuti i priznati kako F3 ne valja... mda :( Čitajući temu u pljuvačnici, točno se vidi što tebe smeta u Falloutu 3, samo ime igre... - viewtopic.php?f=4&t=27638&hilit=fallout+3 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=4&t=27638&hilit=fallout+3)





OT: Fallout 3 mogu komotno i bez ikakvog dvoumljenja svrstati među igre sa odličnom grafikom i dušom. Možda je pojednostavljen i izgubio dio šarma kakvog su imali prethodnici, ali je sve jedno igra i pol.

Madskull
16-10-2009, 00:17
ja kad sam prvi put upalio fallout 3 rekao sam sebi.. vidi jebote, pa ista igra kao oblivion samo sa puškama i boljom grafikom. Ali kad sam je preigrao, shvatio sam da je slična oblivionu ali da je igra sama za sebe. Samo da operem krivnju sa duše: nemam ja ništa protiv next gen igara, dapače. Volim ih! :wink:
Samo old school igre su mi ostale kao dio života koji nikad neću zaboraviti.. Atari 2600, NES, Sega Mega Drajv... ahh, those were the days.... :boohoo:

Raz
16-10-2009, 00:22
Eto, nostalgija :)

Mislim da općenito uspoređivanje igara iz različitih vremenskih razdoblja nema pretjeranog smisla. Kao što je bilo tada hitova ima ih i danas, jedino većina nas pamti upravo one igre koje su u to doba bile "vrh". Za desetak godina se sigurno neću sjećat Loki-a no zapamtit ću jedan Pirates of the Caribbean (dobro bezveze primjeri, znam).

Rang€r
16-10-2009, 00:28
madskull pričaš sranja..

P.S. ne nisu izgubile dušu, poboljšavaju se svaki dan u svakom pogledu... deadwalker je naveo razloge a ima ih još, al mi ih se neda navodit sad

riječi new age rookie-a u gamingu.. igraj starije igre malo pa onda dođi da pametuješ..

mda... de mi reci, sve kolko si se otprilike sati dnevno prije igro?

kulamasta
16-10-2009, 00:33
Cuj, tebi je i Fallout 3 "dubok"... :shock:


Zaboravio sam da je Vaš savršeni ukus u igre uklesan u sveto kamenje i da su svi ostali smrtnici sa drugačijim ukusom u krivu, a samo ste Vi u pravu.


U ostalom, evo mali chart od F3-a, glasalo je cca 11'000 gamera... Nigdje ne vidim bad, abysmal ili sl. lošu ocjenu, ali neee, samo je Vaše veličanstvo u pravu i igra je automatski smeće :roll:


http://www.gamespot.com/cgi/game_score_piechart.php?id=918428



Gotovo pa si postao trol, čim nije nešto po tvome, odmah nabacuješ neke sarkastične dosjetke. Kaj mene ili tebe ili bilo koga drugoga ima dirati što netko voli. Komentiraj igru, popljuj je da se cijedi sa nje, ali nemoj komentirati ljude koje je vole ili ne vole...


PS: A i u pljuvačnici si tako dobro argumentirao zašto Fallout 3 kao igra ne valja da zbilja uzimam tvoje mišljenje kao ključan faktor u oblikovanju mog gamerskog ukusa, toliko si me inspirirao da ću možda jednog dana i pokleknuti i priznati kako F3 ne valja... mda :( Čitajući temu u pljuvačnici, točno se vidi što tebe smeta u Falloutu 3, samo ime igre...S- viewtopic.php?f=4&t=27638&hilit=fallout+3 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=4&t=27638&hilit=fallout+3)





OT: Fallout 3 mogu komotno i bez ikakvog dvoumljenja svrstati među igre sa odličnom grafikom i dušom. Možda je pojednostavljen i izgubio dio šarma kakvog su imali prethodnici, ali je sve jedno igra i pol.

Pa jasno da mi smeta pobogu...

ako kupim Fallout 3 onda hocu Fallout...

...Ako kupim Pro Evolution Soccer 111 onda zelim nogomet a kosarku...

Ako odem u kino gledat film koji se reklamira kao komedija tada zelim komediju a ne horror...


Ponovno, ako kupim Fallout 3 tada zelim RPG a ne silovanje fransize...


A ove ankete...

...mislio sam da si ozbiljniji...

...ajmo napravit anketu sto mladi slusaju u Hrvatskoj pa cemo dobit rezultat:

Mozart je smece ali je Seka Aleksic umjetnica samo takva...



A najace su mi spike "gamera" kako konzole unistavaju PC gaming, kako pojednostavljuju igre do bola, a upravo takve igre najvise gutate...

fascinantno...

Bara
16-10-2009, 07:35
Mislim da je trebali biti više izbora u anketi :).

Naravno da su izgubile dušu, ali gaming se cijenio po iznimkama.

Nisu mi S.T.A.L.K.E.R., Fallout 3, i Shadow of the Colossus najbolje igre ikada zato što imaju dobru grafiku.

Neven <R>
16-10-2009, 07:36
Nije grafički realizam kriv, već masovno tržište. Prije su se izdavali RPG-ovi npr. koji su za tadašnje pojmove imali dobre rezultate prodaje, ali su se zapravo koncentrirali na tržišnu nišu, no u to vrijeme je ta tržišna niša (gikovi od 15-30 godina) bila i većina tržišta tako da su igre tipa Ultima bile uspjeh, jedino su avanture bile kolko tolko mainstream i arkade tipa super mario koje su mogli igrati i djeca. Danas više nije tako pa je potrebno ciljati na što šire tržište da bi se uopće mogao priušiti razvoj moderne grafike, a to znači i razvodniti i poglupiti igru i po mogućnosti dodati OMG HARDCORE EXTREEME elemente, tako da ih uz gikove mogu igrati i prije navedena djeca, ali i mnogi drugi. S druge strane npr. kvalitetni RPG-ovi se još uvijek izdaju, ali nemaju više grafičku prezentaciju pa ih tako zaobiđe mainstream pozornost, a mogu se kladiti da za npr. ovo (http://www.heroicfantasygames.com/)Snije čula niti igrala većina tzv. hardcore RPG igrača.

kulamasta
16-10-2009, 09:23
Nije grafički realizam kriv, već masovno tržište. Prije su se izdavali RPG-ovi npr. koji su za tadašnje pojmove imali dobre rezultate prodaje, ali su se zapravo koncentrirali na tržišnu nišu, no u to vrijeme je ta tržišna niša (gikovi od 15-30 godina) bila i većina tržišta tako da su igre tipa Ultima bile uspjeh, jedino su avanture bile kolko tolko mainstream i arkade tipa super mario koje su mogli igrati i djeca. Danas više nije tako pa je potrebno ciljati na što šire tržište da bi se uopće mogao priušiti razvoj moderne grafike, a to znači i razvodniti i poglupiti igru i po mogućnosti dodati OMG HARDCORE EXTREEME elemente, tako da ih uz gikove mogu igrati i prije navedena djeca, ali i mnogi drugi. S druge strane npr. kvalitetni RPG-ovi se još uvijek izdaju, ali nemaju više grafičku prezentaciju pa ih tako zaobiđe mainstream pozornost, a mogu se kladiti da za npr. ovo (http://www.heroicfantasygames.com/)Snije čula niti igrala većina tzv. hardcore RPG igrača.

Na zalost nisi posve u pravu...

Fallout serijal (1 i 2) unatoc tome sto je stekao kultni status, koliko sam cito, imo je vrlo losu prodaju.

McPingvin_v2.0
16-10-2009, 09:35
Mislim da vas prvenstveno hvata nostalgija :)
Može biti, kad su igre bile bolje :)

KotOR sam prešao kad je izašao... I to u max. 10 pokretanja igre, a sejv je na kraju rekao: "59 hours x minutes" :)

Koliko igara imaš danas koje traju 60 sati i tijekom svih tih 60 sati te ne puštaju iz sebe? Dok igram Crysis, Assassin's Creed... Nema toga. Vidiš da je igra, nemaš ni najmanji osjećaj da si ti unutra. Igre postaju interaktivni filmovi, a to je loše, jer je 99% filmova iz trećeg lica i gledatelj nije u centru pažnje.

A najace su mi spike "gamera" kako konzole unistavaju PC gaming, kako pojednostavljuju igre do bola, a upravo takve igre najvise gutate...

fascinantno...
Čuj, ja to gutam jer nema ničeg drugog. I doma jedem grah, ako stara ne ispeče pola svinje s krumpirima. Ali da sam izvršni nadzornik nekog studija i da mi na stol serviraju grah od igre, i to bez kobase, šamarao bi ih porilukom dok ne bi napravili poštenu igru. Timove koji još uvijek rade igre koje ću odigrati s iskrenim guštom bi i Pero iz pilane mogao nabrojati na prste jedne ruke. Zarada je veća ako tupu igru prodaju u 2 milijuna kopija na PC-u i 5 milijuna kopija na konzolama, nego da odličnu, duboku igru prodaju u 3 milijuna kopija na PC-u i 2 milijuna kopija na konzolama.

Vjerojatno tu nisu toliko ni krivi programeri, nego izdavači kojima nije stalo do ničega, osim zarade. Iskreno se nadam da Lucas Arts neće ubit Bioware u izradi ToR-a, jer to je, trenutno, jedina igra koju stvarno iščekujem. Ako i to ode u krasan, nabrekli, vješam MX510 i G15 na klin i kupujem PS3 :)

Niko Bellic
16-10-2009, 09:44
Što se naslova teme tiče moglo bi se povući podosta paralela između žena i PC igara. For the start, both require a proper amount of time and money...

8)

Raz
16-10-2009, 09:53
KotOR sam prešao kad je izašao... I to u max. 10 pokretanja igre, a sejv je na kraju rekao: "59 hours x minutes" :)
Pa KOTOR je relativno nova igra, u tih se par godina nije znatno promjenilo ništa :)

Doduše, u zadnje vrijeme počinjem primjećivat da se radi sve više "oldchool" igara. Evo... sidescroll platformeri, 2D avanture, indie izometrični RPG- ovi, cijelo čudo ih je.

McPingvin_v2.0
16-10-2009, 09:56
KotOR sam prešao kad je izašao... I to u max. 10 pokretanja igre, a sejv je na kraju rekao: "59 hours x minutes" :)
Pa KOTOR je relativno nova igra, u tih se par godina nije znatno promjenilo ništa :)
Da, 2003. kao da je jučer bila :roll:

Outmind
16-10-2009, 09:56
Jedan totalni ot, kad ste se već dotakli kotora. Čini li se to meni, ili je grafika dvojke lošija od jedinice?

McPingvin_v2.0
16-10-2009, 10:04
Pojma nemam, ali znam da mi dvica nije bila ni upola zanimljiva kao jedinica :)

Raz
16-10-2009, 10:11
Grafika mi je bila tu negdje, ali su mi zato animacije kretnja likova bile puno lošije.

Aral
16-10-2009, 10:14
I meni se cinilo, al ostala je ista :D

Inace, kaj se tice teme, mislim da su neke igre izgubile dusu, ono 50-50 omjer. To nazalost ovisi od pojedinca, isto kak se ova dvojica svadjaju oko Fallouta, totalno bespotrebno. Rekli smo vec odavno da sta trziste odluci da ce takva igra i bit. A igra je bomba na kvadrat. Naravno, to nije moje misljenje, ja se igram i prokleto mi je zabavna i atmosfericna, sto je jedino bitno. Jel je to fallout il ne...hu kers, daj mi da igram. Nema te statistike koja ce uvjeri pojedinca da je igra smece ili ne.

Danas je tesko definirat sto je graficki realizam, danas manje vise sve igre imaju dobru i lijepu grafiku, svi znamo da nije potrebno imat brutalu od engine da bi igra dobro izgledala. Dovoljno je da igra bude simpaticna. Svi spominju taj Crysis ili sl, al iskreno, meni tamo jedan Trine ili sl. izgleda duplo ljepse.

E sad, jel su izgubile dusu ili ne, pa to ovisi od gamera do gamera. Moj je stav da, dok god mi je igra zabavna, i ako joj se vratim i nakon nekog vremena, to je vec sam uspjeh za nju. Tesko je rec da li su stare igre takodjer imali vise ili manje duse. Tamo jedan Raptor ili Stargunner ownaju bilo kakvi sidescrooling platformer koji postoji. Ili mozda Đuka Nuklearac, nek se sakriju svi crysisi i modern warfareovi i slicno.

A tek avanture, day of the tentacle, little big adventure...da dalje ne nabrajam; to su bili klasici i definitivno su imali dusu. Po mojem misljenju, neosporivo bi bilo govorit da su danasnje igre izgubile dusu. Realnije su, ne samo zbog grafike, grafika pomaze samo docarat ono sto je zapakirano u vrhunski tehnoloski proizod, sa dobrom pricom, atmosferom, zvukom. To daje jednu cijelinu.

Tesko je ne zapitat se sta ce biti za 10 godina, i kakvu cemo grafiku imat tada. Nazalost, grafika nije limitirana, neminovno je da ce napredovati sve dalje i dalje, ali prica u nekoj igri, sama atmosfera i dozivljaj...e to vec zavisi od samih deveopera i njihovih sposobnosti, al ne racunalnih, nego onih kao covjeka...da imaju mastu.

Nama je tako i tak igra koja se ne svidja izgubila dusu, nekom drugom ona je vrh vrhova. Svatko ima svoje favorite a nazalost danasnja gaming generacija veliku vecinu igara cijena prema grafici i wow efektu. I ne krivim ih, nisu zivjeli u vremena ko neki mi ovdje kad se to sve pocelo razvijat i bilo je u povojima. Tada takve stvari cijenis vise.

Takodjer, ista je stvar i kod automobila, dobro je poznato da su danasnji automobili bolji, ljepsi, napredniji, sigurniji i jos mnogo toga naj naj...ali vecina ljudi im pridodaje cinjenicu da su neki od njih, bila to vecina ili manjina, izgubili dusu. Za razliku od stariji auta. E, ista stvar je i u gamingu. Neki je izgube, a neki je pak dobe ;)

Niko Bellic
16-10-2009, 11:03
Mudre riječi Aral. Skoro pa me tjeraju da i ja napišem kako to sve vidim svojim lijepim plavim očima, ali nažalost, ne da mi se pisati dopis...

Baš sam jučer dok sam sjedio s frendom na cugi malo načeo temu igranja u nas 20+ wannabe ljudi i došli smo do zaključka da se igramo, jer nam od tog dolazi flashback na dane bezbrižne mladosti za koju smo svjesni da je (koliko god to mi izbjegavali priznati) ostala tamo negdje u magli...

Uvijek sam za eye-candy i lijepu grafiku, no igre ne gube dušu zbog tog, nego zato što je u naša srca, duše i mozgove urezana neka drugačija slika toga kako bi igre trebale izgledati i stalno u igrama tražimo to nešto što nas je osvojilo na prvi pogled i najradije bi igrali sve one stare igre upakirane u najnoviju grafiku. Od tud i toliki interes za Fallout 3, Diablo 3, StarCraft 2 i ostalo u tom stilu...

Možda sam 101% u krivu, ali mislim da je to to...

cham3leon
16-10-2009, 11:14
Igre s "dušom" nisu nikamo pobjegle, još su ovdje, i bit će ih dok je igara uopće. Baš kao što postoji toliko dobrih i originalnih filmova obično nižeg budžeta u doba hollywooda 21. stoljeća prepunog CGI-a i specijalnih efekata, te po mogućnosti stripovskih junaka.

Kvalitete koje smatrate nestalima kod novih igara danas postoje pretežno u Indie sferi game developmenta. Jedini problem je što su takve igre praktički zatrpane od strane komercijaliziranih blockbustera.

No, ipak, tu i tamo se dogodi da neka visokobudžetna i razvikana igra uspije razviti stil, igrivost i originalnost. Prvo mi padaju na pamet sve umotvorine Petera Molyneuxa koje smo imali prilike igrati zadnjih godina. The Movies je bar meni bila sjajna igra, zatim Fable, jedan jednostavan RPG sa stilom i fantastičnim sistemom borbe.

I btw, nije grafika ili fizika (još manje) to što je satrlo "ono nešto" u igrama. Krivnju snosi pojednostavljenje i ulagivanje publici koja želi igrat igru deset minuta i pri tome preskočiti sve filmiće i animacije, ne želi se zamarati pričom niti brojevima i skillovima, a ponajviše ne želi nikakve frustracije, već mogućnost da pobijedi s lakoćom.

Niko Bellic
16-10-2009, 11:29
Ja iako sam old school volim to da ne moram trpit frustracije i da pobjedim s lakoćom tj. bar da imam tu mogućnost ako negdje zapnem i to tek toliko da me sama težina ne odbije od neke igre. Ak ima utega od 5 i od 50 kila za kupit, zašto i igre ne bi bile fleksibilnije po pitanju njihove težine. Puno je lakše bildati skil ako počneš od laganijim tempom, a i lijepo je znati da imaš izbor ako s vremenom odlučiš biti tek rekreativac.

Bartuc
16-10-2009, 11:34
Svi spominju taj Crysis ili sl, al iskreno, meni tamo jedan Trine ili sl. izgleda duplo ljepse.


To se slažem, Crysis i sl. naslovi možda jesu grafički daleko napredniji od jednog Trinea, ali taj Trine ima toliko toplu i simpatičnu grafiku da ju je puno ljepše za gledati nego kvazi realizam kakvog nudi Crysis. I baš je taj Trine primjer igre sa dušom i prelijepom grafikom. Možda nema originalnu ili zanimljivu priču, ali ima dušu u inovativnom gameplayu i savršenoj mehanici igre.


Tak da nisu igre sa dušom samo one igre koje imaju savršenu priču, takve igre danas više gotovo i ne postoje pošto su SVE priče već prožvakane i sada se samo recikliraju uz bolju prezentaciju. Ne sjećam se kada sam zadnji put odigrao igru sa do tada neviđenom pričom, ali sve jedno nemam ništa protiv da se reciklira priča ako će se poboljšati grafika, gameplay, mehanika, prezentacija i sl.




isto kak se ova dvojica svadjaju oko Fallouta


I da, ne svađam se ja sa Kulamastom... Samo mi ide na qurac kako dečko napada ljude umjesto igru koja mu ne odgovara. Osobno smatram da su igre poput Simsa i Football Managera potpuno retardirane, jadne, nezanimljive, najveće smeće gaming industrije, pa opet neću dirati ljude koji igraju te igre. Pljuvati ću po igrama, ali nikada po čovjeku koji voli takvu igru! A on upravo to radi, ne paše mu Fallout 3, nije dao niti jedan konkretan argument protiv igre osim da to nije Fallout nastavak, ali sve jedno uzima na zub sve ljude koji bilo što lijepo kažu o toj igri. To se tak ne radi...

Bara
16-10-2009, 11:47
Ako se grafički realizam nastavi mi ćemo na hororima za 10 godina gubiti dušu... :)

mravojed20
16-10-2009, 11:52
Kao prvo, zakleo bi se da sam već vidio negdje ovu temu, bilo na našem forumu ili nekom stranjskom... samo jedna obavijest unaprijed.

A sad. Mislim da naslov sve govori, ali ajde da još malo potrošim ovo tipkovnice što mi je ostalo: mislite li da su moderne igre izgubile ono nešto "posebno", šarm ili dušu ako insistirate, zbog napretka grafičkih tehnologija i posljedice toga da se sada jedinstvena i stilska grafika (kakvu su, recimo, imali spriteovi starijih igara, grafika koja je često odisala jedinstvenošću i prepoznatljivosti) može zamijeniti surovom kompleksnošću modela i astronomskim rezolucijama tekstura, redom u nijansama sivog i smeđeg?

Nemojte hit n run, dajte objašnjenje. :)

Uu odlična tema stari. :thumbs2:

Mislim da su izgubile ono nešto, onako generalno govoreći o igrama,nije svaka naravno, nađe se poneki rijetki naslov, ali ne mislim da je sam napredak grafičke tehnologije kriv za to, nikako, krivi su developeri.

S današnjom grafikom bi se mogla čuda napraviti, jedinstvene i maštovite igre svaka sa svojim šarmom i prepoznatljivošću ali za to treba volje mašte i inspiracije na tone.

Što bi dao da mogu opet prvi put odigrati Sacrifice i Giants: Citizen Kabuto..

Niko Bellic
16-10-2009, 11:59
Porno industrija gura nove tehnologije. Računajte da će prvi full realistični naslovi biti kombinacija igara i filmova te tematike. Biče zanimljivo, dam se kladit!

Horny Devil
16-10-2009, 12:00
Jesu li igre izgubile "dušu" radi grafičkog realizma? Ne. Ako su igre negdje izgubile dusu to je bilo onda kada su iz ruku par entuzijasta presle u ruke industrije. Dok je entuzijastima u cilju bilo napraviti igru kakvu su oni htjeli igrati, a nije je bilo na trzistu, i eventualno zaraditi koju kintu, gaming industriji je uglavnom u cilju samo sto veca zarada. Na to naravno imaju pravo, ali takav stav vodi olaksavanju igara kako bi ih sto siri spektar igraca mogao odigrati te guranju grafike na prvo mjesto na listi prioriteta. Doduse, treba biti realan i priznati da grafika i jest ono sto prvo zapne za oko vecini gamera. I u tako postavljenom svijetu gaming industrije, svejedno se s vremena na vrijeme javljaju super ideje, kao i originalni nacini izvodenja, sto na kraju krajeva vodi odlicnim igarama. U obzir jos treba uzeti i to da dobar dio hardcore gamera jednostavno pere nostalgija za igrama iz djetinjstva pa im danasnje igre nemaju ono nesto, dok iste igre odusevljavaju nove gamere. I na kraju, losih igara je bilo i bit ce, dobrih igara je bilo i bit ce, a jedino sto se mjenja su gameri koji ih konzumiraju.

P.S. Ja volim Football Manager, ali svejedno nemam nista protiv Bartuca koji ga prezire. Pa ako ja ne udaram po njemu(bu-hu, ne voli moju omiljenu igru) mogu i ostali smiriti strasti oko F3.

Niko Bellic
16-10-2009, 12:04
Fallout 3 je kurac!

Horny Devil
16-10-2009, 12:05
OK, tvoje legitimno misljenje s kojim se mogu, ali i ne moram sloziti, zar ne?

Raz
16-10-2009, 12:12
Mene najviše smeta što su u često slučajeva današnje igre prelagane. Govorim o igrama sa jednostavnom mehanikom no ipak ih naprave još dodatno lakšim samo da ugode mainstream publici. Prije sam znao gubit živce samo da bi jedan nivo prošao no nakon toga osjećao zadovoljštinu jer nisam odustao, danas je to rijetkost. Većina se prođe bez gubljenja ijednog života ili su pak checkpointovi na svakom koraku.

Bartuc
16-10-2009, 12:17
Što bi dao da mogu opet prvi put odigrati Sacrifice


I to u novom grafičkom ruhu, naprednom fizikom i genijalnim lip syncom :D Kada se samo sjetim generičkog otvaranja usta koje nema veze sa textom :D Normalno da se nebi bunio da igru koju obožavam osvježe, da istu igru dignu na razinu kakvu nudi nova tehnologija. Mnogi bi odmah i prije izlaska rekli je igra izgubila dušu, ali kako je to moguće ako je riječ o istoj igri ali na višestruko boljoj tehnološkoj podlozi. Ali nee, igra nema dušu pošto nema prastaru i "izlizanu" grafiku, grafika nema apsolutno nikakve veze sa "dušom" igre.

Horny Devil
16-10-2009, 12:29
Eh, Sacrifice... Suludo dobra igra. Nostalgija... Moram reci da ako je netko jako lose prosao u razvoju gaming industrije, onda je to Shiny. Ljudi su napravili Earthworm Jim-a, MDK, Wild 9, Sacrifice, a danas su poznati po Matrix poluproizvodima i slicnim grozotama.

kulamasta
16-10-2009, 12:45
@Bartuc

Cekaj malo, ja napadam ljude?

Pa ti si reko da su malo "bedasti" oni koji usporedjuju F2 i F3?!

Ti kad kupis mercedes koji zbog nekih razloga ne zadovoljava visoke standarde Mercedesa (kao sto F3 ne zadovoljava niti standarde Fallout serijala niti RPG kao zanra, to ti je Neven u jednom postu dobro napisao gdje sve fejla; bravo Neven!) ti ces ipak biti super zadovoljan, jer, neces svog novog Mercedesa usporedit sa boljom prethodnom generacijom, vec sa jugom!

I bit odusevljen, jer gle, koliko je bolji od Jugica?! A bedaki su oni koji moj mercedec usporedjuju, nes vjerovat, s Mercedesom!

Logika ti je suplja

bezimeni
16-10-2009, 13:28
A hebo vas Fallout 3 .Kaj ste se toga uhvatili...meni osobno je igra izazivala lupkanje nogom po podu i konstantno namještnje na stolcu jer je jednostavno dosadana i sterilna .Nakon dva sata igranja sa neopisivim guštom i olakšanjem sam ju maknuo sa kompa.Ružna grafika i dosadana igra .

Niko Bellic
16-10-2009, 14:11
Fallout 3 owna!

kulamasta
16-10-2009, 14:21
F3 suck!

Aral
16-10-2009, 14:24
GTR sucks, NFS: Shift rullz...ono

:pray:

Nego, ajde dosta sa pizdarijama, odavno znamo da svatko ima svoje pravo rec kaj hoce, svi znamo da pljujemo i hvalimo igre, svi znamo da sve kaj izadje ako moze odigramo, svi znamo da necemo nikada dobiti igru onakvu kakvu zelimo :o

Đizs, meni se cini da ce se otvorit novi topic vezano uz ovu temu

P.S. Kaj ce tice teme, glasao sam za "ne" ;)

D.E.M.O.
16-10-2009, 16:00
madskull pričaš sranja..

P.S. ne nisu izgubile dušu, poboljšavaju se svaki dan u svakom pogledu... deadwalker je naveo razloge a ima ih još, al mi ih se neda navodit sad
Ne, ne priča. Jesi li imao PS1? Sjeti se Spyra, Crasha i svega toga. Prije koji mjesec me uhvatila nostalgija i odlučio sam iskopati to čudo s kojom igrom..i znaš šta? Spyro i dalje izgleda genijalno. Crash je i dalje bog. Nije to samo puko sjećanje nego te svaki put iznenadi ta jednostavna, a opet genijalna grafika, atmosfera i cjelokupni osjećaj koji igra pokušava izazvati. Pogledaj SH1..gledanjem u obični screenshot s početka igre se ukenjaš više nego igrajući peticu.

Ne kažem da su nužno zbog grafike izgubile "dušu", ali nemaju je kao nekad...zato me jako razveseli pokoji naslov poput Zeno Clasha koji pokušava biti nešto drugačije od nabrijane puške, superrealnog drveta s milijun poligona itd.

Kid A
16-10-2009, 16:23
Pogledaj SH1..gledanjem u obični screenshot s početka igre se ukenjaš više nego igrajući peticu.
Heh jbt,to je to.Ona atmosfera u SH1 se nikad nece vise ponoviti.

Kostolomac
16-10-2009, 16:56
Jesu li igre izgubile "dušu" radi grafičkog realizma?
Po mom mišljenju, nisu. Ali istina je da su mnoge (za svoje vrijeme grafički napredne) igre mogle biti više "duševnije" da su se devovi malo više fokusirali na gameplay, a malo manje na grafiku.
Ne znam za vas, ali ja se radujem svakom novom dostignuću na polju grafike. Ako ništa drugo, to game developerima daje još više izbora kako će napravit igru.

Rang€r
16-10-2009, 20:25
[quote="Rang€r":2we4w5wy]madskull pričaš sranja..

P.S. ne nisu izgubile dušu, poboljšavaju se svaki dan u svakom pogledu... deadwalker je naveo razloge a ima ih još, al mi ih se neda navodit sad
Ne, ne priča. Jesi li imao PS1? Sjeti se Spyra, Crasha i svega toga. Prije koji mjesec me uhvatila nostalgija i odlučio sam iskopati to čudo s kojom igrom..i znaš šta? Spyro i dalje izgleda genijalno. Crash je i dalje bog. Nije to samo puko sjećanje nego te svaki put iznenadi ta jednostavna, a opet genijalna grafika, atmosfera i cjelokupni osjećaj koji igra pokušava izazvati. Pogledaj SH1..gledanjem u obični screenshot s početka igre se ukenjaš više nego igrajući peticu.

Ne kažem da su nužno zbog grafike izgubile "dušu", ali nemaju je kao nekad...zato me jako razveseli pokoji naslov poput Zeno Clasha koji pokušava biti nešto drugačije od nabrijane puške, superrealnog drveta s milijun poligona itd.[/quote:2we4w5wy]

nisam imao ps1, išo sam u obližnju videoteku(dobro ne baš obližnju..) i tamo sam igro spyra, crasha, jamesa bonda gdje bi te neprijatelji masakrirali mitraljezima unatoč činjenici da si krepo prije minutu i onak preko ekrana ko da krvi ti ide(to nikad neću zaboravit)... onda nintendo 64 koji je stara kupila u njemačkoj kad sam imo nekih 5 godina il tak neš, igro sam super mario 3d, neki nogomet(nisam siguran al mislim da je to bila fifa/soccer/neki qrc '96.), onda neka racing igra, utrkivo bi se na onim skuterima što po vodi piče... igro sam se i na segi i na nekoj vrlo staroj konzoli kojoj ni nisam znao ime(a pogotovo nisam znao da je konzola tad) koja je imala prilično veliku veličinu diskete... igro sam i snes, nes i još mnoštvo starih igara sa starih konzola na vrlo starom PCu od starog, zelda, ff, chrono trigger(il tak neš), donkey kong(taj je serijal bolesnu grafiku imo :pray: ), ugl. bilo je oko 500injak tih starih igara i nevjerujem da postoji ta koju bar nisam isprobo...

ali kad pogledaš stanje danas, witcher, AC(meni ova igra vrlo ima duše), frets on fire(igram igru od 7. mjeseca i još mi nije dopizdila), warcraft 3 ft(i njegov mod DotA..), M&B, LotR BfME serijal(mada on mnogo duguje knjizi i filmu al jbg)... jednostavno vas neshvačam kak uz to mnoštvo novih igara vi nemožete si nač bar jednu dobru...

Madskull
16-10-2009, 21:01
[quote="D.E.M.O.":23sblbz5][quote="Rang€r":23sblbz5]madskull pričaš sranja..

P.S. ne nisu izgubile dušu, poboljšavaju se svaki dan u svakom pogledu... deadwalker je naveo razloge a ima ih još, al mi ih se neda navodit sad
Ne, ne priča. Jesi li imao PS1? Sjeti se Spyra, Crasha i svega toga. Prije koji mjesec me uhvatila nostalgija i odlučio sam iskopati to čudo s kojom igrom..i znaš šta? Spyro i dalje izgleda genijalno. Crash je i dalje bog. Nije to samo puko sjećanje nego te svaki put iznenadi ta jednostavna, a opet genijalna grafika, atmosfera i cjelokupni osjećaj koji igra pokušava izazvati. Pogledaj SH1..gledanjem u obični screenshot s početka igre se ukenjaš više nego igrajući peticu.

Ne kažem da su nužno zbog grafike izgubile "dušu", ali nemaju je kao nekad...zato me jako razveseli pokoji naslov poput Zeno Clasha koji pokušava biti nešto drugačije od nabrijane puške, superrealnog drveta s milijun poligona itd.[/quote:23sblbz5]

nisam imao ps1, išo sam u obližnju videoteku(dobro ne baš obližnju..) i tamo sam igro spyra, crasha, jamesa bonda gdje bi te neprijatelji masakrirali mitraljezima unatoč činjenici da si krepo prije minutu i onak preko ekrana ko da krvi ti ide(to nikad neću zaboravit)... onda nintendo 64 koji je stara kupila u njemačkoj kad sam imo nekih 5 godina il tak neš, igro sam super mario 3d, neki nogomet(nisam siguran al mislim da je to bila fifa/soccer/neki qrc '96.), onda neka racing igra, utrkivo bi se na onim skuterima što po vodi piče... igro sam se i na segi i na nekoj vrlo staroj konzoli kojoj ni nisam znao ime(a pogotovo nisam znao da je konzola tad) koja je imala prilično veliku veličinu diskete... igro sam i snes, nes i još mnoštvo starih igara sa starih konzola na vrlo starom PCu od starog, zelda, ff, chrono trigger(il tak neš), donkey kong(taj je serijal bolesnu grafiku imo :pray: ), ugl. bilo je oko 500injak tih starih igara i nevjerujem da postoji ta koju bar nisam isprobo...

ali kad pogledaš stanje danas, witcher, AC(meni ova igra vrlo ima duše), frets on fire(igram igru od 7. mjeseca i još mi nije dopizdila), warcraft 3 ft(i njegov mod DotA..), M&B, LotR BfME serijal(mada on mnogo duguje knjizi i filmu al jbg)... jednostavno vas neshvačam kak uz to mnoštvo novih igara vi nemožete si nač bar jednu dobru...[/quote:23sblbz5]

Demo potpis na to.

A što se tiče warcraft franšize, i to je jedan oblik oldschoola.. ta igra je sa nama baš odavno.. Witcher je bog i batina a i AC, ali još uvijek postoji mogućnost da će ih sjebat sa nastavcima... to mi je baš žao čuti.. for all as we know, AC2 može biti glupost i klon prvog.. a i ne mora.. a oldschool igre se ne mogu pokvariti, one su bogovi do kraja svijeta 8) ..

Rang€r
17-10-2009, 00:26
warcraft 1&2 da, za trojku to baš nebi reko, onda sam ja oldskul a imam 14 godina, ono wtf?

za AC2 i Witcher2 je sigurno da neče sjebat, jedino što mi kod ac2 glupo je ta jebena exponiranost, previše ga hypeaju i otkrivaju neke stvari... bilo bi puno bolje da su ostali na onom E3 gameplay traileru i da više niš nisu govorili te pustili igrače da sami istražuju, za tricu ću sam pogledat prvi trailer ostalo neželim, jednostavno spoilaju igru ljudima...

D.E.M.O.
17-10-2009, 08:51
warcraft 1&2 da, za trojku to baš nebi reko, onda sam ja oldskul a imam 14 godina, ono wtf?

Pa nije nužno novija igre ne-oldskul. Warcraft serijal je zadržao svoj štih, priču, boje i atmosferu..ne znam kako da ti drugačije objasnim ali prepoznaje se u igrama.

Niko Bellic
17-10-2009, 09:16
Imam tu sreću da posjedujem laptop koji vrti Warcraft 3 na 1280 x 800 (hvala Hansi za regedit info) sa full detaljima, pa tak gdje god idem (trijezan) i Warcraft 3 ide samnom. Nitko sretniji od mene zbog tog! Živim za dan kad ću imat laptop koji gura Need for Speed SHIFT sa full detaljima.

Rang€r
17-10-2009, 09:50
[quote="Rang€r":23qpfy7z]warcraft 1&2 da, za trojku to baš nebi reko, onda sam ja oldskul a imam 14 godina, ono wtf?

Pa nije nužno novija igre ne-oldskul. Warcraft serijal je zadržao svoj štih, priču, boje i atmosferu..ne znam kako da ti drugačije objasnim ali prepoznaje se u igrama.[/quote:23qpfy7z]

zanimljivo... sječam se kad sam jednom išo kupit wc3 i ft kod lokalnog ****** i onak priča jedan njegov frend kak mu se niš ne sviđa wc3 jer nije zadržo štih dvojke, a zapravo i kad pogledaš razlike između dvojke i trojke ne kužim ja kak ti misliš da je zadržo štih i to sve(priča se tu ne uključuje), sječam se sam da je najviše zamjero malo nerealan odnos veličina heroj>unit>building u trojci, što je danas po meni bezveze, baš mi puca oče heroj bit ko 3 kuće il će bit manji od najmanjeg unita...

ugl. ovo što si sad reko se totalno ne podudara s onim što ste dosad rekli ti i madskull, jer ovim postom ko da si prizno da novije igre ipak nisu izgubile dušu..

D.E.M.O.
17-10-2009, 10:08
[quote="D.E.M.O.":38lngh1n][quote="Rang€r":38lngh1n]warcraft 1&2 da, za trojku to baš nebi reko, onda sam ja oldskul a imam 14 godina, ono wtf?

Pa nije nužno novija igre ne-oldskul. Warcraft serijal je zadržao svoj štih, priču, boje i atmosferu..ne znam kako da ti drugačije objasnim ali prepoznaje se u igrama.[/quote:38lngh1n]

zanimljivo... sječam se kad sam jednom išo kupit wc3 i ft kod lokalnog ****** i onak priča jedan njegov frend kak mu se niš ne sviđa wc3 jer nije zadržo štih dvojke, a zapravo i kad pogledaš razlike između dvojke i trojke ne kužim ja kak ti misliš da je zadržo štih i to sve(priča se tu ne uključuje), sječam se sam da je najviše zamjero malo nerealan odnos veličina heroj>unit>building u trojci, što je danas po meni bezveze, baš mi puca oče heroj bit ko 3 kuće il će bit manji od najmanjeg unita...

ugl. ovo što si sad reko se totalno ne podudara s onim što ste dosad rekli ti i madskull, jer ovim postom ko da si prizno da novije igre ipak nisu izgubile dušu..[/quote:38lngh1n]

Priznao da nisu izgubile dušu? Ne. Ovdje se radi o grafičkom realizmu. Ajde zamisli da je warcraft 3 imao humane realnog izgleda..onda bi izgubio dušu. Nikada nisam rekao da je w3 izgubio dušu, ali većina današnjih igara jest.

edit. Pogledaj kada ćeš sljedeći put nabasati na igru sličnog dizajna. Blizzard je izgleda jedini ostao vjeran tom svom štihu, jer pokušaj grafički uporediti WoW s drugim MMOovima, ili W3 s drugim strategijama.
Svi se furaju na neku realnost i zato im igre izgledaju kao smeće.

McPingvin_v2.0
17-10-2009, 10:17
Realizam ne znači gubljenje duše. Po tebi bi MFS 10 imao najmanje duše, a ljubitelji simulacija spavaju s DVD-ovima ispod jastuka. Generalsi imaju ajmo- reć realističnu grafiku (za ono vrijeme... i ne računajući odnos veličina pješadije i vozila) i imali su dušu... Realizam je u RA3 na granama nižim od NFS: Carbona, ali igru je malo tko odigrao cijelu i s guštom :)

str1k3r
17-10-2009, 11:04
Ja bih rekao da nisu izgubile dušu zbog grafičkog realizma. Po mojem mišljenju nisu zbog grafike izgubile nego zbog samog načina na koje su predstavljene; samog gameplaya. Istina da ima studija koji zapostavljaju gamplay zbog grafike, no takvi ubrzo nauče da da to nije "pametno".
Bilo je i igara sa lošom grafikom za današnje standarde, pa su svejedno bile dno dna. Isto tako će za 50-100 godina (ako ne i ranije, kako je krenulo) biti pitanje " Jesu li igre izgubile dušu zbog ove VR sobe?".
Grafika igra poprilično veliku ulogu, i iskreno kažem da mi je bitna grafika u igrama, ali mi nije presudna. Neću zbog grafike odustati od igre. Danas postoje igre koje imaju odličnu grafiku i savršen gameplay npr. Batman: Arkham Asylum ili The Witcher.
Prezentacija je bitna.

Rang€r
17-10-2009, 11:10
žnj

da blizzard je tolko vjeran svom štihu da to prenosi i na svoje druge franšize...

Deadwalker
17-10-2009, 13:49
...Batman: Arkham Asylum ili The Witcher...

Dva moderna naslova koji su savrsen primjer kako moderne igre itekako mogu imati "dusu" i zapravo su glavni primjeri kako bi to trebala izgledati i funkcionirati danasnja racunalna igra.

Arbiter of Change
17-10-2009, 15:07
Neke igre sa sexy grafikom i "dušom":

STALKER
Mass Effect
Witcher
Modern Warfare
Vidiš, ja se ne bi složio s ovim popisom jer, po meni barem, s njega jedino WitcherSi STALKERSimaju dušu zbog svoje unikatnosti i specifičnosti koje obje igre sadržavaju (neki će možda reći da sam naklonjen Europskim developerima i premda to nema veze sa samim igrama, možda utječe na dozu uspjeha koji imaju jer su nastali iz praktički ničega).

Nemojte me krivo shvatiti, Mass Effect je iscrpan i detaljan, ali to ga ne čini igrom s dušom jer na kraju krajeva nema ništa toliko posebno u samoj IGRI van razine prezentacije. MW isto tako, uspijeva u svojoj namjeri da bude izvanredan FPS, ali ništa toliko posebno nema u njemu, osim promjene settinga kojim je iznenadio i šokirao pobornike dotadašnjih CoD naslova. Opet kažem, ne pljujem po igrama (obje sam igrao i izvanredne su mi), ali poznato je poznato.

Bartuc
17-10-2009, 16:20
Ja se ne slažem sa tobom :D


Modern Warfare ima dušu u svojoj prezentaciji. To je PRVA igra za koju si mogao stvarno reći da je na razini hollywoodskog filma, ima tako upečatljive scene i gameplay elemente da mogu bez problema reći da ima dušu. A Mass Effect pak skriva dušu u najboljem i još uvijek nenadmašenom Voice Actingu, LipSyncu te također u samoj prezentaciji igre, također kao da gledaš film. Igra ima relativno loš gameplay, ali drito je filmske kvalitete.


Zato sam rekao prije par stranica da duša nije samo u priči, ima i drugih elemenata gdje igra briljira te komotno možeš reći da je igra sa dušom.

bezimeni
17-10-2009, 18:57
Ovdje stajem uz Arbiter-a. Mass Effect je više manje kopija KOTOR-a ...nije ništa posebno originalan ili inovativan. Jedino gdje briljira je u Voice Actingu i u dobroj muzičkoj temi .Grafika je prosjek ili čak ispod toga kao i sami gameplay .

Modern Warfare je ponovno jako kopirajući naslov koji je iskopirao iole poznatiju filmsku scenu ili još gore igru :Jedino što je imalo dušu i dozu originalnosti je ona misija iz zraka gdje rokaš iz aviona sa noćnim pogledom .Da igra je bila izvrsna i jako zabavna ali nema ono nešto .

Uostalom ne vidim ni jednu igru koja ima "ono nešto" u usporedbi sa Stalker serijalom ikada .Jedan MGS serijal mu je blizu i to bi bilo to što se tiče ukupne gaming industrije ikada IMHO .

Grim
17-10-2009, 19:01
Modern Warfare je odlična igra s odličnim singleplayerom kojeg sam prešao 17 puta i sa odličnim multiplayerom kojeg imam preko 1000+ h igre, jedinstvena igra i pitanje hoće li je nastavam moći nadmašiti, ako uspije nema sretnijeg čovjeka od mene.

Što se tiće teme, slažem se s Aralom, neda mi se sada pisat opširne postove. :D

Sybelius
18-10-2009, 02:46
Posljednja igra sa ,,dushom,, po mom misljenju bio je The Witcher...
Ne bih se slozio da igre gube dusu i dubinu radi grafickog realizma,igre su sterilne jer nema vise ideja,sve se svodi na instant ,,fast food,, konzumaciju i heperprodukciju bez kvalitete da bi se pokupilo sto vise novca od konzumenata koji se uspaljuju na graficki prikaz...eh kad se sjetim ,i ja sam Oblivion nabavio da vidim to high tech rpg graficko cudo u ono doba a i poklopilo mi se sa novim pc-jom :rotfl:

croat1gamer
18-10-2009, 02:48
Po meni, igra moze i prodati dusu, samo nek ima odlican gameplay. :)

Arbiter of Change
18-10-2009, 11:09
@Bartuc, GrimTheReaper:
Ne slažem se s vašim tvrdnjama jer korištena tehnologija, popularnost pa čak i sam gameplay u krajnjim slučajevima ne utječu na to ima li igra dušu ili ne. Posebno jer je Bartuc naveo filmsku kvalitetu (koju upotpunjuju spomenuti VA i lip sync) kao jednu od karakteristika koja igri daje dušu, što je po meni pogrešno jer se tada da povući jasna paralela sa filmovima - koliko tih akcijskih filmova ima dušu i viziju? Ako 1 u 10 i to je dobro.

Ono što pokušavam reći, i znam da se vjerojatno nećemo sporazumjeti po ovom pitanju jer svatko ima svoju viziju "duše" kad su igre u pitanju, je ono baš suprotno od tebe, tj. da je sama tehnologija nebitna kad je "duša" igre u pitanju jer je tehnologija ne čini sama po sebi. Možda može pomoći, ali stvar doista na kraju pada na ramena priče (ne nužno kompleksnosti priče, već više originalnosti i vrijednosti iste), atmosfere i subjektivno upečatljivih likova/događaja/glazbe kojih se dugo sjećaš nakon što prođeš igru.

Izgleda da je naziv "duša igre" savršeno pogođen jer definicije nema i svatko je vidi na svoj način. :)

Deadwalker
18-10-2009, 11:11
Možda može pomoći, ali stvar doista na kraju pada na ramena priče (ne nužno kompleksnosti priče, već više originalnosti i vrijednosti iste), atmosfere i subjektivno upečatljivih likova/događaja/glazbe kojih se dugo sjećaš nakon što prođeš igru.

Kraj CoD-a 4. Perfekcija. Pamtit cu to jako dugo. Kao i vecinu igre. Upravo zbog navedenih elemenata. Priča i njezina prezentacija.
I slazem se s tobom. Igra se dozivljava "osobno" tj. njezina "dusa". Svatko si to tumaci na svoj nacin...

Bartuc
18-10-2009, 11:21
A ne, Cpt. Pricea nikada neću zaboraviti. Kraj je vjerojatno najspektakularniji kojega sam u bilo kojoj igri vidio. Da ne pričam o misiji u Pripyatu koja je svojom atmosferom bila rame uz rame sa STALKER-om. PS:SPod kraj mislim na prezentaciju, ne na priču ili završetak priče...


A Mass Effect je druga igra čiji mi je kraj zarosio oči :D Prva je bila PoP trilogija, druga je bio ME. Da sam žensko, plakao bi ko kišna godina na kraju obje igre :D


Ali slažem se da "duša" može varirati od osobe do osobe. Za mene je duša nešto što igru odvaja od prosjeka. Da li je to priča, atmosfera, prezentacija ili nešto deseto, to nije bitno... Bitno da se igra ureže u srce i ostavi snažan utisak na tebe.

Deadwalker
18-10-2009, 11:26
Da li je to priča, atmosfera, prezentacija ili nešto deseto, to nije bitno... Bitno da se igra ureže u srce i ostavi snažan utisak na tebe.
dobra definicija :)

bezimeni
18-10-2009, 11:59
CoD 4 je stvarnoSodlična Sigra. Ali ne vidim neku dobru priču ili neku dušu u igri .

Ruska kampanja je još od prvog Cod-a pa do četvrtog čista kopija Enemy at the Gates (http://www.imdb.com/title/tt0215750/)Sfilma.Konkretno u četvrtom dijelu je onaj motiv snajperiranja iz fontane direktno prekopiran. Misija iz Pripyata kao i atmosfera je direktno prekopirana iz Stalkera a završetak misije ( tj. onaj dio sa helikopterom i dio samog atentata) direktno iz filma Shooter (http://www.imdb.com/title/tt0822854/)S tako da sam stalno imao osjećaj već viđenog i to kod prvog igranja. Originalnost je jako mala.
Sam gameplay je poprilično bez duše jer moraš zakoračiti na nevidljivu granicu kako bi se neprijatelji prestali pojavljivati.Ako ne pređeš tu granicu možeš ih ubijati cijeli dan ispočetka.Sama grafika nije ništa posebno jer su mape strogo zatvorene i omeđene tako da nema nekog slobodnog kretanja. Nije ni čudo jer engine vuče iz prastarog quake 3 .

Ali igra je super zabavna za dva-tri prohoda što i nije puno s obzirom da si gotov za nekoliko sati.

Rang€r
18-10-2009, 12:03
CoD 4 je stvarnoSodlična Sigra. Ali ne vidim neku dobru priču ili neku dušu u igri .

Ruska kampanja je još od prvog Cod-a pa do četvrtog čista kopija Enemy at the Gates (http://www.imdb.com/title/tt0215750/)Sfilma.Konkretno u četvrtom dijelu je onaj motiv snajperiranja iz fontane direktno prekopiran. Misija iz Pripyata kao i atmosfera je direktno prekopirana iz Stalkera u toj misiji a završetak misije ( tj. onaj dio sa helikopterom i dio samog atentata) direktno iz filma Shooter (http://www.imdb.com/title/tt0822854/)S tako da sam stalno imao osjećaj već viđenog i to kod prvog igranja. Originalnost je jako mala.
Sam gameplay je poprilično bez duše jer moraš zakoračiti na nevidljivu granicu kako bi se neprijatelji prestali pojavljivati.Ako ne pređeš tu granicu možeš ih ubijati cijeli dan ispočetka.Sama grafika nije ništa posebno jer su mape strogo zatvorene i omeđene tako da nema nekog slobodnog kretanja. Nije ni čudo jer engine vuče iz prastarog quake 3 .

Ali igra je super zabavna za dva-tri prohoda što i nije puno s obzirom da si gotov za nekoliko sati.


e kako me to sranje znalo naživcirat... jedna od najglupljih stvari koje sam ikad doživio u igrama...

meni FPSi teško mogu imat neku "dušu", jedini koji mi padaju napamet su eto rtcw i prey, ne sječam se nekog fpsa da me zadržo baš za kompom, osim rtcwa i preya

Deadwalker
18-10-2009, 12:05
...

Joj, danas svatko svakoga kopira. Cista originalnost je fakat rijetka...

bezimeni
18-10-2009, 12:15
COD serijal kopira baš očito i bez srama . Igram ga i uživam ali to ne mogu nazvati serijal ili igru sa dušom.

Grim
18-10-2009, 12:31
E pa meni je Modern Warfare igra s dušom. :D

bezimeni
18-10-2009, 12:42
Štima. Meni nije .Protivnici izlaze iz razno raznih prolaza i otvora kao na pokretnoj traci .Tvoje je da ih skidaš kao glinene golubove.Ako ga spaziš prvi gotov je .Tipična igra refleksa .Upucaš jednoga i svi krenu za tobom ko budale .Igra je jedna ogrona skripta.Istina , vrlo zabavna skripta.

Npr. zadnji Stalker . Upucaš jenoga i ako te netko spazi ili ako su te ćuli zaklone se .Polako se šuljaju prema tebi .Okružuju te .Ako kampiraš iza prvog ćoška počaste te sa bombom . Za udaljenije protivnike gledaš na balistiku metka , podižeš nišan ...U cod samo poklopiš ...ma razlika je nabo i zemlja u samom gameplay-u , grafici , dubiniS, okružju , priči , raznolikosti protivnika , razvoju glavnog lika , atmosferi ...Mogao bih nabrajati dva sata.


edit.

Zadnji BIA je također igra sa dušom. Ima dubinu i daleko zabavniji gameplay .Ako je netko propustio brzo u nabavku.

Bartuc
18-10-2009, 12:47
Uff, i ja isto mrzim to spamanje neprijatelja, to mi je previše arkadno i doslovno maloumno riješenje. Ali kažem, na drugim poljima se skriva "duša" :D A sa Stalkerom se ništa ne isplati direktno uspoređivati pošto igra i dan danas nema apsolutno nikakve konkurencije.

Deadwalker
18-10-2009, 12:50
Uff, i ja isto mrzim to spamanje neprijatelja, to mi je previše arkadno i doslovno maloumno riješenje. Ali kažem, na drugim poljima se skriva "duša" :D A sa Stalkerom se ništa ne isplati direktno uspoređivati pošto igra i dan danas nema apsolutno nikakve konkurencije.

Potpis.

Grim
18-10-2009, 12:56
Nije meni Modern Warfare među najdražim igrama samo zbog fenomenalnog singleplayera, koji ima mana ali je odličan, nego i zbog nenadmašivog, zaraznog i zabavnog multiplayera. Nema nijedna SP igra koja može nadmašit igranje MP-a s dobrom ekipom, još ako je MP zarazan i zabavan kao u Modern Warfare, epic win. :D

tigerija
18-10-2009, 13:47
A večina jesu, nije toliko zbog grafike baš, engo kopiraju jedni druge, i onda ispadne grafika kriva, kopiraju i stave bolu grafiku. Ok zna bit igrica di furaju grafiku samo.

KAO NA MODERN WARFARE 2 lol xD . Mislim to im je cilj bio rekli su. Da stave što više efekta, razarajuči okoliš, puno krvi, brzo besmisleno pucanje.

Al ima i dobrih igrica sa super grafikom ko npr Resident Evil 5.

Al opet ovisi dosta o pojedincima, Neki vole uživat samo u grafici tako da...

Madskull
21-10-2009, 22:23
po meni jedine fps igre koje su stvarno imale dušu su Duke Nukem 3d i Half Life.. mislim, kada su te igre izašle, svako je pričao o njima i ostale su u srcima onih koji su ih igrali. Half life je imao spektakularnu atmosferu i priču, a duke nukem 3d je imao jednog od najnezaboravnijih likova ikad. Duke je jedan badass kojeg će svi pamtiti do kraja života.. (lik se po kenja na neprijatelja kojeg je ubio, omg koji badass :evil:)