PDA

Pogledaj cijelu verziju : bojanje u photoshopu ili sličnom programu



Dreamer Deceiver
10-10-2009, 15:37
Ok, ajmo reć da sam napokon našao onog tko će mi crtat strip, al nema vremena za bojanje, pa sam se toga ja prihvatio. Ima tko koju preporuku koji program trebam koristiti za bojanje ? Također, po netu sam naišao na svakakve tutoriale, al svako bi mi dobro došli još par tutorijala :)
pogotovo ako su official i kvalitetni :D

str1k3r
10-10-2009, 16:07
Nisam strucnjak, no cuo sam da su Photoshop i Corel Draw pri vrhu.
Samo lakse je bojati ako imas graficki tablet.
Sretno sa stripom. :)

Barathrum
10-10-2009, 21:26
Nisam strucnjak, no cuo sam da su Photoshop i Corel Draw pri vrhu.
Samo lakse je bojati ako imas graficki tablet.
Sretno sa stripom. :)


?!

corel draw je vectorski alat. u njemu sigurno neces nista obojati osim u vector stilu. mislio si na corel photopaint.

@autoru
photoshop je sve sto trebas. samo obojas ejdnom bojom pa dodajes brushevima svjetlo sjenu, malo spalis gdje treba biti tamnije i na kraju malo smudgem prodjes i to je sve.

str1k3r
10-10-2009, 21:33
corel draw je vectorski alat. u njemu sigurno neces nista obojati osim u vector stilu. mislio si na corel photopaint.

Eh da, sry, zabunio sam se :)

Dreamer Deceiver
11-10-2009, 11:11
Nisam strucnjak, no cuo sam da su Photoshop i Corel Draw pri vrhu.
Samo lakse je bojati ako imas graficki tablet.
Sretno sa stripom. :)


?!

corel draw je vectorski alat. u njemu sigurno neces nista obojati osim u vector stilu. mislio si na corel photopaint.

@autoru
photoshop je sve sto trebas. samo obojas ejdnom bojom pa dodajes brushevima svjetlo sjenu, malo spalis gdje treba biti tamnije i na kraju malo smudgem prodjes i to je sve.

hvala puno na odgovoru :D
sad se treba naučit kako sve to napravit pošto sam početnik u photoshopu :D ( ako izuzmemo ono šta radim sa fotkama, šta nije niš od photoshopa )

Cookie monsta
11-10-2009, 15:01
Imas jednosavan program gimp 2.6

Barathrum
16-10-2009, 02:12
Imas jednosavan program gimp 2.6


koji je klon photoshopa i ima ogranicen izbor alata koji nebih ni amaterima preporucio.

Jopax
16-10-2009, 21:05
Ali je besplatan i po meni kada se nauče sve mogućnosti dobar kao i Photoshop

Markecgrad
16-10-2009, 21:12
http://www.artrage.com/artrage.html

Predobar program ako imaš tablet :pray:

rudeboy95
17-11-2009, 09:22
GIMP je teži za početnike, a i za one koji već dugo vremena rade na photoshopu. Ja sam nesto jako sitno radio u photoshopu, skinija san gimp i gledan sta je ovo; svi alati razbacani, sve čudno nekako...

Jopax
19-11-2009, 22:20
I meni je trebalo da pohvatam sve par sati, ali se može sve fino uredit da izgleda skoro isto ko PS:D

Bartuc
19-11-2009, 23:17
photoshop je sve sto trebas. samo obojas ejdnom bojom pa dodajes brushevima svjetlo sjenu, malo spalis gdje treba biti tamnije i na kraju malo smudgem prodjes i to je sve.


Ovo ti je najbolji savjet. Još si možeš odmah u startu odabrati razne tipove brusheva (dry, wet, pastel, ink i sl.) te staviti na Multiply Mode tako da ti dolaze detalji crteža do izražaja (ako ciljaš na nešto takvo - probijanje linija crteža kroz boje).


I još jedan savjet... Dobro ti je selektirati (Polygonal Lasso Tool ili još bolje/brže Quick Mask Mode) dio koji bojaš te spremiti selekciju, tako da ako nisi zadovoljan rezultatom, samo loadaš selekciju i puno lakše/brže možeš prepraviti nedostatke te izolirati dio koji bojaš od ostatka slike. Možeš i bez toga, ali ovo ti može uštedjeti živaca pošto često nećeš biti zadovoljan sa slikom...

Čux
28-11-2009, 21:43
GIMP je malo teže pohvatat za sve koji su već neš radili u PSu. Skoro pa ima iste mogučnosti, ali se neke stvari malo drugačije zovu i sporiji je u radu u odnosu na PS. Jedina prednost mu je što je besplatan, mada i to može biti presudno koji put.