PDA

Pogledaj cijelu verziju : Stvarsnje 3d igara



MiNdBrEaKeR
27-06-2006, 17:31
Zna li netko program za stvaranje 3d igara koji nije teško za skužit i da je kvalitetan i ako zna neka mi da link s kojeg da ga skinem
HVALA :pray:

Lord of Darkness
27-06-2006, 17:41
Probaj Blender. Mislim da ga imaš na jednom PCPlay DVD među prvima koji su izašli. Ne znam koji broj. Samo da ti kažem još jenu stvar. Svaki je program za 3D modeliranje sheban i nije ga jednostavo za skužiti. I usput ako želiš praviti igru kupi si Serious Sam 2 i dobiti ćeš engine korišten u SS2 i programe. Ja nisam kupio SS2 ali sam zato igrao demo i kada izlaziš iz igre to ti piše. Nadam se da sam pomogao.

[_[_[Sk8man]_]_]
27-06-2006, 22:19
Blender je jako komplikovan.
Ako mislis naucit 3d moeliranje naj bolje je pocet sa anim8or-om jer nema jednostavnijeg od njega.
A sto se tice blendera ako u njemu mislis stvarat igre nebih ga preporucio jer on koristi kodd od programskog jezika python, a on nije za programiranje igara. Ako vec mislis pravit igru naj bolje uzmi nauci C++ i onda si skini jedan od besplatnih 3D engiena kao sto je Orge 3D.
Bavim se game makingom vec neko vrijeme pa zanam dosta o tome.
Nadam se da sam bio od pomoci.

Ementaler
27-06-2006, 23:19
Ako želiš nešto kvalitetno napravit trebat će ti puno slobodnog vremena za proučavanje tutorijala za c++. Kao što je rekao sk8man Ogre 3D je odličan free engine za počet...

CTDP_Marko
02-07-2006, 11:00
Probaj Blender. Mislim da ga imaš na jednom PCPlay DVD među prvima koji su izašli. Ne znam koji broj. Samo da ti kažem još jenu stvar. Svaki je program za 3D modeliranje sheban i nije ga jednostavo za skužiti. I usput ako želiš praviti igru kupi si Serious Sam 2 i dobiti ćeš engine korišten u SS2 i programe. Ja nisam kupio SS2 ali sam zato igrao demo i kada izlaziš iz igre to ti piše. Nadam se da sam pomogao.


Meni je Blender totalno čudan. Ful se teško snalazim u njemu. A u vezi editora u SSam-u probao sam samo one iz jedinice i baš su lagani.

Lord of Darkness
02-07-2006, 19:39
Ako ti treba malo podrške i ako zapneš negdje idi na gamedev.net tamo imaš sve objašnjeno u vezi pravljenja igara. Ako si početnik idi na http://www.gamedev.net/community/forums ... _id=401446 (http://www.gamedev.net/community/forums/topic.asp?topic_id=401446)S. Tamo imaš linkove na tutoriale koje trebaš za početak ako ćeš slijediti njihov guide za pravljenje igara. Počinje od tetrisa.

SSJ4Goku
28-10-2006, 06:33
za napravit postenu 3d igru odes lijepo u visual c++ ili recimo dev-c++

i lijepo includas opengl i radis u njemu
trebas se dosta potrudit i nebi to nikom s ove stranice preporucio jer je krvav posao kojeg neki od puno puno boljih informaticara (ovi s olimpijade) neznaju napravit :( :(

+ jos nekaj.. nemojte mi govorit da je directx bolji od opengl-a jer ja iz iskustva znam kako je kodirat u jednom i u drugom.. opengl radi na svim platformama a dx ne... jednostavniji je i bolji.. :roll:

olio
28-10-2006, 07:59
za napravit postenu 3d igru odes lijepo u visual c++ ili recimo dev-c++

i lijepo includas opengl i radis u njemu
trebas se dosta potrudit i nebi to nikom s ove stranice preporucio jer je krvav posao kojeg neki od puno puno boljih informaticara (ovi s olimpijade) neznaju napravit :( :(

+ jos nekaj.. nemojte mi govorit da je directx bolji od opengl-a jer ja iz iskustva znam kako je kodirat u jednom i u drugom.. opengl radi na svim platformama a dx ne... jednostavniji je i bolji.. :roll:nije važno jesi dobar informatičar i je li ideš na olimpijade važna je "volja"......kupiš ili nabaviš knjige i malo pomalo počmeš raditi......

i nemoj se nadati da češ to napraviti u roku od dva mjeseca

DrunkyDuck
28-10-2006, 14:57
Preporucam ti koristenje Irrlichta (http://irrlicht.sourceforge.net)S(izgleda da je stranica trenutno na remontu pa ces se morati malo strpiti da link proradi).

Nije ga bas puno lakse skuziti od ostalih 3D enginea, ali je podrska na stranici i forumima puno bolja od ostalih besplatnih enginea (recimo Ogre3D-a).

Takodjer, autor Irrlicha radi na Irreditu (http://irredit.irrlicht3d.org/), alatu za rad sa scenama (levelima) koje se koriste u samom engineu.

SSJ4Goku
28-10-2006, 15:56
za napravit postenu 3d igru odes lijepo u visual c++ ili recimo dev-c++

i lijepo includas opengl i radis u njemu
trebas se dosta potrudit i nebi to nikom s ove stranice preporucio jer je krvav posao kojeg neki od puno puno boljih informaticara (ovi s olimpijade) neznaju napravit :( :(

+ jos nekaj.. nemojte mi govorit da je directx bolji od opengl-a jer ja iz iskustva znam kako je kodirat u jednom i u drugom.. opengl radi na svim platformama a dx ne... jednostavniji je i bolji.. :roll:nije važno jesi dobar informatičar i je li ideš na olimpijade važna je "volja"......kupiš ili nabaviš knjige i malo pomalo počmeš raditi......

i nemoj se nadati da češ to napraviti u roku od dva mjeseca


gle ovak kad bi bilo tak lijepo jednostavno za napravit 3d igru pa svi bi napravili nekoliko 3d igra.. nekom se ne svidja warcraft i puf napravi svoju 3d igru.. :roll: :wink: :?

gle evo ti moja preporuka nemoj to radit potrosit ces puno vremena bezveze + novce za knjige i za promet na netu jer ces trazit tutoriale i onda ces vidjet da to nije bas lako kak u knjigama pise "naucite directx za 24 sata" kuzis.. kad bi to tak bilo svi bi napravili svoju igru :roll:

nemoj mislit da te zelim ubit u pojam samo ti preporucam da to ne zapocinjes

DrunkyDuck
28-10-2006, 16:11
Los savjet.

olio
28-10-2006, 16:14
za napravit postenu 3d igru odes lijepo u visual c++ ili recimo dev-c++

i lijepo includas opengl i radis u njemu
trebas se dosta potrudit i nebi to nikom s ove stranice preporucio jer je krvav posao kojeg neki od puno puno boljih informaticara (ovi s olimpijade) neznaju napravit :( :(

+ jos nekaj.. nemojte mi govorit da je directx bolji od opengl-a jer ja iz iskustva znam kako je kodirat u jednom i u drugom.. opengl radi na svim platformama a dx ne... jednostavniji je i bolji.. :roll:nije važno jesi dobar informatičar i je li ideš na olimpijade važna je "volja"......kupiš ili nabaviš knjige i malo pomalo počmeš raditi......

i nemoj se nadati da češ to napraviti u roku od dva mjeseca


gle ovak kad bi bilo tak lijepo jednostavno za napravit 3d igru pa svi bi napravili nekoliko 3d igra.. nekom se ne svidja warcraft i puf napravi svoju 3d igru.. :roll: :wink: :?

gle evo ti moja preporuka nemoj to radit potrosit ces puno vremena bezveze + novce za knjige i za promet na netu jer ces trazit tutoriale i onda ces vidjet da to nije bas lako kak u knjigama pise "naucite directx za 24 sata" kuzis.. kad bi to tak bilo svi bi napravili svoju igru :roll:

nemoj mislit da te zelim ubit u pojam samo ti preporucam da to ne zapocinjesne slažem se nimalo....

Arbiter of Change
28-10-2006, 16:18
It's not a one man's job, to je sigurno. A ostalo je sve moguće. :wink:

SSJ4Goku
28-10-2006, 16:37
gle ne mislim se svadit jer idemo u off-topic.. al kak ti nije jasno

da je lako napravit igru svi bi je vec napravili isuse kak vam nije jasno
sta vi vjerujete u ono "naucite za 24 sata" itd. pa ja se mogu kladit da nis neces napravit

DrunkyDuck
28-10-2006, 16:41
Da svi tako razmisljaju nitko se ne bi nicime bavio.

Tko zna, mozda covjek ima volje i stvarno ga zanima dovoljno da nauci i napravi nesto kvalitetno. Uostalom, trazio je savjet s kojim engineom da pocne a ne da se bavi time ili ne.

A ovo "nauci za 24 sata" nije spomenuo nitko osim tebe. Koliko vidim svi su mu ostali rekli da ima dosta za nauciti.

Burek_fr0m_SPACE
30-10-2006, 09:20
To je jedna velika zabluda koju imaju svi koji nikada nisu pokušali napraviti igru. Većina ljudi misli da postoji program poput MS Painta u kome se prave igre. Pravljenje igara je TEŽAK i MUKOTRPAN posao.SZnam to, jer i sam radim na tome. Programiram već godinama i tek sad lagano prelazim na 3D grafiku. Moj savjet ti je : nađi sebi par tutoriala o osnovama C++a, potrudi se da što bolje shvatiš osnovne koncepte (varijable, uslove, petlje, funkcije) i onda napravi neku text-based avanturu ili RPG. Da, znam da ne zvuči mnogo atraktivno pored sve ove današnje 3D grafike, ali ako uspiješ s tim, imaćeš mnogo veći osjećaj postignuća nego što ti se čini čitajući ovo. Poslije toga probaj s nekim tetrisom ili nešto slično. Onda probaj koristiti DirectX ili OpenGL za 2D grafiku. Uglavnom, ako misliš nešto ozbiljno raditi, ne pokušavaj raditi ništa 3D bez bar 6 mjeseci vježbe programskog jezika. Vjeruj mi, prošao sam sve to.

SSJ4Goku
30-10-2006, 11:09
To je jedna velika zabluda koju imaju svi koji nikada nisu pokušali napraviti igru. Većina ljudi misli da postoji program poput MS Painta u kome se prave igre. Pravljenje igara je TEŽAK i MUKOTRPAN posao.SZnam to, jer i sam radim na tome. Programiram već godinama i tek sad lagano prelazim na 3D grafiku. Moj savjet ti je : nađi sebi par tutoriala o osnovama C++a, potrudi se da što bolje shvatiš osnovne koncepte (varijable, uslove, petlje, funkcije) i onda napravi neku text-based avanturu ili RPG. Da, znam da ne zvuči mnogo atraktivno pored sve ove današnje 3D grafike, ali ako uspiješ s tim, imaćeš mnogo veći osjećaj postignuća nego što ti se čini čitajući ovo. Poslije toga probaj s nekim tetrisom ili nešto slično. Onda probaj koristiti DirectX ili OpenGL za 2D grafiku. Uglavnom, ako misliš nešto ozbiljno raditi, ne pokušavaj raditi ništa 3D bez bar 6 mjeseci vježbe programskog jezika. Vjeruj mi, prošao sam sve to.


e to ti i ja govorim samo skraceno..

MiNdBrEaKeR
02-11-2006, 07:36
Shvacam ja da to nije lak posao al bez muke nema nauke!

Deno
02-11-2006, 10:41
Zna li netko program za stvaranje 3d igara koji nije teško za skužit i da je kvalitetan i ako zna neka mi da link s kojeg da ga skinem
HVALA :pray:

Misliš da je to tako jednostavno...? :naughty: ...pitaj svoje frendove da ti pomognu...to nije posao jednog čovjeka...recimo...ti radi 3D modele u 3DS Max-u...a neka tvoji frendovi programiraju u C++...volio bih vam pokazat igru koju smo isfurali ja i moj brat o autima, ali on je trenutno u sisku :(

Lord of Darkness
02-11-2006, 18:29
Što mrzim kad ljudi tako pričaju npr "to ti je skoro nemoguće", "to je jako teško", "trebaš imat najmanje 50 ljudi"(malo preuveličavam ali neka).
Ti ako želiš ti možeš sam napraviti igru bez ikakvih problema. Samo je vrijeme u pitanju. Nema nikakve težine i kompliciranih stveri, jer bit je u vjerovanju. Ako ti vjeruješ da ti nešto nije komplicirano neće ti biti(ja sam zbog toga freak u razredu, ali ipak ne samo zbog toga, a i ljudi su mutavi). Ako ti želiš napraviti igru nađi 4 čovjeka i nađete nekakav engine. Ništa netreba više. Npr ti modeliraš, prijatelj skida teksture, obrađuje ih i stavlja na modele, jedan prijatelj piči po animacijama, a zadnji se brine o glazbi i zvukovima, a kod sredite svi zajedno. Modeliranje nije ništa strašno. Evo objasnit ću ukratko: napraviš model u kockicama i trokutovima staviš smooth ljepo ti zaobli, sljepiš texture, malo bump mappinga(nije ništa strašno). Ako ti imaš volju i ljude koji isto imaju volju i vjerujete da će te uspjeti možete sve napraviti što želite. :wink:

DrunkyDuck
02-11-2006, 20:30
Lord, cini mi se da ti zapravo nemas pojma o ovome o cemu govoris.

Najvise zbog ovog djela sa kockicama i trokutima i bumpmappingom.

Lord of Darkness
03-11-2006, 09:34
Lord, cini mi se da ti zapravo nemas pojma o ovome o cemu govoris.

Najvise zbog ovog djela sa kockicama i trokutima i bumpmappingom.

Jesi siguran?

DrunkyDuck
03-11-2006, 17:56
Modeliranje nije ništa strašno. Evo objasnit ću ukratko: napraviš model u kockicama i trokutovima
Kao prvo nisu trokutovi nego poligoni. Al' ajde... A "kockice" su sastavljene od tih poligona. Uostalom, moze poceti i od vertexa pa sam crtati "lica" (facese) njihovim spajanjem.

staviš smooth ljepo ti zaobli
Da, i dobijes totalno neoptimiziran model koji samo lijepo (?) izgleda.

sljepiš texture
Ovisi, ako modeliras likove ili slozenije modele nije dovoljno samo zalijepiti teksture vec treba i "unwrap" obaviti.

malo bump mappinga(nije ništa strašno).
Takodjer ovisi, bump mapping je moguce samo zalijepiti iz bumpmap teksture ali napravi ti na taj nacin realisticnu muskulaturu nekog lika. A da ne govorim o generiranju bump-mape iz high-detail modela.

Jos bi spomenuo nuzno poznavanje anatomije sto nije toliko lako savladati kao samo modeliranje.

U biti, sve sto si rekao stoji, ali samo u slucaju da je zeljeni model, recimo, kutija. Ili bacva.

Lord of Darkness
04-11-2006, 18:33
[quote]Modeliranje nije ništa strašno. Evo objasnit ću ukratko: napraviš model u kockicama i trokutovima
Kao prvo nisu trokutovi nego poligoni. Al' ajde... A "kockice" su sastavljene od tih poligona. Uostalom, moze poceti i od vertexa pa sam crtati "lica" (facese) njihovim spajanjem.

staviš smooth ljepo ti zaobli
Da, i dobijes totalno neoptimiziran model koji samo lijepo (?) izgleda.

sljepiš texture
Ovisi, ako modeliras likove ili slozenije modele nije dovoljno samo zalijepiti teksture vec treba i "unwrap" obaviti.

malo bump mappinga(nije ništa strašno).
Takodjer ovisi, bump mapping je moguce samo zalijepiti iz bumpmap teksture ali napravi ti na taj nacin realisticnu muskulaturu nekog lika. A da ne govorim o generiranju bump-mape iz high-detail modela.

Jos bi spomenuo nuzno poznavanje anatomije sto nije toliko lako savladati kao samo modeliranje.

U biti, sve sto si rekao stoji, ali samo u slucaju da je zeljeni model, recimo, kutija. Ili bacva.[/quote:3rusigxt]

Pokušao sam što jednostavnije objasnit da me se shvati(npr. kockice i trokutići=poligoni)

Burek_fr0m_SPACE
04-11-2006, 20:59
Samo ću reć da se pojednostavljivanjem nužno gubi tačnost i preciznost... što će reći da nema jednostavnog načina da nekom ko se ne bavi 3D grafikom objasniš šta su vertexi, poligoni, UV mapping i sl. Ne znam, ali kad sam ja učio pravit igre, počinjalo se sa text modom... ove današnje generacije bi odma 3D...

master of bullshit
04-11-2006, 21:22
nauči c#
nabavi potrebne programe
nabavi open source engine da vidiš kako kod izgleda
make your game

KR1ST1J@N
10-11-2006, 21:44
mislim da uz orginal igru serious sam 2 dobijes engine pa probaj s tim :pray:

Lord Ragnarok
10-11-2006, 22:23
mislim da uz orginal igru serious sam 2 dobijes engine pa probaj s tim :pray:
dobiješ i upute uz njega (pročačkaj u game folderu)