PDA

Pogledaj cijelu verziju : HEP i opskrba električnom energijom



marijanovic
14-09-2009, 14:21
Ne znam jeste li primjetili, ali struja nam suxa bigtime.
Nestabilna opskrba, često nestaje struje na djelić sekunde (dovoljno da se komp ugasi), malo malo pa imaju prekide opskrbom.
Čim vjetar puhne pola Hrvatske ostaje bez svjetla. Imamo elektrana, nemamo dovoljno struje.
Ljudi, drže nas u mraku. Naplačuju papreno nešto što se ne može ni svrstati u opskrbu, a kamo li tek u kvalitetnu opskrbu.
Mnogo je zemalja s jeftinijom i stabilnijom energijom, a čak nemaju ni svojih izvora iste.
I još se naši niječkaju treba li nam još elektrana; ma ne treba, treba ćak i postojeće zatvorit.
Bolje nikakva struja nego ikakva skupa a skoro nikakva.

Bandu im lopovsku, što barem ne obavještavaju da će biti prekida.
Što ne poprave vodove. Nije istina da za to nemaju.
Stabilnija bi nam struja bila da se opskrbljujemo samo energijom vjetra; ćešće bi imali struje.

Razzarach
14-09-2009, 14:23
sve državno saka a ne samo struja

marijanovic
14-09-2009, 14:26
Ma neka im sve ode u q* samo nek nam daju struje.
Što oni ne furaju kompove bez struje.

Znam, uskoro će nam prodavati spike da je Hrvatska zemlja laptopa. Laptopu ne smetaju kratki prekidi struje, ta ima bateriju.
I onda nitko neće moći kupiti laptop. Kao što je Hrvatska zemlja znanja, ali bez knjiga i s skupim školstvom.

McPingvin_v2.0
14-09-2009, 14:29
Mnogo je zemalja s jeftinijom i stabilnijom energijom, a čak nemaju ni svojih izvora iste.
A mi imamo? Uvozimo trećinu električne energije, što je puno previše. Treba srušiti maslenički most i staviti proklete vjetroelektrane, kreten Jure Radić.

Što misliš zašto se ide na izgradnju nuklearne elektrane? Problem je što je to: "UŽASNO OPASNO BIĆE ČERNOBILA UBI KOMUNJARE PROKLETE". Jebena zemlja, innit?

Aral
14-09-2009, 14:33
Kod mene je sve ok, mozda jednom ili dvaput godisnje nestane struje.

Jedino neznam kam je otislo 20milijardi kuna ulozenih u infrastrukturu u proteklih par godina a proizvodimo manje struje nego 2002? Ah da, na uvoz, da netko moze debelo zaradit. Tipicno.

marijanovic
14-09-2009, 14:40
Uvozimo zato što nemamo svoje, a imamo potencijala dovoljno za napraviti elektrana toliko da imamo i za izvoz struje.

Al dobro, neka uvoze ako moraju. Digli su cijene. Zašto su onda smanjili kvalitetu opskrbe?

Kao što je kolega McPingvin_v2.0 (9dfWzp7rYR4)Srekao, zapreka gradnji nuklearke je strah.

Iskreno i mene je strah, studiram na elektrotehničkom faksu pa znam što uče elektroenergetičari i kakvo im je znanje.
Ako je tako svugdje u svijetu, onda 120% ima Boga jer još postojimo.

McPingvin_v2.0
14-09-2009, 14:45
Iskreno i mene je strah, studiram na elektrotehničkom faksu pa znam što uče elektroenergetičari i kakvo im je znanje.
Ako je tako svugdje u svijetu, onda 120% ima Boga jer još postojimo.
Naši ljudi vani grade nuklearke. 21928474859446451% sam siguran da mogu dobru napraviti i kod nas.

Aral
14-09-2009, 14:50
Ma kakva nuklearka, samo plin. Zdravije, cisce, itd. Kod nac ce nuklearku napravit mozda za 20godina. Osim ak ne bankrotiramo prije kao drzava. Vece su sanse za to.

Nodakim
14-09-2009, 15:09
Mnogo je zemalja s jeftinijom i stabilnijom energijom, a čak nemaju ni svojih izvora iste.
A mi imamo? Uvozimo trećinu električne energije, što je puno previše. Treba srušiti maslenički most i staviti proklete vjetroelektrane, kreten Jure Radić.

Što misliš zašto se ide na izgradnju nuklearne elektrane? Problem je što je to: "UŽASNO OPASNO BIĆE ČERNOBILA UBI KOMUNJARE PROKLETE". Jebena zemlja, innit?




Ista stvar je bila s onim naftovodom.
Kao Zeleni neće to jer bi uništilo Jadran,Vlada posluša i što se dogodi?
Talijani preuzmu i opet se gradi naftovod po Jadranu,isto će biti sranje nama ako se nešto dogodi,a peneze ne dobivamo.


Znači,biće sranje kod nas svejedno da li je to se dogodilo u Sloveniji,Njemačkoj ili Francuskoj.

Inače 40% naše energije(tako negdje barem) dobivamo od hidroelektrana što je iznimno puno.

McPingvin_v2.0
14-09-2009, 15:18
Ma kakva nuklearka, samo plin. Zdravije, cisce, itd.
Wrong, and... Wrong.

Constantine
14-09-2009, 15:18
los je HEP ali definitivno nije najlošija hrvatska tvrtka,tu titulu ima HŽ,vise zaslužuje temu od HEP-a.

Aral
14-09-2009, 15:28
Ma kakva nuklearka, samo plin. Zdravije, cisce, itd.
Wrong, and... Wrong.
Daleko od toga da je wrong al ne krecemo se u istim krugovima pa necu u daljnju raspravu.

Uglavnom, nisam protiv nuklearke al je ona daleko skuplji i ekoloski losiji izvor energije. Treba nam nesto cisce i jeftinije, a to bogme nije niti ugljen a niti nuklearna energija a niti nesto trece. Osim obnovljivih izvora energije, npr sunce, vjetar itd. A mi smo 100 godina unazad po razvoju da bi uopce razmisljali o tome. Osim onih 24-25 vjetrenjaca sto se tamo vrti na brdu na moru. Ako se oko obicnog LNG terminala nemogu dogovorit a donosio nam bi ogromne pare kako ce se oko bilo cega drugog.

Razzarach
14-09-2009, 15:44
Iskreno i mene je strah, studiram na elektrotehničkom faksu pa znam što uče elektroenergetičari i kakvo im je znanje.
Ako je tako svugdje u svijetu, onda 120% ima Boga jer još postojimo.
Naši ljudi vani grade nuklearke. 21928474859446451% sam siguran da mogu dobru napraviti i kod nas.
daj...
pogledaj kakve zgrade rade, pa balkoni otpadaju
ak budu nuklearku radili kod nas ni sveti petar nam neće pomoć
jebo ih cement

Razzarach
14-09-2009, 15:58
dadadadadada
solar is for PUSSIES
nuke is for NARWHALS
ako izgrade nuklearnu kod nas
ja begam u afriku kod crnja [KKK]

marijanovic
14-09-2009, 16:22
Nuklearke američkog (aka neruskog) stila su jako sigurne građevine, kako po okoliš, tako i po ljude.
To je najčišći i najekologičniji izvor energije. Jedino je problem odlaganje iskorištene rude, koja je radioaktivna još tisućama godina.
Da smo krajem 80-ih imali nuklearku tamo di ju sada planiraju (između Vukovara i Osijeka), nebi bilo rata jer je zabranjeno nadletanje, vojne akcije u određenom krugu (mislim da je 50 Km polumjera) i svijet bi 100% reagirao.
Uz to su nuklerake i najjeftiniji izvor energije (gledano dugoročno).

Vjetroelektrane nisu toliko postojane (zbog razlika u snazi vjetra i strujanju zraka, kvarnosti, ograničenja brzine vjetra pri kojima turbine smiju raditi, ...), dok je iskoristivost solarnih panela (pogotovo jeftinijih) vrlo niska.

Termoelektrane na kruta goriva ili naftu zagađuju okoliš (u biti one su "palionice"), dok je plin recimo skup.
Kod plina uz to postoji i velika mogučnost neisporuke, pogotovo zimi kad je još i veća potreba za električnom energijom.

Hidroelektrane su recimo "best buy" zbog neštetnosti i omjera uloženo/dobijeno.

McPingvin_v2.0
14-09-2009, 16:40
Daleko od toga da je wrong al ne krecemo se u istim krugovima pa necu u daljnju raspravu.

Uglavnom, nisam protiv nuklearke al je ona daleko skuplji i ekoloski losiji izvor energije. Treba nam nesto cisce i jeftinije, a to bogme nije niti ugljen a niti nuklearna energija a niti nesto trece. Osim obnovljivih izvora energije, npr sunce, vjetar itd. A mi smo 100 godina unazad po razvoju da bi uopce razmisljali o tome. Osim onih 24-25 vjetrenjaca sto se tamo vrti na brdu na moru. Ako se oko obicnog LNG terminala nemogu dogovorit a donosio nam bi ogromne pare kako ce se oko bilo cega drugog.
Jedino što nakon nuklearne elektrane ostaje je toplija voda koja hladi reaktor i nuklearni otpad koji se zapakira u fine bačve i dumpa u onim milijunima kvadratnih metara neiskorištenog prostora u Lici, Gorskom kotaru i Dalmatinskom zaleđu. Ako nije tako reci, voljan sam naučiti :)

daj...
pogledaj kakve zgrade rade, pa balkoni otpadaju
ak budu nuklearku radili kod nas ni sveti petar nam neće pomoć
jebo ih cement
Druge su stvari zgrade koje se grade samo zbog brze dobiti, a drugo je raditi nuklearne elektrane koje moraju funkcionirati savršeno jer će ti za leđima biti i vlade susjednih država, a ne samo radnici i okolno stanovništvo. Do sada se dogodio samo jedan Černobil, šanse da se desi još koji su nikakve :)

Neven <R>
14-09-2009, 16:48
Pingvin doma ima perpetum mobile pa si može priuštiti svojih 50 klima u kući, ne slušajte njega.

Nodakim
14-09-2009, 16:57
Ne kužim kako ljudi ne kuže da zdravije u smislu prirode jednostavno ne postoji...

Niko Bellic
14-09-2009, 17:30
Nodakim je upravo posjedovao temu... :pray:

cham3leon
14-09-2009, 18:35
Meni je struja prilično stabilna, pa ne znam o čemu se točno radi, ali da HEP ne posluje kako treba, istina. Pati od tipičnog sindroma državnih firmi, dakle, fušeraj i trpanje državnog novca u vlastiti džep. Najveći problem je što kupuju skupu struju i tu je jeftino prodaju, zato jer se netko iz uprave nagodio s dobavljačem da će za ekstra cijenu kupovati struju od njih, a zauzvrat dobio mnogo šuškavaca.

HDZ je Jadranku izabrao za premijerku baš zato što "nema muda" poskidat HDZ-ove dobre prijatelje s važnih pozicija u državnim firmama gdje na taj način trpaju pare u džep.

Ne znam stvarno kakvih problema imate s tim nuklearkama, to je vrlo ekološki način proizvodnje energije. Nešto radioaktivnog otpada se lako podnosi u usporedbi s ogromnim količinama energije koja se može dobiti. Fuzija bi bila mnogo bolje rješenje, ali znate već kakvi su tu problemi...

Systematic Reverse
14-09-2009, 18:45
Ja osobno nemam nikakvih problema sa HEP-om ni sa njihovom strujom..

Arbiter of Change
14-09-2009, 18:54
Ja osobno nemam nikakvih problema sa HEP-om ni sa njihovom strujom..
Za razliku od mene kojem čim vani nešto zašušti struja odmah ode u 3 krasne... a da ni ne pričam kad stvarno zagrmi.

Anarion.Umarth
14-09-2009, 19:06
Daleko od toga da je wrong al ne krecemo se u istim krugovima pa necu u daljnju raspravu.

Uglavnom, nisam protiv nuklearke al je ona daleko skuplji i ekoloski losiji izvor energije. Treba nam nesto cisce i jeftinije, a to bogme nije niti ugljen a niti nuklearna energija a niti nesto trece. Osim obnovljivih izvora energije, npr sunce, vjetar itd. A mi smo 100 godina unazad po razvoju da bi uopce razmisljali o tome. Osim onih 24-25 vjetrenjaca sto se tamo vrti na brdu na moru. Ako se oko obicnog LNG terminala nemogu dogovorit a donosio nam bi ogromne pare kako ce se oko bilo cega drugog.
Meni iza kuće, woohoo!
Inače, te vjetrenjače su privremeno riješenje i itekako nas koštaju, s obzirom da tvrtke-proizvođači imaju koncesiju dok im traje rok valjanosti (10-ak god). A onda se treba i razmontirati....
NE nam je dugoročno najbolje riješenje, ali i ne tako izvedivo s obzirom na cijenu. Jednom kad(ako) se država očisti od korupcije i ostvari se Kekinov zimmer frei...

Deadwalker
14-09-2009, 19:13
HEP kao i ostatak drzavnih firmi je cisti ocaj. Sramota. Nebi sada u politiku, al to kako se krade po tim firmama, fakat fascinantno, cak i za hrvatske okvire. Kada postoji tako losa "unutarnja struktura i politika", normalno da sve ostalo automatski ne valja...(nebi sada u velike detalje)

Glede ocitog nedostatka elektricne energije i pretjeranog uvoza doticnog energenta, ja sam za to da se izgradi nuklearna elektrana. Daleko najefikasniji proizvođač struje i ekoloski najprihvatljiviji. One glupe spike o Cernobilu su fakat vec zamorne i bez utemeljenih stajalista...al fakat :(

Aral
14-09-2009, 19:16
Daleko od toga da je wrong al ne krecemo se u istim krugovima pa necu u daljnju raspravu.
Uglavnom, nisam protiv nuklearke al je ona daleko skuplji i ekoloski losiji izvor energije. Treba nam nesto cisce i jeftinije, a to bogme nije niti ugljen a niti nuklearna energija a niti nesto trece. Osim obnovljivih izvora energije, npr sunce, vjetar itd. A mi smo 100 godina unazad po razvoju da bi uopce razmisljali o tome. Osim onih 24-25 vjetrenjaca sto se tamo vrti na brdu na moru. Ako se oko obicnog LNG terminala nemogu dogovorit a donosio nam bi ogromne pare kako ce se oko bilo cega drugog.
Jedino što nakon nuklearne elektrane ostaje je toplija voda koja hladi reaktor i nuklearni otpad koji se zapakira u fine bačve i dumpa u onim milijunima kvadratnih metara neiskorištenog prostora u Lici, Gorskom kotaru i Dalmatinskom zaleđu. Ako nije tako reci, voljan sam naučiti :)

Ma slazem se s time, osobno nemam nis posebno protiv nuklearke, samo je upravo taj problem otpada problem. I ne gledam to sa svog stajalista, nego sa stajalista drzave i ljudi koji rade protiv toga. Inace, mjesta za dumpanje ima kolko hoces, hell na kraju krajeva i sami uvozimo neka sranja a dobro znas kak ljudi odma reagiraju ak azbest bude na otovrenom a kamoli nekakav nuklearan otpad. Al otom potom :D

Constantine
14-09-2009, 19:19
daj nek neko otvori temu o HŽ-u,ocu po tome pljuvat.

The Great Duck
14-09-2009, 19:21
Otvori sam. :roll:

Electromaster
14-09-2009, 19:22
daj nek neko otvori temu o HŽ-u,ocu po tome pljuvat.
Zazovi Babića nek dođe na forum kratko, on uvijek ima materijala što se tiče toga. :)

Nodakim
14-09-2009, 19:33
Jednom sam išao( to jest 2) HŽom do Beograda i bilo je prilično dobro iskustvo ekšueli.
Upoznao sam jednog Austrijanca na putu do Beograda i jednog Švicarca kada sam išao iz Beograda.
Uistinu sam ponosan što sam Hrvat.

croat1gamer
14-09-2009, 20:23
Za razliku od mene kojem čim vani nešto zašušti struja odmah ode u 3 krasne... a da ni ne pričam kad stvarno zagrmi.
Imam neko pomocno napajanje od 550W koje moze izdrzati sat vremena, jest da pisti, ali ti nestanci od sekunde nemaju nekog utjecaja, nit na ruter, monitor niti kompjuter. :)

Ali majke mi, ove godine nije bilo nestanka struje od preopterecenosti mreze, a sezona je bila podjednako popunjena kao prosla (vise-manje), a sada cim poceli turisti odlaziti ima tih kratkih nestanaka.
Wtf.

cham3leon
14-09-2009, 20:29
HŽ? Opisati ga jednom riječju - OMGLOL!

Mnogo vremena provodim u gorskom kotaru gdje je vlak bitan način prijevoza, a stanovništvo koje radi na željeznici su fušeri žestoki. Najobičnija je pojava da kamiončiće i kombije od HŽ-a uzimaju za svoje potrebe kad god se sjete, ali najsmješnije od svega su sranja koja im se događaju.

Pred mjesec - dva, na stanici u Skradu netko se zajebo pa je ostavio jedan vagon nezakočen na svom kolosijeku. Malo kasnije, kako je tamo nizbrdica u smjeru Zagreba, sve do Moravica, vagon je polako krenuo. Nitko ga nije uspio zaustaviti, jedino su se sjetili da ga u Brod Moravicama preusmjere na sporedni zaustavni kolosijek. Kako to biva, na zaustavnom kolosijeku su oni odbojnici na kraju. Oni su ga uspjeli malo usporiti, ali je ipak s tom akumuliranom brzinom vagon probio kroz to i sletio s pruge niz padinu.
:pray:

A moglo je biti i štete, jer su nedaleko kuće i cesta.

Još bar jednom se dogodilo da je strojovođa zaboravio otkočiti zadnji vagon u kompoziciji pa ga je vukao ostavljajući cool blješteći efekt na tračnicama za sobom 8)
Pravo čudo da nam koji nagibni nije odletio na cestu ili nešto tako.

marijanovic
14-09-2009, 20:37
HŽ? Opisati ga jednom riječju - OMGLOL!

Mnogo vremena provodim u gorskom kotaru gdje je vlak bitan način prijevoza, a stanovništvo koje radi na željeznici su fušeri žestoki. Najobičnija je pojava da kamiončiće i kombije od HŽ-a uzimaju za svoje potrebe kad god se sjete, ali najsmješnije od svega su sranja koja im se događaju.

Pred mjesec - dva, na stanici u Skradu netko se zajebo pa je ostavio jedan vagon nezakočen na svom kolosijeku. Malo kasnije, kako je tamo nizbrdica u smjeru Zagreba, sve do Moravica, vagon je polako krenuo. Nitko ga nije uspio zaustaviti, jedino su se sjetili da ga u Brod Moravicama preusmjere na sporedni zaustavni kolosijek. Kako to biva, na zaustavnom kolosijeku su oni odbojnici na kraju. Oni su ga uspjeli malo usporiti, ali je ipak s tom akumuliranom brzinom vagon probio kroz to i sletio s pruge niz padinu.
:pray:

A moglo je biti i štete, jer su nedaleko kuće i cesta.

Još bar jednom se dogodilo da je strojovođa zaboravio otkočiti zadnji vagon u kompoziciji pa ga je vukao ostavljajući cool blješteći efekt na tračnicama za sobom 8)
Pravo čudo da nam koji nagibni nije odletio na cestu ili nešto tako.

Ne vidim vezu HŽ-HEP, a vi?

cham3leon
14-09-2009, 20:42
Itekako. Mali oftopik, ali također je državna firma s istim muljažama i glupostima. I u HEPu se nađe raznih fušatora, ako želite da i o tome kažem koju.

Ivan_87
16-09-2009, 23:40
ja sam zaposlen u riječkom hepu .. plaća je solidna i redovit a 2 dana su mi slobodna tjedno.. al da ima ljudi koji 2 sata rade a 6 čitaju novine .. naravno .. 40% :D

cham3leon
17-09-2009, 08:11
O da. Prošlo ljeto sam bio radit tamo dva tjedna u baždarnici, i našao sam bar jednu osobu koja ne radi gotovo pa baš ništa. Pogotovo kad je posla malo kao onda kad sam ja bio.

Aral
17-09-2009, 08:33
Sto nas dovodi do toga da se moramo zaposlit u drzavnoj firmi.

Systematic Reverse
23-09-2009, 10:40
eo vam hejteri - pala uprava HEP-a :P