PDA

Pogledaj cijelu verziju : Izbrisana datoteka



t0ma
03-09-2009, 14:23
Prije kojih tjedan dana sam formatirao disk , a na radni površini je bila hrpa ikona, datoteka i sl. , među njima je bila i ta datoteka koju sam slučajno obrisao. Postoje li ikakve šanse da vratim tu datoteku, neki program ili ?

Cookie monsta
03-09-2009, 17:36
Da, ja mislim da da al čekaj da dodje stara ekipa koja se u to razumije!!! :thumbs2:

Raz
03-09-2009, 17:43
http://www.snapfiles.com/download/dlrestoration.html

Restoration program, mislim da sam to prije koristio kod slučajnog brisanja. Doduše, neznam da li će pomoć nakon formatiranja diska.

SkunK
03-09-2009, 17:56
Prije kojih tjedan dana sam formatirao disk , a na radni površini je bila hrpa ikona, datoteka i sl. , među njima je bila i ta datoteka koju sam slučajno obrisao. Postoje li ikakve šanse da vratim tu datoteku, neki program ili ?


Tjedan dana + format... ne da nema šanse nego sumnjam da bi ti pomogli i računalni forenzičari koji se profesionalno bave vraćanjem podataka s formatiranih diskova.

t0ma
03-09-2009, 21:22
@Raz probao sam program ali nažalost nije našlo tu datoteku.

A dobro,nema veze, šta ću , hvala na pomoći. : )

C
03-09-2009, 21:43
Prije kojih tjedan dana sam formatirao disk , a na radni površini je bila hrpa ikona, datoteka i sl. , među njima je bila i ta datoteka koju sam slučajno obrisao. Postoje li ikakve šanse da vratim tu datoteku, neki program ili ?


Tjedan dana + format... ne da nema šanse nego sumnjam da bi ti pomogli i računalni forenzičari koji se profesionalno bave vraćanjem podataka s formatiranih diskova.
Mogli bi, samo bi recovery trajo par godina, možda i više.

SkunK
03-09-2009, 21:54
Prije kojih tjedan dana sam formatirao disk , a na radni površini je bila hrpa ikona, datoteka i sl. , među njima je bila i ta datoteka koju sam slučajno obrisao. Postoje li ikakve šanse da vratim tu datoteku, neki program ili ?


Tjedan dana + format... ne da nema šanse nego sumnjam da bi ti pomogli i računalni forenzičari koji se profesionalno bave vraćanjem podataka s formatiranih diskova.
Mogli bi, samo bi recovery trajo par godina, možda i više.

Vjeruj mi, slušao sam na prošlogodišnjem CUC-u 2008 i u više navrata eksperta na tom području (Računalne forenzike i povratka izbrisanih podataka na računalima) g. Acu Dmitrovića, i nema šanse da te podatke vrati to je u prvih par sati otišlo ako se ploča diska okrenula par puta a da je cilj tog okretanja bilo zapisivanje novih podataka na sam disk.

C
04-09-2009, 02:49
Znam to, ali korporacije su napravile, sve što je ikada zapisano na HDD ne može biti izbrisano (to su morali tako napraviti po zakonu, upravo iz ovog razloga, većinom zbog "mafjaša"). Tako da svaki file možeš vratiti, ali vremenski je to nemoguće, pa se računa da je nemoguće, jer iz sektora koji su prošli sito i rešeto izvlačiti 1b u par mjeseci (tako reći) nema smisla. Čak i ako uspiješ izvući file, nije 100% sigurno, jer ni ti programi ne vraćaju 100% podatke, pa se treba više puta. Tako da je u kompletu moguće, ali nema smisla, ne samo da ti nije zajamčeno da ćeš izvući file, nego i da će to izvlačanje trajati sto godina (više - manje, ovisno koliko je stvari određeni sektor "preživio" i koliki je file, tj. preko koliko sektora on ide, a svi znamo da HDD-ovi imaju manu zapisivati podatke na random mjestima, pa je jedan file ispisan na više mjesta).

SkunK
04-09-2009, 06:49
Znam to, ali korporacije su napravile, sve što je ikada zapisano na HDD ne može biti izbrisano (to su morali tako napraviti po zakonu, upravo iz ovog razloga, većinom zbog "mafjaša"). Tako da svaki file možeš vratiti, ali vremenski je to nemoguće, pa se računa da je nemoguće, jer iz sektora koji su prošli sito i rešeto izvlačiti 1b u par mjeseci (tako reći) nema smisla. Čak i ako uspiješ izvući file, nije 100% sigurno, jer ni ti programi ne vraćaju 100% podatke, pa se treba više puta. Tako da je u kompletu moguće, ali nema smisla, ne samo da ti nije zajamčeno da ćeš izvući file, nego i da će to izvlačanje trajati sto godina (više - manje, ovisno koliko je stvari određeni sektor "preživio" i koliki je file, tj. preko koliko sektora on ide, a svi znamo da HDD-ovi imaju manu zapisivati podatke na random mjestima, pa je jedan file ispisan na više mjesta).


Pa neznam zašto smatraš taj podatak trivijalnim pošto se radi o korisniku koji bi jedva i neki freeware aplikaciju pokrenuo da spasi svoje podatke? Stavljam naglasak na "jedva" a kamoli zvao neke stručnjake da pokušaju mjesecima roštiljati po disku nebi li našli neki podatak koji se traži u hrpi izgubljenih.

t0ma
05-09-2009, 01:58
Poslao mi je frend datoteku, nisam imao pojma da je ima na računalu, da sam znao nebi otvarao ovu temu . Još jedanput hvala na pomoči . : )

C
05-09-2009, 03:42
@ReiKo - Zato je to za nas smrtnike skoro pa nemoguće.