PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nesto ne valja



Sakos
30-08-2009, 11:41
Javlja mi beep signal nakon nekih 20 minuta igranja i čim izadem iz igre to prestane (fallout, empire total war).
e sad ovo su očitanja iz everesta i ati control centra u trenutku beepa

grafa: 62°c i vent na 65%
matična: 50°c
cpu: 50 i neš sitno
pwm: 58°c

Kad maknem bočnu stranu kućišta isto se javi beep samo nešto kasnije


Konfa: amd 6000+, ati 4850 512MB, 4gige rama, MBO abit an932x
napajanje smeće od 450w, e sad jel u napajanju problem jer inače komp normalno radi jedino kad pokrenem igre to se dogodi

Ivan_87
30-08-2009, 12:58
taj tzv beep ti se javlja ako si u biosu podesio opciju pređe li temperatura procesora 75,85 ili 95C onda te zvučnik upozorava da temperatura procesora nije baš normalna ovisi na koliko stupnjeva ti je podešeno ..

još može bit da ti se ventilator na procesoru prestao vrtit ( sam od sebe ili je zapo neki kabel u njega ) ali čisto sumnjam u tu mogućnost

moro bi reći o kojem se točno napajanju radi .. al još nikad nisam čuo da nekom svira nešto zbog napajanja

da je u napajanju problem komp bi se jednostavno srušio nakon nekog vremena igranja .. no opet šrot napajanje na takvoj konfiguraciji nije poželjno

Anarion.Umarth
30-08-2009, 14:14
Samo ti izvadi sve iz pc-a, usisaj kućište, kistom očisti ventilatore (i napajanje iznutra ako nemaš garanciju na njega) i dobro posloži kabele tako da ne ometaju protok zraka, tj, da ne stoje na putu ventilatorima(najbolje ih je nagurati prema desnoj strani kučišta/gledano sprijeda/ i spojiti sa par vezica ili komada one izolirane žice koja obično vezuje kabele i sl. u pakovanjima). Poželjno je i kupiti nekakav veći ventilator, ako nemaš ni jedan u kućištu osim onih na procesoru-grafi-napajanju.
Sretno!

Sakos
30-08-2009, 16:34
Napravio po vašim prijedlozima: Osigurao protok zraka, maknuo kablove na stranu i bilo je dobro više od sat vremena i opet je počelo bipat.
Nakon toga sam odmah maknuo bočnu stranu i uključio sobni ventilator. Cpu i grafa se nisu popeli iznad 40 stupnjeva a PWM temp je ostala 58 stupnjeva i nije padala
U biosu mi je inače namješteno da se javi signal kad je pwm na 55°c. E sad što je taj pwm? Kak da spustim tu temperaturu

marijanovic
30-08-2009, 17:11
To ti je temperatura MOSFETA koji kontroliraju napon procesora (one male kutijice s tri nožice).
U biti to bi ti bila temperatura Northbridža.

Možeš ju smanjiti tako da staviš neki ventilatorić da ti puše po njemu, zamjeniš termalnu pastu na pločinom hlađenju, pasivni hladnjak ploče zamjeniš aktivnim i slično.
Nebi trebalo biti problema ni s 60 stupnjeva, pa čak ni s više (recimo do 75).

Dakle najjednostavnije zamjeniš termalnu pastu pločinih hladnjaka i povečaš si u biosu da ti pišti na recimo 65 stupnjeva.
Mislim da ti noviji biosi dopuštaju da pištanje dižeš i na više od 60 stupnjeva (do 75).

Nije to ništa toliko opasno, ali znam da je iritantno.

Anarion.Umarth
30-08-2009, 18:01
To ti je temperatura MOSFETA koji kontroliraju napon procesora (one male kutijice s tri nožice).
U biti to bi ti bila temperatura Northbridža.

Možeš ju smanjiti tako da staviš neki ventilatorić da ti puše po njemu, zamjeniš termalnu pastu na pločinom hlađenju, pasivni hladnjak ploče zamjeniš aktivnim i slično.
Nebi trebalo biti problema ni s 60 stupnjeva, pa čak ni s više (recimo do 75).

Dakle najjednostavnije zamjeniš termalnu pastu pločinih hladnjaka i povečaš si u biosu da ti pišti na recimo 65 stupnjeva.
Mislim da ti noviji biosi dopuštaju da pištanje dižeš i na više od 60 stupnjeva (do 75).

Nije to ništa toliko opasno, ali znam da je iritantno.
Nema potrebe za tim kad bi jedan 12cm vent(50ak kn) u kućištu dugoročno riješio sve probleme. I još da je na njega staviti nekakvi prekidač da ne zuji kad nema potrebe...

Don Kihot
30-08-2009, 18:25
SlipStream Sytche i Sharkoonovi 120mm ventovi ne zuje.

Po meni, što bi se mogli mijenjati?

Staviti da je temperatura upozoravanja 75°C.
Što i nije puno za CPU.

Drugo, ako je PWM, onda staviti na medium ili high speed.
I to je to.

Sakos
30-08-2009, 18:29
Sto se tice pwm temperature nije ona uzrok zvuku jer u biosu sam je dignuo i opet isto s tim da u everestu niti ne dođe do stupnjeva na kojoj bi
se trebao javiti zvuk, e sad u biosu jedino vidim da mi je system temperature također na 55 stupnjeva beep a na 64 je shutdown.
Tako da je valjda to jer stvarno više neznam što je.
Inače imam 2 venta na kučištu jedan kod proca i jedan kod grafe tako da je hlađenje dobro, ali ponavljam bio je bez bočne stranice i
sa sobnim ventilatorom sam ga hladio na max brzini i opet je pištalo. Nije proc jer nije prelazio 40 isto i sa grafom, matična je bila na nekih 50
i pwm na 56 stupnjeva (hlađeno sobnim ventom na max) dok je bio pod opterećenjem.

bezimeni
30-08-2009, 18:34
1. makni žice koje povezuju matičnu i zvučnik na kućištu i više ti nebu nikaj bipkalo.
2.zamjeni to šroteks napajanje koje imaš sa jednim Fortron pnf 400 w 270 kn ADM
3. stavi još pokoji vent na kućište

Sakos
30-08-2009, 18:40
1. makni žice koje povezuju matičnu i zvučnik na kućištu i više ti nebu nikaj bipkalo.
2.zamjeni to šroteks napajanje koje imaš sa jednim Fortron pnf 400 w 270 kn ADM
3. stavi još pokoji vent na kućište


Mislim da ce biti tako jer sam lud od zvuka, a napajanje cu zamijenit uskoro s tim, nadam se da je dovoljno dobro rekao bih da je povoljno
Hvala svima na savjetima

bezimeni
30-08-2009, 18:50
Isprsi se ti za Corsair CX 400 w 360 kn ADM ako ti nije žao novaca.I navedeni Fortron je kvalitetan i jak ali ovaj Cors je novije arhitekture i kvalitetnije napajanje.

Ivan_87
30-08-2009, 18:53
Isprsi se ti za Corsair CX 400 w 360 kn ADM ako ti nije žao novaca.I navedeni Fortron je kvalitetan i jak ali ovaj Cors je novije arhitekture i kvalitetnije napajanje.

ako mu se neda lupat novce za 400w napajanje dosta će bit i ovo http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziT ... ra=1011557 (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1011557)
za 110kn manje :wink:

mislim da je seasonic ipak malo bolji od fortrona :D

di još ima 350w za 260kn :D naravno to napajanje može dat i puno više od nazivne snage

marijanovic
30-08-2009, 18:54
Isprsi se ti za Corsair CX 400 w 360 kn ADM ako ti nije žao novaca.I navedeni Fortron je kvalitetan i jak ali ovaj Cors je novije arhitekture i kvalitetnije napajanje.

I da nije 80+ bio bi 450 W definitivno.

Sakos
30-08-2009, 21:07
Hm neznam dal tako treba biti ali gornja strana kučišta mi je vruća kad vrti igre, inače je mlako ali
sad je bilo vruće barem 50 stupnjeva i to po cijeloj dužini a kod lokacije napajanjaja i toplije, tako
da ću ga mijenjati. Neću sad da mi se sve razleti