PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zagrijavanje laptopa



Mirogamemasta
27-08-2009, 15:58
Inace imam everest ultimate edition, ali ne znam kojem "termometru" da vjerujem.
Temperature: CPU 1/ Core 1 - 47 C
Temperature: CPU 1/ Core 2 - 47 C

Temperature: CPU - 68 C

C
28-08-2009, 07:31
To ti je OK. Kod mene na laptopu jezgre idu do 65°C, od 120°C, a ukupno 90°C i tada ga ne možeš držati na nogama. :D
Fora ti je u tome što je ventilator na CPU-u zagrijaniji od samog procesora. Pa ti je procesor na 50°C, a ventilator je na više pošto se vrti i dodatno zagrijava. Još ako je blizu njega grafička kako inače prave, da CPU ventilator hladi CPU i VGA, a od VGA da se pali po potrebi, kako bi bilo efikasnije, onda je ventilator od CPU-a tako zagrijaniji, jer se dodatno zagrijava motorićem i vuče vreli zrak kojeg baca vani.
Npr. kada ti aktivno hladi CPU i pasivno VGA, ventilator od CPU-a...
CPU0 - 50°C
CPU1 - 50°C
VGA - 80°C

CPU Vent - 70°C
VGA Vent - 80°C

Pa ako gledaš CPU na 50°C, a njegov ventilator na 70°C, na pogled nema logike, ali u bit ima, jer usput hladi VGA, neračunajući venilator od VGA koji se pali po potrebi.


Ako nije do toga, a laptop ti je malo stariji, moguće da je na ventilatoru puno prašine, tako da pri vučenju vrelog zraka iz CPU-a djeluje i ohladi ga, ali na sebi ima previše prljavšine da bi ju mogao izbaciti, pa se tako zagrijava bez da može ispuhati van vreli zrak. Znači da uzme sa CPU-a vreli zrak i na sebi ga ostavi, na svojoj prljavštini. I tako samo prima vreli zrak, ali ga ne uspjeva 100% izbaciti.

Mirogamemasta
28-08-2009, 08:45
Hvala C! :pray: Najbolji si! :bravo:

Znaci gledam samo ove dvije temperature od jezgre sto se tice zagrijavanja procesora.

C
28-08-2009, 08:52
Ja gledam uvijek onu najveću. Nemoj da ti najveća bude najpaklenija.
A i ljeto je, pa je normalno da su temperature višlje. Računaj da će ti preko zime temperatura biti makar -10°C na više hladnije naspram sadašnjeg.

C
28-08-2009, 09:54
Evo kod mene je vani u hladu, na drvenom stolu, bez da išta radi ovakva temperatura:
http://xs842.xs.to/xs842/09355/untitled838.png
I pri tome ventilatori rade. Inače ne bi trebali raditi, jer sve samo stoji na desktopu, ali je ljeto, pa je OK. Inače u idleu mi temperatura bude ok 32°C (u sobi).
Pokušati ću danas-sutra poigrati nešto, pa uslikati iz Everesta temperaturu pri loadu.

Mirogamemasta
28-08-2009, 21:32
Ja gledam uvijek onu najveću. Nemoj da ti najveća bude najpaklenija.
:-x Ovo bas i nisam htio cuti. Jer ta je temperatura najkriticnija i dosegne cak do 85 C kad igram neku igru.(kad je dosla do te razine gasio sam igru i pustio da se ohladi.)

Ali ako je to ta temperatura od ventilatora, kao sto kazes onda se nebi obazirao na nju i nastavio bi sa igranjem.

Ima jos jedna zanimljivost. Kad sam napravio benchmark test sa Everestom onda su CPU / CORE teperature bile vise. a onaj treci (CPU) je pokazivao nizu temperaturu.
Treci je pokazivao nizu temp. posto graficka nije bila ukljucena u test i nije se zagrijavala.
Znaci po tvome ako je to temperatura ventilatora, ne moram se niceg bojati. Mislim da onu vecu temperaturu ne moram gledati.

C
29-08-2009, 13:46
Budem slikao danas iz Everesta moj laptop u full loadu, novi je, tako da bi trebao pokazivati OK temperaturu u loadu, s obzirom da su vrućine.
85°C u full loadu mi se čini OK za laptop, s obzirom da je ljeto...samo polako.