PDA

Pogledaj cijelu verziju : Maticna ne zeli bootat nista...



ComputerModder
23-08-2009, 14:37
Dakle, radi se u P4 socketu (478 mislim da je), procesor Celeron D.
Maticna ASRock P4S55FX+.

Dobio sam ju na poklon, nakon sto sam servisirao komp i kupio novu konfu.
11 elektrolitskih kondenzatora je puklo (napuhnuli su se), prije toga komp sam trebao 20-30 puta resetirati da bi se uopce prikazao POST. Nakon promjene pali i radi od prve ;-), ali i dalje ne zeli nista bootat.
Kaze samo da SATA disk 1 i sata disk 2 nisu pronadjeni, OK, to nebi trebalo imat veze...
HDD maticna prepoznaje, ne boota windowse...
CDROM maticna prepoznaje, ne boota Linux
probao drugu graficku, RAM, bez ISDN modema, samo HDD, samo CDROM i sl.

No, nesto se zanimljivo desilo nakon promjene kondenzatora i pustanje maticne u pogon:
nasao sam jos jedan kondenzator da je napuhnut, ali on se napuhnuo nakon promjene ovih.

E sad...
Da li da I taj isto promjenim? Pa kud puklo da puklo...
ili neki drugi savjet?

Nego, napajanje je proslo udare groma, preveliki napon (napon npr padne na tren ispod 200VAC da bi nakon toga skocio na tren na 250VAC). Bojim se da je napajanje osteceno a to nemogu isprobat jer nemam rezervno.
Da koristim ovo koje imam ili?


POST prodje u redu, ne boota winse s HDDa, niti Linux sa CDa. Probao sam samo Ubuntu I Kubuntu, ali sam sam nasao jos 15najstak drugih distri...
Nakon boota splash screena u Linuxu, nakon sto odaberem da boota s live cda bez promjene na racunalu, samo crni ekran I treperi "_" gore ljevo. CD se normalno moze izvadit...
Baterija od BIOSa je, naravno, izvadjena prije promjene kondenzastora...

Don Kihot
23-08-2009, 14:49
Promjeni cjeli set kondezatora.
Na nekima ni ne vidiš da je elektrolit dao sve od sebe.

Osobito su gadni oni koji se napuhnu "prema dolje", pa to ako ne pogledaš kako sapda, ni ne vidiš.
A takva đubrad obično i pusti elektrolit po ploči, a to ti je sine moj opasnost od kratkog spoja.

Kad mjenjaš kondezatora, mjenjaš sve.

ComputerModder
23-08-2009, 15:36
Nije bas cijeli set kad su popucali na razlicitim dijelovima...

Ima ih jos kod PCI slotova par, itd...
Probat cu onda promijeniti sve... Jer tko zna...
Samo sto imam jos samo 1 kondenzator, morat cu ih jos kupit. Prvo taj jedan promijenit pa vidjet...

ComputerModder
23-08-2009, 18:57
Dakle, odlucio sam se na sljedece korake:

- Uklanjanje jos jednog neispravnog kondenzatora i promjena istog
- Probati upaliti plocu, s postojecim napajanjem te ismjeriti napone istog (na molexima).
- Promijeniti sve kondenzatore iste vrste na maticnoj
- Odlemiti sve do sada zalemljene i provjeriti jesu ispravni
- Zalemiti ako su ispravni, ako nisu, zamijeniti novim
- Probati s istim napajanjem, ukoliko je prilikom mjerenja +5 i +12V pokazalo upotrebljivo
- Naci neko drugo napajanje i s njim probati
- Jos jednom skinuti i provjeriti kondenzatore,
- Ako su neispravni, zamijeniti ih.
- Ako su ispravni, vratiti ih nazad ali obrnutog polariteta i neka show pocne :lol:

Pitanja:
Ako promjenim kondenzator, a maticna npr umjesto 5V da 7V i zato kondenzator pukne, ako ja promjenim sve kondenzatore na 25V, kond nece puknut - moguce je da nesto rokne na samoj maticnoj?
Da li da opce palim s tim napajanjem koje je upitno? Ili da radje cekam dok ne nadjem neko zamjesnko?

Hvala!