PDA

Pogledaj cijelu verziju : Windows uz maticnu plocu



Niko Bellic
30-07-2009, 19:25
Zakaj ne prodaju Windows kao bundle uz maticne ploce. Tak bi se postigla niza cijena i puno bi vise ljudi kupovalo original OS, a nestali bi i problemi s drajverima. Kao sto su prije ploce bile skuplje, a sada su pojeftinile tako bi se vrlo brzo naviknuli i na malo skuplje ploce uz koje dolazi i Windows OS. Osobno bih vrlo rado kupio takav bundle. Pisimo Bil Gejtsu bratjo pa nek nam i to omoguci. Zamislite kako bi to zakon bilo! Uz svaki model ploce posebno prilagodjen OS. To bi ovnalo!

DJ Not Nice
30-07-2009, 20:19
A to bi i koštalo vjerujem : )

Kid A
30-07-2009, 20:21
Potpis na ovo sto rece h3@dhunt3r.OwnaloSbi.

Niko Bellic
30-07-2009, 20:58
A to bi i koštalo vjerujem : )
Sigurno bi kostalo mnogo manje nego klasicna OEM verzija koja se i tako veze na maticnu plocu, a ovako bi mogao do mile volje nadogradjivati hardver i umjesto da prodajom ploce nekom taj nema Windows, a i ti ostajes bez njega ovako bi on samo naslijedio tvoju licencu, jer bi ofkors bila vezana uz plocu. Kupnjom nove ploce imao bi i novi aktualni OS, a i na taj nacin bi licenca bila vjecna dok god je i ploca ziva. Kazem vam kad bi se ljudi navikli da ploca kosta npr. 500 kuna vise to bi postalo normalno i vise ne bi bilo potrebe za piratstvom Windows OS-a, jer kao sto racunalo ne moze raditi bez ploce, tako niti OS bez nje nema smisla. Zasto ne spojiti to dvoje u jedno i da prestanu vise one glupe aktivacije. Onda bi svako racunalo (jer svako ima maticnu plocu) imalo svoj OS i ne bi za piratskim Windowsima ni bilo potrebe. Cijena bi mogla biti manja, jer svaka bi ploca Bilu donosila paru i on bi bio jako sretan zbog tog. To bi takodjer ukinulo potrebu za raznim ogoljenim verzijama Windowsa i sve bi verzije bile ultra mega super, a svi korisnici bi bili lakse upoznati sa svim fitjurima. Ogranicenje u kolicini rama postala bi stvar proslosti i ljudi bi voljeli Bila i klicali mu Bil majstore, ane Bile pederu...

Jea kako sam mudar ko ljisica! :P

Nek mi netko dadne kokakolu... :wink:

Hellboy
30-07-2009, 21:34
A što ako ne želim kupiti i nove Windows uz matičnu? Bundle ne možeš rastaviti i uzeti ono što ti se sviđa. I ako bih se odlučio na tu varijantu, u slučaju kvara ili zamjene ploče morao bih uzimati i novu licencu za Windowse iako mi je stara savršeno ispravna. Zašto ne davati Windowse uz procesor? Grafu? Zašto ne napraviti bundle - kupiš USB stick od 4gb za nekih 90kn i uz njega obvezno moraš kupiti i licencu za Windowse koju ne trebaš ali diže cijenu sticku za nekakvih 600-700kn. I kakve veze ima memorija sa bundleanim winsima? Better yet, ogoljene verzije Windowsa postoje s razlogom - ostatak komponenti nije dovoljno moćan da pogura jaču verziju pa zato postoji slabija verzija kako bi se pokrio veći dio tržišta. Ideja u globalu nije loša ali je trenutni koncept fail na razini švaba pred Staljingradom.

Kid A
30-07-2009, 21:35
Ovaj,zasto mijesas cesto hrvatski i engleski?

Hellboy
30-07-2009, 21:37
Preferiram engleski. :D

Niko Bellic
30-07-2009, 21:41
Ali lega. Govorim o tome da se to ljudima nametne prisilom kao i to sto placaju prirez tj. da ploca postane = Windows uz uvjet da Bili 'D Kid spusti cijene, jer onda bi Windows kao zaseban proizvod nestao s trzista i svaka bi ploca znacila Windows, a svako racunalo ima plocu jelda? Nakon nekog vremena ljudi bi se navikli i nikome to nebi bilo cudno. Kazu da su najjednostavnija rjesenja ujedno i najbolja pa stoga cemu cekati. Nece Bili kralj i legenda jos dugo da zivi...

:(

Hellboy
30-07-2009, 21:57
Shvaćam na što ciljaš, ali zašto bih morao uzimati novu licencu ako mi samo treba nova ploča? Hell, ne moram ni Winse instalirati ako sam ju promjenio a s ovim prijedlogom bih to morao obaviti svaki puta, što bi mi stvaralo tonu komplikacija na poslu na kojem prilično često rastavljam i sastavljam konfiguracije. Jučer sam premjestio HDD iz jedne kante u drugu i nakon pokretanja pustio Winse da prepoznaju hardver i digao drivere koji nedostaju bez reinstalacije Winsa. Sa ovim konceptom izgubio bih još vremena jer bih prvo trebao dići Windowse vezane za tu ploču jer ju stari ne bi mogli koristiti jer su vezani za prethodnu. A da i ne spominjem kako HRPA ljudi ne bi pristala na dodatnu cijenu licence koja im uopće ne treba.

Niko Bellic
30-07-2009, 22:02
Ali velika vecina ljudi ne mijenja plocu cesce od jednom u dvije godine i ovako bi ih to sve kostalo puno jeftinije. Oni koji se igraju neka to i plate... :roll:

Hellboy
30-07-2009, 23:09
Zašto? Zašto bi netko tko se voli igrati hardverom svaki put bio prisiljen kupovati i novu licencu ako mu ona ne treba? Što nedostaje trenutnom modelu? Kupiš ploču. I to je sve. Kupiš i licencu ako ti treba. Ako ne, ah well, imaš svoju. I ploča ti radi kako spada. Kao i Windowsi koje imaš instalirane.

RIDER32
31-07-2009, 07:43
Idea u globaju i nije losa ali sta ako ja bas ocu instalirati linux?

I kad pogledas sve solucije koje ti se nude i kojih bi se morao pridrzavati opet na kraju ispadne da je najbolje da se cjena zasebnog windowsa spusti i da je svi kupuju jer uopce nebi bio skup.

Don Kihot
31-07-2009, 07:55
Ali velika vecina ljudi ne mijenja plocu cesce od jednom u dvije godine i ovako bi ih to sve kostalo puno jeftinije. Oni koji se igraju neka to i plate... :roll:
Ja sam u 6 mjeseci promjenio 6 ploča... 8)
Svaki put kupovati windowse bi bilo šugavo...

Ne fala... Bolje da bundliraju uz ploču recimo stickove, privjeske, kape, majice, ili bilo šta
osim windowsa...
Može i SuSe, Ubuntu, Mint, bilo šta, samo da se ne plaća poput windowsa...

Niko Bellic
31-07-2009, 08:55
Ne kuzis poantu. Oko 90% ljudi dugo koristi jednu maticnu plocu. Bundliranjem Windowsa uz njih postigla bi se manja cijena za tih 90% ljudi, a onih 10% koji cesto mijenjaju ploce ne bi propali za tih 500 kuna vise po ploci, dok bi vecina ljudi od toga profitirala. Sto se tice mijenjanja ploce, njenom promjenom ne bi nista puno bio na gubitku, jer bi onaj koji bi ju od tebe kupio s njom dobio i Windows i platio ti dio cijene koju si i ti za njega platio. Hoces imati puno grafulja? Nije bed. Puno diskova ili procesora? Opet nije bed. Hoces imati puno maticnih ploca? E tu smo brale. Bez ploce ne mozes koristiti sve ostale komponente i ako hoces imati mogucnost (luksuz) da imas dva racunala tad plati posteno i omoguci onima koji imaju samo jedno (vecina ljudi) da dobiju Windowse jeftinije, jer jedan komp nije neki ekstra luksuz, ali vise njih bome je. Veliki plus u cijeloj prici je to sto bi nestala potreba za koristenjem osobnih podataka kod aktivacije Windowsa, jer bila bi bitna ploca ANE NJEN VLASNIK. Dakle podrska ide proizvodu ane osobi. Mnogo kul!

Hellboy
31-07-2009, 10:26
Ne, nije kul i što dulje razmišljam o ideji sve se više rupa pojavljuje. Matična ploča nije jedini esencijalni dio računala. I uzmi Kihotov primjer. Neka je dodatna cijena po ploči 500 kuna za licencu, on bi u 6 mjeseci morao iskašljati dodatnih 3000 kuna na licence koje mu ne trebaju da bi netko uštedio nešto novca. I da, 2 računala nipošto nisu luksuz. A da ne spominjem da bi razliku u cijeni osjetili i oni koji se vole igrati kao i oni koji samo kupuju novu ploču. Zašto bi netko uzeo i novu licencu ako već ima staru a samo mu treba nova ploča jer je stara otišla. Tako da umjesto plati nekakvih 250-300 kuna za nekakvu low end ploču, mora dati 700-800 kuna jer je bez razloga uključena i njemu beskorisna licenca. A već ju je prije kupio.

Niko Bellic
31-07-2009, 10:52
Ne bi iskasljao 3000 zato sto bi nakon sto proda plocu za nju dobio NOVAC! Shvati to kao porez na posjedovanje dvije i vise maticnih ploca odjednom. Tko jos ima samu plocu bez dijelova. U 99% slucajeva ploca tu da bi na njenoj osnovi slozio racunalo. Ako bi prodao plocu razlika bi bila minimalna i trebao bi nadodati malo pa kupiti novu. Ovo gledam s legalne strane i s ciljem da se potpuno eliminira potreba za piratiziranjem Windowsa. Shvati Windows kao dio maticne ploce i produzetak BIOS-a. Prodavali bi se zajedno, jer ionako se ne mogu koristiti jedno bez drugoga. Nakon nekog vremena ljudima bi to postalo normalno i nakon izbora ploce samo bi trebali odabrati sto spojiti i umetnuti na nju. Kupac takve polovne ploce, samo bi na nju stavio svoje dijelove i oni bi se mogli mijenjati bez ikakvih ogranicenja. Ne bi bilo potrebe za nikakvim zastitama, jer svaki bi vlasnik ploce na nju mogao stavljati sto god pozeli. Ovo je buducnost!

Hellboy
31-07-2009, 10:56
A što ako želim Linux? Eh? Što onda? Moram kupiti i Windowse iako ih ne trebam. UOPĆE. Ideja je upravo prerasla u žešći fail. Ali opet, nikad neće zaživjeti pa nema potrebe da gubim živce objašnjavajući magnitudu propasti koja kruži iznad te ideje kao jato strvinara.

Don Kihot
31-07-2009, 11:09
Zašto baš boundlirati uz ploču?
Zašto ne uz procesor, ram, grafičku?
Mislim čemu?

Ploča nije računalo samo po sebi, dok laptop, palmtop i ostali "top-ovi" su računala sami po sebi,
i uz njih je super ako se katkat može boundlirati (makar sam i protiv toga, osobito sad kad je sedmica vani a gura se win vista).

I zamisli ovo, A780GXH, najjeftinija ploča sa odličnim chipsetom je 400+kn.
Dodaj još 500kn na licencu, i to je skoro soma kuna.
A soma kuna NIJE jeftina ploča. Za soma se kupuje asus i DFI, ne Asrock i Biostar.

Rijeđe mjenjam procesor nego ploču.
Pol godine sam imao 7750+ a sad imam 550BE @ B50 x4.

Mislim smiješno mi je to.
Kad se uz ploču počne boundlirati OS, ja ću kupovati samo polovne, jer neću biti budala i plaćati PDB (porez na budalu).

Niko Bellic
31-07-2009, 12:44
Ideja je potekla iz razmisljanja da je Windows skup, jer se ne prodaje toliko originala koliko bi trebalo pa...

S utrpavanjem Windowsa uz ploce (svako racunalo mora imati fakinbladi plocu i vecina ljudi bas njih rjedje mjenja od ostalih dijelova racunala) ne bi bilo opravdanja za tako visoku cijenu, jer bi svaka osoba s kompom koji nije Mek imala i Windoze. Ne bi vise bilo nelegalnih Windoza! Sto se tice Linuxa dajte molim vas. Tko bi koristio Linux koji ima hrpu ogranicenja i nije pogodan za RADNE APLIKACIJE koje su posvuda rasprostranjene kad bi dobio Windows s plocom/racunalom. Ima li nesto sto npr. Windows 7 ne moze, a Linux moze i mislite li stvarno da ekipa iz Microsofta ne moze napraviti fakin Linux drugog imena unutar Windows OS-a samo da ga zauvijek pokopa. Linux je utopija i u kapitalizmu za njega nima mista. Zamislite to ovako. Sto da sve ploce u prosjeku poskupe za 500 kuna i uz sve dolazi Windows vezan uz tu plocu ne bi li se s vremenom navikli na to? Ja mislim da bi i jos bi uzivali u tome sto nema vise zajebancije s aktivacijama i slicnim glupostima. Dapace ni zastita ne bi bila potrebna kad ne bi bilo PC racunala koje nema original Windows OS. Nema boljeg nacina da se ubiju dvije muhe jednim udarcem!

Za kraj jedno pitanje. Sto mislite koliki udio korisnika PC racunala mijenja cesto ploce? Kladim se da se ne radi ni o 3% gledano na globalnoj razini. Dakle, sto se ceka?

Luka
31-07-2009, 13:07
Ne podržavam debilnosti Europske komisije, ali kad bi tvoj prijedlog prošao stvarno bi trebale sankcije. To što želiš je čisti monopol.

Hellboy
31-07-2009, 14:01
Ideja je potekla iz razmisljanja da je Windows skup, jer se ne prodaje toliko originala koliko bi trebalo pa...

S utrpavanjem Windowsa uz ploce (svako racunalo mora imati fakinbladi plocu i vecina ljudi bas njih rjedje mjenja od ostalih dijelova racunala) ne bi bilo opravdanja za tako visoku cijenu, jer bi svaka osoba s kompom koji nije Mek imala i Windoze. Ne bi vise bilo nelegalnih Windoza! Sto se tice Linuxa dajte molim vas. Tko bi koristio Linux koji ima hrpu ogranicenja i nije pogodan za RADNE APLIKACIJE koje su posvuda rasprostranjene kad bi dobio Windows s plocom/racunalom. Ima li nesto sto npr. Windows 7 ne moze, a Linux moze i mislite li stvarno da ekipa iz Microsofta ne moze napraviti fakin Linux drugog imena unutar Windows OS-a samo da ga zauvijek pokopa. Linux je utopija i u kapitalizmu za njega nima mista. Zamislite to ovako. Sto da sve ploce u prosjeku poskupe za 500 kuna i uz sve dolazi Windows vezan uz tu plocu ne bi li se s vremenom navikli na to? Ja mislim da bi i jos bi uzivali u tome sto nema vise zajebancije s aktivacijama i slicnim glupostima. Dapace ni zastita ne bi bila potrebna kad ne bi bilo PC racunala koje nema original Windows OS. Nema boljeg nacina da se ubiju dvije muhe jednim udarcem!

Za kraj jedno pitanje. Sto mislite koliki udio korisnika PC racunala mijenja cesto ploce? Kladim se da se ne radi ni o 3% gledano na globalnoj razini. Dakle, sto se ceka?


Čeka se da prestaneš lupati. Ideja je sad ušla u istu košaru sa idejama poput Custerove "Sigurno ne može biti TOLIKO Indijanaca iza tog brda". Zašto bi se nekog prisiljavalo da koristi Windowse i da kupuje Windowse uz matičnu. Ja se osobno ne bih nikad navikao da moram iskašljavati dodatnih 500 kuna za svaku matičnu ma koliko rijetko ju mijenjao jer je to 500 kuna dodatnih troškova koji su tu potpuno nepotrebno. Windowsi koštaju koliko koštaju i cijena je opravdana. Lupanje ovakvih stvari je ne samo monopol kako je Luka rekao nego i čista glupost. Svatko bi osjetio porast cijene što bi se pak reflektiralo u manjoj prodaji novih ploča što bi pak dovelo do daljnjih problema i za MS i za proizvođače ploča. Što se Linuxa tiče, što mu fali za rad sa aplikacijama? Linux je sasvim pogodan za uredske aplikacije, servere, radne aplikacije pa čak i za igranje može poslužiti. A besplatan je.

I što ako uz matičnu ploču dolazi samo jedna verzija Windowsa koju nipošto ne želim? Što ako dobijam 64 bitnu Vistu a želim 32 bitne WinXP jer je ostatak konfe preslab za zvijer poput Viste? Ploča bez dobivenog sustava je beskorisna, a ostatak sustava ne može vrtjeti dobiveni sustav.

Don Kihot
31-07-2009, 16:43
Ideja je potekla iz razmisljanja da je Windows skup, jer se ne prodaje toliko originala koliko bi trebalo pa...

S utrpavanjem Windowsa uz ploce (svako racunalo mora imati fakinbladi plocu i vecina ljudi bas njih rjedje mjenja od ostalih dijelova racunala) ne bi bilo opravdanja za tako visoku cijenu, jer bi svaka osoba s kompom koji nije Mek imala i Windoze. Ne bi vise bilo nelegalnih Windoza! Sto se tice Linuxa dajte molim vas. Tko bi koristio Linux koji ima hrpu ogranicenja i nije pogodan za RADNE APLIKACIJE koje su posvuda rasprostranjene kad bi dobio Windows s plocom/racunalom. Ima li nesto sto npr. Windows 7 ne moze, a Linux moze i mislite li stvarno da ekipa iz Microsofta ne moze napraviti fakin Linux drugog imena unutar Windows OS-a samo da ga zauvijek pokopa. Linux je utopija i u kapitalizmu za njega nima mista. Zamislite to ovako. Sto da sve ploce u prosjeku poskupe za 500 kuna i uz sve dolazi Windows vezan uz tu plocu ne bi li se s vremenom navikli na to? Ja mislim da bi i jos bi uzivali u tome sto nema vise zajebancije s aktivacijama i slicnim glupostima. Dapace ni zastita ne bi bila potrebna kad ne bi bilo PC racunala koje nema original Windows OS. Nema boljeg nacina da se ubiju dvije muhe jednim udarcem!

Za kraj jedno pitanje. Sto mislite koliki udio korisnika PC racunala mijenja cesto ploce? Kladim se da se ne radi ni o 3% gledano na globalnoj razini. Dakle, sto se ceka?

Čekaj malo, misliš da bi stvarno bilo manje pirata?
Pa tko ljude tjera da koriste Windows OS?
Nitko, sloboda nam pružad a biramo!
I naravno, Linux je ubjek bio i uvjek će ostati bolje radno okruženje od Win7 i ostalih Win aplikacija.
Jednostavno ni jedan MS OS ne može parirati u radu s mrežama Linuxu.
A ja tih 500kn NE ŽELIM plaćati, jednostavno ne želim.
Ako ti hoćeš OS za 500kn, onda ti je dovoljno kupiti 2 ploče i već imaš OS od 1000kn.
Dok ja promjenim 6 ploča istrošit ću se 3000kn,
jel vidiš kakva je beskrajna ludost?

Ako ti u godini dana promjeniš 2 ploče, tih 1000kn si ionako mogao dati za OS.
Glupo je dizati cjenu komponente koje nije RAČUNALO SAMO PO SEBI.
Dakle laptopi i palmovi i ostala micro riješenja su računala u malom.
Ploča je "samo" moždani sustav računala, kao što je napajanje krvožilni sustav etc..
Šta onda nebi bundlirali OS na HDD-u? I onda opet moraš formatirati kad ga doneseš kući,
i vidiš kako si dao 500kn za ništa.

I još jedna stvar, to što ti guraš pod nos je MONOPOLIZACIJA.
Dakle nemaš izbora, MORAŠ KUPITI MICROSOFT!
Moraš. Mi smo majmuni i monopolzirani smo.
To nije u skladu s ljudskim pravima.
Ja hoću Linux Mint, neću šugavi Win OS.
I gotovo, moj izbor je taj, ne želim monopol.

Istu stvar je napravio i Intel, pa je bio kažnjen, jer je davao popust proizvođačima
prijenosnika ako su ugrađivali njegove procesore i ploče s Intel chipsetima.
Na kraju je dobro kažnjen.


Monopol = loše.
Sloboda = dobro.

Niko Bellic
31-07-2009, 17:08
Nemate pojma! Ja sam u pravu. :wink:

Don Kihot
31-07-2009, 18:48
Nemate pojma! Ja sam u pravu. :wink:
Ma uvjek. ;)

Bilo bi bolje da se omugući "bon" popusta, pa tko hoće neg registrira hardware kod proizvođača
i dobije mogućnost downloada OS-a za male pare, nego da si primoran kupiti.

Jer tko ne želi, uzme bon u obriše se poslije kakanja, te instalira OS koji već ima.

Hellboy
31-07-2009, 19:02
E to već da. Dobiješ bon kojim možeš dobiti popust na operativni sustav ako kupiš neki proizvod, primjerice matičnu ploču.

Niko Bellic
31-07-2009, 23:14
E to već da. Dobiješ bon kojim možeš dobiti popust na operativni sustav ako kupiš neki proizvod, primjerice matičnu ploču.
I normalno gusari ce opet krasti Bilu pare. Sram vas bilo sve! Kriza je, pomozite Bilu... 8)

Don Kihot
01-08-2009, 04:46
E to već da. Dobiješ bon kojim možeš dobiti popust na operativni sustav ako kupiš neki proizvod, primjerice matičnu ploču.
I normalno gusari ce opet krasti Bilu pare. Sram vas bilo sve! Kriza je, pomozite Bilu... 8)
Boli me qurac za bila..
Nek on pomogne meni.