PDA

Pogledaj cijelu verziju : Forsiranje dalmatinskog melosa



Outmind
30-07-2009, 10:25
Prije svega par ograda, da se nebi tko našao uvrijeđenim ili krivo shvatio:

Nemam ama baš niš protiv dalmatinaca, dalmatinske glazbe, klapa, brača, bisernice, dipli, sopela, riba na gradele i sl

Ne tvrdim da je glazba sa dalmatinskim / primorskim štihom loša; daleko od toga, pošto tu i tamo i sam volimm poslušat koju "pismu" (rijetko doduše ali ipak...)

Ono što mene neopisivo živcira je forsiranje klapa i kojekakvih drugih za priobalje specifičnih glazbenih izričaja te tema o moru, galebima itd.... Pa kaj mi nemamo kvalitetne ličke, zagorske ili slavonske glazbe???

cham3leon
30-07-2009, 11:06
Šta nije još gluplje da postoji bar deset pjesama od različitih izvođača maštovito naslovljene "Dalmacijo"? I to što dalmatinci misle da je njihov dijalekt ravnopravan knjižvnom jeziku pa u formalnim prilikama pričaju po dalmatinski? Nhf dalmatincima, kojih tu ima, niti njihovoj kulturi koja je hvala Bogu dobro očuvana, ofkors.

Ali, ono, da ja dođem nekome i počnem mu pričat goranskim dijalektom tamo gdje se očekuje da govorim književnim, čudno bi me gledali.

W3DR4N
30-07-2009, 11:43
Uopće ne kužim o čemu pričaš. Gdje se forsira?

Ako misliš na telku, ovisi o prilogu. U Slavoniji budeš čuo samo tambure.

SkunK
30-07-2009, 11:57
Mene jedino nervira kad se cijeli taj dalmatinski "štih" forsira u pjesmama ali u maniri "maslina i krša" kao i stalnih serenada o izgubljenoj ljubavi i siromaštvu. Ispada da su dalmatinci najsiromašniji ljudi te je svaki od njih izgubio vječnu ljubav i ima slomljeno srce, živi na kori kruv'a,malo soli i vina te nema za "postole" :)

Jedinim djelom se radi o dobroj promociji tog kraja koju su neki ljudi dobrano iskoristili i pokupili masne pare, nemam ništa protiv niti jednog dijela Hrvatske niti njezinih građana no da - prisutno je ponekad forisranje pogotovo u glazbenom obliku.

cham3leon
30-07-2009, 12:14
A bogami ne bi se baš reklo da su siromašni... Pogotovo Kerum i njemu slični.

The Great Duck
30-07-2009, 12:49
Dalmacijo,o matero mojaaa
Bila i plava boja je tvoooja
U svim krajevima cilog sviiitaaa
Nema lipšega mista od Splitaaaa
Baba,dida,matera i ćaćaaa
Smokva,loza,maslina i dračaaaa
Dalmacija,ajduk,splitski biiiliii
To je bijaa sav moj život ciiiliiii
More,kamen,galebi i soliiii
Neće pomoć da srce ne boooliii
Dušo mooja vino noćas pijeeem
suze lijem,tugu zbog tebe krijeeem
Vino,uje,feta kruva,
Stara i skrooz suuvaa
Jaaako je dobra juvaaa
Koju moja mati skuuuva
Kruva feta
Zrno dalmatinskog dišpetaaa
Bože dobri daj mi snaaageee
Da dođem do svoje draaageee
Harmoniko,gitaro,mandolinoooo
Svirajteee mi noćas neštooo fiiiinooo
Jer ipak jaaaaa san Dalmatiiinooo!!!

To van je otprilike tekst jednog zabavnog hita...I Dalmacijo,moja ružo procvala od Tutti Fruttija je najiritantija pisma ikad...I to kažem ja koji san Dalmatinac.

Jedino mi ide na živce kako se ovdje tolerira i kaj,i srpski,i bosanski,i engleski,al kad netko piše na dalmatinskom narječju,svi odmah popizde i u odgovoru svaku rič završavaju sa n.

hansi
30-07-2009, 13:01
A bogami ne bi se baš reklo da su siromašni... Pogotovo Kerum i njemu slični.
Imaš pogrešan stav i nisi niti mrvice u pravu. I ja sam dalmatinac, pa me iritiraju klape, ali što ćeš. Nemožeš po jednom mafijašu i idiotu suditi ko je siromašan, a ko bogat.

wiseguy
30-07-2009, 13:56
Ma,ništa se tu ne forsira,jedino što u klapama često ima istih motiva,npr.maslina,konoba,ribar..itd ,tako da ti po meni to ne stoji baš,dalmatinci,stariji ljudi pokušavaju sačuvati kulturu i to je to,ja sam prije slušao klape jer je to predivna muzika i nije me sram priznati,samo što rjetko tko danas može reči za sebe.

flander
30-07-2009, 14:12
ma klape ili neklape cijela naša estrada je banana

Outmind
30-07-2009, 14:16
Ma gle, ne smatram ja da je to loša glazba, samo kažem da se to forsira na uštrb autohtone (a o autohtonosti klapa se da pričat, pošto su i one import od pred jedno 150 godina) glazbe drugih krajeva Hrvatske. Zašto nema recimo slavonskog popa (dobro ajd, Škoro...) A dalmatinskog ima ko u priči (ne znam, Oliver, ili Dalmatino koji mi idu na živce jer im je svaka pjesma na isti kalup)?

Arbiter of Change
30-07-2009, 14:18
Kvaliteta? :)

Neven <R>
30-07-2009, 15:20
Ma gle, ne smatram ja da je to loša glazba, samo kažem da se to forsira na uštrb autohtone (a o autohtonosti klapa se da pričat, pošto su i one import od pred jedno 150 godina) glazbe drugih krajeva Hrvatske. Zašto nema recimo slavonskog popa (dobro ajd, Škoro...) A dalmatinskog ima ko u priči (ne znam, Oliver, ili Dalmatino koji mi idu na živce jer im je svaka pjesma na isti kalup)?
O čemu ti pričaš? Ja skoro pa svakodnevno vidim tamburaške koncerte na HRT-u, ima ona emisija gdje idu po slavonskim mjestima i siluju nas tim tamburašima svako malo (vodi ju onaj iritantni tip s naočalama). Nije da volim klape, upravo suprotno, ali su na TV-u puno manje zastupljene od razno raznih tamburaša.

30-07-2009, 15:37
Ma ima forsiranje te dalmacije, pa što je žalosno, prvenstvo hrvatske u oranju na plug se održava u Biogradu ??? WTF, bio sam za vikend u kod kuće u brodu i umire voditelj na radiju od smijeha, umirem ja od smijeha. Pitam se kada će se zlatne žice slavonije održati u Dubrovniku

Electromaster
30-07-2009, 16:28
Multi?
Fail.

hacker
30-07-2009, 16:33
Multi, vidi se iz aviona.

Outmind
30-07-2009, 18:42
Sam sam čekao takav nekakav biser da se javi...

hansi
30-07-2009, 18:56
ti great duck i hansi prozor nemate pojma o muziki najbolja je muzika klape kao klapa intrade,cambi,maestral,crikvenica,maslina,šibenik ,bonaca,kampanel,batuda,filip devič,sv.juraj i pivači zabavne muzike kao mate mišo kovać,mladen grdovič,milo hrnič,dražen zečić,jole,stavros,oliver,giboni,guliano,nenad vetma,matko jelavič,vinko coce,tereza,doris dragovič,severina,jelena rozga,dalmatino,magazin,luka nižetič,vice vukov,danijela,petar grašo,vuco,tutti frutti,alen nižetič,hari rončevič,dalibor brun,tomislav i vedran ivćič,džani maršan,dražen žanko,ivo amulič!!!!mašta vislušate damije znat biče neka smeča al ko vas draga ionako ste vi govna izdajnička dinamovska purgerska!!!!
:twisted: :twisted: :killyou: :killyou: :-x :rambo: :ekipa: 8) :gitara: :gitara: :hangin: :hangin: :evil: :toilet: :toilet:
Koji idiot bog te vidio. Pa di se takvi rađaju da mi je znat :-x

ssalG
30-07-2009, 21:10
U tamnim i nepreglednim dubinama interneta.

31-07-2009, 09:15
Klap Šumadija ovna

Aerial
07-08-2009, 22:37
Meni je genijalan Bralić.
Taj čovjek ima nekakav fonetički fenomen, uspio je glasove [š, č, ć, đ i dž]Sspojiti u jedan univerzalni fonem.

Kućša na obali, stari ćšaćša toćši vino u ćšaćšu, a mater ... nećšto.... sol... bogisusriba.

The Fury
08-08-2009, 13:03
[quote="dalmatino.torcida":272llmwm]ti great duck i hansi prozor nemate pojma o muziki najbolja je muzika klape kao klapa intrade,cambi,maestral,crikvenica,maslina,šibenik ,bonaca,kampanel,batuda,filip devič,sv.juraj i pivači zabavne muzike kao mate mišo kovać,mladen grdovič,milo hrnič,dražen zečić,jole,stavros,oliver,giboni,guliano,nenad vetma,matko jelavič,vinko coce,tereza,doris dragovič,severina,jelena rozga,dalmatino,magazin,luka nižetič,vice vukov,danijela,petar grašo,vuco,tutti frutti,alen nižetič,hari rončevič,dalibor brun,tomislav i vedran ivćič,džani maršan,dražen žanko,ivo amulič!!!!mašta vislušate damije znat biče neka smeča al ko vas draga ionako ste vi govna izdajnička dinamovska purgerska!!!!
:twisted: :twisted: :killyou: :killyou: :-x :rambo: :ekipa: 8) :gitara: :gitara: :hangin: :hangin: :evil: :toilet: :toilet:
Koji idiot bog te vidio. Pa di se takvi rađaju da mi je znat :-x[/quote:272llmwm]

Može li mi ko napisat prijevod ovog iznad posta jer ja taj jezik nisam učio u školi.
Jedino sam raspoznao neka imena koja mi baš i ne znače nešto previše. Hvala.

Raz
08-08-2009, 13:15
Volim poslušat klape, možda iz razloga zato jer u mojem kraju nisu toliko isforsane... neznam, ali uglavnom klape su mi čist ok.

bezimeni
08-08-2009, 14:13
Klape su sasvim ok...radije to slušam nego Severinine cajke ili Thompsonov kvazi heavy metal u kostimografiji pravoslavnog popa.Također jednog Gibonija ili Daleku obalu uvijek mogu poslušati...oni su istinska kvaliteta kao i klapsko pjevanje.

hansi
08-08-2009, 18:54
Ovo za Thompsona. Npr. jučer sam na radiju čuo kako neka klapa pjeva pjesmu od Thompsona- Moj Dida i Ja. Meni se ona puno više svidjela od originala..

The Great Duck
08-08-2009, 18:57
Što se tiče Bralića...Ima i Thompson naviku da pretvara a u o...

Razzarach
09-08-2009, 19:40
te klape su čisti pederluk.
lol
šta je onda štajaznam kolko nonića po dalmaciji gay?

Hellboy
10-08-2009, 00:27
Jebote, kad si ti postao tako loš?