PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko je ok odstupanje napona? (imam čudno niske napone)



marijanovic
28-07-2009, 15:39
Mislim da mi odlazi napajanje.
Napon na 12V mi je nekih 0.8V manji. Na 5V mi je 0.5V manje ak se ne varam...
Jeli to OK?

Evo slika napona na komponentema...

Speedfan
http://slike.hr/slika/speedfan0th.jpg (http://slike.hr/vidi/speedfan0.jpg)

Everest
http://slike.hr/slika/everest4th.jpg (http://slike.hr/vidi/everest4.jpg)

Moram li to mjenjati odmah ili može sačekati još koji tjedan/mjesec?

nick praskaton
28-07-2009, 17:37
ja bi toga codegena odavno promjenio...

Don Kihot
28-07-2009, 19:27
LOL pogledaj -12 povratni vod!!! :shock: :shock: :shock:

Bacaj to u smeće!

Ploča i disk su skuplji od napajanja!

Niko Bellic
28-07-2009, 19:45
Cudi me da ti komp jos uvijek radi! Da nisam poklonio svoj Hiper sad bi te samo pitao koja ti je adresa, ali jebiga nemam ga vise. Idi minimalno na CX400W ako budes kupovao novo. Bilo sto slabije ti je neisplativo...

Gwin
28-07-2009, 20:15
-12 nije tolko ni bitan.. nije kao da ga neka komponenta koristi..

ali maksimalna dozvoljena varijacija napona je 5% prema ATX specifikacijama.. znači 11.4V-12.6V

napajanje u smeće odmah..

FI4
28-07-2009, 20:36
-12 nije tolko ni bitan.. nije kao da ga neka komponenta koristi..

ali maksimalna dozvoljena varijacija napona je 5% prema ATX specifikacijama.. znači 11.4V-12.6V

napajanje u smeće odmah..

uhh kako se CPU fan vrti :D pa pise da je 11.83V :S

marijanovic
28-07-2009, 20:41
To sam si i mislio odavno.
Maloprije sam se vratio iz grada, tražio sam tamo napajanja. Od jedine dvije trgovine što rade nakon 17h nijedna nema ama baš nijedno napajanje.
Kod svih se mora naručiti (ie-centar drži enormne cjene, a Calco prodaje samo ASUS koji također košta ko suvo zlato). MS ni CodeGen više ni u ludilu (prije 6 godina kad sam uzimo kučište s napajanjem koje imam nisam bio toliko u napajanjima, a ni nisu bile te komponente koje imam već dosta manje zahtjevne).

Kakva su Asus napajanja? Ima neko relativno jeftino (400Kn) od 420W, jel to čemu?
A oni Antec, znam da su dobra, ali koštaju uhuhu...

Budem uzeo barem Fortrona 400W PNF (možda čak i Corsair CX 400W, ne znam koliko sam u mogučnosti dati tih prema ADM 70Kn više).
I da napomenem, stari mi je protiv mjenjanja napajanja (kaže mi ništa od toga, al nema on pojma).

Jel bi išta pomoglo da odspojim ventilator što mi ispuhuje iz kučišta?
Spojen je na isti rail s grafom (onaj razdvojnik, ide iz grafe u vent). Flopi sam davno izbacio; na drugom railu su mi disk i prža.

CPU fan ide do 5000 okretaja, što je normalna brzina za Vulcano 10+.

Mislim da je Fortron dovoljan i kad nadogradim komp (planiram PII 550 + Asrock A780GHX/128M+Grafa GF8500GT (imam) + 2GB DDR2 (imam), pa kasnije neku DX11 grafu.).
Ili pak treba Cors?

Gwin
28-07-2009, 20:53
uhh kako se CPU fan vrti :D pa pise da je 11.83V :S
aha.. a speedfan kaže da je 11.19 ??

kako god.. jedan od ta dva laže..
da li se isplati kockat ??

nick praskaton
28-07-2009, 20:54
To sam si i mislio odavno.
Maloprije sam se vratio iz grada, tražio sam tamo napajanja. Od jedine dvije trgovine što rade nakon 17h nijedna nema ama baš nijedno napajanje.
Kod svih se mora naručiti (ie-centar drži enormne cjene, a Calco prodaje samo ASUS koji također košta ko suvo zlato). MS ni CodeGen više ni u ludilu (prije 6 godina kad sam uzimo kučište s napajanjem koje imam nisam bio toliko u napajanjima, a ni nisu bile te komponente koje imam već dosta manje zahtjevne).

Kakva su Asus napajanja? Ima neko relativno jeftino (400Kn) od 420W, jel to čemu?
A oni Antec, znam da su dobra, ali koštaju uhuhu...

Budem uzeo barem Fortrona 400W PNF (možda čak i Corsair CX 400W, ne znam koliko sam u mogučnosti dati tih prema ADM 70Kn više).
I da napomenem, stari mi je protiv mjenjanja napajanja (kaže mi ništa od toga, al nema on pojma).

Jel bi išta pomoglo da odspojim ventilator što mi ispuhuje iz kučišta?
Spojen je na isti rail s grafom (onaj razdvojnik, ide iz grafe u vent). Flopi sam davno izbacio; na drugom railu su mi disk i prža.

CPU fan ide do 5000 okretaja, što je normalna brzina za Vulcano 10+.

Mislim da je Fortron dovoljan i kad nadogradim komp (planiram PII 550 + Asrock A780GHX/128M+Grafa GF8500GT (imam) + 2GB DDR2 (imam), pa kasnije neku DX11 grafu.).
Ili pak treba Cors?


naravno da nece pomoci ako idspojis ventic...ljepo sutra trk do ducana i kupi fortrončeka 400w !!! a to sranje od codegena baci u smece...i to po mogucnosti u susjedovo... :D

Niko Bellic
28-07-2009, 21:20
Corsair CX400W je (po meni) minimum. Ima puno vise prikljucaka i 5 godina garancije. Cemu dvojba?

RIDER32
28-07-2009, 21:21
Ili pak treba Cors?
Iscupaj kabel iz maticne i reci starom da ti je crklo napajanje, i onda jos njega okrivi za to jer je on reko da ga netrebas mjenjati. Zatim mu utuli u glavu da ti je taj Forton preslab jer ce i on rikniti kao i ovo i bas zato ti treba corsair pa nek ti on da pare za njega... :P

btw: i ja sam narucio jednog takvog fortona :)

marijanovic
28-07-2009, 21:48
Etogac, kaže tata da nema ništa od napajanja dok ne završim završni rad.
Zanimljivo da završni pišem baš na ovom kompu (di svakog trena može otić napajanje). Točnije, ne pišem. Neda mi se ni sam ne znam zašto.
Još kaže neš zanimljivo; ako ode napajanje i povuče koju komponentu sa sobom (uvjerio sam ga da je to lako vjerojatno) uzet ćemo sve što je ošlo novo ali samo kad završim završni rad. Još jedna njegova laž u nizu (završni će biti gotov i ocjenjen na vrijeme, al bez gadne svađe komponenti neće biti, točnije jedini način je krišom komponente pokupovat i onda se nakon toga posvađat s starcima. Pih još da se radi o njihovim novcima, ne o mojima... :cry: ).

A što mjeri te napone što mi programi pokazuju? Možda je to neispravno ili loše?

Imam i neko napajanje od 350W. Idem to uslikat pa ću vas pitati jel išta bolje...

Yakuzas
28-07-2009, 21:56
Moguce, meni everest na +12V pokazuje 1.54V , a mislim da komp ne bi bas radio tak... cors 520hx

RIDER32
28-07-2009, 22:00
Pa pocni ga pisati i "piši" ga par sati. Nakon toga ugasi komp, otvor ga i u onom snopu sto se utakne u maticnu izvuci iz utikaca jedinu zelenu žicu. Ta žica ti daje signal napajanju da se upali, al kad je nema komp ce se doimati potpuno mrtav. poslje ga dođi upaliti i onda otrci starom jadat se da je nesto "puknilo" u kucistu i da je napajanje izgorilo. Ako zeli da napises završni rad morat ce ti kupiti novo napajanje :wink: :D


Moguce, meni everest na +12V pokazuje 1.54V , a mislim da komp ne bi bas radio tak... cors 520hx
Il jednostano uzme unimer i izmjeri napon direktno na kablovima. Tako sam ja mjerio.

marijanovic
28-07-2009, 22:22
Pa pocni ga pisati i "piši" ga par sati. Nakon toga ugasi komp, otvor ga i u onom snopu sto se utakne u maticnu izvuci iz utikaca jedinu zelenu žicu. Ta žica ti daje signal napajanju da se upali, al kad je nema komp ce se doimati potpuno mrtav. poslje ga dođi upaliti i onda otrci starom jadat se da je nesto "puknilo" u kucistu i da je napajanje izgorilo. Ako zeli da napises završni rad morat ce ti kupiti novo napajanje :wink: :D

Heh kad bi bilo tako lako. Imo bi ja na čem drugom pisat (laptop na kojem i radim testiranja te jedan slabiji komp P4 1.7 GHz, 640 MB SD-Ram, 60 GB HDD, R9000 64MB).
Al moram ti reći da mi nije došlo na um to što predlažeš, taj "power-on" konektor ili kako se već zove, na kojem je stalno napon kako bi se napajanje moglo upaliti nakon pritiska tipke na kučištu. xD

Maher si brate al nije ni moj stari vesla cuclao, prokužio bi on mene.

Sad kad već spominješ, trebao bih si nabaviti neki multimetar, po mogućnosti jeftiniji digitalni. Znaš neki dobar?

Don Kihot
28-07-2009, 22:23
Tak je, uzmi multimetar i izmjeri...
Samo pazi da nestaviš na "izmjenično" mjerenje, da ti ne rikne osigurač unutra, bezveze ga je mjenjati.
Osim ako imaš "automatika" koji sam prebacuje sklopku na izmjenični/istosmjerni napon. :)
(samo su malo manje precizni i imaju sporiji odaziv, ali vrlo su praktični i baždareni su najčešće na 3% odstupanja)

marijanovic
28-07-2009, 22:36
Tak je, uzmi multimetar i izmjeri...
Samo pazi da nestaviš na "izmjenično" mjerenje, da ti ne rikne osigurač unutra, bezveze ga je mjenjati.
Osim ako imaš "automatika" koji sam prebacuje sklopku na izmjenični/istosmjerni napon. :)
(samo su malo manje precizni i imaju sporiji odaziv, ali vrlo su praktični i baždareni su najčešće na 3% odstupanja)

Ma položio sam ja "Osnove mjerenja" još davno (prije nekih godinu i pola mjeseca). Predmet je bio užasno težak. Al zato svima mogu reći da me mjerit učio prof. dr. Zdenko Godec dipl. ing., uvjerljivo najveći stručnjak za mjeriteljstvo u ovom djelu Europe Balkana ili whatever. :rotfl:

Nemam multimetar nikakav :cry:
Trebam preporuke (još kad bih se sjetio što je sve bitno kod njih; ah da relativna pogreška, apsulutna pogreška, maksimalni otklon kazaljke (ako je analogni), broj digita, mjerno odstupanje, radni uvjeti, unutarnji otpor, impedancija i reaktancija, ... dakle nebitne gluposti; treba mi što jeftinije a to je najbitnije).

Don Kihot
28-07-2009, 22:56
Godec je legenda...

Također ako si čuo za Bartolina (zaboravio sam mu ime).

Taj lik je za vrijeme Yuge obišao sve elektrane u Europi, i nema te elektrane koju on nije održavao.

Meni je predavao prije par godina mikrokontrolere i mikroprocesore, te automatiku i robotiku.

Sad koliko čujem je totalni alkoh, al bio je legenda...

marijanovic
28-07-2009, 23:21
Godec je legenda...

Također ako si čuo za Bartolina (zaboravio sam mu ime).

Taj lik je za vrijeme Yuge obišao sve elektrane u Europi, i nema te elektrane koju on nije održavao.

Meni je predavao prije par godina mikrokontrolere i mikroprocesore, te automatiku i robotiku.

Sad koliko čujem je totalni alkoh, al bio je legenda...

Sad me baš zainteresiralo koliko profa znaš a da su meni predavali, pa ih evo poimence:
Radoslav Galić (Linearna Algebra, Vjerojatnost i Statistika)
Rudolf Scitovski (Matematika I)
Snježana Rimac-Drlje (Osnove elektrotehnike I)
Josip Brana (Fizika I, Fizika II)
Tomislav Mrčela (Inženjerska grafika i dokumentiranje, Projektiranje tehničkih sustava)
Goran Martinović (Programiranje I, Operacijski sustavi)
Željko Širić (Tjelesna kultura I, II i III)
Tomislav Marošević (Matematika II, Matematika III)
Muharem Mehmedović i asistent mu Željko Hederić (Osnove elektrotehnike II)
Tomislav Švedek (Ekektronika I)
Davor Antonić (Programiranje II, Objektno orjentirano programiranje)
Damir Šljivac (Osnove energetike i ekologije)
Zdenko Godec (Osnove mjerenja)
Željko Hocenski (Digitalna elektronika, Arhitektura računala)
Hrvoje Babić (Signali i sustavi)
Franjo Jović (Teorija informacije, Modeliranje i simulacija)
Ivanka Ferčec (Engleski jezik I, II i III)
Drago Žagar (Komunikacijske mreže)
Dražen Slišković i Robert Cupec (Osnove automatskog upravljanja)
Ninoslav Slavek (Algoritmi i strukture podataka, Baze podataka)
Vlado Majstorović (Ekonomika poduzeća)
Antun Pintarić (Komunikacijske vještine)
Željko Koški i Lidija Tadić (Prostorno planiranje i zaštita okoliša)

Eto ujedno sam nabrojao i što se u OS ubraja pod računarstvo. Puno toga.

I da,
http://slike.hr/slika/godeckarikatura0010th.jpg (http://slike.hr/vidi/godeckarikatura0010.jpg).
Eto koliko mi je bilo zanimljivo pod njegovim predavanjima. :rotfl:

I sad ontopic:
Što bi bilo kad bih probao iskombinirati 2 napajanja, jedno Codegen drugo MS, tj da se komp napaja iz oba. Jel bi to išlo?

Don Kihot
28-07-2009, 23:25
Pa išlo bi ali to ja nebi preporučao,
Drugo bi morao manualno uključitavati, i koristiti samo za određene komponente. Al MS ne koristim.

Znam Godeca i Babića, jer sam slušao par njihovih predavanja, ali mi nisu ništa predavali..

marijanovic
30-07-2009, 12:23
Pretpostavljam da je ovo debelo preslabo za moj komp:

http://slike.hr/slika/300720093110th.jpg (http://slike.hr/vidi/300720093110.jpg)

Kakva su uopće ta Mercury napajanja?

marijanovic
16-08-2009, 16:12
Začudo nemam više niske napone.
Da mi je znati do čega je :rotfl: :rotfl: :rotfl: :D :)