PDA

Pogledaj cijelu verziju : Virtualna Memorija



Ana75
13-07-2009, 21:05
Može li mi netko objasniti što je to virtualna memorija?

Luka
13-07-2009, 22:12
Izvršne datoteke u svom radu trebaju memoriju za sebe, po mogućnosti brzu. Primarno se koristi RAM, a kad njega ponestane koristi se HDD. Radna memorija programa na HDDu se naziva virtualna memorija i nije preporučljiva zbog niske brzine pristupa na HDDu. Ipak, potrebna je kad ponestane RAMa.

SkunK
14-07-2009, 00:12
Izvršne datoteke u svom radu trebaju memoriju za sebe, po mogućnosti brzu. Primarno se koristi RAM, a kad njega ponestane koristi se HDD. Radna memorija programa na HDDu se naziva virtualna memorija i nije preporučljiva zbog niske brzine pristupa na HDDu. Ipak, potrebna je kad ponestane RAMa.


Uz to, ako imaš oko 4GB RAM-a što danas nije problem kupiti, slobodno isključi virtualnu memoriju, neka sustav koristi brzi RAM, odnosno neka forsira privremenu pohranu na njemu.

Ana75
14-07-2009, 09:38
Ja i imam 4 GB rama. Kako da onda isključim virtualnu?

Luka
14-07-2009, 11:23
Koji OS koristiš?

U Visti, desni klik na Computer->Properties->s lijeve strane Advanced System Settings->kartica Advanced->Performance->Settings->kartica Advanced->Change->No paging file

Ana75
14-07-2009, 15:11
XP?

Razzarach
14-07-2009, 16:17
skoro isto

Slayer
17-07-2009, 01:59
Izvršne datoteke u svom radu trebaju memoriju za sebe, po mogućnosti brzu. Primarno se koristi RAM, a kad njega ponestane koristi se HDD. Radna memorija programa na HDDu se naziva virtualna memorija i nije preporučljiva zbog niske brzine pristupa na HDDu. Ipak, potrebna je kad ponestane RAMa.


Uz to, ako imaš oko 4GB RAM-a što danas nije problem kupiti, slobodno isključi virtualnu memoriju, neka sustav koristi brzi RAM, odnosno neka forsira privremenu pohranu na njemu.


nezz za vas ali iskljucivanje virtualne memorije kad se koristi 3gb(a imas 4gb) zasere cijeli sistem ak alt tabbas iz igre

SkunK
17-07-2009, 09:45
Izvršne datoteke u svom radu trebaju memoriju za sebe, po mogućnosti brzu. Primarno se koristi RAM, a kad njega ponestane koristi se HDD. Radna memorija programa na HDDu se naziva virtualna memorija i nije preporučljiva zbog niske brzine pristupa na HDDu. Ipak, potrebna je kad ponestane RAMa.


Uz to, ako imaš oko 4GB RAM-a što danas nije problem kupiti, slobodno isključi virtualnu memoriju, neka sustav koristi brzi RAM, odnosno neka forsira privremenu pohranu na njemu.


nezz za vas ali iskljucivanje virtualne memorije kad se koristi 3gb(a imas 4gb) zasere cijeli sistem ak alt tabbas iz igre


Ako imaš 30 tabova u Firefoxu, upaljen Winamp, OpenOffice.org, MSN i Skype, dodaj tu AnyDVD i uz to igraš Crysis onda da.

Luka
17-07-2009, 12:45
Mhm, meni se jednom dogodilo da sam zapao u probleme zbog isključene virtualne memorije. Imao sam pokrenut Sunovu virtualnu mašinu (mislim 1 ili 2 GB RAMa), unutar koje je instalirana Sedmica, unutar koje je pokrenuta druga virtualna mašina unutar koje se trebala instalirati igra (nije radilo : (). Osim toga, standardnu postavu od Firefoxa sa nekoliko tabova, WMP, Messenger...

Deadwalker
17-07-2009, 18:08
Ja imam 3 gb rama, pa onda mogu iskljuciti virtualne memoriju?

Luka
17-07-2009, 18:58
Pa to ovisi o tome što ćeš raditi na kompu. Možeš i sa 8GB imati uključenu, ako zatreba.

Pogledaj u task manager koliko memorije obično koristiš. Ako je puno manje od 3GB slobodno isključiš.

Chappi
17-07-2009, 22:48
Jel isključena virtualna memorija daje bolje preformanse kompjuteru nego uključena?Jer ako ne daje onda je nema smisla isključivat.

SkunK
17-07-2009, 23:35
Jel isključena virtualna memorija daje bolje preformanse kompjuteru nego uključena?Jer ako ne daje onda je nema smisla isključivat.

Ne, performanse uopće ovdije ne igraju ulogu. Ulogu igra činenjica ako imaš malo memorije, PC će tražiti dodatno a pošto RAM-a nemaš na bacanje (ako nemaš jel) onda uključiš "pričuvnu" na hard disku koja ti se naziva virtualna memorija i da, sporija je nego RAM.

I ima je smisla uključivati ako nemaš dovoljno RAM-a a koristiš aplikacije koje zahtjevaju dosta memorije.

C
26-01-2010, 13:36
To ti je memorija na HDD-u. Simple, za memoriju te vrste se koristi RAM, ali kada se RAM napuni, šta onda? E onda sve ide na HDD, u pagefile.sys, a to ti je u biti ta virtualna memorija. Inače HDD nije dobar za takvu memoriju (jer nije toliko brz), ali tada nema druge, jer dok npr. RAM ima brzinu kojih 10 GB/s, HDD ima oko 32 MB/s. U svakom slučaju, postavi virtualnu memoriju, jer je ponekad i potrebna za neke operacije. Npr. igru Juiced ne možeš pokrenuti ako nemaš minimalno 2048 MB-a virtualne memorije. Max. ti je 4 GB-a, ili ti ga 4096 MB-a. Svaki sljedeći OS će ti dati mogućnost i više GB-a te memorije, npr. 8 GB-a, što je dobro za starije mašine s novijim OS-om, npr. Pentium 4 s Windows-om 7, a ima 512 MB-a RAM-a, i neku OK grafičku, onda se radi balans, nešto u virtualnu memoriju (obično ono miće), a ono zahtjevnije u RAM.

Luka
26-01-2010, 13:44
C, koji je smisao reviveanja teme u koju se nije postalo preko godinu dana, a koja je odgovorena i jasna?

C
26-01-2010, 13:45
Nemam pojma, ne gledam ja ništa, ja sam sada ušao u ovaj podforum, i postam redom. Sry.