PDA

Pogledaj cijelu verziju : Gamerski laptop i o hardware opcenito



oksimoron
10-07-2009, 15:03
zaposlia sam se preko lita i štedim za laptop pa mi preporucite koji dobri gamerski laptop na kojem bi mogao odigrat fallout 3 , crysis i igre tog kalibra
znam da mi je bolje igrat sve to na kompu al tijekom godine živim u domu pa mi je lakše kupit laptop nego selit komp od kuce u dom
također molia bi vas da mi objasnite malo o sljedećem :
1) koliko vje važna brzina procesora pri igranju , i da li je važnija od grafičke (ili su to više kruške i jabuke )
i ako je neki procesor dual core 2 GHZ da li je to kao neki procesor sa jednom jezgrom od 4 GHZ ( sad sam provalia glupost al jednostavno ne kuzim to pa mi objasnite molim vas)
2) što je benchmark , tražia sam po internetu al našao sam većinu objašnjenja na engleskom
3)zašto laptopi imaju dosta slabije grafičke od kompjutera i da li je moguća nadogradnja na laptopu
eto to bi bilo to (zasad)

Gamer ATI
10-07-2009, 15:18
Pozdrav.

Za gamerski laptop ces morat izdvojit masu para jer to mora bit zivotinja osim ako ti ne smeta igrat na manjim rezolucijama i detaljima ...
1) Brzina procesora nije vaznije od graficke tokom igranja ... naravno nevalja ima jako slabi procesor sa prejakom grafickom jer ce se pocet gusit ... kod procesora je prisuta ona "sto brze to bolje" ... tokom igranja po meni procesor ne najlakse shvatiti: kad igras graficka salje slike procesoru i on ih obraduje, ako imas prejaku graficku a preslabi procesor, procesor nece moc obradit toliku kolicinu slika koju je graficka poslala i igra ti pocne stekat i procesor se gusi ...

2) Benchmark ti je test koji ti u igri mjeri koliko imas FPS-a ( frame per sec = slike u sekundi ) , najcesce sam citao da sve sta ima iznad 25 fps-a je ugodno igranje bez trzanja... kratko receno provjerava rad graficke i procesora u igri

3) laptop-i njacesce imaju slabije graficke od stolnih racunala prvenstveno jer vecina korisnika ne koristi laptop za igranje , pa je njima idealno imat integriranu graficku. Na laptop mozes jedino nadogradit radnu memoriju ( ram ) ...

Eto nadam se da sam ti pomogao : ))

IGoR_2803
10-07-2009, 15:19
nisi naveo za koliko para ti treba laptop...

a što se pitanja tiče:

1) ovisi od igre do igre; ako je neki procesor dvojezgreni onda to znači točno to što kaže: da ima dvije jezre od kojih svaka istovremeno kuca na x GHz... zna
2) benchmark -> KLIK (http://www.eudict.com/?lang=engcro&word=benchmark&go=Search)... čitaj pod 1.
3) zbog nedostatka prostora, zbog zagrijavanja tj. veci je problem ohladiti komponente u laptopu nego u desktop caseu, pa se samim time unutra ugrađuju štedljivije komponente što rezultira naravno u manjim performansama

edit: @ gamer ATI: nhf, ali valjas gluposti:


kad igras graficka salje slike procesoru i on ih obraduje, ako imas prejaku graficku a preslabi procesor, procesor nece moc obradit toliku kolicinu slika koju je graficka poslala i igra ti pocne stekat i procesor se gusi ...


:shock: :(

i sto se tice pitanja 3): to sto si rekao nije razlog nego posljedica...

W3DR4N
10-07-2009, 15:23
Preko ljeta nećeš zaraditi za gamerski laptop, pogotovo ne za igre koje bi ti želio igrati.
Takve stvari su preskupe i dobavljaju se po narudžbi.

Naravno, možeš se ti igrati na razno raznim laptopima, no uspoređivajući performanse sa istovjetnim stolnim računalom, cijena im je barem 3-4 puta veća.

1. Važna je, no manje od grafičke.
Ne. Znači da ima dvije jezgre od 2 GHz pri čemu je svaka zadužena za svoju operaciju. Izvođenje jedne operacije je ograničeno s 2 GHz. Stoga, ukoliko program ne može iskoristiti drugu jezgru, od njega će biti brži jednojezgreni procesor na taktu od 3 GHz.
2. Benchmark je aplikacija za testiranje performansi (brzine i mogućnosti) hardvera u radu. Izvodi se pomoću simulacije opterećenja istovjetnog radnjama za koje je zadužen. Benchmark za grafičku je stoga najzanimljivi jer ima snimljen film koji grafička renderira.
3. Zbog stupnja integracije. Teško bi bilo staviti prevruće dualslot grafičke u kućište prijenosnika. Nadogradnje su moguće, ali su ograničene na disk i memoriju. Centralni procesor i grafički čip su integrirani na matičnu ploču.

oksimoron
11-07-2009, 10:53
prvo hvala vam svima na odgovorima , imam ušteđeno vec 1000 kn a mislim zaradit još 6000 (radit cu 2 miseca a plaća mi je 3000) tako da bi kupia laptop za 7000 kn mozda 8 ako mi još netko od ukućana nadoda
gledao sam po cjenama i ima pristojnih laptopa za te pare ( procesor dual core od 2.2. gHZ 320 gb harda i 2 gb RAM , jedino se ne kužim u grafičke )

oksimoron
11-07-2009, 10:58
e da evo primjer , ovo izgleda solidno i nije ni skupo zar ne?

http://www.diskont24.com/product.php?productid=56196