PDA

Pogledaj cijelu verziju : sata ili ata hard disk



ijelec4
16-06-2006, 18:27
mogu li u isto vrijeme imati i sata i ata disk jer imam instalirane windowse na ata disku pa mi windowsi ne očitavaju sata disk a pod control panelom piše da imam ata disk i scsi. A kad želim instalirati na sata disk bez ata d. windowsi javljaju da je došlo do greške da nemam hard disk u kompu. zna li netko o čemu se radi? Unaprijed zahvaljujem!!! :D :pray: :pray: :pray:

Prince-Artas
16-06-2006, 18:30
mislim da možeš

Cali
16-06-2006, 20:04
ovako.. u svakom slučaju možeš imat oba diska...

ploča ti ne prepoznaje disk jer vjerojatno nije sata kontroler enabliran u bisu

windowsi ne prepoznaju disk iz istog razloga, a vjerojatno nisi ni stavio sata drivere (starije verzije windowsa nemaju integrirane sata drivere)

GrannyKiller
16-06-2006, 20:05
mislim da možeš

puno si pomogao... :rotfl:

ne znam ni ja odgovor, ali i mene zanima...

ivan
16-06-2006, 20:53
mislim da možeš

puno si pomogao... :rotfl:

ne znam ni ja odgovor, ali i mene zanima...

mislim da je cali dao sasvim dobro objašnjenje

ijelec4
16-06-2006, 21:20
skužio sam da to mogu napraviti pomoću nekog programa za particije ali pošto su svi demo zna li netko neki besplatniSprgram za radit particije na disku

GrannyKiller
16-06-2006, 21:39
mislim da možeš

puno si pomogao... :rotfl:

ne znam ni ja odgovor, ali i mene zanima...

mislim da je cali dao sasvim dobro objašnjenje

sorry na off-topicu, ali pogledaj vrijeme postanja moje i Calijeve poruke, vidit ćeš da smo u skoro isti tren postali. ja sam vidio odgovor tek nakon što sam postao...

natrag na temu...

dakle, ako se u BIOS-u "uključi" SATA kontroler to bi trebalio radit?? ili ima još koja kvaka?

ivan
17-06-2006, 08:03
mislim da možeš

puno si pomogao... :rotfl:

ne znam ni ja odgovor, ali i mene zanima...

mislim da je cali dao sasvim dobro objašnjenje

sorry na off-topicu, ali pogledaj vrijeme postanja moje i Calijeve poruke, vidit ćeš da smo u skoro isti tren postali. ja sam vidio odgovor tek nakon što sam postao...

natrag na temu...

dakle, ako se u BIOS-u "uključi" SATA kontroler to bi trebalio radit?? ili ima još koja kvaka?


nisam mislio ništa loše :wink: samo sam se složio sa cali-jem... bilo bi glupo da sam u svom postu napisao isto što i on...

da, samo u biosu uključi sata kontroler...

Dyslexia
18-06-2006, 23:05
Ovako neprepoznaje ti sata disk zato sto moras windowse instalirat na njemu a ATA da ti bude sekundarni a ovaj mora biti primarni ja tako imam i sve odlicno radi.

magggot
06-07-2006, 11:16
posto su Windowsi jako losi jer je u izradi sudjelovao Bill Gates te stoga Windowsi Xp imaju jako puno propusta te imas nesto pod imenom Service Pack 2 ----> SATA HARD DISKOVI ZAHTJEVAJU SP2 bez SP-a nemozes koristi SATA DISKOVE

Cali
06-07-2006, 13:38
lol

ova ti je dobra... ma odakle ti to molim te???

drazac
06-07-2006, 14:08
Usput, koja je razlika izmedju SATA i ATA diskova?

str33t6l0w
06-07-2006, 14:14
posto su Windowsi jako losi jer je u izradi sudjelovao Bill Gates te stoga Windowsi Xp imaju jako puno propusta te imas nesto pod imenom Service Pack 2 ----> SATA HARD DISKOVI ZAHTJEVAJU SP2 bez SP-a nemozes koristi SATA DISKOVE

LOL

ako ti u biosu maticne nije stavljen taj driver.... onad na starim windowsima.. stavi cd koji si dobio sa maticnom.... i imas neki program scsi ili sata driver... ubaci disketu.....pokreni program.. i onda ti on sve snimi na disketu.... ubaci win cd... restartaj komp.... pokreni instalaciju windowsa... i cim ti se pokaze plavi ekran.. onaj pri instalaciji windowsa... pritisni i tipkaj F6.... i ubaci disketu.. zatim ti on nesto jos ucita... i onda pritisnes S kad ti tamo nesto pise... instaliras drivere za SATA sa te diskete.... i pritisnes ENTER... on dalje nesto ucitava za pokretanje instalacije windowsa...i normalno instaliraj windowse.. ali ovaj puta ce ti SATA disk biti nađen....

ja tako radim i svaki puta sve radi ;)

magggot
06-07-2006, 15:38
procitao sam u HACKERU(:))

KRIVO SAM SE IZRAZIO, WIN XP BEZ SP2 NE PREPOZNAJE CJELI DISK,
NPR AK IMAS SATA DISK OD 200GB ON CE TI PREPOZNAT SAMO 120GB-A A NE 200 A KAD INSTALIRAS SP2 ONDA TI LJEPO RADI , IMAO SAM VISE PROBLEMA SA HARDOVA TAK DA ZNAM O CEM PRICAM , ALI ONO SAM MALO CUDNO PISAO JER SU BILI DRUGACIJI UVJETI ZA PISANJE
POZDRAV

Prince-Artas
06-07-2006, 18:59
Usput, koja je razlika izmedju SATA i ATA diskova?

sata su brži, više cache memorije

HalF-DeaD
06-07-2006, 23:30
Ovako neprepoznaje ti sata disk zato sto moras windowse instalirat na njemu a ATA da ti bude sekundarni a ovaj mora biti primarni ja tako imam i sve odlicno radi.
LOL, ja sam imao WinXP na IDE HDDu(u isto vrijeme kada je SATA bio spojen). Jedno vrijeme mi je Windows bio na USB HDDu, a ova dva su bila spojena.


ako ti u biosu maticne nije stavljen taj driver...
LOL, driver u BIOSu??? Nikad cuo... A ovo o cemu pricas je driver za SATA RAID. To ti NE treba ako nemas dva ista HDDa. I meni se to poajvljuje pri instalaciji Wina, nista ne ubacim, a u Device Manageru pise da su svi driveri instalirani nakon sto instaliram sve drivere(ne instaliram driver za SATA RAID).


WIN XP BEZ SP2 NE PREPOZNAJE CJELI DISK, NPR AK IMAS SATA DISK OD 200GB ON CE TI PREPOZNAT SAMO 120GB-A A NE 200 A KAD INSTALIRAS SP2 ONDA TI LJEPO RADI
Ipak ne znas sta pricas, iako si blizu. Stariji BIOSi ne prepoznavaju vise od 127GB(jer se mogu napravit 4 primarne particije od 32 GB formatirane FAT32om-za ovo u zagradi nisam siguran), pa probaj updateat. Ja sam Windows 2k bez SPova instalirao na 160GB HDD i sve je prepoznao.


sata su brži, više cache memorije
SATA su brzi samo u teoriji - 150MBps, dok ATA ima 133MB/s. Nijedni zapravo ne dostizu maksimum - ne prelaze 66MB/s(sto je stari ATA standard) zbog premale brzine okretaja HDDa. Cache memorija nema veze jel ATA ili SATA. Ona ovisi o HDDu.

Anthrax
12-07-2006, 00:17
lol

ova ti je dobra... ma odakle ti to molim te???

valjda je mislio na LBA 32 adresiranje koje dolazi u SP2 integrirano...

BTW-nije nuzno imati SP2 ljudi...