PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako najbolje skinuti termalnu pastu sa proca?



Shaka
01-07-2009, 20:26
Evo dolazi vrijeme da se i to napravi pa bih htio cuti vase metode ciscenja stare paste i poliranja baze.Inace ja to radim nekom krpom i samo vrhom prsta skidam ali ipak baza ostaje umazana,koristim silver ceramique...Ima li netko bolje rjesenje?i ako netko zna neku bolju pastu do nekih 30ak kunica.

Hidraulicar Kreso
01-07-2009, 20:28
ja sam bio toaletnim papirom skidao pastu, i uvijek bi očistio površinu procesora savršeno, nebi ostalo niti malo bijeloga. Probaj s tim.

IGoR_2803
01-07-2009, 20:28
obična papirnata maramica, nikad nisam imao problema... nikakva sredstva; kad se maramica uprlja, okreneš ju na drugu stranu i laganim kružnim pokretima dok ne skineš sve... po rubovima procesora ili oko gpua ako je o grafi riječ štapići za uši i to po mogućnosti oni koji su... kako da to kažem... tvrđi, da ne puštaju dlačice... :)

Shaka
01-07-2009, 20:32
prvi put sam takoder skinuo toaletnim papirom samo sto nisam htio napisati da ne bude smjesno :) znaci ipak je dobro tako.A za pastu i kako ju nanosite?

DJ Not Nice
01-07-2009, 20:42
Namočio bih vatu za skidanje šminke s 90% alkoholom(može poslužit i aceton, sredstvo za skdanje laka s noktiju). Zatim pređeš i odstranjuješ pastu. Nakon što skineš dosta, uzmeš antistatičnu krpicu(pamuk može poslužit) i obrišeš lijepo.

Done!

Sad sam vidio da si pitao kako nanijeti pastu, pa, ima puno načina. Ja je nanosim na ovaj, uzmem vrećicu plastičnu, po mogućnosti one tanje. Zategnem je oko kažiprsta i razmazujem pastu koju sam nanio na sredinu procesora.
Razmazuješ od gore prema dole, i na kraju lijevo prema desno.
Mislim, ti ne moraš tako, ali ono, pokriješ dosta brzo sve.

Bartuc
01-07-2009, 21:34
Ja skidam pomoću spužvice za lice i alkohola, tako da se skine i sva masnoća sa procesora. Još uz to si zemem i jedan štapić za uha tako da počistim teže dostupne dijelove, ukoliko ih ima.


Inače preferiram AC Silver 5 pastu rađe nego Ceramique, to koristim godinama i zadovoljan sam kvalitetom paste.

KI KI
01-07-2009, 21:35
a jel ima neke velike razlike izmedu te 2 paste ili je nikakva skoro?

IGoR_2803
01-07-2009, 21:59
a jel ima neke velike razlike izmedu te 2 paste ili je nikakva skoro?

as ceramique se teže razmaže kolko se ja sjećam, jednom sam je koristio...

KI KI
01-07-2009, 22:18
ja sam sam procitao da AC silver provodi struju a ova ne... a dalje neznam

Bartuc
01-07-2009, 22:35
Da, Ceramique ti je čisto izolacijska pasta te nema šanse da provede struju, dok Silver 5 također nije direktan vodič ali postoji šansa da provede struju zbog primjese srebra koji je ujedno i odličan materijal za provoditi struju, ali i odličan materijal za prijenos topline. Tebi je u interesu da imaš što bolji vodič za temperaturu između baze coolera i procesora, ali opet, nije esencijalno pošto je relana razlika svega u cca 2 celzijeva stupnja. Pasta ti služi za popunjivanje mikro pukotina na bazi coolera te površini procesora tako da nemaš zračnih čepova između CPU-a i coolera gdje se razvija toplina. Pošto su to mikro i sitnije pukotine, dovoljan je strašno tanki sloj da pasta obavi svoj zadatak. Ipak je baza coolera ta koja odvodi toplinu sa procesora, a bazu hladiš preko rashladnih rešetkica i ventilatora. Tako da nećeš pogriješiti niti sa Ceramique niti sa Silver pastom, ne mora te brinuti vodljivost struje pošto su današnji procesori tako dizajnirani da nemaš kaj skuriti sa pastom, sve je zaštičeno u metalnoj "kutijici", a i stavljaš tako tanki sloj da se pasta nemre rascjediti okolo izvan procesora.


PS: Zato je važno skinuti paste koje dođu nakeljeno na baze coolera pošto su to uglavnom loše paste i nanesene su kao niti sebi niti svom, tko bi to izdržo (Odmori se tata FTW :pray: :D) Čak nije loša fora niti skinuti cooler sa grafe, očistiti proc i bazu, nanjeti pravilno sloj paste i sve vratiti na mjesto, ako naravno paziš da ne izgubiš garanciju. Ja sam na HD3850 samom promijenom paste dobio nekoliko stupnjeva niže temperature, pošto je to bilo naneseno katastrofalno.

Hidraulicar Kreso
01-07-2009, 22:42
jasam samo na svojoj bivšoj hd 2600 mijenjao pastu. Prije toga sam štapićima za uši skinuo staru, malo još sa alkoholom ostatke koji su se skorili, nanio novu i spojio cooler. Dobio sam dosta niže temperature, s time da sam OC-ao gpu za 100 mhz.

DJ Not Nice
01-07-2009, 22:58
Google lapping, za iskusnije : )

Feanor
01-07-2009, 23:15
uglavnom loše paste i nanesene su kao niti sebi niti svom, tko bi to izdržo (Odmori se tata FTW :pray: :D)
:rotfl: :pray:
Inace stvarno ne stavljam ovakve postove ali...

RIDER32
01-07-2009, 23:22
Ja uzmem Medicinski alkohol i kuhinjski papir (ono ko WC papir samo je duplo vece :D ) i oderi. Sviđa mi se kod alkohola sto u njega mozes umocit procesor i za pola minute procesor je spreman za rad jer alkohol jako brzo isparava na sobnoj temperaturi.

DJ Not Nice
01-07-2009, 23:25
Moje zadnje ekstremno čišćenje svih komponenti i periferije me koštalo 1 litre konjaka starog 11 godina xD

Feanor
01-07-2009, 23:39
Moje zadnje ekstremno čišćenje svih komponenti i periferije me koštalo 1 litre konjaka starog 11 godina xD


Oj avetnijo, sudbo teška li si....

RIDER32
01-07-2009, 23:40
Moje zadnje ekstremno čišćenje svih komponenti i periferije me koštalo 1 litre konjaka starog 11 godina xD
:kill: Ocistio bi ti ja komp da si mi dao tu litru konjaka :kill:

DJ Not Nice
01-07-2009, 23:40
Da se nadovežem samo;
dobro da ima još ^^

RIDER32
02-07-2009, 02:18
Je ti treba opet ocistit komp? :D