PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ništa od LAN-a u StarCraftu II



IgGy
01-07-2009, 15:52
Trla baba LAN, ali ne u StarCraftu II, tako je službeno najavio Blizzard. Drugim riječima, namjeravate li igrati vaš omiljeni RTS na nekom LAN partyju, neće ići.

Razlog zbog kojeg je Blizzard odlučio ne uključiti LAN u StarCraftu II, kaže developer jest zato što će planirana tehnologija biti integrirana u Battle.net, no isto tako i zbog potencijalnog utjecaja piratstva.

Doduše vjerujemo kako će Blizzard nakon 37 trilijuna prodanih primjeraka (i to samo u Južnoj Koreji) LAN pridodati u kakvom patchu. Ili, kako je u današnje vrijeme sve popularnije, u obliku "downloadable contenta" za 5 dolara.

Mirogamemasta
01-07-2009, 23:52
A bas sam mislio kao ce ova peticija uspjeti! :(
http://www.petitiononline.com/LANSC2/petition.htmlS
Ma ionako je premalo glasova, jedna kap u moru.
Evo bas mo to maloprije raspravljali u starcraft podforumu i reci cu ono sto sam tamo rekao. My Quote:
"U vezi LAN-a zbilja ne podrzavam Blizzarda. Prvenstveno zbog toga sto sam cuo (i vidio) kako battle.net ima problema sa lagom.Druga stvar je to sto nema svatko interneti i potpunio drukcija je stvar kad sa frendovima igras u istoj sobi od onoga kad igrate preko neta udaljeni kilometrima jedni od drugih."

SkunK
02-07-2009, 01:44
A bas sam mislio kao ce ova peticija uspjeti! :(
http://www.petitiononline.com/LANSC2/petition.htmlS
Ma ionako je premalo glasova, jedna kap u moru.
Evo bas mo to maloprije raspravljali u starcraft podforumu i reci cu ono sto sam tamo rekao. My Quote:
"U vezi LAN-a zbilja ne podrzavam Blizzarda. Prvenstveno zbog toga sto sam cuo (i vidio) kako battle.net ima problema sa lagom.Druga stvar je to sto nema svatko interneti i potpunio drukcija je stvar kad sa frendovima igras u istoj sobi od onoga kad igrate preko neta udaljeni kilometrima jedni od drugih."

Možete vi biti u istoj sobi i igrati preko Battle.Net servisa.

Netko je napomenuo da je tu probelm jedino ako "Internet ne radi" tj. ako padne u vrijeme kad igrate, no to je praktički ekvivalent mogućnosti da će nestati struje dok igrate...

Mirogamemasta
02-07-2009, 01:56
A sta je sa lagom?

RIDER32
02-07-2009, 01:58
Pa valda kompovi između sebe razgovaraju u dosadasnjem lanu a bitne podatke šalju na server.

Inace... vrlo glupa ideja kao i sve ostale "antipiratske" ideje koje ispadnu unakažene poput one u GTA4.

Scourge92
02-07-2009, 02:18
ja mislim da ideja ni nije toliko glupa zato što se originalni SC i Brood War preko garene mogu igrati i sa piratskim verzijama, a ovako to neće ić, al opet, sigurno će gusari izmislit nešta da se zaobiđe to povezivanje sa battlenet serverom tako da je ovo samo privremena zapreka piratskom LAN igranju. U svakom slučaju, ideja nije glupa, ali gotovo je sigurno da neće zaustaviti piratiju tako da samo otežava igranje osobama koje kupe original igru.

RIDER32
02-07-2009, 02:38
Da. Problem je u tome sto kompliciraju postenim kupcima. Kom se da doc na lan i prvo nastimavati da se svi mogu spojiti na net pa da bi se logirali na ACC pa tek onda zaigrali. Kom se da doblaciti net u garazu (ako se npr tamo odrzava lan)...
Ko namjerava kupiti original kupiti ce ga kad tad, a ko ne namjerava ni najaca pir@tska zastita ga nece potaknit da je kupi.
Primjer opet GTA4 :D uložili su 200k dolara da naprave zastitu koja nije izdrzala ni tjedan dana. A ko je planirao kupiti igru i kupio ju je, ko nije zaigrao ju je za par dana. Uostalom da nepricam kolko su mogli zaraditi da su tih 200k ulozili u optimizaciju da npr. jednojezgreni CPU moue vuci igru. Danas bi ju i ja veselo navlacio na svojoj masini... ali ne...

SkunK
02-07-2009, 10:17
A sta je sa lagom?

Očito nikad nisi igrao na ICCUPu koji je uspješno implementirao "LAN latency" preko Battle.Net-a.

Lag je danas uz tu implementaciju najmanji problem. Ljudi iz ICCUPa su ponudili antihack paket koji sadrži mnogo opcija pa i tu, samo je uključite i ti i tvoj protivnik dok igrate i to je to. Znači to baš i ne drži vodu kao potreba za LAN-om.


http://www.iccup.com



btw. i da nema ove iznimno korisne stvarčice, pričamo o dobu kada su brzine broadbanda takve da je LAG minoran ili nikakav. Pogotovo ako uzmeš u obzir da će tip dofurati PC u tvoju garažu skupa s ostalima, spojite se na Battle.Net i server je jednako blizu svima jer ne samo da s te svi npr. u Hrvatskoj nego ste u istoj prostoriji.

Nije sad da je jedan u Južnoj Koreji, drugi u SAD-u a treći u Hrvatskoj.

W1k1n6
03-07-2009, 13:07
Nadao sam se da će ipak popustiti pod pritiskom javnosti, ali ovo je fakat katastrofa. Drugim riječima ne možete odvesti ekipu preko vikenda u kolibu u šumi gdje imate samo struju ili agregat i baciti SC2, da ne govorim o LAN Partyima za koje se uglavnom iznajmljuju prostori tipa mjesne zajednice i birtije. Ovisni ste o internetu, a čak i ako ga imate u takvim prostorima teško da ćete moći okupiti neku veću ekipu kako se obično radi na LAN-ovima jer je igranje praktično nemoguće. Pokušajte spojiti 30-60 računala u jednu ili više mreža preko jedne DSL linije i uživajte u čarima multiplayera SC2 :) Možda poskoči prodaja Routera.
Ili 1v1 LAN party, dvojica igraju, dvadeset čeka na red. Divota.
Kako će se ovo odraziti na progaming scenu tek treba vidjeti, sigurno Reiko ima informacije iz prve ruke...

Lord Ragnarok
03-07-2009, 13:27
za sve te informacije bacite oko na wc3/sc podforum (nije da ga malo reklamiram ali eto xD)

MasaKrisT
03-07-2009, 15:17
Osobno sam gotovo uvjeren da ce izaci nekakva druga sitnica koja ce omoguciti igranje umrezenim kompovima, kojima-neznam.Nije Blizzard od juce, pa sami imaju jedne od najvecih lanova na svijetu,znaju koji su to eventi,nebi ubili tako nesto.Kao da napravis auto bez kotaca.Zato mirno spavam.

ALG
03-07-2009, 15:43
Nadao sam se da će ipak popustiti pod pritiskom javnosti, ali ovo je fakat katastrofa. Drugim riječima ne možete odvesti ekipu preko vikenda u kolibu u šumi gdje imate samo struju ili agregat i baciti SC2, da ne govorim o LAN Partyima za koje se uglavnom iznajmljuju prostori tipa mjesne zajednice i birtije. Ovisni ste o internetu, a čak i ako ga imate u takvim prostorima teško da ćete moći okupiti neku veću ekipu kako se obično radi na LAN-ovima jer je igranje praktično nemoguće. Pokušajte spojiti 30-60 računala u jednu ili više mreža preko jedne DSL linije i uživajte u čarima multiplayera SC2 :) Možda poskoči prodaja Routera.
Ili 1v1 LAN party, dvojica igraju, dvadeset čeka na red. Divota.
Kako će se ovo odraziti na progaming scenu tek treba vidjeti, sigurno Reiko ima informacije iz prve ruke...


Da se i koliba riješit ukoliko je u signalu mobilnog operatera.
npr. ja imam kod t-coma mobile internet-3 giga tako da nije frka spojiti se od bilo gdje; jedino bi mulariji to mogao bit problem jer t-com neda uslugu iznad giga bez kreditne i plaćanja preko trajnog naloga.

SkunK
03-07-2009, 20:38
Nadao sam se da će ipak popustiti pod pritiskom javnosti, ali ovo je fakat katastrofa. Drugim riječima ne možete odvesti ekipu preko vikenda u kolibu u šumi gdje imate samo struju ili agregat i baciti SC2, da ne govorim o LAN Partyima za koje se uglavnom iznajmljuju prostori tipa mjesne zajednice i birtije. Ovisni ste o internetu, a čak i ako ga imate u takvim prostorima teško da ćete moći okupiti neku veću ekipu kako se obično radi na LAN-ovima jer je igranje praktično nemoguće. Pokušajte spojiti 30-60 računala u jednu ili više mreža preko jedne DSL linije i uživajte u čarima multiplayera SC2 :) Možda poskoči prodaja Routera.
Ili 1v1 LAN party, dvojica igraju, dvadeset čeka na red. Divota.
Kako će se ovo odraziti na progaming scenu tek treba vidjeti, sigurno Reiko ima informacije iz prve ruke...

Informacije iz prve ruke su ove :

KESPA je već poludila, najviše zbog LAN latencije jer su svi proleague turniri dosad bili u LAN-u i nije bilo nikakvog "štekanja". E sad, zbog današnjih brzina broadband Interneta nebi trebalo biti ni govora o nekom latencyu pogotovo jer su u tom okruženju računala blizu. Problem je u tome što je u Južnoj Koreji i eSportsu općenito to škakljiva tema pošto se već našlo ljudi koji neovisno o ne postojanju "laga" ipak smatraju da postoji zastoj od 0,0001 sekunde što u igrama poput Starcrafta može (vjerujte mi dovoljan je jedan misclick u toj milisekundi da sve padne u vodu) rezultirati bjesnim igračima. Iako je ovo pomalo smješno, u teoriji imaju pravo... ma rekao bi i u praksi jer je ipak činjenica da takva linija "kaska" za pravom LAN vezom dva dedicirana računala.

E sad, kako će se oni snositi s time teško je reći, osim toga njihova scena je veoma konzervativna i pravila su stroga tako da bi moglo biti na kraju svega... puno je love u igri i zamislite sad situaciju kad netko izgubi i počme se žaliti (kao u SAD-u gdje se može optužiti svakog za svašta) da je izgubio zato jer ne igraju preko LAN-a pa mu nije zbog laga "uhvatilo" klik attack.

W1k1n6
04-07-2009, 07:56
Profesionalnom e-sportu je to veliki udarac. To je otprilike kao da u profesionalnom nogometu na svjetskom prvenstvu jedna ekipa ima gol širi za 1 centimetar. Koliko god djelovalo minorno i koliko god netko pričao da se u poluvremenu mijenjaju strane pa svi imaju iste uvjete, takva razlika itekako može odlučiti hoće li se lopta u nekom trenutku od vratnice odbiti van ili u gol, pa tako i kreirati osvajača prvenstva. Što bi bilo kada bi to poražena ekipa ustanovila? U FIFA-i bi letile glave, a prvenstvo bi se vjerojatno poništilo.

SkunK
04-07-2009, 12:47
Profesionalnom e-sportu je to veliki udarac. To je otprilike kao da u profesionalnom nogometu na svjetskom prvenstvu jedna ekipa ima gol širi za 1 centimetar. Koliko god djelovalo minorno i koliko god netko pričao da se u poluvremenu mijenjaju strane pa svi imaju iste uvjete, takva razlika itekako može odlučiti hoće li se lopta u nekom trenutku od vratnice odbiti van ili u gol, pa tako i kreirati osvajača prvenstva. Što bi bilo kada bi to poražena ekipa ustanovila? U FIFA-i bi letile glave, a prvenstvo bi se vjerojatno poništilo.

Pa da, slažem se...dobru si usporedbu napravio s nogometom, ista stvar se može dogoditi u više-manje svakom sportu.

Čak i to nebi bilo toliko značajno koliko je, opet naglašavam - jako puno love u pitanju, a ljudi će dati sve (i igrati prljavo ako treba) samo da zarade što više love pa makar to značilo iskorištavanje nepostojanje LAN-a.

Deadwalker
04-07-2009, 12:57
Ja imam dojam da je to jos jedan pokusavaj smanjivanja piratizacije(bez lana, piratske verzije igre nece biti u mogucnosti imati bilokakvo online igranje) te druga jos vaznija stvar, prisiljavanje igraca da se koristi Battle.net 2.0. U biti, to nemora biti lose, al imam neki feeling da ce se i taj Battle.net na kraju placat, Opet, sve je samo u parama... :wink:

MasaKrisT
04-07-2009, 13:15
Eh, da si citao vijesti znao bi da se bnet ne placa.

Deadwalker
04-07-2009, 13:16
Znam da se ne placa :wink: Al kazem, imam dojam da bi se to moglo u buducnosti promjenit...

Bambi
05-07-2009, 10:37
Mi često dogovaramo LAN partije kod mog kolega koji nema priljučak na internet :twisted: . Ovo što su napravili je idiotluk :twisted:

SkunK
05-07-2009, 11:17
Još jedna stvar je i kontrola Blizzarda koji hoće kontrolirati eSports, jer pazite kad je LAN bio u igri radile su privatne, lokalne kreže a sad je sve na unificiranom serveru koji je jedina mogućnost za multiplayer igranje = lakša kontrola Blizzarda nad elektroničkim sportom koji će dodatno ojačati (masovno) kroz Starcraft 2.

Deadwalker
05-07-2009, 11:21
Upravo to. Jednostavno nas Blizzard prisiljava da koristimo njihov Battle.net 2.0. Tu je fakat velika lova u pitanju, posebice oko ovih elektronickih sportova, a Blizzard, posto je njihova igra u pitanju, hoce normalno jedan dio kolaca. Jebi ga, opet su u pitanju samo novci i marketing. Ista stvar kao kad su odlucili razdjeliti Starcraft 2 prakticki na 3 igre... :wink:

SkunK
05-07-2009, 11:43
Upravo to. Jednostavno nas Blizzard prisiljava da koristimo njihov Battle.net 2.0. Tu je fakat velika lova u pitanju, posebice oko ovih elektronickih sportova, a Blizzard, posto je njihova igra u pitanju, hoce normalno jedan dio kolaca. Jebi ga, opet su u pitanju samo novci i marketing. Ista stvar kao kad su odlucili razdjeliti Starcraft 2 prakticki na 3 igre... :wink:

Dobro ovo za tri igre službeno "objašnjenje" je da nisu mogli napraviti "epic" kampanju samo u jednoj igri ali da bi i da su pokušali napraviti neki balans malo veće kampanje - igra izašla prekasno.

Deadwalker
05-07-2009, 11:54
Igra kasni godinu dana vec. I to samo radi WoW-a. Citao sam to negdje na netu. A glede ove podjele, sluzbeno objasnjenje ke takvo, ali u biti pokusavaju izvuci maksimalnu financijsku korist iz igre. Kao sto sam vec jednom rekao, nemam nista protiv, barem cemo imati puno sadrzaja u igri i ako je vjerovati Blizzardovim ekspanzijama, svaka ce jos znatno poboljsati osnovnu igru. Bas me zanima da li ce biti ponovo onakve navale na ducane, kao dok je bilo pitanje WoW-a... :)

SkunK
05-07-2009, 17:57
Bas me zanima da li ce biti ponovo onakve navale na ducane, kao dok je bilo pitanje WoW-a... :)

Ne vjerujem... dućani će biti pregaženi nakon izlaska Starcrafta 2 pa ostali gameri naće imati gdje čekati drugi dan :)

W1k1n6
08-07-2009, 08:12
... i to tri puta za redom... najmanje :)

SkunK
08-07-2009, 11:48
... i to tri puta za redom... najmanje :)

:pray:

Htio sam samo naglasiti još kako će opcija bez LAN-a u Starcraftu 2 jako puno utjecati na Kinesku eSports scenu jer i dan danas doslovno niti jedan Kinez zbog loših veza u Kini nemože igrati normalno preko Battle.Neta, koliko je samo turnira propalo zato jer je lag naspram drugih igrača bio ogroman a mečevi s time neigirivi.

Deadwalker
08-07-2009, 17:15
Ova mjera je u biti samo borba protiv piratije jer Starcraft bez multiplayer-a je upalo manje zanimljiva igra(za one koji koriste piratske verzije ofkors :) ). E sad, sta je bolje, manje piratizirana igra ili problemi s kineskim trzistem i e-sport scenom? Za neke jedno, za neke drugo... Kolko sam shvatio, ovaj Starcraft 2 također cilja na igrace koji nikada nisu prije igrali Starcraft i tu je rijec o velikim novcima, a na tom segmentu Blizzard zeli izgubiti sto manje jer je to veliki kolac trzista. To je samo moje neko razmisljanje... :)

SkunK
08-07-2009, 19:02
Ova mjera je u biti samo borba protiv piratije jer Starcraft bez multiplayer-a je upalo manje zanimljiva igra(za one koji koriste skrivene u čudesnoj šumi pod čarobnim hrastom verzije ofkors :) ). E sad, sta je bolje, manje piratizirana igra ili problemi s kineskim trzistem i e-sport scenom? Za neke jedno, za neke drugo... Kolko sam shvatio, ovaj Starcraft 2 također cilja na igrace koji nikada nisu prije igrali Starcraft i tu je rijec o velikim novcima, a na tom segmentu Blizzard zeli izgubiti sto manje jer je to veliki kolac trzista. To je samo moje neko razmisljanje... :)

Cilja se na eSports koji će izlaskom Starcrafta 2 poprimiti neke nove dimenzije i najvjerovatnije postati globalna stvar. Kina je poslje Južne Koreje, najaktivnija što se tiče elektroničkog sporta.

ALG
12-07-2009, 08:23
Ova mjera je u biti samo borba protiv piratije jer Starcraft bez multiplayer-a je upalo manje zanimljiva igra(za one koji koriste skrivene u čudesnoj šumi pod čarobnim hrastom verzije ofkors :) ). E sad, sta je bolje, manje piratizirana igra ili problemi s kineskim trzistem i e-sport scenom? Za neke jedno, za neke drugo... Kolko sam shvatio, ovaj Starcraft 2 također cilja na igrace koji nikada nisu prije igrali Starcraft i tu je rijec o velikim novcima, a na tom segmentu Blizzard zeli izgubiti sto manje jer je to veliki kolac trzista. To je samo moje neko razmisljanje... :)


Vjerojatno će postojat kakvi pira_tski serveri preko kojih ćeš moć zaobić bnet samo je pitanje koliko će "to bit to" igrat na piratu i u kolikoj će mjeri pira_tski serveri bit u stanju simulirati bnet2 budući da ih drže entuzijasti koji uglavnom od toga nemaju niš.
Uglavnom, bilo kako bilo, ja ću izdvojit paru za preorder jer i tako kupujem samo ono najbolje što u godini izađe a da me zanima, znači 2-3 igre, a SC2 mislim da nikako ne može bit bačena para.