PDA

Pogledaj cijelu verziju : Moderno ratovanje kao videoigra?



Deadwalker
28-06-2009, 11:05
Dakle, sjedim ja danas kao i svaku nedjelju na jutarnjoj kavi u svom omiljenom bircu citajuci novine. Listajuci dosadne politicke clanke, naletim na jedan zanimljivi. Naslov je isao nekako ovako: "Prvi rat u povijesti gdje covjek ratuje protiv stroja..." U biti, radi se o americkom ratu protiv talibana u Pakistanu. Samo sto u ovom ratu talibani ratuju protiv Amerikanaca koji su udaljeni oko 5000km od bojista. U prijevodu - talibani ratuju protiv robota. Ti roboti su bezpilotne letjelice Reaperi koje navodi americki vojnik u ugodnoj fotelji iz Nevade, u blizini Las Vegasa. To cudo otprilike ovako izgleda:

http://warisboring.com/wp-content/uploads/2009/02/reaper-front_s.jpg

Ono sto je zanimljivo, te robotske letjelice prema americkim navodima su iznimno ubojite i efikasne iako normalno pakistanske vlasti tvrde da puno neduznih civila stradava u takvim napadima. Također zanimljivo je da predsjednik Obama jako podupire ovaj program te ce se intezitet takvog nacina ratovanja jos pojacati. Naravno, ovakve robotske letjelice su tek pocetak i nebi se trebali cuditi kada ce se u buducnosti i sa svim zemljanim oklopnim vozilima upravljati na ovaj nacin. Mozda ni terminatori nisu ipak takva fikcija, hehe. Ono, umjesto ljudi da se soraju terminatori 8)
Naravno, sve u zivotu ima svoje prednosti i nedostatke. Prednosti su sto ovakvim nacinom nema ljudskih zrtava, i vojska tako postaje puno bezopasnije zanimanje. Nedostatak je pak sto robot nikada ne moze u nekakvoj realnoj situaciji reagirati dobro kao potpuno uvjezbani marinac. Također, ovakav nacin ratovanja mnogi smatraju "kukavickim" sto sada itekako izaziva problem, posto u pakistanskim brdima npr. postoje mnoga plemena koja su vazan saveznik Amerima a oni itekako cijene hrabrost i pozrtvornost.

U biti, da ne duljim previse, sta vi cijenjeni forumasi mislite o svemu tome? Hoce li za nekih 50-100 godina sav posao ratovanja obavljati strojevi? Smijesi li se gamerima osim progaminga jos jedno uspjesno zanimanje? :D

Discuss...

Samael
28-06-2009, 11:08
zašto mi u glavi odzvanja "terminator, terminator, terminator..."?

Constantine
28-06-2009, 11:24
Nije li to glabal hawk na slici?možda se varam,možda je to nasljednik global hawka.Uglavnom,danas su prilicno razvijeni ti UAV-i i ULV-i,prvo je bio predator koji nosi i projektile i moze detektirat tragove auta na tlu,sad imaju i bespilotni helikopteri,bespilotna vozila na kopnu,global hawk,mini UAV koji se lansira iz ruke,prejebeno.

Deadwalker
28-06-2009, 11:30
kolko sam shvatio reaper je nasljednik predatora. Lokalni stanovnici ih zovu jos "crvene pcele". Ono, moderna robotika i racunalna tehnologija cuda cine. Brijem si da ce za određeno vrime takva robotska vozila biti daleko sposobnija kada njima upravlja racunalo, a ne covjek.(dobro, racunalom upravlja covik i tu je također vazan njegov skill)

Constantine
28-06-2009, 11:37
Onda je možda reaper=global hawk ili je global hawk nasljednik predatora,a reaper global hawka.

The Jackal
28-06-2009, 11:40
zašto mi u glavi odzvanja "terminator, terminator, terminator..."?

Nisi jedini :o

Deadwalker
28-06-2009, 11:43
Onda je možda reaper=global hawk ili je global hawk nasljednik predatora,a reaper global hawka.

a moze biti :) Nisam toliko upucen u americku robotsku avijaciju... :)
Al ono, koji je to posao. Dođe lik, zabaci se u fotelju, primi kontroler, poskida par talibana tamo u nekakvoj zabiti i ode kuci na veceru. Isti bog kao i gaming, hehe :P

Lord Ragnarok
28-06-2009, 11:55
uskoro cu napokon moci s pravom koristiti naziv ''lethal combat machine'' :D

inace, rade cu podupirati ovakav nacin ratovanja ali pod uvjetom da su obje zaracene strane opremljene tim robotima, te da nema ljudskih zrtava. strana izgubi rat kada vise nema tih robota da se bore za nju.

Constantine
28-06-2009, 12:07
uskoro cu napokon moci s pravom koristiti naziv ''lethal combat amchine'' :D

inace, rade cu podupirati ovakav nacin ratovanja ali pod uvjetom da su obje zaracene strane opremljene tim robotima, te da nema ljudskih zrtava. strana izgubi rat kada vise nema tih robota da se bore za nju.
erm,odkud talibanima roboti,ovakav nacin ratovanja ima smisla jedino ako se ratuje protiv ljudi,terorista.
@Deadwalker,da,isto ko i gaming,samo sto ubijas ljude zapravo.

Deadwalker
28-06-2009, 12:11
@Deadwalker,da,isto ko i gaming,samo sto ubijas ljude zapravo.

onaj smajlic na kraju moje recenice ima znacenje... :wink:

Constantine
28-06-2009, 12:16
znam,nisam ni napisao recenicu u nekom negativnom smislu :)

Deadwalker
28-06-2009, 12:19
sorry onda, krivo sam te skuzil... :)

Neven <R>
28-06-2009, 12:21
Mislim da se tako nešto razvija i za kontrolu tenkova, bilo je u nekom dokumentarcu na discoveryju.

dale
28-06-2009, 12:23
Ne podržavam rat.

Lord Ragnarok
28-06-2009, 12:30
@constantine racunao sam za buducnost, kada dode do nekog velikog rata, recimo russia vs US and A. sa sobom povuku jos xy zemalja u rat, te one povuku jos xy zemalja te imam svjetski rat (3 valjda). i jednostavno se na bojisnice ne salju ljudi, ljudi u vozilima ili nes takvo, vec samo ti roboti/remote control tenkici/nes takvo. em bi ratovanje postalo kolko-tolko dostojanstvenije te nebi djeca/zene/starci stradavali u bombardiranjima grada.

kada smo vec kod ''kao gaming, samo ubijas ljude'', to me podsjetilo na jednu epizodu star treka (mislim da je cpt Kirk bio) kada su dosli na planet koji je stoljecima bio u ratu. no nije bilo nikakvih tragova bombardiranja/rata/icega, sve je bilo savrseno ocuvano. zasto? jer su se samo provodile simulacije na računalu. nakon recimo napada poginulo je 250 ljudi na tom i tom podrucju. random selekcijom racunalo bi odabralo 250 ljudi sa tog podrucja te bi dosla policija/vojska/stagod te ih odvela u vjecna lovista. malo pretjerano, nam, ali eto. samo kazem da me podsjetilo

Lord Ragnarok
28-06-2009, 12:36
kada nestane tih robota je gg, spusio si rat. isto kao kada u sadasnjem ratu ostanes bez vojske (poginula/pala u zarobljenistvo/raspustena je, izgubio si rat

Nedostatak je pak sto robot nikada ne moze u nekakvoj realnoj situaciji reagirati dobro kao potpuno uvjezbani marinac.
pa zato bi ih ljudi upravljali? sigurno nebi dao AI-u da upravlja robotima, da se nebi dogodio terminator effect

keko
28-06-2009, 12:43
Mislim da takvo ratovanje neće baš i puno promijeniti, naime, nakon što nekoj zemlji budu uništeni svi roboti, sumnjam da će vođa te zemlje odustati od rata prije no što ga potpuno rasture, jednostavno će nagurati puške ljudima u ruke i opet se vraćamo na staro.

Constantine
28-06-2009, 12:54
@Lord Ragnarok,nije US of A nego je US and A :D

Lord Ragnarok
28-06-2009, 12:58
fix'd :D a bas sam si mislio dal je of ili and

Neven <R>
28-06-2009, 13:00
Ehm United States of America

US of A

dale
28-06-2009, 13:03
@Lord Ragnarok,nije US of A nego je US and A :D


fix'd :D a bas sam si mislio dal je of ili and

:pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

Lord Ragnarok
28-06-2009, 13:08
k, fail >.<'
necu se komentirati vise :(

Raz
28-06-2009, 13:28
Ratova će nažalost uvijek biti, željeli mi to ili ne. Roboti će definitivno imat ogromni utjecaj na bojišnici (a već i imaju) no nakraju će se sve svesti na ubijanje civila nakon što se neprijateljska "mašinerija" eliminira. Inače to ustvari nebi bio rat, već igra.

Naravno da bi bilo puno bolje da sve ostane na robotima (tj. da uopće nema ratova, ali nwm) no mislim da je cilj ratova ustvari osvojit neprijateljski teritorij te ga psihički i fizički uništit neprijatelje, a to se samo sa stradavanjem mašinerije nažalost nemože učiniti.

Grim
28-06-2009, 15:08
Roboti ce definitivno imati veliku ulogu u modernom ratovanju, s obzirom da je to vec dosta razvijena i efikasna tehnologija.
Ljudi jesu bolji od robota, ali nisi izdrzljivi, bez straha, itd. zbog toga cemo imati robote ne ljude na bojistu neko vrijeme. Neko vrijeme, to je glavna rijec, dok se ne dode do granice kada cemo poceti genetski modeficirati ljude te ih klonirati, ogromne klonirane vojske supervojnika koji su poslusni i bez straha, ne trebaju puno jesti, itd.

To ce biti kraj ljudske civilizacije :(

The Dell
28-06-2009, 15:23
Žali bože te nove tehnologije... nemoš ti pobijediti rat ako nekome rasturaš vojsku duracell zečića i autića/aviona na daljinsko upravljanje... Uvijek će tu biti neki human koji mora nastradati.. Make love, not war! :thumbs2:

Arbiter of Change
28-06-2009, 15:27
@The Dell:
Ne baš, budući da moderno ratovanje teži prema smanjenju žrtva i prakticiranju tzv. strateških udara na vitalne lokacije da se izbjegne kolateralna šteta.

Raz
28-06-2009, 15:32
qfyDW6x2JkU

Par primjera :)

Deadwalker
28-06-2009, 15:42
Skada cemo poceti genetski modeficirati ljude te ih klonirati, ogromne klonirane vojske supervojnika koji su poslusni i bez straha, ne trebaju puno jesti, itd.

To ce biti kraj ljudske civilizacije :(

-bzWSJG93P8
sorry, morao sam, bilo je jace od mene... :rotfl:

Grim
28-06-2009, 15:46
Nazalost to ce biti istina, kada se vec voce genitski modeficira zamisli sto ce biti s ljudima, napravis supercovjeka te ga kloniras x10000 puta, sta ce ti ostali ljudi s "losim" genetskim materijalom :(

Jebes robote :(

Deadwalker
28-06-2009, 15:49
a dobro, samo jos smo daleko od toga. A i mislim da je drustvo napredovalo dosta da prepozna takve stvari i prekine ih. To se vec i sada vidi kada se govori o kloniranju ljudi, embrijima itd...nebi sada ulazio u tu problematiku

Grim
28-06-2009, 15:55
Roboti su sadasnjost, za 20 godina ce biti u redovnoj vojsci, te ce sve drukcije radit. Uostalom pogledajte ljudski napredak u zadnjih 200 godina, sta smo sve napravili, sada imamo vozila koja can ljudi ni ne voze, vojnik se zavali u fotelju, upravljac i kolje talibane udaljene tisucama kilometra.
Imam ideju za temu :D

Constantine
28-06-2009, 17:37
Ehm United States of America

US of A
erm,niko ovdje nije gledao Borata :(

Grim
28-06-2009, 17:44
US and A, Borata niste gledali, sramote:
rNKfH6nTTfY
:(

Sickmanno1
28-06-2009, 18:04
Mah...

Bolje bi bilo da izmisle respawn ili save/load ^^

The Jackal
28-06-2009, 18:07
Sick.. svaki sejv/load bi well.. disturbao tajm spejs kotinjum.

The Jackal
28-06-2009, 18:14
tajm spejs kontinjum (:

du ju get it nau?

Marko_Gamer
29-06-2009, 18:11
mislim da bi trebalo organizirai cod4 lan izmedju dvije zaracene strane s 10v10 naj1337 ljudi gdje svaka strana bira svoju mapu. bio bi livestream na svim vecim televizijskim kucama svake drzave, a ukoliko bi bilo izjednaceno bio bi sudden death s nozevima RL.

Constantine
29-06-2009, 18:57
mislim da bi trebalo organizirai cod4 lan izmedju dvije zaracene strane s 10v10 naj1337 ljudi gdje svaka strana bira svoju mapu. bio bi livestream na svim vecim televizijskim kucama svake drzave, a ukoliko bi bilo izjednaceno bio bi sudden death s nozevima RL.
kako si ti pametan :pray:

Nodakim
29-06-2009, 18:58
Ehm United States of America

US of A
erm,niko ovdje nije gledao Borata :(


Failate.
Oćito OP nije mislio na Borata kad je pisao post,nego na kako se uobičajeno kaže.

Constantine
29-06-2009, 19:01
ja sam mislio da je failao u oponašanju borata pa sam ga ispravio.

dale
29-06-2009, 19:10
Bilo kako bilo, stavio sam to u sig:D.

A i marko_gamer (demo) se zajebavao :(

Fireblade
29-06-2009, 19:22
mislim da bi trebalo organizirai cod4 lan izmedju dvije zaracene strane s 10v10 naj1337 ljudi gdje svaka strana bira svoju mapu. bio bi livestream na svim vecim televizijskim kucama svake drzave, a ukoliko bi bilo izjednaceno bio bi sudden death s nozevima RL.
kako si ti pametan :pray:

lik je kralj :rotfl: :pray: :pray: :rotfl: :rotfl: :pray:

Marko_Gamer
29-06-2009, 19:45
mislim da bi trebalo organizirai cod4 lan izmedju dvije zaracene strane s 10v10 naj1337 ljudi gdje svaka strana bira svoju mapu. bio bi livestream na svim vecim televizijskim kucama svake drzave, a ukoliko bi bilo izjednaceno bio bi sudden death s nozevima RL.
kako si ti pametan :pray:
ahahahahhahahahhaa

ssalG
29-06-2009, 20:10
Nazalost to ce biti istina, kada se vec voce genitski modeficira zamisli sto ce biti s ljudima, napravis supercovjeka te ga kloniras x10000 puta, sta ce ti ostali ljudi s "losim" genetskim materijalom :(

Jebes robote :(

Zapravo robiti su daleko praktičniji, ti za sve te supervojnike trebaš osigurati smještaj, moraš hi hraniti, moraš osigurati bolnicu za njihove ozlijede...itd.
Za robote s druge strane nemoraš hraniti, treba im smještaj od 2m, ako se ošteti jednostavno ga rastaviš i ponovo iskoristiš njegove djelove, a zamisli koje tek prednosti dobivaš ako ih umrežiš sve.