PDA

Pogledaj cijelu verziju : Programiranje



SHIFT
20-06-2009, 13:56
Bok svima! Ja bih želio naučitii osnove programiranja. Barem ono čisto osnovno, da mi recimo na ekran ispiše nešto, da znam zbrojiti brojeve, ali ne želim naučiti samo kako to napisati već kako to djeluje, imam neštoiskustva u Q-Basicu, e da to bih htio naučiti u C++, mnogi mi kažu da je programiranje jedna od najtežih grana inforamtike a meni kad vidim primjere kodova tako i izgleda. Stoga bih želio naučiti barem osnove da znam kako što funkcionira, a kasnije bih išao na zahtjevnije. Za početak dali netko zna neku stranicu na kojoj su dobri tutoriali (može i na engleskom), ili ako je netko raspoložen da napiše neki kratki tutorial bit ću mu zahvalan. Radim u programu Visual C++ 2008 express (jezik je C++ znam razliku :roll: ) dali je to program dobar za početnike?

Luka
20-06-2009, 14:48
Sdali je to program dobar za početnike?

C++ nije jezik za početnike (što ne znači da je ne moguće početi s njime).

Moja preporuka je da nastaviš s Basicom - nauči koristiti varijable, ifove, petlje; a onda počni s C++om. Također, C++ uči iz knjiga a ne tutoriala jer je preopsežan.

SHIFT
20-06-2009, 14:54
PRINT "Q-BASIC"
INPUT A
INPUT B
C=A+B
IF C > 10 THEN
PRINT "BROJ JE VECI OD 10"
ELSE IF C < 5 THEN
PRINT BROJ JE MANJI OD 5"
ELSE
PRINT "VRIJEDNOST BROJA JE IZMEĐU 5 I 10"
END IF
END

Ovaj program mi je prvi pao na pamet pa napisao sam da znam osnove q-basica, znam if,abs, int, fix (to služi za zaokruživanje brojeva) npr.

A = INT(15.53) ' ispisuje 15 jer uzima samo cjelobrojčani dio variable

kužim ja u Q-Basicu ali sam rekao da bih želio to naučiti u C++.

=====================
edit: znam raditi i goto aredbe iako se to ne preporuča, znam for-next, while-loop, do-while,
znam i neke one naredbe za grafiku, screen, b(box), circle, line, dot...
=====================
edit2: nisam niti htio napisati da znam programirati u q-basic jer čovjek zna programirati tek kad zna sam rješit problem (u programskom jeziku) za kojeg mu je netko spreman platiti!

Luka
20-06-2009, 15:04
Ako želiš C++, kupi knjigu. Analiza i primjena, Demistificirani C++, te dvije kupi i kreni na učenje.

Odmah ću te upozoriti da je C++ puno složeniji, kompleksniji i moćniji od QBa, te nudi puno veću moć upravljanja s računalom. Zbog toga učenje samih osnova može potrajati mjesecima. Za potpuno ovladavanje programiranjem u C++u su potrebne godine rada i iskustva - za razliku od QBa gdje je dovoljno nekoliko mjeseci.

SHIFT
20-06-2009, 15:35
Nekoliko tjedana :wink: (tj. pičeo sam prije 5 tjedana i ovo već super znam rješavam zadatke sa onih županijskih i općinkih natjecanja na ja mislim www.hsin.hr (http://www.hsin.hr)Sako se nevaram), ok probati ću nabaviti tu knjigu(bilo koju) gdje je ima za kupiti?

Luka
20-06-2009, 16:17
Nekoliko tjedana :wink:

Hehe, to su tek osnove QB-a, ima u njemu još hrpa neotkrivenih stvari :)

Što se tiće knjiga, bezbroj puta su spominjane na ovom forumu, pa pretraživanjem možeš pronaći gdje ih kupiti.

SHIFT
20-06-2009, 16:19
Ok, hvala, e našao sam za Demifisticirani C++ na zagreb.info
Sutra ću ju kupiti jer idem u Zagreb

fps_gamer
20-06-2009, 17:27
Nekoliko tjedana :wink:

Hehe, to su tek osnove QB-a, ima u njemu još hrpa neotkrivenih stvari :)

Što se tiće knjiga, bezbroj puta su spominjane na ovom forumu, pa pretraživanjem možeš pronaći gdje ih kupiti.

vidio sam u jednoj knjizi o qbasicu da može i note reproducirati :pray:

SHIFT
20-06-2009, 17:49
da da se postić i sviranje ali je full komplicirano... :thumbs1:

SHIFT
21-06-2009, 11:39
Evo kupio sam knjigu pa lagano krećem pitati ću ako mi nešto neće biti jasno...
nije bilo edit sry... (ako može moderator to sve u jedan post...)

Luka
21-06-2009, 14:20
da, ne možeš editirati više od 40min nakon pisanja...

hf i samo pitaj što ti nije jasno

SHIFT
21-06-2009, 18:34
ok hoću tnx

SHIFT
25-06-2009, 14:36
ovako,moji roditelji su si nešto sa larry ullmanom (http://www.google.hr/search?hl=hr&ei=33tDSu3aEcuzsgbUzaEl&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=larry+ullman&spell=1)Si sad posjetio nas je i donio mi knjigu C osnove programiranja, pitao me dali se interesiram za programiranje i kad sam mu rekao da sam počeo učiti C++ rekao je da sam dobro želio ali da sam bolje mogao početi sa C-om zato jer ima lakšu sintaksu i rekao je da kad naučim(proučim i shvatim) tu knjigu da se prebacim na C++, rekao je da to napravim zato jer za naučiti to sve u C(cijelu knjigu) treba oko 9 mjeseci mukotrpnog rada, a za C++ oko 11-12, i da mi je bolje početi s C i onda da za 1 mjesec mogu naučiti to sve u C++ i da ću tako poznavati 2 jezika a ovako samo jedan, pošto je on sam autor te knjige toplo mi preporuča da prvo prođem nju a tek onda Demifisticirani C++, onda ću ja i postupiti tako, tražit ću pomoć ako zapnem ok?

Luka
25-06-2009, 14:47
Dao ti je loš savjet ako mene pitaš, jer ćeš učenjem C++a ujedno naučiti i C, a nećeš steći zastarjele Covske navike.

SkunK
25-06-2009, 15:58
ovako,moji roditelji su si nešto sa larry ullmanom (http://www.google.hr/search?hl=hr&ei=33tDSu3aEcuzsgbUzaEl&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=larry+ullman&spell=1)Si sad posjetio nas je i donio mi knjigu C osnove programiranja, pitao me dali se interesiram za programiranje i kad sam mu rekao da sam počeo učiti C++ rekao je da sam dobro želio ali da sam bolje mogao početi sa C-om zato jer ima lakšu sintaksu i rekao je da kad naučim(proučim i shvatim) tu knjigu da se prebacim na C++, rekao je da to napravim zato jer za naučiti to sve u C(cijelu knjigu) treba oko 9 mjeseci mukotrpnog rada, a za C++ oko 11-12, i da mi je bolje početi s C i onda da za 1 mjesec mogu naučiti to sve u C++ i da ću tako poznavati 2 jezika a ovako samo jedan, pošto je on sam autor te knjige toplo mi preporuča da prvo prođem nju a tek onda Demifisticirani C++, onda ću ja i postupiti tako, tražit ću pomoć ako zapnem ok?


hahaha :D sorry morao sam.

SHIFT
25-06-2009, 16:18
ok 2 su dosta naprema jednom vraćam se na C++, (ok s ovim nisam ni počeo)

SkunK
25-06-2009, 16:23
Mislim ono, to ti je kao da ja napravim knjigu iz QBasica pa ti pričam kako trebaš početi učiti QBasic pošto je on najlakši jezik i da ćeš s njime moći raditi čuda, i to samo ako koristiš moju knjigu. Isto tako je možeš preporučiti svojim frendovima.

Pusti ti tog tipa (osim toga, kako ga tvoji roditelji poznaju??) i drži se ti provjerenih stvari i puno boljeg C++-a. To ti je moja iskrena preporuka.

SHIFT
25-06-2009, 16:28
preko tetka, moja mama ima sestru čiji je muž bliski prijatelj larry-a pa po tome a otkud ga on poznaje nemam pojma samo znam da mi je tetak radio u nekoj stranoj firmi mislim da DMC Inshigt (valjda se tako piše) pa valjda otuda inače ima 53 godine već je u mirovini prije 20 god si je već osigurao život...

cerberi
25-06-2009, 18:00
ma to nije istina što ti je rekao.
to ti je ko da sad ti učiš sklepati motor auta i onda kad to naučiš da ćeš za mjesec dana znati sklepati cijeli auto ili kamion :O
ne bi baš rekao. ako milioni ljudi mogu naučiti c++ bez bilo kakvog prijašnjeg znanja o programiranju uopće onda možeš i ti, ne treba ti C