PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako u potpunosti defragmentirat disk?



Outmind
19-06-2009, 12:12
Defragmentirao sam disk prvo sa diskeeperom, koji mi je uz autoddefrag disk ostavio jedno 11.5% fragmentiranim. Onda sam sa defragmenterom iz tune up utilities-a još jednom išao defragmentirat, i smanjio fragmentaciiju na 8.5% te mi TU veli da ga dalje ne moram defragmentirat. Jeli mi je tih 8.5% onda dovoljno, ili ga nekako mogu još više defragmentirat (osim s onim built in windows defragom koji je spor ko anemični puž...)

IGoR_2803
19-06-2009, 12:18
nemoj koristiti različit software za defagment... ako se ne varam postoji više metoda (načina) defragmenta, pa ti se mozda zato to desava... ja sam prije koristio o&o defrag u kojem mozes birati način defragmenta, ali sam zakljucio da mi se neda zafrakavati sa njime, te trenutacno koristim defragment od tune up u. 2009 i cisto je ok... uvijek mi nakon procesa javi da je fragmentacija 0.0%...

Outmind
19-06-2009, 12:36
hmmmmmm... budem probao sa tu još jedanpuut, možda bude bolje.

zoky
19-06-2009, 12:49
Moja preporuka ti je Diskeeper! Koristim ga već godinama i mogu reči samo pohvale o njemu!

A kao alternativa, je ono što ti je igor rekao; Tune Up Utilities 2009 (defragment)

Edit: tek sam sada skužio da si već koristio diskeeper :oops:

Edit : :D

Neznam dal ti je to u cilju, ali ako želiš u potupunosti optimatizirati disk koristeći se diskeeperom prouči ovo!


Profesionalan alat stari moj 8) :D

1) Očistiš sve sa RegSupremePro
2) Defragmentiraš HDD sa pravim defragmerom poput Diskepera
3) Defragmentiraš boot zapis na HDD-u
4) Defragmentiraš Master File Table (MFT) na HDD-u
5) Defragmentiraš Page File na HDD-u

-> nakon toga su bolji rezultati zajamčeni :P



Točke 2, 3, 4 i 5 radiš sa Diskeeperom!

Za 3, 4 i 5 odi ovako:

Otvori Diskeeper, označi particiju, stisni properties, stisni na opciju Boot Time Defragmentation te označi opcije "Enable Boot Time..." & "Defragment MTF" & "Defragment Page File"

Nakon toga resetiraš komp...

Imam još par alata za tu primjenu ali možeš sve sa Diskeeperom!


Ako te zanima napravi to... :wink:

C
19-06-2009, 16:08
Ne možeš nikada i nikako defragmentirati totalno cijeli HDD. Točnije, možeš, ali će trajati sve dok se Windows ne digne, nakon toga temp-ovi svih moućih programa se nabiju, pa ih malo očistiš s nekim programom poput CCleanerom, i eto ti rupa na diskovima koje napreskokce popunjavaju random fileovi, pa blago rečeno, nije defragmentirano samim time što si samo pokrenuo Windows.

Ja sam već imao testove za defragmentiranje. Najbolje je prvo imati 40% zauzeća HDD-a, i 60% slobodnog prostora. Zatim pogasiti pagefile.sys, hiberfile.sys i slične, te sve fileove move-ati na kraj diska. Zatim defragmentirati sve sa kraja diska na početak diska kako Bog zapovjeda, i pri tome imati upaljen ignore za ekstenzije temp fajlova, a tim ekstenzija ima cca 50, i ekstenzije koje ćete brisati ili premještavati, npr. avi, ili ako imate hrpu slika, png, jp(e)g, itd. Kada se sve poslaže, smatrajte početak diska zaključan, jer se fileovi neće premještati sa sektora na sektor, niti će se stvarati rupe na početku diskova, jer su ti fileovi takvi kakvi su. Zatim sve temp ekstenzije defragmentirajte na kraj HDD-a, a vaše fileove, fiulmove, slike i sl. stavite na sredinu HDD-a. Zatim upalite pagefile.sys, hilerfile.sys i sl., koje će posaviti jedan iza, a drugi ispred vaših filmova/etc.

Možda ne izgleda totalno složeno, ali evo šta time postignete. Windows, programi i sve ostalo ostaje za uvijek na početku diska. temp-ovi su na kraju diska i puno brže se čitaju. Npr. cache za Mozzilu, puno brže će se stvari otvarati koje već ima na HDD-u, tako da ćete poboljšati brzinu programa kojima temp nešto znači. Tako da ne morate čistiti PC pola godine od temp-ova, samo imajte uključeno da ih defragmentira i sprema na kraj diska. Kada budete htjeli obrisati ih, lako i brzo će se obrisati, zatim ih opet nakupljajte na kraj diska. A sve što instalirate, ići će po redu na početak HDD-a s defragmentiranjem, gdje sam rekao da fileove smatrate zaključanima.

Na taj način stvarate početak HDD-a takvim da je uvijek defragmentiran, ali baš uvijek, i da nema nikada nikakvih minusa. Sredina diska za vaše stvarčice koje su tu samo trenutno, za primjer sam dao filmovi, može to biti i muzika koja će tu vječno stojati. A kraj diska za temp fajlove koji će se najbrže od svega zapisivati i čitati, a tempovi su danas najzahtijevniji, za primjer sam dao Mozzilu koja ima cache na disku, da se puno brže učitava kada je defragmentirano a kraju diska.

S obzirom da je to dugotrajan posao, sve ručno praktički, ali i najbolji, kojeg je ultra lako održavati na kraju, s obzirom na to sve, najbolje je uzeti Deskeeper i srediti stvari, makar na trenutno vrijeme.