PDA

Pogledaj cijelu verziju : DirectX9 Versus DirectX10/11



C
16-06-2009, 09:30
OK, znači, ne zanima me koji je po čemu dobar i sl., već samo jedna stvar, a to je FPS prilikom igranja. Igrao sam znači na Visti NecroVisioN, i nisam ga mogao pogoniti na medium-u, da ne govorim za high i very high, i tako sam ja prelazio na malim FPS-ovima do 4 chaptera, kada sam iz fore pokrenuo NecroVisioN sa DX10, i nekako je sve klizilo. Onda sam odlučio povećati detalje, tako da je sve na max., osim rezolucije koja je na 800×600, shadowi su off, aa je off i motion blur je off da mogu biti precizniji, sve ostalo na max. i FPS mi ne pada ispod 45, a pri tome FPS je zaključan na max. da može dostići 60, dok na DX9 FPS ide 15-60 (većinom na 15) na istim tim detaljima. I do kraja sam igrao NecroVisioN na DX10 dok ga nisam prešao, do 12 chaptera.

Sada mene zanima, jeli istina da su igre na DX10 brže u FPS-ovima?
Što s tiče kvalitete, mislim da je DX9 = DX10, nema neke razlike, ali u FPS-ovima i te kako ima, i znači li to da će u DX11 biti još bolja optimiziranost ili će u DX11 nabiti kvalitetu koju će onda u budućnosti optimiziravati sa DX12?

Bartuc
16-06-2009, 09:45
Da, kvaliteta prikaza između DX10 i DX9 je potpuno zanemariva. Imaš eventualno malo ljepše osvjetljenje, dublje nijanse boja te za nijansu bolje sjene, ali to je toliko sitno da se ne isplati zamarati oko vizualnog djela.


Ali ako imaš DX10 grafu, uglavnom će ti igre raditi bolje u DX10 modu pošto ti sam DirectX već nudi bolju optimizaciju unutar igara. Tako ti je i sa Assassin's Creedom, puno bolje radi u DX10 modu. Jedino ti ATI-eve DX10.1 kartice mogu imati problema sa tom igrom pošto je tweakana tako da osakati taj .1 mod... ali nije nužno da ćeš imati pad performansi, ja ga nisam imao na HD3850.

Deadwalker
16-06-2009, 11:54
Istina. Meni je recimo Crysis(koji inace ide lose) radio bolje na dx10 modu, nego u dx9. Mislim, nije bio neki veliki framerate, ali mi je definitivno bolje radio u dx10. AC također. Od dx10 igara sam jedio imao problema s WiC-om, ali samo u pocetku, kasniji driveri su popravili stvar... :)

Hidraulicar Kreso
23-06-2009, 13:26
meni baš naprotiv, u dx10 modu ne mogu igrati ništa normalno, dok u dx9 pičim sve na max čak i sa AA.

Don Kihot
23-06-2009, 15:58
meni baš naprotiv, u dx10 modu ne mogu igrati ništa normalno, dok u dx9 pičim sve na max čak i sa AA.
Standardna pojava kod GF8xxx i GF9xxx kod Crysisa... Nije DX kriv već sama igra...

Razlike između DX9 i DX10 nema, osim u načinu na koji programeri mogu iskoristiti i sebi olakšati prgramiranje...

Zato već sad imaš dosta programskih kuća koje već razvijaju igre na DX11 platformi, i kažu
da su u velikom napretku što se same lakoće programiranja tiče, te im je DX11 omogućio
da neke sekvence smanje sa 600 programskih linija za čak 50% (na 300 programskih linija),
što nije mala stvar, jer što manje programskih linija CPU mora obraditi, to je zapravo i igra optimiziranija...
(ne samo igre, već sve aplikacije)

DX11 još uvjek ekskluziva za Win7, no smatram da će uskoro doći i update za Vistu (ako već nije).