PDA

Pogledaj cijelu verziju : DirectX 11 - novo doba racunalne grafike ili jos jedan fail?



Deadwalker
07-06-2009, 10:36
Dakle, sta ocekujete od novog Microsoftovog API-a?
Kao sto svi znate, 10-ka je bila teski promasaj i silne novce koje je Microsoft ulozio u promidžbu Viste i dx10 tehnologije nije dalo nekih velikih pomaka i jedini naslov koji je iskoristio tu tehnologiju donekle dobro bio je Crytek-ov Crysis. Dosta novih naslova je omogucavalo koristenje novog API, ali osim losijih perfomansi, neke velike razlike u grafickom prikazu nije bilo. Vise-manje novi API je sluzio za "realnije sjencanje" te jos neke novine kao sto su volumetricni oblici(dim, oblaci), mokre povrsine, 3D valovi(u crysis-u) itd. Uglavnom prepremalo za tehnologiju za koju se ocekivalo da ce biti velika prekretnica racunalne grafike...
Stoga, nakon neuspjele desetke i Viste, Microsoft sada polaze nadu u Windows 7 i Dx 11. Opet nas bombardiraju s ultrarealsticnim slikama i opet nas pokusavaju uvjeriti da je dx9 razdoblje proslo te da s novim sustavom ulazimo u novu eru racunalne grafike i gaminga. Jedna pozitivna okolnost je da je prelazak s Dx10 na Dx11 mnogo "bezbolniji" nego li je bio slucaj prelaska na dx10. Zapravo, poput 7-ice, i ovdje se radi o upgreadu neuspjelog proizvoda. Kljucna stvar je naravno kako ce gaming industrija prihvatiti novu tehnologiju i kakve ce biti perfomanse s novim API-em. Npr., ID software, jedan od pionira gaming industrije, je za svoju novu igru Rage i Doom 4 razvio skroz novi engine na DX 9 tehnologiji i bez podrske za nove API-eSdok s druge strane imamo Crytek koji se ne ustrucava koristiti novi API. Dakle, jos jednom, par pitanja:
Kakvu buducnost ocekujete za novi DX?
Za otprilike koliko godina smatrate da ce se napustiti dx9?
Sta mislite kako ce gaming industrija prihvatit novi API?

Evo, jos par screenova:
http://www.geeks3d.com/public/jegx/200811/direct3d-11-tech-demo-02-big.jpghttp://img140.imageshack.us/img140/9450/directx11staircasetx2.jpghttp://i38.tinypic.com/21l31bl.jpg

bezimeni
07-06-2009, 10:42
Teksture su fenomenalne...

Krajem godine izlaze prve dx11 grafe od strane ati-a .Utrka ponovno počinje :D .

Deadwalker
07-06-2009, 10:43
da, zaboravih spomenuti da ce s ovim ponovo proizvođaci grafickih kartica masno zarađivati. Ovaj put se nadam da ce biti i neke koristi od te nove tehnologije...

bezimeni
07-06-2009, 10:45
I zaboravio si napomenuti da će dx 11 raditi na visti bez problema , nije potrebna sedmica.

Deadwalker
07-06-2009, 10:46
I zaboravio si napomenuti da će dx 11 raditi na visti bez problema , nije potrebna sedmica.

da i to :) . Al ono, kao sto rekoh, prelazak ce biti mnogo bezbolniji... :wink:

Hellboy
07-06-2009, 10:49
Devsi nisu ni shvatili punu moć DX devetke a već su počeli izvoditi gluposti sa desetkom koja mi stoji simbolično instalirana na Visti iako sam dosad imao kontakta sa istom samo u Crysisu i Bioshocku. Tu je naravno i DX10.1 kojeg su svi zaboravili. I sad imamo DX11. Možda ako se potrude i naprave nešto od njega. No opet, onaj video osmice pokazuje sustav u naprednom stanju razvoja. A sigurno osmica neće koristiti DX11.

bezimeni
07-06-2009, 10:54
Evo vam LISTA (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_10_support)Sizašlih i nadolazečih dx 10/10.1 igri .Lista nije mala .Ja sam između dx 9 i dx 10.1 vidio jako lijepu razliku u zadnjem stalkeru .

Deadwalker
07-06-2009, 10:55
Ja osobno smatram da DX11 moze biti prekretnica, ali samo ako se bude ovaj puta ozbiljno poradilo na API-u i ako ce perfomanse biti "normalne". Inace, dx9 je po meni daleko od "nekakve povijesti", pogledajte samo primjerice Mass Effect i njegov nastavak te kako tamo izgledaju teksture i grafika... :wink: Puno toga ovisi o developeru i engine-u koji se koristi

EDIT: hm, nisam znao da ce Dragon Age imati podrsku za dx10. Nice, bas me zanima kako ce to radit. Glede Alan Wake-a, cuo sam da je to dx10 only naslov, tj. radi samo na Visti

bezimeni
07-06-2009, 10:57
Mass Effect izgleda samo dobro...in game filmovi su odlični dok je sama gampley grafika prosječna ili ispod prosjeka .Ima daleko boljih primjera dx 9 grafike.

Raz
07-06-2009, 10:59
1. Budućnost... pa bilo to s directX-om 11 ili 20, grafika se svakako poboljšava te je svakim danom sve veća fotorealizmu tako da definitivno ima svijetlu budućnost.

2. Ne strašno brzo. No nakon što se tržište skoncentrira na pravljenje igrara za directX 11, ako se budu vidjeli rezultati ljudi će sigurno polako počet prelazit na novi directX. Polako, ali hoće.

3. Većina će vjerojatno na početku ostajati na devetci (neki zbog novčanih razloga, neki zbog igara koje su još na dX9, a neki iz xx razloga), no s vremenom će prijeći na 11, pretpostavljam da je tako bilo sa svim directX, ili nije? Nisam baš upućen.

Anarion.Umarth
07-06-2009, 11:02
nije li ona 1. slika bila i za dx10?

Luka
07-06-2009, 11:04
Pitanje ti je prilično krivo postavljeno.

Naime, DX nema puno udjela u tome kako će nešto izgledati. DX je samoSAPI za izravan pristup kartici. Kako će igra izgledati ovisi o razvijateljima igre a DX je samo pomoćan alat.

Eh da, end-useri su zadnji koji mogu komentirati grafičke APIe jer s njima ili uopće nemaju ili imaju vrlo malo doticaja. DirectX je rađen za developere te samo iz njihovih usta možete dobiti informaciju o kvaliteti istoga.

Raz
07-06-2009, 11:08
nije li ona 1. slika bila i za dx10?
Mislim da je :)

Grim
07-06-2009, 14:31
Neznam sta da mislim, bilo bi lijepo da ovaj put ostvare... ali...

cham3leon
07-06-2009, 16:28
Čim se jedan veći izdavač nastavio držati DX9, očito je da će i ova generacija DX-a biti upitnog uspjeha.

Osobno, kupio sam novu grafu koja podržava DX10.1, i ne dolazi u obzir da je mijenjam idućih pet godina. Možda i više. Pa makar u međuvremenu izašao DX13.

Deadwalker
07-06-2009, 17:37
Osobno, kupio sam novu grafu koja podržava DX10.1, i ne dolazi u obzir da je mijenjam idućih pet godina. Možda i više. Pa makar u međuvremenu izašao DX13.

mislim da ce graficke s podrskom za dx 10.1 podrzavati i dx11.


Naime, DX nema puno udjela u tome kako će nešto izgledati. DX je samo API za izravan pristup kartici. Kako će igra izgledati ovisi o razvijateljima igre a DX je samo pomoćan alat.

pa o tome sam i govorio. DX 10 kao takav je jedino donekle iskoristio Crytek, dok su ostali to relativno jako slabo. Neznam sad da li je problem u API-u, grafickim engine-ima, hardware-u ili driverima...zato sam i otvorio temu da raspravimo :wink:

Eh da, end-useri su zadnji koji mogu komentirati grafičke APIe jer s njima ili uopće nemaju ili imaju vrlo malo doticaja. DirectX je rađen za developere te samo iz njihovih usta možete dobiti informaciju o kvaliteti istoga.
zasto nebi mi kao laici mogli to komentirat? :? Nisam ja sada mislio na nekakve tehnikalije, nego samo sam komentirao stanje na trzistu i opcu prihvacenost dx10. Zasto on nije bilo prekretnica racunalne grafike, e to neznam. Sada samo ostaje da vidimo kako ce se razvijat situacija s dx11.

Constantine
07-06-2009, 17:43
Hoce li DX10 grafičke biti sposobne a DX11?

Luka
07-06-2009, 17:57
zasto nebi mi kao laici mogli to komentirat? :? Nisam ja sada mislio na nekakve tehnikalije,

DirectX jest tehnikalija, premda MS pokušava uvjeriti ljude da je grafički API nešto više od toga :)

A iskorišten je slabo jer je Vista-only, a za većinu razvijatelja, ne donosi promjene koje bi bile dovoljne za prčkanje po kodu...

Macolla
07-06-2009, 20:07
ma developeri su lijeni i glupi pa zaposljavaju tonu ljudi samo da idu po vec utabanim stazama jer im je dovoljna prosjecna zarada. Mogli bi zaradit s nekim dx 10 ili 11 hitom 3 puta vise ali to nece samo zato jer im je dosta, mogli bi to ucinit evo na primjer za nas gejmere da osvjeze nase zivote nekim ultra brzim next gen FPS-om...

Luka
07-06-2009, 22:41
ma developeri su lijeni i glupi pa zaposljavaju tonu ljudi samo da idu po vec utabanim stazama jer im je dovoljna prosjecna zarada. Mogli bi zaradit s nekim dx 10 ili 11 hitom 3 puta vise ali to nece samo zato jer im je dosta, mogli bi to ucinit evo na primjer za nas gejmere da osvjeze nase zivote nekim ultra brzim next gen FPS-om...

iskreno se nadam da je svaki dio tvog posta sarkastičan ;)

Deadwalker
08-06-2009, 10:42
ma developeri su lijeni i glupi pa zaposljavaju tonu ljudi samo da idu po vec utabanim stazama jer im je dovoljna prosjecna zarada. Mogli bi zaradit s nekim dx 10 ili 11 hitom 3 puta vise ali to nece samo zato jer im je dosta, mogli bi to ucinit evo na primjer za nas gejmere da osvjeze nase zivote nekim ultra brzim next gen FPS-om...

meni uopce nije jasno sta je pjesnik htio reci... :?

Iskreno, za mene bi bio vrhunac grafickog prikaza kada bi ingame grafika bila poput onih CGI video sekvenci. To bi bilo nesto 8)

cham3leon
08-06-2009, 10:48
Meni je i ova današnja dosta. Osim toga, danas skoro da je i dostigla izgled CGI animacije.

Naravno da se neće tu zaustaviti. Napredovat će do fotorealizma.
Evo, pogledajte recimo Gran Turismo 5. Ako se mene pita, to je perfektna grafika. Kako bi uopće mogla biti bolja? Dođe ti da se zapitaš je li to screenshot iz GT5 ili pravi automobil. Jako je teško uočiti razliku.

Deadwalker
08-06-2009, 10:52
da GT5 ili recimo jos nadolazeci Dirt 2. Originalni Dirt je bio fotorealistican, a ovaj ce biti jos vise, hehe. Osobno smatram da fotorealizam nije svugdje dobar. Recimo u nekakvom fantasy RPG-u definitivno ne pase... :wink:

marijanovic
12-06-2009, 14:48
DX11 je više razvikan nego što će biti koristan.

Znam da sam prijelaz s DX7 na DX8 itekako vidio u grafici i svemu u igrama.

Prijelaz s DX8 na DX9 donio je samo malo bolju grafiku i puno veću zahtjevnost.

Prijelaz s DX9 na DX10 bio je ništa (što nam je novo donio?).

Što očekivati s DX10 na DX11? Samo tugu i jad. I novi komp.

Luka
12-06-2009, 15:05
Prijelaz s DX9 na DX10 bio je ništa (što nam je novo donio?).

Potpuno novi API za input: XIput. Novi sustav za glazbu i zvukove, XACT. Novi shaderi, uveden geometry shader. Jednostavnije korištenje grafičke memorije. Manja potrošnja procesorskih resursa. Jednostavniji razvoj zbog strožih zahtjeva od proizvođača GPUa.

Ali, oh ne! Nema uberkul tehničkih naziva na koje svršavaju 10godišnjaci. Damn, MS nije dovoljno uveličao stvari.

Kostolomac
12-06-2009, 16:55
Ali moraš priznati da je puno tih noviteta ostalo neiskorišteno ili barem slabo iskorišteno. Nadam se da će ispraviti tu grešku sa DX11 :)

Luka
12-06-2009, 17:32
edit: lol

Kostolomac
12-06-2009, 19:19
Razumijem što želiš reći, ali sam se možda ja malo krivo izrazio pa ti mene nisi shvatio. Ma, nema veze. Ja sam ipak samo običan pučanin :)

Luka
12-06-2009, 19:20
sry ^^

Deadwalker
09-08-2009, 11:18
Instalirao zadnju verziju display drivera na Windows 7 i sada imam ovakav info:

http://www.imagesforme.com/out.php/t629544_dx11.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/629544_dx11.jpg)

To znaci sada da cu moci vec na ovoj grafulji igrati dx11 igre ili ce mi ipak trebati nova?

RIDER32
09-08-2009, 23:22
Koko cu jos puta morati ponoviti da ce svi koji su imali kompatibilan hardware/software sa DX10 moci koristiti i DX11.

D.O.M.I.
09-08-2009, 23:42
znam d aje pitanje vjerojatno glupo, ali otkuda da skinem dx 10 za windows 7 ? :?

Luka
09-08-2009, 23:44
znam d aje pitanje vjerojatno glupo, ali otkuda da skinem dx 10 za windows 7 ? :?

Dolazi s Windowsima. No, DirectX izlazi svakih nekoliko mjeseci sa manjim promijenama (koji doista zanimaju samo developere). Potraži na microsoft.com "DirectX web update". Programčić od par KB, provjerit će tvoj DX i skinuti nove datoteke po potrebi.

edit: o Domi, ovdje OTT Luka :D

Hellboy
09-08-2009, 23:50
DX10 za sedmicu? Erm, sedmica dolazi sa DX11...

D.O.M.I.
09-08-2009, 23:57
u directx diagnostic tool kaže direct x version : DX 11 pa pretpostavljam da je to to , samo još jedno pojašnjenje, to zapravo znači da ja automatski igre igram u dx11 modu iako koliko znam takvih iigara nema ?

( Pozz Luka :D )

Luka
09-08-2009, 23:59
DirectX odražva kompatibilnost s prethodnim API-ima... iako DX<11 igre tehnički pozivaju funkcije i klase iz DX<11, DX11 ih preusmjeri na svoje i na kraju je isti efekt :D

Constantine
10-08-2009, 09:39
Koko cu jos puta morati ponoviti da ce svi koji su imali kompatibilan hardware/software sa DX10 moci koristiti i DX11.
cek,sto DX10 hardware podržava DX11,jel ta podrska kompletna?

Deadwalker
10-08-2009, 10:44
Koliko sam ja shvatio, da. A da mi kartica ne podrzava dx11, nebi onda u software-u pisalo da podrzava, I guess... :)
E sad, kako ce radit dx11 igre, to cemo tek vidit.

Constantine
10-08-2009, 12:23
:O
to uopce nisam znao,pa zasto se onda najavljuju DX11 kartice,ono,zasto se samo ne najavljuju nove kartice a ocito je da ce podržavat DX11?

RIDER32
10-08-2009, 12:33
Sjecam se da je u prvoj vjesti o DX11 koju je M$ isprdnuo pisalo da ce sve sto podrzava DX10 podrzavati i DX11.
A to sto se tolko dize hype o DX11 grafama to je ocito vise mrketinske prirode nego stvarne.

Constantine
10-08-2009, 12:35
znaci samo se ceka da izađe prva DX11 igra,kul.

Deadwalker
10-08-2009, 12:53
Prva bi trebala biti kolko sam vidio do sada, Grid 2.
U biti, ovaj API bi trebao jos bolje iskoristavat racunalne resurse, a i ponudit ce valjda jos neke nove featurse...

R@pt0r
10-08-2009, 13:19
DiRT 2 ne GRID :)

Edit: Malo o DX11 kompatibilnosti.


DirectX 11 will be compatible with DirectX 10 hardware


The recent news that DirectX 11 would be revealed this month caused a bit of backlash from
some owners of DirectX 10 GPUs, who felt that they’ve hardly had a chance to use their
hardware yet. However, Microsoft has revealed that DirectX 11 will be compatible with DirectX 10
and 10.1 hardware, as well as future DirectX 11-specific parts.

At Microsoft’s Gamefest show, the CTO of Microsoft's Entertainment Business Division, Chris
Satchell, revealed that ‘DX11 is totally compatible with DX10. There's not that 9/10 discontinuity
we created before.’ This doesn’t mean that DirectX 10 hardware will only be running DirectX 10
features under DirectX 11, either. According to Shacknews, ‘Microsoft also disclosed that
DirectX 11 will add features to existing DirectX 10-compatible hardware.’ After all, once you
have a unified shader architecture, your GPU’s processors are no longer locked into the
architecture of a specific API.

Satchell also clarified that the next version of DirectX won’t require an
operating system upgrade to Windows 7 either, and will work with Windows Vista,
as well as ‘future versions of Windows.’

As well as the announcement on hardware-compatibility, Microsoft revealed a few more
details of DirectX 11 as well. In addition to the Compute Shader, which allows the GPU
to be used for general purpose processing tasks, the new API will introduce multi-threaded
resource handling, so that games programmers will find it easier to utilise multi-core
CPUs in games. The new API will also support tessellation, which Microsoft claims can make
3D models appear smoother when seen up close.

No launch date has been announced for DirectX 11 yet, but the hardware-compatibility
certainly looks like good news. Has Microsoft got its hardware strategy right?

Više...
Shacknews (http://www.shacknews.com/onearticle.x/53810)S& GamaSutra (http://www.gamasutra.com/php-bin/news_index.php?story=19522)

Tegla Ajvara
11-08-2009, 18:08
sad sam ttu svega se nacito i zbunjen sam :?
šta je na kraju DX i kakav utjecaj ima na komp

gledo sam video dx9 vs dx10 od crysisa i vidi se promjena u izgledu i ponasanju cudovista i efekata

:o

e sad, ako to stvarno utjece na izgled igre, valja
sto realnije, meni bolje :yuck:

preso sam crysis na dx10 i dx 11
nisam vidio neku razliku, osim sto sam moro smanjt rezoluciju i detalje u igri na manje :D

Luka
11-08-2009, 18:18
DirectX je grafički API.

API = hrpa pomoćnih stvari koja pomaže u rješavanju nekog problema.

DirectX pomaže u pristupu hardveru (najbitniji dio Direct3D - grafičkoj kartici). Umjesto da se bavimo low-level stvarima koristimo DX i sl. APIe koji olakšavaju česte poslove. DX i većina drugih grafičkih APIa ide dosta daleko u tom smjeru, pa nude razne mogućnosti kojima osvajaju srca developera.

Usput, DirectX ne određuje hoće li igra dobro izgledati ili ne. Da, ima utjecaj na to, no vrlo mali. Programeri i artisti su ti koji rade lijepe stvari, DX je ("samo") shortcut do grafičke.

Tegla Ajvara
11-08-2009, 18:40
znaci onda je igra crysis uduplo napravljena :? ?

sa ''dx9'' grafikom i ''dx10''
znaci kad promjenimo dx u igri, on mjenja odma sve texture, fiziku i sve ostalo u igri ili je sve isto samo drugi dx?

btw. reko bih da smo jos daleko od realne grafike u igrama
ovo sto sam sve vidio dosad od nekih slika i igara, to mi vise ''usminkano'' izgleda radi estetike, i na 1. pogled mos rec da ide u pravom pravcu
kad pogledas oko sebe, nije ni priblizno.
sve sto sam dosad vidio na neki odredjeni nacin bljesti, u realnosti ni priblizno (osim kad se ustanem ujutro pa dok mi se jos vid magli :D )
http://www.geeks3d.com/public/jegx/2008 ... 02-big.jpg (http://www.geeks3d.com/public/jegx/200811/direct3d-11-tech-demo-02-big.jpg)
evo ova slika radi primjera
ljepo je, svaka cast, al nije to to
evo radi usporedbe jedna fotka http://pix.com.ua/db/landscapes/sky/sun ... 3sw012.jpg (http://pix.com.ua/db/landscapes/sky/sunset/b-pg3sw012.jpg)

mislim da je tu najveci problem svijetlost, al i to ce usavrsit kad tad
negdje sam bio vidio neku slicicu, onak neki mali brodic u bazenu u kuci, mislim da je to u jednom pc-playu kad je bila rijec o serious engine 3
stvar je prerealna bila

Luka
11-08-2009, 19:04
neznam na što se to odnosi, vjerojatno na nešto što je poboljšano u odnosu na DX10 pa se može efikasnije iskoristiti...

stvarno ne vidim kakve fizika ima veze s DXom

nije duplo napravljena, DX pozivi su ipak relativno manji dio igre; veći dio je engine i logika koji rade neovisno o APIu

Tegla Ajvara
11-08-2009, 19:12
4WvjFPd0qKQ
evo promatraj vatra dok se cudoviste prodere na dx9 i 10 i zamjetit ces kako se na desetci vatra, kak da kazem, 'nagela' :D
i recimo, sto se trese cjeli teren dok hoda cudoviste
nespadali to pod fiziku? :?

Luka
11-08-2009, 19:29
to je teško reći, možda je običan efekt (koji je izvediv i u DX5), a možda ima veze s fizikom

ako je ovo drugo, to opet nema nikakve veze s DX-om; naime DX nije engine i ne pruža helper funkcije za složenu matematiku koja bi se eventualno koristila u fizici igre

Deadwalker
11-08-2009, 19:42
Mislim da je to obicni efekt...iako kakva je fizika u toj igri, nebi se zacudio... :)

Al da, DX je samo "baza" koja olaksava programerima posao pri izradi igre, nista vise. Kako ce igra izgledati i sljakati na određenom API-u, sve zavisi o proizvođacu...

RIDER32
12-08-2009, 00:41
Crysis je ustvari igra rađena za DX9...

Sto se tice DXa i ostalih APIa, zao mi je sto se developeri ili npr izdavacke kuce kao sto su EA, Ubisoft ili AB nedogovore sa svojim developerima da naprave API koji ce biti multiplatformski a ne samo zakeljit na Micro$oftov Windows.

Don Kihot
12-08-2009, 00:48
I još Crysis ne koristi 4 jezgre... ;)
Samo info... :)
Radi bolje sa 550BE @ 4GHz nego B50 @ 3.6GHz.

Ali meni je super, mogu prebacivati po volji! :D

RIDER32
12-08-2009, 02:33
Joj nemoj da ti Sick vidi ovaj post :D

Da dvojezgraši su se pokazali spretnijima u vecini igara ali to je zato sto developeri neznaju iskoristiti 4 jezgre ali to vrjeme definitovno dolazi i kad tad ce se jasno pokazat nadmoc quadova.

Mislim da je to i tebi jasno :D

Don Kihot
12-08-2009, 07:45
Naravno, jer nije baš bilo 4 cores dok su radili igre,
bilo je samo Intel C2Extream procesora,
tako da su radili "optimizaciju" (kod Crysisa, šta god to značilo)
za 2 jezgre.

Makar su mogli napraviti patch da iskorištava i dodatne jezgre.

Malo je glupo kad najskuplji AMD 955BE i 550BE imaju iste performanse.

Look:
http://www.pcekspert.com/articles/694-4.html

Ok, ovdje je FarCry2, ali to je isti Engine koji je fino optimiziran.
Al ono, kad 550BE i 955BE daju iste performanse, zabriinem se.

Nebi to meni smetalo da moj 550BE ide na 4Ghz,
ali moj ide samo do 3.6, tako da bi u principu trebao gledati
kojoj igri šta bolje paše, i prebacivati iz 2x i 4x moda! :D

Malo (pre)blesavo!

Deadwalker
12-08-2009, 10:02
Pa nista cudno u biti. Do nedavno su quadovi bili dosta skupa roba i prakticki beskorisni za obicnog korisnika. Tek je naslov tipa GTA 4 pokazao potrebu za dosta jakim procesorom(iako se to moglo i bolje optimizirati ofkors). E sad, kolko vidim, i dalje ce jako malo naslova zahtjevati jaki procesor. Vecinom su to zahtjevne strategije gdje se obrađuje jako puno podataka ili open world igre. Jos ce mnogi naslovi u buducnosti biti "zadovoljni i s obicnim dual core-om".

Luka
12-08-2009, 12:06
Sto se tice DXa i ostalih APIa, zao mi je sto se developeri ili npr izdavacke kuce kao sto su EA, Ubisoft ili AB nedogovore sa svojim developerima da naprave API koji ce biti multiplatformski a ne samo zakeljit na Micro$oftov Windows.

Zato što je to bolesno težak i neisplativSposao, a trenutni APIi savršeno rade svoj posao. Usput, postoje APIi koji su multiplatformski, sigurno si čuo za OpenGL.


ali to je zato sto developeri neznaju iskoristiti 4 jezgre ali to vrjeme definitovno dolazi i kad tad ce se jasno pokazat nadmoc quadova.

o, znaju ali je upitna isplativost

programiranje softvera s više niti jako otežava stvari (to znam iz prve ruke, iako sam radio na trivijalnim stvarima u usporedbi s igrama); a kakva je dobit? da, postoji... ali definitivno ne ide u best buy kategoriju

dok se ne poboljša ta situacija biti će malo pravih višejezgrenih aplikacija, i još manje igara zbog izrazite kompleksnosti

RIDER32
12-08-2009, 13:24
Malo je glupo kad najskuplji AMD 955BE i 550BE imaju iste performanse.

Look:
http://www.pcekspert.com/articles/694-4.html

Ok, ovdje je FarCry2, ali to je isti Engine koji je fino optimiziran.
Al ono, kad 550BE i 955BE daju iste performanse, zabriinem se.

A mene jos vise zabrine kada vidim da 955 na 3,2 GHz ide bolje od 955 na 3,8GHz :D


Nebi to meni smetalo da moj 550BE ide na 4Ghz,
ali moj ide samo do 3.6, tako da bi u principu trebao gledati
kojoj igri šta bolje paše, i prebacivati iz 2x i 4x moda! :D

Malo (pre)blesavo!
Da. Ispada da sam ja budala sto sam dao soma kuna više da bi ti nakraju imao iste+ performanse kao i ti.


Sto se tice DXa i ostalih APIa, zao mi je sto se developeri ili npr izdavacke kuce kao sto su EA, Ubisoft ili AB nedogovore sa svojim developerima da naprave API koji ce biti multiplatformski a ne samo zakeljit na Micro$oftov Windows.

Zato što je to bolesno težak i neisplativSposao, a trenutni APIi savršeno rade svoj posao. Usput, postoje APIi koji su multiplatformski, sigurno si čuo za OpenGL.

Yup cuo sam za openGL ali pretpostavljam da je on puno zaostaliji od DXa :)

Luka
12-08-2009, 13:36
OpenGL je isključivoSgrafički API, za razliku od DXa. Tj. trebali bi uspoređivati s Direct3Dom, ne DXom. Ukratko: ima ponešto drugačija načela... ali zaostao, ne bih rekao. No ni ne mogu reći koliko je koji bolji - osim da je DX kudikamo jednostavniji za upogoniti - jer niti jedan nisam koristio za neke veće stvari.

Gwin
24-08-2009, 12:53
I još Crysis ne koristi 4 jezgre... ;)
Samo info... :)
Radi bolje sa 550BE @ 4GHz nego B50 @ 3.6GHz.
ja moram samo komentirat da kod ove izjave puno toga ne štima..

jer meni crysis koristi sve 4 jezgre na phenomu 9950

Tsaя
25-08-2009, 15:13
Kolko će npr. koštati ta grafa koja podržava DirectX11.
Hoće li ove grafe koje podržavaju DirectX10 moći podržavati 11 ???

Deadwalker
25-08-2009, 15:20
1. neznam jos, posto serija dx11 grafickih kartica jos nije dosla na trziste
2. Sve dx10 kartice ce podrzavati i dx11.

Tsaя
25-08-2009, 15:40
E to je onda super vijest.
Već sam mislio ak želim drX11 da moram kupit novu karticu koja dođe i koja će ga podržavati.

r0rschach
25-08-2009, 15:49
Pa čuj, ako želiš full podršku za DX11, naravno da ćeš morati kupiti neku od novijih kartica. DX10 kartice će podržavati većinu funkcija DX11, tako da će kupovina nove neće biti imperativ.

Deadwalker
25-08-2009, 16:01
I opce ne valja zuriti s kupovinom dx11 kartice. Prvi dx11 naslovi stizu tek krajem godine, a uvik je dobro pricekat kasnije modele, koji isprave nedostatke ovih prvih, a cijena onda dosta padne :wink:

Tsaя
25-08-2009, 18:43
Ma, čemu kupovat te nove directX 11 kartice kad će i X10 podržavati X11.
A i te nove će sigurno biti prek 3000kn, jer će ih sigurno dizat u visine da su ono ovo, a niš posebno.

Constantine
25-08-2009, 19:09
zašto bi bile preko 3000kn,jedino ako prvo izađe High End klasa,medium end sigurno ne bude preko 3000,osim toga,nije li ti Deadwalker lijepo objasnio koja je prednost tih nadolazećih kartica?

SiNO22
24-09-2009, 19:44
KvSJbbkF2zY

interesantan fimic

Hidraulicar Kreso
25-09-2009, 00:10
i čemu onda smisao svega, kada će za pola godine ili godinu dana izbaciti neku modifikaciju dx11-ke, i ništa od svega toga. Nvidia ide polako ali sigurno, i zato owna ati, ati se žuri i samo radi gluposti. Nakon ovoga filmića se gubi smisao kupovine ati grafičkih kartica.

WAR-ELEMENT
25-09-2009, 09:25
Mislim da je to još jedna bezveze stvar,isto ili slično su govorili za direkt x10,pa i nema skoro razlike u igrama,ili je ja nisam primjetio.

W3DR4N
25-09-2009, 09:50
Nisam se izjasnio.

Odgovorno tvrdim da još uvijek ne postoji DirectX 10 igra, tako da je jedanaestica s ovim bezvezarijama od fejkanih slika još jedno mazanje očiju.

Crysis je već dvije godine star, a na XP-u, s Very High tweakom i Natural modom, pojede sve nazovi DirectX 10 igre.

S obzirom na jačinu hardvera, grafika je danas apsolutna katastrofa.
Resident Evil i Batman, koji rade na starijim računalima, pokazuju da se može napraviti brza i nezahtjevna, a odlična grafika.

Još jednom, Microsoft i developeri su u tri godine bili nesposobni izdati DirectX 10 igru, a bolje grafike neće biti sve do nove generacije konzola, što je i logično, kako su one perjanica igraće industrije.

Deadwalker
25-09-2009, 10:45
Moram se sloziti s Vedranom. Sta god mi pricali, konzole su te "kutije" koje vode glavnu rijec, tak da ono, neki veliki napredak ne trebamo ocekivati u iducih par godina. Najbolji primjer je i CryEngine 3, koji zapravo je na razini ili cak i ispod prethodne verzije, sve u svrhu prilagodbe za konzolasko trziste. Osobno, nemam nista protiv. PC igre ce tako moci igrati vecina korisnika racunala i to sa dosta slabijim kantama, a i optimizacija je sve bolja i bolja. U biti, danas sam grafickom od 1000kn igrate gotovo sve nove igre na najjacim postavkama bez ikakvog problema, dok do prije par godina, trebalo je barem 2x vise novca za tako nesto. Isto se slazem da je Batman igra koja itekako pokazuje kako bi zapravo moderna PC igra se morala ponasati i izgledati...
Glede DX11, well, to cemo tek vidjeti. Sumnjam da ce donijeti neke velike napretke na podrucju grafike, al ce, nadam se, programerima omogucit bolje koristenje racunalnih resursa te shodno k tome, jos bolju optimizaciju(zato se iskreno nadam da su ove silne odgode pc naslova upravo razlog da se igra prilagode novim windowsima i dx11).

tigerija
25-09-2009, 16:11
Koliko sam čuo dx10 kartice neče podržavat samo shader 5.0, dx10 imaju 4.1 mislim. MA ono. Ovo je prije trebao biti directX 10b ...

Constantine
25-09-2009, 19:14
Koliko sam čuo dx10 kartice neče podržavat samo shader 5.0, dx10 imaju 4.1 mislim. MA ono. Ovo je prije trebao biti directX 10b ...
pa cemu jbte,jos nema niti jedne igre,kad izađe dvadesetak igara onda pocni pljuvat.

tigerija
25-09-2009, 21:29
Nisam pljuvao... šta nesmijem iznosit svoje mišljenje, odnosno informacije o kojima sam se informirao ? Oo
ccc Šta napadaš odma, nisam nikome ništa napravio. Oladi čovječe.

RIDER32
26-09-2009, 00:39
Nisam se izjasnio.

Odgovorno tvrdim da još uvijek ne postoji DirectX 10 igra, tako da je jedanaestica s ovim bezvezarijama od fejkanih slika još jedno mazanje očiju.

Crysis je već dvije godine star, a na XP-u, s Very High tweakom i Natural modom, pojede sve nazovi DirectX 10 igre.

S obzirom na jačinu hardvera, grafika je danas apsolutna katastrofa.
Resident Evil i Batman, koji rade na starijim računalima, pokazuju da se može napraviti brza i nezahtjevna, a odlična grafika.

Još jednom, Microsoft i developeri su u tri godine bili nesposobni izdati DirectX 10 igru, a bolje grafike neće biti sve do nove generacije konzola, što je i logično, kako su one perjanica igraće industrije.
Moram se složiti sa tobom. Spominjes Crysis sa fantasticnom grafikom a moramo se podsjetiti da je ta igra rađena isklucivo za PC i naravno konzole mu nisu bile kocnica. To je vjerojatno i jedan od razloga zasto 2 godine stara igra izgleda bolje od ijedne igre dosada.

I zamjeram ti sto nisi spomenio CoD4 :D koji je fascinantnom crysisu pred ocima uzimao nagrade za najbolju grafiku i cak je recenziran u istom broju PCPlaya kada i crysis i obje igre su dobile istu ocjenu (96). I jos nakraju ga mogu vrtiti amabas svi koji imaju px shader 3 :D

tigerija
26-09-2009, 01:40
Krajsis ima predobru grafiku, jedino šta se meni ne svidja šta igraš sa likom koi ima tu neku opremu sa super moči, samo zato je nisam nit igrao...

Al nisam znao da je dvije godine stara... pa grafika izgleda ko resident evil 5, ili batman... Oo

RIDER32
26-09-2009, 02:41
Ocito je nisi igro na max postavkama ko ni ja pa neznas sta je ustvari ljepota :)
A znam po tome da je 2 godine stara jer je recenzirana u istom broju kada i CoD4 <3 :D


Krajsis ima predobru grafiku, jedino šta se meni ne svidja šta igraš sa likom koi ima tu neku opremu sa super moči, samo zato je nisam nit igrao...


So? Jednostavno koristis samo maximum armor i igra je isto sto i svaki FPS sa autohilanjem.
A i meni se ostale super moci u pocetku nisu pretjerano sviđale ali kada sam ih naucio koristiti igra dobije sasvim novu zabavniju dimenziju. Mozes je prelaziti na nekoliko nacina. Mozes ko terminator ic i rokati sve redom a mozes jednu misiju prelaziti po 4 sata kao sto sam ja radio sa onom "nevidljivošču" :D :pray:

Constantine
26-09-2009, 03:18
Nisam pljuvao... šta nesmijem iznosit svoje mišljenje, odnosno informacije o kojima sam se informirao ? Oo
ccc Šta napadaš odma, nisam nikome ništa napravio. Oladi čovječe.
ma smijes ali odma ti je stav "ovo bi trebao bit dx10b" kao da je dx11 potpuni fail a nema ni igara :)

kad smo vec kod crysisa,ima fenomenalan engin i animacije ali mi se ne sviđa u kojem je okruženju iskoristen,bilo bi jako zanimljivo vidjet neko gradsko okruzenje.

sanitarium
26-09-2009, 08:53
Bice to jos jedan epic fail. GarantujemS :boohoo:

Deadwalker
26-09-2009, 10:41
Kada je vec rijec o CryEngine-u 2...evo jedan zanimljiv video (GDwoWnLSmO0). Vjerojatno su ga vec neki vidjeli, al ono, jasno pokazuje da je rijec o najmojcnijem engine-u za pc ikada napravljenim. Mislim da ce treca inacica nece biti na razini dvice.

Luka
26-09-2009, 13:13
Bice to jos jedan epic fail. GarantujemS :boohoo:

Još jedan? Koji je bio prvi?

bezimeni
26-09-2009, 13:17
1. je bio dx 10 . Vidljiva poboljšanja u odnosu na dx 9.0c su minimalna + nisu se obistinila obećanja kako će primat imati grafička kartica dok će cpu biti u drugom planu.Svjedoci smo kako dosrta novih igara zahtjeva vrlo jak dvojezgreni procesor a sve više i četverojezgreni.

Luka
26-09-2009, 13:48
Ne, DX 10 je sjajan API. To što se API za developereSreklamira kao nešto što je bitno za end-usera jest problem, ali ne govori o kvaliteti samog APIa.

bezimeni
26-09-2009, 13:56
Nebitan je stvarni uzrok...ja gledam finalni proizvod.Mene kao korisnika ili potrošača zaboli čija je krivica .

Luka
26-09-2009, 14:22
Super, onda nemoj(te) komentirati kvalitetu neke verzije DXa jer se DX ne tiće krajnjeg korisnika.

Constantine
26-09-2009, 15:01
Super, onda nemoj(te) komentirati kvalitetu neke verzije DXa jer se DX ne tiće krajnjeg korisnika.
ne krivi nas,krivi kompanije koje ga masovno promoviraju kao nesto revolucionarno.

bezimeni
26-09-2009, 15:02
Ali se tiče krajnjeg proizvoda. To bi bilo isto kao da kažeš nemojte komentirati gnojivo nego komentirajte paradajz .Očito nešto smrdi kada ga programeri nisu znali upotrijebiti kako spada .Pa nisu valjda svi tako nesposobni.

Luka
26-09-2009, 15:54
Ali se tiče krajnjeg proizvoda. To bi bilo isto kao da kažeš nemojte komentirati gnojivo nego komentirajte paradajz .Očito nešto smrdi kada ga programeri nisu znali upotrijebiti kako spada .Pa nisu valjda svi tako nesposobni.

O, ne brini, programeri znaju upotrebljavati DX.

Ono što neupućeni ne shvaćaju jest da je DX samo API, a ne nekakav ultimativna baza koja određuje kakva će igra biti.

@Constantine, tu se slažem, bilo kakvo reklamiranje DXa izvan kruga razvijatelja je u najmanju ruku glupo (jer se onda događaju izjave kao ova gore).

W3DR4N
26-09-2009, 15:58
Cijela DX10 i Vista trakavica je toliko bijedna da do današnjeg dana izlaze igre koje su DX9/DX10, uz nikakve vizualne razlike.
Ako je DX10 toliko genijalan, zašto su igre po ljepoti i brzini grafike toliko bijedne?

Luka
26-09-2009, 16:11
@W3DR4N, to gotovo da i ne ovisi o DXu. To ovisi o trudu artista i razvijateljima grafičkog frameworka/enginea.

Zadnji kojeg se treba "kriviti" za (bez obzira kakav je - ) izgled neke igre je grafički API.

Nodakim
26-09-2009, 17:22
Zapravo želiš reći da DX11 ne donosi ništa novo nego da sve ovisi o developerima i engineu.

bezimeni
26-09-2009, 17:44
Ali se tiče krajnjeg proizvoda. To bi bilo isto kao da kažeš nemojte komentirati gnojivo nego komentirajte paradajz .Očito nešto smrdi kada ga programeri nisu znali upotrijebiti kako spada .Pa nisu valjda svi tako nesposobni.

O, ne brini, programeri znaju upotrebljavati DX.

Ono što neupućeni ne shvaćaju jest da je DX samo API, a ne nekakav ultimativna baza koja određuje kakva će igra biti.

@Constantine, tu se slažem, bilo kakvo reklamiranje DXa izvan kruga razvijatelja je u najmanju ruku glupo (jer se onda događaju izjave kao ova gore).


Da ? Zašto se onda jedan John Carmack ne slaže sa tobom ? klik (http://www.gameinformer.com/News/Story/200701/N07.0109.1737.15034.htm?Page=1)

Nodakim
26-09-2009, 17:48
John Carmack?
Osoba koja živi na staroj slavi.
Naravno svaki "ekspert" ima drukčije mišljenje pa je vađenje osoba koja se slažu s tvojom teorijom idiotski.

Luka
26-09-2009, 17:49
O kojem dijelu teksta govoriš?

@Nodakim - ima novih stvari, ali one gotovo da i ne utjeću na end-usera. [nekakva random procjena: min 99,5% ovisi o razvijateljima igre i frameworkova ispod nje]

bezimeni
26-09-2009, 18:02
O kojem dijelu teksta govoriš?


Dio u kojem govori da je dx 9 napravljen odlično te da ne misli preči na dx 10 tako dugo dok se za njim ne stvori i stvarna potreba . Nije direktno popljuvao api ali nije ga ni jednom riječju pohvalio .Jedino što hvali su dx 9 te alati na x360 platformi. Mislim da on ipak zna o čemu priča za razliku od bilo koga od nas ovdje.

Gwin
26-09-2009, 18:08
intervju od 9.1.2007
skoro tri godine

pitaj ga šta danas misli o tome..

bezimeni
26-09-2009, 18:10
Ne znam što danas misli ali imao je priliku unutar te dvije godine iskoristiti mogućnost da upotrijebi dx 10 api u nedavno izašlom Wolfensteinu.Mislim da to govori dovoljno.

Luka
26-09-2009, 18:29
Kao što si i sam rekao, on nije rekao ništa loše o DX10. Zbog toga ne vidim smisao daljnje rasprave o Carmackovim stavovima - štoviše, sasvim je ok ne petljati po starom kôdu ako nema neke velike potrebe za novim (a DX je, kao što ponavljam u skoro svakom postu, samo API).

edit: što se tiće tvoje opservacije o tome kako nitko ovdje ne razumije o čemu je riječ - u krivu si. Osobno sam radio i sa DirectXom 9 i DirectXom 10. Imam relativno površnu predodžbu o kompletnom setu mogućnosti jer se nikad nisam u detalje bavio ni sa jednim, no sasvim dovoljnu za zaključke koje ovdje iznosim. Mislim da ne možeš reći isto za sebe.

Gwin
26-09-2009, 18:33
bezimeni, a kak da upotrijebi dx10 kad je riječ o idtech4 engineu?? koji je kompletno pisan za dx9 ??

bezimeni
26-09-2009, 18:50
Nemam pojmaSali ne bi bio prvi engine kojeg su unapređivali tokom godina sa novim shederima i sl.Naravno to donese više štete nego koristi pa je vjerojatno zaključio kak za dx 10 nema ni potrebe jer je razlika u grafici između dx 9 .0c i dx 10 minimalna. Netko je već spomuno Cryisi na max detaljima i sa natural modom na xp-u u dx 9 i tu istu igru na Visti ili sedmici na dx 10. Probao sam takvu kombinaciju i ne samo da nema nikakve prednosti na dx 10 nego se sporije izvodi i još izgleda lošije .A mislim da je riječ o najnaprednijem engineu danas ( još uvijek , makar je star par godina ).

W3DR4N
26-09-2009, 18:56
Ja samo vidim da je Luka rekao da su svi developeri nesposobni. Što jesu, kad imaju tolike mogućnosti, a igre im izgledaju užasno.

Luka
26-09-2009, 18:59
Ja samo vidim da je Luka rekao da su svi developeri nesposobni. Što jesu, kad imaju tolike mogućnosti, a igre im izgledaju užasno.

Gdje sam to rekao? Ako sam nekom izjavom izazvao taj zaključak, onda sam krivo shvaćen.

Inače, to je već druga tema. Developeri su definitivno sposobni za razvijanje igrivih igara, no današnje tržište to ne traži. Traži se silovanje shadera. Želja tržišta = želja izdavača = ono što developeri moraju forsirati. (Pretpostavljam da si o tome govorio pod "sposobnosti developera")

bezimeni
26-09-2009, 19:03
Cijelo vrijeme to govoriš.Tvrdiš da je dx 10 api jako dobar a stanje na tržištu nije ni 5% onoga što su obećavali tj . lošije je nego prije dolaska dx 10 apija. Tako da je Vedran zaključio isto što i ja. Gdje je onda problem ? Ako programeri znaju svoj posao i dx 10 je odličan a imamo loše optimalizirane dx 10 naslove koje ne opravdavaju nove efekte ni približno traženim hardverom ?

Volio bih pročitati tvoje objašnjenje s obzirom da se deklariraš kao rijetki poznavalac svega toga na ovom forumu.

W3DR4N
26-09-2009, 20:44
Ja sam kupio HD 3850, koja je DirectX 10 kartica. Godinu dana kasnije, kupio sam HD 4870. Godinu dana od toga, vjerojatno ću kupiti drugu.
Zašto? Igre su sve zahtjevnije i traže novi hardver kako bi ih se pokretalo u zadovoljavajućem omjeru detalja i brzine. Ono što mene smeta jest da rast zahtjeva ne utječe na grafiku, tj. da se efektivno od kraja 2006., grafika nije maknula s mrtve točke.
Nikada nismo bili u takvom tehnološkom zaostatku, a stalno kupujemo nove i skupe igračke, te ispadamo idioti sami sebi.

Developeri su nesposobni? DirectX je smeće? Nekog trećeg treba okriviti? Nije moja stvar, meni su svi krivi za to i neću razbijati glavu isticanjem pojedinca. Nešto smrdi i pod hitno se treba popraviti.
Pogledaj temu HD 58xx. ATI nas zasipava "probijanjem tehnoloških dostignuća" fotografijama DirectX 11 grafike koja je identična prošloj generaciji, koja je pak identična svojoj prošloj. DirectX nije odgovoran za to? Netko je. Koga briga. Nismo više djeca da za sve tražimo krivce. Želimo rezultate, vidljive.

Sjećaš se sigurno, pred skoro dvije godine, gledali smo ovaj (http://www.gametrailers.com/video/gdc-2008-emergent-game/31160)Si ovaj (http://www.gametrailers.com/video/gdc-2008-emergent-game/31200)Sfilmić. Svi smo se divili tehnološkom napretku, fantastičnoj grafici i drugim divotama. Između tog filma i današnjeg dana je izašlo puno lijepih igara, no mislim da niti jedna ovako dobra. Čak ni najavljeni Dragon Age ne izgleda približno ovako uglađen i fin. Može se, već se odavno ima hardverska i softverska podloga, no nama je DirectX 11 prijeko potreban.

Constantine
26-09-2009, 21:04
u potpunosti se slazem sa wedranom,grafika ne ide bas dobro,crysis je bio dobar i impresivan ali mi se vizualno ne sviđa grafika,cryengine 3 demo ono u sumi izgleda stvarno impresivno i nesto dosad neviđeno,najlijpša grafika koju sam vidio.
Ostale igre su ok,grafika u stalkeru je odlicna ali ima problema sa objektima u daljini.

Luka
26-09-2009, 22:01
Cijelo vrijeme to govoriš.Tvrdiš da je dx 10 api jako dobar a stanje na tržištu nije ni 5% onoga što su obećavali tj . lošije je nego prije dolaska dx 10 apija. Tako da je Vedran zaključio isto što i ja. Gdje je onda problem ? Ako programeri znaju svoj posao i dx 10 je odličan a imamo loše optimalizirane dx 10 naslove koje ne opravdavaju nove efekte ni približno traženim hardverom ?

Volio bih pročitati tvoje objašnjenje s obzirom da se deklariraš kao rijetki poznavalac svega toga na ovom forumu.

Objašnjenje sam već dao, no evo ponovno. Greška je reklamirati DX među nedeveloperima, jer istima DX ne donosi bitne novosti. Da, MS radi grešku sa svim tim reklamama o DXu jer DX doista nije bitan za sve ono za što ga predstavljaju.

No, sam API je odličan.

bezimeni
26-09-2009, 22:09
Ako je api odličan i ako ga programeri znaju koristiti zašto imamo gotovo u pravile loše performanse prilikom igranje igara sa dx 10 efektima u odnosu na gotovo istu vizualnu prezentaciju prilikom igranja koristeći dx 9.0c efekte ? Naravno koristeći prikladan dx 10 hardver i softver ...

Zanima me odgovor na to pitanje .

Luka
26-09-2009, 22:13
Ako je api odličan i ako ga programeri znaju koristiti zašto imamo gotovo u pravile loše performanse prilikom igranje igara sa dx 10 efektima u odnosu na gotovo istu vizualnu prezentaciju prilikom igranja koristeći dx 9.0c efekte ? Naravno koristeći prikladan dx 10 hardver i softver ...

Zanima me odgovor na to pitanje .

Zanimljivo pitanje. Jedino što mi pada na pamet jest nedovoljno optimiziran wrapper za DX10, ili nešto u stilu emulacije DX9 funkcionalnosti kroz DX10 pozive...

@Vedran, krajnji krivac jesu developeri. Ali kao što rekoh, krivnja nije direktno njihova jer odluke dolaze od strane izdavača. Koje dolaze od strane tržišta. Ja krivim izdavače =)

bezimeni
26-09-2009, 22:18
Meni kao potrošaču potpuno nebitno .Zašto bi se ja kao potrošač trebao zamarati da li je problem u wrapperu ili u emulaciji...ja kao laik za sada odbacujem sve što ima veze sa dx 10 .Bio to sam api ili igre napravljene na njemu ( srećom sve rade pod dx 9 osim halo 2 ) ili hardver optimaliziran za njega...meni nebitno.Ja kao korisnik imam legitimno pravo reći da je dx 10 i sve vezano sa njime jedno veliko sranje.

Nodakim
27-09-2009, 09:10
Zašto se onda prepireš ako si laik?

bezimeni
27-09-2009, 09:16
Hebem radoznale.

RIDER32
28-09-2009, 18:23
Sovaj (http://www.gametrailers.com/video/gdc-2008-emergent-game/31160)Si ovaj (http://www.gametrailers.com/video/gdc-2008-emergent-game/31200)Sfilmić.
Jos nesto mi upada u oci. Animacija likova. Ova sisata kuja iz drugog filmica izgleda kao da hoda sa koturaljkama a oktece se ko balerina iz kutije za nakit :yuck:
Opet za primjer uzmimo CoD4 :P Akcije otvaranja vrata i ulaska u prostoriju su apsolutno perfektno odrađene. Zatim kada pogodim neprijatelja on neklimne glavom i nastavi pucati po neni nego se sagne i rukama pokriva ranu, ako ga pogodim u nogu on padne na pod i pokusava oici prema zaklonu i pritom se oslanja na pušku ćiju cjev zabija u pod. Ako neprijatelja ubijem on pada na pod i pritom puca metke širom jer je u zadnjem trenu pritisnio obarač. Pazilo se na detalje...
Istina, da bi se dobilo na gameplayu sam igrac se moze u mjestu vrtiti ko baletan (isto nije mogu ce raditi u ležećem položaju).
Također i u Crysisu nevidim neku spektakularnu animaciju likova iako je zadovoljavajuca.

Nije DX kriv :D
IMHO i CoD4 i Crysis su ciste DX9 igre pa izgledaju bolje od ijedne DX10 igre.

GODSKILLER
30-09-2009, 00:48
to ti je kapitalizam,poput vožnje bicikle dok pedališ ideš,ali kad prestaneš i kad inerciji dođe kraj padaš...tako da oni jednostavno moraju nam puniti glavu da je svaki sljedeći,API,DX i grafe upravo te koje donosu (r)evoluciju....da moramo koristiti AAx16,AF itd onda mi to popušimo KoY5ws-QdWI
patimo jel igra se vrti na 60,70,150 fps-ova a vjerovatno 99,99% nas nemože viditi razliku između 40,50 i recimo 100,ustvari ako je refresh lcd-a 60Hz znaći 60 slija odakle se onda iscrtava 100 fps-a,čak sam i ja zamalo podlegao propagandi pa zamalo odustao od GTX260,ali ipak idem je ujutro naručiti,vjerovatno budem zadovoljan do isteka njene garancije a onda sve iz poćetka.

Assasin`s
30-09-2009, 08:07
Mislim da neče raditi dx11 igre na dx10 grafama zbog shadera zašto bi neko napravio.Daj 500€ pa se igraj

Cookie monsta
01-10-2009, 18:10
Oce se negdje moc skinut directx 11 za djabe?? :?

Don Kihot
01-10-2009, 18:14
Oce se negdje moc skinut directx 11 za djabe?? :?


Pa već je džabe! :P

Win 7 RC Beta ;)

Ako imaš WVista, i upgradeaš, imaš origigi W7 i DX11...

Ili kopiraš par DLL-ova s viste na w7 i imaš full (kao moj RC) :)

Assasin`s
01-10-2009, 19:11
sam nečemo ga moč koristit u igrama 100%

Don Kihot
02-10-2009, 17:01
Mogu programeri da olakšaju sebi i nama život.
Što je programski kod optimiziraniji (DX11 API to i donosi, pojednostavljenja etc), to će igre biti fluidnije...

Deadwalker
30-10-2009, 19:05
Vjerojatno nema veze s ovim topicom, al nisam znao kamo da smjestim ovu vijest (http://www.bug.hr/master/vijesti/golf-cryengineu-3/99195.aspx). Uglavnom, ko bi reko. Ako ce biti besplatno, onda cu definitvno to isprobat. :)

tigerija
24-11-2009, 12:08
Za sada driveri još sakaju za dx11, a i nVidia če uskoro izdat GTX 300.
Ai mislim da če dx11 doseč potpunost za pola godine ili godinu dana, kad izađe druga generacija ovih kartica.

Što se tiče razlike dx9 i dx10 ja je ne vidim, vi ? Pogledajte slike. U original veličini.
http://www.overclock.net/ati/597046-dx1 ... x-9-a.html (http://www.overclock.net/ati/597046-dx11-vs-dx10-vs-dx-9-a.html)

Luka
24-11-2009, 12:11
Ne opet! :(

Deadwalker
24-11-2009, 14:44
Ne opet! :(

A i ja isto otvaram topice... :(

tigerija
24-11-2009, 17:18
Pa štaaaaaaaa ? :(

Nie ovo loše raspravljat.

Deadwalker
24-11-2009, 22:23
Bez uvrede, al vecinom si svojim postom gluposti izjavio. Vec smo tu stvarno sve raspravili, pa ako te zanima, prođi kroz stranice topica. Tako češ i naučit neke stvari :wink: