PDA

Pogledaj cijelu verziju : Backup - gdje i kako?



zoky
07-06-2009, 10:28
Za početak da kažem da backup NIKAD u životu nisam radio ( možda i jesam, ali ne winse i to... ) i nemam pojma što se toga tiče, pa mi nemojte zamjeriti... (Al za sve postoji prvi put :D )

Znači pošto neznam ništa o tome, molio bih nekoga ko sve točno zna kako to ide neka mi malo bolje objasni...

Zanima me :

S kojim proramom da to napravim (po mogućnosti free), kako se o radi, i što sve moram staviti u taj backup, i kako se to sve onda vrati....

Sljedeći tjedan moram formatirati disk i staviti "friške" windowse XP. Nemam živce svaki progam instalirati na novo, jer kada sve to napravim, proći će mi cijeli dan.. :?

Gwin
09-06-2009, 01:11
Acronis True Image Home 2009

imaš 30 dana trial, a relativno je jeftina licenca.
užasno moćan softver.
primjerice kompletnu C: particiju od preko 40GB backupira u 4-5 minuta i strpa je u 17GB fajl.

opcije su stvarno svemoguće. do te mjere da je najnormalnije migrirao sistem sa jednog harda na drugi za 15 minuta

zoky
09-06-2009, 15:41
primjerice kompletnu C: particiju od preko 40GB backupira u 4-5 minuta i strpa je u 17GB fajl.

A kamo da spremim taj file?
Mislim, sada kada ja formatiran disk, kako da onda ja opet vratim te winse koje sam backupirao??

I još jedno pitanje? sada mi je komp relativno spor; i sada kada bih napravio taj backup dal bi onda bilo sve normalno ili ne?

Gwin
10-06-2009, 08:46
fajl spremiš na drugu particiju, eksterni disk ili neš treće
odnosno, može se napravit primjerice "system state backup" koji je manji i stane na DVD, ali ne uključuje program-files folder nego samo windowse i postavke

napravi se acronis boot disk (cd/dvd/usb stick, osobno imam na cdu)
bootaš komp sa acronis cd-a i kažeš mu da na "X particiju" vrati backup koji se nalazi "TAMO"
i acronis će samo raspakirat backup, nakon čega pustiš komp da se normalno boota sa odabranog harda..

ako formatiraš i restoraš backup nećeš dobit ništa posebno. imat ćeš efektivno odrađen defragment jer će on posložit fajlove redom, a ne razbacano po disku.
ali ako su winsi bili sjebani i prije backupu, onda ćeš dobit sjebane winse natrag..
zato se backup instalacije radi pri friško instaliranim winsima.. kad sistem radi normalno. odnosno, poput mene, radiš backup kad posložiš sve detalje u winsima kak ti želiš..

zoky
10-06-2009, 18:12
Hvala Gwin! :thumbs2: