PDA

Pogledaj cijelu verziju : E-learning, informatizacija školstva etc.



SkunK
25-10-2008, 10:16
Kakvo je vaše stajalište što se tiče ovog problema? Čitao sam nedavno mnogo članaka o ovoj temi i saznao neke činjenice koje su jednostavno porazne. Škola u Arizoni je već odavno uvela "Moderan" pristup učenju i totalno su zamjenili knjige i olovke, računalima,broadban pristupom net-u ( i naravno stvorili LAN u cjeloj školi), a profesori se koriste projektorima,powerpoint preznetacijama i još 101 stvari da bi olakšali učenicima učenje.
Isto tako, većini škola i fakulteta u Europi (pogotovo zemlje Beneluxa,Velika Britanija, Norveška,Švedska) nisu "totalno" uvele ovakav pristup, ali su već uvele benificije za studente tipa besplatan net (flat rate naravno), benificije na kupnju PC-a, razne poticajne metode za informatizaciju ne samo školstva nego i fakutleta i ostalog, tu je još puno noviteta ali jednostavno ih nema smisla nabrajati. Isto tako necu nabrajati kako RH loše stoji što se tog tiče ( dobro nismo najgori, ali još uvjek kaskamo za recimo onom malom zemljom koja želi Piranski zaljev i ima građane koji vole nazivati drugu zemlju svojom i vole da ih policajci prisilno moraju nositi:)) ali naravno mjesta za napredak uvjek ima.

Još bi se mogao raspisati o ovoj temi nadugo i naširoko ali mislim da za potrebe foruma to nije potrebno, jos cu samo navesti neke od opet napominjem 1001 benificije koje bi nam donjela informatizacija škola i fakulteta do one mjere kad cemo zamjeniti knjige i olovke :

- S informatizacijom škola i fakulteta većina dosadašnjih i novih studenata će barem biti upoznato s osnovama informatike, što je danas jednostavno pojam, nešto kao pismenost, recimo ako neznaš radit osnovne stvari s Windowsima - praktički si nepismen, prema tome ako uskoro ne pojačamo informatizaciju društva, 50% stanovništva će nam biti praktički nepismeno.

- Opremom jednog fakulteta, tj. benificijama i poticaja što se tiče manjih cjena PC-a(ili pak potpuna kupovina novih laptopa srednje jačine ili pak low standarda koji je totalno OK jer će PC samo sluziti za osnovne stvari) - te stvaranje LAN-a i poticanje državae da ISP bude "naklonjen" školstvu i fakultetima te da im da određene pogodnosti kao u svim drzavama Europe, zapravo, dolazi jeftinije nego Sopremljanje jedne učionice informatike

- Učenici/Studenti bolje uče kad su u kontaktu s nekom tehnologijom kao što je PC. Napredak bilježe sve države koje imaju ovakav način i pristup učenju, a zabilježava se oko 80% poboljšanja što se tiče predaje testova,ispita i samog znanja. Fascinantno :)

- Razmislite malo, koliko je lakše nositi jedan laptop nego hrpetinu knjiga,papira i olovka? Ili je pak razlog zašto ih nosimo zato jer kompanije tih istih papira,knjiga i olovaka ne žele izgubiti zaradu?


Još ima puno činjenica no evo ovo su 3-4 osnovne. Kakvo je vaše mišljenje i stajalište prema ovome, usudio bi se reći, problemu a ne pitanju?

pimp
25-10-2008, 10:19
ovo je hrvatska , ja se u potpunosti slažem s ovim tekstom gore i volio bih da bude tako i kod nas ali jednostavno ne vjerujem da je to moguce napraviti u sljedecih 5-10 godina

josip_kraš
25-10-2008, 10:35
kad sam bio u osnovnoj bili su projektori laptopi i powerpoint.

Deadwalker
25-10-2008, 10:39
Dragi kolega, naveo si jednu vrlo zanimljivu temu i bas mi je drago da se netko dotaknuo toga pa cu ja nesto i reci posto imam vec dosta iskustva u takvom nacinu rada. Dakle, ja sam student Fakuleteta organizacije i informatike u Varaždinu i mogu reci da je to jedan od najbolje informaticki opremljenih fakuleteta u Hrvatskoj(zato i ima tako visoku skolarinu :wink: ). Gotovo svaka prostorija na fakeltutu ima pristup internetu(veza je veoma brza, prema svjetskim standardima) te jedino sto vam je potrebno je laptop te poseban program u kojem su podaci da ste vi student tog fakuletet-a te vam se tako omogucuje besplatan pristup internetu. Dalje, u svakoj predavaoni je složeno racunalo s projektorom pa tako svaki profesor sve sto treba je mali stick sa svojom prezentacijom koju kani prezentirati. Naravno, svim studentima je dozvoljeno tokom predavanjima koristenje laptopa pa si tako biljske možemo jednostavno odmah tipkat u word dokument(ako je predavanje nezanimljivo, tu je net, ne!? :) ) Na fakultetu postoji tzv E-Learning sustav(mi ga zovemo moodle). To je nista drugo nego jedno web mjesto na koje se logirate s username-om i passwordom kojeg dobijete na fakultetu. Na njemu imate svaki kolegij koji se slusa na fakultetu te se jednostavno na pocetku semestra "upisete"(na web-u mislim) te tako gore imate sve prezentacije koje su se slusale na predavanju, gore se stavljaju domace zadace, sve vazne obavijesti glede kolegija(rezultati kolokvija, ispita, kratkih provjera, te razne druge obavijesti tipa odsutnost profesora, zadavanje eseja i sl., ima toga jos puno...) Sustav je jednostavno genijalan i vjerujte mi, jako olaksava kompletno svladavanje pojedinog kolegija. Naravno, imamo i studomat(to vec ima dosta fakuleteta u Hrvatskoj) na kojem se prijavljuju ispiti i gdje su kompletni podaci o studentu tj. o njegovim polozenim predmetima, raznim stautsima i sl. Da dalje ne duljim(ima jos toga), ovakav moderan pristup obrazovanju je itekako dobar i stavrno u mnogocemu olaksava posao studenta ili ucenika. Jedini problem je to sto to sve jako puno kosta, a znamo kakva nam je država :wink: Mislim, moglo bi se to sredit, ali nasim politicarima su druge stavri na pameti...zalosno :(
I da, također na nasem fakuletetu postoji jos jedna super stvar. Dakle, posto FOI ima sklopljen poseban ugovor s Microsoftom, sve redovni studenti FOI-a se mogu logirati na njihovu posebnu stranicu i tako imamo omugucen besplatan download microsoftovih proizvoda(windowsi, office paketi, client serveri i sve ostalo). Uglavnom, jako pohvalna stvar...

Edi Sm187
25-10-2008, 11:19
Ukupni vanjski dug Hrvatske iznosi 30.920 milijardi eura

Volio bih doživjeti informatizaciju kompletnog školskog sustava, no gore navedena činjenica to jednostavno spriječava.

SkunK
25-10-2008, 11:28
kad sam bio u osnovnoj bili su projektori laptopi i powerpoint.

Da, zato sam i naveo "da nismo najgori" jer neki ni to nemaju još, ali već je postao standard pogotovo u Europi i pogotovo na fakultetima da studenti samo koriste laptope i studentsku mrežu tj. LAN. Imali smo i mi projektor i powerpoint prezentaciju u srednjoj ali to je sve svedeno na neku mizeriju, ono jedan projektorčić , na 200 učenika, nedaj Bože da netko slučajno nešto razbije jer nećemo dobit drugog narednih 1000 godina. Premalo se ulaže u ovakav tip obrazovanja, u tome je poanta.

Isto tako kaskamo s benificijama i poticajem za studente i učenike što se tiče Interneta. Carnet je pokušao nešto, i upostavio suradnju s dosta ISP-a, naravno T-com je odbio sudjelovati. Ako to usporedimo s Europom...zapravo netreba niti uspoređivati, jer u većini zemalja Europe flat rate ne plaćaju niti "obični građani", tj. oni koji nisu niti studenti niti učenici... tako da je smješno više uspoređivati.

Da ne kazem koliko je mladih i sposobnih umova Hrvatske otišlo iz RH baš zbog ovog, pa kad pogledate naša drzava od 4 milijuna ima tolike sposobne izumitelje,znanstvenike,sportaše, ali nikad ne ulazemo niti u dvorane niti u šport, niti u eto, poveznicu - obrazovanje. Da ulazu više, rezultati bi se udvostručili ili pak utrostručili.

Gledajte to na ovako :

Hrvatski narod je sposoban iz jako mizernih i jadnih uvjeta, stvoriti veliku pobjedu i uspjeh.

Primjeri su vam Filip Ude koji je trenirao po podrumima. Primjer vam je više manje svaki sportaš RH za kojeg u početku nitko nije mario, a kad je dostigao uspjeh onda je dobio pozornost vlasti. Primjer vam je Domovinsk rat, kad se branila država s minimalnim ili nikakvim sredstvima. Možemo to usporediti s raznim Hrvatskim znanstvenicima i izumiteljima poput Nikole Tesle koji su živjeli u siromaštvu i bjedi, ali su ipak uspjeli.


Zamislite da netko uloži u Hrvatski narod. Neovisno o tome bio on sportaš,izumitelj,znanstvenik ili pak običan građanin. Samo bi nam nebo bilo granica.

Neven <R>
25-10-2008, 13:19
Moglo bi se svašta napraviti da se skupi volje. Tek sam se na faxu susreo sa kolikom tolikom informatizacijom, iako i tu ima onih koji ne koriste tehnologiju i čak se protive elektronskim indeksima i sličnim stvarima.

Dok god će biti veliki broj takvih dinosaura teško da će se neka jača informatizacija moći provesti. Pa koliko je samo trebalo gospodi u saboru da se uvede npr. elektronsko glasovanje, a i to je naišlo na veliki otpor. A takvi ljudi nažalost odlučuju o tome hoće li se novac uložiti u npr. dinamov stadion ili u opremanje učionica.

Mislim da problem nije u financijama, sa privatnima firmama bi se vrlo lako moglo dogovoriti i mogle bi se uvesti razne pogodnosti učenicima, studentima, školama. Takve stvari postoje, ali niti u približno velikom broju. A opet kad se malo razmisli na kakve gluposti se troši novac, ja mogu samo zaključiti da kod nas nema volje za tako nečim, da prevladava nazadno mišljenje i da će se sa današnjim vladajućim strukturama teško nešto promjeniti.

RIDER32
25-10-2008, 14:51
Isto tako kaskamo s benificijama i poticajem za studente i učenike što se tiče Interneta. Carnet je pokušao nešto, i upostavio suradnju s dosta ISP-a, naravno T-com je odbio sudjelovati. Ako to usporedimo s Europom...zapravo netreba niti uspoređivati, jer u većini zemalja Europe flat rate ne plaćaju niti "obični građani", tj. oni koji nisu niti studenti niti učenici... tako da je smješno više uspoređivati.

Da. Jedan ogroman problem je kurvinski T-Com. Kada je HT prodan svi su mislili da je to samo dobro ali to je bila jedna fatalna greska koju osjetimo tek danas. Da nije prodan danas bismo sigurno svi imali Carnet i flat rate. To ugl i imaju oni koji su na nekim drugim mrezama ali mi jadnici koji smo na tcomu nemamo se kome zalit, tj niko nas nezeli slusat. T-smrad su veci lopovi vec sto ste mislili (barem u mom kvartu). Mi, sami stanovnici smo kupili svu opremu za telefoniju (kablove i ostalu infrastrukturu) i onda smo platili nekim firmama da to sve postave. Nakraju su oni nabrzaka dosli i samo spolili da bi nakraju mi morali redovito placat svoje kablove. /em ti pravdu :(

A sto se tice hardwarea... ako nemozemo kupovat laptope stranih i skupljih proizvođaca mozemo ih sami proizvoditi. Imamo Končar. Neznam bas kolko su oni upleteni u proizvodnju racunalnih komponenti ali znam da sam prije par godina vidio jedan njihov laptop. Jedino sto se sjecam je da je imao Intelov procesor.

U mojoj skoli u svakoj ucionici imamo po jedan komp i projektor. To nam kadkada olaksava ucenje ali opet to nije to. U prvoj informatickoj ucionici imamo pompove koji su ustvari kreirani za Windows 98 a vrte XP. Moste onda misliti kako to dobro radi. Ali barem u jednoj drugoj imamo jedno "superracunalo" na koje je spojeno 15ak monitora i svako ima zasebni rad.

josip_kraš
25-10-2008, 17:32
Imali smo i mi projektor i powerpoint prezentaciju u srednjoj ali to je sve svedeno na neku mizeriju, ono jedan projektorčić , na 200 učenika, nedaj Bože da netko slučajno nešto razbije jer nećemo dobit drugog narednih 1000 godina.

da, ali mi smo na svaki 2 razred imali projektor i laptop, uvijek referat radili u power pointu.

sad u srednjoj jad i nevolja 1 projektor i komp u nekoj dvorani za projekcije ili što je već, ah da imamo po jedan projektor u učionicama informatike (imaju ih dvije).

našim školama nažalost fali mnogo drugih (prečih) stvari osim projektora i laptopa :thumbs1:

sjećam se kad nam je profesor iz fizike u osnovnoj pričao da svi japanci koji idu u školu imaju laptop za učenje i pisanje testova.te ako ga oštete onda ga i plaćaju jer se zna čiji je čiji.

iznogud1515
25-10-2008, 18:08
moja škola je dosta moderna. u svakoj učionici ima projektor i comp, grafoskop, u par učionica ima pametna ploča (iako to govno za ništa ne služi). mislim da je jedna od modernijih u hrvatskoj.

SkunK
25-10-2008, 18:30
Imali smo i mi projektor i powerpoint prezentaciju u srednjoj ali to je sve svedeno na neku mizeriju, ono jedan projektorčić , na 200 učenika, nedaj Bože da netko slučajno nešto razbije jer nećemo dobit drugog narednih 1000 godina.

da, ali mi smo na svaki 2 razred imali projektor i laptop, uvijek referat radili u power pointu.

sad u srednjoj jad i nevolja 1 projektor i komp u nekoj dvorani za projekcije ili što je već, ah da imamo po jedan projektor u učionicama informatike (imaju ih dvije).

našim školama nažalost fali mnogo drugih (prečih) stvari osim projektora i laptopa :thumbs1:

sjećam se kad nam je profesor iz fizike u osnovnoj pričao da svi japanci koji idu u školu imaju laptop za učenje i pisanje testova.te ako ga oštete onda ga i plaćaju jer se zna čiji je čiji.

Dobro, te priče o Japancima i ostali neprovjereni izvori koji ljudi pričaju ne shvaćam kao "činjenicu". Neke od činjenica su iznešene gore, prvi post, i ja stvarno neznam zašto naša vlada ne želi niti ulaže u taj segment školstva. Isto tako društvo je dosta odbojno još prema takvom načinu rada jer se drži konzervativno prema školi i studiju te se boje promjena. Promjene mogu biti dobre, kao u ovom slučaju, dobili bi puno a izgubili...ništa.

Vanjski dug nemože biti isprika ako se ne ulaže u školstvo i općenito u znanje i unapređenje istog. Ako je dug već tu, onda se on i napravio. A jedini valjani razlog zašto bi se on napravio je upravo taj : da se nama, društvu naprave bolji uvjeti, recimo da nam se poboljša taj dio obrazovnih ustanova te da se društvo informatizira. Ali nažalost, tko zna zašto se taj dug "nabio" i u koje svrhe.

McPingvin_v2.0
26-10-2008, 08:55
Kod nas je informatizacija na razini. Četiri informatičke učionice, u 75% normalnih učionica imamo računalo s projektorom i cijela škola je umrežena u LAN. Imamo i web learning gdje imamo neke materijale i testove pa se s tim možemo baviti za dodatne ocjene (uglavnom petica iz zalaganja ili tako nešto, ali neka). U Cisco akademiji isto sve radimo preko računala - učimo, vježbamo i rješavamo testove.

Na sreću, niti jedan od profesora koji meni predaje nije "dinosaur" i ne osipa se od spomena računala.

Inače, za sve vas koji tvrdite kako su T- Com govna itd.... Ta govna daju besplatne pakete ako se javite ravnatelju, smo to nitko ne zna. Raspitajte se.

SkunK
26-10-2008, 09:24
Da, mnogi se zalete s time "t-com su govna" i ostalim frazama, samo zato što je to danas "popularno" zapravo, popularno je pljucati po nečemu zato jer to radi 80% ljudi a ni sam neznaš zašto to radiš :)

Sigurno je da je t-com kao tvrtka lukav i vrlo pametan igrač, ali ove uvrde koje svako malo ljudi rasipaju su malo previše :)

Ali dobro to je sad druga domena stvari, sve u svemu, našim vladajućim ljudima(neovisno o kojoj se stranci radilo) sve odbija u glavu. Neulaganje u sigurnost i vrlo loše i tolerantno pravosuđe je dovelo do jačanja kriminala, loši uvjeti za sportaše i ostale su doveli do toga da sve naše ambicije nisu do kraja iskorištene, isto će se dogoditi s ne ulaganjem u obrazovanje i informatizaciju, imati ćemo za 15 godina 70% građana koji će ostati na razini špiljskog čovjeka.

uga uga, ja voliti VHS i BETAMAX, uga, ja koristiti 56k i Win 3.1 :D

Lord Jambrek
26-10-2008, 09:44
uga uga, ja voliti VHS i BETAMAX, uga, ja koristiti 56k i Win 3.1 :D

Uga uga, ja pritisnuti turbo i doom letiti :D

Kod nas u srednjoj nije bilo ničega dok smo mi bili, ali sada sam čuo da imaju LCD telke u svakoj učionici, DVD-e, projektora su 2 u školi ako se ne varam, 2 informatičke učionice, sve umreženo...

Arbiter of Change
26-10-2008, 10:07
Srednja (tehnička) dok sam ja išao je imala 4-5 projektora i umrežene informatičke učione (ludi profesor mehanike se pobrinuo za modernizaciju), dakle ništa pretjerano... ali je zato imala CNC dvoranu koja je vjerojatno bila došla više od svih ostalih srednjih škola u gradu zajedno (ironično, pola od tih strojeva i njihovih tipkovnica (svaka 20k kuna) nismo niti takli jer nismo stigli vremenski).

SkunK
26-10-2008, 12:45
uga uga, ja voliti VHS i BETAMAX, uga, ja koristiti 56k i Win 3.1 :D

Uga uga, ja pritisnuti turbo i doom letiti :D

Kod nas u srednjoj nije bilo ničega dok smo mi bili, ali sada sam čuo da imaju LCD telke u svakoj učionici, DVD-e, projektora su 2 u školi ako se ne varam, 2 informatičke učionice, sve umreženo...


Hehe, a kod nas čim je moj razred otišao iz srednje (maturirao) nabavio dodatnu opremu i modernizirao učionice i infrastrukturu... koji bed :D ...ili je to namjerno :D

Lord Jambrek
26-10-2008, 13:06
uga uga, ja voliti VHS i BETAMAX, uga, ja koristiti 56k i Win 3.1 :D

Uga uga, ja pritisnuti turbo i doom letiti :D

Kod nas u srednjoj nije bilo ničega dok smo mi bili, ali sada sam čuo da imaju LCD telke u svakoj učionici, DVD-e, projektora su 2 u školi ako se ne varam, 2 informatičke učionice, sve umreženo...


Hehe, a kod nas čim je moj razred otišao iz srednje (maturirao) nabavio dodatnu opremu i modernizirao učionice i infrastrukturu... koji bed :D ...ili je to namjerno :D

To smo ja i frend rekli da su oni to stavili čim naš razred otišao jer bi mi sve uništili :D

RIDER32
27-10-2008, 23:27
Inače, za sve vas koji tvrdite kako su T- Com govna itd.... Ta govna daju besplatne pakete ako se javite ravnatelju, smo to nitko ne zna. Raspitajte se.
Znamo mi to al mi ocemo FLATSa ne 3 GB :P

Constantine
27-10-2008, 23:34
Moja škola je poprilično slabo informatički opremljena.Računala su prastara i fali ih.Misevi su grozni,neki dan su zamijenili stare sa novima koji su još lošiji od starih.Ima samo par projektora.Mislim

McPingvin_v2.0
28-10-2008, 00:15
Znamo mi to al mi ocemo FLATSa ne 3 GB :P
Nezahvalna, neradnička gamad.

RIDER32
28-10-2008, 03:02
Kad mi to neko kaze onda se pitam pa sta sam ja radio cjelo ovo ljeto :(

McPingvin_v2.0
28-10-2008, 07:33
Kad ja to kažem onda se ja zapitam što sam radio cijelo ovo ljeto :D

streetrace777
28-10-2008, 08:24
Znamo mi to al mi ocemo FLATSa ne 3 GB :P
Nezahvalna, neradnička gamad.

smiri dozivljaje

McPingvin_v2.0
28-10-2008, 08:48
Stvarno moram pisati da se šalim ili?

Sickmanno1
28-10-2008, 10:24
Srednja (tehnička) dok sam ja išao je imala 4-5 projektora i umrežene informatičke učione (ludi profesor mehanike se pobrinuo za modernizaciju), dakle ništa pretjerano... ali je zato imala CNC dvoranu koja je vjerojatno bila došla više od svih ostalih srednjih škola u gradu zajedno (ironično, pola od tih strojeva i njihovih tipkovnica (svaka 20k kuna) nismo niti takli jer nismo stigli vremenski).

Ista stvar i kod mene dok sam isao u srednju....zaista tuzno...

SkunK
28-10-2008, 11:21
Još tužnije je kad je moj profesor mene i kolegu uzeo za budale.

Uglavnom bili smo u to vrijeme ranije gotovi s nastavnim planom i programom za taj dan i ostalo je 20 minuta slobodnog. Naravno, pitali smo profesora jeli (tada smo bili 1 srednje nismo znali učionicu i način rada puno) su računala spojena u LAN, jer bi htjeli ubaciti Starcraft preko LAN-a.

Njemu se nije dalo slušat naše urlike i samu igru, ili je bio čisti mazohist pa nije htio da se zabavljamo i rekao je :" Nije".

2 minute nakon toga s ljeve strane sam vidio switch što mi je dalo signal da moj profa laže.

Za 2 minute smo igrali Starcraft u LAN-u. Profa dodje i pita da kao što to igramo.

Ja : "Starcraft... ...... u MREŽI".

Lik je samo pocvrenio i otišao za svoj stol.

Bilo bi smješno da nije žalosno.

Neven <R>
28-10-2008, 15:52
Inače, za sve vas koji tvrdite kako su T- Com govna itd.... Ta govna daju besplatne pakete ako se javite ravnatelju, smo to nitko ne zna. Raspitajte se.
:rotfl:
Zar ti stvarno misliš da oni to daju iz svoje dobre volje?

blood4me
28-10-2008, 16:39
Mi u skoli imamo jedan projektor, oko 10-ak nekih krseva sa wins XP na 17"(10 FPS-a u notepadu), onda 3 neka krsa na 19" wide(2FPS-a u notepadu :D) i jos 5-6 win's 98 u grafickoj ucionici... Da ne zaboravim rec, projektori su neka kineska sranja koja svaka 2 dana idu na servis -.-

McPingvin_v2.0
28-10-2008, 21:49
Zar ti stvarno misliš da oni to daju iz svoje dobre volje?
Ne znam detalje toga, ali nije istina da T- Com ništa ne daje. Daje on, račune samo takve :D

RIDER32
29-10-2008, 23:57
Da. Npr. meni. 2500kn :o jej :pray:

Da podrzavaju carnet ljepo bi svi uzeli 1MBps i flat i fino.

yvohr
30-11-2008, 16:54
Nasa skola ima 3 laptopa na 300 ucenika(dobro u 2. smjene smo) i 1-2 projektora + informaticka ucionica s 11 kompova kupljenih pred 3 godine i jos k tome na cijeloj skoli imamo ADSL

cham3leon
13-12-2008, 21:45
Mi u skoli imamo jedan projektor, oko 10-ak nekih krseva sa wins XP na 17"(10 FPS-a u notepadu), onda 3 neka krsa na 19" wide(2FPS-a u notepadu :D) i jos 5-6 win's 98 u grafickoj ucionici... Da ne zaboravim rec, projektori su neka kineska sranja koja svaka 2 dana idu na servis -.-

Ja imam Win XP i 17" monitor... :(

Enivej, pravo kaže ReiKo, danas ako ne znaš radit osnovne stvari u winsima, nepismen si. Ali hrvatski problemi s informatizacijom društva ne leže u tome(npr. ja sam tokom svog školovanja triput učio jedne te iste gluposti osnova rada u winsima, word, excel, ppoint tipa "selektiraj ovaj tekst, podebljaj i podcrtaj").

problem je upravo zbog toga što se to jedno te isto gradivo ponavlja u svakoj vražjoj školi i fakultetu. Srećom pa je naš studij računarstva lišen tih noobarija, ali npr. strojari na našem fakultetu su morali po n - ti put učiti word i excel. Tu leži problem, toga se moramo riješiti kako bi informatička pismenost nacije bila na razini.

Što se tiče informatizacije škola/faxova, to je dobra stvar, iako ne treba pretjerivati. U osnovnoj smo dobili neke jadne kompove u većinu učionica kad sam ja bio u 7. razredu. Do dana kad sam izašo iz te škole, oni su ostali tako zapakirani isto ko i onaj dan kad su ih donesli.
U srednjoj je bilo nešto bolje, ali s pravom informatizacijom sam se susreo na faxu. Projektor u svim predavaonama/učionama, računalni centar za studente kojeg mogu koristit kad god oće, bilješke s predavanja se objavljuju na moodle-u za download, tako da ne treba pisati na predavanjima, već se posvetiti slušanju.

Neki dan nam je prof. iz elektrotehnike postao bilješke za sutrašnje predavanje u ponoć, i poslao mailove obavijesti o tome. Naravno, nitko nije skinuo bilješke, niti ih imao na predavanju. Svi se čudili kako može čovjek to očekivat kad je postao u ponoć.

A kaže on: "Pa to vam ništa ne znači. Vi ne znate koristiti svoje skupe mobitele. Da znate, s njima bi primali mailove. već bi bilo vrijeme da se naučite redovito čitati mailove." :D

THUNDER_DINIX
14-12-2008, 00:01
nasa skola ima cca 3 ucionice pune kompova i jos neki po kabinetima imaju. i 2 projektora mislim...

Deadwalker
14-12-2008, 11:30
problem je upravo zbog toga što se to jedno te isto gradivo ponavlja u svakoj vražjoj školi i fakultetu.

to je zbog toga jer svaki put kada dođes na visu razinu(srednja, faks) ovi tamo sluzbeno smatraju da ti nikada prije nisi rabio racunalo, sto je smijesno, ali nazalost istinito. Npr., ja sam na FOI-u, na kolegiju informatika 1 na vjezbama nam je lik pokazivao kako napraviti folder ili kako koristiti search opciju u winsima i sto je jako zalosno, fakat je bilo ljudi kaj to nisu znali, a upisali fakultet informatike. To ce biti tako sve dok se ne donese onaj kurikulum o kojem se danas puno prica i onda ce se tocno znati sto ucenik mora znati nakon zavrsene osnovne ili srednje skole. Tako ce se onda osmislit novi plan rada i sve bu to onda puno bolje, I hope so...

cham3leon
14-12-2008, 11:36
Eto, o tome ja pričam.

Kad bi se uveo neki standard, po kojem bi se znalo da je učenik, dočim je završio osnovnu školu, upoznat sa osnovama rada na računalu, to gradivo se ne bi trebalo ponavljati stalno.

RIDER32
15-12-2008, 02:56
A kaže on: "Pa to vam ništa ne znači. Vi ne znate koristiti svoje skupe mobitele. Da znate, s njima bi primali mailove. već bi bilo vrijeme da se naučite redovito čitati mailove." :D
Ah kad bi tako bilo kod nas :cry:
Svaki fakin dan dobivamo od nastavniceneke papire. koje po cjeli sat prebacujemo po biljeznici i svi se pogubimo i onda je izivciramo sa pitanjima iz kojeg je ovo predmeta, iz kojeg je ovo predmeta...
Onda se zali kako nam daje puno papira i nema skola para za to i bla bla bla.
E bas cu joj rec da nam posalje ta sranja na e-mail i nek nas pusti na miru vise sa tim papirima. :roll:

Scourge92
15-12-2008, 03:25
stvarno je vrijeme za promjene, ja sam u petak morao doći u školu poslije nastave da bi mi profesor iz informatike dao isprintane neke zadatke za natjecanje, ko da ih nije mogao poslati u E-mailu. Danas već neznam gdje su mi zadaci pa ću ga morat u školi tražit da mi ih opet isprinta ili ga nagovorit da mi ih pošalje na mail.

cham3leon
15-12-2008, 08:37
Ja kad sam pisao maturalnu radnju iz informatike, morao sam predat profesorici radnu verziju, cca 15 stranica. Ona je valjda očekivala da ću joj donijet isprintano, a vidiš mene sutra dođem s USB memory stickom :P

Gamer++
19-07-2009, 08:58
Inače, za sve vas koji tvrdite kako su T- Com govna itd.... Ta govna daju besplatne pakete ako se javite ravnatelju, smo to nitko ne zna. Raspitajte se.
Znamo mi to al mi ocemo FLATSa ne 3 GB :P

aha mi samo dvojica iz cijele škole to znademo svaki 25 gb o yeeeee