PDA

Pogledaj cijelu verziju : Uništava li nezavisna produkcija igraću industriju?



W3DR4N
21-05-2009, 22:00
INDIE!

Pričamo o nezavisnim igrama malih proizvođača, koje su putem digitalne distribucije procvale u zadnjih dvije godine.
No ubija li nezavisna produkcija pravu igraću industriju?
To pitanje ostavljam vama, a ja ću zasad navesti samo neke prednosti i mane.

Prednosti:
+indie nema što izgubiti, pa se većinom rade nove i svježe ideje
+niža cijena igara
+neovisnost sugestira razvoj igre bez naloženih zahtjeva i rokova isporuke
+razvoj malih i srednjih igraćih studija, veća konkurentnost na tržištu

Nedostaci:
-orijentiranost isključivo na digitalnu distribuciju, pri čemu se gubi identitet i opipljivost medija; slabija dostupnost igračima bez uvjeta kreditne kartice
-veliki studiji ulažu u manje projekte; obustavljanje megalomanskih projekata i skupih igara
-jako usporen napredak tehnologije u računalnim igrama; indie pretežno gleda na igraće iskustvo i ideje, manje na tehnička dostignuća

Raz
21-05-2009, 22:16
Nisam baš siguran dali uništava gaming industriju, ali ja sam sretan dok god bude i indie igara a i većih komercijalnih. Kao što kažeš, svaka vrsta industrije ima svoje prednosti i mane te mi je upravo zbog toga užitak igrati igre od obadvije strane. Mislim da će sve biti dobro ako će se održati ravnoteža između njih.

Inače, kod indie igara mi ustvari najviše smeta upravo to da je većina njih orijentirana isključivo na digitalnu distribuciju.

Insert
21-05-2009, 22:45
Pa ono... ako uništavaju, rade to s pravom. Boli me nešto za "veliku igru" kad samo recikliraju prije viđeno.

A, što se tiče digitalne distribucije, visokobudžetni naslovi je sve više i više forsaju.

Neven <R>
21-05-2009, 22:54
Razmisli malo koji udio na tržištu imaju nezavisne kompanije, a koji velike.

Ako nešto nezavisne kompanije čine, onda je to da obogaćuju tržište jer su spremne provesti ideje koje se veliki ne usude čisto zato što zbog visine njihovog budžeta ne smiju riskirati i ne smiju uopće razmišljati o proizvodnji nečega za što nisu sigurni da je traženo na tržištu. Najbolji primjer je jedan Al Lowe koji je htio izdati pravi nastavak Leisure Suit Larryja (baš avanturu, a ne ovo smeće), ali nije uspio pronaći izdavača jer nitko nije mislio da na tržištu ima dovoljno zanimanja za takvu igru.

Znači nezavisne kompanije ni na koji način ne ugrožavaju velike i tako nešto tvrditi je suludo, to je ko da tvrdiš da će Age of Decadence na ikoji način ugroziti Dragon Age: Origins. Što? Uopće nisi ni čuo da je Age of Decadance u razvoju? Eto vidiš moju poantu. Dapače bez nezavisnih kompanija ne bi tko imao testirati ponekad genijalne ideje raznih kreativnih ljudi, tako da je njihov utjecaj pozitivan, a ako i uspiju izdati neki veliki uspjehi onda će i sami postati veliki i raspolagat će s velikim budžetima čime se krug zatvara.

major_tom
21-05-2009, 23:22
Uništava li nezavisna produkcija igraću industriju? Upravo suprotno, oni ju održavaju na životu. Velike kompanije su orijentirane na zaradu i previše se forsira grafika dok igrivost i originalnost trpe. Troše milione kako bi napravili igrau sa prekrasnom fotorealističnom grafikom, onada potroše još tolko da naprave super-duper zaštitu koju nitko ne može probit (a onda ju probiju za par sati) pa mi trošimo hrpu para da kupimo konzolu/grafičku koja to čudo može pokrenut i onda zaboravimo na tu igru nakon dva dana. Dok s druge strane, nađu se dva lika i naprave genijalnu i nezaboravnu igru tipa World of goo i prodaju ju za par dolara. Igraća industrija je postala previše 'mainstream' dok se nezavisni developeri vraćaju korijenima.

Arbiter of Change
22-05-2009, 00:10
Realno gledano, većina Indy naslova ne može konkretno nauditi velikim igračima prvenstveno jer nema dovoljno bling-blinga (nafriziranu grafiku jer je to prva stvar koja redovito mami tardove prema većini (novih) igara, npr) i jer većinom nisu hypane "po šabloni" kao gigantski naslovi (želim reći da se za Indy igra redovito saznaje preko drugih ljudi s neta ili preko stranica koje su posvećene Indy sceni, a ne putem sponzoriranih reklama na stranicama, putem TV reklama ili nečeg trećega). I naravno, nemojmo se zavaravati - svi Indy developeri žele biti jednog dana veliki igrači.

Ali iskreno, ponekad se i zapitam što bi nam falilo da odapne ta "prava igrača industrija". Ionako se sve (dobro ajde, bar 80%) svodi na recikliranje starih ideja i koncepata, maskirano u odličnu grafiku i općenito nove tehnologije koje su postale izlika (dosadan sam već i samom sebi koliko sam ovo puta rekao do sada) i nadomjestak developerima za pravi sadržaj u plitkim, razvikanim AAA naslovima. Od ova 3 nedostatka koja si naveo ja samo 1. vidim kao stvarni nedostatak dok su ova dva po meni pozitivne stvari - megalomanski naslovi u koje su otišli milijuni se moraju isplatiti većim cijenama kupovne igre, kao što vidimo kod PS3 naslova... cijenom koja redovito ne opravda mizerni/ispod prosječni sadržaj (nova Terminator igra koja dođe $60 za 4 sata igranja? Na panj sa lijenim developerima) dok me za napredak tehnologije iskreno boli neka stvar kad se pogleda na kakvom smo sada stupnju po tom pitanju.

Ta zadnja izjava mi je zvučala toliko pogrešno kad sam je prvi put pročitao da sam je morao tri puta pročitati kako bi bio siguran da nisam nešto pomiješao: tehnologija je tu da služi kao medij (pomagalo dakle) za prijenos ideja i uživanje igrača, a ne da se oko nje vrti čitava igra jer su developeri lijeni napraviti konkretni sadržaj kojom bi ispunili tu istu igru.

Deadwalker
22-05-2009, 09:40
Indy igre su prvenstveno veliki izvor novih ideja i vrlo su inovativnog karaktera te kao takve su iznimno dobrodosle na danasnjem, vec pomalo stereotipnom trzistu na kojem giganti vise manje konstatno izbacivaju reciklirane ideje u novom grafickom ruhu samo kako bi tamo neki proizvođac komponenata profitirao i prodao svoju graficku od 500 dolara. Sto je zalosno, jako puno danasnjih gamera vecinom igre ocjenjuje prema grafici i ako ona ne valja, nece ni igrati naslov i toga su ovi giganti itekako svijesni. Zato i imamo danas mjesecno 20-30 novih naslova od kojih su obicno jedan do dva vrijedno spomena. S druge strane, indy igre su itekako zanimljive i dosta zabavnije od vecine igara koje mozemo danas vidjeti i igrati. Sto je smijesno, ali i zalosno, takve igre nemaju milijune dolara ulozenih te kao takve nisu toliko atraktivne i reklamirane te stvarno nisu nikakva prijetnja igracim gigantima. Ja bi rado da danasnji mlađi gameri prepoznaju takve naslove i da ih cim vise igraju i kupuju jer bi vjerujem tako, potaknuli ove velike da se malo zamisle i pokusaju uz tu silnu modernu tehnologiju ponuditi i nesto vise. Tako bi vjerojatno i dobili jos kvalitetnije igre, a pokoji mali produkcijski studio bi dobio nekakvog izdavaca i vise novcanih sredstava pa bi i te indy igre bile jos bolje...
Normalno da među gigantima se uvijek nađe tim koji stvarno isporucuje remekdjela(citaj Blizzard, Bioware, Stardock), al takvih studija nema tako puno i kvalitetnih igara je sve manje i manje...

Nodakim
22-05-2009, 10:07
Da bar uništavaj,jer igraća industrija smeće.Npr. novi Terminator...4 sata?350 kuna za 4 sata?

cham3leon
22-05-2009, 10:23
Pa zapravo, bar danas nema nikakve prijetnje industriji od nezavisnih autora, a definitivno nema nikakve štete za gaming općenito. Indie proizvođači u globalu ne gledaju na veliki PR, tehničku dorađenost i slično, ali svakako gledaju na kvalitetu i originalnost, što se uvijek cijeni. Na taj način posluže kao "inspiracija" velikim studijima i izdavačima.
Dapače, industrija bez njih možda ne bi ni funkcionirala, jer, kao što je već netko rekao, žvače jedne te iste ideje.

Edi Sm187
22-05-2009, 11:30
Pitanje u noslovu je krivo postavljeno. Trebalo bi glasiti: Uništava li igraća industrija indie igre?

Indie developeri/kompanije/štaveć ne mogu uništiti "pravu" igraću industriju zato jer nemaju novca. OK, imaju novca ali ne koliko i jedan Ubisoft. Ili EA. Ili prokleti Japanci.

A i da je unište, indie igre bi postale mainstream, pomalo bezidejne, pa bi se najvjerojatnije pojavila opozicija koja bi ličila na današnje mainstream igre, pa bi onda ta opozicija srušila mainstream i copy/paste do 2012.

IgGy
22-05-2009, 12:27
Nedostaci:
-orijentiranost isključivo na digitalnu distribuciju, pri čemu se gubi identitet i opipljivost medija; slabija dostupnost igračima bez uvjeta kreditne kartice
-veliki studiji ulažu u manje projekte; obustavljanje megalomanskih projekata i skupih igara
-jako usporen napredak tehnologije u računalnim igrama; indie pretežno gleda na igraće iskustvo i ideje, manje na tehnička dostignuća

1. Orijentiranost isključivo na digitalnu distribuciju je velika prednost, ukoliko mene pitaš. Tržište se usmjerava prema drugim, "alternativnim" metodama distribucije, a ukoliko je primjerice Steam u pitanju, isti za korisnika donosi velike prednosti. Unificiranost, konstantne updateove koji se vrlo jednostavno ažuriraju itd.

2. Veliki studiji u manje projekte ulažu iz dva razloga:
- zbog utjecaja recesije
- zbog utjecaja Nintenda Wii

Veliki, kako ih zoveš, megalomanski projekti će uvijek postojati. Na tržištu ima mjesta za svakoga.

3. Napredak tehnologije u računalnim igrama dosada je generalno bilo nužno zlo, upravo zbog utrke na tržištu hardvera. Krajnji korisnik uopće ne bi smio biti aktivni dio te utrke, što se nasreću postupno napokon i događa. Korisnik se ne bi smio prilagođavati igri, već se igra mora prilagođavati korisniku. To je možda i najveća boljka PC gaminga koja se polako, ali sigurno mijenja nabolje.
Stoga, ja sam definitivno za neki oblik stagnacije tehničkih dostignuća na području igara, jer, koliki god da jesam gaming i hardverski entuzijast, no i meni je bilo dozlogrdilo svakih godinu dana nadograđivati računalo. U posljednjih nekoliko godina taj se trend konačno počeo mijenjati.

Stoga, suma summarum, ovi nedostaci koje si naveo, uopće nisu nedostaci, već naprotiv, metode kojima bi se tržište trebalo okretati.

cham3leon
22-05-2009, 12:52
Stagnacija je možda samo posljedica recesije. Lako je moguće da se nastavi manijakalni razvoj tehničkih sposobnosti igara i hardvera.

Moja profesorica iz elektronike je duboko uvjerena da će već za dvije-tri godine krenuti i fotonička računala i računalne komponente, čak smo imali i usputno predavanje o fotonici. Baš me zanima kakva će situacija biti s time? Ipak je to onda računalo na mitskoj kvantnoj razini.

Rang€r
22-05-2009, 12:59
joj kak mrzim ovake teme.. dugi postovi...

pročito samo wedranov, normalno da ne uništava, svako ima pravo da napravi svoju igru i da naravno pokupi neke novce za nju, štoviše neke indie igre mogu bit i uzor po nečem onim "velikim" igrama...

TeraBajt
22-05-2009, 16:28
indie igre ownaju. Inovativne su i zabavne. Ono što bi sve hypane igre današnjice i trebale biti.

Deadwalker
22-05-2009, 20:24
Stoga, ja sam definitivno za neki oblik stagnacije tehničkih dostignuća na području igara, jer, koliki god da jesam gaming i hardverski entuzijast, no i meni je bilo dozlogrdilo svakih godinu dana nadograđivati računalo. U posljednjih nekoliko godina taj se trend konačno počeo mijenjati.

Istina. Naime, na svojoj preko 2 godine staroj kanti mogu igrati bez beda vecinu najnovijih igara na medium/high detaljima sto je u svakom slucaju veliki pomak naprijed. Cini mi se da je konacno napredak hardaware-a malo usporio te da dobivamo sve bolji i kvalitetniji software(driveri - igre).

W3DR4N
23-05-2009, 17:26
1. Orijentiranost isključivo na digitalnu distribuciju je velika prednost, ukoliko mene pitaš. Tržište se usmjerava prema drugim, "alternativnim" metodama distribucije, a ukoliko je primjerice Steam u pitanju, isti za korisnika donosi velike prednosti. Unificiranost, konstantne updateove koji se vrlo jednostavno ažuriraju itd.

Onima koji tako mogu kupovati. Većini je digitalna distribucija krajnje nedostupna, jer ne raspolažu kartičnim poslovanjem, ili imaju slabiju vezu prema internetu, pa im se ne skida devet gigabajta Unreala 3.



2. Veliki studiji u manje projekte ulažu iz dva razloga:
- zbog utjecaja recesije
- zbog utjecaja Nintenda Wii

Veliki, kako ih zoveš, megalomanski projekti će uvijek postojati. Na tržištu ima mjesta za svakoga.


Isplativije je napraviti desetak pizdarija, nego jednu epsku fantaziju.
Popcap napravi tridesetak igara godišnje, jedan Dice deset puta manje naslova.


3. Napredak tehnologije u računalnim igrama dosada je generalno bilo nužno zlo, upravo zbog utrke na tržištu hardvera. Krajnji korisnik uopće ne bi smio biti aktivni dio te utrke, što se nasreću postupno napokon i događa. Korisnik se ne bi smio prilagođavati igri, već se igra mora prilagođavati korisniku. To je možda i najveća boljka PC gaminga koja se polako, ali sigurno mijenja nabolje.
Stoga, ja sam definitivno za neki oblik stagnacije tehničkih dostignuća na području igara, jer, koliki god da jesam gaming i hardverski entuzijast, no i meni je bilo dozlogrdilo svakih godinu dana nadograđivati računalo. U posljednjih nekoliko godina taj se trend konačno počeo mijenjati.

Utrka hardvera moraSpostojati. Zbog toga smo u zadnjih dvadeset godina razvili toliko industriju. Da se nije forsiralo, danas bi se igrali u dosu.

Raz
23-05-2009, 18:24
Onima koji tako mogu kupovati. Većini je digitalna distribucija krajnje nedostupna, jer ne raspolažu kartičnim poslovanjem, ili imaju slabiju vezu prema internetu, pa im se ne skida devet gigabajta Unreala 3.

U vezi toga se slažem, bilo bi poželjno da postoji i drugi oblik distribucije osim digitalnog jer nemaju svi te pogodnosti.


Isplativije je napraviti desetak pizdarija, nego jednu epsku fantaziju.
Popcap napravi tridesetak igara godišnje, jedan Dice deset puta manje naslova.


Da, Popcap, Bigfish i još poneki. Osim njih ima i onih koji malo dulje rade igre te se mogu mjeriti s igrama koje naprave veliki studiji. Recimo Taleworlds (Mount & Blade), Kalypso Media (Ceville) ili pak Basilisk Games (Eschalon Book 1).
Btw, Jedan Aveyond ima trajanje oko 50 sati (ako je vjerovati review stranici) i košta oko 7 dolara, a jedan Terminator koji ima trajanje cca. 4 sata košta oko 60 dolara... pitam se tko si je dao više truda.


Utrka hardvera mora postojati. Zbog toga smo u zadnjih dvadeset godina razvili toliko industriju. Da se nije forsiralo, danas bi se igrali u dosu.

I upravo je zbog toga dobro što su u tržištu igrara pristupne i veće komercijalnije igre koje iz dana u dan poboljšavaju grafiku i tehničke aspekte igara te indie igre kojima nije cilj napraviti nenad*ebivu grafiku, već se više orijentiraju na sam gameplay i faktor zabavnosti.



A kao što je već Neven rekao... jednog dana će se i indie kreatori pretvoriti u veće komercijalne studije ako će prodaja dobro ići, a njihovo će mjesto zamijeniti neki novi indie kreatori. I evo vam začaranog kruga.

Neven <R>
23-05-2009, 18:32
Isplativije je napraviti desetak pizdarija, nego jednu epsku fantaziju.
Popcap napravi tridesetak igara godišnje, jedan Dice deset puta manje naslova.


A što je sa indie developerima koji godinama rade na samo jednom projektu?

Meni se čini da si ti sve indie developere nabacao u skupinu onih koji rade igrice u pravom smislu te riječi i to za razne platforme. Zapravo, čini mi se da ni ne poznaješ baš indie scenu, jer ovaj primjer koji si dao nikako se ne može generalizirati za sve indie developere, već samo jedan mali dio. Za tebe su čini mi se indie proizvođači samo oni koji izbace 30-ak arkadnih igara na Xbox-live.

Ali ima jako puno indie developera koji ciljaju na male niše i time sigurno usrećuju ljude koji nisu dovoljno velikim dijelom tržišta,a da bi netko od "velikih" stvorio "epsku" ( :rotfl: trajanja 6h) igru.

Recimo jedan Live for Speed koji daje pravu simulacijsku alternativu mainstream utrkama kao što su NFS ili GRiD, a pritom je definitivno u svim pojmovima "epskija" i kvalitetnija od mainstream takmaca. Onda imamo jedan Infinity Universe koji će biti skill based svemirski MMO sa nekih 400 milijuna zvjezdanih sustava. O raznim indie RPG-ovima ne moram ni pričati.

Ali da, u pravu si. Indie proizvođači su samo oni koji rade arkade i puzzle za xbox live i ps home. :rotfl:
Onda si mogao topic nazvati i uništavaju li flash igre igraću industriju?

megalodon
23-05-2009, 18:45
Ovo je tako cudno pitanje.Sve kuce su u pocetku igrale na malo,stvorili neke sjajne ideje,posli do vrha i sada izdaju igre za prosjecnog gejmera.I ciklus se nastavlja.

Sonic_Moronic
23-05-2009, 19:08
-jako usporen napredak tehnologije u računalnim igrama; indie pretežno gleda na igraće iskustvo i ideje, manje na tehnička dostignuća

To bi trebao biti nedostatak?

Lijepo je vidjeti da još ima ljudi sa idejom koji žele napraviti zabavnu/duboku igru, dostupnu i onima slabije konfiguracije.

ScorpiuS
23-05-2009, 21:19
-jako usporen napredak tehnologije u računalnim igrama; indie pretežno gleda na igraće iskustvo i ideje, manje na tehnička dostignuća

To bi trebao biti nedostatak?

Lijepo je vidjeti da još ima ljudi sa idejom koji žele napraviti zabavnu/duboku igru, dostupnu i onima slabije konfiguracije.
Mislim da vodeće osobe velikih prozvođača kompjuterski komponenti ne dijele tvoje mištljenje

IgGy
26-05-2009, 11:54
Onima koji tako mogu kupovati. Većini je digitalna distribucija krajnje nedostupna, jer ne raspolažu kartičnim poslovanjem, ili imaju slabiju vezu prema internetu, pa im se ne skida devet gigabajta Unreala 3.

Digitalna distribucija koliko god hvatala sve više pora industrije još uvijek nije dovoljno raširena da bi se mogla zvati dovoljno utjecajnom. Bez brige. Digitalna distribucija će zasigurno postati mainstream i definitivno će naći načina kako da uvede i one korisnike koji ne raspolažu kartičnim poslovanjem. Što se skidanja contenta tiče, jebiga, to je stvar korisnika. On može i ne mora odabrati digitalnu distribuciju.


Isplativije je napraviti desetak pizdarija, nego jednu epsku fantaziju.
Popcap napravi tridesetak igara godišnje, jedan Dice deset puta manje naslova.

PopCap je oprijedijeljen isključivo na casual naslove, stoga uspoređivati PopCap i DICE je u najmanju ruku besmisleno. Visokobudžetni naslovi će uvijek postojati. Naravno da je isplativije napraviti desetak pizdarija, negoli jednu epsku fantaziju, no sve ovisi o politici tvrtke. PopCap definitivno neće početi raditi naslove veličine Crysisa, niti će Crytek početi raditi naslove veličine Plants vs Zombies. Industrija nudi mjesta za sve.


Utrka hardvera moraSpostojati. Zbog toga smo u zadnjih dvadeset godina razvili toliko industriju. Da se nije forsiralo, danas bi se igrali u dosu.

Ti baš ne čitaš što pišem, zar ne? :wink: Utrka hardvera neka slobodno postoji, no korisnik nikako ne bi smio biti u epicentru te utrke. Da bi opstala, industrija gaminga se mora prilagođavati korisniku, a ne korisnik njoj. Koliko god bio zagovornik PC gaminga, no konzole su toliko uspješne upravo zbog svoje pristupačnosti. Plug'n'play. I đenja. Isto to želim i u PC gamingu. Kao PC gamer želim se osjećati poštovano, a forsiranje kupnje boljeg hardvera da bih zaigrao neku X igru u neku me ruku ponižava.

RIDER32
26-05-2009, 12:37
Onima koji tako mogu kupovati. Većini je digitalna distribucija krajnje nedostupna, jer ne raspolažu kartičnim poslovanjem, ili imaju slabiju vezu prema internetu, pa im se ne skida devet gigabajta Unreala 3.

Digitalna distribucija koliko god hvatala sve više pora industrije još uvijek nije dovoljno raširena da bi se mogla zvati dovoljno utjecajnom. Bez brige. Digitalna distribucija će zasigurno postati mainstream i definitivno će naći načina kako da uvede i one korisnike koji ne raspolažu kartičnim poslovanjem. Što se skidanja contenta tiče, jebiga, to je stvar korisnika. On može i ne mora odabrati digitalnu distribuciju.
Uostalom pa neprolazi li velik dio tih igara (nazalost) upravo tim putem :D pogotovo na nasim prostorima :(

Veci je problem placanje. Ako ja imam losiju vezu lako odnesem komp do frenda koji ima neki brzi flat i skinem igru sa steama, ali cime cu je platiti kad su mi starci rođeni pod fenjerom?

Deadwalker
26-05-2009, 13:14
Koliko god bio zagovornik PC gaminga, no konzole su toliko uspješne upravo zbog svoje pristupačnosti. Plug'n'play. I đenja. Isto to želim i u PC gamingu. Kao PC gamer želim se osjećati poštovano, a forsiranje kupnje boljeg hardvera da bih zaigrao neku X igru u neku me ruku ponižava.

Istina. Mene iskreno veseli Games for Windows program kojemu je zapravo cilj uciti PC platformu sto jednostavnijom za igranje te uvesti neke opce kvalitete i standarde naslova koji se izdaju u ovom programu. Dakako, treba jos puno raditi na njoj, ali pozitivni pomaci itekako postoje(LIVE markteplace te ukidanje onog "gold statusa" gdje se moralo placati kako bi se imali neki bonusi i sl.). Priznali mi to ili ne, danas je internet i vise nego dostupan svima i ovakve platforme omogucuju igracima jednostavnije online igranje te kupnju igara, kao i njihovo updatenje, nadogradnja s bonus packovima itd.
Oke, sad ce vecina reci da je to bezveze i da se ne treba korisnika ogranicavati tj. siliti da koriste ovakve servise, al ja ne vidim u njima nista lose.(sto podrazumijeva da se ima originalna igra :wink: )

megalodon
26-05-2009, 18:41
Ne vidis nista lose u siljenju igraca da ga koristi?Da,ajmo onda i silit ih da koriste Internet Explorer,ajmo ih i silit da koriste Windows,i da pristaju na to da mogu instalirati igru 3 puta.Ono,to je zelja industrije da i pored enormnih kolicina novca zaradi jos,i to je totalno pogresno i treba se protiv toga boriti.Koliko su oni ocajni da izvuku jos para pokazuje pritisak koji vrse,i to da su osudjeni kreatori Pirate Baya,iako po svedskog zakonu nisu napravili nista kaznjivo.

IgGy
27-05-2009, 10:03
Ne vidis nista lose u siljenju igraca da ga koristi?

Games for Windows kao standard nije učinio ništa loše za PC gaming. Dapače, učinio je mnogo dobroga. No na njemu je potrebno još mnogo, mnogo, mnoooogo rada i marketinške promocije.

Games for Windows LIVE kao multiplayer platforma, s druge strane nije baš tako dobro prošla, i na njoj će biti potrebno još više rada želi li Microsoft biti kompetitivan ostalim servisima kao što su Steam, Impulse, Steam, GoG itd.

Osim toga, sumnjam da će Microsoft ikada "siliti" ikoga na korištenje Games for Windows LIVE servisa, jer Windowsi, a samim time i PC nisu zatvorena platforma poput konzola.

Luka
02-06-2009, 00:20
Nope, ne uništava. Međusobno se nadopunjuju.

Ustvari, primjetio sam puno krivih zaključaka ovdje. Ispada da je igraća industrija "zla mašina" koja radi samo za novac. Ne biste vjerovali, ali industrija igara je nešto veća od EA-a :P U "pravoj" i nezavisnoj industriji često rade isti ljudi, a kvaliteta igre nije uvjetovana "svijetom" u kojem je nastala. Nadalje, prema nekima nezavisne igre radi grupica tinejdžera koji su u 5 minuta pohvatali sve konce. Svaki dio razvoja igre je zahtijevan (o programiranju da ne govorim), i zahtijeva rad prodesionalaca. Indie razvijatelji su u pravilu jednako kvalitetni razvijatelji kao oni iz igraće industije. Još jedna zanimljivost je da neki misle kako su PopCap i slični nezavisni razvijatelji. Oni jednostavno nisu orijentirani na AAA tržište, ali su itekako u industriji.

Istina je da indie igre obično donose više inovacija. Razlog je što imaju manje toga za izgubiti :)

Hoff
18-06-2009, 22:21
Naravno da ne uništava, štoviše neznam jel pitanje uopće ozbiljno.

Indie developeri proizvode igre, kako mogu proizvođaći igara uništavati tržište igara? Mogu samo sa novim idejama povećati kvalitetu igara. Ako naprave DOBRU igru i ljudi radije igraju world of goo od primjerice simsa to je WIN za tržište i igrače jer igraju bolju igru, ako je suprotno opet dobro za igrače jer igraju bolju igru.

Naravno da će jedan div poput EA teško iskrcati miljun ojra svom studiju za igru neprovjerenog koncepta, ali zato su tu manje grupe ili čak pojedinci koji nadopunjuju tržište sa idejama. A ako to prođe prije ili kasnije će ju usvojiti neki gigant na tržištu u nekom obliku.

Da ne duljim, u krajnju ruku indijanci mogu uzeti koji postotak izdavaču i ukloniti monopol što je odlično za samog igrača. Recimo da svi nezavisni devepoleri čine tek jedan postotak profita koji zarađuju giganti poput Blizzarda, Electronic Artsa, Biowarea, Bethsede. Tako da više šanse ima da su simsi 3 zadnji nastavak nego da se tržište poljulja od indie developera.

Uništava li nezavisna produkcija filmsku industriju?