PDA

Pogledaj cijelu verziju : Laptop+ baterija+ strujica



zoky
06-05-2009, 21:11
Imam jedn pitanje...

Naime danas mi je jedan frend rekao kada je laptop uštekan u utičnicu i ne radi preko baterije, da bi bilo poželjno izvadii bateriju iz laptopa! Ja to nikad nisam čuo, pa me zanima dal je to istina ili nije; tj. dal da vadim bateriju van kad sam spojen na utičnicu ili ne!? :hangin: :roll:

W3DR4N
06-05-2009, 21:25
Lap se napaja direkno iz strujnog kruga, te se baterija konstantno puni. Poželjno je izvaditi, produžuješ joj rok trajanja jer nije pod opterećenjem.

marijanovic
06-05-2009, 22:07
-Dokazano je da vađenje baterije dok je laptop u struji produžuje vijek, pogotovo ako je večinu vremena rad na struji.
-Također poželjno je bateriju držati u hladnjaku jer temperatura smanjuje vijek litij-ionske baterije.
-Naravno da bateriju nevalja držati izvađenu na više od 50% kapaciteta napunjenosti, kao i na manje od 20%.
-Radni vijek produžuje i potpuno pražnjenje baterije svakih recimo mjesec dana...

Takvim čuvanjem baterije nakon recimo 2 godine svakodnevnog rada za laptopom, vijek baterije koja je trajala recimo 2h 20min
bit će 2h 10min. Držanjem baterije dok je laptop u struji pak to bi bilo 2h - 2h 5min.

Isplati li se za tih najviše 10ak % (u dvije godine) izgubiti prednosti koje donosi baterija u laptopu kao što su:
-ne gašenje laptopa ako nestane struje (veća sigurnost podataka)
-stabilniji napon (duži vijek laptopa)
-nepotrebno traženje baterije (di sam ju ostavio kad sam vadio?)
-i još hrpa drugih.

Pošto je poznato da maksimalni kapacitet baterije opada sa starošću baterije i ako se ne koristi, koja je poanta u tom čuvanju?
Možda je dobro čuvati recimo nakon druge godine ako će se laptop koristiti recimo 5 godina :scared:

Nadam se da sam jasno objasnio. Pozdrav.

W3DR4N
06-05-2009, 22:13
Više je od 5-10%.
Više od 80% baterija u potpunosti izgubi svoju funkcionalnost unutar godine i po prvog umetanja u prijenosnik.
Zato se na baterije daje garancija osjetno manja nego za prijenosnik, gotovo nikad duža od šest mjeseci.

Učestalo punjenje pune baterije je oštećuje, smanjuje joj radni vijek i kapacitet.

marijanovic
06-05-2009, 22:27
Više je od 5-10%.
Više od 80% baterija u potpunosti izgubi svoju funkcionalnost unutar godine i po prvog umetanja u prijenosnik.
Zato se na baterije daje garancija osjetno manja nego za prijenosnik, gotovo nikad duža od šest mjeseci.

Učestalo punjenje pune baterije je oštećuje, smanjuje joj radni vijek i kapacitet.


Zanimljivo; 80% bi bilo 8 od 10. Znam barem 30 ljudi koji imaju laptop duže od 2 godine i samo se jednom vijek smanjio za više od 20 minuta. Ne znam samo odakle crpiš informacije...

Istina je da se na baterije ne daje veliko jamstvo jer je njihovo ponašanje nepredvidivo.
Ni baterije za mobitele nemaju duže od 6mj do 1god; a Li-Ion u njima rade dobro i dugo...
Ako si dobio defektnu bateriju (kojih bi prije bilo 8% a ne 80% xD) otić će ti brzo čuvo ti nju na 35% kapaciteta u frižideru dobro zaštićenu da ne uđe vlaga ili ju držao u laptopu.

Već sam dugo korisnik laptopa, i odavno sam na http://forum.notebookreview.com/, raspitivao sma se,
čitao članke, razgovarao sa ljudima, informrao se baš o toj temi...

Niko Bellic
07-05-2009, 09:58
Evo kad se vec pise o ovoj temi imam i ja jedno pitanje. Koliko treba paziti na punjac, tj. treba li dijelove koji idu u struju i u lap posebno paziti ili mogu npr. u pretinac di drzim punjac u torbetini baciti i svezanj kljuceva, produzni kabel za USB, punjac za mobitel, grickalicu za nokte i sl. stvari ili ga je bolje drzati solo u pretincu? Jebo bateriju, kad rikne necu ga koristit dok nije u struji i hastalavista bejbi omfg nda...

Hellboy
07-05-2009, 10:03
Wait, misliš treba li čuvati metalne dijelove na punjaču? Čuvaš li metalni dio na USB-u? Ne baš, ha? Stoji ti s ključevima? Taj konektor, ako je imalo sličan konektoru na mom HP-u ćeš oštetiti jedino ako ga zdrobiš ili sguraš nešto u njega tako da se zaglavi.

marijanovic
07-05-2009, 10:07
Evo kad se vec pise o ovoj temi imam i ja jedno pitanje. Koliko treba paziti na punjac, tj. treba li dijelove koji idu u struju i u lap posebno paziti ili mogu npr. u pretinac di drzim punjac u torbetini baciti i svezanj kljuceva, produzni kabel za USB, punjac za mobitel, grickalicu za nokte i sl. stvari ili ga je bolje drzati solo u pretincu? Jebo bateriju, kad rikne necu ga koristit dok nije u struji i hastalavista bejbi omfg nda...

Ne treba u tom smislu; al kao i svakom elektroničkom uređaju pomoglo bi hlađenje.
Dakle dok je uštekan u struju adapter se dobrano zagrije. Nabavi ventilator ili nešto da ga hladi, manja je šansa da će pregoriti.
I naravno, nemo ga šutati u zid, stat na njega, politi ga tekučinom, bacit u WC, tuširat se s laptopom...

Niko Bellic
07-05-2009, 10:19
Eee! Pa di si Hellboy brate? Kako HP? Mislio sam na to da li punjacu steti ako su metalni dijelovi cesto u kontaktu sa drugim metalima (eventualno cak i nenamjerno namagnetiziranima)? Iako pretpostavljam da je answer no ipak mnogo stujem majku mudrosti i tezim preventivi...

Hellboy
07-05-2009, 10:58
Osobno držim punjač i sam mrežni kabel u istom pretincu u torbi. Punjač ima konektor koji se spaja na laptop a mrežni kabel sam po sebi ima 2 metalna izvoda za spajanje u utikač za struju. I često se dodiruju u tom pretincu.

Ovo je konektor koji ide u računalo:
http://www.imagesforme.com/out.php/t482134_07052009548.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/482134_07052009548.jpg)

I naravno, konektor koji ide u struju je standardni sa rupom za treći priključak.

zoky
07-05-2009, 15:12
Inače laptop mi se stalno prištekan na struju, tako da od danas vadim bateriju van iz njega... :roll:

Hvala na odgovorima! :thumbs2:

Gwin
10-05-2009, 23:04
ja znam samo da je moja baterija sa 2 sata autonomije nakon 3 godine spala na 30 minuta..

Grim
11-05-2009, 07:26
Moj stari laptop kojeg sam dosta koristio star je 3 godine i baterija mu traje 2h sada, a ni prije 3 god nije trajala vise tak da nevjerujem da se svi ti postupci isplate. Sada sam kupio novi laptop tako da ovaj ide u podrum.

Niko Bellic
12-05-2009, 00:26
Moj stari laptop kojeg sam dosta koristio star je 3 godine i baterija mu traje 2h sada, a ni prije 3 god nije trajala vise tak da nevjerujem da se svi ti postupci isplate. Sada sam kupio novi laptop tako da ovaj ide u podrum.

U podrum??? :rotfl:

Grim
12-05-2009, 08:54
Moj stari laptop kojeg sam dosta koristio star je 3 godine i baterija mu traje 2h sada, a ni prije 3 god nije trajala vise tak da nevjerujem da se svi ti postupci isplate. Sada sam kupio novi laptop tako da ovaj ide u podrum.

U podrum??? :rotfl:
Pa sta drugo nego u podrum :)(mislio sam na stari ofc.), ima tamo vec podosta hardwarea...

Dozer
13-07-2009, 22:56
Više je od 5-10%.
Više od 80% baterija u potpunosti izgubi svoju funkcionalnost unutar godine i po prvog umetanja u prijenosnik.
Zato se na baterije daje garancija osjetno manja nego za prijenosnik, gotovo nikad duža od šest mjeseci.

Učestalo punjenje pune baterije je oštećuje, smanjuje joj radni vijek i kapacitet.


evo ja svjedok, nakon godinu dana mojoj toshibi baterija traje 10 min.......nisam je nikad vadio jer kod mene struja nije najstabilnija pa se nisan htio zajebavat.......

marijanovic
14-07-2009, 07:00
Evo što sam našao nedavno:
BtqRvAu71Gw&feature=fvst

Čovjek fino rastavi bateriju i zamjeni one unutrašnje s punjivim AA. I sve radi...

Dozer
14-07-2009, 11:13
čuo sam da se to ne preporuča jer kao korištenje neslužbene baterije može dovesti do zapaljenja i oštećenja laptopa...