PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koji Windows?



C
04-05-2009, 18:47
Stvar je "komplicirana".
Dakle, još nikada nije bilo dvojbi između tri OS-a, koji staviti, sada je došlo to vrijeme. U kategoriji su XP, Vista i W7. Izlaskom Viste, neki su prelazili na nju, neki su ostajali na XP-u. Izlaskom W7-ice, sada neki ostaju na XP-u, neki prelaze na Vistu, a neki željno na W7. Do sada su serviseri instaliravali XP, pa XP/Vista, i sredinom prošlog tjedna počeli su s instaliravanjem XP/Vista/W7, biraj šta želiš, mnoštvo kandidata.
Neću ulaziti u tehničke stvari svakog od tih OS-eva, jer ih već znamo. Nego recite samo, kada biste kupili novi PC, laptop, sve rušili, sve instalirali na novo, da ste serviser, šta biste stavili svojem pacijentu, itd., koji bi od ta tri OS-a uzeli? Znači, riječi su vremenske, od ovih 4. mjeseca, pa sve do 11.-tog.

bezimeni
04-05-2009, 18:50
Vistu bez ikakve dvojbe...pogotovo ako je neki početnik.Vista je žilavija i sigurnija i teže ju je shebati nego XP.Sedmice i tako još nema u finalnoj verziji pa ne znam što radi u anketi.

josip_kraš
04-05-2009, 18:53
xp.

provjereno dobar.

Sickmanno1
04-05-2009, 19:10
XP ili sedmicu...

C
04-05-2009, 19:11
Sedmice i tako još nema u finalnoj verziji pa ne znam što radi u anketi.
Anketa je za važeće mjesece.
Od četvrtog mjeseca, pa sve do jedanaestog mjeseca, kada će anketa prestati funkcionirati (anketa će se automatski zaključati u polovici 12. mjeseca).

@Glenroy - Znači da ti je XP bio prvi OS na kojem si radio, i misliš da će ti on biti i zadnji, pa ne znaš da ćeš kad'-tad' morati prijeći na najnovije. :D

@Ludi brat - I ja tako isto mislim, tj. dvoumim se, XP ili W7. :)

The Jackal
04-05-2009, 19:12
XP... jednostavan je,

Nema neke kerefeke ko Vista i 7

Hellboy
04-05-2009, 19:38
Vista. Po svemu bolji sustav od XP-a. I usudio bih se reći da je općenito gledajući najbolji sustav uopće, bar dok ga nadolazeća sedmica ne skine s trona. XP je zastario. Žestoko zastario. Vista je daleko efikasnija i bolja od XP-a. Uz redovan update ujedno je i jezivo sigurna. Primjerice, na svom laptopu uopće nemam antivirus. Jedina stvar koja stoji između mene i veselja jest Windows Defender i redovan update Viste. I koliko vidim, zasad mi ništa drugo ni ne treba.

zoky
04-05-2009, 19:44
Vista...korstim ju na laptopu i zadovoljan sam njome.... :thumbs2:

Cookie monsta
05-05-2009, 10:21
Ja imam xp, al neznam dal se isplati prec na 7, jel mi neko moze rec dal se isplati i kakva je :pray:

Gwin
05-05-2009, 10:55
vista.. iz jednog razloga

drajver za hardware?? se to maže na kruh? SVE se pronađe i instalira automatski..

Shaka
05-05-2009, 11:28
da slazem se...kad sam rusio XP i stavio vistu jedino sto je bilo potrebno instalirat su bili driveri za maticnu i grafu...ostalo za printer i te sitnarije je sve automatski instaliralo.(kod XPa se mora sve rucno).opcenito mi je sve bolje na visti,naime primjecivao sam nekan nekog vremena na XPu da(uz updateove win i antivirusa)sve pocne usporavat,prvo ikonica se sporije otvaraju a zatim i u igrama.Evo sad vec koristim 2,3 mjeseca Vistu x64 i danas je kao na dan kad sma instalirao.Tako da...
Vista rocks..

Hellboy
05-05-2009, 11:42
Vista zbog indexiranja s vremenom postaje sve brža. A i SP1 i ostali updateovi rade svoj posao pa tako primjećujem sve bolje performanse na laptopu. primjerice, prošli tjedan mi se Fallout 3 učitavao oko minutu i pol - dvije. Sinoć se učitavao oko 10 sekundi iako je riječ o puno kompliciranijem području u igri. SP 1 je napravio dobar posao.

Gwin
05-05-2009, 11:54
ne zbog indexiranja nego zbog prefetcha..

indexing je neš drugo. ja sam ga uredno zgasio

Bartuc
05-05-2009, 12:00
ne zbog indexiranja nego zbog prefetcha..

indexing je neš drugo. ja sam ga uredno zgasio

Nije niti zbog prefetcha već zbog Superfetch-a :D

To je novi fičr koji je došao sa Vistom... Vista prati tvoje akcije na kompu i sukladno tome optimizira sustav tako da dobiješ max performanse unutar svakodnevnih "rutinskih" operacija.


PS: Inače da, Vista trenutno rula i u svakom segmentu je superiornija XP-u, a Win7 ne uzimam u obzir dok ne izađe...

Hellboy
05-05-2009, 12:05
ne zbog indexiranja nego zbog prefetcha..

indexing je neš drugo. ja sam ga uredno zgasio
Moj bed. :D

Bartuc
05-05-2009, 12:14
Da, dio optimizacije je da se gasi Indexing servis pošto nema realne koristi od njega, čisto sumnjam da itko koristi Search opciju u Winsima :D


@C, sad sam se sjetio...

Vista 32bit ti je nešto lakša na resursima od 64bit verzije. Obje verzije sam jednako optimizirao i 32bit verzija je trošila cca 500MB memorije, dok je 64bit verzija trošila cca 800MB memorije (obje na Aero sučelju). S time da je 64bit i dalje brža od 32bit verzije ukoliko imaš dovoljno memorije. :thumbs2:

C
05-05-2009, 19:32
@C, sad sam se sjetio...

Vista 32bit ti je nešto lakša na resursima od 64bit verzije. Obje verzije sam jednako optimizirao i 32bit verzija je trošila cca 500MB memorije, dok je 64bit verzija trošila cca 800MB memorije (obje na Aero sučelju). S time da je 64bit i dalje brža od 32bit verzije ukoliko imaš dovoljno memorije. :thumbs2:

3 GB-a mislim da bi bilo dovoljno (s vremenom ću gledati da nadogradim do kraja najviše moguće), ali svakako ne mislim Vistu staviti. Ili XP, ili W7.

BTW Rekao sam da anketa vrijedi do 11. mjeseca, tako da ne isključujete W7 kao opciju. :wink:

Hellboy
05-05-2009, 19:34
Well, ako baš ne želiš Vistu (iako ne vidim zašto, fenomenalna je), onda definitivno W7. XP je jednostavno prestar i nije dorastao ni Visti a kamoli sedmici.

C
05-05-2009, 19:45
U tome i vidim problem.
W7 izlazi u 10 mjesecu, a ja laptop dobicam ovaj (5. mjesec) ili sljedeći mjesec (6.). I računajući, na ilegalu će W7 doći u 11 mjesecu, a ako Bog dâ sreće, biti će još u 9. mjesecu, no u glavnom, tih četiri do pet mjeseci ne znam, dali da budem na W7B ili na XP-u, jer vjeruj mi, kada ti ja dotjeram XP, bolji je po pergormansama, do duše, tjedan dana mi treba da ga uredim, i to da sam svaki dan za PC-em, od podne do mraka. No pošto će mi trebati opet W7 na kraju, mislio sam staviti njegovu betu, i taman se priviknem, i taa-dam full verzija. :D

Bartuc
05-05-2009, 20:21
Vjeruj mi, ja sam guru optimizacije XP-a, to sam praktički doktorirao i iz iskustva ti kažem da je Vista brži sustav, čak i BEZ ikakve optimizacije istoga. Troši mnogo više memorije ali zato njome perfektno barata i ti tu potrošnju NE osjetiš.

Ako imaš 3GB rama, Vista je sigurno perfektna. Na 2GB ne znam pošto nisam probao, ali sumnjam da i na 2GB ima problema.



A Win7 odbacujem pošto si nas SADA pitao za mišljenje. Nije bitno jel anketa otvorena do 11mj., do tada će tema krepati i biti na petoj stranici ovog podforuma. Trenutno Win7 nije na tržištu i nema šanse da bi se zauzeo za njega pa makar bio bolji od Viste. Kada Win7 izađe, tek tada možeš realno usporediti ta 2 sustava, do tada, Vista je no1 za širokoumne ljude, a XP za uskogrudne ljude :D

Hellboy
05-05-2009, 20:26
Iz iskustva mogu potvrditi da Vista ide prekrasno na laptopu sa samo gigabajt radne. Ali uistinu prekrasno. A pretežno ga koristim za gaming. Primjerice, večeras sam instalirao GRID. Igra je automatski postavila sve na maks nakon čega sam morao isključiti FSAA i dobio savršeno igrivu stvar koja izgleda jebački. A iza toga se vrti x64 Ultimate Vista sa SP1. Više radne znače da će stroj još ljepše ići. :D

keko
05-05-2009, 20:56
E, a da li postoji kakva opcija nadogradnje XP-a na Vistu, bez da moram formatirat hard?

Frky
06-05-2009, 14:17
E, a da li postoji kakva opcija nadogradnje XP-a na Vistu, bez da moram formatirat hard?

Ima, Ubaciš Vistin CD (unutar windowsa) i imaš opcije "upgrade-anja"!

keko
06-05-2009, 20:40
I onda samo normalno instalam Vistu bez formata?

Ghost_Rider
06-05-2009, 20:59
Velim da uzmes vistu,imam je vec oko pola mjesec i stvarno je super.Dosad igre koje sam tjerao na visti su ("FlatOut 2,Pcsx2 0.9.6 + Resident Evil 4,NFS Carbon,NFS Most Wanted,AoE III + Ekspanzije i sada jos hocu da inst GRID").Nisam vistu ni jendom updateao i ide savrseno,antivirus mi je ukljucen cijelo vrijeme,nema nikakvih problema sa vistom.Program se boot-a vrlo brzo,u windows ulazi prebrzo,memoriju mi oduzima od 500 pa do 800 mb RAM.Juce sam imao malo problema,RAM je gutala svakih 10 sec po 10 mb RAM,mislio sma da ce sada komp riknuti.Sva sreca pa danas oko 16 sati kad sam komp upalio islo je sve ok.

Vista Rulz :gitara:

eddie2142
06-05-2009, 21:02
meni moja vista(imam je 2 dana) sa standardnim desktop programima zauzima 1.2/4 GB rama, tj. 30 %... -.-

Samo se radi sigurnosti isplati uzeti vistu

Ghost_Rider
06-05-2009, 21:07
meni moja vista(imam je 2 dana) sa standardnim desktop programima zauzima 1.2/4 GB rama, tj. 30 %... -.-

Samo se radi sigurnosti isplati uzeti vistu

Nemas jarane srece :( .

C
06-05-2009, 21:29
Misli na sve u kompletu, ne samo Vista sama.

Ghost_Rider
06-05-2009, 21:47
A ja mislim na vistu :yuck:

:P :P :P .

Gwin
06-05-2009, 23:02
u usporedbi sa mojih 1.7-2.2 GB rama je to mačji kašalj :D

eddie2142
07-05-2009, 06:55
u usporedbi sa mojih 1.7-2.2 GB rama je to mačji kašalj :D

LOL? pa nije ti RAM skup, kupi jos jednu plocicu i rijesen problem.

Cookie monsta
07-05-2009, 08:37
Ja kupio 2 gb za 150 kn

C
07-05-2009, 09:05
A ja 3 GB-a za 1100 KN. :roll:

Gwin
07-05-2009, 10:19
u usporedbi sa mojih 1.7-2.2 GB rama je to mačji kašalj :D

LOL? pa nije ti RAM skup, kupi jos jednu plocicu i rijesen problem.

tsk.. više od 4GB mi ne treba.. 2GB za vistu i sve programe kaj se vrte u pozadini, 1.5GB za Crysis i ostane mi 500MB slobodno..

još kad uračunaš da Vista koristi i onaj gigabajt rama kaj se nalazi na grafama....

Ghost_Rider
07-05-2009, 12:43
Ja cu sebi mozda kupiti 2 plocice od 2gb RAM-a,ove 2 plocice od 1gb su mi premaleno.Ipak cu biti sigurniji sa 4 Gige 8) .