PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nafta: Podrijetlo, eksploatacija, cijene, budućnost



Svinjoguz
02-05-2009, 14:24
Zadnjih nekoliko godina svjedočimo porastu cijena nafte(dobro, sad je u krizi full niska, al brzo bu se stara politika vratila kad izađe svijet iz recesije), no nestaje li doista nafte?Postoje 2 teorije: prva e da je nafta abiotskog porijekla, da je ona odavno nastala i da se više ne stvara, a druga je da se nafta konstantno stvara u zemljinoj kori od umrlih organizama, e sad koliko je to točno neznam, ali znam da se trenutno ne iskorištava gro zaliha nafte jer je bušenje još uvijek u eksperimentalnoj faz(bitumenski pijesak), zanimaju me vaša mišljenja o 4 imenice u naslova teme..

###DK###
02-05-2009, 14:36
Profesor zemljopisa mi je spominjao nešto o tim teorijama. Mislim da je on govorio (što se tiče druge teorije) da se nekako stvara u stijenama (ili sam ja nešto pogrešno čuo, nemojte me uzimati za riječ).
Uglavnom, mislim da se treba ulagati u druge izvore energije, budući da (po mom mišljenju) nafta nema neku budućnost.

str1k3r
02-05-2009, 14:44
Ja sam u školi učio da je nafta neobnovljivi izvor energije, što se tiče exploatacije, uvijek će se pronaći novi izvori, dok i ti ne presuše, iako bi se trebali tražiit novi obnovljivi izvori energije sve se vrti oko nafte, budućnost je vrlo nestabilna jer sve manje je nafte iako se ona exploatira brže nego što se obnavlja, jer je prirodi trebalo nekolko tisuća godina za samo malo nafte, dok ameri i arapi u par minuta izvuku nekoliko barrela nafte, naftu bi trebalo ne dirati već potražiti druge obnovljive izvore energije kao što su solarna energija i energija valova. Jer se skoro svako pogonsko gorivo bazira na nafti i njezinim derivatima, a da ne spominjem kako je ključna i za proizvodnju ostalih sirovina. Previše smo se orijentirali oko nafte i sad kada je više ne bude što li ćemo onda...

Frky
02-05-2009, 14:53
Ispod leda na sjevernom polu smatraju da ima nafter negdje za 100-tinjak godina! Treba samo čekati da globalno zatopljenje otopi ledi i eksploatacija je tu, iako bi tu moglo i do rata doći jer će rusi, amerikanci, europljani (norvežani i gornja ekipa) htjeti dio kolača jer ipak su blizu toga!

Raz
02-05-2009, 14:55
Nafte sigurno neće tako brzo nestati, ali mislim da bi se bilo dobro okrenuti obnovljivim izvorima energije.

Svinjoguz
02-05-2009, 15:14
yep, trenutno se vode velike polemike o raspodjeli Arktika jer je to još uvijek praktički ničija zemlja, tako je nedavno stvorena nezavisna inicijativa o tome kako će se po međ. pravu raspodjeliti teritorij.
prek koji mjesec ruska nuklearna podmornica je ispod sjevernog pola stavila rusku zastava dok je NATO radio vojnu vježbu sjeverno od grenlanda...it will be tricky...
btw slažem se da bi trebali odmaknut se od nafte, ali naftni lobi je još uvijek jak pa ju je teško zamijenit sa nuklearkama(plin je isto sve popularniji)

mnoga naftna polja su već doživjela peak oil(vrhunac proizvodnje te onda lagani pad)...manipulacije naftom mogle bi dovesti u pitanje naftno-industrijsku civilizaciju kakvu danas znamo..

###DK###
02-05-2009, 15:19
Učio sam nedavno u školi da bi nafte trebalo nestati za 45-50 godina.
Sada, koliko je to pouzdano, ne znam.

Svinjoguz
02-05-2009, 15:21
ima je puno više jer su to zalihe na tvrdoj podlozi, treba uzeti da u bitumenu ima još za 50 a na arktiku za još 50-100

McPingvin_v2.0
02-05-2009, 15:45
Odbacit naftu i prijeć na bilo što što nije njen derivat. Bez nafte se ne može napraviti plastika i 200 milijuna stvari bez kojih bi život bio puno drugačiji, zato bi je bilo bolje štediti dok je ima.

Osobno sam zagovornik nuklearne i solarne energije, barem dok se hladna fuzija ne otkrije kako spada :)

Deadwalker
02-05-2009, 16:06
nafta ce biti glavni pokretac dok god je bude na ovom na planetu. Naime, preveliki su tu novci u igri i nekakav drugi oblik energije koji bi zamjenio naftu necemo jos dugo vidjet. Vjerujte mi, dala bi se nafta lako zamjenit necim drugim, al kao sto rekoh, prevelika je tu lova u pitanju.


Osobno sam zagovornik nuklearne i solarne energije

ja također i smatram da bi trebalo raditi cim vise nuklearnih elektrana jer jedna nuklearka moze podarit daleeeeeeko vise energije nego bilo kakav drugi izvor, a i k tome je ekoloski puno prihvatljivija(ako izuzmemo nuklearni otpad).

FaTaL_mRkvA
02-05-2009, 17:31
U Bosni ima nafte.

josip_kraš
02-05-2009, 19:43
i to sam čuo.

po meni crnog zlata će početi nestajati za 50-100godina.
kad jedan iscrpi zalihe počet će kriza, napast će drugoga koji ima zaliha.
kao što je već netko rekao arktik je ničija zemlja, tu će se kačiti i rusija i usa (formalno usa ima malo teritorija oko sjev. pola samo aljaska ali zato najveći dio ima kanada koja je 51 država sad-a :D )

po meni nafta nema budućnosti kao energent, trebalo bi se okrenuti obnovljivim izvorima koji jesu skuplji ali nikad ne presušuju.

Morph_OS
02-05-2009, 20:10
Za 70godina vidim elektricne aute :D
No ako bude one pizdarije 2012 onda ..gg :wink:

str1k3r
03-05-2009, 09:32
Nafta polako ulazi u prošlost, novi oblici energije su pred nama. Najviše se govori kako bi naslijednik nafte mogao biti Vodik. Vodika ima praktički gdje se god okrenete, možete ga iz vode izvaditi procesom elektrolize, samo je jedini problem skladištenje, jer da bi skladištili vodik ne smijete koristiti metalne spremnike već plastične, i mora temperatura biti dovedena na nulu kako bi ga mogli stlačiti, no i tada je opasan ( sjećate se Hindenburga ). praktiči uz pravu opremu vodik možete i kod kuće vaditi, a govori se o njemu jer praktiči su mu zalihe neograniče ( nap. i za naftu su rekli da su zalihe neograničene tako da... ). No to je samo moje mišljenje.

Hellboy
03-05-2009, 10:32
Uopće ti ne treba prava oprema da dobiješ vodik. Treba ti jedan DC adapter i kanta vode. :D

Svinjoguz
03-05-2009, 10:51
tog još nebu min. 50 godina garant...

josip_kraš
03-05-2009, 11:04
ja sam za obnovljivu energiju.
automobili bi isto išili na struju što već danas ima li su skupi...

str1k3r
03-05-2009, 11:24
Uopće ti ne treba prava oprema da dobiješ vodik. Treba ti jedan DC adapter i kanta vode. :D

Dobro, ok, mislim i onako samo struja razdvaja kisik i vodik, no trebaš to sve nekako uhvatiti.

@ josip_kraš danas ima samo jedan pouzan auto koji ima pogon na struju, kojeg je proizveo Tesla Motors, ostali su slabiji puno od njega samo košta negdje oko 500, 000$ tako da eto nam budićnosti, samo da je jeftinija.

Svinjoguz
03-05-2009, 11:26
Fusion power advocates commonly propose the use of deuterium, or tritium, both isotopes of hydrogen, as fuel and in many current designs also lithium and boron. Assuming a fusion energy output equal to the current global output and that this does not increase in the future, then the known current lithium reserves would last 3000 years, lithium from sea water would last 60 million years, and a more complicated fusion process using only deuterium from sea water would have fuel for 150 billion years.[61]SAlthough this process has yet to be realized, many experts and civilians alike believe fusion to be a promising future energy source due to the short lived radioactivity of the produced waste, its low carbon emissions, and its prospective power output.

str1k3r
03-05-2009, 11:38
Nabolji izvor energije ikad je antimaterija, iako imamo mogućnost proizvesti antimateriju, ne proizvedemo je dovoljno, koristila bi se za sve oblike prijevoza, čak i svemirska putovanja, jedini problem je što se te antimaterije proizvede oko 0,0002 pikograma što je dovoljno za znastvena istraživanja ali ne i za druge oblike uporabe. Proizvodi se u ogromnim postrojenjima ( vidjeli ste vjerojatno bilo je na TV-u u Dnevniku) okruglog oblika, smještenim pod zemljom, cilj je ubrzati čestice do brzine svjetlosti i sudariti ih, pri tom sudaru nastaje antimaterija. Svi znate kako je svemir u početku bio nastanjen od materije i antimaterije, jedini razlog što je antimaterija preživjela jest taj da je na 10 000 čestica(bar mislim da je toliko bilo, tko se ne slaže neka me ispravi) antimaterije bilo 10 001 čestica materije, pošto znamo da materija i antimaterija se međusobno poništavaju i pritom se oslobađa velika količina energije,to je najbolji (ne najisplativiji) izvor energije. Ta pstrojenja tj. stroj u kojem se odvija proces ubrzavanja čestica se zove Akcelerator mase, ili Maseni akcelerator, ili ako baš hoćemo cijepidlačiti naziva se i Ubrzivač mase.

Deadwalker
03-05-2009, 12:16
glede antimaterije se slazem, al di smo mi od nekakve eventualne masovne proizvodnje koja bi zamjenila danasnju naftu :wink:

Svinjoguz
03-05-2009, 14:01
o bilo kojem energentu osim fosilki, nuklearki i fuzijskih nuklearki je smiješno govoriti kao primarnom izvoru energije, il su neisplativi il su jedva u eksperimentalnoj fazi

D.E.M.O.
04-05-2009, 20:25
postoje isplativiji izvori energije, ali ovaj donosi najveci profit.

Nodakim
04-05-2009, 21:39
Za koga?Shell?

Anarion.Umarth
04-05-2009, 21:44
postoje isplativiji izvori energije, ali ovaj donosi najveci profit.
postoje ekološki prihvativljiji izvori, ali ne i jednostavniji za dobivanje/distribuciju/korištenje/primjenjivost
recimo vodik je eksplozivan i zato se mora koristiti u obliku metana u vozilima, i da, elektroliza nije ni malo jeftina
a dižemo li potrošnju struje opet se moraju graditi nove elektrane itd.
zasad je nafta najbolje šta imamo, dok se ne usavrši tehnologija

D.E.M.O.
04-05-2009, 23:18
nije bas pretjerano povezano, no pogledajte dokumentarac "Who killed the electric car?" :D

Svinjoguz
05-05-2009, 16:52
[quote="D.E.M.O.":1hkpir59]postoje isplativiji izvori energije, ali ovaj donosi najveci profit.
postoje ekološki prihvativljiji izvori, ali ne i jednostavniji za dobivanje/distribuciju/korištenje/primjenjivost
recimo vodik je eksplozivan i zato se mora koristiti u obliku metana u vozilima, i da, elektroliza nije ni malo jeftina
a dižemo li potrošnju struje opet se moraju graditi nove elektrane itd.
zasad je nafta najbolje šta imamo, dok se ne usavrši tehnologija[/quote:1hkpir59]
nuklarke su najbolje šta imamo

Nodakim
05-05-2009, 18:52
[quote="D.E.M.O.":1txzafdp]postoje isplativiji izvori energije, ali ovaj donosi najveci profit.
postoje ekološki prihvativljiji izvori, ali ne i jednostavniji za dobivanje/distribuciju/korištenje/primjenjivost
recimo vodik je eksplozivan i zato se mora koristiti u obliku metana u vozilima, i da, elektroliza nije ni malo jeftina
a dižemo li potrošnju struje opet se moraju graditi nove elektrane itd.
zasad je nafta najbolje šta imamo, dok se ne usavrši tehnologija[/quote:1txzafdp]


Si siguran?
Si proveo istraživanje vrijedno nekoliko miljiardi dolara?
Da li je itko?
I šta je uopće jednostavno kod dobivanje/distrubcije/korištenje/primjenjivost nafte.
Rofl,ulje,sada kažem obično kuhinjsko ulje je odlična zamjena za benzin.
Trebate nabaviti par kontenjera i pročistiti to ulje i vozi,čak ni ne moraš ako nećeš...

D.E.M.O.
05-05-2009, 18:57
zasto imam osjecaj da ce sada doci gusteri i obrisati zadnjih nekoliko postova u svrhu uspjesne propasti svijeta? :(

Nodakim
05-05-2009, 19:47
Ne,ne...to nisu reptili to je samo Kenan

Delirium
06-05-2009, 09:45
pogon na nuklearnu energiju, mislim ko ne bi htio imat NE Krško ispod haube limenog ljubimca?

Svinjoguz
06-05-2009, 18:58
a kak bi ti to ladil ? :friends:

Delirium
06-05-2009, 19:02
nije bitno dok god imam krsko pod haubom ljudi bi me gurali iz straha...