PDA

Pogledaj cijelu verziju : WCG Hrvatska 2009



SkunK
16-04-2009, 16:50
Upravo sam dobio obavijest od g. Daria, koji je bio sudac na prošlogodišnjem WCG-u a i imao sam s njime napraviti interview za "MP" rubriku u časopisu PCPlay.

Vijesti nisu baš najbolje, pa stoga evo copy/paste :



Postovanje.

Svi se vjerojatno pitamo hoce li ove godine biti jednog od najpoznatijih multi lan eventa - WCG-a.

Jucer sam dobio odgovor od odredjenih ljudi WCG Hrvatska kako najvjerojatnije nece biti WCG-a ove godine radi slabog odaziva prosle godine. Sponzori traze vecu posjecenost a to je nemoguce pruziti u sto smo se uvjerili.

Nesluzbena informacija je no po rijecima mog izvora status "nesluzbeno" bi uskoro moglo evoluirati u "sluzbeno".

K tome jos treba racunati na trenutnu situaciju u svijetu. Kriza nije zaobisla vece drzave koje imaju jacu ekonomiju pa tako niti Hrvatsku (koja bas i nema utjecaja u Europi itd itd...).

O svim daljnim informacijama cete biti obavijesteni (ukoliko ce biti promjena).

Srdacan pozdrav,

Dario Stanko


UPDATE: "Pozdrav i sorry na kasnom odgovoru. ESWC-a sigurno nece biti ove godine. Isto tako cisto sumnjam da ce i WCG-a biti jer je dosta nizak broj posjetitelja bio prosle godine. Ukoliko cu imati novi info javim ti. Pozdrav"


Nažalost, nemam niti ja komentara ovakav rasplet događaja, nego ću samo izraziti tugu i žalost da se ovakve stvari događaju kada bi trebali biti što više tehnološki i informatički osvješteni.

Iako još nije sve 100% ( osim ESWC-a), i treba čekat službeno od WCG-Adria-e, nisam siguran koliko je moguć nagli obrat situacije.

:(

ScorpiuS
16-04-2009, 17:06
Osobno takvi događaji nemaju utjecaja na mene, ali mi je žao za dečke koji su htjeli igrat, al jbga, u vrijeme krize zabava najviše trpi.

D.O.M.I.
16-04-2009, 20:04
taman izaberu trackmaniu i onda ništa od svega :(

FireFaith[CLF]
17-04-2009, 07:00
Da. Problem je sto sponzore ne zanima slaba posjecenost.

Sve je to biznis. Sto se tice ESWC-a vidio sam da dobivaju raznih ponuda za otkup prava i nada postoji slijedece godine.

U vezi WCG-a mi nije jasno zasto ne bi trebalo biti eventa posto glavnu rijec vodi Samsung koja je poznata po multimediji (cak su i jedan automobil proizveli ako se ne varam). To je korporacija koja ne moze nestati preko noci.

U svakom slucaju cekamo odgovor iz Samsunga koji ce biti proslijedjen WCG Adria-i i nakon toga cemo i mi "obicni smrtnici" obavijesteni.

lp

MasaKrisT
17-04-2009, 12:41
steta,propade dobra prilika za meetanje igraca,druzenje,odlicne partije:(nazalost bio sam samo na jednom wcg i taj je bio odlican..

SkunK
17-04-2009, 17:04
Upravo sam dobio obavijest od g. Daria, koji je bio sudac na prošlogodišnjem WCG-u a i imao sam s njime napraviti interviewSza "MP" rubriku u časopisu PCPlay.



Neznam koliko su moderatori na ovom podforum aktivni, no ako bi netko mogao gore kod boldanog teksta dodati "priliku".

Rang€r
18-04-2009, 01:07
Osobno takvi događaji nemaju utjecaja na mene, ali mi je žao za dečke koji su htjeli igrat, al jbga, u vrijeme krize zabava najviše trpi.

baš... život ide dalje, sve je to zabava :)

Gwin
18-04-2009, 15:09
]Da. Problem je sto sponzore ne zanima slaba posjecenost.
mda..

a bilo je reklamirano gdje točno?? tak da sam ja, koji ekčuli igram TMN aktivno, saznao za to dan ranije..

propust organizatora.. i to veliki..

SkunK
18-04-2009, 15:23
]Da. Problem je sto sponzore ne zanima slaba posjecenost.
mda..

a bilo je reklamirano gdje točno?? tak da sam ja, koji ekčuli igram TMN aktivno, saznao za to dan ranije..

propust organizatora.. i to veliki..

WCG Adria, neznam no po meni svaki tip pokusaja udrzivanja "nas balkanaca" neslavno završi, ljudi bi se trebali prioritizirati WCG na lokalnoj razini u smislu bolje prezentacije i reklame, umjesto da pokusavaju smanjivati troškove ako se sve na papiru stavi "pod jednu kapu".

Znas, kad jednom u kuci noge smrde - svima smrdi :)

Sgt. Bull
19-04-2009, 00:55
WCG Adria, neznam no po meni svaki tip pokusaja udrzivanja "nas balkanaca" neslavno završi, ljudi bi se trebali prioritizirati WCG na lokalnoj razini u smislu bolje prezentacije i reklame, umjesto da pokusavaju smanjivati troškove ako se sve na papiru stavi "pod jednu kapu".
Znas, kad jednom u kuci noge smrde - svima smrdi :)
Možda trpaju sve pod istu kapu jer realno gledano gaming je na ovim prostorima relativno (kažem relativno) manje razvijen u odnosu na druge i veće prostore. Opet kažem, nisam siguran ali to je nekako najlogičnije objašnjenje za to. Uglavnom šteta je da se takvi eventi odgađaju jer, kakvi-takvi barem su nekolicini imali svrhu - dobar provod i zabava na prvom mjestu.

FireFaith[CLF]
19-04-2009, 07:33
WCG Adria, neznam no po meni svaki tip pokusaja udrzivanja "nas balkanaca" neslavno završi, ljudi bi se trebali prioritizirati WCG na lokalnoj razini u smislu bolje prezentacije i reklame, umjesto da pokusavaju smanjivati troškove ako se sve na papiru stavi "pod jednu kapu".
Znas, kad jednom u kuci noge smrde - svima smrdi :)
Možda trpaju sve pod istu kapu jer realno gledano gaming je na ovim prostorima relativno (kažem relativno) manje razvijen u odnosu na druge i veće prostore. Opet kažem, nisam siguran ali to je nekako najlogičnije objašnjenje za to. Uglavnom šteta je da se takvi eventi odgađaju jer, kakvi-takvi barem su nekolicini imali svrhu - dobar provod i zabava na prvom mjestu.

to je i moje misljenje. zasto bi imali otvorena sredstva za 4 drzave i u svakoj drzavi drugi organizator kada mogu podrucje balkana svrstati pod jednim organizatorom. ima toliko nerazjasnjenih elemenata a nitko od WCG Adria-e se nije udostojio objasniti na kojem to nacinu funkcionira.

isto tako sam se sjetio, kada sam pitao prosle godine organizatora da li planiraju i slijedece godine odrzati jedan od najjacih dogadjaja u svijetu gejminga dobio sam pozitivan odgovor. iako je jos nesluzbeno, kao sto sam naveo ranije, svakim danom sam sve blizi zakljucku da ga stvarno nece biti ove godine. nadam se da se varam.

isto tako moram naglasiti (sto smo imali svi prilike vidjeti od proslih turnira) kako nisu organizatori jedini krivci. vecinu problematike oko svakog turnira predstavljaju i sami igraci. tako da u jednu ruku pojam "slabi odaziv igraca" ima svoj temelj.

D.O.M.I.
07-07-2009, 18:03
čini mi se da je ovdje nestao post od jučer koji kaže da će ipak biti wcg-a kod nas :D

FireFaith[CLF]
10-07-2009, 07:50
da hm... misteriozno :D

W1k1n6
17-07-2009, 09:12
Obzirom da sam godinama bio uključen u ove turnire kao medijski pokrovitelj, moram navesti kako je osnovni problem svih takvih natjecanja slaba posjećenost od strane običnih posjetitelja, dakle ne direktno igrača. Igrača se uvijek skupi dovoljno, to su sve super dečki kojima nije teško putovati po cijele noći iz svih krajeva Hrvatske, spavati po dvoranama ili uopće ne spavati čitave vikende i oni doista nimalo nisu krivi za situaciju kakva je. Meni se čini kako je glavni problem organizacije svih tih natjecanja u tome što to radi premalo ljudi i što nisu dovoljno kompetentni za to. Obično iza projekta stoji po jedan čovjek, udruga ili firma odgovorna za sve, koja organizira sve vezano uz prostor, opremu, sponzore, ljude, volontere, kontakte s medijima i to je sve temeljeno na čistom entuzijazmu, a zbog lošeg timinga planiranja sve se to radi i organizira u zadnji čas pa se nema vremena za razvoj ozbiljnijeg projekta koji će biti uspješan, posjećen i ono što svi zaboravljaju, dugoročno marketinški zanimljiv sponzorima. Normalno da sponzori izgube interes kada daju lovu, opremu ili nešto treće za event na kojemu su prisutni samo natjecatelji. Ni profesionalni nogomet ne bi nikada bio isplativ bez gledatelja. Koja liga ima više gledatelja ima i više uspjeha (love). Svaki puta kada je netko kod nas organizirao ova natjecanja, uvijek je bio uspješniji ako je uz turnire stavio i neka popratna događanja koja su mogla privući gledatelje, jer tko će doći gledati jedan WCG ili ESWC samo radi praćenja mečeva na kojima ne sudjeluje? Možda ReiKo, ja, još par freakova i to je sve. Zajebite Koreju, naši ljudi nikada neće dolaziti na ovakve evente iz istih pobuda kao oni, svaka kultura ima svoje lokalne fore kako dovući ljude. Mislim da se takva natjecanja moraju graditi baš oko tih "popratnih" stvari koje moraju ljudima ponuditi pravu feštu gaming kulture. Od freeplaya, LAN partya, igranja novih naslova za sve platforme, radionica, predavanja, dovođenja gostiju iz svijeta game developmenta, prodaje gaming suvenira, majica, softvera, hardvera, CD-a s glazbom iz igara, jeftine klope i cuge, itd itd. I ono što je najvažnije, s time se mora krenuti puno ranije. Recimo, kada bi se sada počelo baviti organizacijom WCG-a ili ESWC-a za iduću godinu, onda bi to moglo polučiti uspjeh, no kako stvari stoje, o tome se prvo 6 mjeseci priča hoće-neće, onda se mjesec dana ranije odluči ide li se, pa se tjedan dana počne ozbiljno raditi, da bi na dan otvaranja sve kasnilo jer mreža još nije poštelana, ili se zbog preslabe struje sve gasi. Svi su presretni na kraju što se sve uopće uspije održati, a za epilog priče nakon par dana krenu pljuvanja po forumima.
Mislim kako e-sport kod nas i dalje ima velike potencijale, ali je potrebno podići razinu organizacije za par levela.

SkunK
17-07-2009, 09:41
Obzirom da sam godinama bio uključen u ove turnire kao medijski pokrovitelj, moram navesti kako je osnovni problem svih takvih natjecanja slaba posjećenost od strane običnih posjetitelja, dakle ne direktno igrača. Igrača se uvijek skupi dovoljno, to su sve super dečki kojima nije teško putovati po cijele noći iz svih krajeva Hrvatske, spavati po dvoranama ili uopće ne spavati čitave vikende i oni doista nimalo nisu krivi za situaciju kakva je. Meni se čini kako je glavni problem organizacije svih tih natjecanja u tome što to radi premalo ljudi i što nisu dovoljno kompetentni za to. Obično iza projekta stoji po jedan čovjek, udruga ili firma odgovorna za sve, koja organizira sve vezano uz prostor, opremu, sponzore, ljude, volontere, kontakte s medijima i to je sve temeljeno na čistom entuzijazmu, a zbog lošeg timinga planiranja sve se to radi i organizira u zadnji čas pa se nema vremena za razvoj ozbiljnijeg projekta koji će biti uspješan, posjećen i ono što svi zaboravljaju, dugoročno marketinški zanimljiv sponzorima. Normalno da sponzori izgube interes kada daju lovu, opremu ili nešto treće za event na kojemu su prisutni samo natjecatelji. Ni profesionalni nogomet ne bi nikada bio isplativ bez gledatelja. Koja liga ima više gledatelja ima i više uspjeha (love). Svaki puta kada je netko kod nas organizirao ova natjecanja, uvijek je bio uspješniji ako je uz turnire stavio i neka popratna događanja koja su mogla privući gledatelje, jer tko će doći gledati jedan WCG ili ESWC samo radi praćenja mečeva na kojima ne sudjeluje? Možda ReiKo, ja, još par freakova i to je sve. Zajebite Koreju, naši ljudi nikada neće dolaziti na ovakve evente iz istih pobuda kao oni, svaka kultura ima svoje lokalne fore kako dovući ljude. Mislim da se takva natjecanja moraju graditi baš oko tih "popratnih" stvari koje moraju ljudima ponuditi pravu feštu gaming kulture. Od freeplaya, LAN partya, igranja novih naslova za sve platforme, radionica, predavanja, dovođenja gostiju iz svijeta game developmenta, prodaje gaming suvenira, majica, softvera, hardvera, CD-a s glazbom iz igara, jeftine klope i cuge, itd itd. I ono što je najvažnije, s time se mora krenuti puno ranije. Recimo, kada bi se sada počelo baviti organizacijom WCG-a ili ESWC-a za iduću godinu, onda bi to moglo polučiti uspjeh, no kako stvari stoje, o tome se prvo 6 mjeseci priča hoće-neće, onda se mjesec dana ranije odluči ide li se, pa se tjedan dana počne ozbiljno raditi, da bi na dan otvaranja sve kasnilo jer mreža još nije poštelana, ili se zbog preslabe struje sve gasi. Svi su presretni na kraju što se sve uopće uspije održati, a za epilog priče nakon par dana krenu pljuvanja po forumima.
Mislim kako e-sport kod nas i dalje ima velike potencijale, ali je potrebno podići razinu organizacije za par levela.

Sveto pismo.

D.O.M.I.
20-08-2009, 13:00
ima li kakvih novosti o wcg kod nas ? ja sam našao ovaj podatak al pitaj boga jel to vrijedno pažnje ^^
2009 National Championship

Preliminary(on-line) Scheduled
Preliminary(off-line) Jul , 05 ~ Jul , 27
National Final Sep , 13 ~ Sep , 13
Venue Tvornica Kulture

FireFaith[CLF]
02-09-2009, 09:20
jos uvijek nista ne znam niti sam dobio kakve informacije. tocno sto kaze gosp. Secen.
ne moze se sve u zadnji cas raditi. promocija nam je na tako niskom nivou da uopce nije vrijedno spomena. ljudi nemaju niti inspiracije. jos kad uzmemo u obzir da smo pod utjecajem "krize"... ma...

ono sto mogu napisati cisto da bilo sto stavimo kao nekakvu vrstu "informacije" je slijedece:


UPDATE 3:Po svemu sudeci ne znam koliko mozemo biti optimisticni sto se tice ovogodisnjeg wcg-a u Hrvatskoj. Kopkam malo po sluzbenom organizatoru za podrucje balkana i neke stvari mi nisu jasne. Ono sto znam je to da je WCG u Srbiji bio WCG 31.05.2009, sto se tice Crne Gore: "Treći po redu WCG Montenegro održaće se 5-6. septembra". Slovenija za sada nema nikakvih novosti dok nasa sekcija uopce nije u funkciji. Kako god okrenemo vremena je sve manje i manje posto je grand finale u Chengdu, Kina 11-15.11. 2009. Sto se tice linka koji je ostavio bek mozemo zakljuciti da nije pouzdan jer, ako uzmemo Crnu Goru za primjer, vijesti su objavljene puno prije eventa. 2 mjeseca su vrlo malo ako pogledamo organizaciju. Sve mi se cini ako ce i biti wcg-a da ce konkurirati onome od prosle godine kada se sve u zadnji tren radilo i pola toga nije bilo ispravno.

mozda kopajuci po wcg adrii dodjem do zakljucka da se nesto sprema jer je pod radom ali opet... nisam bas neki optimista sto se tice ove godine. 2 mjeseca je do kraja nikakvih vijesti nema.

lp

D.O.M.I.
02-09-2009, 19:13
za sloveniju je došla službena vijest --> The national qualifier will be held at the Grand Lan #3 in Sevnica.

Date : 26/09/2009 to 27/09/2009

a za nas c/p s nekog foruma što sam iskopao --> Ljudi WCG je pocetkom 10mj. ili krajem 9mj. u zagrebu, tacnije u TVORNICI ;)

GL HF ko ide igrat..

nadam se da je istina , bilo bi i vrijeme da konačno dođe službena potvrda :roll:

FireFaith[CLF]
03-09-2009, 07:35
hm... to je ostavio zenga na gamers.ba forumu ako se ne varam. a otkuda njemu ta informacija - ne znam. po njegovim rijecima to je sigurno. ae samo da vidimo potvrdu svega toga i da misterij bude rijesen.