PDA

Pogledaj cijelu verziju : pitanje o otvaranju kompa...



thonchek
06-04-2009, 20:36
Evo nosio sam komp na popravak u ADM i likovi miga slozili i naljepili mi onu naljepnicu na stranicama kučišta, a ja sam kupovao svaki dio zasebno i svaki dio mi ima svoju garanciju. Mene sad zanima ako otvorim kutiju i skinem one naljepnice na kojima je upozorenje da gubim garanciju, da li gubim garanciju ili sta ako sam kupovao svaki dio posebno??Jel mi se neisplati ici u ZG zbog prasine

IGoR_2803
06-04-2009, 20:41
ne gubiš garanciju, i to što su ti stavili naljepnicu nema apsolutno nikakakav pravni učinak... samo moras biti spreman upotrijebiti oštriji ton ako dođe do kakvih problema i zaprijetiti državnim inspektoratom i bok...

thonchek
06-04-2009, 20:44
kaj briješ ako tu naljepnicu ne vide da će nešta s**t?

Bartuc
06-04-2009, 20:55
Ma ta naljepnica ti garantira da komp kao cjelina radi, ako se nešto pokvari, a nema naljepnice, boli ih qurac, nemaš garanciju na komplet ali i dalje imaš garanciju svake komponente posebno. To ti nitko nemre oduzeti, osim ako radiš nešto što se protivi uvjetima garancije.

thonchek
06-04-2009, 21:02
ma samo mislim maknut prasinu sa ventova, jel mi grafa kojoj je vent stavljen na 75% dolazi preko 90C, a to nije dolazila kada mi je vent bio po defaultu 7%


EDIT:a jel bih mogo nekako napravit da maknem tu naljepnicu a da ju poslije mogu vratiti da se ne kuzi.Taj mi frend ima problem, ali je on kupio komp u cijelini.A da ja ipak jos nazovem ADM? :)

Bartuc
06-04-2009, 21:09
Ti slobodno skini pošto imaš odvojene garancije na komponente, a frend neka odluči šta će napraviti. Može pokušati sa vlaženjem i grijanjem naljepnice, mada teško da će uspjeti xD

thonchek
06-04-2009, 21:15
e da ovo sta sam vec spomenuo za vent na grafi. Jel moguće da mi se grafa pregrijava na tako velikoj brzini venta i da mi je komp bučan zbog prašine na ventovima i na kompu. Nisam dosta bio doma i sada preko zime kada prasina je cesca da mi se prasina ulovila na ventove, komp nije ciscen cca. 5mj. i da mi zbog toga ta buka i pregrijavanja??

RIDER32
06-04-2009, 21:18
Da.
Ti slobodno skini pošto imaš odvojene garancije na komponente, a frend neka odluči šta će napraviti. Može pokušati sa vlaženjem i grijanjem naljepnice, mada teško da će uspjeti xD
Teško...
Naljepnice naprave od tolko jadnog papira da se moze skiniti u kutiji ako je naslones na siropor...

thonchek
06-04-2009, 21:23
znači mislite ako maknem prasinu da ce moji problemi nestati???a ovo sa odvajanjem naljepnice ja sam ju samo skinuo, posto imam garanciju na svaki dio... prasina 7 cm cca. sutra nabacujem ss. :)

Bartuc
06-04-2009, 21:26
@thonchek, može biti da se pregrijava zbog prašine. Nemaš dobar protok zraka kroz rashladne rešetkice od coolera i samim time ti padaju performanse hladnjaka. Redovito si čisti komp od prašine. A što se glasnoće tiče, ako imaš neku automatsku regulaciju brzine vrtnje venta, onda prašina može uzrokovati povišenu buku (više prašine = više temperature = viša brzina ventilatora = veća buka).


@Rider, da znam. Na nekim grafama je bilo moguće pomoću fena skinuti naljepnicu sa coolera, staviti si neku zvijer na grafu pa kasnije, ako trebaš garanciju, vratiš original cooler na nju :D

RIDER32
06-04-2009, 21:27
sutra nabacujem ss. :)
Kako ces nam staviti ScreenShot kompa iznutra? :o

thonchek
06-04-2009, 21:34
kako to mislis kako?

RIDER32
06-04-2009, 21:37
Pa SS ti znaci ScreenShot. Upotrjebi rjecnik.
Zapravo i na mobitelu mozes napraviti SS. Upalis kameru i pritisnes tipku i on spemi ono sta je u tom trenu bilo na ekranu. :)

thonchek
06-04-2009, 21:43
a jao. Mslio sam da cu staviti slike kucista iznutra..Sry my bad.
btw. fala svima na savjetima...

IGoR_2803
06-04-2009, 21:57
sutra nabacujem ss. :)
Kako ces nam staviti ScreenShot kompa iznutra? :o

cjepidlaka... :P

RIDER32
07-04-2009, 00:17
A nest me puklo... :)

thonchek
07-04-2009, 07:52
evo maknuo naljepnicu i sve...Danas cu to slikati ali ce mi biti malo neugodno :oops:

Bartuc
07-04-2009, 09:26
Baš me zanima xD

Blacky_123
07-04-2009, 16:31
Neugodno?
:rotfl:
Zašto?

thonchek
07-04-2009, 20:09
evo sad imam pitanje opet. Otvorio kuciste pocistio prasinu i sada se bacio na ciscenje prasine sa proca i grafe.I kad ono na procu samo između čelija ima prašine i to površinski očistim. Kad sad prijeđem na grafu na kojoj je na ventu 0.5mm prasine, samo se vidi malo crno i nigde na ventu nema vise prasine. Sad sam probao u Ati Catalystu stavit na default brzinu i postavke grafe i kad ono sve tiho ali mi za 5 min igranja coda grafa predje 90C. Prije po defaultu brzina venta 20% na crysisu grafa bila na 70-75C. Sad me zanima, čitao sam da se grafi skuplja prašina i između čelija. Da li je to istina i kako da dođem do tih čelija da ih počistim, jer mi nad njima grafa ima poklopac od plastike. Grafa je Gigabyte HD4850, sa običnim stock hladnjakom... Molim za pomoć. unaprijed hvala :)

RZR
07-04-2009, 20:33
to ti je tako, ta se grafa jednostavno pregrijava
vent se ne isplati dizat iznad 50% zbog omjera buke i efikasnosti
osim toga ako ga ful ubrzas ocekuj da ce pregorit xDxD
mislim da je limit grafe 120
al ono normalno da nije dobro da se grije
jedino rjesenje je neki hladnjak koji ce odrzavat temp u granicama normale
al i sa tim hladnjakom neces moc radit oc jer ce se opet pregrijavat

grafa je super al se pregrijava
i zbog tog pregrijavanja ne radi kako treba
ja znam da ako dugo igram da mi u cod-u pocne padat fps
i ja nemogu drzat 250 lock zbog hladjenja
dok jedan frend moze lockat 250 beton
a ima skoro istu konfu (nes jaci proc al i mojih 2x2,5 bi trebalo bit dosta)

thonchek
07-04-2009, 20:36
vidim da nisi shvatio moje pitanje :( . Ne želim mijenjati hladnjak, nego sam pitao dali je moguce da prasina udje u celije od grafe ko na procu i kako doci do tih celija

thonchek
07-04-2009, 21:40
sta niko nezna. Jel bi mi mogo neko dati neki link sa foruma di je jedan forumas imao problema sa prasinom na grafi pa kako je to rjesio. Znam da ima tema ali ju nemogu nikako naci, i ja sam napravio temu, i eko mi je dao taj link ali nema mi teme nigdje danas cijeli pomagaj brrate podforum prelisto i nista.

Karlo_from_Bjelovar
07-04-2009, 22:29
pa skines plastiku ko da ides mjenjat cooler i pogledas el ima prasine...

RIDER32
07-04-2009, 22:35
Al onda gubi garanciju (ako grafa ima sarave na plastici)
Naravno da je moguce da prasina uđe u celije.

osim toga ako ga ful ubrzas ocekuj da ce pregorit xDxD

Ako je ventilator ispravan nece se ni pozaliti ako radi an 100%, ali ako je neispravan rikniti ce makar radio na 20% snage.

thonchek
08-04-2009, 07:55
ili da ja jednostavno kupim neki novi cooler za grafu?
Jel bi mi mogli koji preporuciti?

Gwin
08-04-2009, 08:50
samo jedno..

imam dvije gigabyte radeonke u kompu. obje sa stock coolerom.. temperatura gpu-a je 80C na idle..
to kaj se popne na 90C je zanemarivo. taj čip je dizajniran da radi debelo preko 100C

thonchek
08-04-2009, 09:22
znam ja to sa tom grafom. Ali meni je prije vent bio po defaultu a to je ispod 20% brzine i nije mi isla preko 90C, a sada mi je vent na 65% i ide mi preko 90C. Jel to mozda zbog prasine ili vent odlazi i treba se mijenjati?I kako se moze doci do onih rebara u grafickoj da ih ispusem malo, jel sam cuo da s i tamo zna nakupiti velik sloj prasine( neznam kako da maknem onu plastiku na toj gigabyteovoj grafi)pa bih vas zamolio za pomoc. Thx unaprijed

bezimeni
08-04-2009, 15:18
Izvadiš grafu iz kompa i sa nekim komadom žice kojeg na vrhu oblikuješ u kukicu izvadiš hrpu prašine koji ti se sigurno zavukla u žljebove oko samog ventilatora.Treba ti i neka lampa za posvjetliti jer se inače ništa ne vidi.Kada počistiš puhneš svom snagom u ispuh hladnjaka prema ventilatoru i očistiš ako se još nešto nakupiolo.Nakon toga ti temperature padaju ispod ili na oko 80 stupnjeva pri punom opterečunju sa fiksiranim ventilatorom na nekih 40% .Znam , jer imam tu istu grafu i jednako sam ju zanemario.Moja se kuhala na 101 stupanj kada bi se automatikom ubrzavao vent na 100% i parao bi uši ( ali i tako vruča je bila 100% stabilna ) .Nakon tog čišćenja ju redovito ispušem svaka 2-3 mj. i nikakvih problema.Ustvari , stavio sam si filtere za prašinu na kućište i više nemam nikakvih problema sa čišćenjem.

Badava ti povečavati brzinu venta kada su žljebovi oko venta zaštopani i nikakav zrak ne struji po hladnjaku.Očisti to i sve 5.

Blacky_123
08-04-2009, 17:08
Kompresor i rasteras ta vazenmaljska bica van.
Barem sam ja tako radio..

thonchek
08-04-2009, 22:58
sry ali se bas ne kuzim oko grafickih. sta su zapravo ti zlijebovi?To su one metalne čelije ili? i gdje se nalaze?Ako nije problem slikati bio bih jako zahvalan

thonchek
08-04-2009, 23:49
a jel biste mi mogi objasniti sta su ti zlijebovi kako doci do njih i jel bi mi mogli neku sliku nabacit, noobara sam za grafe...thx unaprijed

Niko Bellic
08-04-2009, 23:58
a jel biste mi mogi objasniti sta su ti zlijebovi kako doci do njih i jel bi mi mogli neku sliku nabacit, noobara sam za grafe...thx unaprijed

Ajde spat, napisem ti ujutro... :wink:

thonchek
08-04-2009, 23:59
hahah, pa sta ti je problem sad? usput jel bih mogo slikat to pa da vidim kako se to radi?

Niko Bellic
09-04-2009, 00:00
Lezim u krevetu... :D

bezimeni
09-04-2009, 09:55
Pa hebemu miša koliko "stučnjak" moraš biti da prepoznaš "propeler" na hladnjaku od grafe.E oko tog "propelera" ispd plastike na nekih 3-4 cm počinju bakreni žljebovi po kojima struji zrak od ventilatora ( "propelera" ) .Ti ulazi se zaštopaju prašinom i njih trebaš očistiti nekom tvrđom žicom ili jakim ispuhivanjem sa suprotne strane.Ali to ne možeš ako ti je grafa priključena na matičnu .Jednostavno , moraš ju iskopčati i izvaditi da bi to napravio .Stvarno ne vidim kako bi ti bolje objasnio a puniti baterije kako bi pokrenuo fotić mi se neda.

RZR
09-04-2009, 09:58
heh
tek sad skuzio o cemu pricas :D
znaci ako se ne varam tebe zanimaju zljebovi na cooleru koji je pokriven plastikom
jer ako se dobro sjecam grafu cine tiskana plocica s zalemljenim komponentama --> nema zljebova

do tih zljebova jednostavno mozes doc ako skiines plastiku
al nzenam sa je onda s garancijom, nisam nikad gledao kako to izgleda na mojoj (sto se tice skidanja)
ako bi mjenjao hladnjak
znam da je ac accelero dosta dobar i relativno jeftin
al raunaj da ces na njega morat stavit il onaj turbo modul il neki vent
jer je o pasivni hladnjak koji nemoze hladit u grafu bez venta
sad neznam jel se na trzistu pojavilo sta bolje
znam da je to bio best buy u 10 mjesecu
nakon toga nisam pratio stanje ponude

al kao sa je receno
moze ta grafa izdrzat 120 pa mozda i 130 stupnjeva da ne crkne
al ako si apranoican il ako osjetis da ti slabije radi kad se zagrije
onda vidi sa ces napravit :wink:

edit:
sry zbog gresaka u tekstu..neda mi se ispravljat
tek sam se probudio xDxD

thonchek
09-04-2009, 12:08
bezimeni ja te nisam skuzio sta su ti žljebovi jer ja za to govorim ćelije :) , ali hvala na pomoći probat ću to danas, to mi je još jedini prihvatljivi razlog zasto mi grafa tako lose radi

thonchek
09-04-2009, 12:48
tu zicu trebam gurati od venta pa u žljebove ili?

Kalhant
09-04-2009, 13:25
http://xs538.xs.to/xs538/09154/gainward-hd4850107.jpg.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs538&d=09154&f=gainward-hd4850107.jpg)

Uzmes grafu i posvijetlis u tom smjeru kroz vent, ako ima prasine izvadis je sa zicom opet kroz otvor od ventilatora i to je to

thonchek
09-04-2009, 14:00
evo jesam, nalazila se prasina oko 5cm oko venta oklupcana, bas na ulazu u te žljebove, znači da zrak nije prolazio kroz žljebove