PDA

Pogledaj cijelu verziju : Shooteri dobri za vid



IgGy
31-03-2009, 14:48
Ukoliko vam doktor za poboljšanje vida preporuči dozu Unreal Tournamenta, neka vas to ne začudi jednostavno iz razloga što bi se to doista moglo i dogoditi.

Daphne Bavelier na sveučilištu Rochester u državi New York otkrila je kako gameri nadmašuju ne-gamere pri određenim zadacima u kojima se zahtijeva vizualna percepcija.

No, novo istraživanje Daphne Bavelier dovelo je primjerice do potencijalnog izliječenja bolesti ambliopije, ponekad poznate kao i "lijeno oko", te zahvaćuje oko 3% zapadne populacije. Do bolesti dolazi kada mozak nekorektno registrira signale iz jednog oka. Ambliopija se može liječiti u djetinjstvu, no vrlo često ostane nezamijećena, sve do odrasle dobi, kada više nažalost nema pomoći.

Pomoć, doduše možda dolazi u obliku prilično nekonvencionalne metode - igranjem shootera iz prvog lica.
Bavelier je vršila testiranje na 13 zdravih mlađih odraslih ljudi koje je podijelila u dvije grupe: prvu kojoj je dano u zadatak igranje shootera iz prvog lica Unreal Tournament, te drugu kojoj je dano u zadatak igranje simulacije života, The Sims. Obje su igre morale biti igrane 50 sati preko devet tjedana.

Testovi prije i poslije igranja igara pokazali su kako su se obje grupe poboljšale. No, "akcijska" grupa je pokazala poboljšanje od 43%, dok je u drugoj grupi primijećeno poboljšanje od znatno manjih 11%.

Hoće li se ove metode moći upotrijebiti u medicinskoj, odnosno oftamološkoj praksi, ostaje za vidjeti.

cham3leon
31-03-2009, 14:57
Eto, i to smo naučili :D

Naravno ne treba to uzeti zdravo za gotovo, jer buljenje u ekran u mračnoj sobi desetak sati baš i nije dobro za vid, kao što je to briljantno otkrila novinarka Nove TV.

Hellboy
31-03-2009, 14:59
43%?
Ogromna brojka za tako trivijalnu terapiju.

Markecgrad
31-03-2009, 16:47
To se traži :pray:

Anarion.Umarth
31-03-2009, 16:49
43%?
Ogromna brojka za tako trivijalnu terapiju.
to su samo pokazana poboljšanja, i to u nekim aspektima vida
ugl, ništa posebno

Unkn0wN
31-03-2009, 17:32
Bila bi fora da doktor napiše recept za Unreal Tournament pa da to odneseš u ljekarnu i onda dobiješ igru. Mislim da bi onda svi imali problema s vidom :rotfl:

serijski samoubojica
31-03-2009, 17:56
Baš sam to jutros pročitao u Jutanjem i htio stavit temu, ali mi se nije dalo. :D

###DK###
31-03-2009, 17:59
Bude li sreće, možda će nam to u budućnosti i preporučivati. :D
Mislim da je se o tome govorilo u jednom broju PC Playa, ali nisam siguran.

Aral
01-04-2009, 00:32
A ima nesto u tome vjeruje, pogotovo u igarama takvog tipa, ono bolje primjecujes neke stvari, brzi refleksi mozda i tako to...osim kaj na fizickoj razini imas downgrade :D

Petlare
01-04-2009, 07:34
bilo je i vrijeme da nešto dobro izađe iz toga osim optužaba za ovisnost

Tegla Ajvara
27-08-2009, 00:25
neznam, al ja coravim sve vise iz dana u dan :?

Electromaster
27-08-2009, 00:27
Ja sam pred koji mjesec i naočale dobio... :) :(

flander
27-08-2009, 00:33
to da fps povećava vid se zna već odavno, bilo je već par puta i po novinama i po netu :)

DeusEx
27-08-2009, 21:08
Ma takva "istraživanja" niš ne znače, to je više onak zajebancija, ali dobro barem ih nisu ovaj put optužili za neko sranje :).

The Patriot
30-09-2009, 11:54
Ja sam pred koji mjesec i naočale dobio... :) :(

Koja dioptrija


A fućkajte se, umjesto da ovdje postate, bolje idite pa igraje quake ili unreal, zdravije je.

Electromaster
30-09-2009, 12:01
Ja sam pred koji mjesec i naočale dobio... :) :(
Koja dioptrija
Lijevo oko -1.25, desno oko -0.75, zašto? :(