PDA

Pogledaj cijelu verziju : A kamo sad?



asd
30-03-2009, 14:30
Bok imam jako veliku želju raditi igre.
Znam do to nije lak posao i da trebaju godine da se to nauči. Ali ipak postoje Game Mkaer programi na kojima sam se ja naučio logiku (colission,create...). Sve je to ultra lako ali ne nudi previše mogučnosti pa sam se odlučio korak dalje i krenut na programiranje (zato jer imam osječaj da me Game Maker zatupio a ne naučio programiranju :( ). Znam da ćete reći da sam to već mogao prilično dobro savladati u ove 2 godine koje sam utrošio uzalud (dobro, ne baš skroz uzalud...logika ipak nešto znači)
Znam programirati u QBasicu i već 2 godin ga učim. Sada bih želio nešto više. Zaista imam volju i strpljenja jer sam qbasi osnove naučio za 5 dana a nastavio raditi u njemu 2 godine. Zanima me dali je python dobar za početnike i ako je dali možda neko ima neku knjigu ili tutorial (opširni cro ili eng). Zaista bih volio raditi i spreman sam učiti ako imate neki bolji izbor (ali za početnike mislim da nebih odmah skužio c++ ,c,ilic# )javite se! Hvala
Ako netko ima knjige ili tutoriale (s primjerima) jer ja što god nađem je teorija bez ikakvih primjera molim da mi pošalje moj mail je mihael.medan@gmail.comS
Još jednom Hvala!

cerberi
30-03-2009, 14:33
najbolje ti je da kreneš učiti C++ ili C# jer se oni najviše koriste u izradi programa, igara, game engine-a itd. a i imaš mali milion tutoriala, knjiga, video tutova itd.

sretno :)

Luka
30-03-2009, 14:38
Imaš na vrhu ovog podforuma "želite raditi igre?", članak od mene i Raya.

asd
30-03-2009, 15:04
Znam ja da se u tome igre rade ali namam ja dovoljnu iskustva za to htio bih odmah raditi igre zato bih želio što prije raditi
Najrađe bih krenuo sa C# ali ako netko ima neki tutoriajl na hrvatskom jer kad je na engleskom ništa ne skužim
da se razumijemo govorim ja engleski vrlo dobro ali mi nekako ne sjedaju u glavu ta objašnjenja a sa hrvatskim tutorijalima nemam sreće (ne mogu ih pronaći) kod kuće imam knjigu C/C++ kroz primjere ali c nije isto što i C (ili griješim) C++ neželim koristiti jer mi gdk izbacuje pogršku iako ništa ne diram

Luka
30-03-2009, 15:07
Morat ćeš se snaći sa Engleskim, jako je malo hr tutorijala. Za C#+XNA ih nema uopće; za C++/DX imaš nešto Rayevih i Burekovih članaka/tutova u ovom podforumu.

asd
30-03-2009, 15:25
Evo našao sam neke 3 knjige (na enleskom) sad ću počet učit ali neću žurit ta imam tek xx godina :D
Vidim se za 10 godina sa naočala om 2 cm dok pročitam te 3 knjige od svka najmanje 350 str. zemljo i odvode što čekaš :toilet:
Šala učit ću dok ne naučim a onda idem u XNA

Luka
30-03-2009, 15:27
Moja preporuka je da odmah ideš na C++/DX (ili koji već API želiš)

asd
30-03-2009, 15:28
Hvala na pomoći u odabiru smjernica nastaviti ću raditi i možda jednog dana postanem dobar programer
iako ovo navedeno nebih smio govoriti jer ću odmah htjeti to naštrebat i da znam raditi a tako je bilo i sa qbasicom samo sam čitao i govorio kužim kužim kužim dok nisam skužio da ne kužim o onda sam krenuo raditiprimjerei onda sam skužio pa sampočeo čitat svoj progrm kužim kužim kužim yes :D

asd
30-03-2009, 15:29
Ne bih c++ baš zbog onoga jer mi gdk ne radi :(

Luka
30-03-2009, 15:41
Ne bih c++ baš zbog onoga jer mi gdk ne radi :(

ne moraš koristiti GDK - štoviše, i bolje da ga ne koristiš, barem dok se dobro ne upoznaš s C++om i DXom.

asd
30-03-2009, 16:35
Ako mi malo pojasniš to s tim grafičkim API-jima i razvojnim sučeljima jer to baš ne razumijem hvala

Luka
30-03-2009, 16:50
već sam te uputio na temu u ovom podforumu, tamo sam sve objasnio

asd
30-03-2009, 19:30
Hvala!

eddie2142
30-03-2009, 19:32
LOLOLOLOLO, ako sam ja n00b odma poceo uciti C++, i hell yea, prilicno mi dobro ide ( za pocetak ), mislim da bi se i ti koji imas 2 god iskustva u BASICu snasao i vise nego dobro

koki007
31-03-2009, 08:27
Evo ti jedan mali kod za micanje kocke(ucitane slike) na ekranu sa tipkama, ista stvar napisana u C++/SDL i Python/Pygame, pa da se mozes igrati s necim dok ucis. Za C++ primjer ti je najednostvnije da si instaliras Dev-C++ i SDL devpack... za Python samo instaliras Python 2.x i Pygame za tu verziju

http://www.box.net/shared/mhsr44earl

Meni je puno lakse uciti iz primjera i drljajuci pa necem gotovom nego iz bezlicnih knjiga kod kojih si jednostavno ne upamtim stvari :? , pa ni nemam nista pametno za preporuciti...

Ovdje imas za C++ mali uvod na hrvatskome:

http://www.tutorijali.net/cpp

Za Python ne znam, imas nesto malo na mome blogu ali nista previse konkretno, za sada (btw tamo imas i linkove za skinuti sve ove spomenute stvari, lijevi gornji kut)

eddie2142
31-03-2009, 08:29
Slazem se, meni knjige sluze samo da teoriju upamtim (WTF su funkcije?!) i tako, a ako mi nije jasno, samo vidim sintaksu iz knjige i nastavim vjezbati....

asd
31-03-2009, 15:52
Puno hvala evo danas ću aktivno krenuti c++ još jednom hvala i još jedna molba ako neko ima neke primjere da posta ili da mi piošalje na mail (mihael.medan@gmail.com)

asd
31-03-2009, 15:59
Evo ovako imam knjigu C/C++ kroz primjere autora tihomira čukmana i još nekog uglavnom knjiga je razdijeljena na 2 dijela c i c++ a ovo gradivo se samo veže na ovo iz običnog c-a i objašnjava gdje su razlike na početku knjige piše da prije naučimo c a tek onda da krenemo na c++ ali imam osjećaj da ću onda izgubiti još jednu godinu učenja c-a a onda kasnije opet ću morati od početka (dobro ne od početka znat ću te sve komande samo ću ih morati drugačije zvat a to će mi opet oduzet puno vremena jer ću ih sigurno miješati) pa ne znam dali da onda krenem učiti c ili da odmah krenem na c++ hvala

cerberi
31-03-2009, 17:06
ignoriraj to. ne trebaš učiti c prije c++-a. meni osobno je c teži od c++-a. samo ti lijepo kreni sa učenjem c++ i to je to.

asd
31-03-2009, 17:14
Hvala idem odmah početi :D

asd
31-03-2009, 17:52
Skinuo sam neke tutoriale i knjige (sa primjerima hvla bogu) i mogu početi još ednom hvala svima na pomoći

eddie2142
31-03-2009, 18:15
aj addam te na MSN pa mi linkaj koji ;)

asd
09-04-2009, 07:51
Hvala svima ali ja sam još uvijek početnik i kao što sam rekao imam knjige na eng. i skužim sve osnove (u funkciji main) i onda dođe primjer prizivanja druge funkcije a onda zaboravima i ono prije a da ja možda krenem s DarkBasicom jer znam raditi u qbasicu???

Luka
09-04-2009, 09:57
Hvala svima ali ja sam još uvijek početnik i kao što sam rekao imam knjige na eng. i skužim sve osnove (u funkciji main) i onda dođe primjer prizivanja druge funkcije a onda zaboravima i ono prije a da ja možda krenem s DarkBasicom jer znam raditi u qbasicu???

Hehe, pa onda nisi dobro naučio prošli dio.

Usput, funkcije su složenije gradivo, tako da ti je bolje proći osnove prije njih (pod osnove smatram varijable, grananja, petlje, pokazivače i reference, polja, dinamičku memoriju).

Berax0r
09-04-2009, 11:38
A sta vam je to C++/DX, C++/SDP...?

Luka
09-04-2009, 12:01
Osim jezika, za izradu igre moraš poznavati i neki grafički API. DX je "DirectX", SDL je "Simple Directedia Layer".

asd
09-04-2009, 13:35
Ma kad mi nema tko objasniti učitelji iz informatike su užasni neznaju ni logo ni qbasic tako da se moram oslanjat sam na sebe što i nije tako lagano!

asd
09-04-2009, 13:41
A sta vam je to C++/DX, C++/SDP...?
Ovo i ja znam a programirao sam u Qbasicu :oops:
:kill:

Luka
09-04-2009, 13:57
Ma kad mi nema tko objasniti učitelji iz informatike su užasni neznaju ni logo ni qbasic tako da se moram oslanjat sam na sebe što i nije tako lagano!

Pa, to je tako svugdje. Većina nas je sve sama naučila ;)

Kad zapneš, uvijek ovdje možeš pitati.

C
10-04-2009, 19:02
Ovdje ti programeri govore da naučiš programirati, a ja, kao jedan 2D/3D-ovac, kažem ti, nauči modelirati. :D :D

asd
13-04-2009, 10:12
Da to će mi pomoći :nonono: punu meni nije cilj sad za par dana napraviti neke modele i onda ih dati da se ubace u nečiju igru onoliko koliko ja znam modelirati bit će dosta da se ja zadovoljim jer ću znati da sam sve sam napravio dakle meni je draže znati da sam ja napravio igru sam nego samo njen dio dakle dok naučim programirati (za 2 godine ako bog da) isprogramirat ću pong a onda da vidim znatiželjne ponude za posao :) (šala) htio bih biti indie developer a ne 3d modeler zato jer ja to ne radim iz novca nego iz neznam kako da se izrazim ajde iz ljubavi prema tome ja ne mislim od toga živjeti ali ako se ukaže ponuda zašto ne.

asd
16-04-2009, 08:13
Pomagajte!
Ovo je kod programa i izbacuje pogrešku!


#include <iostream.h>
using namespace std;
int main()
{
cout << "SADFGJKL";
return 0;
}

Pogreške:

1>main.cpp
1>c:\documents and settings\welcome\my documents\visual studio 2008\projects\name\name\main.cpp(1) : fatal error C1083: Cannot open include file: 'iostream.h': No such file or directory
1>Build log was saved at "file://c:\Documents and Settings\Welcome\My Documents\Visual Studio 2008\Projects\Name\Name\Debug\BuildLog.htm"
1>Name - 1 error(s), 0 warning(s)
========== Build: 0 succeeded, 1 failed, 0 up-to-date, 0 skipped ==========

asd
16-04-2009, 08:16
Dal je možda problem u compileru (MS Visual C++ 2008 Express)?
Isti program u Dev-C++ radi bez pogreške!
Pls pomagajte teško mi se snaći u Dev-C++ zbog čudnog bojanja txt-a!

asd
16-04-2009, 08:38
Skinuo sam neki kod s interneta (za c#) i radi bez prijekorno i od prve sam skužio zašto se što događa i čini mi se jasnije od C++ a da počnem s tim za par godina ko bog da se prebacim na c++ jer mi je sve to slično (ali c# sam skužio a c++ ne , to je obadvoje bila hello_world aplikacija, da nebi bilo zabune skužio sam ja i ono u c++ ali mi je trebalo puno duže) , imam se vremena prebaciti tek sam 7. razred pa kad krenem dalje vidjet ću što i kako ću!

S:thumbs1: ili :thumbs2: pitanje je sad :oops:
Ja bi krenuo meni je primarni cilj za godinu-dvije napraviti pong a vidio sam Lukinu igru i kako ju je brzo razvijao pa sam mislio da je to možda lakše od c++ ali neznam vi mi recite dali se isplati učiti C# ili ne????

asd
16-04-2009, 09:27
Visim da nitko ne odgovara ali svejedno ću sad počet učit c# bez zafrkavanja skinou sam knjigu s microsoftove stranice
"C# for kids" tako nešto mi može bar tko reći dal je ta kjniga dobra???

eddie2142
16-04-2009, 09:31
a lol. Zar nije bolje odmah uciti najteze, pa ces lako ovo lakse, kao sto je taj C# u kojem se igre prave
Ja ucim C++, sad ucim o poljima/matricama, i vise manje je lagano, i svakom bi preporucio to

asd
16-04-2009, 09:41
Bi ja to učio ali mi ne radi Visual (stalno izbacuje pogreške a pogrešaka nema) a na dev c++ se neogu naviknuti
pogreške "Pogledaj gore"

asd
16-04-2009, 10:52
Našao sam grešku hvala Bogu! :pray:

#include <iostream> // bez .h
Valjda u c++ (visual) ne treba (ne smije se pisati) .h

eddie2142
16-04-2009, 10:56
hehe, i ja sam imao problema s tim, a to nije do programskog jezika, nego do programa koji koristis za to :)
Aj super je da si sam shvatio, ima jedan awesome forum, od lika koji pise awesome knjige, svakako posjeti, uvijek ce ti netko pomoci :)

http://programiranje.big-forum.net/forum.htm

asd
16-04-2009, 11:23
Tnx na linku!

Luka
16-04-2009, 12:46
Pomagajte!
Ovo je kod programa i izbacuje pogrešku!


#include <iostream.h>
using namespace std;
int main()
{
cout << "SADFGJKL";
return 0;
}



Grešku dobivaš zbog nekompatibilnosti Microsoftovog kompajlera sa starim verzijama C++ standarda. Prije su .h imali svi headeri, no zbog određenih razloga (uvođenje namespacea u standard), svi su ih izgubili. Svi kompajleri bi trebali i dalje podržavati stari način, no kako vidiš, neki to ne rade. Za detalje pročitaj tekst ovdje (http://www.doublebuffer.org/site/index.php?option=com_content&view=article&id=61:stltutintro&catid=41:cpp&Itemid=60).

Bolje ti je početi sa C++om, a kasnije ako želiš, nauči C#. C++ je malo teži, ali ćeš shvatiti neke bitne koncepte (npr. reference), koji bi te mogli zbunjivati u C#u.

asd
16-04-2009, 13:02
Znači ako nema namespace std; onda treba pisati .h?
Valjda je tako sad sam probao i radi!
Napisao sam ovako:

#include <iostream.h>
int main()
{
cout << "sdfsd";
return 0;
}


Usput koristim knjigu c++ za psolutne početnike dal je to dobra knjiga?
============================= uređeno:
Sad više neće ovako (nakon što sam spremio) dali to znači da moramo spremiti prije prevađanja ili?

Luka
16-04-2009, 13:39
Znači ako nema namespace std; onda treba pisati .h?

Da, u idealnom slučaju, kad kompajler poštuje standarde C++a. No, kako to VS ne radi, najbolje ti je pisati bez .h, i saSusing namespace std;



Usput koristim knjigu c++ za psolutne početnike dal je to dobra knjiga?

Ta knjiga je prilično nekvalitetna, preporučam ti: C++ Analiza i primjena / Demistificirani C++


Sad više neće ovako (nakon što sam spremio) dali to znači da moramo spremiti prije prevađanja ili?

Većina IDE-a (npr. Visual Studio) će sama pohraniti prije kompajlanja - a ako koristiš neki IDE koji to neće napraviti, onda da, moraš prvo spremiti.

asd
16-04-2009, 13:57
Dal ima Dem..nešto C++ e-knjiga(može i na eng) jer sam poprilično udaljen od Zag.?
P.S može i ova druga!

Luka
16-04-2009, 14:08
Obje su hrvatske, nema ih u e-izdanju :)

Možeš pogledati viewtopic.php?f=45&t=7770 (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=7770), ali daleko najbolja solucija je kupiti knjigu. Jako teško je preko monitora učiti.

asd
16-04-2009, 15:01
Zar se stvarno može naučiti C++ u 21 dan sigurno je neka sprdačina ali porbat ću nemam što za izgubiti! :hangin:

SkunK
16-04-2009, 15:08
Zar se stvarno može naučiti C++ u 21 dan sigurno je neka sprdačina ali porbat ću nemam što za izgubiti! :hangin:

:pray:

SkunK
16-04-2009, 15:09
Obje su hrvatske, nema ih u e-izdanju :)

Možeš pogledati http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=7770, ali daleko najbolja solucija je kupiti knjigu. Jako teško je preko monitora učiti.

Ajde mi se javi , trebalo bi dodati neke linkove u taj post i izbrisati ovaj zadnji koji više ne radi, malo to urediti :)

thx.

asd
16-04-2009, 15:13
Ja da se javim ili Luka :D

asd
16-04-2009, 15:14
:pray:

to znači da ili ne?

SkunK
16-04-2009, 15:36
Ma necu komentirati dalje, samo me zanima zašto je nešto zakon ako koristi memoriju a ne koristi ničemu ? :)

asd
16-04-2009, 16:54
Zato što imaš sigurno puno toga na računalo što troši memoriju a ti od toga (izravno) nemaš nikakve koristi
ja sam prije radaio u njemu i sad kao da i nisam!

Luka
16-04-2009, 16:55
Ne, C++ se ne može naučiti u 21 dan. Ne samo zato što je preopsežan, nego i zato što teorija nije dovoljna. Potrebno je puno vježbe prije nego što možeš reći da si usvojio C++ovski način razmišljanja.

asd, pls, ne radi doublepostove :)

SkunK
16-04-2009, 16:55
Zato što imaš sigurno puno toga na računalo što troši memoriju a ti od toga (izravno) nemaš nikakve koristi
ja sam prije radaio u njemu i sad kao da i nisam!

E ovo mi je uljepšalo dan :)

asd
16-04-2009, 17:28
To što netko konačno skužio svrhu GameMaker-a da vas zapravo odvuču nekamo od kuda je onda teže krenuti zato jer vas stalno prilači na nešto što nije vaše! E ja se trudim ne dirat ga previše (osim kad je natjecanje 1. nagrada 1000$$$ pa uvijek probam!)

fps_gamer
16-04-2009, 17:42
@Luka - ja sam ucio sa tom knjigom i na pocetku je lijepa i jednostavna ali OOP obradi jako loše
- necu narucivati neku knjigu od amazona ako imam pdf oblik... ali lakse je, istina...

@asd - vjerojatno knjiga ima 21 poglavlje te ocekuje da prođeš jedno poglavlje po danu...

asd
16-04-2009, 18:02
Skidam neku knjigu .pdf za koju sam upravo platio 5$ preko PayByCall knjig je: C++ Programming Language
Bjarne Stroustrup nadam se da je dobra najjeftinija koju sam mogao naći a da ima PyByCall!

Luka
16-04-2009, 18:08
Skidam neku knjigu .pdf za koju sam upravo platio 5$ preko PayByCall knjig je: C++ Programming Language
Bjarne Stroustrup nadam se da je dobra najjeftinija koju sam mogao naći a da ima PyByCall!

Knjiga je i više nego dobra, ali nije za učenje jezika. Naruči one dvije knjige iz Zagreba, to ti je najbolje rješenje.

asd
16-04-2009, 18:12
Da uploudam knjigu u .doc-u je? (mislim da ima manje od 2 mb)
Mi može tko nači neku knjigu DOBRU na netu pls (da je kupim ali e knjiga) imam loša iskustva s knjigama i poštom 2 uplatio na račun bzvz i sveukupno cirka 500 kuna u vodu!

fps_gamer
16-04-2009, 18:17
Skidam neku knjigu .pdf za koju sam upravo platio 5$ preko PayByCall knjig je: C++ Programming Language
Bjarne Stroustrup nadam se da je dobra najjeftinija koju sam mogao naći a da ima PyByCall!

Knjiga je i više nego dobra, ali nije za učenje jezika. Naruči one dvije knjige iz Zagreba, to ti je najbolje rješenje.

a ono, napisao ju je lik koji je izmislio jezik, ne vjerujem da je dobra :pray:

to je vise kao neki "cpp rijecnik", jelda? :)


loša iskustva jer vjerojatno nisi znao sta ti treba (ko ja jednom :) )

asd
16-04-2009, 18:18
Ne nego sam uplatio na žiro račun a onda greška u slanju a oni ne vjeruju ali zamisli ista greška 2 puta
lol

asd
16-04-2009, 18:30
Koju mi od ovih knjiga preporučite tu ću kupiti:
C++ Primer Plus (5th Edition) by Stephen Prata
C++ for Dummies by Stephen Randy DavisAccelerated
C++: Practical Programming by Example (C++ In-Depth Series) by Andrew Koenig and Barbara E. Moo
Starting Out with C++: From Control Structures through Objects (6th Edition) (Starting Out With...) by Tony Gaddis
C++ in a Nutshell by Ray Lischner
C++ How to Program (6th Edition) by Harvey & Paul) Deitel & Deitel
Ivor Horton's Beginning Visual C++ 2008 by Ivor Horton
Nekak ću ju kupiti makar mi to bilo zadnje!

Luka
16-04-2009, 18:38
@fps - knjiga je dobra za programera koji želi savladati ili ponoviti sintaksu C++a i bolje usvojiti C++ovski način razmišljanja, i u tome je stvarno dobra. Ima i nekoliko poglavlja posvećenih OOP dizajnu uz C++ (premda je to tek uvod u dizajniranje aplikacija). Ali nije dobra za ljude koji imaju malo ili nemaju iskustva s programiranjem.

@asd - C++ for dummies izgleda ok, ove druge preskaču osnove, to nije dobro :)
Izbjegavaj naslove koji uključuju "by example", "in 21 days" ili koji te pokušavaju usporedno naučiti još nešto (npr. programiranje igara). C++ je dovoljno kompleksan sam za sebe :)

Kad bolje pogledam, hr. knjige su kvalitetnije, i dalje preporučam da kupiš neku našu.

asd
16-04-2009, 18:40
Dummie skidam!

Ujak mi je danas kupio knjigu "Demifisticirani C++" dal netko zna dal je ta knjiga dobra? A? 8) :pray: :D

SkunK
17-04-2009, 10:52
Ja znam da ti je rečeno da ne radiš double post :-x

Isto tako, neznam zašto stalno pitaš koja je knjiga dobra, umjesto da to radiš - počmi učiti.

asd
17-04-2009, 11:11
Više nije bilo edit sorry

fps_gamer
17-04-2009, 11:13
da, dobra je knjiga (ako imas matematiku 5) idi uči :kill:

Luka
17-04-2009, 11:34
da, dobra je knjiga (ako imas matematiku 5) idi uči :kill:

Zašto? Osim u rijetkim primjerima, razumljiva je svima :)

asd
17-04-2009, 12:03
)Imam matematiku 5 :pray: :scared:

fps_gamer
17-04-2009, 17:27
@Luka - a svugdje se bune ovi iskusni da se previse forsira s matematikom u knjizi
@asd - pa imas iq 157, jesam li drugacije mogao ocekivati? :thumbs2:

Luka
17-04-2009, 17:47
@Luka - a svugdje se bune ovi iskusni da se previse forsira s matematikom u knjizi
@asd - pa imas iq 157, jesam li drugacije mogao ocekivati? :thumbs2:

Pa, ja sam pročitao od početka do kraja, i gotovo da nema matematike, osim one nužno potrebne.

fps_gamer
17-04-2009, 19:54
onda zajeb moj vjerojatno...

ali on ima 157iq pa mu svejedno...

asd
18-04-2009, 06:29
Danas prelazim na indentifikatore ova dosada sam skužio bez poteškoć ako ovao nastavim knjiga je nešto najbolje!

SkunK
18-04-2009, 07:55
Danas prelazim na indentifikatore ova dosada sam skužio bez poteškoć ako ovao nastavim knjiga je nešto najbolje!

:roll:

asd
21-04-2009, 10:26
Joooj stigla je škola :cry: pa baš nemogu toliko učit programiranje ali ću se svejedno potruditi naći vremena ako negdje zapnem prvo ću se vama obratii za pomoć!

asd
22-04-2009, 09:37
Oprostite zbog double posta :cry: (više nije bilo urediti)
Jedno pitanje: Dok naučim C++ (2-3 godine) onda ponovno moram učiti DiretctX ili kako to ne razumijem?

eddie2142
22-04-2009, 10:01
samo ti ovo uci pa ce lako ostalog, manje planiranja vise ucenja ;)

Luka
22-04-2009, 20:00
Jedno pitanje: Dok naučim C++ (2-3 godine) onda ponovno moram učiti DiretctX ili kako to ne razumijem?

Da. Neće ti trebati 2-3 godine do onda, i za godinu ćeš imati dovoljno znanja za početi DX.

asd
23-04-2009, 08:07
Moj prvi samostalni program koji ima svrhu nisam koristio niti jedan tutorial ni ništa!
Program prvjerava dali je broj paran ili ne.


#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
int a,b;
cout << "Upisi broj za koji ce program provjeriti dali je paran ili ne: ";
cin >> a;
b = a%2;
if (b!=0)
cout << "Broj je neparan!" << endl;
else
cout << "Broj je paran!" << endl;
return 0;
}
===============================================
Sada dolazin na dio kvadratnih jednadđbi koje nisam učio i neznam ih kako da to rješim?
Ti su primjeri samo da ilustriraju korištenja elseif i ugnježdavanja naredbi if koje ja znam iz QBasica da to preskočim jer neznam svrhu toga jer ne razumijem te kvadratne jednadžbe?

DragonSoul
23-04-2009, 08:33
Mogao si ono riješiti i bez varijable b. U ifu si direktno mogao ići na
if(a%2==0)

Što se tiće kvadratnih jednadžbi i elseifa, ne znam šta da ti kažem. Nađi neki drugi primjer, gdje nemaš kvadratnih jednadžbi, ili nauči kvadratne jednadžbe pa idi po tome.


if(asd.Znanje.KvadratneJednadzbe.Nauci())
asd.Primjer.Slijedi();
else if (!(asd.Znanje.Kvadratnejednadzbe.Nauci()))
asd.Primjer.TraziNovi();
else
asd.Znanje.ElseIf = null;

asd
23-04-2009, 08:44
Hvala na primjeru na ovom sam skužio o čemu se radi i čak bi mogao napisati mali program s tim naredbama:


#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
int a;
cin >> a;
if (a==1) cout << "Varijabla a ima vrijenost 1";
elseif(a==0) cout << "Varijabla a ima vrijednost 0";
else cout << "Varijabla a nema vrijednost ni 1 ni 0";
return 0;
}

:D

DragonSoul
23-04-2009, 09:34
I nebi valjalo. Jer ne postoji naredba elseif, nego else if. Razlika je - probaj kompajlirati.

asd
23-04-2009, 09:47
Znam zabunio sam se... :oops:


Da. Neće ti trebati 2-3 godine do onda, i za godinu ćeš imati dovoljno znanja za početi DX.
Rekao si mi da c++ može ici sa XNA zasto onda uciti DX???

Luka
23-04-2009, 11:33
To je pitanje osobnog odabira. Ako te ne smeta nešto manja brzina i puno zahtijeva, XNA je ok.

Kv. jednadžba je jednadžba oblika ax^2 + bx + c = 0; uvijek postoje točno 2 x-a koji zadovoljavaju takvu jednakost. Ti x-evi se računaju po formuli (-b +- korijen(b^2 - 4*a*c)) / 2 * a. Kod prvog x-a "+-" je "+", kod drugog x-a "+-" je "-".

fps_gamer
23-04-2009, 15:43
on je 7. ako se ne varam, i nece to kuziti uopce jer se potencije i korijeni rade tek u osmom...
ne kuzim ni ja koji sam radio ovo gore... ali niti me ne interesira pa mozda zato :D

asd
23-04-2009, 18:25
To je pitanje osobnog odabira. Ako te ne smeta nešto manja brzina i puno zahtijeva, XNA je ok.

Kv. jednadžba je jednadžba oblika ax^2 + bx + c = 0; uvijek postoje točno 2 x-a koji zadovoljavaju takvu jednakost. Ti x-evi se računaju po formuli (-b +- korijen(b^2 - 4*a*c)) / 2 * a. Kod prvog x-a "+-" je "+", kod drugog x-a "+-" je "-".
Dobro znači DX ali ovo gore sad se kužim objasnio si mi da bih dobio 1 x3 i tako an dvije potencije što god to bilo :hangin:
A što je s onim GDK? To nije DX ili kako već to može pojašnjenje?

Luka
23-04-2009, 19:02
objasnio si mi da bih dobio 1 x3 i tako an dvije potencije što god to bilo :hangin:

Napisao sam u žurbi i loše sam objasnio, ali kako si ovo izvukao :o



A što je s onim GDK? To nije DX ili kako već to može pojašnjenje?

DX = API;
Što se tiće grafike, DX će ti pružiti osnovnu funkcionalnost koja je potrebna za renderiranje modela, spriteova i teksta. Premda je DX vrlo složen i nudi mnogo, ipak postoji brdo drugih stvari koje su ti potrebne u igrama, a koje DX neće napraviti za tebe. Taj "viši sloj" se pakira u obliku enginea/frameworkova. GDK je primjer za to. GDK, internalno, koristi DX, ali prilikom rada s njim ćeš vjerojatno malo misliti o DX-u jer GDK pakira sve te funkcionalnosti u nešto više user-friendly okruženju.

asd
23-04-2009, 19:09
DX = API;
Što se tiće grafike, DX će ti pružiti osnovnu funkcionalnost koja je potrebna za renderiranje modela, spriteova i teksta. Premda je DX vrlo složen i nudi mnogo, ipak postoji brdo drugih stvari koje su ti potrebne u igrama, a koje DX neće napraviti za tebe. Taj "viši sloj" se pakira u obliku enginea/frameworkova. GDK je primjer za to. GDK, internalno, koristi DX, ali prilikom rada s njim ćeš vjerojatno malo misliti o DX-u jer GDK pakira sve te funkcionalnosti u nešto više user-friendly okruženju.
Hvala zar nije onda ovo lakše za početnika sa godinom iskustva? (to nije još sad valjda će biti)

Luka
23-04-2009, 19:44
Možda, ali nije dobra ideja. Učenjem DX-a imaš osnove, pa onda slobodno koristi enginee. Bolje ćeš i razumijeti zašto uopće postoji GDK (ili Ogre, Unreal, id Tech) ako počneš s "primitivnijim" pristupom.

asd
24-04-2009, 18:51
Znam dosta osnova pa mi je rekao učitelj da napišem tutorial sa skroz čistim osnovama... pa evo da i objavim! :D

za početak...

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
cout << "Bravo uspješno ste prepisali kod!";
return 0;
}
Da pojasnim->

#include <iostream>
C++ sadrži jako malo naredbi te sa tim naredbama se nemože napraviti (isprogramirati) niti jedan program jer čak ne posjeduju niti naredbe za izlazo-ulazni tok dakle na ekran nemožemo niti ispisati slova praktiki nemožemo ništa! Stoga svaki kompajler (provjerite ostale teme na tu temu da ne objašnjavam previše) sadrži skup određenih biblioteki (skupa naredbi) koje olakšavaju rad sa C++-om. Uglavnom biblioteka <iostream> sadrži naredbe za upis i ispis podataka kojeg smo koristili u našem programu.


using namespace std;
Taj dio u C++ uveden je tek kasnije zbog toga da bi se izbjeglo pisanje iostream.h". Znači
using namespace std;Sje dio programa koji u svakom programu morate napisati! To je dovoljno da znate o tome.


int main()
U ovom se djelu poziva funkcija main() svaki C++ mora imati ni manje ni više nego jednu main() funkciju. Svaki program uvijek počinje od main funkcije. U tijelu main() funkcije je glavni dio programa. Iz njega se pozivaju ostale funkcije ali o tome u nekom od sljedećih tutoriala (ako ih bude a ja se nadam da hoće). Uglavnom još jedan dio koji mora imati svaki program. (ovaj int znači da će funkcija vratiti cjelobrojčanu vrijednost)


{
Tu zapravo počinje program! Unutar tih vitičastih zagradi je sav kod programa koji mi želimo da se izvrši. dakle ono što je unutar tih zagradi će se izvršiti u programu koji smo napisali.


cout << "Bravo uspješno ste prepisali kod!";
Ovaj redak na ekran ispisuje tekst Bravo uspješno ste prepisali kodScout si prevedite kao ispiši << ovo prevedite kao "na ekran" i ono što je unutar navodnika prevedite kao "ovo što je tu ide na ekran" a ovaj točka zaraz na kraju (;) označava kraj naredbe.


return 0;
Ovom naredbom program javlja računalo da je kod uspješno preveden (na jezik poznat računalu) te da program završava.


}SOva zagrada označava kraj funkcije a u našem programu i kraj programa.

Nadam se da vam je ovaj tutorial pomogao u shvačanju osnova kao što je meni pomogao u utvrđivanju znanja.
I ne želim da nakon ovog netko izgleda ovako :scared: :hangin: nego da mu ovo bude poticaj da nastavi dalje!


P.S da napravim temu za daljnje tutoriale ili da nastavim ovdje?

asd
24-04-2009, 18:56
Napisao sam u žurbi i loše sam objasnio, ali kako si ovo izvukao :o



:D :bravo:
sorry zbog double posta možeš izbrisati jedan pritisnuo sam uredi ali vidiš postao mi novi post
(da pritisnuo sam uredi 100%) jer mi je ovo gore sve isto...

fps_gamer
24-04-2009, 21:28
neka me Luka ispravi ako kazem nesto krivo ali...


1. kompajleriSnemaju biblioteke
2. "using namespace std;" nije obavezan vec se moze pisati "std :: naredba" ali to dodatno komplicira stvar... samo kazem :D

Luka
24-04-2009, 21:51
Pa, tehnički kompajler je program koji samo čita ("parsira") dani mu kod i to pretvara u objektne datoteke. Ali standard C++a nalaže da uz kompajlere dolazi standardna biblioteka.

Ovo drugo je točno :D

using namespace std; prebacuje sve identifikatore u području imena (imeniku, namespaceu) std u globalno područje u kojem se nalazi main(...) - uglavnom nista oko čega bi se početnici trebali puno zamarati

asd
25-04-2009, 05:40
std :: naredba
Meni ovo dotatno komplicira stvar...


P.S da napravim temu za daljnje tutoriale ili da nastavim ovdje?

Zašto nemam gumba uredi a prošlo je samo 3 minute?
Odmah da objavim tutorial (onaj) s preinakama.

http://www.box.net/shared/hgxi8f067i

fps_gamer
25-04-2009, 10:30
znam da komplicira, zato i postoji using namespace std;
samo sam te ispravio malo :)

asd
25-04-2009, 10:31
Never mind!!!! :wink:

wasd
25-04-2009, 10:33
Evo i ja sam počeo programirati C++ isto kao i asd krenuo s QBasicom ovaj asd tut je zakon!

Luka
25-04-2009, 11:18
Možeš u ovu temu.

asd
25-04-2009, 13:49
Ok znači u temu A kamo sad a link će slijediti stranicu box.net

wasd
29-04-2009, 14:49
A kako napravit programu u C++ za izračunavanje artimetičke sredine (formula)?++

Luka
29-04-2009, 15:06
A kako napravit programu u C++ za izračunavanje artimetičke sredine (formula)?++

za 2 broja:
sredina = (a + b) / 2

eddie2142
29-04-2009, 18:29
jbt pa koji si ti razred da to neznas?

wasd
30-04-2009, 13:04
Ma znam ja kako to ide ali mi ne otavlja onaj decimalni dio nego mi samo izbacuje onaj cjelobrojčani! :| :hangin:

Luka
30-04-2009, 13:26
Ma znam ja kako to ide ali mi ne otavlja onaj decimalni dio nego mi samo izbacuje onaj cjelobrojčani! :| :hangin:

(a + b) / 2. (primjeti točku)

mora s barem jedne strane biti decimalni argument ako želiš koristiti "decimalnu" verziju operatora /

wasd
01-05-2009, 19:05
OK hvala

eddie2142
02-05-2009, 09:05
a mos i da redefiniras tip varijable na ovaj nacin:

float (a+b)/2

wasd
06-05-2009, 08:50
OK hvala

asd
11-05-2009, 15:02
Zanima me dali je Ivora sredja škola ili fakultet i dali se isplati ići u tu školu najrađe bih išao u 1. informatičku Zag. ali 33000 kn nije malo... :?

asd
19-05-2009, 08:01
Sad do ljeta neću baš moći učiti c++ pa u se posvetiti malo više ljeti dok ću ići u Zg. po knjigu a ovako e-knjiga jeako je teško učiti..

SkunK
19-05-2009, 08:30
Zanima me dali je Ivora sredja škola ili fakultet i dali se isplati ići u tu školu najrađe bih išao u 1. informatičku Zag. ali 33000 kn nije malo... :?

Prije srednje - učiti pisati, ok ? :)