PDA

Pogledaj cijelu verziju : PC gaming industrija u 2008. pomela konzole



IgGy
25-03-2009, 09:53
PC Gaming Alliance, neprofitna organizacija namijenjena promoviranju PC gamiga objavila je kako je PC gaming, samo kada je prodaja softvera u pitanju, doslovce pomela svaku konzolu individualno, te tako ostaje kraljem među platformama namijenjenih igranju.

Točna brojka koju je PC gaming industrija ostvarila prometom od prodaje softvera (odnosno igara) jest 11 milijardi američkih dolara. Mogli bismo reći kako se radi o svojevrsnom paradoksu iz razloga što promet od prodaje softvera, ukoliko je PC platforma u pitanju u Sjedinjenim Američkim Državama u 2008. godini ne doseže ni milijardu USD, što samo daje za naslutiti kako PC gaming ili gaming općenito u SAD-u doseže granicu zasićenja.

Kako god bilo, PC gaming definitivno ne umire. Sasvim obratno. Dominira.

flander
25-03-2009, 11:28
Bog i Bogme

jedine igre koje me privlače na konzole su GT5 i MGS, ovo ostalo tako tako, više manje sve žanrove imam na kompu koji su mi ok za igrat

a i igranje FPS-a na konzoli ili RTS-a, mi je nepojmljivo

nema do kompa, jedina prednost koju vidim u konzoli je to što je lako prenosiva, a sumnjam da bi PS3 da imam doma nosio po vrtu ili kod frenda samo da se falisam okolo

a i PC ima WoW ^^

Deadwalker
25-03-2009, 13:32
Istina sto kazes flander... Tak da mi je neshvatljivo kada određeni proizvođaci igara zaobilaze PC trziste koje je poprilicno veliki kolac. Hmm, zato i EA u zadnjih godinu dana sili multiplatformske naslove, nisu oni blesavi :wink:

Ulsar
25-03-2009, 13:38
mislin da je ovo sve jednostavno bilo objašnjeno u jednom pc play-u neznan koji broj prije koji misec programeri zaobilazu pc je kako je (neznan ko je napisa tekst) reka lakše radit unutar granica dok na pc ko postavlja granice .... hmmmmm
vidi di ti je lakše radit

Arbiter of Change
25-03-2009, 13:42
Da, ta potreba za dodatnim ekstenzivnim optizimiranjem naslova za PC je sada jedini opravdani razlog zašto se PC glupo zaobilazi kod pojedinih naslova. Ono, mi PC igrači isto imamo gamepadove znate, a mislim da ne govorim samo za sebe kad kažem da bi rado kupio PC verzije nekih console-only igara.

Opet se GA budi iz torpora i donosi dobre vijesti. Ajde, bilo je očekivano, ali uvijek je dobrodošlo.

Ulsar
25-03-2009, 13:46
:gitara: :kill: :hangin: :twisted: :pray: :gitara: :gitara: :friends: :bravo:
:boohoo:

Ulsar
25-03-2009, 13:51
bilo bi bolje kad bi prvo igra izašla za pc a onda se prebacila na konzolu mislin da bi bilo bolje za sve jer u suprotnom mi ostajemo zakinuti
p.s. konzolaši tribaju shvatit da je Fps lakše igrat na kompu ( mulci) :P

Raz
25-03-2009, 13:55
Drago mi je to čut da pc još uvijek dominira. Kao što Arbiter kaže, još samo da neki naslovi koji su console only počnu portati i na pc i ja sav sretan :D .

croat1gamer
25-03-2009, 14:00
Onako, ako su igre kvalitetne, i ima emulator za to (ako su za konzole), mene ne zanima sto je bolje. :D

Ulsar
25-03-2009, 14:09
nije ni meni toliko važno na čemu je igra ako mi je zabavna i ako mogu podesit kontrole kako ja želin ali jedno je fps na konzoli mi je mučenje,
dok hac'n'slash svugdi prolazi

cham3leon
25-03-2009, 15:04
Jedina prednost konzola je što je gaming na njima prilično jednostavna stvar namijenjena mainstream igračima, a ne računalnim entuzijastima; dakle, bez nekakve brige o hardverskoj konfiguraciji, instalaciji i slično. Samo upališ i igraš.
E sad, ni konzole nisu ono što su nekad bile. Konkurencija je obično vrlo dobra stvar, zbog nje su proizvođači potaknuti da proizvode čim bolje konzole, međutim ima to i lošu stranu: isti proizvođači zato plaćaju developerima da svoje igre objave samo na njihovoj platformi kako bi im se konzola više prodavala. Tako je mnogo odličnih igara na konzolama završilo kao ekskluzive, što konkretno znači - izdvojiš li 3000 kn za X360, moći ćeš igrati mnogo dobrih naslova, ali ne i GT5 ili MGS4 npr. S druge strane, kupiš li PS3, nećeš moći igrati Gears of War, itd.

PC je ipak nekako ostao kao jedna univerzalna platforma na koju često dolaze portovi igara sa konzola, a ostao je i najboljom platformom za MMO igranje.

Ulsar
25-03-2009, 15:13
skidan kapu na ovom komentaru lipo si to reka

RIDER32
26-03-2009, 00:59
I ti si ovo lipo reka:

S:gitara: :kill: :hangin: :twisted: :pray: :gitara: :gitara: :friends: :bravo:
:boohoo:



Zalimo se da precesto izlaze nove komponente za PC ali to nam zapravo omogucava onu veliku nadmoc nad konzolama :roll:

BTW: i ja bi uzeo PS3 samo za GT5 (+G25 koji usput mogu iskorostit i na PCu :roll: ) i XboX 360 zbog GTA4

(i neka sila me tjera da odma ispalim iz sebe posto ga sad slusam, da nfs mw ima najbolji soundtrack u franšizi:)))

W1k1n6
26-03-2009, 10:26
Jedino morate imati u vidu kako je ogroman broj tih igara za PC dostupan i na konzolama, najčešće konvertiran s njih. Znači to ne znači kako uspjeh prodaje igara na PC-u dolazi zahvaljujući PC only naslovima, jer to nije ni približno istina. Zapravo, ovo me uopće ne iznenađuje jer na PC-u imate većinu naslova sa svih konzola, dok na pojedinačnim konzolama (još) nemate većinu naslova s drugih platformi. Stoga je PC daleko najisplativija platforma za igranje, a kad se dodaju još i druge mogućnosti koje nudi, profesionalne, edukativne, multimedijalne i druge, ono je doista katica za sve. Osim toga mislim da su konzole ove zadnje generacije još uvijek preskupe za ono što nude, ukoliko im uskoro značajnije ne počnu padati cijene, sve će se više i najzagriženiji konzolaši početi okretati PC gamingu. Ako prema istraživanjima recimo glavna publika PS3 konzola ima u prosjeku više od 25 godina to je očito znak kako nešto ne štima.

demetrius
26-03-2009, 10:42
i igre za konzole su skuplje nego za pc.

Deadwalker
26-03-2009, 16:39
Definitivno se slazem da su konzole suvise neisplatljive. Naime, kako bi primjerice igrao PS3 u njegovom punom sjaju trebam izdvojiti poprilicnu sumu novaca(PS3-3000kn+LCD TV-iznad 4 soma+svaka igra 550kn). Ako se mene pita, trenutno preskup sport za nas "hrvatski standard", a istina bog i nema neke velike ponude igara za doticnu konzolu.(konkretno od PS3 igara bi odigrao samo GT5, MGS te SW The Force Unleashed). A da ne spominjemo multiplayer koji je svijetlosnim godinama bolji od konkurencije na konzolama. K svemu tome, strategije su mi omiljeni zanr tak da fakat nisam nikada previse razmisljao o nabavki konzole...jednostavno neisplatljivo za mene

RIDER32
26-03-2009, 17:35
...Osim toga mislim da su konzole ove zadnje generacije još uvijek preskupe za ono što nude, ukoliko im uskoro značajnije ne počnu padati cijene, sve će se više i najzagriženiji konzolaši početi okretati PC gamingu...
Neki pametni pametnjakovici tvrde da je ovo zadnja generacija konzola sto ako sony nepoduzme nesto drasticno nije daleko od istine.

Kladim se da bi komp istih performansi kao i PS3 kostao manje od 1500kn sto je vise od duplo manje od PlayStationa.

Berax0r
26-03-2009, 17:38
A skoro svaki drugi covjek na zemlji ima PC. I uvijek ima instaliranu barem jednu igru. A mnogo ljudi ne koriste konzole...

Deadwalker
26-03-2009, 17:39
PC strikes back! :D :P(u pozadini svira imperijska koracnica)

cham3leon
27-03-2009, 11:17
Jedino morate imati u vidu kako je ogroman broj tih igara za PC dostupan i na konzolama, najčešće konvertiran s njih. Znači to ne znači kako uspjeh prodaje igara na PC-u dolazi zahvaljujući PC only naslovima, jer to nije ni približno istina. Zapravo, ovo me uopće ne iznenađuje jer na PC-u imate većinu naslova sa svih konzola, dok na pojedinačnim konzolama (još) nemate većinu naslova s drugih platformi. Stoga je PC daleko najisplativija platforma za igranje, a kad se dodaju još i druge mogućnosti koje nudi, profesionalne, edukativne, multimedijalne i druge, ono je doista katica za sve. Osim toga mislim da su konzole ove zadnje generacije još uvijek preskupe za ono što nude, ukoliko im uskoro značajnije ne počnu padati cijene, sve će se više i najzagriženiji konzolaši početi okretati PC gamingu. Ako prema istraživanjima recimo glavna publika PS3 konzola ima u prosjeku više od 25 godina to je očito znak kako nešto ne štima.

Definitivno. To sam i ja rekao. Jer ionako današnje vrijeme podrazumijeva da svako kućanstvo ima i PC. Pa koliko god bilo jednostavnije imati i konzolu uz PC, opet je imati samo PC jefitinije.

Ulsar
27-03-2009, 11:44
kad promislin iduća konzola koja bi izašla bila u biti pc
ali morate računat na jedan faktor LJUDI, PA MI PRIČAMO O JAPANCIMA!!!!!!!!!!!!!!!

cham3leon
27-03-2009, 13:14
?

W1k1n6
27-03-2009, 13:28
Kameleon, uklopi su u okolinu bez spamanja molim.

Ulsar je zapravo dobro rekao. Iduća generacija konzola doista bi mogla biti bazirana na računalu, odnosno imati programsku podršku za sve vrste aplikacija koje koriste ista. Meni se čak čini da bi to najprije moglo doći iz Mac radionice, jer za PC nitko neće od Microsofta dobiti licencu za ugradnju neke fiksne inačice Windowsa. I-Game konzola, je li to karika koja nedostaje? :)

Ulsar
27-03-2009, 13:49
thx man

Aral
31-03-2009, 12:37
Tak i treba biti. Ne kazem da konozole nisu dobre za zabavu, od pojave ps1 pa do danas puuuno su napredovale i dosta toga se promijenilo. Ali picek je ipak picek...