PDA

Pogledaj cijelu verziju : youtube i autorska prava



Constantine
24-03-2009, 18:47
Sad sam maloprije skužio da mi je uklonjena pjesma sa filmica kojeg sam uploadao prije nekoliko mjeseci,to nije prvi put,jos prije mi je uklonjen video zbog neke pjesme.Ide mi to na živce,skoro svi imaju problema sa tim,neki od najpoznatijih filmica na youtube-u su uklonjeni zbog toga(npr. How to be a gangster).
evo filmic koji objasnjava to: FCTAqdDf ... annel_page (FCTAqdDfL58&feature=channel_page)

ssalG
24-03-2009, 18:54
Autori neke pjesme ne žele da se ona koristi bez njihovog dopuštenja....ma kako li se samo usuđuju!!!

Constantine
24-03-2009, 19:15
Koliko znam to prije nije bilo tako a i popularnost youtube-a će past ako stalno filmici budu removani.

TeraBajt
24-03-2009, 19:31
dokle ga god ne oglašavaju u enormnim količinama na tvu, kao sada, neće propasti. Ista stvar i sa gejbukom.

Hellboy
24-03-2009, 19:33
Smiješ imati pjesmu ako je izdana pod Creative Commons licencom (kao recimo pjesme by Jonathan Coulton) ili ako imaš dopuštenje autora/izvođača (kao što je neki lik dobio dopuštenje članice grupe E.N.I. da stavi njihov spot). Sve ostale bivaju uklonjene u zadnje vrijeme. Autorska prava nisu stvar s kojom se možeš igrati.

Razzarach
24-03-2009, 20:27
onda se može 90% filmića removat s yubija
mislim da klinci s 13/14 godina ne traže prava na korištenje muzike u svojim filmovima "my harkor pc" itd. :|

Assasin`s
24-03-2009, 21:52
Ovo je off topic ali ti ameri i svi su kako da kažem neškolovani zašto idu u školu evo primjera danas igram GTA IV na Xbox 360 i pita me tip odakle si ja iz cro čovjek nezna šta je to i di.Ili govore Yugoslavia koja je propala prije 20god pa šta oni rade u školi sam se igraju il šta.

cham3leon
24-03-2009, 21:57
:pray:

TeraBajt
24-03-2009, 21:59
:pray: :pray:

ane.

Assasin`s
24-03-2009, 22:00
Ma skroz sam promašio i temu i sve lol bio sam ovdje gledo neda mi se niš otvarat ali btw razgovarajte vi o ovom šta treba

Sphinx
24-03-2009, 22:57
Sad sam maloprije skužio da mi je uklonjena pjesma sa filmica kojeg sam uploadao prije nekoliko mjeseci,to nije prvi put,jos prije mi je uklonjen video zbog neke pjesme.Ide mi to na živce,skoro svi imaju problema sa tim,neki od najpoznatijih filmica na youtube-u su uklonjeni zbog toga(npr. How to be a gangster).
evo filmic koji objasnjava to: FCTAqdDf ... annel_page (FCTAqdDfL58&feature=channel_page)
Pogledaj sto kaze na 00:18 :pray:
"There are kids starwing in Yugoslavia" :rotfl: :rotfl:

Inace smeta mi ovo, ali ne slazem se s tobom, jer to su necija prava i on moze birati oce dati tebi da stavis njegovu pjesmu na net ili nece. Kao sto ti nebi volio da se netko koristi tvojim stvarima bez da te pita, isto tako oni nedaju svoje pjesme

W3DR4N
24-03-2009, 23:07
Da sam glazbenik, tražio bih da se uklone svi youtube filmići koji sadrže moju glazbu, te čak i neovlašteno postavljeni spotovi. To mogu činiti ja, moj agent ili produkcijska kuća.

Istina, to je vrsta oglašavanja, no ne bih pristao na to.

flander
24-03-2009, 23:13
pa to su i napravili sad u engleskoj, kao neš ukinuli sve spotove do daljneg dok se neke licence ne nabave, tak neš

Babitz
24-03-2009, 23:42
Da sam glazbenik, tražio bih da se uklone svi youtube filmići koji sadrže moju glazbu, te čak i neovlašteno postavljeni spotovi. To mogu činiti ja, moj agent ili produkcijska kuća.

Istina, to je vrsta oglašavanja, no ne bih pristao na to.
Onda si mrtvo retardirani član Metallice.

hrčak
24-03-2009, 23:44
Stavi oglas da tražiš neki bend da odsvira pjesmu koju si buš stavil na komp i nju stavi i onda ti niš nemreju.

W3DR4N
25-03-2009, 00:11
Svaki dio pjesme (tekst, melos) je sastavni dio autorskih prava.
U slučaju da forsirano izbjegavaju prava na objavu, tužio bih bend za oglašavanje korištenjem mojih stvari.

Babitz
25-03-2009, 00:13
MP3 je najbolja stvar koja se desila glazbi. Samo kaj su bendovi ko metalika preretardirani da to shvate. Ista stvar sa jubitom.

W3DR4N
25-03-2009, 00:24
mp3 je ubio dušu glazbi

Sickmanno1
25-03-2009, 00:33
mp3 je ubio dušu glazbi

Slazem se u potpunosti. Nekad sam CD slusao do iznemoglosti. Danas u doba MP3-a jedva da poslusam album neki...

Neven <R>
25-03-2009, 10:11
mp3 je ubio dušu glazbi
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/bc/Home_taping_is_killing_music.png

Constantine
25-03-2009, 15:33
Mislim da pjesma u nekom filmicu jedino moze pridonjeti popularnosti benda koji ju je odsvirao,npr.:lik pogleda neki random filmic u kojem je neka pjesma,svidi mu se pjesma,pita prijatelja ili na forumu koja je to i na kraju je kupi preko iTunes-a(u najboljem slučaju)

Hellboy
25-03-2009, 15:43
Eh, ali što ako mu taj filmić zgadi tu pjesmu? Pa ju odluči nikad ne kupiti. Reklame i PR nisu dječja igra. Svaka reklama se posebno osmišlja. A jedan mutavi filmić na youtubeu može nanijeti više štete nego koristi.

Babitz
25-03-2009, 22:23
mp3 je ubio dušu glazbi
Da nema mp3-ja, ja ne bi slušao nikakvu glazbu jer ne bi naletio na 95% stvari koje sad slušam. Mp3 je samo pomogao promovirati. Kao da ću ja kupit neki cd i držat fige da valja, naravno da ne. Isto kao i piratske igre. Nabaviš i ako ti valja, kupiš original kao tribute developerima.

Ako je vama mp3 ubio "dušu" u glazbi, tko vas tjera da slušate? Idite do nekog mjuzik šopa i kupite cd-e i to slušajte. Problem riješen. No hej, to nećete uradit jer vam nije tako konvencionalno ko jednostavno skinut mp3 i stavit u winamp na plej, jelda? Licemjeri.

Duke of Earl
25-03-2009, 22:37
mp3 je ubio dušu glazbi
Ako je vama mp3 ubio "dušu" u glazbi, tko vas tjera da slušate? Idite do nekog mjuzik šopa i kupite cd-e i to slušajte. Problem riješen. No hej, to nećete uradit jer vam nije tako konvencionalno ko jednostavno skinut mp3 i stavit u winamp na plej, jelda? Licemjeri.
Stvar je u kvaliteti i punoći zvuka, ne u konvecionalnosti. Inače imam većinu glazbe u MP3 formatu, makar ga u zadnje vrijeme izbjegavam ako postoji FLAC verzija željenog albuma. U dogledno vrijeme namjeravam složiti neki pošteni Hi-fi sustav i polako počet zamijenjivat MP3 kolekciju s orginal CD-ima. Ali slažem se da je MP3 koristan kako bi provjerio da li ti se album uopće sviđa i isplati li ga se imat u orginalu.

Babitz
25-03-2009, 22:40
Osobno ne znam mogu li razaznati mp3 od waw formata.

Al ovo stoji, ako im ne paše mp3, neka ga ne slušaju.

Duke of Earl
25-03-2009, 22:42
A gledaj,kao sto rekoh u konvu,vecina nema te HiFi sisteme,tako da ne dobijaju nikave benificije od boljeg kvaliteta.
Naravno, shvaćam ja to, samo kažem svoje mišljenje kao glazbeni ovisnik :)

Neven <R>
25-03-2009, 23:18
Razliku između V0 MP3 i FLAC-a je za 99% ljudi nemoguće čuti čak i u najskupljim audio sustavima, već je jako puno testova napravljeno na hydrogenaudio forumu oko te tematike. Ipak je više riječ o placebo efektu i elitizmu nego o stvarnim razlikama.

Wishmaster
25-03-2009, 23:41
Placebo ili ne meni je lepše slušat pjesme dok mi v onom malom djeliću Winampa piše iznad 800 kbps a ne 128...
Nekak se više koncentriram na zvuk jer znam da bi to kaj slušam trebalo biti CD kvalitete...

Neven <R>
25-03-2009, 23:54
To što ljudi većinom imaju šrotno enkodirane MP3-ce u 128KBPS je druga stvar, ali dobro enkodiran MP3 nećeš moći razlikovati od FLAC-a/CD-a to ti garantiram. A i opet nakon svega toga ovisi i kako je glazba koju slušaš producirana, neku rock snimku s početka 60-ih ćeš moći bez problem odslušati i u 128kbps, za klasiku ili jazz ipak treba podići bitrate, ali svejedno nije potrebno ići na FLAC ili WAW.

A to što ti piše veći broj, ne znam, po toj logici si možeš lijepo sve MP3-ce prebaciti u WAW pa uživati u tome što ti piše veći broj u winampu.

Duke of Earl
26-03-2009, 13:45
Razliku između V0 MP3 i FLAC-a je za 99% ljudi nemoguće čuti čak i u najskupljim audio sustavima, već je jako puno testova napravljeno na hydrogenaudio forumu oko te tematike. Ipak je više riječ o placebo efektu i elitizmu nego o stvarnim razlikama.
Nemožeš baš reći da nema razlike, kad se dekodiranjem glazbe u MP3 jednostavno MORA izgubiti dosta informacije da bi se veličina tako drastično smanjila. A i dosta toga je u navici, ako cijeli život slušaš MP3, normalno da ti razlike između formata i sustava neće biti odmah uočljive, bar ja to vidim tako.

Neven <R>
26-03-2009, 14:22
Ima razlike, ali se ona može prikazati samo u grafovima, na pravim zvučnim ABX testovima samoprozvani audiofili u pravilu zakazuju.

A čru audiofili i tako vode bitku analogno vs. digitalno, za njih su i CD-i svetogrđe. :)

Duke of Earl
26-03-2009, 14:26
A čru audiofili i tako vode bitku analogno vs. digitalno, za njih su i CD-i svetogrđe. :)
Dobro, to je stvarno pretjerivanje, s tim se slažem :)

Mafioz0r
28-03-2009, 16:28
Eh, autorska prava na YouTubeu, imao sam problem s time krajem prošle godine. Vidio sam da nema nijedne pjesme sa zadnjeg albuma Kawir-a, pa sam ih odlučio nekoliko uploadati. Pošto se nisam mogo odlučit koje pjesme odabrati, uploadao sam ih sve, što je bio prilično glup potez. Naime, par tjedana nakon uploada, dobio sam PP od njihovog basista u kojem me zamolio da maknem cijeli album jer je uploadan bez njihovog dopuštenja. Ja sam ga maknuo, ali mu svejedno objasnio da bendu koristi zastupljenost na YouTubeu. I tako, na kraju mi je dao dopuštenje da uploadam jednu-dvije pjesme s albuma, ali ne sve. Dosad nisam uploadao nijednu jer sam... errrm, zaboravio. Ova tema me podsjetila da bi bilo vrijeme da ih uploadam, al zbog nekog iks ipsilona trenutno nemrem niš uploadat, tak da će to morat pričekat.


I tako, svima koji idu uploadati pjesme nezastupljenih bendova savjetujem da uploadaju jednu-dvije najbolje. Ako se ljudima svide, skinut/kupit će album. Ali cijele albume stavljati na YouTube je nepotrebno za publiku i nepoželjno za izvođače.