PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kolonizacija svemira



Stranica : [1] 2

Deadwalker
23-03-2009, 10:52
Upravo sam pogledao na History chanellu jedan jako dobar dokumentarac o kolonizaciji Marsa pa dođoh na ideju da otvorim jedan ovako "znanstveni i SC topic" pa da malo raspravimo... :)
Naime, želim cuti vase misljenje o konolizaciji svemira, da li je to moguce? Za kolko godina cemo imati prvo naselje van nasega planeta i sl i sto opcenito mislite o tom koraku za covjecanstvo? Da li se to podrazumijeva kao sljedeci korak u ljudskoj evoluciji ili ipak mislite da je svemir samo za istrazivanja i znanstvenike?? Eto, par osnovnih pitanja pa lijepo svi zainteresirani neka se oglase...
Jos samo zelim reci da sam danas prvi puta cuo nesto novo o mogucem ljudskom boravku na Marsu(prvi puta sam citao o tome u Pcplay-u :) ). Naime, ako niste znali, trenutno se pokusava odgovoriti na jedno osnovno pitanje. Vjerovali ili ne Mars ima samo jednu trecinu zemljine gravitacije te sada znanstvenici pokusavaju dokuciti da li je ona dostatna da kosti i misici covjeka budu zadravi jer ako nije moguce, duzi boravak na Marsu nece biti moguc...zanimljivo, zar ne!? :)
Eto, molim sve zainteresirane neka napisu nesta(Boz-a bi volio pogotovo cuti :wink: )

Chappi
23-03-2009, 11:01
Pa u sljedećih 100 godina vjerujem da ćemo se negdje naselit ali ne sigurno na marsu nego nedje di je prikladnije za živjet.U glavi imam maštu kako ćemo se sa malim zelenima boriti u vezi teritorija u svemiru te će svaki planet biti jedna država,jebeno!

eddie2142
23-03-2009, 11:04
a cuj, smatram da ce se te planete moci potpuno kolonizirati cim istraze detaljnije modificiranje nasih gena, ili da prilagode planet

nesto od to dvoje se sigurno mijenja

a osim toga, svemir je velik, naci ce kad-tad planet koji jako, jako slici na Zemlju ( slika svemira postaje sve veca i veca, a transport je sve laksi i laksi ) i samo tako ce ga naseliti bez velike zajebancije

###DK###
23-03-2009, 11:09
Samo je pitanje vremena kada će početi naseljavanje na druge planete.
Samo, problem je što sumnjam da ću to doživjeti. Ali eto, tko zna koliko brzo će se tehnologija razvijati u budućnosti? :)

Chappi
23-03-2009, 11:14
Da bi kolonizirali neke planete u budućnosti morat ćemo putovat brzinom svjetlosti,samo ne kužim kako ćemo to postić.

Deadwalker
23-03-2009, 11:14
Eh da, gledao sam prije jedno 2 tjedna jedan dobar dokumentarac o misiji Apollo 8. Naime oni su prva misija koje je dosla do mjeseceve orbite, kruzila oko njega i slikala ga. I da, prva slika Zemlje kao male loptice u svemiru dosla je upravo od njih. Tek su tada(1968. godine ak se ne varam) vidjeli ljudi kako nas planet izgleda kada si na Mjesecu i kako smo mi zapravo samo jedna mala buha u golemom svemiru. To je bio sigurno jedan od vaznih trenutaka za covjecanstvo jer su ljudi konacno mogli steci malo drugaciji stav o cijelom nasem postojanju. Znate, 1 slika, 1000 rijeci a ta slika je sigurno mnoge tada potaknula na razmisljanje...

slika Zemlje iz misije Apollo 1968. god (http://www.mrwteaches.net/images/as8-14-2384.jpg)

Frky
23-03-2009, 12:04
I sad, nakon što sam vidio sliku, pitam se (i drugi su se pitali) gdje su zvijezde??

Iz toga je proizašla cijela teorija da amerikanci nisu bili prvi na mjesecu (zastavica se vijorila na mjesecu, wtf.) već su to sve izrežirali kako bi prestigli, tada najveće rivale u svemirskom istraživanju i putovanju, ruse!


Što se tiče naseljavanja novih planeta, pa neznam, doći će i do toga samo je pitanje kad!
Ili ćemo (ljudska rasa) zbog prenapučenosti biti prisiljeni otići s ovog planeta i tražiti bolji život na nekom planetu (prvi koji naleti, i koji bude koliko-toliko pogodan za život) ili ćemo otkriti neki planet prije svih problema koji bi mogli zadesiti ovaj naš planet i koristiti ga u turističke svrhe, a kasnije i za masovno bježanje s Zemlje na taj planet (nešto kao kad su europljani bježali u novootkrivenu ameriku)!

Deadwalker
23-03-2009, 12:15
I sad, nakon što sam vidio sliku, pitam se (i drugi su se pitali) gdje su zvijezde??
Iz toga je proizašla cijela teorija da amerikanci nisu bili prvi na mjesecu (zastavica se vijorila na mjesecu, wtf.) već su to sve izrežirali kako bi prestigli, tada najveće rivale u svemirskom istraživanju i putovanju, ruse!


cuo sam nesta o tome, al mislim da je to sve bullshit. Nekima je dosadno u zivotu pa izmisljaju razne teorije zavjere. Prema raznim dokumentarcima koje sam gledal, ljudi koji su bili gore, sumnjam da bas lazu... :wink:

Frky
23-03-2009, 12:17
Neznam, ali po nekoj logici i zdravom razumu, trebale bi biti zvjezde na toj slici!

Deadwalker
23-03-2009, 12:22
Pa dobro, slike onda bas i nisu bile u HD rezoluciji, vidi se da je onak dost mutna i onda se tek pocelo u coloru. Tak da si brijem da je to do toga. A uostalom, ko da je bitno, samo sam htio reci kakav je efekt onda izazvala ta slika i opce poimanje na bit covjeka i njegovi opci znacaj u svijetu i svemiru. Al ak onda nisu bili na mjesecu(kao sto neki tvrde) bit ce sigurno u blizoj buducnosti. Ja se samo nadam da cu dozivjeti vijest da su ljudi sletjeli na Mars...

I da, bilo bi nam puno bolje da se silni novci koji se ulazu u vojsku i naoruzanje, umjesto toga ulazu u razvoj znanosti i istrazivanja. Vec bi sigurno imali nekakvu bazu na mjesecu...

Sonic_Moronic
23-03-2009, 12:22
Ti stvarno misliš da bi napravili tako lošu režiju?

Nisam upućen pa se ne bih miješao, ali:

"No. The image is exposed to show the Earth and the lunar surface, which are many, many times brighter than the stars. The stars are simply so underexposed that they are invisible. Go out some night when there is a full Moon and take a picture of it. You won't see any stars in the image.

If they set the gain on the camera high enough to show stars, the Moon and Earth would both be completely blown out."

Pa sad, procijenite sami.

Hellboy
23-03-2009, 12:27
Vjerujem da je kolonizacija sljedeći logičan korak u razvoju, što tehnološkom, što samom evolucijskom a i što se tiče resursa. Zemlja je već sad na rubu nekih reusrsa i samo je pitanje vremena kad će zbog porasta populacije početi nestajati ti resursi. Što se tiče "lažnih" slika sa Mjeseca, vjerujem da je to notorna glupost i kretenizam ljudi poput Ickea i Hubbarda koji, potpuno ludi, zagovaraju svoje teorije ili su barem zagovarali iste.

Raz
23-03-2009, 12:42
Bez zvijezda slika izgleda kao da tama polako guta zemlju... epic :) .

Kaj se tiče koloniziranja planeta... koloniziranje marsa je samo pitanje vremena. Najveća je prepreka to što je na marsu nulta gravitacija jer duža izloženost nultoj gravitaciji dovodi do propadanja kostiju i mišića te pješčane oluje koje mogu uzrokovati teško oštećenje ili uništenje letjelice koja slijeće na mars. Također se slažem s deadwalkerom... bolje da se novci troše na istraživanje nego na razvijanje silnih oružja.

flander
23-03-2009, 13:04
prije ćemo se pobit nego nastanit drugi planet

R@pt0r
23-03-2009, 13:13
prije ćemo se pobit nego nastanit drugi planet
Potpis

Hellboy
23-03-2009, 13:15
Bez zvijezda slika izgleda kao da tama polako guta zemlju... epic :) .

Kaj se tiče koloniziranja planeta... koloniziranje marsa je samo pitanje vremena. Najveća je prepreka to što je na marsu nulta gravitacija jer duža izloženost nultoj gravitaciji dovodi do propadanja kostiju i mišića te pješčane oluje koje mogu uzrokovati teško oštećenje ili uništenje letjelice koja slijeće na mars. Također se slažem s deadwalkerom... bolje da se novci troše na istraživanje nego na razvijanje silnih oružja.
Na Marsu postoji gravitacija. I na Mjesecu postoji gravitacija. Samo što su slabije nego na Zemlji, no uz prilagođavanje i vježbanje, ne vidim zašto bi to bio neki problem.

Arbiter of Change
23-03-2009, 13:20
Eh, prilagođavanje... kakvo? Na genetskoj razini ili eksternim uređajima? Stvar je upravo u tome da je ljudsko tijelo takvo da optimalno funkcionira pri Zemljinoj gravitaciji, i drugim faktorima, a ne na Marsu ili gdje već. I da, koji je ovo put da je slična tema napravljena?

Hellboy
23-03-2009, 13:39
Kakvo god prilagođavanje je potrebno. Inače, ah well, barem nekakav oblik rasprave bez da neki isus nekog drugog isusa zove Srbinom i slično.

Constantine
23-03-2009, 14:21
Mislim da bi bilo super da naprave znanstvenici neku bazu na marsu koja bi služila kao stanica prije nekih duljih putovanja,a bas teraformiranje planeta bi bilo kul i vjerujem da bude moguce kroz nekih 500 godina.

Duke of Earl
23-03-2009, 14:59
Iskreno se nadam da nikad neće doći do kolonizacije Marsa ili ostatka svemira, da svojom glupošću ne sjebemo još jedan planet/e.

Grim
23-03-2009, 18:38
Čitao sam negdje da u slucaju koloniziramo Mars i zivimo tamo neko vrijeme nakon sta se "priviknemo" na gravitaciju tamo da se jednostavno nebi nikada vise mogli vratiti na Zemlju jer bi odmah "rikli" zbog omeksavanja kosti i tako neceg... ne sjecam se tocno imam tu dvd s dokumentarcem moram pogledat ponovo pa cu vam rec

Dreamer Deceiver
23-03-2009, 18:43
što se tiče naseljenosti drugog planeta sličnog zemlji, to je vrlo teško jer mi smo na savršenoj poziciji... da smo par stotina ( ok, malo veći broj ) napred ili nazad, naš planet bi bio ili pretopal ili pre fakin leden za živjeti

The Great Duck
23-03-2009, 18:48
Ti stvarno misliš da bi napravili tako lošu režiju?

Nisam upućen pa se ne bih miješao, ali:

"No. The image is exposed to show the Earth and the lunar surface, which are many, many times brighter than the stars. The stars are simply so underexposed that they are invisible. Go out some night when there is a full Moon and take a picture of it. You won't see any stars in the image.

If they set the gain on the camera high enough to show stars, the Moon and Earth would both be completely blown out."

Pa sad, procijenite sami.

Ok to sa zvijezdama,ali kako to da se zastava vijori na snimci mjeseca,a koliko ja znam,tamo nema vjetra...

Iskreno se nadam da nikad neće doći do kolonizacije Marsa ili ostatka svemira, da svojom glupošću ne sjebemo još jedan planet/e.

Na drugim nama poznatim planetima ionako nemamo šta sjebat,a svijet razdoblje gluposti polako napušta.

Ja smatram da bi prije kolonizacije mjeseca trebalo doći do ujedinjenja Zemlje u jednu konfederaciju sličnu SAD-u,jer u suprotnom očekujem da bi se moglo dogoditi nešto slično kao i s osvajanjem Novog Svijeta.U početku bi trebalo na drugim planetima uspostaviti kolonije gdje bi ljudi kraće boravili i često se izmjenjivali (ako je planet donekle pogodan za život),pa bi tamo crpili sirovine potrebne na Zemlji i vršili istraživanja,dok bi se na za život nepogodne planete trebalo poslati robote da ga istražuju i crpe sirovine.Usporedo s tim bi se planeti teraformirali,tj. njihova bi se klima učinila sličnijom Zemljinoj kako bi ljudi na njima mogli živjeti.

Nodakim
23-03-2009, 18:52
što se tiče naseljenosti drugog planeta sličnog zemlji, to je vrlo teško jer mi smo na savršenoj poziciji... da smo par stotina ( ok, malo veći broj ) napred ili nazad, naš planet bi bio ili pretopal ili pre fakin leden za živjeti



Postoji jedan problem s time,da ima drugačiju poziciju,živa bića neće nestati,nego bi se razvila u tome "smjeru".

Hellboy
23-03-2009, 18:59
Ok to sa zvijezdama,ali kako to da se zastava vijori na snimci mjeseca,a koliko ja znam,tamo nema vjetra...
Nema vjetra ni u "studiju".

Sonic_Moronic
23-03-2009, 19:20
Na drugim nama poznatim planetima ionako nemamo šta sjebat,a svijet razdoblje gluposti polako napušta.

Lol.

The Great Duck
23-03-2009, 19:24
[quote="The Great Duck":3vv7rwss]
Ok to sa zvijezdama,ali kako to da se zastava vijori na snimci mjeseca,a koliko ja znam,tamo nema vjetra...
Nema vjetra ni u "studiju".[/quote:3vv7rwss]
Pa kako se onda zastava vijori?A i ne mora biti pravi vjetar u studiju,može biti ventilator,ili vjear može ući kroz neki otvor...

Hellboy
23-03-2009, 19:32
I stvarno misliš da je američka vlada lažirala takav projekt i dopustila da joj se tako očita greška provuče? U gornjem dijelu zastave je još jedna šipka, kraća od same zastave koja stvara dojam da se zastava vijori:
http://physics.bgsu.edu/~layden/A212H/Gloria/figs/neilbuzzflag-1.gif

Constantine
23-03-2009, 19:35
Ta teorija o lažiranju spuštanja na mjesec je jedna od najglupljih i smiješnijih teorija zavjere ikad.

Razzarach
23-03-2009, 19:37
istina
moja stara je neko vrijeme vjerovala u to :)

ogame će bit stvarnost u budućnosti :o

Lord Ragnarok
23-03-2009, 19:40
nije najsmijesnia, gora je ona o tome zasto i kako su ubili JFK juniora (da, to smo radili u knjizi iz engleskog >.<')

Insert
23-03-2009, 20:10
slusao sam predavanje jednog profesora koji tvrdi da ce do kolonizacije marsa sigurno doci u iducih 100 godina

Chappi
23-03-2009, 20:19
A zašto baš kolonizacija marsa,zar ljudi nemogu naci nešto bolje od marsa i otputovat negdje dalje iz naše galaksije :) .Evo tu se spominje da čak postoje 40.000 planeta pogodnih za život iako ih je milijardu sigurno jer je svemir ajmo rec beskonačan http://www.poskok.info/index.php?option ... Itemid=119 (http://www.poskok.info/index.php?option=com_content&view=article&id=15562:40000-planeta-pogodno-za-ivot-vanzemaljaca&catid=116:zanimljivosti&Itemid=119)

Insert
23-03-2009, 20:23
a, jebiga. mars je najblize.

Chappi
23-03-2009, 20:25
mars je ruzan :(

Razzarach
23-03-2009, 20:25
A zašto baš kolonizacija marsa,zar ljudi nemogu naci nešto bolje od marsa i otputovat negdje dalje iz naše galaksije :) .Evo tu se spominje da čak postoje 40.000 planeta pogodnih za život iako ih je milijardu sigurno jer je svemir ajmo rec beskonačan http://www.poskok.info/index.php?option ... Itemid=119 (http://www.poskok.info/index.php?option=com_content&view=article&id=15562:40000-planeta-pogodno-za-ivot-vanzemaljaca&catid=116:zanimljivosti&Itemid=119)
jel ti jasno da do daljih planeta treba gro godina :oops:

Chappi
23-03-2009, 20:30
Znam ja to ali pod kolonizacijom svemira nemislimo samo na mars.Ako nekako uspijemo putovati brzinom svjetlosti mozemo krenut na neko ozbiljnije putovanje,9,7 biliona kilometara predjemo u jednoj godini ako putujemo brzinom 300.000 km na sat

Insert
23-03-2009, 20:31
prije ce na marsu biti vode, biljaka i zivotinja, nego sto ljudi dospiju do putovanja brzinom svjetlosti (ako je ono moguće)

cham3leon
23-03-2009, 20:56
Vox Cameleonis!

I ja mislim da će se naša vrsta prije poubijat nego kolonizirat druge planete. Logično je. Ali da to pustim još malo, i kažem što mislim o tome prije nego što me Roko ili neki drugi specijalac prebaci u religious offtopic.

Sigurno razumijete da je najveća prepreka kozmičkoj kolonizaciji nedostatak tehnologije koja bi nam omogućila da putujemo dovoljno velikom brzinom, ali nije jedina. Nakon toga slijedi problem konstantnog održavanja životnih uvjeta unutar svemirskog broda, te zaštita od radijacije (jeste li svjesni da je radijacija otvorenog svemira ogromna naspram one na površini Zemlje? Nas štiti atmosfera, a izvan nje vladaju mnogo suroviji uvjeti, bar što se radijacije tiče. Svi sateliti koji kruže orbitom prolaze jednim jedinim slojem Zemljine orbite koji je čist od radijacije, inače ne bi mogli funkcionirati.)

S obzirom da tehnologija brzo napreduje, uz pomoć fizičara koji ubrzano traže rješenje za te probleme, možda možemo očekivati neki pomak u dogledno vrijeme. Ono što bi ga ubrzao je još jedan hladan rat. Pogledajte, tokom dvadesetog stoljeća se toliko značajnih stvari dogodilo... 1914. ako se ne varam, čovjek je prvi put poletio u napravi težoj od zraka. A samo pedeset godina poslije stigao je i do Mjeseca. Tko zna što nas čeka u budućnosti.

Hellboy
23-03-2009, 21:25
Svemirski brodovi bez ljudske posade su dosad funkcionirali u otvorenom svemiru. Voyager I i II su najbolji primjer toga. Inače, Mars je uz Mjesec (iako bi pravilniji naziv bio Luna - a i kulniji :D) trenutno jedino mjesto koje možemo kolonizirati čak i uz trenutni stupanj tehnologije. Istina, dugo bi trajalo, bilo bi kvarova i mrtvih, no svejedno bismo to mogli. Europa bi također bila zanimljiva, no kolonizacija bi morala biti obavljena ispod leda u oceanu, no kako ne znamo što je točno tamo ispod, bilo bi loše kad bi prva kolonija bila pojedena od strane nekakvog grotesknog morskog čudovišta veličine Teksasa. :D

Grim
23-03-2009, 21:33
Ameri ce napravit ub3r pogon koji moze ici brzinom svjetlosti i time namjeravaju kolkonizirat daleke planete, tuda stupaju rusi koji isto to zele pa ih bombadiraju i pokusaju ukrast nacrte, nakraju se svi pobiju i igramo RL Fallout... to ce se dogodit :(

Hellboy
23-03-2009, 21:36
Bombardirati jedni druge oko nečega što će procuriti u javnost i potaknuti kolonizciju svemira u kojem postoji dovoljno planeta da svatko od nas ima svoje međuzvjezdano carstvo?
Inače, putovanje brzinom svjetlosti je neizvedivo a i čak i da jest, svejedno je presporo.

Constantine
23-03-2009, 21:43
Bombardirati jedni druge oko nečega što će procuriti u javnost i potaknuti kolonizciju svemira u kojem postoji dovoljno planeta da svatko od nas ima svoje međuzvjezdano carstvo?
Inače, putovanje brzinom svjetlosti je neizvedivo a i čak i da jest, svejedno je presporo.
Nadam si da si u krivu,zapravo siguran sam da jesi.Kroz nekih 300-400 godina cemo napravit warp pogon valjda :)

Hellboy
23-03-2009, 21:52
Da bi neku masu potjerao brzinom svjetlosti, treba ti beskonačna količina energije jer joj proporcionalno sa brzinom raste i inercija, a kako je inercija = masa, tijelo koje se kreće brzinom svjetlosti ima i beskonačnu masu. Zamisli čovjeka koji putuje brzinom svjetlosti. Sam se u sebe urušava. Jedine tvari koje putuju brzinom svjetlosti su nekorposkularne čestice koje tvore elektromagnetne valove poput primjerice fotona koji ne ulaze u područje standardne fizike zbog svojih svojstava. Jedini način da natjeraš neko tijelo da ide brzinom svjetlosti je da mu ukloniš inerciju u potpunosti. Isto tako, što se same brzine tiče, kada bi u teoriji išao u vagonu koji putuje brzinom svjetlosti i pritom ispalio metak iz pištolja u smjeru kretanja vagona, zbog samih zakona fizike koji djeluju pri toj brzini, taj metak ne bi išao brže od samog vagona iako bi pri manjim brzinama bilo suprotno i metak bi prestigao vagon. Isto tako ne možeš ni napraviti brod koji će ići brže od brzine svjetlosti. Ono što bi donekle i bilo izvedivo je svijanje prostora, no opet i za takvo što bi bile potrebne ogromne količine energije (iako ni blizu onima za postizanje c-a). but then again, to je samo teorija. :D
Trebam donacije da ju istestiram. :D

cham3leon
23-03-2009, 22:06
Da, to su te Einsteinove teorije da se ne može putovati brže od brzine svjetlosti... Još mi nije sasvim jasna, ali svakako nije previše logična da brzina bilo čega ima gornju granicu. Nadalje, masa je svojstvena nekom tijelu, dakle, tijelo ne može mijenjati masu, mijenja se (uz brzinu) samo sile koje postoje zbog mase (težina npr.) i kinetička energija. Tijelu se sa brzinom ne povećava masa, već kinetička energija. Što bi onda preciznije značilo da bi morao potrošit veliku količinu energije da ti brod dosegne tu brzinu, te istu energiju kako bi se zaustavio. Loše, ali na velike udaljenosti isplativo. Možda...

Hellboy
23-03-2009, 22:09
Što tijelo brže ide, to ga je teže zaustaviti. Što ga je teže zaustaviti, ima veću inerciju. Inercija je masa. Tijelo koje ide brzinom svjetlosti ima beskonačnu inerciju i samim time beskonačnu masu. Kod te brzine standardni zakoni fizike ne mogu biti primjenjeni.

cham3leon
23-03-2009, 22:10
Što tijelo brže ide, to ga je teže zaustaviti. Što ga je teže zaustaviti, ima veću inerciju. Inercija je masa. Tijelo koje ide brzinom svjetlosti ima beskonačnu inerciju i samim time beskonačnu masu. Kod te brzine standardni zakoni fizike ne mogu biti primjenjeni.

Or its just what they wantSyou to know...

Po Einsteinu je tako, ali meni ta teorija još uvijek smrdi.

Hellboy
23-03-2009, 22:12
Ah gle, nitko te ne sprječava da formuliraš svoju teoriju ili da ovu iskušaš u praksi i dokažeš da je Einstein bio najveći šarlatan ikad. :D

cham3leon
23-03-2009, 22:20
Ma ja ne kažem da to ne valja, jer vjerojatno će se na kraju jednog lijepog dana ustanoviti da sam ja imao krivo. Ionako je to teorija koju podržava većina znanstvenika danas. Jedino ju je moj debilni mozak valjda nesposoban spoznati.
Osim toga, ne oduševljava me pomisao da trčim okolo i vičem kako je Einstein u krivu i da sam ja pametniji ili da prodajem popularnoznanstvene knjige s tom teorijom i kojekakvim zavjerama za budalasti puk. I jedan David Icke je previše za ovaj planet.

###DK###
23-03-2009, 22:22
Što tijelo brže ide, to ga je teže zaustaviti. Što ga je teže zaustaviti, ima veću inerciju. Inercija je masa. Tijelo koje ide brzinom svjetlosti ima beskonačnu inerciju i samim time beskonačnu masu. Kod te brzine standardni zakoni fizike ne mogu biti primjenjeni.

Samo da napomenem, nemam ja baš nekog velikog znanja iz fizike.
Imao sam u osnovnoj napornu nastavnicu, sad imam napornog profesora, tako da se ne ismijavajte. :D
Nego, nešto mi ovdje nije jasno.
Ako fotoni idu brzinom svjetlosti, ta nemaju oni valjda beskonačnu masu?
Kako već rekoh, nisam baš nekakav na području fizike, ali ovo me je uvijek zanimalo. :)

Hellboy
23-03-2009, 22:26
Zapravo je jako jednostavna za spoznati ako ju dovedeš na neku jednostavnu situaciju.
Imaš debelu žensku. I ona stoji. Ti ju pokušavaš pogurati, no ne ide. Napokon uspiješ i krenete ubrzavati. Dolaziš do brzine koju smatraš maksimumom. To zamisli kao brzinu svjetlosti. I sad ju trebaš zaustaviti. No debela je sad toliko inertna i uhvatila je toliku brzinu da ju je apsolutno nemoguće zaustaviti bez obzira koliko se trudio. Masa debele se povećala proporcionalno njenoj brzini i kad bi u punoj brzini zviznula u vagu koja je montirana na zid, debela bi imala nekoliko tona umjesto početnih 200 kila. Istina bog, ne želiš biti između nje i vage kad se to dogodi. :D

@DK nope. fotoni nisu korpuskularne čestice. Obični zakoni fizike ne vrijede za njih. Zamisli ih kao Mamića u nanosvijetu. Imaju svoje zakone. :D

keko
23-03-2009, 22:31
Da te malo ispravim,masa ostaje ista,jedino što se povećava je sila,a sila je umnožak mase i akceleracije,i ako uzmeš u obzir da masa ostaje ista,to znači da se akceleracija povećava.Nadalje,ta debela ženska ne može sam tak samo od sebe ubrzavati,istina je da će ubrzavati tako dugo dok je ti budeš gurao,ali kad ti prestaneš gurati,smanjuje se sila,a samim time i akceleracija.

Hellboy
23-03-2009, 22:35
Počinje usporavati samo zbog trenja. U svemiru je vakuum. Uzevši u obzir da brod putuje kroz prazan svemir, nema gravitacijskih utjecaja koji će ga usporavati. Inače, sila je samo manifestacija djelovanja mase nekog tijela na drugo tijelo. Ovdje imaš usmjerenu inerciju.

The Boz
23-03-2009, 22:36
Evo vam jedna bomba: fotoni imaju masu.
Carry on.

Hellboy
23-03-2009, 22:37
Nisam ni rekao da nemaju. Samo sam rekao da za njih vrijede drukčiji zakoni fizike. :D

###DK###
23-03-2009, 22:39
Nauči se dosta na ovom forumu.
Možda čak i izađem iz gimnazije a da znam nešto o fizici. :D

keko
23-03-2009, 22:39
Počinje usporavati samo zbog trenja. U svemiru je vakuum. Uzevši u obzir da brod putuje kroz prazan svemir, nema gravitacijskih utjecaja koji će ga usporavati. Inače, sila je samo manifestacija djelovanja mase nekog tijela na drugo tijelo. Ovdje imaš usmjerenu inerciju.

A da,to sam zaboravio.Kad tako to sve pogledaš,onda davanje pogona koji je brži od svjetlosti svakom brodu zvuči vrlo neostvarivo.Možda bi se lakše ostvarilo da se sagrade neke stanice koje na određenu udaljenost u svemiru odbacuju brodove,nešto kao u Mass Effectu.

cham3leon
23-03-2009, 22:42
Da te malo ispravim,masa ostaje ista,jedino što se povećava je sila,a sila je umnožak mase i akceleracije,i ako uzmeš u obzir da masa ostaje ista,to znači da se akceleracija povećava.Nadalje,ta debela ženska ne može sam tak samo od sebe ubrzavati,istina je da će ubrzavati tako dugo dok je ti budeš gurao,ali kad ti prestaneš gurati,smanjuje se sila,a samim time i akceleracija.

Da, to sam mu i ja pokušavao reći. I kugla za biljar ima veću "masu" kad je baciš na vagu s neke visine. Zato je jedina vaga koja zaista mjeri masu ona s dva kraka. Izmjerit će točnu masu gdje god postoji imalo gravitacije. Ove ostale zapravo mjere težinu, odnosno silu.

TeraBajt
23-03-2009, 22:46
I claim the Mars!

Hellboy
23-03-2009, 22:49
Da te malo ispravim,masa ostaje ista,jedino što se povećava je sila,a sila je umnožak mase i akceleracije,i ako uzmeš u obzir da masa ostaje ista,to znači da se akceleracija povećava.Nadalje,ta debela ženska ne može sam tak samo od sebe ubrzavati,istina je da će ubrzavati tako dugo dok je ti budeš gurao,ali kad ti prestaneš gurati,smanjuje se sila,a samim time i akceleracija.

Da, to sam mu i ja pokušavao reći. I kugla za biljar ima veću "masu" kad je baciš na vagu s neke visine. Zato je jedina vaga koja zaista mjeri masu ona s dva kraka. Izmjerit će točnu masu gdje god postoji imalo gravitacije. Ove ostale zapravo mjere težinu, odnosno silu.
Masa je samo mjera za inerciju i nema veze u kojem smjeru tijelo ide ni ima li gravitacije.

cham3leon
23-03-2009, 22:53
Ne, obratno. Masa je svojstvo tijela i nepromjenjiva je. Inercija je efekt mase tijela koji o istoj ovisi.

Hellboy
23-03-2009, 23:01
Tromost ili inercija je jedno od osnovnih svojstava svih čestica u svemiru koje imaju masu, tj. masa je mjera tromosti tijela
http://hr.wikipedia.org/wiki/Inercija

:D

Nodakim
24-03-2009, 00:08
Ja i dalje ne vjerujem u vakum.
:(

LorlonWarrior
24-03-2009, 05:43
Eh sorry što ne pratim od početka al... Čisto sumnjam da ćemo ikad nastaniti Mars, Mjesec ili tako šta. Nema tamo jednostavno uvjeta za život niti će ikad bit... Ukratko :D

Zemlja je posebna po tom što se nalazi u ekosferi, i ima elemente i uvjete koji su potrebni ljudima ili općenito živim bićima za život... Tako da - ništa od naseljavanja drugih planeta (moje mišljenje)

Hellboy
24-03-2009, 08:19
Ofc, ti znaš da je moguće izgraditi bazu koja će biti potpuno zatvorena?

LorlonWarrior
24-03-2009, 09:01
Ofc, ti znaš da je moguće izgraditi bazu koja će biti potpuno zatvorena?

Da a i kakve to veze ima? I šta onda bit unutra u Vakumu? :?

Ne kontam :?

Malo je gloop Lorlon nemojte mu zamjerit...

Hellboy
24-03-2009, 09:37
Potpuno izolirana od vanjskih utjecaja. Nikad nisi čuo za projekt Biosphere 2?
http://en.wikipedia.org/wiki/Biosphere_2

Deadwalker
24-03-2009, 09:46
E da, zaboravio sam spomenuti. Naime, da bi opce ista kolonizirali(a Mars je za sada prvi na listi), treba doci s ljudima s njega. Za sada postoje 3 bitna problema. Kao prvo, u otvorenom svemiru letjelica ce biti podlozna opasnom suncevom zracenju, smrtonosnom za ljude ofkors jer tamo nema zemljinog magnentnog polja da ih stiti. Citao sam nesta nedavno da su znanstveni koncipirali magnetni stit koji bi se u buducnosti mogao koristiti za manje objekte kao sto je space shuttle npr pa cemo vidit. Dalje, drugi problem je nedostatak gravitacije kojoj bi austronauti bili podlozni 6 mjeseci na putu za Mars. Na taj nacin bi izgubili skroz kondiciju koja im je preko potrebna za tezak rad na Marsu.(tu bi se trebala osmisliti neka umjetna gravitacija). I trece je samo gorivo. Naime, za put do Marsa i natrag treba uzasno puno goriva pa su u NASI dosli na ideju da im daju goriva do Marsa, a na Marsu bi si uz pomoc sofisticiranog stroja iz osnovnih elemenata proizveli gorivo za put kuci.
Ima jos tu dosta problema tipa psiholski sok tj. totalna izoliranost od ljudske civilizacije, komunikacijski problemi itd.
Treba jos dosta toga napravit da bi se opce razmisljalo o nekakvom odlasku na drugi planet...

Hellboy
24-03-2009, 10:02
Gravitacija u putovanju bi se mogla riješiti nečim poput Stanfordova torusa. I zašto bi im trebalo puno goriva kad samo trebaju potisak da se odvoje iz naše orbite i inercija će napraviti svoje kad krenu. Samo trebaju stati u Marsovoj orbiti.

cham3leon
24-03-2009, 10:28
Gravitacija u putovanju bi se mogla riješiti nečim poput Stanfordova torusa. I zašto bi im trebalo puno goriva kad samo trebaju potisak da se odvoje iz naše orbite i inercija će napraviti svoje kad krenu. Samo trebaju stati u Marsovoj orbiti.

Stanfordov torus? prvi put čujem. Idem proguglat.

Btw, wikipedia je onda u krivu. Kakvog li iznenađenja, zar ne? Masa je nepromjenjiva za neko tijelo, a inercija je ono po čemu se prepoznaje masa, odnosno efekt kojim se masa uočava i mjeri.

LorlonWarrior
24-03-2009, 10:35
A ček ako se ne varam jel nebi mi svi izgorili na Marsu od UV zračenja budući da nema Ozona (O3)?

:?

Svinjoguz
24-03-2009, 12:00
hellboy je rekao nešto par redaka gore... :toilet:

LorlonWarrior
24-03-2009, 12:02
Da al opet neko treba sagradit to čudo, izložen svim tim sranjima...

Hellboy
24-03-2009, 12:08
Gravitacija u putovanju bi se mogla riješiti nečim poput Stanfordova torusa. I zašto bi im trebalo puno goriva kad samo trebaju potisak da se odvoje iz naše orbite i inercija će napraviti svoje kad krenu. Samo trebaju stati u Marsovoj orbiti.

Stanfordov torus? prvi put čujem. Idem proguglat.

Btw, wikipedia je onda u krivu. Kakvog li iznenađenja, zar ne? Masa je nepromjenjiva za neko tijelo, a inercija je ono po čemu se prepoznaje masa, odnosno efekt kojim se masa uočava i mjeri.
Ok, definirajmo masu.
http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/p ... u2l1b.html (http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/phys/Class/newtlaws/u2l1b.html)

@Lorlon - Prve posade ne bi bile ljudske.

LorlonWarrior
24-03-2009, 12:11
Ahaaaaaaaaaaaaaa :D

E sad si mi sve reko :D

:thumbs2:

*Nije sarkazam

EDIT: Al čekaj, na putu do te pizdarije, treba jebte doći do tamo da te Sunce ne sprži :D

OK zajebavam se sad :P

Constantine
24-03-2009, 15:48
Da bi neku masu potjerao brzinom svjetlosti, treba ti beskonačna količina energije jer joj proporcionalno sa brzinom raste i inercija, a kako je inercija = masa, tijelo koje se kreće brzinom svjetlosti ima i beskonačnu masu. Zamisli čovjeka koji putuje brzinom svjetlosti. Sam se u sebe urušava. Jedine tvari koje putuju brzinom svjetlosti su nekorposkularne čestice koje tvore elektromagnetne valove poput primjerice fotona koji ne ulaze u područje standardne fizike zbog svojih svojstava. Jedini način da natjeraš neko tijelo da ide brzinom svjetlosti je da mu ukloniš inerciju u potpunosti. Isto tako, što se same brzine tiče, kada bi u teoriji išao u vagonu koji putuje brzinom svjetlosti i pritom ispalio metak iz pištolja u smjeru kretanja vagona, zbog samih zakona fizike koji djeluju pri toj brzini, taj metak ne bi išao brže od samog vagona iako bi pri manjim brzinama bilo suprotno i metak bi prestigao vagon. Isto tako ne možeš ni napraviti brod koji će ići brže od brzine svjetlosti. Ono što bi donekle i bilo izvedivo je svijanje prostora, no opet i za takvo što bi bile potrebne ogromne količine energije (iako ni blizu onima za postizanje c-a). but then again, to je samo teorija. :D
Trebam donacije da ju istestiram. :D
Gledao sam jedan zanimljiv dokumentarac o putovanju kroz vrijeme,svijanju prostora i to.Bilo bi kul kad bi razvili tehnologiju da napravimo crvotočinu(ako uopce postoje) i tako putujemo kroz svemir.Bio bi stvarno razočaran da je putovanje na udaljenosti od samo par svjetlosnih godina nemoguće,onda nikad nebi imali priliku istražit svemir i nac prostor pogodan za život.

Što se tiče putovanja na Mars,mislim da su ljudi sad puno spremniji da idu na Mars nego što su bili tijekom puta na Mjesec.Nekako se to brzo odvilo,prvi čovjek u mijesecu i onda samo par godina kasnije putovanje na mjesec.

FaTaL_mRkvA
24-03-2009, 15:51
meni bi bilo fora da ljudi slete na mars i to...
ali tamo vjerojatno nebi mogli živjeti, ne zbog toga što ima/nema vode, kisika, etc.
nego baš zbog gravitacije i takvih stvari koje se razlikuju od onih na zemlji, na ljudima bi se razvijali razni poremećaji i bolesti (moje osobno mišljenje)
npr. kad neko iz afrike provede nekoliko godina u sibiru, i kad se vrati u afriku u roku od nekolko godina umre od zaraze nekom bolesti (to je mala promjena uvjeta okoliša) a zamislite tek da samo tako odeš živjeti negdje u svemir gdje su uvjeti skroz drukčiji
ako ne nađemo planet gotovo isti ko zemlja (takvih ima sigurno, al su predaleko ili ih još nismo ni otkrili), nećemo se seliti nikud dok ne uginemo ovdi na našoj maloj slatkoj čistoj zemljici koju tako brižno čuvamo (baš ko'da ih ima još stotine, pa nas boli briga oćemo ju uništit il ne)
al opet...perhaps... :shock:

Hellboy
24-03-2009, 15:55
Meh, svemir je toliko velik da mora postojati još planeta poput Zemlje. No isto tako vjerojatno su zauzeti. ^^
A i ako nisu, trebat će nam stoljeća da dođemo do njih. Što opet postavlja problem - graditi generacijske brodove, ili staviti putnike u stazu? I kako će zatim javiti Zemlji jesu li našli nešto?

FaTaL_mRkvA
24-03-2009, 15:58
jel bi vi htjeli, u slučaju da vam se pruži prilika, putovati u svemir? (onak, ozbiljno pitam, nemorate sad vikat JEJEEE JA SAM FACAAAAA IŠO BI U SVEMIR NISAM PIČ*KIC*)

ja bi išo, al ne još, mlad sam, nebi se baš htio razletit u tisuću komadića kad se na spejs-šatlu nešt smrda, neg sa nekih 40 god...50 možda

Hellboy
24-03-2009, 16:02
To mi je san. Gledati Zemlju iz orbite. Gledati kako se udaljava. Otići tamo gdje stvarno nikad prije mene nije bio. (Star Trek, much?)

Odmah sutra bih išao. Jest da bih se vjerojatno zasrao, no mislim da bi bilo vrijedno toga.

LorlonWarrior
24-03-2009, 16:03
Strebat će nam stoljeća da dođemo do njih.

Jok... Najbliža Zvijezda je Alpha Centauri, udaljena 4.37 svijetlosnih godina. Na Zemlji nema dovoljno resursa do pola puta i natrag... A sad i da ima resursa, računaj da je to putovanje od 4.37 godine brzinom 300 000 km u sekundi(ne na sat)... Znači i da ima resursa, ne gine jedno milenij da se dođe do tamo (recimo brzinom 25 000 km/h) i to bi trebo bit brod gdje će se promjenit generacije ljudi... I isto tako vrlo vjerojatno neće ništa pametno naći kod AC-a :D

Hellboy
24-03-2009, 16:05
Well, ne vrijedi čekati ekipu iz svemira koji će se parkirati iznad svjetskih metropola i ispucavati neko zeleno sranje tek toliko da nam pokažu tko je gazda. :(

Constantine
24-03-2009, 16:11
To mi je san. Gledati Zemlju iz orbite. Gledati kako se udaljava. Otići tamo gdje stvarno nikad prije mene nije bio. (Star Trek, much?)

Odmah sutra bih išao. Jest da bih se vjerojatno zasrao, no mislim da bi bilo vrijedno toga.
To bi i ja,a ako budem imao para,vjerovatno hoću.Svemirski turizam je tek u svojima počecima,ako je sad cijena 200000$ za otic u orbitu i 4 minute bestežinskog stanja,računam da bi za nekih 30-tak godina mogla biti 10000$ ako ne i manje a to nije bas tako veliki iznos za takvo iskustvo.

LorlonWarrior
24-03-2009, 16:16
Eo našo podatak

Kad bi putovo brzinom od 56,000 km/h...

Do najbliže zvijezde (4.37 svijetlosnih godina) trebalo bi... Ra ta ta ta!!! --> 81,000 godina :D

:rotfl:

Hellboy
24-03-2009, 16:18
Što znači da odlazak na piknik kamp kućicom za prvi maj na tamošnje odmorište otpada. :(

cropir
24-03-2009, 16:18
mislim da je odgovor stvaranje kruženja tvari u prirodi na marsu: otopili bi ledenjake koji bi napunili nekadašnja korita i doline te bi se stvorile rijeke i oceani, pa bi to isparavalo, stvaral bi se kiša itd. sad, gledao sam dokumentarac di su smislili kako zagrijati mars do te mjere da voda isparava ali se ne sjećam kako. ugl, ako bi to stvorili bilo bi i atmosfere, biljke bi bile moguce, pa tako i kisik, a tako i ljudi.

Insert
24-03-2009, 16:19
Eo našo podatak

Kad bi putovo brzinom od 56,000 km/h...

Do najbliže zvijezde (4.37 svijetlosnih godina) trebalo bi... Ra ta ta ta!!! --> 81,000 godina :D

:rotfl:

mogao si i izracunat
brzima svjetlosti : 299,792,458 m/s

Deadwalker
24-03-2009, 19:03
a ja mislio da necu naci na ovom forumu nadobudne za ovakvu raspravu :D ...svaka cast :thumbs2:
Ma ja bi samo htio vidjeti u buducnosti covjeka na Marsu ili otputovati na međunarodnu svemirsku postaju kao turist. Valjda ce to biti u iducih 20-30 godina...

Nodakim
24-03-2009, 20:11
Eo našo podatak

Kad bi putovo brzinom od 56,000 km/h...

Do najbliže zvijezde (4.37 svijetlosnih godina) trebalo bi... Ra ta ta ta!!! --> 81,000 godina :D

:rotfl:

mogao si i izracunat
brzima svjetlosti : 299,792,458 m/s


Krivo.
:(

cham3leon
24-03-2009, 20:19
To mi je san. Gledati Zemlju iz orbite. Gledati kako se udaljava. Otići tamo gdje stvarno nikad prije mene nije bio. (Star Trek, much?)

Odmah sutra bih išao. Jest da bih se vjerojatno zasrao, no mislim da bi bilo vrijedno toga.

O, romantični svemirski pustolov. :D

Ja baš i ne bih išao do Marsa, ali kad bi me netko pozvao na turu sa SpaceShipOne-om (ili je već dvojka na redu?), rado bih prihvatio :D

FaTaL_mRkvA
24-03-2009, 20:22
mislim da je to jedna od rijetkih stvari koje vrijedi vidit.
šta...možeš ti ić gledat ajfelov toranj il piramide u egipat al to su već milijuni vidjeli...

whiskey
24-03-2009, 20:45
a ja mislio da necu naci na ovom forumu nadobudne za ovakvu raspravu :D ...svaka cast :thumbs2:
Ma ja bi samo htio vidjeti u buducnosti covjeka na Marsu ili otputovati na međunarodnu svemirsku postaju kao turist. Valjda ce to biti u iducih 20-30 godina...


Previše si optimistican. Teško da cemo doživit tako nešto u iducih 200 godina. Prije svega triba osmislit, uložit i napravit tu tehnologiju koja ce nam omogucit tako radikalne pothvate ali dok naša civilizacija ima ovoliko nerješenih problema (ratovi,glad,terorizam..) pitanje je ko ce uložit enormne resurse u takvu tehnologiju.
Za otkrivanje svemira putovanjem svemirskim brodovima cisto zaboravite jer je neizvedivo zbog ogromnih udaljenosti i opasnih uvijeta koje haraju svemirom. Roboti i sonde možda ali homo sapiens vrlo vrlo teško.
Stalno taj mars, tamo nas ceka samo depresija i nezdrava stolica. Triba se otisnuti duboko u svemir do druge zemlje ali to dug i mukotrpan proces. Nas jedini objektiv ka ostalim zvijezdama nase glaksije su svemirski teleskopi i jedino razvoj tih teleskopa nam može dat uvid u to postoji li išta tamo nastanjivo, tek kad se otkrije nešto prihvatljivo za život moze se pocet razmišljat o kolonizaciji. Samo da, ta zvijezda i taj planet koji orbitira oko te zvijezde ce vrlo vjerovatno biti toliko udaljeni (pricajmo o tisucama svijetlosnih godina) da jednostavno nece bit moguce napravit prijevozno sredstvo do tamo. Boli glava.. Nismo sposobni još za tolike spoznaje, lipo je razmišljat o svemiru i kolonizaciji al triba prihvatit cinjenicu da je ovo naš planet vjecno i kad planet izumre izumrit cemo i mi.. no to je tako daleka buducnost da se nemoramo niti zamarati time. Nas jedini zadatak je da ne useremo previše planet da bi iduce generacije mogle živit normalno na njemu.

cham3leon
24-03-2009, 20:50
Čuj, ratova i gladi je bilo kroz sva razdoblja civilizacije. Osim toga, danas se može reći da smo došli pred prag znanstvene ere koju bismo par godina ranije zvali SF-om. Očekujem da će doći do značajnih otkrića u fizici u dogledno vrijeme.

Fora mi je bio onaj lik što je bio u NU2, ali ne ovu nego prošlu nedjelju, onaj koji je sad u Obaminom znanstvenom stožeru. Kaže: "Mene pitaju moja djeca kad smo bili još u Švicarskoj, tata, ideš li na ženevski auto show. A kažem ja, ne! Pa to je tehnologija stara oko stotinu godina, mene to uopće ne zanima, šta će mi to. Levitacija, teleportacija, e TO je ono što mene zanima."

keko
24-03-2009, 20:55
Takav tehnološki napredak će biti teško ostvaren najviše zbog razloga što je naš planet podijeljen,kad bi se ujedinio,tada bi najveći umovi iz svih dijelova svijeta mogli zajednički raditi na tim istraživanjima i projektima,dok se danas zemlje natječu tko će to napraviti brže pa svatko radi svoja istraživanja iako bi zajedno to napravili puno brže.

cham3leon
24-03-2009, 20:59
Konkurencija je proizvela svemirsku utrku tokom šezdesetih, najbrži napredak u svemirskim letovima ikada. Konkurencija je općenito najbolji pokretač u svemu.

I planet ne može biti ujedinjen, pustite te utopističke gluposti.

keko
24-03-2009, 21:27
Može biti ujedinjen,ali za današnje vrijeme je to nezamislivo jer najmoćniji ljudi,tj. oni koji bi mogli nešto napraviti glede toga često misle samo na sebe i novac,dok bi obični ljudi u tom pothvatu možda i slijedili nekog čovjeka koji bi ih dovoljno motivirao.
Ontopic:Evo jedan zanimljiv članak o kolonizaciji Marsa i Mjeseca. (http://www.europamagazine.info/naukajuli2007.htm)

cham3leon
24-03-2009, 21:54
Ma čuj, znam ja da si ti mlad i to, normalno je da tako razmišljaš, ali to je vrlo nemoguća stvar jer neke stvari nisu tako jednostavne. Svi misle na novac. Svima treba novac, i svima treba materijalno, to je jednostavno tako. Svijet nije bio ujedinjen nikada, niti će ikada biti.

keko
24-03-2009, 22:41
Pesimistično je tvrditi da se planet nikad neće ujediniti,to je samo jedna od mogućnosti.Ljudski način razmišljanja se mijenja i napreduje,a samo vrijeme nam može reći kako će se to promijeniti,hoće li ljudski način razmišljanja napredovati do samo još goreg materijalizma ili nečega drugog.

Macolla
24-03-2009, 22:44
Mnogi ljudi se pitaju zasto nismo nikad vidjeli nijednu izvanzemaljsku rasu. Mozda zato jer svaka rasa dodje do vrhunca gdje se sama pocne unistavati kao sada covjecanstvo. Volio bi vjerovati da ima izuzetaka....

cham3leon
24-03-2009, 23:29
Tvrditi da se planet neće ujediniti je samo realistično. Nije se dogodilo 5k godina, neće ni sada. Čovjek ne može odbaciti materijalno jer ovisi o materijalnom. Lijepo je ako ti je ljubav na prvom mjestu, ali ne možeš jesti zrak. Postojao je već pokret koji je pokušao napraviti savršeno društvo bez bogatih i siromašnih, bez ratova itd. i u čistom zajedništvu, pa je neslavno propao. Ime mu je bilo komunizam...

Inače, ne znam ako ste znali, ali vrlo je lako moguće da su prije nas postojale druge civilizacije koje su se međusobno uništile u nuklearnom holokaustu ili nečem sličnom. Neke ruševine koje su datirane na daleka predcivilizacijska razdoblja sadrže tragove nuklearnog zračenja, a jedna uber stara indijska knjiga priča o nekom ratnom junaku koji je bacio "koplje" s kojim je uništio čitav neprijateljski grad, koplje je onda zasjalo kao "tisuću sunaca" i nadalje opisuje gljivu - karakterističan oblak za nuke explozije.

To objašnjava neke stvari, poput prisutnosti nekih vrlo starih naroda koji su imali vrhunsku astronomiju u doba kad smo mi jodlali po planinama. Možda čak podupire i Platonovu priču o Atlantidi...

hrčak
24-03-2009, 23:41
Prema tome zemlja je MNOGO starija nego kaj mislimo i nastala je MNOGO vremena prije nego mi mislimo.Malo čudno ...

keko
24-03-2009, 23:42
To smo mi pred dva tjedna baš učili na hrvatskom,taj uber stara knjiga se zove Mahabharata,a baš nam je i o tome profesorica govorila.Naime,unutra je napisano kako je u davna vremena bio neki veliki rat između ljudi i bogova,bogovi su zrakom letjeli u metalnim lađama iz kojih su ispaljivali vatru koja je sve pretvarala u prah,a gdje je ta vatra pala,ništa nije raslo 40 godina,tako je to unutra opisano.

hrčak
24-03-2009, 23:46
Ajmo kopat po dvorištu pa morti nekaj nađemo,tko zna možda je baš tu bila neka bitka i ne zafrkavam se.

cham3leon
25-03-2009, 08:33
Prema tome zemlja je MNOGO starija nego kaj mislimo i nastala je MNOGO vremena prije nego mi mislimo.Malo čudno ...
Zemlja je procijenjena na starost od 4 milijarde godina. Prisustvo ljudi na Zemlji postoji samo koji milijun godina, a današnja civilizacija oko 3000 godina (to je možda 0.5% čitave Zemljine povijesti). Mislim da tu ima još puno mjesta za neke prethodne civilizacije...

keko
25-03-2009, 08:42
Zapravo,naša vrsta je nastala prije 3.5 milijuna godina.Ali svejedno,stvarno ima mjesta za druge civilizacije koje su možda bile prije nas.Tko zna,možda su ljude prije promatrali i proučavali kao što mi danas to radimo s životinjama.

###DK###
25-03-2009, 08:58
Ja sam iz zemljopisa učio da je naša vrsta stara 2 milijuna godina.
A mislim da sam iz biologije pročitao da je stara 1 milijun.
Sad, koja je knjiga ispravna, a koja nije, stvarno ne znam.

cham3leon
25-03-2009, 09:02
Hrvatsko školstvo ftw :pray:

Ako se ne varam, jedan od prvih čovjekolikih primata je Australopitek nađen u Africi, mislim da su njega datirali na oko 2 mil. g. Neandertalci i ostala bagra je bila pred oko 1 mil. g., ja mislim.

FaTaL_mRkvA
25-03-2009, 09:14
ja samo nekužim kak su izračunali da npr. zemlja postoji tolko i tolko godina. možda baš postoji 100 puta dulje! mislim da se nikakvim instrumentima to nemože saznati. isto ko kak se misli (neznam sad točno) da je svemir 100 mil. puta veći od naše galaksije. to onda znači da je netko otputovo do granice svemira, vratio se i reko to...a ne neki tam znanstvenik mi to izvali i to je onda kao točno... :S

gledo sam neki dokumentarac, davno, i govorili su o nekom narodu u prošlosti (mislim da su Maye) koji je štovao broj 136 (valjda je taj) i onda su sad znanstvenici neki izumili stroj za mjerenje srednje nadmorske visine zemlje (s tim se uređajem cijeli svijet slaže da funkcionira kak treba) i ispalo je da je srednja NV 136m (valjda je tak, nesjećam se točno broja). i sad se čovjek zapita, jeli moguće, da su već TADA znali?

keko
25-03-2009, 09:29
Pa može se izračunati starost,npr. za starost fosila se koriste radioaktivni izotopi nekih elemenata,tj. mjeri se koliko su raspadnuti i po tome se može izračunati koliko je taj fosil star.

FaTaL_mRkvA
25-03-2009, 10:14
Da, ali ta metoda nije dokazana. Vjerojatno je i nemoguće dokazati. Tak da... fuck teh svemir... :friends: ftw

Hellboy
25-03-2009, 10:20
Kako nije dokazana? Ako je utvrđeno vrijeme poluraspada ugljikovih izotopa, samo trebaš izmjeriti količinu tih istih izotopa u nekom fosilu da dobiješ njegovu približnu dob. A dob stijena je još lakše utvrditi jer je također utvrđeno kojom brzinom se stijene stvaraju i to se očituje u promjenama slojeva koje potom, kao i kod godova na drvetu, treba prebrojati da se dobije dob. Isto tako u tim slojevima ostaju svojevrni zapisi klimatskih stanja, udara meteora, flore i faune i po tome se, također dokazanim metodama, može rekonstruirati kako je izgledalo pojedino područje u određeno doba. Primjerice, ako ima više ugljika u stijenama to znači da je bilo i velikih požara što je pak karakteristično za razdoblje nakon udara asteroida prije 65 milijuna godina nakon kojeg su cielom Zemljom divljali požari.

Zízzy
25-03-2009, 10:41
Kolonizacija Marsa bi bila vrlo moguca cak u danasnje vrijeme. Kao sto znamo na Marsu ima mnogo zaliha zaledjene vode ispod povrsine i na polovima, slicno zemlji. Temperature se krecu oko -80. Kad bi poslali ekspedicije ma Mars koji bi iz pomoc C02 napravile efekt staklenike i time zagrijale planet sva zaledjena voda bi se otopila i mars bi dobio rijeke, jezera, mora... U nekoj vrsti staklenika bi mogli pocet uzgajat biljke, i time sve vise sirit staklenika dok nam vise nece biti potrebi, ali za sve navedeno bi trebalo par stotina godina.

keko
25-03-2009, 10:51
Ak se ja dobro sjećam(negdje sam čitao),i krave ispuštaju ugljikov dioksid kad prde i podriguju se,tak da...

The Boz
25-03-2009, 10:58
Zapravo je ~60% godišnje proizvodnje CO2 direkno kravljeg porijekla.

Chappi
25-03-2009, 11:12
Onda cemo slat krave na mars :)

Neven <R>
25-03-2009, 11:21
Zapravo je ~60% godišnje proizvodnje CO2 direkno kravljeg porijekla.
Teško, pošto svi aeoribični organizmi proizvode CO2, a sumnjam da krave čine 60% aeoribičnih organizama na planetu kolko god mi jeli u McDonaldsu.

eddie2142
25-03-2009, 11:36
krave jako, jako puno jedu jer prakticiraju vegetarijansku prehranu

Dakle puno seru, puno prde, bale ili whateva

i isto tako one su najisplativiji vegetarijanci, pa ne cudi da ih ima puno vise od ostalih

(McDonalds -.-)

i ja vjerujem da one drze velik postotak u odrzavanju razine CO2 u atmosferi, ali bas da je oko 60 %, neznam

The Boz
25-03-2009, 11:43
Dobro, ovo je bilo teže pretjerivanje, ali trenutno krave proizvode više stakleničkih plinova od automobila...
@ LinkEX, ono sa 136 metara... Osim kaj mi ne djeluje kao pretjerano točan broj, valja imati u vidu da Maje nisu koristile metar...

hrčak
25-03-2009, 11:51
Ubimo krave i pojedimo ih !!!!!!

FaTaL_mRkvA
25-03-2009, 12:38
nisam reko da su ga oni IZMJERILI, nisam reko da je to 100% točan broj (gledo sam to davno), i nisam reko da su to SIGURNO bile Maye...













:toilet:

bananac
25-03-2009, 12:39
odkud ste sa marsa dosli do krvavih krava :D ...

ove glavesine bi trebale razmisljati o otkrivanju novih metoda putovanja svemiru pa tek onad o naseljavanju istoga

The Boz
25-03-2009, 12:41
Nevažno. Kako je metar definiran tek negdje krajem 1700ih, sumnjam da su Maje, Azteci, Egipćani ili Atlantiđani koristili metre kao jedinicu za mjerenje ičega...

cham3leon
25-03-2009, 12:46
Istina. A što se tiče krava, ako se ne varam, one prđenjem stvaraju velike količine metana, ne CO2

Deadwalker
25-03-2009, 12:59
Lijepo, sa kolonizacije na krave... :rotfl: :pray:
Inace, vidim da je bilo rijeci da bi se svijet u buducnosti kao ujedinio. Slazem se s Chameleonom, i također mislim da je to naprosto nemoguce. Kao sto je receno, ljudska civilizacija totalno ovisi o materjalnom a i nitko ne voli dok se nekakva drzava ili organizacija previse petlja u unutrasnje poslove drzave. Pa sama silna ulaganja u naoruzanje pokazuju kako covjecanstvo neprestano ulaze kako bi se zastitile svoje granice. Jednostavno, to je nacin na koji funkcionira pojedinac i drustvo i po meni bi bilo jedino moguce da se svijet ujedini je da se desi nekakva velika kataklizma u kojoj bi stradalo 99% covjecanstva pa bi se možda onda ujedinili...a i onda bi to bilo veliko možda :wink:

eddie2142
25-03-2009, 13:06
Nemoze se svijet ujediniti.

Jedna nacija moze osvojiti svijet.

Na miran nacin, Zemlja nece nositi jedno ime, to je sigurno!

Raz
25-03-2009, 13:13
Također sumnjam da će se ljudi ikad ujediniti. Jedino možda da se dogodi ovo što je deadwalker rekao ili nešto tipa kraja u watchmen stripu. No eventualno bi opet izbili ratovi jer je to jednostavno u ljudskoj prirodi.

cham3leon
25-03-2009, 13:35
Nemoze se svijet ujediniti.

Jedna nacija moze osvojiti svijet.

Na miran nacin, Zemlja nece nositi jedno ime, to je sigurno!

Ne može jedna nacija osvojiti svijet, to je opet oblik ujedinjenja. Pogledaj šta se dogodilo s rimskim carstvom kad su imali pola tadašnjeg poznatog svijeta. Je li moguće da se u nekoj daljoj budućnosti ostvari to da jedna država prekriva čitav planet, ne znam.

U biti govorim bezveze, jer ionako mislim da ćemo se prije pouništavat s hidrogen bombama nego doći do toga.

Deadwalker
25-03-2009, 13:38
Pravo kazes. Dok se samo sjetim koliko SAD i Rusija imaju u posjedu nuklearnih raketa, covjece, s tim bi razorili nekoliko Zemlji, a ne samo ovu...samo se nadam da ce buduce generacije imati nesto pameti u glavi jer cemo inace sami sebe unistiti.

Razzarach
25-03-2009, 13:43
Ubimo krave i pojedimo ih !!!!!!
a šta sad radimo s kravama... gledamo ih :|

cham3leon
25-03-2009, 15:28
Sad sam tek skužio šta je Stanfordov torus o kojem je Hellboy pričao...

To je onaj model ogromnog rotirajućeg torusa kojim se simulira gravitacija. Pa, jednostavno jeste, ali možda preglomazno...

Hellboy
25-03-2009, 15:33
Ogroman je da se smanji brzina rotacije potrebna za stvaranje gravitacije. Ako bi bilo riječ o manjoj verziji, morao bi se brže vrtjeti za isti efekt.

Nodakim
25-03-2009, 15:53
Ove gluposti s "Efektom staklenika" s krajnje retardirane.Ljudi samo slušaju šta im se govori.
:(

cham3leon
25-03-2009, 15:54
David Icke wannabe...

Nodakim
25-03-2009, 15:55
Gle koliko god ono s reptilima bilo sranje,neke stavi koje govori nisu glupe.

LD
25-03-2009, 18:00
Te stvari su uglavnom otkrivanje tople vode, barem normalnom citaocu.

Nodakim
25-03-2009, 18:36
Trenutačno normalno znači biti sposoban za pročitati neki članak u novinama.To je daleko od shvatiti ga.

TheJack
25-03-2009, 19:23
za kolonizaciju je ključno gorivo i svemirski brod a znanstvenici nisu ni blizu otkrića kako to napravit i putovat brzinom svjetlosti

Nodakim
25-03-2009, 19:35
Gorivo uopće nije ključno.
Da bismo mogli kolonizirati nešto "in a galax far far away" bismo trebali uzumiti neki sustav crvotočina.

Constantine
25-03-2009, 19:40
za kolonizaciju je ključno gorivo i svemirski brod a znanstvenici nisu ni blizu otkrića kako to napravit i putovat brzinom svjetlosti
Putovanje brzinom svjetlosti nije nužno sa kolonizaciju npr. Europe.

TheJack
25-03-2009, 19:44
Gorivo uopće nije ključno.
Da bismo mogli kolonizirati nešto "in a galax far far away" bismo trebali uzumiti neki sustav crvotočina.

crvotočine su SF,to nijedan znanstvenik neće ni nemože potvrdit da li postoje ili ne

jer ako su crvotočine nekakve prazne rupe,ajmo reć crne rupe kako je moguće putovat kroz nešto čega zapravo ni nema

LorlonWarrior
25-03-2009, 19:48
Ne zna se jel tog ima ili nema. Đizs :?

Nisu đabe "Teorije" ili nagađanja... Može bit, a opet ne mora

Nodakim
25-03-2009, 19:59
Gorivo uopće nije ključno.
Da bismo mogli kolonizirati nešto "in a galax far far away" bismo trebali uzumiti neki sustav crvotočina.

crvotočine su SF,to nijedan znanstvenik neće ni nemože potvrdit da li postoje ili ne

jer ako su crvotočine nekakve prazne rupe,ajmo reć crne rupe kako je moguće putovat kroz nešto čega zapravo ni nema



Ne shvaćaš,govorim o "umjetnim crvotočinama",znaš nešto tipa onih stargateova...
U teoriji takve stvari su moguće...

Macolla
25-03-2009, 20:13
A nisam siguran da je moguce stvoriti umjetnu crvotocinu ali mozda je to zato jer nisam ni upucen i teoretski nacin stvaranja istih.

Ali sigurno znam i vjerujem da crvotocine postoje, te mislim da se najvece nalaze u sredistu svake galaksije. Te crvotocine se nazivaju mega crvotocine.

Ovih manjih moze biti posvuda odakle ne dolazi svjetlost jer je poznato da se sastoje od tocke singularnosti te okolne materije koja ce uskoro biti usisana tako da ni svjetlost nemoze pobjeci...

Constantine
25-03-2009, 20:17
A nisam siguran da je moguce stvoriti umjetnu crvotocinu ali mozda je to zato jer nisam ni upucen i teoretski nacin stvaranja istih.

Ali sigurno znam i vjerujem da crvotocine postoje, te mislim da se najvece nalaze u sredistu svake galaksije. Te crvotocine se nazivaju mega crvotocine.

Ovih manjih moze biti posvuda odakle ne dolazi svjetlost jer je poznato da se sastoje od tocke singularnosti te okolne materije koja ce uskoro biti usisana tako da ni svjetlost nemoze pobjeci...
misliš na crne rupe a ne crvotočine?

Macolla
25-03-2009, 20:21
Crne rupe su mjesta singularnosti gdje je savijeno i vrijeme i prostor sto ih cini mogucim crvotocinama ako sam upravu...

Constantine
25-03-2009, 20:23
Mislim da su to dva različita pojma,ili se varam?

eddie2142
25-03-2009, 20:26
jesu:

crna rupa izmjenjuje tvari u neku pedesetu dimenziju

a crvotocine... neznam tocno doduse, rekao bih wannabe teleporti

Macolla
25-03-2009, 20:28
Crna rupa je tocka singularnosti, a crvotocine su mozemo reci kanali savijenog vremena i prostora koje su se u SF serijama i filmovima koristile za time travel...

Constantine
25-03-2009, 20:47
Koliko ja znam crne rupe upijaju sve,pa i svjetlost a crvotočine su kao prečaci kroz prostor a možda i vrijeme.

Macolla
25-03-2009, 21:02
Pa ajde objasni mi onda kako crvotocine funkcioniraju jer nema nikakve sile ni energije koja bi mogla saviti vrijeme izvan crnih rupa...

cham3leon
25-03-2009, 21:55
Evo sad ću vam ja sve to lijepo objasniti:

Crna Rupa - nastaje nakon uništenja ogromnih zvjezdi (mnogo većih od Sunca) koje se nakon toga urušavaju zbog vlastite gravitacije u jednu sitnu točkicu. Znanstvenici je definiraju kao Singularitet, odnosno nešto bez dimenzija, praktički jednu točku, makar ja ne vjerujem da se materija može TOLIKO sabiti da više nema dimenzija (iako to smanjenje teži nuli, ali dosta o tome :D ). Poanta je da iako je to sićušan objekt, u njemu je zapravo sadržana sva masa bivše zvijezde, pa tako i gravitacija. Zato crne rupe usisavaju materiju oko njih, što ih čini još... "masenijima" (da ne kažem težima) i povećava nadalje njihovu moć gravitacije (jer ona ovisi o masi tijela, i mi imamo vlastitu gravitaciju, samo što je toliko mala zbog naše male mase da je zanemariva), i tako crne rupe gutaju i gutaju, što više materijala progutaju, to im je snaga gutanja jača. Obično je toliko jaka da i svjetlost savija prema sebi, i doima se crna. Otud i ime.

Crvotočina - popularan celestijalni objekt iz star treka, ali osim Pikarda ju još nitko nije vidio. No to ne znači da ne možemo pretpostaviti njeno postojanje. Moderna fizika pretpostavlja da svemir nije ravan, već ima "neravnine". Dakle, zamislite ga kao jednu veliku plahtu koja je neravna, sva naborana, samo što je 3D. Teško je zamisliti, jer to ne možemo percipirati. Dakle, da je svemir na nekim dijelovima malo "kraći". Zamislite dvije točke na toj plahti. Konvencionalan put bi bio ravno od A do B, ali što ako bismo malo iskrivili i savili plahtu da si skratimo put i približimo točke jednu drugoj? E, to je onda crvotočina, prečica kroz prostor.

Hellboy
25-03-2009, 22:00
Zamisli svemir kao list A4 papira. Savij taj papir na pola. Standardnim putovanjem bi ti od jednog do drugog ruba trebalo puno više vremena. A ako bi savio taj papir koji u ovom slučaju predstavlja jednu od dimenzija svemira, skratio bi taj put jer bi polazište i cilj bili skoro na istom mjestu.

eddie2142
25-03-2009, 22:02
erm, to je chaeleon napisao prije 5 minuta...

Arbiter of Change
25-03-2009, 22:05
I Nodakim prije. :)

Samo što su crvotočine izgleda "sveti Gral" fiktivnih/mogućih načina putovanja kroz svemir budući da bi zbog "savijanja" prostora bile efektivno najbrža (ako ne i trenutačna) metoda kojom bi se moglo putovati kroz svemir (naravno, pod pretpostavkom da možeš saviti prostor do te mjere, tj. da uopće i možeš izazvati takvu pojavu umjetnim putem i kontrolirati je).

eddie2142
25-03-2009, 22:10
Zar je zbilja moguce kontrolirati nesto iz nasih granica ( aka svemir )?

sve dok je to izvan nasih granica, prosto sumnjam :wink:

Hellboy
25-03-2009, 22:11
erm, to je chaeleon napisao prije 5 minuta...
Pojednostavio sam opis za nekog ne toliko vičnog zamišljanju takvih scena. :D


Inače, recimo da možemo saviti prostor do te mjere da približimo 2 točke jednu drugoj. Prvo, te 2 točke bi morale biti u dubokom svemiru da ne dođe do gravitacijskih i sličnih poremećaja (približavanje Zemlje i Marsa primjerice ne bi bilo dobra ideja). Isto tako, gdje bi otišao onaj savijeni prostor? Jer ako stvarno prostor zamislimo kao ravnu plohu koju smo savili i približili rubove te plohe jedan drugome, gdje je nestao višak? Što je s onime što je bilo u tom višku? Planeti, zvijezde, eventualni drugi brodovi koji su sebi savili prostor.

keko
25-03-2009, 22:37
http://eskola.hfd.hr/fizika_svemira/vremeplov/images/wormhole.gif

Evo i svojevrsna skica crvotočine,znate kako kažu:"Slika govori više od riječi."Ova crvena linija nam je put od jedne točke do druge kad prolazimo kroz crvotočinu,dok je crtkano put bez crvotočine.

cham3leon
25-03-2009, 22:40
Ok, sad samo trebamo naći način da potegnemo jednu
:eyebrows:

Macolla
25-03-2009, 22:41
Naucno je dokazano da je vrijeme moguce saviti (dok se jos nezna nista o prostoru) ali ima jedan mali problem. Naime, sto je veca brzina objekta on vise savija vrijeme oko sebe

Dobro mozda je malo tesko za shvatiti ali objasnit cu to ovako. Ako ponesemo npr. rucni sat sa Zemlje u svemirsku stanicu ISS i tamo provedemo 2 dana te se vratimo na Zemlju uvidjeli bi (s prepostavkom da je sat uber tocan) da sat pokazuje 0.00001 sekundu manje nego neki drugi sat sa zemlje.

To je posljedica gibanja velikim brzinama objekata u svemiru (u ovom slucaju gibanje stanice ISS) koje u zemljinoj orbiti iznosi aproxx 50.000 km/h. Znaci sto je veca brzina to vise savijamo vrijeme oko sebe dok ono ne utjece na druge objekte.

Po ovom mozemo viditi da vrijeme samo za nijansu vracamo unatrag ili usporavamo. Jos ostaje pitanje "pogleda u buducnost" ...

cham3leon
25-03-2009, 22:45
I to je još jedan sastavni dio teorije relativnosti. Pitanje stoji koliko je sam prostor povezan s vremenom.

E, da, zašto nitko ne spominje Tamnu Tvar?? Znanstvenici danas prihvaćaju taj pojam kao neku vrstu tvari koja svojom prisutnosti definira sam prostor, ili tako nekako. Hellboy, hlp, plox?

Macolla
25-03-2009, 22:50
Pa valjda nam je promakla. Jedino sljedece znam o tome:

1. Sav "crni" prostor u svemiru bi trebala biti ta tamna tvar.
2. Naucnici cu dosli na tu ideju kad su proucili sirenje svemira te akceleraciju tog sirenja.
3. Izracunali su masu materije po kojoj bi se svemir sirio kako se sada siri. Ta masa je "1337" puta veca od izracunate pa naucnici tvrde da treba postojati jos neka tvar koja drzi svemir u "ravnotezi" (koja bas nije ravnoteza jer se svemir siri, mozemo je nazvati ravnotezom neravnoteze :D).

Na to si mislio???

Feanor
25-03-2009, 22:51
I to je još jedan sastavni dio teorije relativnosti. Pitanje stoji koliko je sam prostor povezan s vremenom.

E, da, zašto nitko ne spominje Tamnu Tvar?? Znanstvenici danas prihvaćaju taj pojam kao neku vrstu tvari koja svojom prisutnosti definira sam prostor, ili tako nekako. Hellboy, hlp, plox?

Mislis na bozju cesticu(Higinnsov bozom)??

EDIT:Higinsov bozom ilitiga cestica za koju se smatra da veze a-tome(neutrine,leptone,kvarkove, znači ne kemijske atome nego A-tome ), sad problem je sto su leptoni i kvarkovi toliko sitni da prakticki nemaju masu pa se postavlja pitanje kakva bi svojstva trebalo imati njihovo ''vezivno tkivo'' da se tako izrazim...Enikejs smatra se da bi se otkricem te bozje cestice mogle otkrit mnoge misterije vezane uz crne rupe, crvotočine, ljudsku buducnost itd. itd. Time se trenutno bave u CERN-u...Uglavnom procitajte knjigu od Liedermana(trenutnog direktora CERN-a i dvostrukog nobelovca) zove se Bozja cestica, odlicno je napisana i stvarno je svako moze skuzit iako se nimalo ne zanimas za fiziku

Maloki
25-03-2009, 22:52
Crvotočina - popularan celestijalni objekt iz star treka, ali osim Pikarda ju još nitko nije vidio. No to ne znači da ne možemo pretpostaviti njeno postojanje. Moderna fizika pretpostavlja da svemir nije ravan, već ima "neravnine". Dakle, zamislite ga kao jednu veliku plahtu koja je neravna, sva naborana, samo što je 3D. Teško je zamisliti, jer to ne možemo percipirati. Dakle, da je svemir na nekim dijelovima malo "kraći". Zamislite dvije točke na toj plahti. Konvencionalan put bi bio ravno od A do B, ali što ako bismo malo iskrivili i savili plahtu da si skratimo put i približimo točke jednu drugoj? E, to je onda crvotočina, prečica kroz prostor.

Na njima se bazira Stargate franšiza :P

http://entertainmentnow.files.wordpress.com/2008/08/stargate-82208.jpg

Hellboy
25-03-2009, 22:55
Postoje 2 tamne gadarije (ne računamo Tamnu stranu Sile, jelte) - tamna tvar i tamna energija. Dok je tamna tvar u teoriji zapravo ono što čini veći dio mase svemira, tamna energija, opet u teoriji, je sušta suprotnost gravitaciji i zbog nje se svemir trenutno širi. Što se tiče tamne tvari, samo mali dio mase svemira otpada na ono što možemo vidjeti, znači zvijezde, planeti, asteroidi, nebule i ostalo. Ostatak te mase ne možemo vidjeti (hence the name). Isto tako, upravo je ta tamna tvar ono što svemiru daje gravitaciju koja ga pokušava stisnuti u ishodište, no tamna energija trenutno prevladava i svemir se širi. Zato postoji nekoliko teorija o kraju svemira - razvlačenje dok se sve ne ohladi i svemir postane ogromno prazno mjesto, stiskanje u točku ishodišta iz koje je svemir i nastao te potpuno prevladavanje tamne energije nad gravitacijom koje bi uzrokovalo doslovno cijepanje svega.
EDIT: cryphx me donekle prestigao

Feanor
25-03-2009, 22:56
Higinsov bozom ilitiga cestica za koju se smatra da veze a-tome(neutrine,leptone,kvarkove, znači ne kemijske atome nego A-tome ), sad problem je sto su leptoni i kvarkovi toliko sitni da prakticki nemaju masu pa se postavlja pitanje kakva bi svojstva trebalo imati njihovo ''vezivno tkivo'' da se tako izrazim...Enikejs smatra se da bi se otkricem te bozje cestice mogle otkrit mnoge misterije vezane uz crne rupe, crvotočine, ljudsku buducnost itd. itd. Time se trenutno bave u CERN-u...Uglavnom procitajte knjigu od Liedermana(trenutnog direktora CERN-a i dvostrukog nobelovca) zove se Bozja cestica, odlicno je napisana i stvarno je svako moze skuzit, cak iako se nimalo ne zanimas za fiziku

Evo pejsto sam si edit a ga neko ne propusti xD

Macolla
25-03-2009, 22:58
Joj sto volim fiziku... One Hawkingove knjige su zakon... Ajde odo spavat a vi do sutra postajte sto vise ovakvih pojmova da proucim sve to...

EDIT: Imam nesto u glavi o kvarkovima i Bozijoj cestici ali cu sutra to postat...

cham3leon
25-03-2009, 23:17
Higgsov bozon bi trebala biti čestica koja tvari daje masu, a tamna tvar gradivna tvar samog prostora.

Nisu li znanstvenici izračunali da svemir ipak neće stati u jednoj točki, već se nastaviti širiti? Reklo bi se da će gravitacija zaustaviti širenje jednog dana, ali eto...

Electromaster
25-03-2009, 23:20
Higgsov bozon bi trebala biti čestica koja tvari daje masu, a tamna tvar gradivna tvar samog prostora.

Nisu li znanstvenici izračunali da svemir ipak neće stati u jednoj točki, već se nastaviti širiti? Reklo bi se da će gravitacija zaustaviti širenje jednog dana, ali eto...
Ne. Zapravo, trenutačno je usvojena nova teorija, ''The Big Bounce'' prema kojoj se Svemir raširi, pa se opet skupi, pa se opet raširi.... U biti, Veliki Prasak i Veliki Stisak se ponavljaju u nedogled...

Evo pročitaj malo, have fun.
http://www.sciam.com/article.cfm?id=big-bang-or-big-bounce

ssalG
26-03-2009, 00:16
To je jedna od teorija, uz nju postoji još nekoliko teorija koje se smatraju jednako legitimene kao ta.
Meni je uvijek od tih teorija bilo daleko zanimljivije pitanje u čemu se to točno svemir širi i mislim da o tome zapravo ovisi konačna sudbina našeg svemira.

Macolla
26-03-2009, 10:46
Po toj teoriji Velikog Praska i Stiska gubimo sve nade za otkrivanje univerzalne definicije svemira jer ako bas i prezivimo do tad sanse su 0% da nas veliki stisak ne usise tj njegova gravitacijska sila.... :boohoo:

Hellboy
26-03-2009, 11:57
Tko je rekao da trebamo preživjeti?

Macolla
26-03-2009, 19:13
Isto kao da pitas tko je rekao da netrebamo...

TheJack
26-03-2009, 19:54
samo da kažem nešto o crnoj rupi,nju se nemože vidjeti i ona nije slikana teleskopom,postojanje crne rupe je otkriveno na način da su se otkrile zvijezde i razni materijali na "rubu" te crne rupe,recimo približno na mjestu gdje crna rupa sve usisava i jede i na temelju tih rubnih područja znanstvenici su utvrdili da se radi o crnoj rupi te su izračunali i njezinu masu

FaTaL_mRkvA
27-03-2009, 07:29
Ali postoje i stvari koje mi nemožemo ni zamisliti i koje prelaze granice naših saznanja i mašte.
npr. Što je na kraju svemira? drvena ograda?
Ili ako svijet i je postao od velkog praska. što je stvorilo ono što je bilo prije praska? I ako ima nešto što je stvorilo to što je bilo prije praska? A što je stvorilo to? A to? (i tako unedogled)


Ovo nema veze s postom, al baš nekak hoću stavit ove smajliće: :D :toilet: :D

cham3leon
27-03-2009, 09:24
Kraj svemira? Misliš gdje je kraj 3D prostora općenito? Dobro pitanje. Po opće prihvaćenom shvaćanju danas, često se kaže da materija "diktira" prostor, odnosno da prostor postoji samo u odnosu s materijom, a prema tome, tamo gdje materija prestaje, prestaje i svemir. A što je "izvana", i da li to opće postoji, pitanje je koje je teško i formulirati, a kamoli postaviti.

Što se velikog praska tiče, on bi po istoj teoriji trebao biti početak samog svemira. Što je bilo prije nije tako jednostavno odgovoriti, to pitanje već prelazi granice fizike i zalazi u nešto što mi smatramo nadrealnim. Tu se uklapa znamenita rečenica Franka Herberta - "Zadaća znanosti je da objasni prirodu i svijet oko nas, a zadaća religije je da u taj svijet smjesti čovjeka" (Nisam baš točno citirao, ne da mi se tražit točne riječi, ali shvaćate poantu :D ). Poruka je jasna - svatko to može objasniti na svoj način i u tom smislu se "smjestiti" u Svemir. Prema rimokatoličkoj Crkvi, npr., Veliki Prasak je početak svijeta koji je u Bibliji opisan metaforom ("I bi svjetlo"), Budisti možda ne prihvaćaju isti, ali imaju svoj teorem o nastanku svijeta i o smislu istog. I tako sva vjerovanja ovog svijeta (pa valjda i Scijentolozi :D ). The End.

Deadwalker
27-03-2009, 10:05
...

vecinom se slazem s tobom, ali nisi spomenuo dvije stvari. Prvo, svemir ima, nazovimo to, dvije dimenzije i to onu konacnu i onu beskonacnu. Kao konacnu bi mogli uzeti nasu galaksiju za koju tocno znamo gdje pocine, gdje zavrsava i kako je nastala i kao takva u potponosti je "razumljiva" za ljudski um. Drugo je ona beskonacna strana, a to je prostor između galaksija i sam broj galaksija koji postoji. Naime, prema nekim teorijama svemir se siri u "beskonacnost" te niti ima negdje pocetak ili kraj tj. pretpostavlja se da ne postoji nekakav "nevidljivi zid". Sam pojam beskonacnosti covjek ne može shvatiti posto je on ogranicen u određenom prostoru i vremenu. Sad kad sam spomenuo vrijeme dolazimo do drugog problema, a to je pitanje od kada svemir postoji. Odgovor je po meni oduvijek, kao sto i u Bibliji pise da Bog postoji oduvijek, te je to jos jedna stvar koju ljudski um može niti ce ikada shvatiti. Sta je bilo prije velikog praska, stvarno je tesko reci. Možda je postajala neka "starija verzija svemira" ako idemo po teoriji da se "svemir siri i skuplja" pa da je vec postajalo beskonacno mnogo "big bangova-a". :wink:
Naime, te dvije stvari su neshvatljive covjeku, posto je nas um ogranicen ovakvim prostorom i vremenom. Tu dolazimo do one granice koja se zove smrt i nakon koje covjek kao pocinje zivjet u prostoru i vremenu bez granica odnosno u beskonacnosti. Biblija kaze da idemo u raj ili pakao, sto je po meni samo jedan od opisa beskonacnosti(za hinduse to je reinkarnacija, narodi i vjere su si drugacije tumacile pojam zagrobnog zivota i beskonacnosti). Prema mojem shvacanju stvari mi ovaj zivot koji imamo zivimo u ovom konacnom dijelu svemira(kao i vecina vanzemaljaca koje jos nismo otkrili), a nakon smrti vjerojatno prelazimo u onu beskonacnu stranu. To je moje shvacanje zivota i prostora u kojem zivimo, jer ipak, mora biti nesto poslije ovog zemaljskog tj., ipak nije sve u znanosti i materjalnom.

cham3leon
27-03-2009, 11:11
I meni kao i većini znanstvenika je bilo logično da se svemir skuplja i širi periodički, tako da se big bang ponavlja nakon jednog iznimno dugog perioda, ali uz pomoć Hublleovog teleskopa, ipak se došlo do zaključka da se svemir ne usporava, što znači da su galaksije sve dalje jedna od druge, i na kraju će se sve razdvojiti.

eddie2142
27-03-2009, 11:14
Jel moguce da ovaj nas sicusni sistem bude predak ogromnoj galaksiji?

cham3leon
27-03-2009, 11:19
?

Predak? A zašto? Pa nije cijela galaxija nastala od sunčevog sustava... Dapače, sunčev sustav je prilično daleko od središta. U Outer Rim-u kako bi rekli u Star Warsima :D

eddie2142
27-03-2009, 11:20
Jel moguce da ovaj nas sicusni sistem budeSpredak ogromnoj galaksiji?

futur, dakle jeli moguce da ce nas sicusni suncev sistem biti razvucen u galaksiju ili tako nesto?

Macolla
27-03-2009, 11:21
Trpajte zemlju u tegle tako se nece moc posve rasprsiti....

cham3leon
27-03-2009, 11:25
Jel moguce da ovaj nas sicusni sistem budeSpredak ogromnoj galaksiji?

futur, dakle jeli moguce da ce nas sicusni suncev sistem biti razvucen u galaksiju ili tako nesto?

Pa ne može, jer je u njemu ovoliko materijala koliko jest. Jedan sustav ne može činit galaksiju kad ga se rastegne... Može jedino poprimiti njezine dimenzije, a to znači da bismo imali isti sunčev sustav, samo što bi sunce bilo pun k daleko od nas, a godina bi trajala n puta više (dok se Zemlja okrene oko Sunca, jelte).

eddie2142
27-03-2009, 11:26
da, na to sam mislio

tnx ^^

Macolla
27-03-2009, 11:26
Najkasnije cemo morati umjetno replicirat nekakav Suncev sustav :D

hrčak
27-03-2009, 11:30
Sunce-umjetnjak :)

cham3leon
27-03-2009, 13:16
Najkasnije cemo morati umjetno replicirat nekakav Suncev sustav :D
Stvaranje materije iz ničega? Pa sretno ti bilo.

Feanor
27-03-2009, 13:20
Ma netreba nam materija dovoljno je energija xD.... Enikejs cuo jucer na predavanju iz astronomske jako znaimljivu cinjenicu, neznam koliko ste znali, ali nase sunce nece postat super nova nego neutronska zvijezda, znači neće biti velike eksplozije stvaranje male crne rupe privlačenje materije rasprsnutog sunca nazad i da onda bude ogromnija, svjetlija i toplija :(...

cham3leon
27-03-2009, 13:27
Ma netreba nam materija dovoljno je energija xD.... Enikejs cuo jucer na predavanju iz astronomske jako znaimljivu cinjenicu, neznam koliko ste znali, ali nase sunce nece postat super nova nego neutronska zvijezda, znači neće biti velike eksplozije stvaranje male crne rupe privlačenje materije rasprsnutog sunca nazad i da onda bude ogromnija, svjetlija i toplija :(...

Da, to je poznato. Supernove i Crne Rupe su rezervirane za velike, ali baš VELIKE zvijezde, a mi nemamo tu privilegiju :)

Inače, potvrđeno je da je materija povezana s energijom, tako da kao što materija nije uništiva, tako ni energija nije potrošiva, a proces fisije, pri čemu se atom raspada i gubi masu dok daje enormnu energiju, dokazuje da su materija i energija zapravo jedna stvar i da se nekako može pretvarati jedno u drugo O_o

Feanor
27-03-2009, 13:31
A crna rupa(mislim što se tiče energije i materije???? Ovaj ovo jako graniči s teorijama zavjere, dokazano je po ''godovima'' na planiniskim lancima da zemlja svakih 12 milijuna godina izgori, ali ono pretvori se u pepeo... E navodno teorija ide da sunce ima svoju zvijezdu blizanca po kojoj kruži u jakoj dugačkoj ali uskoj eliptičnoj putanji i kada njih dvoje dođu na najblizu točku, zajedno sprže zemlju....Kaze ovaj profesor da je za neko takvo redovno i/ili konstantno događanje na zemlji moguće naći jedino astronomsko objašnjenje a to je zasad jedina teorija....

cham3leon
27-03-2009, 13:35
Prvi put čujem. Ne kužim kako astronomi onda nisu već zabilježili tu zvijezdu i njezino kretanje? Možda su takav događaj Maye predvidjeli za 2012.? Kažu da će onda sunčev sustav doći u ravninu sa galaktičkim "diskom"...

Feanor
27-03-2009, 13:41
Prvi put čujem. Ne kužim kako astronomi onda nisu već zabilježili tu zvijezdu i njezino kretanje? Možda su takav događaj Maye predvidjeli za 2012.? Kažu da će onda sunčev sustav doći u ravninu sa galaktičkim "diskom"...

Navodno smo sad tek na polovici puta, još nekih pet milijuna godina nam fali....ALi zamisli mogucnosti ako zemlja zivi 12 milijuna godina znači da je totalno normalno da su se prije svakog izgaranja na zemlji se razvili ''ljudi'', isto kao što smo se mi razvili nakon zadnjeg jelte...Mozda svemirci nisu svemirci, vec zadnja rasa sa zemlje koja je uspjela pobjeć jer se dovoljno bila razvila ili ko zna što...Otvara masu mogućnosti jelte...

eddie2142
27-03-2009, 13:43
Navodno smo sad tek na polovici puta, još nekih pet milijuna godina nam fali....ALi zamisli mogucnosti ako zemlja zivi 12 milijuna godina znači da je totalno normalno da su se prije svakog izgaranja na zemlji se razvili ''ljudi'', isto kao što smo se mi razvili nakon zadnjeg jelte...Mozda svemirci nisu svemirci, vec zadnja rasa sa zemlje koja je uspjela pobjeć jer se dovoljno bila razvila ili ko zna što...Otvara masu mogućnosti jelte...

i ja sam se toga sjetio :wink: , ali sta ce nam uopce 5 milijuna godina kada ova nasa civilizacija traje tek majusnih 5 tisuca godina

Nodakim
27-03-2009, 13:46
Prvi put čujem. Ne kužim kako astronomi onda nisu već zabilježili tu zvijezdu i njezino kretanje? Možda su takav događaj Maye predvidjeli za 2012.? Kažu da će onda sunčev sustav doći u ravninu sa galaktičkim "diskom"...


Koliko ja znam(a to je prilično ograničeno),Maje nisu predviđale,nego je njihov zadnji dan u kalendaru navodno 21.12.2012. .
Čudno da nije nitko pomislio kako je nemoguće da idi do beskonačnosti pisati,morao je biti kraj,zadnji dan,gdje bi završili s time zatada i onda kasnije nastavili pisati.
Ne?

cham3leon
27-03-2009, 13:50
Misliš valjda 21. 12. 2012.?

Možda su zaista tu stali tako bezveze, ali zaista će se taj dan sunčev sustav poravnati sa sredinom galaksije, a Maye su bili nevjerojatni astronomi, tako da se mora uzeti u obzir da je taj datum vjerojatno imao posebno značenje za njih.

Hellboy
27-03-2009, 13:55
Prva stvar koju ću 22.12.2012. napraviti će biti poslati masovni hate mail zagovarateljima te mutave teorije. Nema apsolutno nikakvog razloga da Zemlja i/ili čovječanstvo nestanu tad. Isto su govorili i za 2000. godinu, pa za 6.6.2006. Idioti.

Nodakim
27-03-2009, 13:56
Misliš valjda 21. 12. 2012.?

Možda su zaista tu stali tako bezveze, ali zaista će se taj dan sunčev sustav poravnati sa sredinom galaksije, a Maye su bili nevjerojatni astronomi, tako da se mora uzeti u obzir da je taj datum vjerojatno imao posebno značenje za njih.


Typo.
Ovo s poravnjanem nisam znao,ni ne razumijem.

cham3leon
27-03-2009, 14:01
Prva stvar koju ću 22.12.2012. napraviti će biti poslati masovni hate mail zagovarateljima te mutave teorije. Nema apsolutno nikakvog razloga da Zemlja i/ili čovječanstvo nestanu tad. Isto su govorili i za 2000. godinu, pa za 6.6.2006. Idioti.
Nikad se ne zna...

Ulsar
27-03-2009, 14:13
svi su čuli za film pješčani planet dina e pa dragi moji koji neznaju imate i tu knjigu tj. cili serijal knjiga pa početak serijala bi bilo lipo da pročitate jer bi se i nama moglo desit isto ka šta je i pisac napisa
preporučujen pročitat a i programeri bi se tribali pozabavit i napravit serijal igara po njoj
a da to nebude ka i stari rts seek and destroy

Hellboy
27-03-2009, 14:26
Dina? Nikad čuo. Jel to ono kad oni likovi budu na onom planetu pa ih nekakvi veliki crvi jedu dok pokušavaju iskopati Vegetu?
BTW znam što je Dina, da ne bude zabune...

Insert
27-03-2009, 14:27
svi su čuli za film pješčani planet dina e pa dragi moji koji neznaju imate i tu knjigu tj. cili serijal knjiga pa početak serijala bi bilo lipo da pročitate jer bi se i nama moglo desit isto ka šta je i pisac napisa
preporučujen pročitat a i programeri bi se tribali pozabavit i napravit serijal igara po njoj
a da to nebude ka i stari rts seek and destroy


:pray: :pray: :rotfl:

Ulsar
27-03-2009, 14:31
jea men ti crvi su ti povezani sa vegeton di ima crva ima i vegete
dok se kasnije jedna rasa tj frakcija ljudi koji su malo mutirali nisu sitili zarobit višticu i u kroz nju dobit bolju i jaču vegetu

Hellboy
27-03-2009, 14:35
A ti naravno ne znaš da sam obožavatelj lika i djela gospodina Herberta.

Feanor
27-03-2009, 14:35
@ Ulsar:Znači ti misliš da se naša rasa(ljudi jelte) za 100 ili 1000 godina neće boriti za vodu, zrak, naftu nego vjerovali ili ne Vegetu...uf jebote al ce podravka profitirat...

Ulsar
27-03-2009, 14:41
ja san sebi odredia skupit pare za dionice vegete po mom proračunu vlasnik jedne dionice moći će posjedovat 1 veći ili 2 manja planeta
nego neznan za vas al ja san sebi već vidia par dobri mista na marsu di bi moga dignit kolibu
za početak jer vegeta neće još tako brzo biti jedini izvor života

bananac
27-03-2009, 15:06
meni se cini da si se ti nasmrkao te vegete

Ulsar
27-03-2009, 16:04
vegeta je izvor života a sve nas je stvoria đuro gavrilović

cham3leon
27-03-2009, 16:33
svi su čuli za film pješčani planet dina e pa dragi moji koji neznaju imate i tu knjigu tj. cili serijal knjiga pa početak serijala bi bilo lipo da pročitate jer bi se i nama moglo desit isto ka šta je i pisac napisa
preporučujen pročitat a i programeri bi se tribali pozabavit i napravit serijal igara po njoj
a da to nebude ka i stari rts seek and destroy

:rotfl: Na čemu si ti?

Kolika je šansa da na forumu na kojem je pola populacije geekovi nađeš nekoga tko nije bar čuo za Dinu? :D

U topicu Što trenutno čitate je valjda pola threada otišlo na diskusije o Dini i veličanje iste...

Insert
27-03-2009, 18:17
upravo sam mu to pokusao rec onim smajlovima

hrčak
27-03-2009, 22:42
svi su čuli za film pješčani planet dina e pa dragi moji koji neznaju imate i tu knjigu tj. cili serijal knjiga pa početak serijala bi bilo lipo da pročitate jer bi se i nama moglo desit isto ka šta je i pisac napisa
preporučujen pročitat a i programeri bi se tribali pozabavit i napravit serijal igara po njoj
a da to nebude ka i stari rts seek and destroy

:rotfl: Na čemu si ti?

Kolika je šansa da na forumu na kojem je pola populacije geekovi nađeš nekoga tko nije bar čuo za Dinu? :D

U topicu Što trenutno čitate je valjda pola threada otišlo na diskusije o Dini i veličanje iste...

Ja njet čuti za dina.

Hellboy
27-03-2009, 22:47
Dune serijal by Frank Herbert? Jedno od najboljih SF djela IKAD? Vrelo iz kojeg su Star Wars i Warhammer 40k posudili brdo stvari? Propustio si ogroman dio literature i filmova/miniserija.

cham3leon
27-03-2009, 22:49
Kako se usuđuješ ne čuti za Dinu??!?

Read. Now. http://en.wikipedia.org/wiki/Dune_(novel)

Macolla
27-03-2009, 23:06
Ima li igdje na netu pdf verzija Dune jer mi se neide bas sad u knjizaru....

Hellboy
27-03-2009, 23:10
Mislim da postoji, no vjeruj mi, nemoj si tako uništiti to remek djelo. Dune se mora čitati u naslonjaču uz kekse i kakao. To je jedini način. Ništa drugo nije prihvatljivo. E-booksi uništavaju užitak čitanja.

Arbiter of Change
27-03-2009, 23:10
Piratija, don't.
OT, don't.

Macolla
27-03-2009, 23:12
Soz zna se i meni omaknuti... :)

cham3leon
27-03-2009, 23:35
Mislim da postoji, no vjeruj mi, nemoj si tako uništiti to remek djelo. Dune se mora čitati u naslonjaču uz kekse i kakao. To je jedini način. Ništa drugo nije prihvatljivo. E-booksi uništavaju užitak čitanja.

Tako je :pray:

I uz lagani zvuk valova po mogućnosti, ali ništa preglasno, tako da u sebi možeš imitirati zvukove ornyja i Šai Huluda dok jurca pijeskom :D

Sonic_Moronic
27-03-2009, 23:35
Mislim da postoji, no vjeruj mi, nemoj si tako uništiti to remek djelo. Dune se mora čitati u naslonjaču uz kekse i kavu. To je jedini način. Ništa drugo nije prihvatljivo. E-booksi uništavaju užitak čitanja.

Ispravljeno. :oops:

Hellboy
27-03-2009, 23:43
Nah, kad budeš u naslonjaču po zimi kraj kamina čitao Gospodara Prstenova uz kekse i kakao, vidjet ćeš kako je prefino kad zaspeš sa knjigom u rukama kraj fine vatre. Nakon toga jednostavno repliciraš situaciju sa svim knjigama koje čovjek mora pročitati prije nego li ode na vječna lovišta. :D
A i ne volim kavu. Previše me nabrije pa se ne mogu skoncetrirati na knjigu. Onda bih najradije išao trčati u nepoznatom smjeru.

Macolla
28-03-2009, 00:16
Vec sam na slican nacin procitao sve 3 knjige Gospodara Prstenova... :D

FaTaL_mRkvA
28-03-2009, 09:12
:shock:
A možda se na nebu pojavi asteroid koji ide na Zemlju, ekipa ode gore u brodu zvanom Mesija, stave nuklearke u središte, ali eksplozija ne uspije i asteroid i dalje putuje prema zemlji.. Onda ga gađaju raketama i to ne uspije...Svi se već pripreme za smrt a neki su u skloništima.... A onda se ekipa koja je još u Mesiji sjeti da imaju još 4 nuklearke i zalete se s tim u asteroid i od njega ne ostane ništa veće od aktovke?
:shock:

Hellboy
28-03-2009, 09:14
Nisi trebao gledati onaj film sinoć.

eddie2142
28-03-2009, 11:11
Koji fiilm? Sta to ja neznam?

Hellboy
28-03-2009, 11:22
Žestoki udar. Morgan Freeman, Elijah Wood Tea Leoni i ostala ekipa.

Chappi
28-03-2009, 13:56
http://hr.wikipedia.org/wiki/99942_Apophis

Tako nešto slično su govorili da bi se trebalo dogodit 2036,ali nece.A i ako krene prema zemlji lago oni njega skrešu

Deadwalker
28-03-2009, 14:28
kad si vec spomenuo asteroide...Naime, ovakva intezivna pracenja asteroida i kometa su pocela kada se prije par godina jedan komet zabio u Jupiter i a njegova eksplozija u Jupiteru je bila gotovo velicine Zemlje. Od tada se Bijela kuca poprilicno zabrinula te su dali ogromne novce NASI-i kako bi se sva takva tijela intezivno otkrivala i pratila. Naime, sami kometi su puno opasniji od asteroida jer ih je zbog njihove brzine(krecu se 6x brze od brzine ispaljenog metka) ali i mase gotovo nemoguce zaustaviti a i predvidjeti njihovu putanju, posto dolaze iz samog ruba galaksije. Da se sada nađe jedan na putu Zemlje, malo toga bi se moglo napraviti. Trenutno, na ovom stupnju tehnologije, od asteroida se možemo braniti, ali od kometa ne.

Hmm, posto je ovaj topic postao ovako opcenit i zanimljiv, ako zele, mogu ga modovi preimenovat jednostavno u "Svemir" ili "Final frontier" :)

FaTaL_mRkvA
28-03-2009, 18:11
a šta ak dođe neki giant komet veći od sunca duplo i zabije se u sunce? ugasit će se svjetlo?

Arbiter of Change
28-03-2009, 18:21
a šta ak dođe neki giant komet veći od sunca duplo i zabije se u sunce? ugasit će se svjetlo?
A ono, što da sve krave na svijetu opale jedan istovremeno?
Ljudi pričaju o nekakvim više manje realnim stvarima, ili bar onima koje imaju nekakve osnove u poznatoj znanosti. Nekako mislim da bi primjetili takvu gromadinu.

FaTaL_mRkvA
28-03-2009, 18:37
pa da...i šta mu mogu? deset nuklearnih raketa na njega koda da krava prdne za zemlji...primjetili ili ne, isto bi bilo...

Insert
28-03-2009, 19:34
Nisi trebao gledati onaj film sinoć.

cekaj da pogleda misteriozne znakove veceras :D

Hellboy
28-03-2009, 19:48
Zbog tog filma imam naviku mokriti po grmovima ako nešto u istima šušne. Ipak su gadovi osjetljivi na vodu. :D

TheJack
28-03-2009, 21:09
kad si vec spomenuo asteroide...Naime, ovakva intezivna pracenja asteroida i kometa su pocela kada se prije par godina jedan komet zabio u Jupiter i a njegova eksplozija u Jupiteru je bila gotovo velicine Zemlje. Od tada se Bijela kuca poprilicno zabrinula te su dali ogromne novce NASI-i kako bi se sva takva tijela intezivno otkrivala i pratila. Naime, sami kometi su puno opasniji od asteroida jer ih je zbog njihove brzine(krecu se 6x brze od brzine ispaljenog metka) ali i mase gotovo nemoguce zaustaviti a i predvidjeti njihovu putanju, posto dolaze iz samog ruba galaksije. Da se sada nađe jedan na putu Zemlje, malo toga bi se moglo napraviti. Trenutno, na ovom stupnju tehnologije, od asteroida se možemo braniti, ali od kometa ne.

Hmm, posto je ovaj topic postao ovako opcenit i zanimljiv, ako zele, mogu ga modovi preimenovat jednostavno u "Svemir" ili "Final frontier" :)

viewtopic.php?f=9&t=27296&hilit=svemir (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=9&t=27296&hilit=svemir)
ja sam otvorio

ali neki drkadžije su se pravili pametni pa su spamali a administratori i moderatori ništa,mogli su i još mogu počistit spam ali neće jer sam ja temu otvorio

Insert
28-03-2009, 21:47
ok, a koliko accova imas?

TheJack
28-03-2009, 21:50
pa jednog,onaj mi je banan

Electromaster
30-03-2009, 13:36
pa da...i šta mu mogu? deset nuklearnih raketa na njega koda da krava prdne za zemlji...primjetili ili ne, isto bi bilo...
Umm, komet/ asteroid duplo veći od Sunca? Na čemu si ti? Takvo nešto ne može postojati... Bilo koje tijelo takve mase bilo bi gotovo nemoguće pomaknuti... Također, tijelo tolike mase bi postalo plinoviti div [planet], a potom zvijezda. U biti, da Jupiter ima veću masu [Zaboravio sam koliko veću :( ]Sdošlo bi do nuklearne reakcije unutar njega, i postao bi zvijezda...

Ulsar
30-03-2009, 14:00
gle ovo u svin scenarijima vanzemaljci su tu da nas unište i imaju uvik bolju tehnologiju ma da ajmo ovako ljudi se iskrcaju na neki x planet i tamo nas dočeka ratoborna horda vanzemaljaca koja se bori samo spužvama natopljenim vodom
više mi je muka da svi vanzemaljci imaju telekinetičke sposobnosti,neke šta ja znan neprobojne štiteve i dezintegratorske pištolje oružje za masovno uništenje oni ka da nemaju pametnijeg posla nego svi samo jurišaju na zemlju
a niko ne razmišlja da bi se ti isti štitevi mogli skinit emp-om koji je popratna pojava A- bombe

cham3leon
30-03-2009, 14:03
A mene zanima na koju foru mogu izvanzemaljci imat ruke i noge, te općenito humanoidno tijelo ako nisu sa Zemlje? Organizam ima bezbroj načina da se razvije tokom evolucije, kolika je šansa da se na dva potpuno nepovezana planeta razvije tako sličan organizam?

Ulsar
30-03-2009, 15:01
il neka budu nekakva želatinasta poutvrda masa sa jednom rukom koja strši s gornje strane i bacaju mulj na sve

Nodakim
30-03-2009, 18:17
Uvijek se nasmijem kada neki vjernik kao argument kaže "Da je Zemlja par stupnjeva prema negdje ili negdje nas ne bi bilo"
Naravno da nas nebi bilo,bili bi superinteligentni žuti Medvjedi koji žive u simbiozi s Ajkulama.
Mislim i dalje nema dokaza da sva živa bića moraju biti na osnovi ugljika,disati kisik i piti vodu.Čak suportno,otkriveni su ekstremofili,vrsta živih bića koja žive bez vode,bez kisika i mogu živjeti očito u najekstremnijim uvjetima.
Na nekim planetima je još otkrveno da se Metan "ponaša" slično Vodi na Zemlji.

Arbiter of Change
30-03-2009, 18:24
a niko ne razmišlja da bi se ti isti štitevi mogli skinit emp-om koji je popratna pojava A- bombe
A hebiga, tako i ti razmišljaš "kao svi" kad kažeš da se ti štitovi mogu skinuti EMP udarom. Sjeti se; EMP = Electromagnetic Pulse, a tko zna od strane čega ti "štitovi" mogu biti pogonjeni tako da nema nikakve garancije da bi EMP radio jer ti razmišljaš sa ljudskim znanjem i konceptima koje poznaješ, te se nadaš to uklopiti u potpuno strane koncepte i tehnologiju općenito koju bi vanzemaljci vjerojatno imali. Trivia time over.

eddie2142
30-03-2009, 18:41
erm, NOT!

tko kaze da alieni nemaju neku tehnologiju neovisnu o nasoj, a da nama ne cine stete

>: D

Deadwalker
30-03-2009, 18:47
Ajme, koja nagađanja...tako isto možemo nagađat da li su alieni uopće bica od "krvi i mesa" ili neka fotonska bica sa inteligencijom 100x vecom od nase :wink:

eddie2142
30-03-2009, 18:48
Arbiter je prvi poceo :oops:

cham3leon
30-03-2009, 19:33
Uvijek se nasmijem kada neki vjernik kao argument kaže "Da je Zemlja par stupnjeva prema negdje ili negdje nas ne bi bilo"
Naravno da nas nebi bilo,bili bi superinteligentni žuti Medvjedi koji žive u simbiozi s Ajkulama.
Mislim i dalje nema dokaza da sva živa bića moraju biti na osnovi ugljika,disati kisik i piti vodu.Čak suportno,otkriveni su ekstremofili,vrsta živih bića koja žive bez vode,bez kisika i mogu živjeti očito u najekstremnijim uvjetima.
Na nekim planetima je još otkrveno da se Metan "ponaša" slično Vodi na Zemlji.

Zašto si takav flejmer da moraš započeti religijski offtopic? Ko da ti je to glavni cilj u svakom threadu.
Pa ja sam baš rekao da je teško moguće da će elijeni biti humanoidi, poznata je teorija o životu baziranom na nekom drugom kemijskom elementu, i sasvim se slažem, ne znam u čemu je problem.

Arbiter of Change
30-03-2009, 19:38
erm, NOT!
tko kaze da alieni nemaju neku tehnologiju neovisnu o nasoj, a da nama ne cine stete
Tko definitivno kaže da imaju? Ja samo dajem drugo mišljenje kojim ukazujem na Ulsarov previd. :)

Nodakim
30-03-2009, 19:45
Uvijek se nasmijem kada neki vjernik kao argument kaže "Da je Zemlja par stupnjeva prema negdje ili negdje nas ne bi bilo"
Naravno da nas nebi bilo,bili bi superinteligentni žuti Medvjedi koji žive u simbiozi s Ajkulama.
Mislim i dalje nema dokaza da sva živa bića moraju biti na osnovi ugljika,disati kisik i piti vodu.Čak suportno,otkriveni su ekstremofili,vrsta živih bića koja žive bez vode,bez kisika i mogu živjeti očito u najekstremnijim uvjetima.
Na nekim planetima je još otkrveno da se Metan "ponaša" slično Vodi na Zemlji.

Zašto si takav flejmer da moraš započeti religijski offtopic? Ko da ti je to glavni cilj u svakom threadu.
Pa ja sam baš rekao da je teško moguće da će elijeni biti humanoidi, poznata je teorija o životu baziranom na nekom drugom kemijskom elementu, i sasvim se slažem, ne znam u čemu je problem.


Nisam te htio flejmati,rasprava vam je bilo o tome,samo sam istaknuo retardaciju nekih...

Constantine
30-03-2009, 20:04
Uvijek se nasmijem kada neki vjernik kao argument kaže "Da je Zemlja par stupnjeva prema negdje ili negdje nas ne bi bilo"
Naravno da nas nebi bilo,bili bi superinteligentni žuti Medvjedi koji žive u simbiozi s Ajkulama.
Mislim i dalje nema dokaza da sva živa bića moraju biti na osnovi ugljika,disati kisik i piti vodu.Čak suportno,otkriveni su ekstremofili,vrsta živih bića koja žive bez vode,bez kisika i mogu živjeti očito u najekstremnijim uvjetima.
Na nekim planetima je još otkrveno da se Metan "ponaša" slično Vodi na Zemlji.
Da,ima kao neki ekstremofil koji moze prezivjet na dnu oceana pod ogromnim tlakom,radijaciju puno vecu od one koju oslobodi A bomba bacena na Hirošimu,moze zaustavit metabolizam i "spavat" 30-tak godina i oživjet zahvaljujući jednoj kapljici vode i preživjet u svemiru,barem tako NG tvrdi.Inace,ova recenica na pocetku posta,3 vjeroucitelja su mi to rekli do sad :(
@chamel3on-možda zato što je to jedan od najpraktičnijih načina kretanja kopnom?

Hellboy
30-03-2009, 20:11
Hodanje u humanoidnom obliku je sve samo ne praktično i učinkovito. Stvaraš velik otpor, trošiš puno energije, stabilnost ti nije najveća vrlina. Naši davni preci su počeli hodati na zadnjim nogama da bi u visokoj travi lakše vidjeli grabežljivce u istoj te im je to ostalo u navici. Lošoj navici. Bilo bi ljepše da su budale razvile krila. Bar bih guštao u oblacima.

Constantine
30-03-2009, 20:12
Ah da,na krila sam zaboravio.Ali svejedno bi ja radije hodao nego gmizao.

cham3leon
30-03-2009, 21:16
Nisam te htio flejmati,rasprava vam je bilo o tome,samo sam istaknuo retardaciju nekih...

Ali ti neki su uvijek vjernici. Koji si ti paranoik. Vjernici su ti krivi za sve. Od vanzemaljaca do zatvaranja trgovina nedjeljom.


Hodanje u humanoidnom obliku je sve samo ne praktično i učinkovito. Stvaraš velik otpor, trošiš puno energije, stabilnost ti nije najveća vrlina. Naši davni preci su počeli hodati na zadnjim nogama da bi u visokoj travi lakše vidjeli grabežljivce u istoj te im je to ostalo u navici. Lošoj navici. Bilo bi ljepše da su budale razvile krila. Bar bih guštao u oblacima.

Humanoidi ne hodaju, imaju aute :P
Budući da je teško naći planet identičan Zemlji, teško će biti naći i iste oblike kretanja. Šta ja znam, možda su neki elijeni sa smrznutih planeta razvili klizaljke... Oo

Hellboy
30-03-2009, 21:22
God damn, to bi ownalo. Imati klizaljke i gusjenice. :D