PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kolonizacija svemira



Stranica : 1 [2]

cham3leon
30-03-2009, 21:24
S time da bi ta gamad vjerojatno onda imala noge potpuno prilagođene klizanju i postizala brzine od cca 80 kph naviše. Predator nad predatorima. Iščupa ti glavu milisekundu prije nego što ga primjetiš. Ou jea.

Nodakim
30-03-2009, 21:28
Nisam te htio flejmati,rasprava vam je bilo o tome,samo sam istaknuo retardaciju nekih...

Ali ti neki su uvijek vjernici. Koji si ti paranoik. Vjernici su ti krivi za sve. Od vanzemaljaca do zatvaranja trgovina nedjeljom.




Ali ne onak,prvi mi padnu na pamet...
Malo previše se roflam na VenomfangX chanell.I da,tu rečenicu sam od tamo pokupio.Ako ti je lakše zamisli da sam napisao VenomfangX.I njegovih 5 miljiuna subsa.

:(

@Constantine
Odjebi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Extremophile
http://serc.carleton.edu/microbelife/ex ... hiles.html (http://serc.carleton.edu/microbelife/extreme/extremophiles.html)

Kranje si neobrazovan,radijaciju ti može npr. preživjeti žohar.

I da jebemti ne kužim da li si bio sakrastičan,malo mi je teško vjerovati da si tako glup,ali s druge strane nikada nisi bio bistar.
:)

LorlonWarrior
31-03-2009, 02:20
Evo pogledo sam neki dokumentarac baš sa sličnom ovom temom i zaključio samo jedno: Ne, ljudi neće nikad nastanit druge planete. Na svakom postoji neka mana... Ima ih jako puno koji su blizu po sličnosti s uvjetima na Zemlji, ali kao što rekoh, uvijek ima neka sitna mana o kojoj ovisi održavanje života... (Ovo se odnosi na satelite i planete iz Solarnog Sistema)

Hellboy
31-03-2009, 07:14
Dovoljno je da je sličan Zemlji i da podržava život. Nikakav problem ga ne bi bilo malo doraditi po potrebi. Cuz, Zemlja je ispala tako kako je ispala i oblikovala je našu evoluciju. Ljudi će se prilagoditi nekom drugom planetu, no u isto vrijeme će ga i sami prilagoditi sebi.

McPingvin_v2.0
31-03-2009, 07:29
Ne, ljudi neće nikad nastanit druge planete. Na svakom postoji neka mana...
Not true.

Mars: mana?
Nedostatak ugljičnog dioksida da se stvori efekt staklenika kako bi se planet ugrijao.
Riješenje: postavljanje biločega što proizvodi velike količine CO2 kako bi zagrijalo planet koji će onda sam početi otpuštati CO2 koji je smrznut u njegovoj zemlji.

Tehnički, to je jedini planet koji je u našem sustavu naseljiv, barem u bližoj budućnosti. Merkur i Venera su prevrući, Jupiter je "malo" preolujan i plinovit, Saturn samo preplinovit, a Uran i Neptun su prehladni. Gosh, we're out of planets :)

Hellboy
31-03-2009, 07:35
Imamo satelite. :D

Besides, nakon toliko vremena tijekom kojeg je Pluton bio planet, za mene je još uvijek počasni član. :D

FaTaL_mRkvA
31-03-2009, 08:22
na neptunu pušu vjetrovi mislim da je 1200km/s ili km/h ili neznam ni sam više al su prebrzi :shock:

Deadwalker
31-03-2009, 08:28
a ono, planete i mjesece koji se mogu kolonizirati, cemo vjerojatno kolonizirati, a koje ne možemo cemo vjerojatno samo u orbitama slozit svemirske postaje... :wink:

Ulsar
31-03-2009, 10:31
zašto sve otmice uključuju analne sonde(dokazano u south parku) ma ti vražiji vanzemaljci su svi pederi il su ih izmislili pederi

Hellboy
31-03-2009, 10:37
Analno sondiranje je najefikasniji način da dođeš do podataka o unutarnjoj građi nekog organizma. Samo mu gurneš podmornicu u čmar i vidiš kako izgleda iznutra.

Deadwalker
31-03-2009, 10:38
sta mediji cine ljudima :( ...naime, zbog americkih filmova, serija i dokumentaraca C-kategorije su ljudi stekli dojam da nas nekakvi mali-zeleni alieni redovito otimaju i rade razne(pretezitom spolne) pokuse na nama. A ljudi koji su ih "kao vidli i snimili" su zapravo samo htjeli nesto vidjet te im je mozak onda "iz nicega" napravio nesto slicno letjeleci. A oni koji su bili "kao oteti" su željni samo medijske paznje nista vista. Daj vise shvatite, ako uopce postoje vanzemaljci to znaju samo određeni ljudi u americkom vojnom vrhu i ta tajna ima ima veci status od TOP SECRET.

Ulsar
31-03-2009, 10:39
onda bi to značilo ako se mi na zemlji umrežavamo vanzemaljci se učmaravaju il nešto slično tome?? :shock: :o

ssalG
31-03-2009, 10:41
Čak i da ljudi nekim čudom uspiju prilagoditi klimu, floru i faunu nekog drugog planeta/mjeseca opet ostaje problem gravitacije.
Ljudsko tijelo je napavljeno da funkcionira u gravitaciji kakva je na Zemlji, odmicanje od takve gravitacije rezultira velikim problemima.

Hellboy
31-03-2009, 10:47
Ako su mogli stvoriti GMO djevojčicu koja nikad neće oboljeti od raka dojke, sigurno će moći genetski modificirati ljudoide da im drukčija gravitacija odgovara.

ssalG
31-03-2009, 10:54
A kojeg će mi kurca onda i svemirski brodovi i kolonizacija drugih planeta ako cijeli život moram ostati na jednome?

Ulsar
31-03-2009, 10:58
blago mamino pa ako već izumimo tehnologiju kojom ćemo kolonizirat cili svemir onda ćemo valjda smislit nešto i za održavanje umjetne gravitacije ko ne razumi neka pogleda bilo koju epizodu star trek-a
:killyou:

Deadwalker
31-03-2009, 11:00
Čak i da ljudi nekim čudom uspiju prilagoditi klimu, floru i faunu nekog drugog planeta/mjeseca opet ostaje problem gravitacije.
Ljudsko tijelo je napavljeno da funkcionira u gravitaciji kakva je na Zemlji, odmicanje od takve gravitacije rezultira velikim problemima.

istina, to je problem, al je covjek poznat po tome da je uvijek sposoban se adaptirati u novoj okolini. Znanstvenici koji pripremaju put covjeka na Mars su itekako svijesni toga i ljudi koji ce ici tamo ce biti trenirani i pripremani za takve uvjete, to je sigurno. Za takve puteve se nista ne prepusta slucaju... :wink:

McPingvin_v2.0
31-03-2009, 11:02
Čak i da ljudi nekim čudom uspiju prilagoditi klimu, floru i faunu nekog drugog planeta/mjeseca opet ostaje problem gravitacije.
Ljudsko tijelo je napavljeno da funkcionira u gravitaciji kakva je na Zemlji, odmicanje od takve gravitacije rezultira velikim problemima.
Uf, istina, i to je ogroman problem. Kralježnica se ne razvije dobro u majčinoj utrobi ako gravitacija nije kao na zemlji :)

ssalG
31-03-2009, 12:21
blago mamino pa ako već izumimo tehnologiju kojom ćemo kolonizirat cili svemir onda ćemo valjda smislit nešto i za održavanje umjetne gravitacije ko ne razumi neka pogleda bilo koju epizodu star trek-a
:killyou:

Teorije kako napraviti umjetnu gravitaciju u svemirskog brodu već postoje, no teško da bi se bilo koja mogla primjeniti na planetarnoj razini.
Da ne spominjem koliko bi takva promjena gravitacije utjecala na sami planet/mjesec, urušavanje djelova površine, mjenjanje orbite planeta/mjeseca, privlačenje nepoženjnih objekata (mjeseci, kometi, meteori, uglavnom ništa veliko)...itd. i slične stvari koje se događaju kada čovjek gura nos gdje mu nije mjesto.


istina, to je problem, al je covjek poznat po tome da je uvijek sposoban se adaptirati u novoj okolini. Znanstvenici koji pripremaju put covjeka na Mars su itekako svijesni toga i ljudi koji ce ici tamo ce biti trenirani i pripremani za takve uvjete, to je sigurno. Za takve puteve se nista ne prepusta slucaju... :wink:

Od jednostaničnog organizma koji je bio prvi život na zemlji pa bića kakav je čovjek danas je prošlo 3.7 biliona godina, i sve to vrijeme se čovjek prilagođavao životu na Zemlji, tako da nije čudo da mu se relativno lako prilagoditi skoro svakoj klimi na Zemlji, no svemir je sasvim druga stvar.
Znaš kako znanstvenici pripremaju astronaute za put u svemir?
Stavljaju sprave za vježbanje u shuttle tako da im astronauti ne bi invalidi kada se vrate iz svemira, a čak i uz te pažljivo osmišljene sprave moraju proći rehabilitaciju kada se vrate na Zemlju.

Ulsar
31-03-2009, 12:26
teoretski al ako bi mogli primjenit na brodu vjerovatno bi to i prilagodili planetu
lakše je prilagodit tehnologiju nego opet čekat miljun godina da se privikne organizam jer kolonizacija bi bila nepotrebna koliko znan ljudi najduže žive oko 100 god

Deadwalker
31-03-2009, 12:48
istina, to je problem, al je covjek poznat po tome da je uvijek sposoban se adaptirati u novoj okolini. Znanstvenici koji pripremaju put covjeka na Mars su itekako svijesni toga i ljudi koji ce ici tamo ce biti trenirani i pripremani za takve uvjete, to je sigurno. Za takve puteve se nista ne prepusta slucaju... :wink:

Od jednostaničnog organizma koji je bio prvi život na zemlji pa bića kakav je čovjek danas je prošlo 3.7 biliona godina, i sve to vrijeme se čovjek prilagođavao životu na Zemlji, tako da nije čudo da mu se relativno lako prilagoditi skoro svakoj klimi na Zemlji, no svemir je sasvim druga stvar.
Znaš kako znanstvenici pripremaju astronaute za put u svemir?
Stavljaju sprave za vježbanje u shuttle tako da im astronauti ne bi invalidi kada se vrate iz svemira, a čak i uz te pažljivo osmišljene sprave moraju proći rehabilitaciju kada se vrate na Zemlju.

da znam kako ih pripremaju, zato bas i kazem. Prvi astronauti koji ce stupiti nogom na drugi planet ce biti vraski pripremljeni jer se kod takvih ekspedicija kalkulira na sve zive uvjete koji jesu i koji se mogu desiti. A kad se vrate, normalno da ce im trebati vremena da se rehabilitiraju, al ono, sumnjam da ce im to biti problem jer kada i ako se vrate s Marsa na Zemlju, uci ce sigurno u povijest, a mislim da je radi takve stvari vrijedno pretrpljeti sve nedace :wink:

ssalG
31-03-2009, 13:21
teoretski al ako bi mogli primjenit na brodu vjerovatno bi to i prilagodili planetu
lakše je prilagodit tehnologiju nego opet čekat miljun godina da se privikne organizam jer kolonizacija bi bila nepotrebna koliko znan ljudi najduže žive oko 100 god

Ne bi mogli to ni teoretski primjeniti na planetu, čak i da imamo tehnologiju sposobnu primjeniti bilo koju od tih teorija na planetu, primjena svake od tih teorija bi završila uništenjem planeta.
No čak i da smislimo novu teoriju i izmislimo tehnologiju kojoj ćemo je primjeniti te odbacimo sve probleme koji bi nastali da promjenimo gravitaciju planetu ili mjesecu, jesi li ti svjestan koliku bi količinu materije i energije takav projekt zahtjevao?


da znam kako ih pripremaju, zato bas i kazem. Prvi astronauti koji ce stupiti nogom na drugi planet ce biti vraski pripremljeni jer se kod takvih ekspedicija kalkulira na sve zive uvjete koji jesu i koji se mogu desiti. A kad se vrate, normalno da ce im trebati vremena da se rehabilitiraju, al ono, sumnjam da ce im to biti problem jer kada i ako se vrate s Marsa na Zemlju, uci ce sigurno u povijest, a mislim da je radi takve stvari vrijedno pretrpljeti sve nedace

Krivo smo se razumjeli, nisam ja rekao da ljudi nisi sposobni otići na drugi planet, ja tvrdim da ljudi vrlo vjerovatno nisu sposobni ostati na drugom planetu.

Deadwalker
31-03-2009, 13:26
Krivo smo se razumjeli, nisam ja rekao da ljudi nisi sposobni otići na drugi planet, ja tvrdim da ljudi vrlo vjerovatno nisu sposobni ostati na drugom planetu.

sada na pocetku tog, nazovimo to, procesa, ne nisu u stanju, al u buducnosti ce vjerojatno biti drugacije

Ulsar
31-03-2009, 13:36
ubijaš me čovče
I have lost the match!!

cham3leon
31-03-2009, 14:37
Zaista, svaki planet ima neke mušice, a toliko je puno različitih faktora bitno za život ljudi. Teraformiranje, tj. bilo kakav oblik geoinženjeringa je ogroman i dugotrajan pothvat, ali je vjerojatno moguć. Što se gravitacije tiče, ne mislim da bi manja promjena gravitacije uzrokovala neke bitne promjene. Jedino što je sigurno jest da bi čovjek dosta oslabio i bilo bi mu teško vratiti se na Zemlju (pričam o gravitaciji manjoj od Zemljine, npr. Mars).

Inače, Hellboy, taj Stanfordov torus je malo retardirana stvar. Jest da bi dobro simulirao gravitaciju, ali malo je nepraktičan, a i ljudi bi morali živjeti u jednoj uskoj traci na obodu. Dao sam si malo razmišljanja o malo boljoj alternativi. Ako uzmemo sličan objekt, samo sfernog oblika koji rotira istovremeno oko dvije međusobno okomite osi, bi li to bilo bolje? Odnosno, da li bi takav objekt imao istu jačinu gravitacije na svim dijelovima unutarnje površine? Mindfukk!!!

Hellboy
31-03-2009, 14:56
Nekakva verzija žiroskopa?

cham3leon
31-03-2009, 14:59
Ne nužno. Jedno tijelo koje bi se nalazilo negdje u svemiru, samo mu treba dat rotaciju na dvije osi odjednom. Mislim da bi bilo bolje od S. torusa, jer bi na raspolaganju imao cijelu unutarnju površinu sfere na kojoj bi gravitacija na svim mjestima trebala biti približno ista.

LorlonWarrior
31-03-2009, 15:29
Ne, ljudi neće nikad nastanit druge planete. Na svakom postoji neka mana...

Riješenje: postavljanje biločega što proizvodi velike količine CO2 kako bi zagrijalo planet koji će onda sam početi otpuštati CO2 koji je smrznut u njegovoj zemlji.


A doro treba to i ostavit tamo :D

Vidiš da čovjek još nije kročio na Mars :(

EDIT: A mogu i te letjelice ostavit to nešta, al ono jbte - nije Mars velik ko Zagreb da će to za 10 minuta bit gotov proces... To bi onda trebalo pun k vremena da se to završi

Hellboy
31-03-2009, 15:33
Nitko nije ni rekao da će biti brzo. Teraformiranje bi bilo proces koji bi trajao desetljećima, možda i stoljećima.

FaTaL_mRkvA
31-03-2009, 18:02
ja bi se prijavio za astronauta i prvi kročio na mars
jel to moguće

cham3leon
31-03-2009, 18:16
Ako ti se tako žuri, siguran sam da bismo ti ja i Hell mogli sklepat neku improviziranu raketu^^

Hellboy
31-03-2009, 18:20
Nema potrebe. Nek se najede graha koji će služiti kao afterburner kad ga lansiramo iz katapulta.

FaTaL_mRkvA
31-03-2009, 21:10
Nema potrebe. Nek se najede graha koji će služiti kao afterburner kad ga lansiramo iz katapulta.
done
a sad me lansirajte :D

Chappi
31-03-2009, 21:45
Postoji bolja metoda!Staviš glavu među koljena,a ja te nabijem a ti letiš,letiš,letiš i letiš :)

ssalG
01-04-2009, 00:45
Što se gravitacije tiče, ne mislim da bi manja promjena gravitacije uzrokovala neke bitne promjene. Jedino što je sigurno jest da bi čovjek dosta oslabio i bilo bi mu teško vratiti se na Zemlju (pričam o gravitaciji manjoj od Zemljine, npr. Mars).

Pitanje je koliko će normalni ljudi onda planeta u stvarnosti ikada moći naseliti, jer nekako sumnjam da ima baš puno planeta pogodnih za koloniziranje i teraformiranje koji imaju gravitaciju sličnu Zemljinoj.
A još uvijek je pitanje kakve će efekte i manja promjena gravitacije imati na ljude koji bi joj bili dugotrajno izloženi.
Sve što sada znamo o efektima slabije gravitacije na ljudsko tijelo dolazi od astronauta koji su joj bili relativno kratko izloženi.

teh_zoh
01-04-2009, 02:50
kada se pojavi pljesan na nečemu ta pljesan iscrpi sve resurse koje treba i onda umire ili se proširuje na druge stvari , ovisno o situaciji ,
tako i sa čovjekom , ako čovjek ne nađe način da se proširi on će iscrpiti sve resurse sa zemlje i izumrjeti , možda ne svi ljudi , ali velika večina ,

i sad je u meni dvojba

dali da se nadam da čovjek nađe način da se proširi zbog same ljudske vrste , ipak sam i sam čovjek ,
a opet ljudi mi se na neki način gade i nevidim kako je moguće da će se to promjeniti i zato samo iščekujem i nadam se kada će sve s ljudima biti gotovo.....

FaTaL_mRkvA
01-04-2009, 08:05
Postoji bolja metoda!Staviš glavu među koljena,a ja te nabijem a ti letiš,letiš,letiš i letiš :)
da me nabiješ ti bi letio, vjeruj mi :D


Ajd oćemo skupit neku ekipu, pa mene lansirate i ja prvi stupim na mars i pokupim svu slavu? Any volunteers?

LorlonWarrior
01-04-2009, 08:28
Ajd oćemo skupit neku ekipu, pa mene lansirate i ja prvi stupim na mars i pokupim svu slavu? Any volunteers?

I da i 6 sekundi nakon lansiranja bi izgorio ko kokoška u mikrovalnoj od Sunčeva zračenja :thumbs2:

I znam da se sprdaš al ono... Nije baš tolko sprdljivo... Bar ne meni u 9 i po ujutro u školi :D

FaTaL_mRkvA
01-04-2009, 08:31
Oh noes.
Sad ću bit u depri cijeli dan. A bio sam toliko uvjeren da ću prvi kročit na Crveni planet. :(

sry na OT

Hellboy
01-04-2009, 08:54
Tko zna, možda i budeš prvi čovjek tamo. Lolron se javio za ODST snage. Ima iskustva.

Deadwalker
01-04-2009, 10:21
Što se gravitacije tiče, ne mislim da bi manja promjena gravitacije uzrokovala neke bitne promjene. Jedino što je sigurno jest da bi čovjek dosta oslabio i bilo bi mu teško vratiti se na Zemlju (pričam o gravitaciji manjoj od Zemljine, npr. Mars).

Pitanje je koliko će normalni ljudi onda planeta u stvarnosti ikada moći naseliti, jer nekako sumnjam da ima baš puno planeta pogodnih za koloniziranje i teraformiranje koji imaju gravitaciju sličnu Zemljinoj.
A još uvijek je pitanje kakve će efekte i manja promjena gravitacije imati na ljude koji bi joj bili dugotrajno izloženi.
Sve što sada znamo o efektima slabije gravitacije na ljudsko tijelo dolazi od astronauta koji su joj bili relativno kratko izloženi.

oslabljena gravitacija steti prvenstveno misicima, ali onda i kostima. Naime, u zatvorenom prostorima ce se moci simulirati zemljina gravitacija, I guess, pa to onda u pocetku nebi trebao biti problem. A ako ce astronauti boraviti dugo na povrsini Marsa, trebat ce onda redovito odrzavat tjelesnu kondiciju sto ce biti od izuzetne vaznosti. To nebi trebao biti tako veliki problem sada. Ono sto je problem je da li Mars ima dovoljnu jaku gravitaciju kako bi covjek jednog dana mogao cijeli zivot provesti na planetu jer ako nema svi planovi oko zagrijavanja planete i teraformacije padaju u vodu. Onda ce biti jedino moguce imati negdje nekakvu bazu na planeti dok cemo "novu Zemlju" morati potraziti negdje drugdje, van Suncevog sustava.

cham3leon
01-04-2009, 15:10
Da, čovjeku bi svakako škodilo da se nakon Marsa vrati na Zemljinu gravitaciju, ali može li mu manja gravitacija štetiti ako se ne vrati na Zemlju?

FaTaL_mRkvA
02-04-2009, 08:33
Štagod ali meni bi bilo zakon imat manju gravitaciju
Makar umro 25 god. ranije
Onak, možeš trčat kolko hoćeš pošto je manji pritisak na noge i malo se umaraš.
Visoko skačeš!
I ostale blagodati smanjenog gravitacijskog polja.

majstoro2
02-04-2009, 09:57
Da bi kolonizirali neke planete u budućnosti morat ćemo putovat brzinom svjetlosti,samo ne kužim kako ćemo to postić.
pa valjda ce se postic
kako je od spiljskog covjeka nastao covjek koji sjedi pred kompjuterom i otkriva svaki kutak zemlje

cham3leon
03-04-2009, 12:34
Upravo sam došao do zaključka da je sfera koja se rotira po 2 osi veliki fail.

"Ekvator" prve osi bi onda na mjestima dobio duplu gravitaciju zbog utjecaja rotacije po ovoj drugoj osi... O_o

lizard
03-04-2009, 13:11
prodajem zemljista na mjesecu i marsu pa mi se javite ... 1m2 = 1 kn ..

Hellboy
03-04-2009, 13:17
1 hektar ide za oko 22$. :D
1ha je 10000m2. Skup si. :D

cham3leon
03-04-2009, 14:22
Baš ste me podsjetili... Čitao sam jednu knjigu, ugl, od glavnog lika otac je bio neki frik koji je stalno pokušavao zaradit na brzaka, pa je jednom čak otkrio da Mjesec zapravo ne pripada nikome, zatim je pisao UN-u da mu dodijele cjelokupni teritorij Mjeseca, i onda je prodavao preko oglasa :D

FaTaL_mRkvA
03-04-2009, 19:46
Baš ste me podsjetili... Čitao sam jednu knjigu, ugl, od glavnog lika otac je bio neki frik koji je stalno pokušavao zaradit na brzaka, pa je jednom čak otkrio da Mjesec zapravo ne pripada nikome, zatim je pisao UN-u da mu dodijele cjelokupni teritorij Mjeseca, i onda je prodavao preko oglasa :D
Tako bi i trebalo biti (da Mjesec bude "ničiji")
Al ofc da Amerika i Raša neće dat Mjesec običnim smrtnicima.

Hellboy
03-04-2009, 19:49
SAD i Rusija nisu jedine velesile. Zaboravljaš EU, Kinu, Japan, Indiju, čak i Australiju. Besides, svemir je dovoljno velik za sve nas.

FaTaL_mRkvA
03-04-2009, 19:55
Svemir se navodno nesmije koristiti za vojne operacije i sl.
Ali se koristi. (sateliti npr. )
I tako će ga svi htjeti za sebe da baš ONI budu najjači, najrazvijeniji itd.
Prije nekoliko godina bilo je u novinama da je Amerika proglasila svemir Američkim i da će drugi u budućnosti kao morati dobiti američko dopuštenja da idu u Svemir. :shock:
Neznam kako je dalje bilo.

Hellboy
03-04-2009, 20:22
Mogu oni proglasiti što žele svojim, no dok se ostatak svijeta ne složi, to će vrijediti samo za njih. Amere treba ignorirati. Velesila jesu, no nisu jači od ostatka planete. Besides, vidjet ćemo kako će naplaćivati vinjete ako nam dođu razarači u orbitu. :D

Svinjoguz
03-04-2009, 20:28
Svemir se navodno nesmije koristiti za vojne operacije i sl.
Ali se koristi. (sateliti npr. )
I tako će ga svi htjeti za sebe da baš ONI budu najjači, najrazvijeniji itd.
Prije nekoliko godina bilo je u novinama da je Amerika proglasila svemir Američkim i da će drugi u budućnosti kao morati dobiti američko dopuštenja da idu u Svemir. :shock:
Neznam kako je dalje bilo.
nije da se smijem :rotfl:

Scourge92
03-04-2009, 20:39
Znam ja to ali pod kolonizacijom svemira nemislimo samo na mars.Ako nekako uspijemo putovati brzinom svjetlosti mozemo krenut na neko ozbiljnije putovanje,9,7 biliona kilometara predjemo u jednoj godini ako putujemo brzinom 300.000 km na sat
Nisam bio aktivan ni na forumu ni u ovoj temi pa sam lijepo počeo čitat sve postove po redu i naletio na ovaj. ne znam jel još netko osim mene primjetio malu Chappijevu grešku. Koliko ja znam brzina svjetlosti nije 300 000 km/h nego 300 000 km/s. Kada bi išli brzinom od 300 000 km/h, na godinu ne bi prešli 9460800000000 km nego "samo" 2628000000 km.

FaTaL_mRkvA
03-04-2009, 20:51
Svemir se navodno nesmije koristiti za vojne operacije i sl.
Ali se koristi. (sateliti npr. )
I tako će ga svi htjeti za sebe da baš ONI budu najjači, najrazvijeniji itd.
Prije nekoliko godina bilo je u novinama da je Amerika proglasila svemir Američkim i da će drugi u budućnosti kao morati dobiti američko dopuštenja da idu u Svemir. :shock:
Neznam kako je dalje bilo.
nije da se smijem :rotfl:
Smijem se ja tebi. (HAHAHA kako sam fora)
Očito si pomislio da sam ja uvjeren u to i nisi shvatio bit posta.
To sam tu naveo tek da usputno spomenem kolko su ameri mutavi.
A poanta je bila ovo boldano. Još će se ratovi voditi ne zato da neko ima Svemir za sebe, već samo da suparnika spriječi da ima čak i neki mali dio Svemira.

Nodakim
03-04-2009, 21:12
Mogu oni proglasiti što žele svojim, no dok se ostatak svijeta ne složi, to će vrijediti samo za njih. Amere treba ignorirati.SVelesila jesu, no nisu jači od ostatka planete. Besides, vidjet ćemo kako će naplaćivati vinjete ako nam dođu razarači u orbitu. :D



Vidjeti ćemo za par godina.

Hellboy
03-04-2009, 21:44
Ostat će oni velesila. Kriza jest tamo počela, no svejedno vjerujem da će zadržati svoju poziciju najmoćnije države na svijetu. EU je u šugavom stanju zbog unutarnjih prepirki, Rusija je sirotinja, Kina se razvija no svejedno su daleko od SAD-a dok je Japan tih i miran te ne pokazuje tendenciju da se razvije u manijakalan ubilački stroj koji će poslati transformere i ostala high-end sranja na ostatak svijeta.

teh_zoh
03-04-2009, 21:59
ma kakva kolonizacija , svi će biti gotovo 2012 , i zato neče biti potrebe za kolonizacijom

teh_zoh
03-04-2009, 22:04
Rusija ima ogroman potencijal zbog resursa,EU zbog drugih stvari.Pitanje je hoce li napraviti neki veci pomak,s obzirom na unutrasnje probleme.

ma neče , do 2012 se neče stić kolonizirat svemir

Nodakim
03-04-2009, 22:09
Ostat ć dok je Japan tih i miran te ne pokazuje tendenciju da se razvije u manijakalan ubilački stroj koji će poslati transformere i ostala high-end sranja na ostatak svijeta.



Nekako brijem da su transformeri pre low-tech za Japan.
Onak oni imaju robote koje kontroliraju mislima.
Onak,što je sljedeće vojska robota koje...oh wait.FUUUUUCKKKK!!1111

FaTaL_mRkvA
04-04-2009, 09:40
ako ja ignoriram teh_zoh-a, hoću li i dalje vidjeti njegove postove?

Hellboy
04-04-2009, 09:51
Nećeš.

FaTaL_mRkvA
04-04-2009, 11:13
smijesan je u flejmanju al je ****j

cham3leon
05-04-2009, 21:13
Pa zapravo će Mjesec i ostale svemirske predjele "posjedovati" onaj koji gore nakrca naoružanje, npr. raketne baze za balističke projektile, ili čak kakav railgun koji bi se u svemiru pokazao dosta korisnim, ja mislim.

Hellboy
05-04-2009, 21:16
Da. Hajmo sad u W40k stilu od Mjeseca napraviti obrambenu postaju punu naoružanja za demoliranje čitavih postaja i flota.

Nodakim
05-04-2009, 23:31
Onak,neće biti daleko od toga..

Deadwalker
06-04-2009, 00:04
Da. Hajmo sad u W40k stilu od Mjeseca napraviti obrambenu postaju punu naoružanja za demoliranje čitavih postaja i flota.

kakvi su ljudi po naravi, nebi se ni čudil... :roll:

cham3leon
06-04-2009, 15:05
Ako se ne varam, američka baza na Mjesecu koja je u planu je uredno naoružana.

LorlonWarrior
06-04-2009, 20:15
A de koji će im tamo gore neka baza vojna? :?

Šta da gađaju Predatora kad se približi Zemlji ili da skinu mene idući put kad budem pokušo skočit iz orbite jbte ne kontam :?

Electromaster
06-04-2009, 20:33
A de koji će im tamo gore neka baza vojna? :?

Šta da gađaju Predatora kad se približi Zemlji ili da skinu mene idući put kad budem pokušo skočit iz orbite jbte ne kontam :?
Zašto mene jadnoga? :cry:

cham3leon
06-04-2009, 20:46
Ima više razloga. Ili ameri znaju nešto o vanzemaljskoj inteligenciji što mi ne znamo, ili jednostavno žele potvrditi svoj teritorij, a Mjesec i šira Zemljina orbita bi u bližoj budućnosti mogli biti vrlo važan i vrijedan teritorij.

LorlonWarrior
06-04-2009, 21:47
šira Zemljina orbita bi u bližoj budućnosti mogli biti vrlo važan i vrijedan teritorij.

Moj teritorij :D

Nodakim
06-04-2009, 23:33
Amerikanci ako počnu imati pretenzije za mjesec i orbitu Zemlje jedino što će dobiti je novi hladni rat,ali ovaj put s cijelim svijetom...

cham3leon
07-04-2009, 07:54
Da. Norveška, Turska, Latvija i BiH bi izgubile potencijal za dominaciju svemirom...

Prvo bi se pobunili Rusi, zatim Kinezi. Opet sličan hladni rat. Uz USA naravno cijeli NATO, a s druge strane, tko zna?

Hellboy
07-04-2009, 08:12
Eh, uzevši u obzir da smo i mi članica NATO-a, znači li to da ćemo dobiti barem jedan stambeni blok u nekoj lunarnoj bazi? :D

cham3leon
07-04-2009, 10:11
Samo zbog tebe će se potruditi da ga ugrade :wink:
Postavit će i ogromnu antenu za bežični internet tako da možeš igrat WoW na laptopu^^

Raz
07-04-2009, 10:22
Dobro Nokadim kaže. Nebi se uopće čudio da ameri proglase mjesec i zemljinu orbitu svojim vlasništvom, te da hladni rat možda preraste i u nuklearni rat :(

Nodakim
07-04-2009, 11:40
Da. Norveška, Turska, Latvija i BiH bi izgubile potencijal za dominaciju svemirom...

Prvo bi se pobunili Rusi, zatim Kinezi. Opet sličan hladni rat. Uz USA naravno cijeli NATO, a s druge strane, tko zna?




Vjeruj mi Japancine ne bi nikako prihvatili takvo sranje od Amerikanca.
Embargo Japanske robe u Ameriku bi vjerovatno uzrokovao opoziv takve deklaracije o američkim pravima na Mjesec i orbitu svemira,ili to ili 5000 transformera nad Washigtonom.

Samo ti podcjenjivaj Skandinavce.
Finci su u WW2 pobjedili Rusiju,ono jebote Njemci izgubili,a ovi im eliminirali toliko armija da su Rusi molili mir praktički.

Nodakim
07-04-2009, 13:31
Naravno,to bi već imalo nekog smisla da je Rusija tropska zemlja,a ne jebena tundra kao i Finska.
Čiste vojnika nemaju veze,samo bi bile dodatne žrtve.Nepoznavanje terena,i to je isprika?Ne možeš poznavati finski teren ako nisi tamo živio godinama.Finci su iskorstili svoje boljke i totalno izbacili nedostatke.Rusi su bili odvažni debili...
Priznaj,Finci su ih dobrano izmlatili točka.

LorlonWarrior
07-04-2009, 13:31
Naravno,to bi već imalo nekog smisla kada Rusija tropska zemlja,a ne jebena tundra kao i Finska.

Nema ti baš smisla rečenica...

Si možda htjeo reći "Kada bi bila tropska zemlja" ili...?

Insert
07-04-2009, 13:33
Naravno,to bi već imalo nekog smisla kada Rusija tropska zemlja,a ne jebena tundra kao i Finska.

jedan dio rusije (rijetko naseljeni) je poput finske

Nodakim
07-04-2009, 13:38
Naravno,to bi već imalo nekog smisla kada Rusija tropska zemlja,a ne jebena tundra kao i Finska.

Nema ti baš smisla rečenica...

Si možda htjeo reći "Kada bi bila tropska zemlja" ili...?

Ispravljeno samo za tebe.
:)


Ne,nego istom tom taktikom nepoznavanja terena i hladnoće su Rusi koristili stoljećima,još u vrijeme Napoleona.
Pobijedili su ih u njihovoj igri...
Nego,sumnjam da bi Obama proglasio Mjesec Američkim ili Zemljinu oribtu Američkom.
Za Mjesec bi još rekao ajde,bili su prvi tamo(makar mislim da su Rusi imali letjelicu tamo prvi).
Ali orbita Zemlje,rofl...

Kada počne kolonizacija Mjeseca,dokazati ćemo da se nismo ni malo promijenili...

cham3leon
07-04-2009, 15:31
Pa praktički mogu sastavit par satelita s raketnim baterijama koji kruže orbitom i proglasit je svojom tako da ostalim nacijama izvan NATO-a mogu naplaćivati svako lansiranje bilo čega.

LorlonWarrior
07-04-2009, 18:06
Orbita Zemlje je moja i točka :nonono:

NOOOOOT! :P

Nego... Ja mislim da ono... Ajde recimo da osvojiš Zemljinu orbitu... I koji ćeš k s njom radit? :?

Naplaćivat lansiranje drugih satelita? Ok, ajde neka bude...

Al ček kako ćeš ti tu orbitu osvojit? Stat tamo i čekat ono i vikat "E nemoj tu hodat to je moje!"

Mislim, nea mi pretjerane koristi od "biti vlasnikom Zemljine Orbite..."

FaTaL_mRkvA
07-04-2009, 18:59
Kako nema koristi?
Šalješ svoje satelite, špijuniraš neprijatelje, drugima to zabranjuješ, gledaš cijeli svijet i niko se nemože mrdnut da ga tvoji sateliti ne vide...

cham3leon
07-04-2009, 20:46
Kako kontrolirati neki teritorij? Jednostavno. U njega natrpaš a whole lotta gunzz, defenzivne satelite i to, i ti si bog i batina na tom teritoriju. Bilo to brdo preko puta, Mjesec, orbita, štogod. A kakve su koristi, pa to je bar jednostavno. To ti je kao da imaš parcelu na Zemlji. Iako je možda ne koristiš ni obrađuješ, ona može postati dobar izvor zarade. Možeš je iznajmit, država može preko nje napravit cestu ili stup za dalekovod što bi ti davalo mjesečnu naknadu u džep. Isto je i ovdje, samo što se iskorištava na druge načine. I mjesečna cifra je malo masnija :P

Hellboy
08-04-2009, 07:16
Vidim da se stalno povlači ideja o svojatanju orbite i Mjeseca. Ne mislite li da su to Ameri već mogli napraviti davno prije kada su bili jedna od 2 velesile? Sigurno bi tako glupava ideja prošla lakše tada nego danas kada bi i članice NATO-a mogle izolirati SAD zbog tako mutave ideje. Zemljina orbita nije ničija i svačija je. Isto kao što međunarodnim ugovorima nitko ne smije svojatati Antarktiku, isto tako ne miješ svojatati Mjesec ni orbitu ni Mars ni bilo što. Ne samo da ne smiješ, nego i ne možeš. Amerika, bez obzira na to koliko imala naoružanja i koliko bila moćna, ne može protiv cijelog svijeta.

ssalG
08-04-2009, 12:29
MAD (http://en.wikipedia.org/wiki/Mutual_assured_destruction)Sspriječava nju i sve ostale države da izvode takve gluposti bez posljedica.

FaTaL_mRkvA
08-04-2009, 14:14
Vjerojatno nemože, ali su dovoljno glupi da pokušaju. Ima još država s dobrim naoružanjem.

Nodakim
08-04-2009, 14:18
Naravno,to bi već imalo nekog smisla da je Rusija tropska zemlja,a ne jebena tundra kao i Finska.
Čiste vojnika nemaju veze,samo bi bile dodatne žrtve.Nepoznavanje terena,i to je isprika?Ne možeš poznavati finski teren ako nisi tamo živio godinama.Finci su iskorstili svoje boljke i totalno izbacili nedostatke.Rusi su bili odvažni debili...
Priznaj,Finci su ih dobrano izmlatili točka.
Kad unistis vodjstvo neke vojske,nema veze?Lol.
Evropska Rusija je nizija,ergo,nemaju sume kao Finska.Nepoznavanje terena,da,jer se desavalo da grupe od 500-600 Finaca izoluju po nekoliko hiljada ljudi i sistematski ih unistavaju.Takodje,tenkovi nisu imali uticaja u tom terenu.Ni avijacija.

Čiste nemaj veze.Nemaju zato što su ih zamjenili drugi ljudi.Lojalniji Staljinu i njegovom režimu.
Pa jebote,normalno da su Rusi izgubili kada nisu imali nikakvu taktiku...

Ulsar
02-02-2010, 11:14
rusi su bili pijani kad su napadali finsku i izginili su ko muve


a šta se tiče ovog osvajanja atmosfere to je jednako briljantna ideja ka i jedna moja da ću zakupit autorsko pravo na zlenu boju--- zamisli kad bi ti sva vojska svita uplaćivala misečno za korištenje zelene il... nek pituraju tenkove u crveno
djudz ja san tad bia pijan :friends:

FaTaL_mRkvA
02-02-2010, 16:25
Braindamage?

keko
20-02-2010, 16:40
Ajmo opet probudit raspravu o ovoj temi, baš je zanimljiva :P . Prvo pitanje: ima li ikakve teoretske šanse da do 22. stoljeća odemo u svemir?

cham3leon
20-02-2010, 16:49
Rekao bih da ima. Sve ovisi o isplativosti. Čim nekome postane isplativo iz ovog ili onog razloga putovati do Mjeseca ili Marsa, primjerice zbog nekih rijetkih ruda i sličnog, tehnologije putovanja kroz svemir će početi cvjetati. Dok nije ekonomski iskoristivo, svemirsko putovanje se neće razvijati.

Electromaster
20-02-2010, 20:38
Kad negdje pronađu Unobtainium. :)

Wishmaster
21-02-2010, 01:57
Do kraja ovog stoljeća budu već nekoga vraga izgradili na Marsu.
Mjesec je bezvezan i osim golf terena nema bogzna kaj za ponuditi.

cham3leon
21-02-2010, 13:39
A tko zna, ako se nađe kakvog uranija ili nečeg sličnog, eto ti svemirskog biznisa.

System
21-02-2010, 14:38
To da li cemo kolonizirati svemir zavisi od dosta faktora. Evo nekih.

1. Ekonomija - ovdje posebno isticem ekonomske krize, jer: nema novca nema naucnih istrazivanja.
2. Ratovi - u 90% slucajeva ratovi usporavaju napijedak nauke jer sav novac odlazi na vojsku a nauka se okrece pronalasku novih oruzija za masovno unistenje.
3. Svijetska politika - vaznu ulogu igra svijetska politika jer ce prije jake i bogate zemlje dostici odrijedjeni nivo naucnih dostgnuca, i zato je veca sansa da ce one formirati savjeze, dok ce ostale drzave izvisiti.
4. Globalizacija - ma koliko su ljudi protiv globalizacije ona se mora dogoditi sto ce se eventualno i djesiti samo je pitanje vremena.
5. Porast ljudske populacije - ovo ce sigurno ubrzati makar na silu ideju o kolonizaciji barem obliznjeg nam satelita.

Mislim da ce mnogo godina proci (ili nece ni doci) dok ljudi srijede sve probleme na zemlji kako bi se bacili na istrazivanje svemira, kao na primjer Star Trek.




A 2012?

McPingvin_v2.0
21-02-2010, 15:50
2. Ratovi - u 90% slucajeva ratovi usporavaju napijedak nauke jer sav novac odlazi na vojsku a nauka se okrece pronalasku novih oruzija za masovno unistenje.
Ovo je netočno na toliko puno načina da mi je bed uopće napisati ti da si u krivu :)

System
21-02-2010, 15:59
2. Ratovi - u 90% slucajeva ratovi usporavaju napijedak nauke jer sav novac odlazi na vojsku a nauka se okrece pronalasku novih oruzija za masovno unistenje.
Ovo je netočno na toliko puno načina da mi je bed uopće napisati ti da si u krivu :)

Zbog cega, ja nisam govorio na ove akcije koji amerikanci poduzimaju na bliskom istoku, nego na prave ratove, a i rekao sam 90% jer su prvi i drugi svjetski rat doprinjeli mnogo nauci.

McPingvin_v2.0
21-02-2010, 16:17
Da nije bilo istraživanja oružja za masivno uništenje ne bi bilo ni nuklearnih reaktora koji su, vjerovao ili ne, poprilično korisne stvarčice. Stvari koji su se prije 20ak godina koristile samo u vojsci danas su u širokoj primjeni i, budimo realni, da nisu ulagane astronomske svote u vojsku - danas bi bilo puno tehnološki nazadjniji :)

cham3leon
21-02-2010, 16:45
Apsolutno. Američki ratovi poput Vijetnama i Iraka su također polje na kojem se traži nova tehnologija i nova riješenja, iako je to drukčije od svjetskih ratova. Tako je primjerice nastao GPS, i tako će nastati još kakve zgodne sitnice. Primijetio sam da neki američki vojnici imaju neki vrag preko oka, kao HUD ili tako nešto, to bi sigurno moglo koristiti u civilne svrhe. Ali ne vjerujem da bi ijedan rat u današnje vrijeme mogao utjecati na početak razvoja svemirskih putovanja.

Što se tiče svjetske politike, mislim da nema gotovo nikakav utjecaj na to u usporedbi sa ekonomskim razlozima. Globalizacija... wait, mi i živimo u globaliziranom svijetu. A kao potreba za kolonizaciju, možda, ali do toga će proteći mnogo vremena.

The Boz
21-02-2010, 16:47
2. Ratovi - u 90% slucajeva ratovi usporavaju napijedak nauke jer sav novac odlazi na vojsku a nauka se okrece pronalasku novih oruzija za masovno unistenje.
Ovo je netočno na toliko puno načina da mi je bed uopće napisati ti da si u krivu :)
Ovo je netočno na toliko puno načina da mi je bed uopće napisati ti da si u krivu :)

McPingvin_v2.0
21-02-2010, 17:00
Nemoj se sramiti, znaš da uvijek želim čuti tvoje mišljenje :)

Raz
26-02-2010, 12:42
Samo molim da se suzdržite spama, ovo je ipak koliko-toliko ozbiljna tema.

Bartuc
03-03-2010, 17:57
Nasa je na Marsu među kamenjem snimila gorilu (http://www.24sata.hr/fun-i-sexy/nasa-je-na-marsu-medu-kamenjem-snimila-gorilu/161858/)S


Kaj kažete? 24 sata, ili ima nešto u tome...

GDra
03-03-2010, 18:30
Naslov je genijalan: NASA snimila gorilu.
http://www.drjmphotography.com/10/imgMed/gorrila%20close%20up%20rough%20image.jpg

FaTaL_mRkvA
03-03-2010, 18:32
Osobno, koliko god želio da nisam u pravu, mislim da su to gluposti :(

keko
03-03-2010, 18:56
Baš to, čiste gluposti ili neka montaža. Kao najosnovnije, šta bi majmuni tamo jeli, stijene?

GDra
03-03-2010, 18:57
Gorila. Gorila!?!?!
24 sata fejla užasno.

:nepostoječi facepalm smajlić:

Wishmaster
03-03-2010, 20:09
I onda stave neko random ime i napišu: On je to proučaval i uvjeren je da tamo nečega ima.
Dno.

Electromaster
03-03-2010, 23:17
Nije bitno što piše, bitno je da se prodaje.
That said, tužno je što hrvati kupuju...

gothic45
16-03-2010, 17:14
A jednom ćemo se sigurno otisnuti u svemirska prostranstva jer polako ali sigurno uništavamo ovaj planet.

Al čak imam osjećaj da će to biti nekakva svemirska flota poput one u Battlestar Galactici ako dotad ne nađemo pogodan planet.

Macolla
16-03-2010, 23:01
Ili jednostavno sve nas prikljuciti na jedan globalni wow server i vegetiramo...

keko
16-04-2010, 19:09
http://danas.net.hr/znanost/page/2010/04/16/0098006.html

Jesu li ovo moda potencijalni počeci stvaranja ljudskih kolonija u svemiru? Vaša mišljenja?

Wishmaster
16-04-2010, 20:04
Sad me podsjetilo...
Jeli se to meni samo čini ili užasno sporo napredujemo s izgradnjom nekih uberkul letjelica i slijetanjima na okolne planete?
Onak, '69. su sletjeli na Mjesec i do danas samo jednom?
Ne kužim u čemu je problem?
Šalju tam neke letjelice skoro do ruba sunčeva sustava a za slijetanje na Mars im treba jedno stoljeće.
Možda sam nerealan ali baš ne vidim tu neke logike.
Da se mene pita nabavil bi ekipicu od 10 ljudi, svakome sendvič v torbu i poslal ih v onim fensi odjelima pa nek se malo prošeću po Marsu. Neke ogromne temperaturne razlike nema, tam bi imali svoj sobičak od 45 kvadrata i nakon koji mjesec natrag doma.
Tolke novce troše na vojsku i oružje da su s tim mogli iskopati van cijelu Sloveniju, staviti u neki oveći brod i preseliti na Mjesec.
.....

System
16-04-2010, 20:08
'69 se nisu spustili na mjesec.
Glavni problem su ljudi sami jer uslovi u koji ma se nalaze u svemiru nisti isti kao na zemlji.
Idem sad napolje kad se vratim napisacu nesto vise o tome.

Electromaster
16-04-2010, 20:25
Sad me podsjetilo...
Jeli se to meni samo čini ili užasno sporo napredujemo s izgradnjom nekih uberkul letjelica i slijetanjima na okolne planete?
Onak, '69. su sletjeli na Mjesec i do danas samo jednom?
Ne kužim u čemu je problem?
Šalju tam neke letjelice skoro do ruba sunčeva sustava a za slijetanje na Mars im treba jedno stoljeće.
Možda sam nerealan ali baš ne vidim tu neke logike.
Da se mene pita nabavil bi ekipicu od 10 ljudi, svakome sendvič v torbu i poslal ih v onim fensi odjelima pa nek se malo prošeću po Marsu. Neke ogromne temperaturne razlike nema, tam bi imali svoj sobičak od 45 kvadrata i nakon koji mjesec natrag doma.
Tolke novce troše na vojsku i oružje da su s tim mogli iskopati van cijelu Sloveniju, staviti u neki oveći brod i preseliti na Mjesec.
.....
Obrazuj se ovo ono. I ne, ljudi nisu bili samo jednom na Mjesec. Pročitajte neš o Apollo misijama prije postanja ovakvih nebuloza, jebovas.
Također, nije isto slati letjelicu i slati letjelicu s ljudima. Onak, bilo bi lijepo da se isti uspješno vrate na Zemlju, ne misliš li? Baka!

Inače, Japanci planiraju nekakav grad na Mjesecu do 2020. godine...

Wishmaster
16-04-2010, 20:41
Dobro ajde, bili su dvanajst put (6 s ljudima?) ali to sve u roku od 41 mjeseca (wikipediawins).

Također, nije isto slati letjelicu i slati letjelicu s ljudima. Onak, bilo bi lijepo da se isti uspješno vrate na Zemlju, ne misliš li?
A slati ljude u Irak/Afganistan?
Onak, bilo bi lijepo da se isti uspješno vrate, ne misliš li?
Hrpa ljudi je voljna i oko toga mislim da nebi trebalo biti apsolutno nikakve diskusije.

Electromaster
16-04-2010, 20:43
Da ne ponavljam sve što sam već pecto puta pisao, samo ću reći- novci. Nema zarade u vozikanju po Svemiru, ali bome je ima u prodavanju oružja.

Kid A
16-04-2010, 20:45
Baka!
?

cham3leon
16-04-2010, 21:02
Nije isplativo, eto zašto. Pričao sam već o tome. Apollo i slični programi za vrijeme svemirske utrke su bili takav izljev para da se i dan danas (ja mislim) pojavljuje struja koja misli da bi NASA-u trebalo ukinuti. Pola stoljeća svemirskih projekata koji osim američkog nacionalnog ponosa nisu donijeli ništa drugo. A kao i sa svim ostalim, put u svemir će krenuti kad postane isplativ. Odmah će se onda naći više sredstava za nova istraživanja, unaprijeđenja i kreativna rješenja. Dok se u kasnom srednjem vijeku nije otkrilo da bi prekooceansko putovanje moglo biti isplativo zbog trgovine i sličnog, nitko se nije htio upuštati u takve poduhvate.

Zapravo cijeli napredak u svemirskom putovanju do danas je bio poput guranja tvrdoglavog tovara koji ne želi krenuti. Kad tovar s druge strane vidi mrkvu, onda će već biti nešto od toga. Jednom kada se nađe neki vrijedni razlog za putovanje u svemir u tolikoj mjeri da se to vlasniku broda isplati, razvoj kreće. Svemirski turizam, usput ne smatram isplativim razlogom.

McPingvin_v2.0
16-04-2010, 22:19
Možda sam nerealan ali baš ne vidim tu neke logike.
Da se mene pita nabavil bi ekipicu od 10 ljudi, svakome sendvič v torbu i poslal ih v onim fensi odjelima pa nek se malo prošeću po Marsu. Neke ogromne temperaturne razlike nema, tam bi imali svoj sobičak od 45 kvadrata i nakon koji mjesec natrag doma.
Tolke novce troše na vojsku i oružje da su s tim mogli iskopati van cijelu Sloveniju, staviti u neki oveći brod i preseliti na Mjesec.
.....
Ajmo ovako:
Zemlja - Mjesec= 384.399 km
Zemlja - Mars = od 78.000.000 do 400.000.000 km

Mjesečeva gravitacija= 0,165 g
Marsova gravitacija= 0.376 g

Tlak zraka na Mjesecu: 0 kPa
Tlak zraka na Marsu: 0,8 kPa

Vjetar na Mjesecu: nema atmosfere, nema vjetra
Vjetar na Marsu: oko 300 km/h, uz ogromne količine pijeska

Vrijeme potrebno za dvosmjernu komunikaciju na Mjesecu: 2,5 sekundi
Vrijeme potrebno za dvosjmernu komunikacju na Marsu: 40 minuta




Uviđaš li neke logističke probleme?

Feanor
16-04-2010, 23:17
Još malo statističkih podataka , ovako iz glave, nisu 100% točni.

Putovanje do Mjeseca - malo manje od pola dana

Putovanje do Marsa - minimalno 6 mjeseci uz današnju tehnologiju + savršena konstalacija planeta jer bi se koristila gravitacija drugih planeta da se letjelica ''pogurne'' prema marsu. Ta konstalacija se ponavlja svakih 10-12 godina nisam točno siguran.

Najveći je problem prilikom putovanja na Mars je ogromna količina goriva koja je potrebna, velika količina goriva u letjelici = velika težina letjelice = još goriva koje je potrebno da digne tu težinu i ubrza letjelicu da probije zemaljsku atmosferu. Djeluje ko začarani krug, ali nije treba samo biti savršen omjer raspoređenih težina i potrošnje goriva, jako kompliciran račun.

Broj dva, letjelica se treba vratit sa Marsa, a nije to jednako kao vraćanje s mjeseca na zemlju di letjelicu lagano pogurneš prema zemlji sa potisnicima dok ne upadne u zemljinu atmosferu, već je tu ogromna udaljenost koju letjelica doslovno mora prevaljivat sa svojim motorima. Tako da je prvotni plan bio da se napravi baza na Marsu koja ce crpiti hmm mislim Vodik ali nisam siguran, par godina. Tako da kad letjelica s ljudskom posadom sleti na Mars bude dovoljno goriva za povratak. Ekspedicija na Marsu bi trebala trajat mislim minamalno 2 godina uključujući i putovanja. Znači godinu dana tamo i nazad i godinu dana na bazi u Marsu.

Uglavnom ovo je sve šutro što sam popamtio što nam je pričao profesor, ali eto tako nekako bi to trebalo izgledat.

System
17-04-2010, 07:52
Ajd i ja da se ukljucim.

Ljudi su veliki problem. Ne zna se kako bi oni podnjeli takvo putovanje. Zamislite kako bi bilo putovati od Zemlje do Marsa (ili negdje dalje) konstantno jednom brzinom. Ljudi jednostavno ne bi podnjeli to. Uzmite jos nesto na primjer, na zdravlje jednog covjeka na Zemlji uticu razni faktori (gravitacija, rotacija, elektromagnetno djelovanje. plima, osjeka, cak i djelovanje uticaja sa Sunca), takodje i bioritam. Zamislite kada sve to poremeti. Ne znam jeste li znali da zena ne moze da zatrudni u svemiru. I to je blokada koja najvis sprecava da ljudi kolonizuju svemir
Sto se tice novca to jeste da je ne isplativo ali ako se nastavi sa ovakvim stepenm zagadjenja i povecanja populacije nesto ce morati bitibiti ucinjeno, bolje da se sada otkriju tehnologije za istrazivanje svemira nego kad bude vec kasno.

in b4 nesto se moze ucinit povodom zagadjenja. Ljudi su jos u 13. vijeku promjetili zagadjenje izazvano naftom. I sta su uradili do danas? Jos vise poceli da je koriste.

Ne govorim samo za Mars vec generalno za kolonizaciju svemira.

McPingvin_v2.0
17-04-2010, 08:02
Na kojim si ti drozama? Zašto žena ne bi mogla zatudnjeti u svemiru? Koje to zagađenje od nafte u 13. stoljeću, kad su ljudi tad o njoj znali samo da: "dobro gori."?

System
17-04-2010, 08:08
http://www.24sata.info/lifestyle/nauka/ ... emiru.html (http://www.24sata.info/lifestyle/nauka/15233-Plodu-nuzna-gravitacija-Rizik-zatrudniti-svemiru.html)

Evo :)

McPingvin_v2.0
17-04-2010, 08:24
Ne znam jeste li znali da zena ne moze da zatrudni u svemiru.
Ono što si linkao i sam znam, gravitacija je nužna za pravilan razvoj kičme, ali ti si napisao nešto sasvim drugo :)

System
17-04-2010, 08:54
Ma pogresno sam se izrazio. Uvjek imam problema s tim. Mada mislio sam na to. Nemoguce je da ljudi duze vrijeme borave u svemiru( sto je neophodno da bi se nesto iole istrazilo). E to sam htjeo da kazem. :)


OT:

Svi govore kako ce za 15-20 godina graditi gradove na mjesecu i slicno. A to su isto govorili i sredinom dvadesetog vijeka. Pa da li je sada vjerovati ovima sto govore za mars 2025.

Macolla
17-04-2010, 11:01
Rješenje svim tim problemima je umjetna gravitacija, a i nju vec imamo u nekim prototipima koji se testiraju u zemljinoj orbiti. Uzmes neki brod, zavrtis ga po nekoj osi i centrifugalnu silu koristis ko gravitaciju... piece of cake...

McPingvin_v2.0
17-04-2010, 19:31
Rješenje svim tim problemima je umjetna gravitacija, a i nju vec imamo u nekim prototipima koji se testiraju u zemljinoj orbiti. Uzmes neki brod, zavrtis ga po nekoj osi i centrifugalnu silu koristis ko gravitaciju... piece of cake...
Da, ali je "malo" banana to napraviti na planetu ili nekom drugom tijelu :)

keko
17-04-2010, 21:08
A što s otvorenim svemirom? Tamo nemaš nikakve gravitacijske utjecaje koje možeš koristiti, osim ako se ne slijedi neki asteroid.

sickpetey
17-04-2010, 21:09
Kolonizacija...zas radje ne saljemo svo smeće tamo

Macolla
17-04-2010, 21:14
Da, ali je "malo" banana to napraviti na planetu ili nekom drugom tijelu :)

A nisam ni govorio za planete, tu kao rjesenje mozemo uzeti odjecu pravljenu dijelom od textila a djelom od neke olovne legure. Ili to ili recimo "3" sata isrcpnih vjezbi dnevno da misici ne bi propadali...

McPingvin_v2.0
17-04-2010, 21:17
Da, to se da napraviti, ali je problem zbog razmnožavanja... Fetusu ne možeš simulirati gravitaciju vježbom :D

Macolla
17-04-2010, 21:29
ESA je prije 3 ili 4 godine neznam sad tocno razvila da izvorno kazem "superconductor" koji je sposoban umjetno stvoriti gravitaciju. Jedini nedostatak je da uspjeva proizvesti vrlo malo djelic evo nase gravitacije zemlje... Mozda je rjesenje napraviti uber komplexni poboljsani ESA-in generator te kad se zena oplodi, sutnuti je u kriostazu u jedan od ovih strojeva :D

Arbiter of Change
17-04-2010, 21:37
Ili, pa ne znam, ne dati trudnim ženama da putuju van gravitacijskih zona (planet, stanica, itd)? Nema fukanja na letovima, žalim. :)

McPingvin_v2.0
17-04-2010, 21:43
ESA je prije 3 ili 4 godine neznam sad tocno razvila da izvorno kazem "superconductor" koji je sposoban umjetno stvoriti gravitaciju. Jedini nedostatak je da uspjeva proizvesti vrlo malo djelic evo nase gravitacije zemlje... Mozda je rjesenje napraviti uber komplexni poboljsani ESA-in generator te kad se zena oplodi, sutnuti je u kriostazu u jedan od ovih strojeva :D
Link?

Macolla
17-04-2010, 21:53
http://www.technovelgy.com/ct/Science-F ... ewsNum=579 (http://www.technovelgy.com/ct/Science-Fiction-News.asp?NewsNum=579)S:*

Wishmaster
17-04-2010, 21:53
EVOLUCIJA! :D

A ovo s supravodičem i gravitacijom ne kužim. Veza? (Net mi je f k... pa mi se neda tražiti ali vidim neke naslove na guglu da supravodič 'brani' od gravitacije kao).
Ako bi se več tražili planeti za život mislim da bi tražili neke s sličnom gravitacijom Zemljinoj jer ipak ono, bilo bi komično da preživljavaju u nekim bazama i otkaže taj superduper stroj odgovoran za umjetnu gravitaciju i svi se zalijepe za pod ko palačinke.

edit: asti kako sam spor.
tip: prethodna strana

McPingvin_v2.0
17-04-2010, 21:59
gravitational equivalent of a magnetic field
String theory <3

Aha, da odmah pojasnim fishamsteru:
Postoji teorija da sve glavne sile u Svemiru potječu iz jedne. Pošto mi se ne da pisati i nisam 100% siguran kako ide podjela, evo ti link: http://en.wikipedia.org/wiki/Force#Fundamental_models

E, sad, po string teoriji sve te sile bi se mogle prikazati kroz jednu jedinu super badass mofo silu.

Macolla
17-04-2010, 22:02
Uglavnom rjesili smo taj problem, smao trebamo malo vise vremena :D

A sad nazad na pogon! Ja glasam za solarna jedra !

keko
17-04-2010, 23:38
Gledao sam nedavno jedan dokumentarac s legendarnim Michiom Kakuom, baš je bila tema koji bi se pogoni mogli koristiti za daljnja svemirska putovanja. Raketni pogon je odmah izbačen, jer je totalno neupotrebljiv na dalje destinacije. Jedna mogućnost bila su već spomenuta solarna jedra. Na mjesecu bi se izgradili nekakvi topovi koji bi sunčevu svjetlost usmjeravali na ta jedra i tako ih pogonila. Problem toga je to što jedra moraju biti velika i problem povratka.

Druga opcija bio bi brod koji bi pogonio motor pokretan fuzijom vodika. Takav brod bi sakupljao vodik koji slobodno lebdi svemirom te bi ga koristio za pogon, to bi praktički pogonilo brod zauvijek. Problem toga je što je znanost što se tiče fuzije vodika još uvijek samo na teorijama.

Treća opcija je već poznati warp, dakle, savijanje prostora da bi se prije došlo do željene destinacije. Taj motor pokreće energija koja se dobiva sudarom materije i antimaterije. Za takva putovanja potrebna je mala količina antimaterije, no problem je u tome što su i za proizvodnju te male količine potrebna ogromna financijska sredstva. Npr. SAD bi bankrotirao da proizvede žličicu antimaterije.

Postoji i još jedna opcija. U svemiru ima čestica koje se zovu tahioni. Njihova najmanja brzine je brzina svjetlosti. Da bi se brod pogonio tom brzinom, potrebne su neizmjerne količine energije. No jedan znanstvenik je uspio dokazati da bi se brod mogao kretati tom brzinom ako bi stvorio nekakvo polje oko sebe koje bi utjecalo i na prostor oko njega (nisam baš siguran oko ovoga, ako je netko gledao, neka me ispravi). Ove brzine stvarno daju bezbrojne mogućnosti, no s druge strane su i najteže za postići.

Macolla
17-04-2010, 23:44
Svaki pogon koji energiju ne crpi iz icega zemaljskog i sunceve je validan. E sad vi ga pronadjite ... Naravno postoje, ali su preskupi ili prespori... Zadatak nam je poboljsati to!

Wishmaster
17-04-2010, 23:54
Možda malo nevezano za temu ali bil je jedan dobar tekst na National Geographicu pred koji dan a govoril je o crnim rupama i teoriji kak bi one zapravo mogle biti portali u nove dimenzije.
Malo je poduži bil ali ako koga interesira nek si pročita, dosta ovak zanimljivo to sve zvuči.

A za pogon zasad mislim da bi ovo s vodikom bila jako dobra i najprije ostvariva ideja (kaj nisu ono jedno vreme govorili da budu uskoro auti na vodik?).

hacker
18-04-2010, 00:37
Da, ali mi se čini da je negdje pisalo da tog vodika u svemiru ima premalo da bi se njime pogonio motor.

keko
18-04-2010, 09:22
Dovoljno ima vodika, ali problem je u tome što znanstvenici još nisu razvili fuziju vodika, sve je još samo na teorijama.

McPingvin_v2.0
18-04-2010, 11:03
Gledao sam nedavno jedan dokumentarac s legendarnim Michiom Kakuom, baš je bila tema koji bi se pogoni mogli koristiti za daljnja svemirska putovanja. Raketni pogon je odmah izbačen, jer je totalno neupotrebljiv na dalje destinacije. Jedna mogućnost bila su već spomenuta solarna jedra. Na mjesecu bi se izgradili nekakvi topovi koji bi sunčevu svjetlost usmjeravali na ta jedra i tako ih pogonila. Problem toga je to što jedra moraju biti velika i problem povratka.

Druga opcija bio bi brod koji bi pogonio motor pokretan fuzijom vodika. Takav brod bi sakupljao vodik koji slobodno lebdi svemirom te bi ga koristio za pogon, to bi praktički pogonilo brod zauvijek. Problem toga je što je znanost što se tiče fuzije vodika još uvijek samo na teorijama.

Treća opcija je već poznati warp, dakle, savijanje prostora da bi se prije došlo do željene destinacije. Taj motor pokreće energija koja se dobiva sudarom materije i antimaterije. Za takva putovanja potrebna je mala količina antimaterije, no problem je u tome što su i za proizvodnju te male količine potrebna ogromna financijska sredstva. Npr. SAD bi bankrotirao da proizvede žličicu antimaterije.

Postoji i još jedna opcija. U svemiru ima čestica koje se zovu tahioni. Njihova najmanja brzine je brzina svjetlosti. Da bi se brod pogonio tom brzinom, potrebne su neizmjerne količine energije. No jedan znanstvenik je uspio dokazati da bi se brod mogao kretati tom brzinom ako bi stvorio nekakvo polje oko sebe koje bi utjecalo i na prostor oko njega (nisam baš siguran oko ovoga, ako je netko gledao, neka me ispravi). Ove brzine stvarno daju bezbrojne mogućnosti, no s druge strane su i najteže za postići.
http://en.wikipedia.org/wiki/Interplane ... rplanetary (http://en.wikipedia.org/wiki/Interplanetary_space#Interplanetary)

Znam da nije čisti vakuum, ali ja tu nigdje ne vidim da vodik pluta uokolo. Helij bi mogao, ali vodik? Ono, od kuda je došao? :)

Nije sudar materije i antimaterije, nego čisto spajanje, ali ok :)

Tahijoni su još uvijek hipotetske čestice, isto kao i gravitoni i još par njih. Also, warp ti stvara polje oko sebe, različite gustoće naprijed i natrag.

Sve što si nabrojao ti nekako baš i ne stoji :D

Možda malo nevezano za temu ali bil je jedan dobar tekst na National Geographicu pred koji dan a govoril je o crnim rupama i teoriji kak bi one zapravo mogle biti portali u nove dimenzije.
Malo je poduži bil ali ako koga interesira nek si pročita, dosta ovak zanimljivo to sve zvuči.

A za pogon zasad mislim da bi ovo s vodikom bila jako dobra i najprije ostvariva ideja (kaj nisu ono jedno vreme govorili da budu uskoro auti na vodik?).
Vodik gori, ali za putovanje između planeta kemijska reakcija za proizvodnju energije ti nije dovoljna, treba ti nešto na puno manjoj razini. Znaš kako Sunce proizvodi energiju?

Četiri atoma vodika se spajaju u jedan atom helija-4 + jedan pozitron. Cilj je to postići umjetnim putem, onda ćemo moći letati uokolo :)

keko
18-04-2010, 11:35
Znam da malo mutavo zvuči, malo sam i pozaboravio što je sve bilo, vjerojatno sam i neke važne dijelove ispustio. Budem probao naći taj dokumentarac pa još jednom pogledati.

EDIT: Našao, dokumentarac se zove Universe, a to o svemirskom putovanju je 8. epizoda druge sezone.

cham3leon
18-04-2010, 18:55
Koliko ja znam, sudar antimaterije i materije daje samo reakciju u obliku eksplozije ili nešto. Ne znam kako bi to trebalo iskrivljavati prostor. Prava pretpostavka je da bi se mogao konstruirati takav pogonski stroj kojem bi napajanje bio antimaterijski reaktor, tako da.

Znači, pričamo o pogonu, je li? Ionski motori any1? Solarna jedra zvuče interesantno ali mislim da su malo nepraktična. U kombinaciji sa drugim oblicima pogona bi možda mogla biti korisna. A ako je čovjek već naučio manipulirati gravitacijom, možda ju može iskoristiti kao pogon?

McPingvin_v2.0
18-04-2010, 19:08
Koliko ja znam, sudar antimaterije i materije daje samo reakciju u obliku eksplozije ili nešto.
http://en.wikipedia.org/wiki/Annihilation

A ako je čovjek već naučio manipulirati gravitacijom, možda ju može iskoristiti kao pogon?
Ovo što su znanstvenici dobili u laboratiruju je reda veličine milivolta, a nama treba struja za cijeli svijet :)

cham3leon
18-04-2010, 21:00
Anihilacija, točno. Ali to ne znači da ona iskrivljava prostor/vrijeme.

Što se ovoga drugoga tiče, svjestan sam tog problema, ali i vritnjak je korak naprijed :D

McPingvin_v2.0
18-04-2010, 21:10
Ne iskrivljuje ona ništa, ali se oslobađa čista energija i nemaš nikakve gubitke :)

keko
20-04-2010, 13:28
http://danas.net.hr/znanost/page/2010/04/19/0852006.html
Vaša mišljenja? Može li netko tko se dobro razumije u kemiju reći da li vodik zapravo daje puno energije?

cham3leon
20-04-2010, 13:33
Pa daje, čuj, ali svakako je nemoguće da motor funkcionira tako da uliješ vodu i dobiješ energiju. Za tu elektrolizu treba prvo uložiti dosta energije. U konačnici za svaki put koji želiš prijeći moraš uložiti neku minimalnu energiju.

Ali sad kad smo već kod elektrolize, čuo sam da je moguće koristiti ju kao vrlo isplativ način za dobivanje vodika ako se elektrolizira strujom čija je frekvencija dovoljno visoka da pogodi rezonantnu frekvenciju molekule vode. Opinions?

McPingvin_v2.0
20-04-2010, 16:42
Vodik gori, činjenica. Stvar je da u tome da je elektroliza energetski užasno zahtjevna tako da sumnjam u isplativost toga :)

keko
29-10-2010, 13:26
http://shiftboston.blogspot.com/2010/10/winner-of-2010-moon-capital.html

Vaše mišljenje? Ima li uopće koja država ili tvrtka na svijetu financije i tehnologiju da se upusti u tako nešto?

The Boz
29-10-2010, 13:39
Ja bih se rado upustio u tako nešto, kad bih imao milijardu sati vremena i dolara. Ključ svega je, ja mislim, u modularnosti. Mislim da je pokušaj dizajniranja cijelog grada u toliko stranom okolišu jednostavno pogrešan.

Kid A
14-03-2011, 21:04
Jos jedan od dokaza da su Rusija i Zapad bliski po stavovima o mnogim globalnim problemima danasnjice