PDA

Pogledaj cijelu verziju : Starcraft fakultet



SkunK
04-03-2009, 18:09
http://www.berkeleystarcraft.com/images/banner.jpg


Cjenjeno gaming društvance , evo jedne jako zanimljive novosti u vezi s Starcraftom kao još uvijek vodećim RTS naslovom eSportsa.

Osnovan je razred , kao i cijeli semestar posvećen Starcraftu ! O čemu se radi ? Pa radi se o tome da se na Berkeley sveučilištu daje mogućnost i potpora ljudima koji predlažu inovativne načine učenja raznih starih znanja npr. strategije,matematike,politike i sličnog.

Jedan od predlagatelja je i Alan Feng, koji je igru Starcraft povezao s strategijom i matematikom . Uglavnom Feng objašnjava kako biti bolji u Starcraft : Brood War kompetativnom gameingu tako što se bavi matematičkim izračunima s kojima osiguravate najbolji i najbrži tajming, odabir jedinica i njihovih upgradea a kroz strateški dio objašnjava razne kontre koje jedna rasa može napraviti protiv stotine drugih strategija koje su usmjerene protiv igrača od strane druge rase, a sve je to zapaketirano skupa s Sun Tzu-evim učenjem i već standardnim učenjem strategijskih znanosti i vojnih vještina na tom sveučilištu.

To ja zovem učenje kroz zabavu :)

Uglavnom linkovi govore više od 1000 riječi, sve je u preparacijama i u stadiju razvoja, tim zasad čine 3 osobe, Alan Feng za matematički dio, poznati Starcraft : Brood War igrač Sherwin "Yosh" Mashbod i Anthony Chen koji sve dokumentira i brine za tehnički dio.

Main websiteS:

http://www.berkeleystarcraft.comS

InterviewS:

http://www.gosugamers.net/starcraft/features/2457



EDIT : 21.3.2009

Post updated : eSports se širi - Starcraft postaje priznati sport na fakultetima te se osniva međufakultetska liga te udruga koja će pokušati promovirati sve eSports igre kao punopravni sport.

Liga je počela i to je samo početak, sad se Starcraft igra kao pravi sport na fakultetima, kao npr. Američki nogomet ili hokej na ledu .

http://www.gosugamers.net/starcraft/thread/374686-sc-is-now-an-american-collegiate-esport


VODS :

http://starfeeder.gameriot.com/blogs/The-Starfeed/Starcraft-the-next-American-Collegiate-SportS




SKako bude novosti vezanih uz ovaj vrlo pozitivan korak u školstvu , koje se napokon "otvorilo" novim idejama koje pomažu pri učenju, tako ću raditi redoviti update vezan uz ovaj projekt

TeraBajt
05-03-2009, 22:22
ane, predobro, napokon korak naprijed u školstvu, te otvaranje prema novim metodama učenja. I say, gl!

Rang€r
17-03-2009, 10:59
bez rječi... preljepo, kad bi tak šta bilo za dotu doktoriro bi samo tako :D

fakat mi žao što nisam stigo igrat sc online.. :( morat če past ovih praznika...

SkunK
21-03-2009, 00:24
Post updated : eSports se širi - Starcraft postaje priznati sport na fakultetima te se osniva međufakultetska liga te udruga koja će pokušati promovirati sve eSports igre kao punopravni sport.

Liga je počela i to je samo početak, sad se Starcraft igra kao pravi sport na fakultetima, kao npr. Američki nogomet ili hokej na ledu .

http://www.gosugamers.net/starcraft/thr ... ate-esport (http://www.gosugamers.net/starcraft/thread/374686-sc-is-now-an-american-collegiate-esport)


VODS :

http://starfeeder.gameriot.com/blogs/Th ... iate-Sport (http://starfeeder.gameriot.com/blogs/The-Starfeed/Starcraft-the-next-American-Collegiate-Sport)

Systematic Reverse
21-03-2009, 00:51
:pray: :thumbs2:

FaTaL_mRkvA
22-03-2009, 12:00
ko zna kad će to i do nas doć...
da bar imamo 'Gejming' ko predmet...pišemo dz, testove, imamo ispitivanja @_@
npr. profa pita: "Reci jednog ženskog heroja u DotA-i koji ima primary attribut strength? "
nah... predobro da bi bilo istinito :friends:

SkunK
22-03-2009, 13:46
ko zna kad će to i do nas doć...
da bar imamo 'Gejming' ko predmet...pišemo dz, testove, imamo ispitivanja @_@
npr. profa pita: "Reci jednog ženskog heroja u DotA-i koji ima primary attribut strength? "
nah... predobro da bi bilo istinito :friends:

Bilo bi loše jer ti nabrajanje DOTA heroja ne pomaže da razvijaš inteligenciju i nešto korisno naučiš.


No da razmišljate i obrađujete razne strategije, kontre i build orderove i da ih matematički uspoređujete i obrađujete - onda se svakako isplati, baš kao što se vidi na ovom primjeru da gaming moze biti koristan u školstvu, naravno ako se ima cilj i plan kako ga ukomponirati u isto a da bude korisno.

FaTaL_mRkvA
22-03-2009, 15:52
u doti nema ženskog heroja s prim strength zato sam to i stavio :thumbs2:

SkunK
22-03-2009, 16:51
mmm :roll:

Sickmanno1
29-03-2009, 13:54
hehehe, koji carevi :D

Rang€r
01-04-2009, 12:20
prokleti starcraft, šta je to tak dobra igra, a ja ju nisam odigro :o :oops:

najjače mi ono navijačice, za par godina će bit LAN turniri i uz svakog igrača, onak dobra ženska koja kao prati šta lik radi xD ko u basshunterovom spotu... :pray:

Systematic Reverse
01-04-2009, 13:02
basshunter je tard..

a vec je vidjeno da gameri imaju dobrih zenskih uza sebe <3

Rang€r
01-04-2009, 13:13
ma nije tard sam mu pjesme suxaju... ma je tard je :)

MasaKrisT
01-04-2009, 17:25
Steta sto je to sve doslo malo prekasno,realno,zlatno doba sc-a je proslo.No da je igra miljama ispred drugih,je.
Zato ce dvojka bit svjetlosnim miljama ispred:)

Rang€r
04-04-2009, 10:16
ne kužim baš po čem je miljama ispred drugih osim po dobrom balansu, jednostavno base build, štanc, ftw... al opet nisam igro igru, tak da bolje da šutim :)

SkunK
04-04-2009, 11:51
ne kužim baš po čem je miljama ispred drugih osim po dobrom balansu, jednostavno base build, štanc, ftw... al opet nisam igro igru, tak da bolje da šutim :)

Dobro si se savjetovao :)

Arbiter of Change
04-04-2009, 12:30
ne kužim baš po čem je miljama ispred drugih osim po dobrom balansu...
Ne dobrom nego ultimativnomSbalansu, odlici koja je na kraju presudna kod jednog MP kompetitivnog RTS naslova.

Systematic Reverse
04-04-2009, 14:26
A toliko ispred Warcrafta i Dote nemoze biti..

Sta god vi Starcraftaši rekli :p

SkunK
04-04-2009, 16:52
A toliko ispred Warcrafta i Dote nemoze biti..

Sta god vi Starcraftaši rekli :p

Nek progaming i eSports bude odraz popularnosti :P

MasaKrisT
05-04-2009, 17:59
A toliko ispred Warcrafta i Dote nemoze biti..

Sta god vi Starcraftaši rekli :p


dota nema veze sa rtsom to se moramo razumjeti u pocetku. War mi je onako...dosadniji od sca mnogo,dobar ctrl heroja i par unita = gg.

Systematic Reverse
05-04-2009, 18:07
A toliko ispred Warcrafta i Dote nemoze biti..

Sta god vi Starcraftaši rekli :p


War mi je onako...dosadniji od sca mnogo,dobar ctrl heroja i par unita = gg.

A jbg stari to je sa tvoje strane, ja sa svoje strane mogu reci SC = SAMO KONTROLA UNITA (micro) cak ni heroja nema (!) i gg :)

razmisli malo :P

SkunK
05-04-2009, 18:08
Tesko je uspoređivati profesionalni sport i običnu igru :P

Systematic Reverse
05-04-2009, 18:09
WC, DotA, SC i CS = profesionalni sport

gg no re :P

SkunK
05-04-2009, 18:21
Ne baš, Starcraft zasad jedini postoji kao profesionalni sport.

WC 3 i CS su u marginalnom smislu na papiru u J. Koreji prisutni u OSL turnirima no nitko ih bas ne shvaca ozbiljno, najviše zbog popularnosti igara pošto nisu toliko razvikane kao SC tamo. A tamo je SC eSports sinonim.

Volio bih da su i te igre više zastupljene no jednostavno po kvaliteti nemogu parirati SC-u na high-levelu igranja. Igru je lako naučiti no nemoguće "masterati" dok je s ovim igrama sasvim drukčija stvar.


Dok za SC potstoje 10+ profesionalnih timova s svojim sponzorima poput Hwasung OZ-a,T1 Tecloma,KTF-a,KHAN Samsunga i ostalih, postoji i preko 3000 + profesionalnih kuća gdje amateri Splaćaju Sda bi igrali,živjeli i jeli skupa s drugim amaterima i igrali 16+ sati na dan. Za CS i WC3 to nažalost ne postoji jer nema interesta za te dvije igre u eSports sferi kao za SC.


Problem je i taj što su igre u profesionalnom smislu jednostavno nedorasle, pošto ih možeš igrati 16+ sati na dan i neces napredovati jer nema više "tajni" dok za SC meta-game se svaki sat, svaki dan mjenja i to ga čini kompetativnim = privlači sponzore = pravi pro sport u kojeg komapnije ulažu = uspješni eSports.

Nadam se da će se to promjeniti, no zasad je samo tako.



Što se DOTA-e tiče, ona čak niti na papiru nije eSports nego MP igra koja je zapravo custom mapa koja je nešto popularnija od ostalih igara trenutno a MP based su poput Quake-a ili sličnog.


Na kraju ,nezahvalno je industriju profesionalnog gaminga od parsto tisuća dolara po turniru uspoređivati s igrom čije je doseg LAN turnir od max 400-500 eura.

Systematic Reverse
05-04-2009, 18:31
Nisi dobro informiran kod nekih stvari..

CS 1.6 sam (bez sourcea) ima 15+ profesionalnih teamova sa jebeno jakim sponzorima, a sto je tice tourova i tamo se fina lova okrece, a ne 400-500€ koliko ti mislis ^^

btw, nadji mi po jednog igraca da je masterirao ove igre koje sam gore naveo i gg. To je iluzija SC igraca, misle da je on jedini koji se nemoze masterirat (!)

Nijedna od navedenih igara se nemoze masterirat, moze se doci do ogromne visine skilla da, ali masterirat - NE!

Sa ostalim navedenim se manje-više slažem..



Što se DOTA-e tiče, ona čak niti na papiru nije eSports nego MP igra koja je zapravo custom mapa koja je nešto popularnija od ostalih igara trenutno a MP based su poput Quake-a ili sličnog.

Ovo trenutno je 4+ godine =)

SkunK
05-04-2009, 18:46
Nisi dobro informiran kod nekih stvari..

CS 1.6 sam (bez sourcea) ima 15+ profesionalnih teamova sa jebeno jakim sponzorima, a sto je tice tourova i tamo se fina lova okrece, a ne 400-500€ koliko ti mislis ^^

btw, nadji mi po jednog igraca da je masterirao ove igre koje sam gore naveo i gg. To je iluzija SC igraca, misle da je on jedini koji se nemoze masterirat (!)

Nijedna od navedenih igara se nemoze masterirat, moze se doci do ogromne visine skilla da, ali masterirat - NE!

Sa ostalim navedenim se manje-više slažem..



Što se DOTA-e tiče, ona čak niti na papiru nije eSports nego MP igra koja je zapravo custom mapa koja je nešto popularnija od ostalih igara trenutno a MP based su poput Quake-a ili sličnog.

Ovo trenutno je 4+ godine =)

Ja pratim profesionalni elektronički sport od 1999 pa sam informiran dosta dobro.

Pričamo o SeSportsu Sti pričaš o CS-u i WC3-u koji nisu profesionalni sport.

Zašto ? Zato jer eSports kao takav postoji samo u J. Koreji, a ja ti garantiram da je tamo jedini profesionalni sport zasad Starcraft.


Normalno, CS je bomba u Europi i SAD-u, primjer su klanovi tipa MYM i ToT. No to nije profesionalni sport. To je samo jaka MP scena.


Nema iluzije, citarti ću ti profesionalnog gamera 강민 aka Nal_Ra koji je za Protosse rekao isto kao i za cijeli SC :

" Easy to learn, impossible to master".

Znaš zašto? Zato jer svaki dan dolaze nove strategije,tehnike i glitchevi = nema masteranja same igre. Možeš se samo usavršavati. To je i čar i zato je tako popularana.

Moraš znati da je jedna stvar jaka MP igra kao što su CS,WAR3 i DotA, kudos i respect tim igrama, igrao sam i ja i uživao u njima. No one, ponavljam, nisuSniti će biti ( bar ne dok ne izađe novi "CS" ili WAR 4 ili SC DOTA verzija) profesionalni elektronički sport.


Nažalost, to je tako. I ja bi volio da ima još kusur igara koje su profesionalni sport, licenciran od KESPA-e i slično ,no to nije slučaj.

Stvar je u tome što se Starcraftom 2 otvaraju eSports vrata i to će zasigurno potaknuti druge igre da postanu eSports, tako da - drži fige da izađe War 4 i ostatak serijala drugih MP uspješnica, i ako sve bude OK - eSports će biti globalna stvar.


Razgovarao sam u više navrata s Daniel-om Lee-om, bivšim trenerom profesionalnog tima AMD Dream Team, sadašnji Estro Team i on bi ti potvrdio sve rečeno.
Ista stvar i sa Tastelessom i Artosisom i ostatkom kompanije kao što su KESPA čelnici koji vode elektronički sport. To mora još uzeti maha u ostatku svijeta ( Europa i SAD pretežno).

Sta da ti kazem, nabroji mi 2 profesionalna gamera iz DotA-e i CS-a. Nema ih, ne postoje zato jer su te igre jake u Europi i SAD-u, a u Europi i SAD-u ne postoji eSports. Da postoji, siguran sam 100% da bi zbog kvalitete i popularnosti i oni bili elektronički sport kao i Starcraft.

I ja ću dati sve od sebe da se mi Hrvati pripremimo što bolje za tu tranziciju, zato je i pokrenuta ona anketa ( gdje se je 90% + ljudi izjasnilo da bi voljeli vidjeti više eSports sadržaja u PCPlay-u) i vjeruj mi, imam poznanstva s kojima ću nam svima dati uvid kakav je to novi i zabavni svijet.

Još nešto što ti mogu obećati je i MP rubrika koja je trenutno stalni dio PCPlaya - da će biti sve više eSports sadržaja, kao i interviewa s profesionalnim igračima, trenerima i svim ljudima koji čine eSports onim što je on danas.


Tako da ono, držimo fige svi skupa rajt :)

MasaKrisT
06-04-2009, 08:11
sex sex pussyhair:)

SkunK
06-04-2009, 08:29
sex sex pussyhair:)

This is many tanks, yes? :)

MasaKrisT
06-04-2009, 11:53
Nedostaje mi sc. :cry:

Systematic Reverse
06-04-2009, 15:45
Sry pomjesao sam pro gaming i tvoj sport :P

Uglavnom, nisam rekao da se SC moze masterirat, nego vi SC igraci pricate ko da je to jedina igra koja se nemoze masterirat kuzis?

Sretno sa pisanjem o eSportu! Citat ce se ^^

btw, vjerujem da igraci teamova poput MYM, SK, D4, mTw, fnatic, ... bez problema zive od igranja, bio to SC, CS ili nesto trece..

SkunK
06-04-2009, 16:47
Sry pomjesao sam pro gaming i tvoj sport :P

Uglavnom, nisam rekao da se SC moze masterirat, nego vi SC igraci pricate ko da je to jedina igra koja se nemoze masterirat kuzis?

Sretno sa pisanjem o eSportu! Citat ce se ^^

btw, vjerujem da igraci teamova poput MYM, SK, D4, mTw, fnatic, ... bez problema zive od igranja, bio to SC, CS ili nesto trece..


MYM je otpustio svoje WC3 i SC timove. Ne žive baš dobro, žive od sponzora i na "kredu". Mislim da su zapravo i propali no nisam siguran, sada je SC tim ESC-IcyBox.

Systematic Reverse
06-04-2009, 17:08
Sry pomjesao sam pro gaming i tvoj sport :P

Uglavnom, nisam rekao da se SC moze masterirat, nego vi SC igraci pricate ko da je to jedina igra koja se nemoze masterirat kuzis?

Sretno sa pisanjem o eSportu! Citat ce se ^^

btw, vjerujem da igraci teamova poput MYM, SK, D4, mTw, fnatic, ... bez problema zive od igranja, bio to SC, CS ili nesto trece..


MYM je otpustio svoje WC3 i SC timove. Ne žive baš dobro, žive od sponzora i na "kredu". Mislim da su zapravo i propali no nisam siguran, sada je SC tim ESC-IcyBox.

U jbt ovo nisam znao =o

nisam to od MYMa ocekivao, pogotovo ne za WC3/SC ..

Sta igraju jos sad osim CSa i Dote?

Nije valjda da igraju nesto sto nije ni blizu WC/SC-a ?

SkunK
06-04-2009, 18:41
A evo tu vidis koje teamove zasad imaju, ali sve je to na klimavim nogama.
http://www.mymym.com/en/

Systematic Reverse
06-04-2009, 22:38
Nevidim zato sto nepise, nisu azurirali valjda ili neki kurac..

Ali sam procitao ovo na usputnoj stranici..



Due to the troubles MYM has had recently, resulting in them resigning their ever popular Starcraft and Warcraft squads, G7 has taken the harsh decision of kicking them out of their prestigious organisation.

Cini se da totalno tonu da..


SEsport NewsCounter Strike30th March 2009, 03:15
mTw quits DTS-Cup 2009
dts-cup 2009, mtw
mTw.dk quits DTS-Cup 2009 while four Ukrainian teams have qualified.

It was announced that mTw.dk had quitted DTS-Cup 2009 since one of their players couldn't attend the event with the team, so the organizers will look for a replacement, but we still don't know yet which is the lucky team.

And at the same time, four Ukrainian teams, AG, pro100, R1A and Kerch.NET have qualified for the event after the local qualification. Kerch.NET has just won Arbalet Cup 2009, only defeated by MYM on KODE5 Poland, so it seems that they are in a good shape right now.

The teams that have been invited or qualified so far:

A-Gaming
pro100
R1A
Kerch.NET
DTS.chatrix
fnatic
ex.MYM
CrackClan
Mousesports
K23
WeMade Fox
Alternate

Prize distribution for CS1.6:

1. $10,000 USD
2. $6,000 USD
3. $4,000 USD

Samo da se vidi da nije 300-400€ :)

Ovo su prosjecne nagrade, bude i vecih cesto x)

A ovi poljaci sto su igrali za MYM dok ih nije raspustio imaju ime teama ex.MYM sad lol