PDA

Pogledaj cijelu verziju : Aditivi u hrani



Electromaster
28-02-2009, 12:28
Dakle, u sastavu praktički svega što danas možemo kupiti u trgovini [ A i apoteci]Snalazi se uvijek hrpa mističnih E- brojeva, iliti aditiva. Kako po običaju biva, barem pola ih je na neki način opasno ili štetno za zdravlje... Neću sad pretjeravat u stilu ''DOBIĆETE RAAAAK!!!!!11'' ali činjenica je da bi se takva količina nepoželjnih tvari mogla izbjeći, jer uvijek, ali uvijek postoji manje, ili nimalo štetna zamjena. Samo što je ''preskupa''. To jest, barem kod nas, jer dobar dio aditiva koje svakodnevno susrećemo na pakovanjima proizvoda u našim trgovinama, zabranjen je u velikom broju iole razvijenijih država. Ali dobro, mi smo balkanci, nama se to može uvalit.

Jedan od najglupljih primjera korištenja aditiva sam uočio jučer, na pakovanju Strepsils pastila. E132 boja indigo karmin. Nakon kratkog konzultiranja knjižice ''Što se krije iza E- brojeva?'' saznajem:

Može uzrokovati alergijske reakcije, povišenje krvnog tlaka, povraćanje i probleme s disanjem.
Irony, much?

Hellboy
28-02-2009, 12:32
postoji jedna mala aplikacija koja ti govori što radi koji aditiv...potražit ću ju kad dođem kući...enikejs, zanimljivo je da deterdžent za suđe s mirisom naranče zapravo ima ekstrakt naranče, dok gazirani sok s okusom naranče nema ni trunka voća u sebi već je emuliran i obojan...

McPingvin_v2.0
28-02-2009, 12:35
Best avoided by people with allergy reactions as it may cause skin sensitivity, a skin rash similar to nettle rash, itching, high blood pressure and breathing problems.

Not recommended for consumption by children.

Banned in Norway.
Ako si alergičan na nešto imat ćeš takvu, univerzalnu, alergijsku reakciju. Ako si ikad gledao ikoju seriju u kojoj su doktori (House, Scrubs, Greys anatomy, E.R., Chicago hope...) vjerojatno si čuo za anafilaktički šok. To je krajnja alergijska reakcija organizma na neku tvar u kojoj dolazi do nemogućnosti disanja. Ovo ostalo je minorno, ali tko će normalan uzimati nešto na što je alergičan?

I da se ne bi hvatali za ovo "by children"... Gljive se isto tako ne preporučuju djeci :D

Electromaster
28-02-2009, 12:40
Mah, to sam samo uzeo kao primjer, zbog činjenice da bi Strepsils trebale pomoć pri disanju^^

Inače, imam tu knjižicu ''Što se krije iz E- brojeva?'' od Dade Lerotić i Ivane Vinković Vrček, tamo taj E132 u biti nije nabrojan među posebno opasnima... Vgg knjiga inače...

streetrace777
28-02-2009, 13:26
Mah, to sam samo uzeo kao primjer, zbog činjenice da bi Strepsils trebale pomoć pri disanju^^

Inače, imam tu knjižicu ''Što se krije iz E- brojeva?'' od Dade Lerotić i Ivane Vinković Vrček, tamo taj E132 u biti nije nabrojan među posebno opasnima... Vgg knjiga inače...

Di pise da bi trebalo pomoci u disanju. Koliko ja znam to je za pomoc pri grloboljama :)

Electromaster
28-02-2009, 13:27
Pročišćava grlo i dišne putove, jel :(

W3DR4N
28-02-2009, 15:54
Takve knjige su ispiranje mozga. Većina tih "mističnih E-brojeva" kako ih zoveš su ustvari prirodni sastojci napisani kao kratica.

Arbiter of Change
28-02-2009, 16:06
Meni je samo najžešće kako broj štetnih aditiva i koji su štetni varira ovisno o političkoj, a time i trgovačkoj, klimi u regiji.

SkunK
28-02-2009, 16:14
Moze se bez problema hraniti s hranom u kojoj nema aditiva.

Jedi svježe povrće i voće, meso iz mesnice,ribu s tržnice frišku, pij vodu ili si iscjedi voće i popij... ma sve se može kad se hoće.

Babitz
28-02-2009, 16:53
To je istina, al većini se ne da tratit vrijeme na to već im je lakše uzet jedan multivitaminski kurac nego pojest jabuku. =\

Electromaster
28-02-2009, 16:54
Takve knjige su ispiranje mozga. Većina tih "mističnih E-brojeva" kako ih zoveš su ustvari prirodni sastojci napisani kao kratica.
Pa, znam. Recimo, E330 je obična limunska kiselina... Knjiga je prilično stručna, i detaljno opisuje što je štetno, a što nije...

Neven <R>
28-02-2009, 17:07
Tak sam ja na poslu jeo neke grickalice koje su imali puno aditiva i mislio sam si kak se trujem, a onda sam provjerio na netu jwdan po jedan i ispada da nisu imali negativne posljedice.

Bara
28-02-2009, 18:51
Neke štetne aditive su razne udruge i društva popljuvali, a razumijem se u te stvari pa sam primjetio da sada umjesto nekog aditiva (E321, E453) piše zapravo njegov pravi naziv (Mravlja kiselina, Fosfatna kiselina, i tako) što nekim ljudima i daje olakšanje jer prije su mislili da su im slova E i razne brojke štetni, dok sada kada im piše pravi naziv aditiva ne obraćaju pažnju na to. Samo da nema E-eva... :) A to za izbjegavanje aditiva možemo svi zaboraviti, hrana je u zadnjih 20 godina postala otrov... GMO je u zraku i nema nijedne namirnice, biljnog ili životinjskog podrijetla koja nije genetski modificirana, a genetski modificirana hrana je i najveći uzrok zašto su ljudi u zadnje vrijeme toliko bolesni...

Hellboy
28-02-2009, 19:33
popis E brojeva:
http://en.wikipedia.org/wiki/E_number

nisam uspio naći onu aplikaciju o kojoj sam govorio ranije...valjda je obsolete...

McPingvin_v2.0
28-02-2009, 19:37
GMO je u zraku i nema nijedne namirnice, biljnog ili životinjskog podrijetla koja nije genetski modificirana, a genetski modificirana hrana je i najveći uzrok zašto su ljudi u zadnje vrijeme toliko bolesni...
Naravno, GMO je, pored televizije, Interneta i masturbacije, izvor svih zala ovog svijeta.

Wishmaster
28-02-2009, 19:38
Hrana je sve otrovnija...and yet we live longer and longer and longer... :?
Da nema tog genetskog inžinjeringa i odbojnih nam E brojeva jeli bi jako jednoličnu i ne preveč okusom bogatu hranu...

Herr Schnitzel
28-02-2009, 19:39
razumijem se u te stvari
Imas 5 iz biologije?

SkunK
28-02-2009, 19:55
To je istina, al većini se ne da tratit vrijeme na to već im je lakše uzet jedan multivitaminski prozor nego pojest jabuku. =\


Nije stvar u vitaminima i mineralima, nego u aditivima prisutnim u hrani.
Hrana bogata aditivima,konzervansima i raznim drugim glupostima je pretežno brza i "ready" hrana koju samo otvoriš i baciš u sebe, problem je u tome što da bi se to izbjeglo, hranu treba kuhati i pripremati - a ljudi ili nemaju za to vremena ili im se neda.

Electromaster
28-02-2009, 21:02
Da nema tog genetskog inžinjeringa i odbojnih nam E brojeva jeli bi jako jednoličnu i ne preveč okusom bogatu hranu...
Rajt. Jesi li ikad probao pojesti nešto što nije iz konzerve? Hrana ne raste u supermarketu, znaš :(

Bara
28-02-2009, 21:09
Baš je stvar u tome da je prije hrana bila bogata okusaom ali kako se industrija razvijala i ljudska populacija rasla hrane je trebalo sve više, novaca je trebalo sve više i rokovi su bili sve manji i onda je počela hrana dozrijevati umjetno sa ljudskom pomoći. Pa valjda primjetite da su bakine rajčice iz vrta puno ukusnije i drukčije izgledom nego one iz trgovine gospodina Todorića...

Hellboy
28-02-2009, 21:10
baka mi je mrtva, hence, nema vrt...

Bara
28-02-2009, 21:14
A ne znam, postoji puno baka koje uzgajaju u svojim vrtovima i obično su same i trebaju prijatelje. Pa se ti možeš lijepo sprijateljit sa nekom bakicom koja ime veliki vrt pun domaćih rajčica, mrkvica i kupusa, i samo joj jedne noći sve pokradi, kao da će te se sjećat...

Wishmaster
28-02-2009, 22:07
A kaj misliš da je svo voće i povrće od prvih početaka zgledalo tak lepo sjajno i ukusno?
Evo uzmimo primjer kuruze(kukuruz):nisu oduvjek bili zak lepi i gizdavi klipovi kakve imamo danas...mješale su se razne sorte da bi se dobilo najbolje od oboje...znam jer mi je djed pričal kak su prije bili slabi i jadni klipovi i kak je kukuruz bil dosta lošiji od današnjeg.Današnji je takaf kakaf je je zbog tih nekakvih mješanja i genetskog modificiranja ali nije nikaj lošiji kvalitetom,dapače,puno je bolji.
Jednostavno GM hrana nije nikakav otrov nego je "poboljšana" u vidu da je veća i razvijenija ali to kaj Todorićeve rajčice imaju okus ko voda to je druga priča...
Naravno da je bolje ono kaj nije špricano s raznim isekticidima i herbicidima,naravno da je većinom bolje ono kaj je iz vlastitog vrta ali svo to sjeme je na neki način preinačeno jer bi inače jeli paradajze veličine malo večih špekuli...

Electromaster
28-02-2009, 22:09
Ključna riječ: Prirodno.
Razmisli malo o tome :(

croat1gamer
28-02-2009, 22:23
Tak sam ja na poslu jeo neke grickalice koje su imali puno aditiva i mislio sam si kak se trujem, a onda sam provjerio na netu jwdan po jedan i ispada da nisu imali negativne posljedice.
dobit ces rak trece dojke za 7-8 godina
ozbiljan sam

ot: sve umjereno konzumirat, ali cini se da to niko ne slusa

Babitz
01-03-2009, 02:57
To je istina, al većini se ne da tratit vrijeme na to već im je lakše uzet jedan multivitaminski prozor nego pojest jabuku. =\


Nije stvar u vitaminima i mineralima, nego u aditivima prisutnim u hrani.
Hrana bogata aditivima,konzervansima i raznim drugim glupostima je pretežno brza i "ready" hrana koju samo otvoriš i baciš u sebe, problem je u tome što da bi se to izbjeglo, hranu treba kuhati i pripremati - a ljudi ili nemaju za to vremena ili im se neda.
Pa tako nešto sam i rekao, u biti, samo sam se, izgleda, pogrešno izrazio.

A i ono, kužim takve ljude jer, na koncu, i sam spadam u taj sistem s premalo slobodnog vremena. Radim od 7 do 15, nakon tog se vidim s curom i eventualno pojedem krišku pizze za 10kn. Prvi obrok. Drugi obrok mi je kad navečer dođem doma i ne da mi se i zbilja nemam vremena kuhati nego samo ispečem jaja nabrzaka ili napravim sendvič. Još i spavam premalo (4h na dan u prosjeku). Kvalitetna prehrana je neka vrst luksuza danas.

Kak se vi ostali hranite?

Bara
01-03-2009, 09:29
Ja imam 15 godina i vegetarijanac sam već 4 godine pa se hranim dosta gurmanski, ali u mene se stvar pogoršava s tim da sam bio na testu intolerancije na određene namirnice pa ne jedem ni kravlje mlijeko, sojino, rižino, kozje, ovčje, smijem samo piti Zobeno. Jaja mi baš nisu preporučena, ali sve povrće, voće, i ribu mogu jesti pa mi ne nedostaje vitamina, minerala, ugljikohidrata, masti, i esencijalnih aminokiselina, a što je najvažnije, ne nedostaje mi B12. Ne smijem jesti kvasac, a mogu vam reći da je beskvasni krug puno ukusniji nego obični :). Ej i samo da znate, taj " test intolerancije na hranu " dosta košta i malo ga ljudi obave, ali 99 % koji ga obave imaju intolerantnost organizma na neke osnovne namirnice koje jedu svaki dan: kravlji sir, kvasac, svinjetinu, govedinu. I sigurno se sada pitate zašto je ta hrana koju tijelo " ne tolerira " opasna. Zato što u tijelu postoje 2 obrambena sustava, stanični (leukociti, limfociti...), i opći. E pa ova hrana zagađuje taj opći, a taj opći je naravno jako važan za obranu organimzma od numerous bolešćina. Zato su uglavnom ljudi tako bolesni..., a što je još gore, 90 % ljudi u hrvatskoj ne zna za taj test, a i vjerujem da ga ne bi napravili jer je dosta skup...

###DK###
01-03-2009, 09:35
Hrana je sve otrovnija...and yet we live longer and longer and longer... :?
Da nema tog genetskog inžinjeringa i odbojnih nam E brojeva jeli bi jako jednoličnu i ne preveč okusom bogatu hranu...

Evo upravo čitam Sjeme uništenja od Engdahla, i knjiga govori potpuno suprotno.
Ne znači da je u pravu, ali eto, samo kažem.
Uglavnom, moje osobno mišljenje je da je uvijek bolje prirodno.

SkunK
01-03-2009, 09:35
To je istina, al većini se ne da tratit vrijeme na to već im je lakše uzet jedan multivitaminski prozor nego pojest jabuku. =\


Nije stvar u vitaminima i mineralima, nego u aditivima prisutnim u hrani.
Hrana bogata aditivima,konzervansima i raznim drugim glupostima je pretežno brza i "ready" hrana koju samo otvoriš i baciš u sebe, problem je u tome što da bi se to izbjeglo, hranu treba kuhati i pripremati - a ljudi ili nemaju za to vremena ili im se neda.
Pa tako nešto sam i rekao, u biti, samo sam se, izgleda, pogrešno izrazio.

A i ono, kužim takve ljude jer, na koncu, i sam spadam u taj sistem s premalo slobodnog vremena. Radim od 7 do 15, nakon tog se vidim s curom i eventualno pojedem krišku pizze za 10kn. Prvi obrok. Drugi obrok mi je kad navečer dođem doma i ne da mi se i zbilja nemam vremena kuhati nego samo ispečem jaja nabrzaka ili napravim sendvič. Još i spavam premalo (4h na dan u prosjeku). Kvalitetna prehrana je neka vrst luksuza danas.

Kak se vi ostali hranite?

Jedes samo 2 puta na dan?

Bara
01-03-2009, 10:02
Ma nije, jede ti on više što ti je...

Babitz
01-03-2009, 11:21
Nekad i samo jednom, to kad dođem doma u 9pm.

Znam, štetno je, ali nemam vremena za tri obilna obroka na dan. Bit će bolje kad se preselim u Zagreb, imat ću mnogo više vremena.

Finta je u tom da ja mogu pojesti više od svinje. Al opet, i kad sam jeo 5x na dan i kad sam jeo jednom, uvijek sam imao isto kila. Sreća da imam metabolizam koji je u stanju tolerirati moje loše prehrambene navike. Bar u vidu moje kilaže.


Sad me educirajte koju štetu radim time. Ne, zbilja nisam sarkastičan.

SkunK
01-03-2009, 11:33
Ne zabrinjava me štetnost koliko me zanima kako ti je dovoljan jedan obrok da normalno funkcioniras.

Babitz
01-03-2009, 12:10
Pa slično je znalo bit u srednjoj ponekad kad bih imao popodnevnu smjenu. Najprije ti kruli stalno, vječno si gladan i misliš da ćeš umrijeti, ali nakon nekog vremena se navikneš i prekineš uopće osjećati glad.

Arbiter of Change
01-03-2009, 12:15
Ovaj... zvučiš kao da nisi prakticirao onu stvar znanu kao "ručak" prije nego bi krenuo u popodnevnu smjenu. :)

Babitz
01-03-2009, 12:59
A jebi ga. Vlak je išao u 11.40, a ja na kompu do 11.38. :(

Bara
01-03-2009, 15:06
Jbt ja napišem nešto zanimljivo a vi počnete pričat o KingMortalovoj rutini hranjenja :)

Norther
01-03-2009, 16:11
Jbt ja napišem nešto zanimljivo a vi počnete pričat o KingMortalovoj rutini hranjenja :)
sto nas dovodi do zakljucka da i nije tolko zanimljivo, jel. :(

Bara
01-03-2009, 17:15
A ne znam, trebalo bi biti. Hrana je veliki problem modernog društva. Ljudi nemaju vremena jesti " zdravu", kuhanu hranu zbog previše posla, a kada dođu doma i napokon skuhaju nešto zdravo opet dobiju sranje puno aditiva, otrova i GMO-a. Mislim da bi ekološka poljoprivreda trebala biti puno više zastupljena nego što je sada, Mareviću dižem kapu.

Guber
01-03-2009, 17:30
to je moderni život, no svejedno se možeš truditi jesti zdravo, živjet zdravo, sve ovosi o pojedincu, nesmije se prepustiti normama drštuva koje potiče nezdravo hranjenje, napomenuo bi Američko :roll:

Bara
01-03-2009, 17:34
Ej ali znaš koji je zajeb. Danas se stvarno možeš potruditi živjeti zdravo, ali opet je svaka namirnica koju čovjek poznaje genetski modificirana, to je baš glupo zar ne? I sada opet ja na one bakine rajčice, iako su bakine rajčice ukusnije od onih kupovnih, i nastale su uz veliki trud bake, te rajčice isto imaju GMO sjeme koje ti stalno u tijelu prouzrokuje razne mutacije koje se samo pogoršavaju generacijama i naraštajima. Idemo u ku..., to ti ja kažem. Ali ja sam jedan od tih koji se hrane zdravo, to mi je bar drago.

Wishmaster
01-03-2009, 17:50
Ali kak ne kužiš da se ljudi makar i s tom hranom hrane zdravije nego prije 150 let...
Neandertalci su se hranili samo prirodnom hranom:divljač,voće,povrće i ostalo kaj su pronalazili u prirodi a ipak su bili rijetki oni koji su živjeli više od 45 god.
Bušmani danas također...Hrane se samo prirodnom hranom tj. onim kaj ulove a ne žive dulje od nekih 50 god...
GM hrana je budućnost ali je samo pitanje da li se bude išlo u te krajnosti da bude stvarno postala nezdrava samo kaj bi bila veća i ljepša...
Ja sam također jel jagode iz vrta a bile su triput veće od Todorićevih i nikaj im nije falelo.

Bara
01-03-2009, 17:53
Prije 150 ljeta smo imali problema sa siromaštvom, ali vjeruj mi, ne trebaš pogledati tako daleko u prošlost da vidiš zdrave ljude koji se su hranili purom, povrćem iz vrta i zaklanim mesekom. Jel vidiš kako su stari ljudi sada bolesni? Heh, ali sada što je tu stvar, jel vidiš koliko je mladih ljudi danas bolesno? Zamisli nas kao starce, jbt već nas 90 % ima probavnih problema :D

Guber
01-03-2009, 18:01
to što su pračovjeci umirali jako rano nema baš puno veze s kvalitetom hranjenja, prije 150 godina je bio velik problem pothranjenosti, i tako, ma može se i sd zdravo živjet ako hoćeš, treba se namučit, ali sem može

Wishmaster
01-03-2009, 18:49
Pa naravno da treba jesti čim zdravije...kaj sad nebudete mislili da se šopam s burgerima i raznim salamama ko lud (čips se ne računa).Ubiti niti se ne sjećam kad sam zadnji put jel fast food...
Ali činjenica je da su ti razni aditivi i genetski mućkana hrana dio svakodnevice i nisu oni nikakvi otrovi,zabranjeni užitci ili kaj ti ja znam kaj već, nego su tu da unaprijede kvalitetu i okus hrane.
Isto tak nije zdravo pojesti šaku soli ali u razumnim količinama je ona potrebna tijelu.

bezimeni
01-03-2009, 19:32
Veliko povećanje broja debelih je očiti pokazatelj da nešto ne štima.Stoka se fila hormonima rasta , u hranu se trpaju aditivi , zemlja se truje pesticidima i umjetnim gnojivima...Istina , ljudi se i prežederavaju i sve manje kreču ali i oni koji se hrane umjereno osjećaju posljedice u vidu debljanja ili pojave alergije na neki vrag...

Ja osobno i moja najuža obitelj kupuje sir i vrhnje kod poznate "kumice" ( ne na placu ) .Također kupujemo i meso sa tog imanja jer znamo sa čime hrani stoku...Hebiga , nemam privilegiju živjeti na selu pa da mogu proizvoditi hranu kako meni odgovara ( nemam ni takva znanja i vještine ) pa se moram snalaziti ako ne želim crknuti poput tesnog zamorca.

Guber
01-03-2009, 20:00
ma važno je da se čovjek kreće, činjenica je da se mnogo mladih ne bave dovoljno fizičkim aktivnostima,
naravno hodanje do najdražeg birca se ne računa kao fizička aktivnost

SkunK
01-03-2009, 20:01
Ali kak ne kužiš da se ljudi makar i s tom hranom hrane zdravije nego prije 150 let...
Neandertalci su se hranili samo prirodnom hranom:divljač,voće,povrće i ostalo kaj su pronalazili u prirodi a ipak su bili rijetki oni koji su živjeli više od 45 god.
Bušmani danas također...Hrane se samo prirodnom hranom tj. onim kaj ulove a ne žive dulje od nekih 50 god...
GM hrana je budućnost ali je samo pitanje da li se bude išlo u te krajnosti da bude stvarno postala nezdrava samo kaj bi bila veća i ljepša...
Ja sam također jel jagode iz vrta a bile su triput veće od Todorićevih i nikaj im nije falelo.

Špiljski čovjek se pretežno hranio mesom, nešto povrća i voća ali pretežno proteinskom hranom. Neznam od kuda ti podatak da je samo živio do 45 godina, no to sigurno nije bilo zbog hrane pošto se od takve hrane ne umire, dapače. Ako je istinita konstatacija da je živio do sredine 40tih godina životne dobi, onda je to zbog bolesti, jer znaš - medicina tada nije bila baš toliko napredna.

Isto tako puno ljudi govori svakakve gluposti tipa : "kupio sam kruh ,vrhnje i domaćeg bunceka kod strica Jože, to je domaće pa je sigurno zdravo" iako ne pozna biokemijski sastav bunceka niti vrhnja, da zna onda sigurno nebi tvrdio da je "zdravo" samo zato jer je "domaće". Neću sad ulaziti u detalje pošto je nepotrebno ali ljudi imaju naviku samo bacati zaključke koje čuju na TV showovima tipa Oprah ili pročitaju u Mili i Teni.

Babitz
01-03-2009, 20:04
Pa tek u 18. - 19. stoljeću se životni vijek povećao ogromno radi poboljšanja standarda, zdravstva, higijene i sl.

Držim da su samo sretni preživjeli gripu onda.

McPingvin_v2.0
02-03-2009, 08:27
Čekaj, nitko od vas nije primjetio ovo:


vegetarijanacS
gurmanski?

Bara
02-03-2009, 10:03
Hehehehe, napokon netko tko je primjetio. Znam, teška ironija zar ne. 199 cm sam visok, 104 kila težak, jako miran po naravi a tuć se volim, vegetarijanski gurman kakvog još ne vidjeste, God of War avatar (Kratos) === BARA!

Hellboy
02-03-2009, 10:05
mhm...gurman se ne smije ograničavati samo na travu...odresci, piletina, rebarca na roštilju uz ljuti umak, ćevapi...život ne bi bio vrijedan življenja bez mesa u prehrani...

Bara
02-03-2009, 11:04
Stvar je u tome da se baš ja ne ograničavam na " travu ". A meso u prehrani uspješno zamjenjuje mahunasto povrće zvano "soja" ili čak "sejtan" isto. Bez mesa se ne može zamisliti život u hrvatskoj, ali ako u Americi dođeš na Hot Dog štand i ako pitaš integralnu kiflu sa sojinom kobasicom nitko te neće krivo pogledati, dok je u hrvatskoj pak odabir ograničen na dužu i kraću kiflu sa purećim ili pilećim mesom. A inače siguran sam da se ti ne koristiš mnogim začinima koje ja koristim svakodnevno u prehrani, a i namirnicama također. Nije sva " trava " bezukusna, štoviše, postoji mnogo povrća koje svojim ukusom daleko nadmašuje meso ako je lijepo pripremljeno. Evo recimo dok ti običavaš za ručak pojesti " leću sa kobasicama ili hrenovkama " ja ću pojesti " crvenu leću sa kurkumom i korabicom ", kužiš :).

SkunK
02-03-2009, 11:09
Kao da vegetarijanac ne moze biti gurman...

Bara
02-03-2009, 11:12
Dobro ali moram priznati da ima vegetarijanaca koji su kao debili koji drže post cijeli život sa " spikom ": " Ja sam jedem zeleno, ništa meso. " Ali ja sam oduvijek bio gurman i probao sam sve mesne namirnice i mnoge specijalitete, ali vegetarijanstvo mi je samo pomoglo da proširim svoje gurmanske horizonte u perverzne daljine koje vi smrtnici (mesojedi) ne možete ni zamisliti :)

SkunK
02-03-2009, 11:15
Gurman uživa u hrani. Neovisno jel je to meso ili zelena salata i brokuli.

Bara
02-03-2009, 11:18
To se podrazumijeva jel...

Neven <R>
02-03-2009, 18:24
George Takei je gurman (Uhl2Q8UPDf0).

Bara
02-03-2009, 19:14
George Takei je gurman (Uhl2Q8UPDf0).

WTF! A čovjek je trebao malo zaraditi slušaj...

Babitz
02-03-2009, 21:08
Meni svi prigovaraju jer mi većina hrane ne valja. :(

McPingvin_v2.0
02-03-2009, 21:35
A meso u prehrani uspješno zamjenjuje mahunasto povrće zvano "soja" ili čak "sejtan" isto.
Bravo, genije. Tupiš kako smo zbog GMO hrane nezdravi, a jedeš sa samog vrha GMO ljestvice - soju. Klanjam ti se! Evo, vidi: :pray:

Bara
02-03-2009, 21:45
Ne jedem ja soju i sejtan ;), baš zato što su GMO smeća. Dobro, soja je normalna namirnica ali oni odresci od soje i komadići baš nisu sasvim prirodni, ali inače soja sadrže mnogo esencijalnih i neesecijalnih aminokiselina, ali je ja ipak ne jedem.

###DK###
03-03-2009, 14:26
Mislim da sam negdje pročitao da je 86% (bar mislim) soje genetski modificirano.
Ono 14% je normalno.

Svinjoguz
03-03-2009, 21:54
Stvar je u tome da se baš ja ne ograničavam na " travu ". A meso u prehrani uspješno zamjenjuje mahunasto povrće zvano "soja" ili čak "sejtan" isto. Bez mesa se ne može zamisliti život u hrvatskoj, ali ako u Americi dođeš na Hot Dog štand i ako pitaš integralnu kiflu sa sojinom kobasicom nitko te neće krivo pogledati, dok je u hrvatskoj pak odabir ograničen na dužu i kraću kiflu sa purećim ili pilećim mesom. A inače siguran sam da se ti ne koristiš mnogim začinima koje ja koristim svakodnevno u prehrani, a i namirnicama također. Nije sva " trava " bezukusna, štoviše, postoji mnogo povrća koje svojim ukusom daleko nadmašuje meso ako je lijepo pripremljeno. Evo recimo dok ti običavaš za ručak pojesti " leću sa kobasicama ili hrenovkama " ja ću pojesti " crvenu leću sa kurkumomSi korabicom ", kužiš :).
di si nabavio kurkumin?

Bara
04-03-2009, 10:00
Kurkumu imaš kupiti u svakom većem dućanu. Tommy, Konzum, Studenac, Kerum... Imaš je kupiti svugdje...