PDA

Pogledaj cijelu verziju : Problemi s grafikom... BSOD



LFC4EVER
27-02-2009, 15:13
Frend mi je neki dan kupio sebi novi komp:

- Intel Core 2 Duo E7400
- Gigabyte EP43-DS3L
- Seagate Barracuda 500 GB, 7200.12
- 2 GB DDR2 Kingmax (800 MHz)
- Zotac 9800GTX+, 512 MB, AMP! Edition
- Samsung SM 2032BW
...

Meni je dao da mu sastavim komp i instaliram Windowse i ostale programe...

Eh sad... problem je što kod pokretanja bilo koje igre ona radi samo neko kratko vrijeme (možda svega koju min) i onda se sve zamrzne. Preostaje jedino restart kompa i gašenje.
Prilikom ponovnog pokretanja kompa, uglavnom se pali BSOD i mislim da je problem u "nv4_disp".

Koliko sam mogao saznati na netu, taj "nv4_disp" ima veze sa nVidijinim driverima za grafičku, ali nigdje nisam našao nikakvo univerzalno rješenje za taj problem... Svako predlaže nešto drugo...
Ja sam pokušao svašta... probavao sam i formatiranje diska i ponovnu instalaciju Windowsa XP, probavao sam i razni verzije drivera (2-3 različite verzije, uključujući i najnoviju)... itd.

Ima li iko rješenje za ovaj problem? Ja već lagano šizim, a i frend pogotovo jer je komp nov novcat...

cham3leon
27-02-2009, 15:42
Hmm, imao sam malo sličan slučaj na kompu od frenda, što god počne igrat, igra se ruši. Jednom se pojavio i BSOD, ali uglavnom se samo ruši bez posljedica. Konfa je malo starija... Ma šta serem, stara je ko metuzalem, i ima ATi 2600 AGP.

Reinstalirali smo drivere od grafičke, i tada je sve normalno radilo dok se jednom komp nije restartao sam od sebe (temperatura, možda...) I opet isto.

Jel se događa samo u igrama?

mamlaz
27-02-2009, 15:46
Provo downclockaj procesor ako si ga clockao.
Ako tad radi, ponovno overclock i povećaj napon.

Ako ne radi ni kad downclockaš (ili nisi clocknuo), provjeri napajanje.
Ako imaš nekakvo šrot onda zaboravi na stabilnost sustava.
VX 450 ili VX 550 bi bili sasvim dovoljni za tu konfiguraciju, čak i predovoljni.

Također izvadi rame sa ploče i očisti ploču od prašine, te dobro umetni pločice.
Moguće da prilikom ciklusa osvježavanja memorije dolazi do pada napona, pa je dio podataka logički neipravan.

cham3leon
27-02-2009, 15:50
Također izvadi rame sa ploče i očisti ploču od prašine, te dobro umetni pločice.
Moguće da prilikom ciklusa osvježavanja memorije dolazi do pada napona, pa je dio podataka logički neipravan.

Pretpostavio sam da bi moglo biti nešto krivo s RAM-om. Pročačkat ću idući put kad budem kod njega.

Btw, stavio je ne tako davno kex od 1GB memorije, a postojeći od 256 MB je uklonio. Bi li bilo kakvih problema staviti oba istovremeno, jer mu je lik koji je popravljao zadnji put savjetovao da ne stavi oba dva.

Ne znam točno koju matičnu ima, neku staru u svakom slučaju.

mamlaz
27-02-2009, 16:07
Ako oba rade na istim frekvencijama, nebi bilo problema.

Ako je ovaj od 256MB na nižem taktu, onda će i ovaj od 1GB raditi na nižem taktu, inače nikakvih drugih problema nebi bilo...

Evo u mom starom bartončeku kucka 1X1GB + 2X 512 MB rama bez problema zadnjih 6+ godina... Nikad frke...

LFC4EVER
27-02-2009, 16:43
Procesor nije OC-an, a napajanje je Chieftec 550W, EPS, Active PFC.
Komp je kako sam rekao nov, tek kupljen, tako da nema nimalo prašine, a pločice RAM-a su koliko vidim dobro "sjele"...

Ne znam više šta da radim.... Da nije možda grafička neispravna (iako je nova?!)?

mamlaz
27-02-2009, 16:59
Grafika je ispravna...
Izvadi ram i zamjeni im mjesta i provjeri dali su stvarno dobro sjele (lufta ne smije biti, jer dolazi do prijelaznog otpora).

Rekao sam, downclockaj proc i probaj... Svakako mu daj malo napona, jer ako nije stabilan olazi do BSoD-ova pri nemogućnošću debugiranja dll-ova...