PDA

Pogledaj cijelu verziju : Slika problemi...graficka otisla?



weird1
25-02-2009, 11:59
komp je od frenda tj njegovi starci ga koriste. 2 god. star, 12. 2006, nikad otvaran, bila tona prasine unutra.

proc: amd 3.0 singl core
ram: 2x 512 ddr1
mbo: asus neznam sad tocno a9-x tak nest
grafa: 7900gs pcie
monitor: lcd 17" LG
napajanje: nisam nasao na racunu pise samo cijena kucista 200 kn nadam se da u tom 200 kn kucistu nije uracunato i napajanje.


Ima problem sa slikom zadnjih par dana. Javljaju se crtice i tockice po ekranu i to se pocne desavat jos za vrijeme POST-a. U windows(xp) cak nekad nece, pojavi se bsod i restartuje se komp. Nekad udje ali ima svakakvih crta raznih boja i najcesce se dosta brzo smrzne.


Meni je cudno sto nekad, kad se komp restartuje, radi skroz normalno. Kao da nista nije otislo i zna raditi tako par sati.
Primjer, pojavljuju se crtice i gluposti prilikom post-a, par puta ga restartujem ili ugasim i pokrene se normalno.

Temperature nisam uspio ocitati, probao sam everest, gpu-z, riva tuner. Ali kazem opet, on i kad je skroz hladan tek ga upalim zna izbacivat one crtice, a nekada kad radi, samo ga restartujem par puta i/ili ugasim pa radi normalno.




E sad ja bih 99% rekao da je grafa otisla iako mi je i napajanje sumljivo pa trebam vas savijet:

1. Je li tu grafa otisla
2. da li bi na tu konfu mogla ici ati 3850Sprvenstveno zbog napajanja za koje neznam ni koje je...


Inace grafa ih je izasla preko 1400 kn pa im sad nebih rekao da mjenjaju ako bas 100% nije do tog, a garancija istekla. Pogotovo sto ce 90% morat i novo napajanje uzet za novije graficke.

Inace grafu sam izvadio, stavio pci ati 4mb grafu. Nema nikakvih crtica, bsoda, restarta ali to mi opet ne govori 100% da je ona grafa neispravna. Jer ova manje struje vuce, a i najbolje bi bilo onu njihovu stavit u moj komp pa provjerit. Samo sto bas nebih neispravnu grafu u komp.
Jednom sam prilikom uspio unistit maticnu tako. Bila je to s3 savage 16 mb(tako nekako), nakon sto sam je stavio nije radila, nije bilo slike, a ploca(koja je radila prije) vise ni sa jednom grafickom nije proradila.


Eh, da jos samo da pojasnim. Ako je grafa otisla i promjenom grafe bi bilo sve ok. Nema nikakvih problema oni bi jos danas otisli u trgovinu kupili ati 3850(oko 550kn) ja bih ugradio i sve ok sve 5.

Ako treba dat jos 400-500 kn za napajanje onda bas i nije sve ok. Oboje su u mirovini i nije da bas imaju love. Ali najgore bi bilo da kupe drugu grafu, a ova nije neispravna, i kupnjom i ugradnjom nove grafe nista nebi popravili.

Sickmanno1
25-02-2009, 12:08
Ako se bojis staviti graficku u svoj komp, pokusaj staviti svoje napajanje u njegov komp.

1. Lako je moguce da je grafa riknula, tocnije da je riknula memorija, tj. da je memorija na grafi oslabila. Pokusaj u RivaTuneru spustiti frekvencije memorije za kojih 50-100 Mhz.

2. Zasto ne bi mogla :D? Napajanje zasigurno bi trebalo novo...npr jedan Fortron od 400W, cak i 350W ce pomoci :)

weird1
25-02-2009, 12:15
Joj srry sick zaboravio sam spomenuti. Sad se nesjecam 100% ali sam proguglo 7900gs i taktovi su 450, 1320. Meni je riva tuner pokazao 475, 700(1400). Probao sam smanjit na 400, 650(1300) ali se komp smrzo. Inace taj put kad sam to pokusao komp se uspio pokrenuti normalno ali smanjenjem freq se zablokirao.
Inace proizvodjac je galaxy.
http://www.galaxytech.com/Products.asp?class1=1

Inace hvala na savjetu i brzom odgovoru. Mozda da probam svoje napajanje dobro si se tog sjetio tx.

Inace napisao sam gore ali nakon sto si ti postao, lova je problem novo napajanje + grafa bi mogli bit mali problem za njih. Ali ako se mora mora se znaci za novu grafu recim 3850 obavezno i novo napajanje bar Fortron 350 W. Evo vidim ve-mil 228 kn, a jedna powercolor 3850 559 kn. Oko 800 ukupno.

Eh da i muci me ovo sto nekad radi normalno, post-a, ulazi u winse cak i u igre, mogu se i igrat, a kad nece onda, odmah, od posta pocne zezat i najcesce nece ni u winse (iako u safe modu ulazi skoro svaki put koliko sam probao).

Sickmanno1
25-02-2009, 12:40
Zaista cudno...cak bi rekao da je onda u pitanju PSU...

Nego, nisam nacisto koliko je isplatljivo stavljati 3850 na jednojezgreni procesor. Tocnije sumljam da bi nesto dobio pretjerano sa tim. U svakom slucaju napajanje kvalitetnije bi moralo ici, a i zaista bi pomoglo da se nekako graficka moze ispitati na drugom racunalu :/

Samo pitanje je kako, kad te strah staviti grafulju u komp, makar se u pravilu nista ne bi trebalo dogoditi :?

weird1
25-02-2009, 13:01
Zaista cudno...cak bi rekao da je onda u pitanju PSU...

Nego, nisam nacisto koliko je isplatljivo stavljati 3850 na jednojezgreni procesor. Tocnije sumljam da bi nesto dobio pretjerano sa tim. U svakom slucaju napajanje kvalitetnije bi moralo ici, a i zaista bi pomoglo da se nekako graficka moze ispitati na drugom racunalu :/

Samo pitanje je kako, kad te strah staviti grafulju u komp, makar se u pravilu nista ne bi trebalo dogoditi :?


Razumijem, da 3850 je overkill ali neznam, moze savijet, koju onda, a da nikako nebude slabija od ove koju imaju.
Nazalost nisam uopce upoznat sa nvidia karticama nisam jos nijednu imao, a oko 4 ili 5 ati-jevih. Gledam ta njihova je bila 1400 kn pretpostavljam da je bila dobra, a i ati od novijih bas i nema nesto slabije od 3850. Mislim da 1000 i 2000 serija nedolaze u obzir. 1000 ipak slaba, 2000 po mnogima najgora ali pustimo to da ne bi doslo do rasprave o krivim stvarima. Koju bi ti onda preporucio?

Da za sebe kupujem ja ne bih gledao na to jednojezgreni proc i ddr1. jer amd ploca(250-300), proc x2(300) i mema 1gb(100-tinjak) ne bi izasli ni 700 kn, a kad tad bih upgredao, onda bi mi 3850 dobro dosla za razliku od neke slabije koja bi nakon upgrade-a bila kocnica.

Ali stvarno, pitanje koliko ce se oni odlucit za neki upgrade. Mozda bi zaista mogla ici neka slabija. Predlozi neku.



Sto se tice grafe i mog straha. Sto da kazem da mi se nije desilo vjerovatno ga ne bih imao ali stvarno mi je riknula ploca. Ali mozda i to isprobam.

Znaci mogu im reci novo napajanje i nova grafa.

Eto, nabaci koji prijedlog za grafu i puno hvala na pomoci.


Edit: U vezi neispravne grafe i straha. Frendu riknuo monitor ali bi probao da li grafa radi. OK, donese on meni grafu, ja izvadio svoju stavio njegovu i nist. Neradi. Ja kazem grafa ti otisla, nije monitor. Stavim svoju nazad, opet nist ,reset bios nist, nikako vise nije proradila.

edit2: off topic. lol, rijec "inace" malo previse koristim i to uzastopno u recenicama bas sam primjetio citajuci svoj prvi i pogotovo drugi post. U drugom cak 4 puta.

Sickmanno1
26-02-2009, 10:48
Da za sebe kupujem ja ne bih gledao na to jednojezgreni proc i ddr1. jer amd ploca(250-300), proc x2(300) i mema 1gb(100-tinjak) ne bi izasli ni 700 kn, a kad tad bih upgredao, onda bi mi 3850 dobro dosla za razliku od neke slabije koja bi nakon upgrade-a bila kocnica.

Sto se ovog tice, slazem se....ali moras vidjeti sa njim da li planira u skoroj buducnosti prelazak na x2 procesor. Enivej imas bash topic gdje covjek prelaskom sa 1650x na 3850 nije dobio nikakve bolje rezultate sa svojim P4 3Ghz. Serija 3xxx pa nadalje kao i kod nvidie serija 8xxxx pa nadalje su zedne procesorske snage i jedan 3800+ x2 je minimum da bi grafe radile kak tak.

Osobno bi ja na njegovom mjestu nabavio neku graficku za 50-100kn polovnu tek toliko da mu komp radi i bacio se na sparanje novaca, jer ako se zeli igrati dvojezgreni procesor + 3850 + 2gb rama je postao danas neki minimum....koji ce zasigurno djelovati jos godinu dana na mid, low postavkama ovisno o monitoru....

weird1
26-02-2009, 12:26
Da vidio sam tu temu o prelasku s 1650 na 3850 .

Oni 99% nece ici na upgrade, oboje su u mirovini.
(slavonija racunaj 2 mirovine od oko 1500 kn, moja mama, primjer, ima nesto sitno preko 1200kn, moj stari je imao 2000kn mirovinu sto je bila super visoka i predobra mirovina).
Komp su kupili prije dvije god kad je zena dobila otpremninu za mirovinu.

Problem je sto njezin muz voli igrat pucacine :(
Igra on i belu na playtoyu i strategije ali stvarno voli pucacine.


Hebiga ja sam mislio samo bubnuti drugu karticu i vozi dalje, dok ide, ali izgleda da cu morat opet popricati s njima. Ja sam prvenstveno htio biti 100% siguran da je do graficke bas zbog tog faktora novac. Da je za mene sve i da zamjenim ispravnu karticu za 2x bolju nebih previse zalio ali nisam htio da oni kupe drugu karticu, a da problemi ostanu i da treba jos novaca ulozit da se kupi nesto drugo i rijesi problem. Primjerice moglo je biti i do monitora ali sad s ovom drugom karticom 100% nije monitor, ostaje kartica(95%) ili napajanje(5%).

Isto tako uzmi u obzir da oni taj komp drze odlicnim(novim) strojem. Neshvacaju svi da je 2 god vjecnost u svjetu racunalne tehnologije.
Nisam siguran da bi oni u svoj "novi" komp htjeli staviti rabljenu karticu.


A i vec vidim pitanja:
Koliko ce ta polovna izdrzati?
Sta ako ode kao ova?
Sta ako nam pokvari ostatak kompa?
Hoce li biti jaka kao ova koju sad imamo? itd...


Probat cu im objasnit da bi najbolje bilo stedit za upgrade ali shvati nemogu si oni priustit pracenje tehnologije i upgrade svakih godinu, dvije. Najvjerovatnije ce reci da si to nemogu priustit. Bitnije je platit rezije i stavit hranu na stol nego igrat igre.

weird1
05-03-2009, 14:07
Srry za dbl post.

Evo update stigla nova graficka(jucer) ati 4670. Slika ok zasad, iako je i ona, stara, 2 dana radila ok pa opet pocela zezat. Treba sacekat pa vidit.

Konacno su kupili drugu. E sad grafa ugradjena, driveri novi ali stari windowsi.

Presao sam sa avg free, nasao oko 10 virusa, iza njega spybot s&d oko 15, 20 gresaka, zatim avast home free oko 120+ virusa, nekoliko autorun.inf u svakom driveu i oko 100+ u "system volume information" na c i d particiji.
Inace, kod mene ima samo 2 datoteke u tom folderu, a kod njih samo 120+ datoteka virusa lol.

Osim zanimljivosti da je iza svakog AV neki drugi imao posla, zanimljivo je i to da procesor(tj task manager) u idlu pokazuje 60-70% opterecenje, a u safe modu 0%. To je nakon tih AV-a(znaci navodno cist sistem). Inace pobrisao sam AV-e, restart ali zauzece ostaje.

Nijedan od procesa ne pokazuje takvu aktivnost, niti pribliznu, zapravo pokazuje system idle oko 97 do 98%.
To i safe mod mi govore da bi moglo biti rijeci o virusu.

Oni nisu za cistu instalaciju windowsa, iako preko 2 god, tj otkako je kupljen komp nisu reinstalirani.
Oni kazu "radi ok, sad si ga malo pocistio" :(

Sad, da li postoji ikakva mogucnost da je do grafe? Ipak ta grafa jede singl core 3.0 proc za dorucak. Ali kada sistem miruje?

win xp pro 32 bit
amd a64 3.0, single core
2x512 ddr1
mb: asus av8-x
ati 4670
napajanje no name 200+ kn sa kucistem

Znam da je najbolje puknuti nove winse ali kad ih nemogu nagovorit.

Zanimam me je li rijec o virusu?
Kojim bih jos(AV-om) mogao probati(besplatnim)?

Blacky_123
06-03-2009, 10:22
Nemoguce da grafa crpi 60-70% procesora
Rade ti reinstaliraj winse, vjeruj mi, bit ce bolje
Nakupio si se virusa i bog zna kakvu su stetu nacinili..

weird1
06-03-2009, 12:14
Nije moj, od frendovih roditelja je komp. Nemogu ih natjerat na reinstall. Gle, oni jednostavno kazu "Nisam ja primjetio da komp sporije radi".
Njima komp radi ok, a ja probam igru iz 2001, stavim na max i igra steka.

"requirements 450 MHz CPU, 128 MB RAM, 16 MB video card RAM, 4X CD-ROM drive, DirectX 8.0, 750 MB available hard disk space, Windows 98"

Ali eto, oni neprimjete da komp neradi dobro .

Da i ja sam prilicno siguran da je virus. Precudno da u idlu proc ima 60-70% konstantno opterecenje.
Probao sam sa AV-ima ali nist, reinstall je izgleda jedini lijek.
Dok oni ne odluce srediti komp bezveze ja vas gnjavim ovdje anyway...
Hvala na odgovoru.

Sickmanno1
06-03-2009, 12:26
Ako im nesmeta onda bash te briga....mislim hoce od tebe da napravis nemoguce. Reinstall winsa mora ici, ipak je nova grafa dosla, a i winse imat 2 godine nije zdravo...pogotovo ako ih koriste neki pocetnici koji instaliravaju svakakvo smece...

mamlaz
06-03-2009, 12:27
Ne mora biti virus... Win XP jednostavno imaju takvu kompoziciju da kernel nakon 12-18 mjeseci uporabe postane trula jabuka u samom OS-u...
Još tu dođe dosta smeća koje zapnu u registrima i imaš fino govno upakirano u celofan...

Zato mi se sviđa vista/win7, jer kernel nije kanta.. Evo moja vista 18+ mjeseci, promjenjene 2 ploče, 2 grafičke i hardovi...

Reci ti njima "imate virus, moram vam ga očistiti"... I fino digni OS, instaliraj sve što trebaš, drivere, programe etc, sa acronisom napravi sliku sustava i zaprži je na DvD, i kad bude opet sranja samo vratiš sliku u roku 5 minuta... Amen.. :thumbs2:

goki06
07-03-2009, 17:24
To i meni dogadjalo graficku sam morao mjenjat..

weird1
13-03-2009, 12:11
Eto, tjedan nakon nove grafe konacno su pali i windowsi.
Samo javljam da je, sad, sve OK.

Nikakvo zauzece procesora u idlu, problema sa slikom nema od promjene grafe. Ona igra iz 2001 leti na max, cak je i crysis warhead igriv na 1280x1024 min detalji.

Jos jednom hvala svima, posebno: sick-u, mamlaz-u, blacky123-u i jos pokojem forumasu koji je slucajno zalutao ovamo i citao moje poduze postove.