PDA

Pogledaj cijelu verziju : Vodič za kupnju desktop računala



Svinjoguz
22-02-2009, 21:59
VODIČ ZA KUPNJU RAČUNALA, BY SVINJOGUZ
Pošto imam viška slobodnog vremena odlučio sam napisati jedan guide za kupovinu desktop računala...
Kako kupiti Desktop PC?

Kao prvo, trebate definirati za što ćete koristiti svoj PC?Za igranje?HTPC?Internet?Treba li vam doista GTX 295 u sustavu u kojem ćete jedanput godišnje pokrenut novi C&C?Treba li vam doista najbrži procesor sa X jezgri da biste dignuli framerate u Crysisu za 2 sličice?U ovom guidu ću pokušat objasnit kako kupiti PC, na što treba paziti i što je trenutno najisplativije na Dolcu...Kao prvo trenutno je zavrzlama oko mnogih komponenti i pokušat ću sve objasniti korak po korak...

Dualac ili Quad?

U zadnjih godina dana došlo je do strmoglavih pojeftinjenja četverojezrenih procesora i njihovih ugradnji u osobna računala, no jeli doista on potreban u računalu za igranje/ured/internet, naime bilo koji E8400 ili Heka X3 će imati bolje performanse u igrama nego mnogi procesori Q9000 serije(o Q6600 da ne govorimo), Quad dolazi do izražaja tek kod specijaliziranih aplikacija i kod osobito zahtjevnog multitaskinga.Odgovor na ovo pitanje je, ako često baratate sa velikim fajlovima, volite multitasking uzmite Quad, ako ne jedan E8200 ili X2 7750 će zadovoljit i one zahtjevnije korisnike, trenutne igre ne profitiraju od Q procesora ali budućnosti hoće.Ako uzimate Quad isplativo je uzet AM2+ ploču(na njega idu AM3 procesori!) i uzet jedan PHENOM II, dok je i7 jednostavno DEBELO neisplativ za običnog smrtnika, do pojave jeftinijih i5 procesori bježite od i7 glavom bez obzira ako se igrate ili tu i tamo se poigrate u obradi videa i fotografija jer je jednostavno preskup za ono što nudi.

Kakvu grafičku da uzmem?
Ovisno koliko vam je stalo i koliko se igrate.Ako se volite igrat ali ne želite investirati previše u grafički podsustav jedna HD4850 će vam omogućiti igranje najnovijih i budućih igara na visokim postavkama sa filtrima za poboljšanje kvalitete slike.Ako ste veliki fanatik za igranje i ako vam nisu novci problem možete računat na grafičke tipa GTX260,GTX285, HD4850X2, HD4870X2.Ako vam igranje nije u planu uzmite neku diskretnu grafičku sa pasivnim hlađenjem ili on-board grafiku
Moj osoban stav je da je sve iznad HD4850 prilično glupo i nepotrebno.Zašto?Zato jer vam svakih nekoliko mjeseci veliki proizvođači kartica ATi i nVIDIA izbacuju serije kartice koje se i du 50% manje novaca brže od 50-80%.Primjer vam je HD3870 koji je svojevremeno koštao preko tisuću kuna a danas ga za istu cifru prešiša HD4870.Znači naisplativije je kupiti grafičku srednjeg ranga i onda ju kontinuirano zamjenjivat svakih godinu dana što i nije preveliki izdatak s obzirom na performanse koje se dobivaju sa svakom serijom.Nadalje, najčešći marketinški trik je količina memorije na kartici.Za većinu potreba je dovoljno 512MB da se sve pokrene na visokim detaljima u visokoj rezoluciji, veće količine su potrebne tek na jako visokim rezolucijama poput 1920x1200 naviše sa ultra visokim filtrima za poboljšavanje slike.
http://www.links.hr/photo/051.803.570.jpg

400W Codegeni...i monstrumi od 2KW
Napajanje je jedna od najbitnijih komponenti koje se brinu za ispravan rad računala.Ona pruža el. energiju ostalim komponentama stoga je itekako nepoželjno štedit na tome pošto loše napajanje gotovo uvijek ima daleko nižu snagu nego što je deklarirano na ambalaži postoji realna mogućnost da na malo jačoj konfiguraciji slabo napajanje i komponente jednostavno - riknu.Stoga se uvijek kupuju provjereni i kvalitetni proizvođači kao što su PCP&C, OCZ, Corsair, Fortron, Zalman, Coolermaster, Chieftec...oni spadaju u kvalitetnu klasu napajanja dok su loša napajanja Codegen, Mode Com, MS i slične jeftinjare.Nemojte se pomamit za wattima pošto jedan Fortron 350 PNF ima veću snagu nego MS od 600W.
Druga stvar na koju biste trebali paziti je realna potrošnja vašeg sustava.Ljudi često savjetuju napajanja koja su apsolutan overkill i znao sam viđati primjere gdje se za 9800GTX, 4GB RAMa i E8200 znalo preporučat Galaxy 1,8 KW(!!!), dok je realno da kvalitetno napajanje od 450-550W isporuči i više nego dovoljno struje čak i pri overclokanim postavkama.Za uredska računala preporučljivo je uzet jedno kvalitetno napajanje od 300-350W(može i sa pasivcem), za mid-gaming konfu sa trojezgrenim procesorom i HD4850 je sasvim ok kvalitetno napajanje od 450-500W, dok tek za high-end računala sa dvije grafičke kartice, Quad procesorom i nekoliko diskova je preporučljivo uzet 600-750W napajanje.
slika

Kakvu matičnu ploču izabrati?

Ovisno kakvi su vam apetiti.Za mid-range konfiguracije će čak i malo zahtjevniji korisnici biti zadovoljno sa matičnim pločama baziranim na A770 ili P31 čipsetu.Ako ste žestoki overclocker ciljajte na matične kao DFI LP , Asus Maximus formula itd.
Trebate pazit na Southbridge, poželjno je uzeti matičnu sa 700 ili 750 SBom pošto on ima proširene mogućnosti u odnosu na starije verzije.Nije poželjno štedit na ovoj komponenti pošto je ona ipak alfa i omega sustava i osnova za sve ostale komponente.Trebate paziti da vam se format matične ploče poklapa sa formatom kučišta(ATX MBO na ATX case, mATX MBO na mATX case).Trebate također pazit da vam je procesor kompatibilan sa matičnom pločom.
LGA775 ----- Core 2 Duo, Core 2 Quad
1366 ----- Core i7
AM2+ ----- Athlon X2, Phenom X3, Phenom X4, Phenom II X3, Phenom II X4
AM3 ----- Phenom II X3, Phenom II X4

Monitori, monitori...
Danas su većina LCD monitora dovoljno evoluirala do razine da gotovo svaki ima prihvatljivu kvalitetu ali još uvijek većinu modela muči neke klasične boljke ove tehnologije.Većina monitora koje ćete naći po domaćim dučanima su bazirani na TN matrici, najlošijoj od svih tipova matrica, iako je većina današnjih TN monitora evoluirala da s obzirom na cijenu nude sasvim dobru kvalitetu slike, vjernost boja i nisku brzinu odziva.Kod nekih modela od samsunga treba paziti na vrstu panela pošto se zna desit da je isti monitor bitno lošiji od drugog upravo zbog tih famoznih panela.Najbolje otići u dućan i pogledat na licu mjesta o kakvoj se slici radi.Postoje i bolje vrste matrice kao što su MVA, S-PVA, i S-IPS, riječ je o vrhunskim tipovima matrrica, koje nude nenadjebivu dubinu i vjernost boja, odličan kut gledanja, ali im je mana što su dosta skuplji nego obični TN monitori.Znači za prosječnog gamera/usera je jedan TN od Samsunga, NECa itd. dovoljno 22-24", danas nebiste smjeli ić ispod 22" pošto su sad manje-više svi kvalitetni a stvarno malo koštaju.


kućišta...

Danas je vrlo velik raspon cijena kućišta.Može se naći prilično dobra kućišta za 300kn, i loša kućišta za 800kn.Tu na red dolazi što preferirate.Kućišta ispod 800kn, sa LEDicama i bočnim prozorom znaju često biti dosta nekvalitetna, dok recimo jedan Chieftec za 300kn nudi jako puno za tu lovu.Skuplja kućišta uglavnom dolaze od kvalitetnih materijala i izrada od aluminija, železja itd. Kao što sam napomenuo trebate pazit da vam se format kućišta poklapa sa formatom matične ploče, ATX na ATX, EATX na EATX itd.Druga stvar na koju biste trebali obratit pozornost je veličina kućišta.Postoje small tower kućkšta, midi tower i big(negdje je ovo full)tower kućišta.Za većinu konfiguracija će biti kvalitetno MIDI tower kućište biti dovoljno, dok bi za bijesne konfiguracije sa dvije grafičke, nabrijanim procesorom i ostalim high-end komponenta bilo šteta ne uzeti big tower kućište(zbog veće veličine mjesta komponente su hladnije zbog većeg protoka zraka).
http://www.links.hr/photo/052.604.126.jpg

Optički pogoni
Ovdje je manje-više sve jasno.BD pogoni su trenutno neisplativi s obzirom da se tek pokoji film pojavljuje na ovom mediju a nema nijedne igre.Znači bilo koji DVD pogon za 150-200Kn je izvrstan s obzirom da razlike među modelima skoro pa i nema.

Trebam li pojačat hlađenje?
Ako vam je sustav prebučan, moguće je zamjeniti sa tišima ili kupit zvučnu izolaciju za kućišta koja dođe svega 100kn.Stock hladnjaci koji se isporučuju sa komponentama su dovoljno jaki da drže komponentu stabilnu na defaultu.Ako planirate radit overclock preporučujem da zamijenite stock hlađenje sa nekim boljim.Što se tiče vodenih hlađenja to je strašno neisplativo, jer jaka zračna hlađenja uglavnom daju bolje rezultate od loših vodenih hlađenja, a i teško ih je održavati.Odgovor na ovo pitanje je, ako namjeravate klokat uzmite jače hlađenje, ako ne, nemojte ništa dirati.
I još nešto u vezi temperatura.Primjetio sam da se mnogi bune što im grafička rade 75-90 stupnjeva na stock hlađenju i da idu mijenjat hlađenje čak i ako ne namjeravaju klokat
SVAKA GRAFA ĆE VAM RADIT SA STOCK HLADNJAKOM ČAK I DO 120 STUPNJEVA.

Tipkovnice i miševi

Danas postoji stvarno veliki izbor tipkovnic i miševa.No prije nego se odvagnete i date soma kuna za novo tipkalo, zapitajte se što vam treba.Ako ćete koristiti kompjuter uglavnom za internet i ured, bit će dobra neka ergonomska value tipkovnica i optički miš.Ako ste gamer mogli biste proučit neke bolje modele kao što su MX518, G5 te tipkovnice kao G11, Media keyboard elite itd itd.
Također ne zaboravite prije kupovine isprobat dotičnu periferiju kako biste provjerili da li vam "leži" u ruci.
Ako planirate wireless periferiju, to je OK, jedino će se tu i tamo javit smetnje pošto wireless periferija radi na frekvenciji od 2.4GHZ.

Trebam li SSD
SSD je napredna tehnologija, puno brža nego Hard diskovi.Problem je što je ona danas jako skupa i ima neiskorišten potencijal te čak ju neki HDD RAIDOVI nadmašuju po brzini.Glavne prednosti su: niska potrošnja, ne uzrokuje buku(za razliku od hardova koji se znaju glasat ko motori od 700KS), većina modela(SLC) su puno brži, instantnost u radu.Nedostaci su : ogromna cijena, nezrelost tehnologije, nizak kapacitet.Za desktop računala NEPRIHVATLJIVO.Područje gdje je SSD danas prilično uporabljiv(jeftiniji modeli) su notebookovi, subnotebookovi i laptopi.Pošto oni imaju spore hardove sa 5400 okretaja, od jednog kvalitetnog SLC SSDa od 32-64GB(ako imate para) bi dobili ogromne beneficije, dobili bi veće vrijeme autonomije, nižu potrošnju, visoku brzinu i instantnost u radu.
http://www.links.hr/photo/051.400.004.jpg


Evo sad kad smo prošli komponente obradit ćemo tipove računala...

Uredski PC...

Pojeftinjenjem dual core procesora i RAM memorija proteklih godina, uredska računala se daju sklepat za prilično nisku lovu.Ipak pošto ćete radeći u uredu provodit u tišini bilo bi lijepo uzet matičnu sa integriranom grafikom kako bi eliminirali jedan izvor buke, poželjno je zamijenit stock hlađenje na procesoru sa nekim super-tihim-noise-freak hladnjakom(koji i nije tako skup, a predstavlja ulog u produktivan i kvalitetan rad).Kod uredskog računala je najbitnije da računalo ima neki entry-level dual core procesor poput C2D E4500 ili Athlon X2 4000, te 2GB RAMa kako bi multitasking i prebacivanje između office alata teklo glatko i nesmetano.Grafika nam ovdje nije bitna pa će poslužit neka integrirana.Još jedna stvar koja bi mogla smanjit buku je kupovina napajanja sa pasivnim hlađenjem kao što je Fortronov ZEN 300W.



Home Theater PC(HTPC)
Kod HTPCa su najbitniji tišina, te velik diskovni podsustav(za spremanje velikih količina filmova i TV serija), grafička kartica sa punom podrškom za HD dekodiranje i reprodukciju te dovoljno jak procesor za izvođenje HD materijala(također će poslužiti neki slabiji entry-level procesor), također, nebi bila naodmet i jedna TV kartica.Za HTPC se najčešće uzimaju mATX kućišta sa mATX pločom, kako bi se smanjili veliki gabariti.Danas su polegnuta mATX kućišta vrlo atraktivna izgledom(neke imaju front panele za kontrolu vrtnje ventilatora i sl.) kao i kvalitetom.Za tišinu će se pobrinuti neki tihi ventilator, pasivno hlađeno napajanje te pasivno hlađena grafička kartica(obavezan je HDMI izlaz i HD podrška).Ako vas to pali, možete u HTPC ugradit i BD uređaj za reprodukciju BD filmova.
Za spremanje velikih količinih količini serija, filmova, slika pobrinut će se nekakav tihi disk ili dva(u RAID0).Za dodatnu tišinu možete kupiti i set za zvučnu izolaciju(ima već za 100kn u linksu).
Znači, kod HTPC kućišta gledajte da što više komponenata su pasivno hlađene, da grafička ima HDMI izlaz i HD podršku, velik diskovni podsustav te tišinu.
http://www.links.hr/photo/052.604.121.jpg

PC za igranje
Kod PCa za igranje, najbitnije su- performanse, kod ovog ćete najviše profitirati kod grafičke kartice.Ipak, budite oprezni koliko izdvajate za dotičnu komponentu jer kao što sam prije u tekstu napomenuo svakih nekoliko mjeseci se izbacuju nove serije grafikih kartica, gdje za 50% manje cijene dobivate i 2x veće performanse, tako da-pamet u glavu i gledajte best buy komponente.Bitan sastojak gaming računala je procesor-igre su danas najbrže izvode na dvojezgrenim procesorima, ali kako vrijeme ide igre će sve više dobivati na podršci kod trojezgrenih i četverojezrenih procesora(ako kupujete dvojezgreni proc, bilo bi pametno uzeti platformu na kojoj se može lako nadogradit na trojezgreni ili četverojezgreni).Zadnja, ali jako bitna stavka je radna memorija, pošto je ona danas stvarno jako jeftina bilo bi šteta ne uzeti 4 gigabajta.
Ako ste zadrti gamer, možda ćete poželjeti putem overclocka pojačati performanse.Preduvjet za to su uredni kablovi u kućištu(za bolji protok zraka a time i hladnije temperature), dovoljno snažno napajanje i znanje(pogledajte sticky guidove) te dovoljno snažan sustav hlađenja.NE ODGOVARAM ZA ŠTETU NASTALU OVERCLOCKANJEM.Znači kod kupovine gamerskog računala naoružjte se prije svega pameću - svaka grafička kartica je za 2 godine od izlaska - zastarjela, tako da se neisplati ulagati previše u to.Više se isplati uložit novce u- periferiju i monitor, pošto njih možete zadržat puno duže nego grafičku.

Evo... i to je to, pamet u glavu i kupujte :thumbs2:
Za slaganje računala pogledajte amd freakov guide
Za pitanja obratite se u temi prijedlozi i savjeti ili tu.
može sticky?

Sphinx
22-02-2009, 22:02
Procitao do pola, ugl. gg :thumbs2: . Ovo neka ide u recenzije i radove, s nekim stvarima se ne slazem ali ok

Svinjoguz
22-02-2009, 22:03
ako topic za overclocking, za slaganje računala itd. mogu imat svoj sticky, može i ovo...
a za neslaganje imamo forum da raspravljamo jel?:D
svi komentari, prijedlozi su dobrodošli (iako me već prsti od pisanja bole rofl)

IGoR_2803
22-02-2009, 22:08
svaka čast, za ovo treba imati volje ali stvar je u tome da si ti sad napisao guide za kupovinu računala danas, a već sutra ili prekosutra doći će na tržište neki novi cpu ili grafa i guide ti više neće biti aktualan... ovo kolko sam stigao pročitati (nisam do kraja) nije općeniti guide nego više smjernice za kupovinu kompa u ovome trenutku... ako imaš volje ovo updejtati svako malo thumbs up! :)

doduše ne slažem se s ovime za cpu... imho se danas više uopće ni isplati kupovati dvojezgrene proceve za gaming konfu osim u slučaju neke budget konfe... za sve iznad 4000 kn quad ili phenom x3 je must... doba kada igre iskorištavaju 3 ili 4 jezgre je tu i nema smisla u kupovini nekih dvojezgraša... pogotovo nekih e8500 ili e8600... to je imho morska glupost...

W3DR4N
22-02-2009, 22:10
Rekao bih da si presubjektivan. I navodiš konkretne modele što isto nije dobro u vodičima.

Sphinx
22-02-2009, 22:12
Da, ali guide o sastavljanu konfe ce uvijek ostati isti, a ovo ce se morat updateati svakih par mjeseci (tocnije kad izade nova serija VGA/MBO/PSU...).

Ne slazem se u vezi dualac vs quad, jer mislim da je quad postao osnova, i da se lagano pokazuje prestiz quadova naspram dualaca. Sve nove igre koriste sve 4 jezgre (tj. 3) i lagano dualci nestaju. Naravno to jos uvijek nije potpuno tako, ali mislim da ce u dogledno vrijeme quadovi uzeti svoji dio trzista, i da je bolje uloziti u kupovinu quada nego dualca . Jos kad pogledas da jedan E8400 kosta skoro koliko i Q6600 mislim da se nema vise sto razmisljati :wink:

Edit: Naveo si da kad kupujes mbo u slucaju da si zestki overclocker da se ide na DFI ili jednog maximusa. Mislis da "zeskoki overclockeri" ne znaju sto je dobro ? :)

Svinjoguz
22-02-2009, 22:13
imam test u bugu u kojem E8400 i E8600 ostvaruju veće performanse u igrama nego Q9400, ali da je pametnije uzeti quada i triplea-je
također sam spreman redovito updejtat topik

Chappi
22-02-2009, 23:02
Također se ne slažem u vezi cpu-a.Mozda i jesu sad dualci bolji za vecinu igra ali sada igre pocinju iskoristavat sve cetri jezgre tako da ce quad pokopat dualca.Ista rasprava je bila i sa jednojezgrenim i dvojezgrenim procesorima

DJ Not Nice
22-02-2009, 23:21
Zanimljivo štivo, pročitao u cijelosti.

Invisible Man
23-02-2009, 09:19
Skidam kapu Svinjoguz! :pray:

Sickmanno1
23-02-2009, 10:31
Zanimljiv tekst svinjoguz :thumbs2:

Vec sam htio ja napraviti nesto slicno, ali nakon konzultacije sa tadasnjim modovima, amd freakom i bartucom odluceno je da nema smisla jerbo nove tehnologije izlaze iz dana u dan.

Tekst ti ima i par nedostataka, npr. nista nepise o ramima, C2D E4500 < Dual Core (koji nisi nigdje ni spomeno) E5200, sto se tice uredskog racunala. Nigdje nema ni rijeci o CPU hladnjacima. Osobno stajaliste o PSU. Zasto ne staviti jace napajanje od 550W u mid konfu? Napajanje je po meni ulaganje u buducnost. Takoder ako konfu slazes u recimo vemilu gdje onak u mid konfu mora ici jedan Chieftec Turbo 650W. Jer Chieftec 550W se nemoze mjeriti sa spomenutim napajanjem, a odmah je iduci odozdola. Uzmi u obzir da i napajanja negube na vrijednosti. Moj Chieftec 750W kosta vise nego sto sam ga ja platio prije godinu i pol.

Nisam nigdje vidio ni da spominjes SLI i CF, prednosti i mane. Nisam nigdje ni vidio primjer loseg kucista za 800kn. Mozda ima neisplatljivog, ali loseg nema za 800kn.

Ima i par neprimjerenih rijeci tipa nenadjebiva dubina :/

Uglavnom sumljam da ce biti stick, ali u radove i korisne tekstove definitivno ide...kasnije naravno :)

Svinjoguz
23-02-2009, 10:51
mislim da zaslužuje sticky, jer sam spreman updejtat i nadograđivat topic te na osnovu forumskih rasprava updejtat, normalno da ću izmjenit poglavlje od SSDa kad bu oni postali pristupačni ili neće bit tema dual vs quad već quad vs 8 core :D
a i kad se pogleda neki stickiji su već zastarjeli poput "instalacije i optimizacije XPa" , nevidim da ih itko nadograđuje(danas sve više ljudi koristi Vistu a 7 se piše punom parom)... :P

Sickmanno1
23-02-2009, 11:16
mislim da zaslužuje sticky, jer sam spreman updejtat i nadograđivat topic te na osnovu forumskih rasprava updejtat, normalno da ću izmjenit poglavlje od SSDa kad bu oni postali pristupačni ili neće bit tema dual vs quad već quad vs 8 core :D
a i kad se pogleda neki stickiji su već zastarjeli poput "instalacije i optimizacije XPa" , nevidim da ih itko nadograđuje(danas sve više ljudi koristi Vistu a 7 se piše punom parom)... :P

Problem je sto ne mozes updejtati jer nakon 43 minute ne mozes editirati prvi post. A i topic nema nekog smisla jer je puno lakse otvoriti topic, napisati koliko para misli korisnik potrositi, izabrati trgovinu i reci za sta ce koristiti komp.

Sto se tice Windowsa XP, neznam bash...ja ga koristim jos uvijek, a i dok bi netko napravio neki guide za optimizaciju Viste drage volje bi ga stavio kao sticky.

Xeno Zero
23-02-2009, 11:46
Svaka čast na trudu svinjoguz, jako dobar guide.

Svinjoguz
23-02-2009, 13:48
ovo je zamišljeno kao smjernice za kupnju PCa DANAS(normalno da će za 10 godina se kompovi potpuno drukčije kupovat), ništa ne vrijedi vječno..ja imam guide backupan na kompu, pa neki mod može samo pobrisat guide i ja ću updejtat guide, ako se može )))

23-02-2009, 13:53
tako tako...moglo je bolje...ako uhvatim vremena večeras budem ti napisao što ispraviti/dodati...

Al ajd pohvale za trud.

FichoM
23-02-2009, 16:51
Svaka čast! Zaslužuje sticky!

Neke djelove trebaš popraviti, ali to su ti već drugi rekli... :bravo:

bezimeni
23-02-2009, 16:57
Sticky bi imao jedino smisla kada bi autor mogao nadopunjavati post .Ovako će zastariti već za godinu dana ( i ranije ) .Svinjoguz ima volje i znanja pa bi ga administracija mogla staviti za moda da održava takav sticky.I tako je aktivniji na ovom podforumu nego svi modovi zajedno ( osim sick-a naravno).

mamlaz
23-02-2009, 17:19
Čemu vodič kad je već sada zastario...
AMD P-II 720/710 X3 procevi se na Asrockovim i Biostar pločama sa 790 chipsetom otključavaju u punokrvne X4 proceve..
Sad se testira sa 770/780 chipsetima... ;)

Kalhant
23-02-2009, 17:31
Ako uzimate Quad isplativo je uzet AM2+ ploču(na njega idu AM3 procesori!) i uzet jedan PHENOM II

720 i 710 spadaju pod phenom II. Covjek nigdje nije napisao da se uzima 920 ili 940 proc.
Prije nego sto pocnes pljuvat bolje procitaj post u kojeg je on sigurno ulozio truda.

Svinjoguz
23-02-2009, 17:36
Čemu vodič kad je već sada zastario...
AMD P-II 720/710 X3 procevi se na Asrockovim i Biostar pločama sa 790 chipsetom otključavaju u punokrvne X4 proceve..
Sad se testira sa 770/780 chipsetima... ;)
taj hack možda radi, možda ne radi... sjećaš se kad su se unlockavali šejderi na grafama i hack je malo radio malo ne radio(jer se pipelineovi disablaju jer su neispravni tokom proizvodnje i stavlja se slabiji sufiks, recimo ako se radi X1950 kartica, i dio pipelineova ne radi ona dobije GT umjesto XT, sad bubam )...tako isto kod ovih procesora, jedna jezgra ne neispravna i ona se prodaje kao PII X3

mamlaz
23-02-2009, 17:39
Al imaš 80% šanse da naletiš da dobrog, i koliko vidim na testovima, svi fino rade na 790GX i 790FX baziranim pločama, i daju za sada max 35% poboljšanja uCPU testovima...
A što se tiče grafa, znalo se koja serija radi: gainward 6800LE je imala sve ispravne pajpe, i radila je kao Ultrica kao urica. ;)

Svinjoguz
23-02-2009, 17:43
pa to je onda super, čak i ako ne dobiš "dobar" procesor, staviš ga u mikrovalku i vratiš ga, kao dobio sam ga neispravnog i zamijene ti ga :rotfl:

mamlaz
23-02-2009, 17:48
pa to je onda super, čak i ako ne dobiš "dobar" procesor,Sstaviš ga u mikrovalku i vratiš ga, kao dobio sam ga neispravnog i zamijene ti ga :rotfl:

OMNG ZASRO SAM SE OD SMJEHA!!!!! :pray: :pray: :pray: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Svinjoguz
23-02-2009, 17:49
šta je smiješno...procesor ti jednostavno umre ako ga staviš na visoku temperaturu zraka na par minuta, bez ikakvih "ožiljaka"

mamlaz
23-02-2009, 17:52
Prije mislim da umre od zamiranja takt generatora kristala kvarca...

Svinjoguz
23-02-2009, 17:55
na svoje oči sam vidio kako frend(išo je kupovat novi procesor, imo je još mjesec-dva garancije, ali nije imo razlog za vratit ga).. stavio ga u mikrovalnu na 150 stupnjeva na 30 sekundi i procesor je MRTAV, bez ikakvih vidljivih znakova oštećenja...

mamlaz
23-02-2009, 17:56
Jako lijepo... :P
Sad smišljam taktiku, za cca 12 mjsecei metnem 9550 u mikrovalku, i čekam 820 icu ili boljeg! :D

Hellboy
23-02-2009, 17:58
mikrovalovi + metal = tragovi na metalu...staviš CD u mikrovalnu i dobiješ vatromet i spaljeni metalni sloj na CD-u...mikrovalna koristi mikrovalove da zagrije molekule vode u nečemu, a ako staviš metal, dolazi do elektromagnetske indukcije koja je itekako vidljiva...

Svinjoguz
23-02-2009, 18:03
kako god...znam jedino da je uz nadoplatu dobio dvojezgrenog pentiuma umjesto jednojezgrenog prescotta...

Svinjoguz
23-02-2009, 23:27
okej...XP je već zastario, Vista je tu skroz izglancana a sedmica je pred vratima...btw tko vam garantira da se sutra neće izumit novi procesor koji će se OCat drukčije neg u tom guidu :D
spreman sam redovito updjetat guide uz suradnju forumaša pa mislim da ovo zaslužuje sticky... :friends:

Karlo_from_Bjelovar
24-02-2009, 08:30
pa nehalem se drugcije OCa nego procevi u tom guideu o0

Svinjoguz
24-02-2009, 09:09
evo pa vidiš...nevidim razloga da se ovo ne stavi kao sticky..uz uvjet da se ovo redovito updejta..

Karlo_from_Bjelovar
24-02-2009, 10:05
al opet moras ovako gledat...

ko jos ima nehalema? :rotfl:
mozda 2 osobe na forumu... znam samo da ima jedna, a to je onaj lik sto ima johnny brava u avataru... :pray:

Sickmanno1
24-02-2009, 12:16
Svinjoguz. Dosadan si...no sticky for you iz ocitih razloga koje sam vec naveo.

Da sad zakljucam temu vjerovatno bi mi srao kako imam nesto protiv tog guida ili kak sam ljubomoran ili nesto slicno. A pogledaj 3 stranice cistog spama.

Ostavit cu temu otkljucanu. Trenutacno sam sam ovdje mod tako da se nemam s kim konzultirati. Ako fakat zelis toliko taj sticky javi se wedranu na PM i neka on odluci. Osobno necu imati nista protiv, ali neka ti onda da i mod mjesto jer nemam namjeru svaki dan updejtati taj vodic.

NHF...